CS216094B1 - Způsob provádění cement©betonového krytu drah, ploch a vozovek - Google Patents

Způsob provádění cement©betonového krytu drah, ploch a vozovek Download PDF

Info

Publication number
CS216094B1
CS216094B1 CS47380A CS47380A CS216094B1 CS 216094 B1 CS216094 B1 CS 216094B1 CS 47380 A CS47380 A CS 47380A CS 47380 A CS47380 A CS 47380A CS 216094 B1 CS216094 B1 CS 216094B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
concrete
transverse
reinforcement
mat
cement
Prior art date
Application number
CS47380A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Jaros
Jan Poul
Tomas Konvicka
Jan Vesecky
Zdenek Studecky
Josef Dolezal
Original Assignee
Josef Jaros
Jan Poul
Tomas Konvicka
Jan Vesecky
Zdenek Studecky
Josef Dolezal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Jaros, Jan Poul, Tomas Konvicka, Jan Vesecky, Zdenek Studecky, Josef Dolezal filed Critical Josef Jaros
Priority to CS47380A priority Critical patent/CS216094B1/cs
Publication of CS216094B1 publication Critical patent/CS216094B1/cs

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)
  • Road Repair (AREA)

Abstract

Způsob provádění cemeitobetonového krytu drah, ploch a vozovek ten kou vyztuženou cementobetonovou deskou, vo. jejioh oprav a rekonstrukce. Způsob se provádí tak, že se na povrohu starého krytu zhotoví kluzká mezivrstva, na kterou se pomocí přepravníku položí výztuž, například svařované ocelové rohože příčnými pruty dolů. Plynulost pokládky rohoží se zajišťuje mechanicky stahováním z přepravníku tak, že posledÉí příčný prut pokládané rohože se spojí s prvním příčným prutem rohože . následující a poté se rohože spojí a zabetonují cementobetonovou směsí.

