CS219952B1 - Equipment for winding belt formations, in particular plastic foils - Google Patents

Equipment for winding belt formations, in particular plastic foils Download PDF

Info

Publication number
CS219952B1
CS219952B1 CS279481A CS279481A CS219952B1 CS 219952 B1 CS219952 B1 CS 219952B1 CS 279481 A CS279481 A CS 279481A CS 279481 A CS279481 A CS 279481A CS 219952 B1 CS219952 B1 CS 219952B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
winding
drive
rotatably mounted
pivot arm
friction
Prior art date
Application number
CS279481A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Tomas Stastny
Original Assignee
Tomas Stastny
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tomas Stastny filed Critical Tomas Stastny
Priority to CS279481A priority Critical patent/CS219952B1/en
Publication of CS219952B1 publication Critical patent/CS219952B1/en

Links

Landscapes

  • Winding Of Webs (AREA)

Abstract

Vynález se týká zařízení pro navíjení pá­ sových útvarů, zejména fólií z plastů. Zaří­ zení se dvěma navíjecími místy je opatřeno jediným pohonem a řeší tak problém obtíž­ ného seřizování samostatných pohonů, používaných u dosud známých navíjecích za­ řízení. Vlastní navíjecí soustavu tvoří dvě horizontálně uložené paralelní navíjecí hří­ dele a s nimi rovnoběžné dva odvalovací vá­ lečky, uspořádané mezi dvěma otočnými rameny, jak je znázorněno na obr. 1, Hnací čepy, přenášející otáčivý moment na navíjecí hřídele, jsou poháněny přes třecí spojky. Pohyb otočných ramen při přetáčení soustavy je regulován třecí klínovou brzdou, ovlá­ danou vačkovým kotoučem. Nárazy vznikající při přetáčení soustavy jsou tlumeny pružnou spojkou. Navíjecí hřídel s navinutou rolí je vyjímána vždy v dolním navíjecím místě po uvolnění vysouvacího pouzdra pohybovým šroubem, spojeným s ručním kolem. Pro vyklápění navinuté role je zařízení vybaveno vyklápěcími konzolami.The invention relates to a device for winding strip formations, in particular plastic films. The device with two winding places is provided with a single drive and thus solves the problem of difficult adjustment of separate drives used in previously known winding devices. The winding system itself consists of two horizontally arranged parallel winding shafts and two rolling rollers parallel to them, arranged between two rotating arms, as shown in Fig. 1. The drive pins, transmitting the torque to the winding shafts, are driven via friction clutches. The movement of the rotating arms during the rotation of the system is regulated by a friction wedge brake controlled by a cam disc. The impacts arising during the rotation of the system are damped by a flexible clutch. The winding shaft with the wound roll is always removed at the lower winding point after releasing the slide-out sleeve by means of a movement screw connected to a handwheel. The device is equipped with tilting brackets for tilting the wound roll.

Description

(54] Zařízení pro navíjení pásových útvarů, zejména fólií z plastů í(54) Equipment for winding belt formations, especially plastic films

