CS215940B1 - Safety devices for quick closing of pressure vessels of pipes - Google Patents
Safety devices for quick closing of pressure vessels of pipes Download PDFInfo
- Publication number
- CS215940B1 CS215940B1 CS228780A CS228780A CS215940B1 CS 215940 B1 CS215940 B1 CS 215940B1 CS 228780 A CS228780 A CS 228780A CS 228780 A CS228780 A CS 228780A CS 215940 B1 CS215940 B1 CS 215940B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- pressure
- fuse
- stop
- quick
- safety device
- Prior art date
Links
Landscapes
- Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
Abstract
Vynález se týká bezpečnostního zařízení ryohlouzávšrů tlakových nádob či potrubí. Podmínkou bezpečného provozu ryohlouzávěrů tlakových nádob je, aby tlak v tlakovém prostoru před otevřením ryohlouzávěru poklesl na tlak okolního prostoru. Pojistku bezpečnostního zařízení tvoří jednak výkyvné těleso vytvořené jako hranol s výřezem pro nasunutí na pístnici a k němu pevně připojené postranioe, na něž je připojena polohová narážka k určení krajní polohy výkyvného tělesa pojistky, jednak zajištovací tvarovaná narážka připevněná k postranici výkyvného tělesa opatřená zarážkou. Na ovládací páce uzavíracího kohoutu je umístěna zajišťovací pákaThe invention relates to a safety device for pressure vessel or pipeline valves. The condition for the safe operation of pressure vessel valves is that the pressure in the pressure space before the valve is opened drops to the pressure of the surrounding space. The safety device fuse consists of a swinging body formed as a prism with a cutout for insertion onto the piston rod and a side member firmly attached to it, to which a position stop is attached to determine the extreme position of the swinging body of the fuse, and a locking shaped stop attached to the side member of the swinging body provided with a stop. A locking lever is placed on the control lever of the shut-off valve
Description
Vynález se týká bezpečnostního zařízení ryohlouzávérů tlakových nádob či potrubí. Podmínkou bezpečného provozu ryohlouzávérů tlakových nádob je, aby tlak v tlakovém prostoru před otevřením ryohlouzávěru poklesl na tlak okolního prostoru.BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The present invention relates to a safety device for pressure booster valves. A precondition for the safe operation of the pressure vessel pressure cooker is that the pressure in the pressure chamber be reduced to the pressure of the surrounding space before opening the pressure cooker.
Proto jsou rychlouzávěry doplňovány zařízením, jehož prostředniotvím obsluha ryohlouzávěrů zjištuje, že uzavřený prostor je již bez tlaku.Therefore, the quick-release devices are supplemented by a device through which the operator of the quick-release device detects that the enclosed space is already depressurised.
Takové zařízení sestává z uzavíraoího orgánu, většinou kohoutu, který je napojen přímo nebo prostřednictvím krátkého potrubí na tlakový prostor} dále sestává z pojistky uzávěruSuch a device consists of a shut-off member, usually a tap, which is connected directly or via a short duct to the pressure chamber.
Ί sloužící k zajištění jeho uzavřené polohy. Uzávěr nelze otevřít, pokud není pojistka odejmuta ze zajištovací polohy. Naopak pojistku lze dát do zajištovací polohy jen je-11 uzávěr uzavřen. Kužel kohoutu je mechanicky spřažen ee zajištovací pojistkou tak, že pokud není otevřen kohout, není možno uvedenou pojistku odejmout ee zajištovací polohy a dále není-li závěr zcela uzavřen, není možno kohout uzavřít.Zajištění to ensure its closed position. The lock cannot be opened unless the fuse is removed from the lock position. Conversely, the fuse can only be put into the locked position when the lock is closed. The tap cone is mechanically coupled with a locking fuse so that if the tap is not opened, the fuse cannot be removed and the locking position cannot be closed if the slide is not fully closed.
