CS215300B1 - Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi - Google Patents

Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi Download PDF

Info

Publication number
CS215300B1
CS215300B1 CS143480A CS143480A CS215300B1 CS 215300 B1 CS215300 B1 CS 215300B1 CS 143480 A CS143480 A CS 143480A CS 143480 A CS143480 A CS 143480A CS 215300 B1 CS215300 B1 CS 215300B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cylindrical
outlet
chamber
vortex chamber
main
Prior art date
Application number
CS143480A
Other languages
English (en)
Inventor
Vitalij F Surovikin
Vladimir F Antonenko
Gennadij V Babic
Michail J Bobrik
Nikolaj K Korenjak
Vasilij V Novikov
Gennadij A Volosin
Georgij A Beljajev
Alexandr V Gordejev
Nail I Galljamov
Anatolij F Krikunenko
Original Assignee
Vitalij F Surovikin
Vladimir F Antonenko
Gennadij V Babic
Michail J Bobrik
Nikolaj K Korenjak
Vasilij V Novikov
Gennadij A Volosin
Georgij A Beljajev
Alexandr V Gordejev
Nail I Galljamov
Anatolij F Krikunenko
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vitalij F Surovikin, Vladimir F Antonenko, Gennadij V Babic, Michail J Bobrik, Nikolaj K Korenjak, Vasilij V Novikov, Gennadij A Volosin, Georgij A Beljajev, Alexandr V Gordejev, Nail I Galljamov, Anatolij F Krikunenko filed Critical Vitalij F Surovikin
Priority to CS143480A priority Critical patent/CS215300B1/cs
Publication of CS215300B1 publication Critical patent/CS215300B1/cs

Links

Abstract

Vynález se týká aerodynamického směšovacího zařízení pro směšování složek palivové směsi, tvořeného válcovou vířivou komorou pro zviřovánl proudu plynových složek palivové směsi, zaváděného do ní alespoň jedním vstupním hrdlem, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše a umístěným u jedné její čelní stěny válcové vířivé komory, a odváděného výstupním hrdlem, zabudovaným v druhé čelní stěně válcové vířivé komory koaxiálně s její válcovou plochou. Podstata vynálezu spočívá v tom, že před hlavní válcovou vířivou komorou je zabudována koaxiálně s ní uspořádaná přídavná válcová vířivá komora, opatřená axiálním otvorem v čelní stěně a alespoň jedním vstupním hrdlem plynných složek, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše a umístěným u uvedené čelní stěny, a výstupním hrdlem plynných složek zabudovaným v čelní stěně- hlavní válcové vířivé komory koaxiálně s válcovou plochou přídavné válcové vířivé komory, přičemž výstupní ústí výstupního hrdla přídavné válcové vířivé komory zasahuje do hlavní válcové vířivě komory a poměr vnitřního průměru výstupního hrdla plynných složek hlavní válcové vířivé komory a vnitřního průměru výstupního hrdla plynných složek z hlavní válcové vířivé komory a z přídavné válcové vířivé komory je 1 : 1 až 3 : 1. Obě výstupní hrdla jsou stejně dlouhá. Popis provedení s přívodní trubkou upevněnou v otvoru čelní stěny přídavné válcové vířivé komory. Vynález je nejlépe patrný z obr. 1