Vynález se týká zařízení pro navíjení pásových útvarů, zejména fólií z plastů. Zařízení se dvěma navíjecími místy je opatřeno jediným pohonem a řeší tak problém obtížného seřizování samostatných pohonů, používaných u dosud známých navíjecích zařízení. Vlastní navíjecí soustavu tvoří dvě horizontálně uložené paralelní navíjecí hřídele a s nimi rovnoběžné dva odvalovací válečky, uspořádané mezi dvěma otočnými rameny, jak je znázorněno na obr. 1, Hnací čepy, přenášející otáčivý moment na navíjecí hřídele, jsou poháněny přes třecí spojky. Pohyb otočných ramen při přetáčení soustavy je regulován třecí klínovou brzdou, ovládanou vačkovým kotoučem. Nárazy vznikající při přetáčení soustavy jsou tlumeny pružnou spojkou. Navíjecí hřídel s navinutou rolí je vyjímána vždy v dolním navíjecím místě po uvolnění vysouvacího pouzdra pohybovým šroubem, spojeným s ručním kolem. Pro vyklápění navinuté role je zařízení vybaveno vyklápěcími konzolami.BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The present invention relates to a device for winding webs, in particular plastic films. The dual-winding device is provided with a single drive and thus solves the problem of the difficult adjustment of the separate drives used in the prior art winding devices. The winding system itself consists of two horizontally mounted parallel winding shafts and two rolling rollers parallel thereto, arranged between two pivot arms, as shown in Fig. 1. The drive pins transmitting the rotational torque to the winding shafts are driven via friction clutches. The movement of the swivel arms when the system is rotated is controlled by a friction wedge brake controlled by a cam disc. Impacts occurring during system override are damped by a flexible coupling. The winding shaft with the wound roll is always removed at the lower winding point after releasing the ejection sleeve by a movement screw connected to the handwheel. The device is equipped with tilting brackets for tilting the wound roll.

okf, 1okf, 1

Vynález řeší zařízení pro navíjení pásových útvarů, zejména pak félií z plastů.The present invention provides a device for winding strip formations, in particular plastic foils.

Nepřetržité navíjení pásových materiálů, například polymerních fólií, vycházejících kontinuálně z válcovací linky nebo vytlačovacího stroje, vyžaduje konstrukci navíjecího zařízení s více navíjecími místy. Taková zařízení jsou známá. Jsou konstruována tak, aby v co největší míře umožnila stejnoměrné navinutí rolí a jejich snadnou, rychlou a bezpečnou výměnu.Continuous winding of web materials, such as polymeric films, continuously extending from a roll line or extruder requires the construction of a winding device with multiple winding points. Such devices are known. They are designed to allow the rolls to be rolled up evenly and to change them easily, quickly and safely.

U dosud známých typů navíjecích zařízení s více navíjecími místy má každé navíjecí místo samostatný pohon. Při těchto řešeních je zařízení složité, nákladné a seřízení několika navíjecích pohonů je obtížné.In the known types of winding machines with multiple winding stations, each winding station has a separate drive. With these solutions, the device is complex, costly, and difficult to set up several winding drives.

Uvedené nevýhody odstraňuje konstrukce navíjecího zařízení podle vynálezu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že navíjecí zařízení je tvořeno navíjecí soustavou se dvěma navíjecími místy, opatřenou jediným pohonem. Vlastní navíjecí soustavu tvoří horizontálně, paralelně uspořádané dvě navíjecí hřídele a dva odvalovací válečky. Dvě paralelní tvarovaná ramena, otočná ve vertikální rovině, jsou pevně spojena dvěma spojovacími tyčemi, opatřenými odvalovacími válečky, a nesou dvě vyjímatelné navíjecí hřídele. Společný pohon je rozveden na jednotlivé navíjecí hřídele řetězovým převodem.These drawbacks are overcome by the construction of the winding device according to the invention. The principle of the invention consists in that the winding device consists of a winding system with two winding points provided with a single drive. The winding system itself consists of horizontally arranged parallel winding shafts and two rolling rollers. The two parallel shaped arms, rotatable in a vertical plane, are rigidly connected by two connecting rods provided with rolling rollers, and carry two removable winding shafts. The common drive is distributed to the individual winding shafts by chain transmission.

Hlavní výhody zařízení podle vynálezu plynou ze skutečnosti, že je použit pro obě navíjecí místa jediný pohon. Především odpadá obtížné seřizování více pohonů. Dále se zařízení vyznačuje úspornějším provozem. Rovněž samotná výroba zařízení je méně nákladná v důsledku jednodušší konstrukce. Přitom není zanedbatelná ani úspora místo potřebného k instalaci zařízení, ani snížení celkové hmotnosti zařízení.The main advantages of the device according to the invention result from the fact that a single drive is used for both winding points. Above all, the difficult adjustment of multiple drives is eliminated. Furthermore, the device is characterized by more efficient operation. Also, the manufacture of the device itself is less expensive due to the simpler design. The savings in space required for the installation of the device and the reduction in the total weight of the device are not negligible.