Konkrétní provedení spřažení pojistky s pohybem uzavíraoího orgánu se různí podle typu použitého uzávěru a výrobce. Rozšířeným typem rychlouzávěrů jsou bajonetové uzávěry. Bezpečnost jejioh provozování bývá zajištěna kolíkem, který spojuje pevnou a pohyblivou část uzávěru. Otočným dílem není možno otočit, dokud není ze záběru vysunut zmíněný kolík. Pohyb kolíku je s kuželem spřažen tak, že vyjmutí kolíku je podmíněno otevřením kohoutu.The particular embodiment of the coupling of the fuse with the movement of the closing member varies according to the type of closure used and the manufacturer. Bayonet closures are an extended type of quick-release fasteners. The safety of its operation is ensured by a pin which connects the fixed and movable part of the closure. The pivot part cannot be rotated until the pin has been disengaged. The movement of the pin is coupled to the cone so that the removal of the pin is conditioned by the opening of the tap.
'1,'1,
U jiných uspořádání bajonetových uzávěrů je místo kolíku uspořádán kruhový segment, který v poloze odpovídající zavřenému stavu závěru nedovoluje pootočení otočného dílu bajonetového uzávěru. Aby bylo možno otevřít uzávěr, je nutno pootočit segmentem tak, aby se mohl pootočit otočný díl. Pohyb segmentu je spojen s kuželem kohoutu tak, že kohout je otevřen, je-li segment otočen.In other bayonet closures arrangements, a circular segment is provided in place of the pin which, in the position corresponding to the closed state of the breech, does not allow the rotatable part of the bayonet closures to rotate. In order to open the closure, it is necessary to rotate the segment so that the rotatable part can rotate. The movement of the segment is connected to the tap cone so that the tap is opened when the segment is rotated.
Uvedená známá řešení bezpečnostních zařízení nejsou použitelná pro zabezpečení provozu ryohlouzávěru, který je vyřešen jako radiálně přestavitelný rozpěný kroužek ovládaný výkyvnými pákami, například podle autorského osvědčení č. 179 343.Said known safety device solutions are not usable for securing the operation of the rotogrip, which is designed as a radially adjustable span ring operated by pivoting levers, for example according to the author's certificate No. 179 343.
Za účelem bezpečného provozu ryohlouzávérů tlakovýoh nádob se navrhuje zdokonalené bezpečnostní zařízení jako součást ryohlouzávérů tlakovýoh nádob či potrubí, které sestává z výstražného potrubí s uzavíracím kohoutem a z pojistky} výstražné potrubí je napojeno na hlídaný tlakový prostor} pístnioe hydraulického či pneumatiokého válce ryohlouzávěru je opatřena narážkou. Podstata vynálezu je v tom, že pojistku tvoří jednak výkyvné těleso vytvořené jako hranol s výřezem pro nasunutí na pístnici a k němu pevně připojené postranioe, na něž je připojena polohová narážka k určení krajní polohy výkyvného tělesa pojistký} jednak zajištovací tvarovaná narážka připevněná k postranioi výkyvného tělesa opatřená zarážkou k zastavení pohybu zajištovací páky, přičemž zajištovací páka k zabránění pohybu pojistky při zavřeném uzavíracím kohoutu je umístěna na ovládaoí páoe uzavíraoího kohoutu.For the safe operation of the pressure vessel containers, an improved safety device is proposed as part of the pressure vessel containers, which consists of a warning pipe with a stopcock and a fuse. The warning pipe is connected to the monitored pressure space. SUMMARY OF THE INVENTION The fuse is in the form of a pivot body formed as a prism with a cut-out for sliding on the piston rod and fixed side walls to which a positioning stop is attached to determine the extreme position of the pivot body. provided with a stop to stop the movement of the locking lever, the locking lever to prevent movement of the fuse when the stopcock is closed is located on the control lever of the stopcock.
Hlavní předností řešení podle vynálezu je to, že splňuje účel, tj. umožňuje bezpečný provoz ryohlouzávérů. Zabezpečuje, že rychlouzávěr víka nelze otevřít dříve, než se otevře kohout na výstražném potrubí} stejně tak nelze kohout uzavřít, dokud není uzávěr řádně uzavřen a v uzavřené poloze zajištěn. Podle výtoku média z výstražného potrubí lze tedy poznat, zda je v uzavřeném prostoru ještě tlak nebo zda se do tlakového prostoru napouštíThe main advantage of the solution according to the invention is that it fulfills the purpose, ie it enables safe operation of the ryo-slide valves. It ensures that the lid quick-release cannot be opened before the tap on the warning line opens} nor can the valve be closed until the lid is properly closed and locked in the closed position. According to the medium outlet from the warning line, it is thus possible to know whether there is still pressure in the enclosed space or whether it is infiltrating into the pressure space
215 940 tlakové médium, aniž je tento prostor řádně uzavřen a zajištěn. Řešení je vhodné pro využití u rychlouzávěrů průměrů od 500 mm do 5000 mm, přičemž na velikosti provozního tlaku v uzavíraném tlakovém prostoru nezáleží. Další předností je to, že požadovaného účinku je dosaženo jednoduchým a názorným řešením.215 940 pressure medium without this space properly closed and secured. The solution is suitable for use with quick-acting closures of diameters from 500 mm to 5000 mm, the size of the operating pressure in the enclosed pressure space does not matter. Another advantage is that the desired effect is achieved by a simple and illustrative solution.