Description

(54) Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi
Vynález se týká aerodynamického směšovacího zařízení pro směšování složek palivové směsi, tvořeného válcovou vířivou komorou pro zviřovánl proudu plynových složek palivové směsi, zaváděného do ní alespoň jedním vstupním hrdlem, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše a umístěným u jedné její čelní stěny válcové vířivé komory, a odváděného výstupním hrdlem, zabudovaným v druhé čelní stěně válcové vířivé komory koaxiálně s její válcovou plochou.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že před hlavní válcovou vířivou komorou je zabudována koaxiálně s ní uspořádaná přídavná válcová vířivá komora, opatřená axiálním otvorem v čelní stěně a alespoň jedním vstupním hrdlem plynných složek, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše a umístěným u uvedené čelní stěny, a výstupním hrdlem plynných složek zabudovaným v čelní stěně- hlavní válcové vířivé komory koaxiálně s válcovou plochou přídavné válcové vířivé komory, přičemž výstupní ústí výstupního hrdla přídavné válcové vířivé komory zasahuje do hlavní válcové vířivě komory a poměr vnitřního průměru výstupního hrdla plynných složek hlavní válcové vířivé komory a vnitřního průměru výstupního hrdla plynných složek z hlavní válcové vířivé komory a z přídavné válcové vířivé komory je 1 : 1 až 3 : 1. Obě výstupní hrdla jsou stejně dlouhá. Popis provedení s přívodní trubkou upevněnou v otvoru čelní stěny přídavné válcové vířivé komory.
Vynález je nejlépe patrný z obr. 1.
1 5 3 0 0
Vynález se týká aerodynamického směšovacího zařízeni pro směšování složek palivové směsi. Tohoto směšovacího zařízení je možno účelně využit hlavně ve spalovacích zařízeních, jako v hořácích, vstřikovacích dýzách, jakož i v chemické výrobě jako dispergátoru činidel, 1 jako rozprašovače surovin a paliv ve výrobě technického uhlíku.
V současné době jsou hlavní charakteristiky technologických procesů, jako dokonalost spalování a teplota plamene při spalování paliv, výtěžnost a vlastnosti výsledných produktů v chemické výrobě, závislé na jakosti vytváření směsi a ria rozprašování složek palivové směsí.
V dosavadní spalovací praxi stále více uplatňovaná snaha po využití druhů tekutých paliv s vyššími vazkostml, odpadních kalů z ropného průmyslu, jakož i značně znečištěných druhů zemních a odpadních plynů vyžaduje stálé zdokonalování zařízení pro vytváření směsí a pro přípravu palivových směsí. Zvýšení spolehlivostí a provozní životnosti spalovacích zařízení je možno dosáhnout získáním kratšího plamene, vymezeného v určité vzdálenosti od ohnivzdorných stěn topeniště.
Při výrobě sazí je možno zvýšení jejich výtěžnosti dosáhnout zvýšením dokonalostí spalování plynu. Udržováním předepsaného úhlu rozptylu v paprsku rozprašované suroviny v proudech dosahujících' rychlosti až 600 m/s se dosáhne zlepšení ztužujících vlastností sazí, použitých jako plnldla gumy, nacházející uplatnění ve výrobě pneumatik a jiných gumotechnlckých výrobků.
Kromě toho souvisí aerodynamika plamene a jeho hydrodynamická struktura značně s průběhem charakteristik směšovacích a rozprašovacích zařízení směsí palivo — vzduch, které· podle příslušných charakteristických hodnot mají vliv na průběh vytváření kysličníků dusíku, kysličníku uhelnatého a jiných nespálených uhlovodíků.
Je známo aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi tvořené válcovou vířivou komorou pro zvlřování plynných složek palivové směsi. Plynné složky jsou do vířivé komory zaváděny alespoň- jediiím vstupním hrdlem, umístěným těsně u jedné čelní stěny válcové vířivé komory a uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše, a odváděny výstupním hrdlem, umístěným v opačné ěelní stěně válcové vířivé komory a uspořádaným koaxiálně s její válcovou plochou.