Příklad provedení navíjecího zařízení podle vynálezu je znázorněn na výkresech, kde značí obr. 1 boční pohled na navíjecí zařízení, obr. 2 podélný řez zařízením v rovině A—A podle obr. 1, obr. 3 pohled na třecí klínovou brzdu v řezu B—B podle obr. 1, obr. 4 pohled na spojení otočných ramen v řezu C—C podle obr. 1, a obr. 5 pohled na západku a třecí klínovou brzdu v řezu D—D podle obr. 2.1 shows a side view of the winding device, FIG. 2 shows a longitudinal section through the apparatus in line A-A of FIG. 1, FIG. 3 shows a view of the friction wedge brake in section B-- 1, FIG. 4 is a view in section C-C of FIG. 1, and FIG. 5 is a view of the latch and the friction wedge brake in section D-D of FIG. 2.

Na frémě 1 navíjecího zařízení jsou v konzolách 2 uložena otočná ramena 3, 4, spojená dvěma spojovacími tyčemi 5 pomocí matic 8. Na spojovacích tyčích 5 jsou otočně uloženy odvalovací válečky 7. Mezi spojovacími tyčemi 5 jsou paralelně umístěny dvě navíjecí hřídele 21, poháněné pohonem 8, umístěným na frémě 1 navíjecího zařízení a rozvedeným ke hnacím čepům 23 řetězovým převodem koly 9, 10, 11, 12. Otáčivý moment kola 12 je přenášen na hnací čep 23 prostřednictvím třecí spojky 13. Kolo 12 je součástí jedné půle třecí spojky 13, která se zapíná ovládacím šroubem 14 otáčeným pákou 15 v rozmezí poloho určeném narážkami 16. Seřízení třecí spoíky 13 je prováděno regulačním šroubem 17 třecí spojky, opatřeným zajišťovací maticí 18. Regulační šroub 17 třecí spojky je uchycen na konzole 19 regulačního šroubu, která je pevně spojena s nábojem 20 prvního otočného ramene.Rotating arms 3, 4 connected by two connecting rods 5 by means of nuts 8 are mounted on the frame 1 of the winding device. The rollers 7 are rotatably mounted on the connecting rods. Between the connecting rods 5 two winding shafts 21 are driven in parallel. 8, located on the framing device 1 of the winding device and distributed to the drive pins 23 by the chain drive of the wheels 9, 10, 11, 12. The torque of the wheel 12 is transmitted to the drive pin 23 via the friction clutch 13. The adjustment of the friction spoil 13 is carried out by the friction clutch adjusting screw 17 provided with a lock nut 18. The friction clutch adjusting screw 17 is mounted on the adjusting screw bracket 19, which is fixedly connected with the hub 20 of the first pivot arm.

Navíjecí hřídel 21, umístěná mezi hnacím čepem 23 a opěrným čepem 26, je v prvním otočném rameni 3 uchycena v kuželovém otvoru 22 hnacího čepu 23, jehož otáčivý moment je na navíjecí hřídel 21 přenášen zubovými výstupky 24. Druhá strana navíjecí hřídele 21 je opatřena kuželovým otvorem 25 navíjecí hřídele pro nasunutí na opěrný čep 26, který je otočně uložen ve vysouvacím pouzdře 27, uloženém v náboji 28 druhého otočného ramene a vysouvaném pomocí pohybového šroubu 30, ovládaného ručním kolem 31.The winding shaft 21, located between the drive pin 23 and the support pin 26, is mounted in the first pivot arm 3 in the tapered bore 22 of the drive pin 23, whose rotational torque is transmitted to the winding shaft 21 by toothed projections 24. an aperture 25 of the winding shaft for sliding onto a support pin 26, which is rotatably mounted in an ejection sleeve 27, housed in the hub 28 of the second pivot arm and extended by means of a movement screw 30 operated by the handwheel 31.