Příklad provedení vynálezu je na výkresech, kde je znázorněno v axonometrickém pohledu bezpečnostní zařízení rychlouzávěrů tlakových nádob či potrubí, a to na obr. 1 a pojíst kou v zajištovací poloze a s kohoutem uzavřeným a na obr. 2 a pojistkou v odjištěné poloze a s kohoutem otevřeným.An exemplary embodiment of the invention is shown in the drawings, in a perspective view, of the safety device of the quick-release valves of pressure vessels or piping, in Fig. 1, with a stop in the locked position and with the cock closed;
Bezpečnostní zařízení rychlouzávěrů tlakových nádob či potrubí je součástí rychlouzávěrů. Příkladně sestává z výstražného potrubí £ napojeného na tlakový prostor a opatřeného uzavíracím kohoutem 2 s ovládací pákou 2 a dále z pojistky. Pojistka je tvořena výkyvným tělesem £ pojistky, které je provedeno například jako hranol s výřezem pro nasunutí na pístnici 10 a k němu pevně připojené postranice £'j na postranice £'je připevněna polohová narážka 2 sloužící k určení druhé krajní polohy výkyvného tělesa £ pojistky. Dále je pojistka tvořena zajišíovací tvarovanou narážkou 6, opatřenou zarážkou 1 k zastavení pohybu zajišíovací páky 8. Zajišíovací páka 8 brání pohybu výkyvného tělesa £ pojistky ze zajišlovací polohy uzavřeného stavu rychlouzávěrů. Těleso £ pojistky je otočné kolem čepu který prochází okem pístnice 10 hydraulického válce 11: pevnou součástí pístnice 10 je narážka 12 sloužící spolu s polohovou narážkou 2 určení druhé krajní polohy výkyvného tělesa £ pojistky při odjištěném uzávěru. Ovládací páka 2 uzavíracího kohoutu 2 je opatřena zajišíovací pákou 8, která je nasměrována tak, že svým koncem při zcela zavřeném uzavíracím kohoutu 2 zasahuje před zajišíovací tvarovanou narážku 6, zabraňuje jejímu pohybu, a tím i pohybu celé pojistky.The safety device of quick-release valves or pressure vessels is a part of quick-release valves. For example, it consists of a warning line 6 connected to the pressure space and provided with a stopcock 2 with a control lever 2 and furthermore with a fuse. The fuse is constituted by a fuse pivot body 4, which is designed, for example, as a prism with a cut-out for sliding on the piston rod 10 and a fixed siderail 4 'is attached thereto on the siderails. Further, the fuse is formed by a locking shaped stop 6, provided with a stop 1 to stop the movement of the locking lever 8. The locking lever 8 prevents the movement of the fuse pivot body 6 from the locking position of the quick-locked closed position. The fuse body 6 is pivotable about a pin which extends through the eye of the piston rod 10 of the hydraulic cylinder 11: a fixed part of the piston rod 10 is a stop 12 serving together with the position stop 2 to determine the second extreme position of the fuse pivot body 4 when the lock is released. The control lever 2 of the stopcock 2 is provided with a locking lever 8, which is directed so that its end, when the stopcock 2 is fully closed, engages in front of the lock-shaped stop 6, preventing its movement and hence the entire fuse.