Do vířivé komory je záváděn proud plynných uhlovodíků. Tento proud se v ní začne pohybovat ve šroubovici a proudí radiálně ke středu vířivé komory a axiálně ve Šroubovici k výstupnímu hrdlu. V pokračování svého rotačního posuvného pohybu ve výstupním hrdle proudí proud uhlovodíků z výstupního hrdla do prostoru, v němž je směšován s koncentrickým proudem vzduchu, přímo nebo mírně zvířeně vefukovaným. Proud vzduchu je zaváděn kanálem, v němž je zabudováno příslušné směšovací zařízení. Pří svém výstupním proudění indukuje vířivý proud uhlovodíků vratný proud, rotující ve stejném směru a pohybující se protisměrným dopředným posuvem. Spolupůsobením obou těchto, proudů jsou vyvíjeny akustické kmity, využívané pro směšování vzduchu s proudem uhlovodíků a s produkty spalování, vznikajícími ve spalovací komoře.
Účinnost rozprašování a promíchávání proudu uhlovodíků v tomto směšovacím zařízení je však stále ještě nízká. A navíc musí být vzata do úvahy vyšší spotřeba energie pro zvlřování daného proudu uhlovodíků. Použitím jen tangenciálního přívodu proudu uhlovodíků do vířivé komory a axiálního výstupu z ní je ovlivňována stabilita plamene v průběhu spalování směsi vzduchu — uhlovodík.
Úkolem tohoto vynálezu je vyvinutí aerodynamického směšovacího zařízení pro směšování' složek palivové směsi, jehož konstrukční provedení a uspořádání by bylo spojeno se zvýšenou účinnosti při rozprašování složek-paliva a při jejich (směšování a se zvýšením výkonnosti a stability plamene hořící směsi palivo — vzduch.
Daný úkol je vyřešen u aerodynamického směšova- . čího zařízení pro směšování složek palivové směsi, tvořeného válcovou vířivou komorou pro zvlřování proudu plynných složek palivové Směsi, zaváděného do ní alespoň jedním vstupním hrdlem, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše a umístěným u jedné čelní stěny válcové vířivé komory, a odváděného výstupním hrdém, zabudovaným v druhé čelní stěně válcové vířivé komory koaxiálně s její válcovou plochou podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že před hlavní válcovou vířivou komorou je zabudována koaxiálně s ní uspořádaná přídavná válcová vířivá komora, opatřená axiálním otvorem v čelní stěně a alespoň jedním vstupním hrdlem plynných složek, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše .a umístěným u uvedené čelní stěny, a výstupním hrdlem plynných složek, zabudovaným v čelní stěně hlavní válcové vířivé komory koaxiálně s válcovou plochou přídavné válcové vířivé komory, přičemž výstupní ústí výstupního hrdla přídavné válcové vířivé komory zasahuje do hlavní válcové vířivé komory a poměr vnitřního průměru výstupního hrdla plynných složek z hlavní válcové vířivé komory a vnitřního průměru výstupního hrdla plynných složek z přídavné válcové vířivé komory je 1:1 až 3:1. S podstatou vynálezu souvisí, že výstupní hrdlo plynných složek z hlavní válcové vířivé komory a výstupní hrdlo pro odvod plynných složek z přídavné válcové vířivé komory jsou stejně dlouhá. V axiálním otvoru v čelní stěně přídavné válcové vířivé komory je souose s touto komorou upevněna přívodní trubka s děrovaným nástavcem pro přívod kapalných nebo pevných složek palivové směsi, přičemž děrovaný koncový nástavec přívodní trubky končí před výstupní hranou výstupního' hrdla plynných složek palivové směsi z hlavní válcové vířivé komory ve vzdálenosti 0,1 až 3,0 vnitřního průměru tohoto výstupního hrdla.