Description

Vynález se týká způsobu provádění oemsntobstonovéhe krytu drah, plooh a vozovek, jejich oprav a rekonstrukcí a zejména generálních oprav a rekonstrukcí tuhých oeraentobetonových, nebo ssfaltobetonovýeh krytů letišťníeh drah a plooh. Dosud se generální opravy a rekonstrukce tuhých betonových krytů letiStníeh drah a plooh a silničních vozovek převádějí nejčastěji technologií prosté cementobetonové desky tak, že na starý porušený kryt je nabetónována nová deska z prostého cementobetonu v tloušťce 20 až 25 oa, přičemž je nutné, aby spáry starého krytu vzájemně korespondovaly, jinak doohází k tzv. přepisování spár a trhlin. Při stavbě se používá dostupné nejmodernější techniky tj. velkokapacitního míchacího centra a eloktronioky naváděného finišeru a kluznými bočnicemi pro šířky betonových pásů od 3 do 7,5 a, stroje pro zdrsňování povrchu a nanášení ochranných postřiků a výkonného vícekotoučového řezače spár v zatvrdlém betonu.
Důsledkem dosavadního způsobu provádění je velká spotřeba základníoh složek cementobetonové směsi, tj. kameniva a silničního cementu, při značnýoh vlastníoh nákladech. Dosavadní technologie současně podminuje velké množství nutných příčných kontrakčníoh spár a s tím spojené větší náklady na jejich prořezání do deaky, včetně jejioh úpravy. Kryty vykazují relativně kratší životnost, ae kterou jsou spojeny větší náklady na jejioh údržbu.
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob provádění oprav a rekonstrukce drah a plooh, podle předmětného vynálezu, určený zejména pro provádění generálníoh oprav a rekonstrukce tuhýoh betonových krytů letišťních drah a ploch tenkou vyztuženou oemutobetonovou deskou spočívající v tom, že se na povrohu starého krytu zhotoví kluzná mezivrstva, například nalepením fólie asfaltovým infiltračním postřikem, na kterou se pomocí přepravníku položí výztuž ze svařovaných ocelových rohoží příčnými pruty dolů. Plynulost pokládky rohoží se zajišťuje meohanicky stahováním z přepravníku tak, že poslední příčný prut pokládané rohože se pokaždé spojí s prvním příčným prutem rohože následující, kterou tím uvede do sesuvného pohybu v požadovaném místě jejího položení. Položené rohože se spojí v jeden celek a zabetonují se cementobetonovou směsí, s výhodou pomooí finišeru s kluznými bočnioemi a ukladačem rohoží, který zvedá výztuž před finišerem a udržuje ji v požadované poloze při rozdělování a dočasně i při zhutňování oementobetonové směsi. Za finišerem se poté upravuje povroh nového krytu jemným zdrsněním a následným postřikováním ochranným prostředkem proti odpařování vody a proti atmosférickým vlivům. Určené dilatační spáry se podle dalšího význaku vynálezu provádějí v předepsané šířce do čerstvého betonu. Příčné kontrakční spáry se provádějí dodatečně prořezáním vícekotoučovou pilou do zatvrdlého betonu v určené šířce a profilu do hloubky nutné k přerušení podélné výztuže v celém příčném profilu, přičemž každé prořezáni spáry se provádí postupně, nejprve mělos v krycí vrstvě výztuže a poté do požadované hloubky přes výztuž. Případné příčné praoovní spáry se provádějí jako těsné, dodatečným prořezáním do zatvrdlého betonu stejným způsobem jako u příčných kontrakčníoh spár. Podélné kontrakční spáry se provádějí jako těsné, dodatečným prořezáním vícekotoučovou pilou v určené šířce a profilu. Těsnění spár se podle dalšího význaku vynálezu provádí až po vyschnutí betonu tak, žs se spára nejprve zbaví všech nečistot, poté se vyplní, například vložkou z pěnové gumy, a poté se utěsni těsnioím prostředkem, například dvousložkovou polyuretandehtovou zálivkou za studená.
Způsobem provádění oprav a rekonstrukcí podle vynálezu se dosahuje značného omezení tloušťky nové eenantobetonové desky, které je umožněno uložením výztuže v předem stanovené poloze á výšce. Ocelová výztuž v tenké oementobetonové desce omezuje vznik mikrotrhlin na povrchu krytu a v případě jejich vzniku brání jejich rozšiřování. Zároveň umožňuje zmenšit tloušťku desky a prodloužit pole až na 30 m i více a tím omezit počet kontrakčních spár. Současně přispívá ke zvýšení únosnosti oementobetonového krytu a tím umožňuje jeho větší zatížení. Způsob podle vynálezu přináší tedy následující výhody. Omezuje spotřebu kameniva a silničního cementu až na 50 % a přitom omezuje celkové nároky na dopravu až na 50 %. Provedené zkoušky prokázaly, že lze dosáhnout značná úspory elektrické energie a pohonných hmot. Provádění stavebních prací značně usnadňuje i ta skutečnost, že není nutno brát zřetel na původní příčné spáry ve starém krytu. Zároveň se zmenšují nároky na pracné prořezáváni spár a jejioh úpravu, a to asi o 50 %. Dochází ke zrychlení vlastní stavby při současném snížení prováděcích nákladů. Současně se zvětšuje únosnost celkového krytu a prodlužuje jeho životnost a tím se zmenšují nároky na jeho údržbu.