Přetočení otočným ramen 3, 4 se provede po odjištění západky 32 ručně pomocí rukojeti 33. Po otočení soustavy o 180° západka 32 přitlačovaná pružinou 34 zapadne a zajisti nově získanou polohu podle obr. 1. Rameno 44 třecí klínové brzdy 35 je během přetáčení soustavy přitlačováno do klínové drážky 38 tlačnou pružinou 37 s možností nastavení přítlačné síly regulačním šroubem 38. V obou základních polohách podle obr. 5 je třecí klínová brzda 35 vyřazena z brzdné funkce vačkou 39 na vačkovém kotouči 40, pevně spojeném s jednou půlí pružné spojky 41. Vačka 39 při přetáčení soustavy najede na rolnu 42, otočně uloženou na čepu 43 rolny nalisovaném v rameni 44 klínové brzdy, které je otočně uloženo na čepu 45. Tím se třecí klínová brzda 35 vyřadí z brzdné činnosti. Druhá půle pružné spojky 46 je pevně uchycena na hlavním nosném čepu 48, pevně spojeném s otočnými rameny 3, 4. Pružná spojka 41 + 46 tlumí dorazové nárazy od setrválečkem 55 k dutince 50, která se otáčí ve vinuté role 49 a vynaložením potřebné pretáčecí síly.Rotation of the pivot arms 3, 4 takes place after unlocking of the latch 32 by hand using the handle 33. After rotating the system by 180 °, the latch 32 pressed by the spring 34 engages and secures the newly acquired position shown in Fig. 1. 5, the friction wedge brake 35 is disengaged from the braking function by the cam 39 on the cam disc 40 fixedly connected to one half of the flexible clutch 41. The cam 39, when the system is rotated, it rolls onto a roller 42 rotatably mounted on the roller pin 43 pressed in the wedge brake arm 44, which is rotatably mounted on the pin 45. As a result, the friction wedge brake 35 is disengaged from the braking action. The other half of the flexible coupling 46 is fixedly attached to the main support pin 48, rigidly connected to the pivot arms 3, 4. The flexible coupling 41 + 46 damps the impact impacts from the flywheel 55 to the sleeve 50 which rotates in the coil 49 and exerting the necessary turning force .

Před počátkem navíjení se na navíjecí hřídel 21 upevní dutinka 50 mezi upínací kužely 51, zajištěné šrouby 52. Takto připravený celek se vloží do dolního navíjecího místa II na vyklápěcí konzoly 53 a upne se otáčením ručního kola 31. Po přetočení soustavy o 180° upne se zase v dolní poloze nová navíjecí hřídel 21 s dutinkou 50. Navíjení se provádí v horním navíjecím místě I, dolní navíjecí místo II pak slouží k dovíjení a výměně navinuté role 49 za novou navíjecí hřídel 21 s dutinkou 50.Before the winding starts, a sleeve 50 is fastened to the winding shaft 21 between the clamping cones 51 secured by the screws 52. The assembly thus prepared is inserted into the lower winding point II on the hinged brackets 53 and clamped by turning the handwheel 31. in the lower position, a new winding shaft 21 with a sleeve 50 is wound up. Winding takes place at the upper winding point I, the lower winding point II then serves to wind and replace the wound roll 49 with a new winding shaft 21 with a sleeve 50.