Bezpečnostní zařízení rychlouzávěrů tlakových nádob pracuje tak, že v zajištěné poloze rychlouzávěrů (obr. 1), tj. při uzavřeném kohoutu 2 je těleso £ pojistky v zajištovací poloze a zajišíovací páka 8 brání pohybu výkyvného tělesa £ pojistky z této polohy. Krajní poloha výkyvného tělesa £ pojistky při odjištěném rychlouzávěrů je dána naražením narážky 12 písthioe 10 a polohové narážky 2 sebe. Kromě toho při odjištěném rychlouzávěru naráží zajišíovací páka 8 do zajišíovací narážky 6 v případě, že je kohout 2 uzavírán.The safety device of the pressure receptacles of the pressure receptacles operates in such a way that in the locked position of the locks (FIG. 1), i.e. when the cock 2 is closed, the fuse body 6 is in the locked position. The extreme position of the pivot body 6 of the fuse when the quick-release device is unlocked is determined by the impacting of the piston 12 and the positioning stop 2 of each other. In addition, with the quick release locked, the locking lever 8 impinges on the locking stop 6 when the tap 2 is closed.
S výhodou lze řešení podle vynálezu využít u uzávěru kruhových vík pomocí rozříznutého prstence například podle autorského osvědčení č. 179 343. Rychlouzávěr se uzavře stažením rozříznutého prstence za přírubu víka. Prstenec je větší částí své šířky uložen v drážce příruby tělesa. Kroužek se stahuje ručně nebo servomechanismy přes výkyvné páky.Advantageously, the solution according to the invention can be used in the case of a ring lid closure by means of a slit ring, for example according to the author's certificate No. 179 343. The quick seal is closed by pulling the slit ring by the lid flange. The ring is supported by a large part of its width in the groove of the body flange. The ring is pulled by hand or by servomechanisms via the pivoting levers.
Při úplném stažení prstence se vysune pístnice 10 hydraulického či pneumatického válce 11 nebo se vyšroubuje matice ze šroubu. Tím je možno dát pojistku do zajišíovací polohy.Upon complete withdrawal of the ring, the piston rod 10 of the hydraulic or pneumatic cylinder 11 is extended or the nut is removed from the screw. This allows the fuse to be locked.
Claims (1)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS228780A CS215940B1 (en) | 1980-04-02 | 1980-04-02 | Safety devices for quick closing of pressure vessels of pipes |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS228780A CS215940B1 (en) | 1980-04-02 | 1980-04-02 | Safety devices for quick closing of pressure vessels of pipes |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS215940B1 true CS215940B1 (en) | 1982-10-29 |
Family
ID=5359547
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS228780A CS215940B1 (en) | 1980-04-02 | 1980-04-02 | Safety devices for quick closing of pressure vessels of pipes |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS215940B1 (en) |
-
1980
- 1980-04-02 CS CS228780A patent/CS215940B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4016621A (en) | Device and method for launching and/or retrieving pipeline scrapers | |
| JP4226470B2 (en) | Fluid flow control cock with lever having several stable positions | |
| US4135551A (en) | Modified dry-break coupler | |
| JP5912123B2 (en) | Connecting device with detachable clamp module | |
| US2872216A (en) | Globe cock coupling, more particularly for fueling stations supplying liquid fuels | |
| US5076324A (en) | Quick disconnect coupling | |
| JP5156095B2 (en) | Sliding closure device for containers with molten metal | |
| JPS6356114B2 (en) | ||
| CA2985052C (en) | Hydraulically actuated locking latching system | |
| NO337038B1 (en) | Quick connection and quick release safety connection for pipes | |
| CS215940B1 (en) | Safety devices for quick closing of pressure vessels of pipes | |
| US4102356A (en) | Dry-break coupler | |
| JPH11153282A (en) | Pipe coupling device provided with coupling means for rapid release | |
| US5261446A (en) | Self-contained emergency shutdown valve | |
| US4750635A (en) | Safety latch mechanism for closure of a pressure vessel | |
| GB2264271A (en) | Safety system for a liquefied gas bulk tanker vehicle. | |
| EP2220416B1 (en) | Cap for a fluid coupling member | |
| US3437111A (en) | Shut-off valve having main and back-up valves | |
| US3871614A (en) | Four way hydrant valve | |
| KR101945780B1 (en) | Double valve with locking-unit | |
| WO2016204607A1 (en) | Safety coupling device provided with shut-off valves for coupling two fluid conduit parts | |
| US3029093A (en) | Pipe coupling embodying fluid pressure actuated locking means | |
| US3908691A (en) | Butterfly valve main-tapping apparatus | |
| US20240044436A1 (en) | Device for the removable locking of a plug to a pipeline fitting | |
| US3358708A (en) | Coupling devices for pipes or conduits |