Rekonstrukce, popřípadě generální oprava letišťních drah z tuhých betonových krytů pomocí tenké vyztužené oementobetonové deaky se provádí následujícím způsobem. Nový tuhý kryt z tenké vyztužené cemntobetonové desky se provádí na starý, provozně nevyhovující cementobetonový nebo asfaltpbetonový kryt, na předem zhotovenou kluznou mezivrstvu, vytvořenou β výhodou fólií světlé, nejlépe bílé barvy. Kluzná mezivrstva se zhotoví nalepením fólie asfaltovým infiltračním postřikem. Na kluznou mezivrstvu se pokládá výztuž ve formě ocelové sítě„,S výhodou lze použít Svařované ocelové rohože pokládané příčnou výztuží dolů prostřednictvím samohybného nebo přívěsného přepravníku s mírně skloněným žebřinovým rámem opatřeným svodidly. Plynulost pokládky rohoží se zajišťuje mechanicky stahováním z přepravníku tak, že poslední příčný prut pokládané rohože se pokaždé spojí s prvním příčným prutem rohože následující, kterou uvede taktéž do sesuvného pohybu. Spojení rohoží lze provést s výhodou zahákováním pomocí dvou nebo více spojovacích článků, s výhodou pomooí ocelových spon, které lze po položení rohoží buď ponechat nebo vyjmout. Položené rohože se poté spojí v jeden celek, například spojením přesahů podélných prutů pásky z páskové oceli. K betonáži se používá oementobetonové směs s velkou odolností proti klimatickým vlivům a s maximální velikostí zrna 16 mm. Pokládka krytu se provádí s výhodou pomooí elektronicky naváděného finišeru β kluznými bočnicemi a s připojeným postranním dávkovačem. Při pokládce krytu má důležitou úlohu ukladač rohoží, který zvedá ocelovou výztuž před finišerem a udržuje ji v požadované poloze při rozdělování a dočasně i při zhutnování oementobetonové směsi. Celé betonovací soustrojí pracuje spolehlivě i při rychlosti postupu 1,5 m/minutu i více. Za finišerem se upravuje povrch krytu jemným zdrsněním, například zdrsnovacím strojem, který zároveň následně postřikuje povrch krytu ochranným prostředkem proti rychlému odpařování vody a proti atmosférickým vlivům, s výhodou parotžanýis pdStřifcei. Dilatační spáry, určené projektem, se provádějí v předepsané šířce do čerstvého betonu. Příčné kontrakční spáry, určené projektem, ee provádějí prořezáváním do zatvrdlého betonu do takové hloubky, aby byla přerušena podélná ocelová výztuž v celém příčném profilu. Prořezávání ae provádí vícekotoučovou pilou. Případné praoovní spáry ae provádějí jako těsná, prořezáním do zatvrdlého betonu v předepsané Šířce a profilu. Prořezávání spár se provádí zásadně na dvakrát, nejprve měloe a poté teprve do požadované hloubky. Všechny spáry musí být těsnány.Těsnění spár se provádí až po vyschnutí betonu při vhodném počasí. Spáry se po důkladném vyčištění těsní např. vložkou z pěnové gumy a poté zalévají s výhodou dvousložkovou polyuretan-dehtovou zálivkou zastudena.
Navrhovaný způsob lze použít též pro rekonstrukci silničních a dálničních vozovek, namáhaných dlažeb výrobních a skladovacích ploch apod.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1, Způsob provádění cementobstonového krytu drah, ploch a vozovek tenkou vyztuženou cementobetonovu deskou, vyznačený tím, že se na povrchu starého krytu zhotoví kluzná mezivrstva, na kterou se pomocí přepravníku položí výztuž, například svařované ocelové rohože příčnými pruty dolů, přičemž plynulost pokládky rohoží se zajištuje mechanicky stahováním z přepravníku tak, že poslední příčný prut pokládané rohože se spojí s první* příčným prutem rohože následujíoí, kterou tím uvede do sesuvného pohybu v určeném místě jejího položení, poté so položené rohože spojí v jeden celek a zabetonují cementobetonovou směsí, s výhodou pomooí finišeru s kluznými bočnioemi a pomooí ukladače rohoží, který zvedá výztuž před finišerem a udržuje ji v požadované poloze při rozdělování a dočasně i při zhutňování cementobetonové směsi, zatímoo za finišerem se upravuje povrch nového krytu jemným zdrsněním a postřikuje ochranným prostředkem proti odpařování vody a proti atmosférickým vlivům.
  2. 2, Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že určené dilatační spáry se provádějí v předepsané šířce do čerstvého betonu a příčné kontrakční spáry provádějí dodatečné prořezáním do zatvrdlého betonu vícekotoučovou pilou v určené šířoe profilu do hloubky nutné k přerušení podélné výztuže v oelém příčném profilu a případná příčné praoovní spáry se provádějí jako těsné, stejným způsobem jako příčné kontrakční spáry, přičemž každá příčná spára se prořezává postupně, nejprve měloe a poté do požadované hloubky a podélné kontrakční spáry se rovněž provádějí jako těsné, dodatečným prořezáním víoekotoučovou pilou v určené šířce a profilu.
  3. 3, Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že těsnění spár se provádí až po vyschnutí betonu tak, že se spárazťíftví všeoh nečistot, potom vyplní například vložkou z pěnová gumy a zalévá například dvousložkovou polyuretan-dehtovou zálivkou zastudena.
CS47380A 1980-01-23 1980-01-23 Způsob provádění cement©betonového krytu drah, ploch a vozovek CS216094B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS47380A CS216094B1 (cs) 1980-01-23 1980-01-23 Způsob provádění cement©betonového krytu drah, ploch a vozovek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS47380A CS216094B1 (cs) 1980-01-23 1980-01-23 Způsob provádění cement©betonového krytu drah, ploch a vozovek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216094B1 true CS216094B1 (cs) 1982-10-29