Při zavádění je fólie 54 tlačena přítlačným válečkem 55 k dutince 50, která se otáčí ve smyslu šipky 56, a tím je vytvořena odtahová dvojice válců. Sepnuty jsou obě třecí spojky 13. Počátek fólie se nahodí na dutinku 50 běžným způsobem. Po navinutí role v horním navíjecím místě I se při stálém dovíjení role přetočí ve směru šipky 60 do dolního navíjecího místa II. Fólie se rozřeže nožem nebo žiletkou v místě 57 a nahodí seDuring the introduction, the film 54 is pushed by the pressure roller 55 towards the tube 50, which rotates in the sense of the arrow 56, thereby forming a draw-off pair of rollers. Both friction couplings 13 are engaged. The foil origin is cast onto the tube 50 in a conventional manner. After winding the roll at the upper winding point I, while continuously winding the roll, it rotates in the direction of arrow 60 to the lower winding point II. The film is cut with a knife or razor blade at 57 and cast

S na prázdnou dutinku. Třecí spojka 13 se v dolním navíjecím místě vypne pákou 15. Navíjecí hřídel 21 s navinutou rolí 49 se uvolní ručním kolem 31, vyklopí se na vyklápěcí konzoly 53 a odvalí se do odebírací polohy 58, odkud se potom přemístí na palety apod. V dolním navíjecím místě II seS on empty tube. The friction clutch 13 is disengaged by the lever 15 at the lower winding point. The winding shaft 21 with the wound roll 49 is released by the hand wheel 31, swivels on the tilting brackets 53 and rolls to the pickup position 58. place II is

B upne nová navíjecí hřídel s dutinkou a cyklus se opakuje.B clamps the new winding shaft with sleeve and repeats the cycle.

Přetáčení navíjecí soustavy může být prováděno elektromotorem 59 ovládaným spolu s pružnou spojkou přes koncové spínače od narážek (není znázorněno). Spojka může být přitom ovládána pneumaticky, hydraulicky apod.The winding system can be rotated by an electric motor 59 operated together with a flexible coupling via limit switches from stops (not shown). The clutch can be operated pneumatically, hydraulically, etc.

Claims (6)

PREDMETSUBJECT 1. Zařízení pro navíjení pásových útvarů, zejména fólií iz plastů, vybavené dvěma navíjecími místy, vyznačené tím, že je opatřeno jediným pohonem (8), přičemž sestává ze dvou odvalovacích válečků (7), otočně uložených na spojovacích tyčích (5) spojujících otočná ramena (3) a (4), a ze dvou navíjecích hřídelí (21), které jsou spojeny pomocí zubových výstupků (24) s hnacími čepy (23), otočně uloženými v prvním otočném rameni (3), a otočně uloženy v druhém otočném rameni (4) prostřednictvím opěrných čepů (26).A device for winding strip formations, in particular foils and plastics, equipped with two winding points, characterized in that it is provided with a single drive (8), consisting of two rollers (7) rotatably supported on connecting rods (5) connecting rotatable the arms (3) and (4), and two winding shafts (21) which are connected by means of toothed lugs (24) to the drive pins (23) rotatably mounted in the first pivot arm (3) and rotatably mounted in the second rotatable the arm (4) by means of support pins (26). 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že každý z hnacích čepů (23) je spojen s pohonem (8) řetězovým převodem a třecí spojkou (13), vybavenou ovládacím šroubem (14), pevně spojeným s pákou (15) s krajními polohami vymezenými narážkami (16), a dále vybavenou regulačním šroubem (17) třecí spojky.Device according to claim 1, characterized in that each of the drive journals (23) is connected to a chain drive (8) and a friction clutch (13) provided with a control screw (14) firmly connected to the lever (15) to the extreme positions defined by the stops (16) and further provided with a friction clutch adjusting screw (17). 3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, ynAlezu že je opatřeno vačkovým kotoučem (40) pevně uchyceným ve středu prvního otočného ramene (3) a dotýkajícím se rolny (42), spojené s třecí klínovou brzdou (35), vybavenou regulačním šroubem (38).Device according to claim 1, characterized in that it is provided with a cam disc (40) fixed in the center of the first pivot arm (3) and contacting the roller (42) connected to the friction wedge brake (35), provided with an adjusting screw ( 38). 4. Zařízení podle bodů 1 a 3, vyznačené tím, že je opatřeno pružnou spojkou, jejíž jedna půle (41) je pevně spojena s vačkovým kotoučem (40) a druhá půle (46) je pevně spojena s hlavním nosným čepem (48).4. Device according to claims 1 and 3, characterized in that it is provided with a flexible coupling, one half (41) of which is fixedly connected to the cam disc (40) and the other half (46) of which is fixedly connected to the main support pin (48). 5. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že každý z opěrných čepů (26) je otočně uložen ve vysouvacím poulzdře (27), posuvně uchyceném v náboji (28) druhého otočného ramene (4) a vybaveném pohybovým šroubem (30), pevně spojeným s ručním kolem (31).5. Device according to claim 1, characterized in that each of the support pins (26) is rotatably mounted in an extension sleeve (27) slidably mounted in a hub (28) of the second pivot arm (4) and provided with a movement screw (30). coupled to the handwheel (31). 6. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že je opatřeno vyklápěcími konzolami (53) uchycenými k otočným ramenům (3) a (4) v navíjecích místech (I a II).6. Device according to claim 1, characterized in that it is provided with hinged brackets (53) attached to the pivot arms (3) and (4) at the winding points (I and II). 3 iuty ffkroft3 iuty ffkroft
CS279481A 1981-04-13 1981-04-13 Equipment for winding belt formations, in particular plastic foils CS219952B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS279481A CS219952B1 (en) 1981-04-13 1981-04-13 Equipment for winding belt formations, in particular plastic foils