Family

ID=5336880

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS47380A CS216094B1 (cs) 1980-01-23 1980-01-23 Způsob provádění cement©betonového krytu drah, ploch a vozovek

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS216094B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104846740A (zh) 大跨度钢箱梁桥面铺装层材料梯度结构铺装施工方法
US4324504A (en) Method of sealing bridge deck joints
CN202247580U (zh) 一种沥青路面预制块
CS265399B1 (en) Dilatation bridge closing device and method for producing thereof
CN113430887A (zh) 一种市政道路海绵化排水降噪综合处理施工工艺
CN104911974A (zh) 斜向预应力水泥混凝土-沥青混凝土复合路面及其施工方法
CN110468729B (zh) 一种框架桥施工方法
KR100431904B1 (ko) 콘크리트 바닥판 교면포장용 라텍스혼합개질 콘크리트시공방법(lmc공법)
US6682260B2 (en) Roller compacted concrete paving sealing method
CN110552289A (zh) 一种超高性能混凝土组合桥面铺装层结构及其施工方法
CN211368389U (zh) 一种超高性能混凝土组合桥面铺装层结构
CN204662193U (zh) 斜向预应力水泥混凝土-沥青混凝土复合路面
CS216094B1 (cs) Způsob provádění cement©betonového krytu drah, ploch a vozovek
CN217460267U (zh) 一种组合装配的叠合式混凝土防撞护栏结构
Pittman Construction of roller-compacted concrete pavements
CN114592398A (zh) 彩色复合混凝土路面及其施工工艺
JP2002322603A (ja) アスファルト舗装の防水施工方法
CN119664073A (zh) 金刚砂混凝土固化地坪结构及其施工方法
RU2148690C1 (ru) Способ ремонта бетонных или железобетонных покрытий дорог, мостов и аэродромов
CN218466236U (zh) 一种适用于煤矿井下的无轨运输巷道路面结构
Hrapović Paving of concrete carriageway Case study Tauern motorway at the Wengen-Pongau junction
RU2228989C2 (ru) Способ бетонирования дорожных и аэродромных покрытий
CN116837684B (zh) 一种复合路面结构的铺设方法
RU2832533C1 (ru) Дорожное сборное полотно
RU138515U1 (ru) Платформа и плита настила платформы