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS279481A CS219952B1 (en) 1981-04-13 1981-04-13 Equipment for winding belt formations, in particular plastic foils

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219952B1 true CS219952B1 (en) 1983-03-25

Family

ID=5366076

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS279481A CS219952B1 (en) 1981-04-13 1981-04-13 Equipment for winding belt formations, in particular plastic foils

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS219952B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1278936C (en) Pavement-marking tape applicator
JP3325651B2 (en) Multipurpose printing press system with printing cylinders of different cutoff dimensions
US5431357A (en) Process and apparatus for winding up a continuously fed web of material onto a number of winding cores
IE46853B1 (en) Output unit of web treating machines,as for example printing machines and the like
US5772359A (en) Self-propelled pavement marking tape applicator
CA2247426A1 (en) Cutting equipment with automatic positioning apparatus
US4073326A (en) Veneer-peeling machines
FR2541185A1 (en) METHOD AND DEVICE FOR REDUCING PRINT IMPACT SPEED IN THE BACKGROUND OF A ROTATING PRESS PALLETS WHEEL
GB1114733A (en) Web rewind machine
JPS58162453A (en) Holder for feed roll for plurality of web-shaped material
CS219952B1 (en) Equipment for winding belt formations, in particular plastic foils
US3971524A (en) Device for connecting an expiring first web of a web-shaped material with the beginning of a second web of a web shaped material
US2714996A (en) Mobile roll stand
US1940105A (en) Method of and apparatus for manufacturing composition cork sheets
DE2818188C2 (en) Holder for exchangeable take-up of winding rolls for web-shaped goods
DE4437147C1 (en) Device for unwinding a web
CN105438868A (en) Mechanical full-automatic tension coiling device
EP0524900B1 (en) Electro-mechanical drive device for overhead door, especially for overhead garage door
EP3102516B1 (en) Winding device for winding a web-shaped material and method for changing a spool in a winding device
US3661340A (en) Double spool wire winder with automatic spooling mechanism
US1665644A (en) Cutting mechanism for pulp and like machines
US2063359A (en) Web splicing device
US1970717A (en) Web control for printing presses
US1885262A (en) Mechanism for supplying webs of paper to a rotary printing press
DE356761C (en) Device for the precise conveyance of material strips in printing machines