Zabudováním přídavné válcové vířivé komory se dosáhne zvýšení účinností při rozprašování paliva. Soustava dvou za sebou uspořádaných válcových vířivých komor umožňuje snížení hydraulického odporu výstupního hrdla hlavní vířivé komory a tím
1 5 3 0 0 spotřeby energie při zviřování proudu uhlovodíků, aniž přitom dochází ke změně intenzity vyvíjených akustických kmitů, jakož i zvýšení stability plamene v hořící směsi palivo — vzduch. Použitím přídavné vířivé komory se také dosahuje tlumení postupu středního vratného vířivého proudu, vznikajícího v průběhu spalování, Čímž je umožněn provoz bez vibrací přívodních potrubí uhlovodíků. Volbou vhodného poměru vnitřních průměrů výstupních hrdel plynných složek z hlavní a přídavné vířivé komory v rozmezí 1:1 až 3:1 se dosahuje optimálního snížení daných složek plynných uhlovodíků, čímž je umožněno zvýšeni dokonalosti spalováni směsi palivo — vzduch.
Zaváděním tekutých nebo pevných složek palivové směsi otvorem v čelní stěně přídavné vířivé komory se dosahuje zvýšení účinnosti při rozprašování a směšování kapek tekutých uhlovodíků nebo pevných částic uhlovodíků s proudy vzduchu, zaváděnými do vířivých komor a rotujícími různými úhlovými rychlostmi, Čímž jsou kapky ještě více rozrušovány.
Provedení přívodní trubky kapalných nebo pevných složek palivově směsi s děrovaným koncovým nástavcem, končícím ve vzdálenosti 0,1 až 3,0/di před výstupním koncem výstupního hrdla plynných složek z hlavní vířivé komory, umožňuje využití uhlovodíků o vysoké vazkosti bez koksovatění paliva na vnitřním povrchu výstupního hrdla. Při tomto uspořádání dochází k prodloužení doby styku tekutých kapek s proudy vzduchu, to jest, dochází ke zlepšení odpařování a promísení palivové směsi, V porovnání s dosud známými dosahovanými promíseníml je výkon tohoto aerodynamického směšovacího zařízení podle vynálezu l,!5krát vyšší a spotřeba energie 3krát nižší. . '
Dále je vynález blíže objasněn popisem konkrétních variant jeho provedeni, s odvoláním na výkresy, znázorňující na obr. 1 podélný řez směšovacím zařízením pro směšování složek palivové směsi podle vynálezu, na obr. 2 podélný, řez směšovacím zařízením podle obr, 1, u něhož je ve smyslu vynálezu proveden v čelní stěně přídavné vířivé komory otvor pro přívod tekutých nebo pevných složek palivové směsi, na obr. 3 podélný řez směšovacím zařízením podle obr. 2, u něhož ve smyslu vynálezu prochází otvorem v čelní stěně přídavné vířivé komory přívodní trubka tekutých nebo pevných složek palivové směsi s děrovaným koncovým nástavcem.
Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi (obr. lj obsahuje hlavní válcovou vířivou komoru 1 pro zviřování proudu plynných složek palivové směsi. Proud plynných složek palivové směsi je do hlavní válcové vířivé komory 1 zaváděn vstupním hrdlem 2, uspořádaným u čelní stěny 3 hlavní válcové vířivé komory 1 tangenciálně k jejž válcové ploše. Proud plynů vystupuje z hlavni válcové vířivé komory 1 výstupním hrdlem 4 plynných složek palivové směsi, zabudovaným v druhé Čelní stěně 3 hlavní válcové vířivé komory 1 koaxiálně s její válcovou plochou.
Směšovací zařízení podle vynálezu obsahuje ještě přídavnou válcovou Vířivou komoru 6. pro zviřování proudu plynných složek palivové směsi, uspořádanou koaxiálně s hlavní válcovou vířivou komorůu 1. Proud plynných složek palivové směsi je do přídavné válcové vířivé komory 6 zaváděn vstupním hrdlem 7, uspořádaným u čelní stěny 11 přídavné válcové komory 6 tangenciálně k její válcové ploše. Proud plynů vystupuje z přídavné válcové vířivé komory 6 výstupním hrdlem 8 plynných složek palivové směsi, zabudovaným axiálně do Otvoru v čelní stěně 3 hlavní· válcové vířivé komory 1 tak, že jeho výstupní konec zasahuje do hlavní válcové vířivé komory 1 koaxiálně s ni. Hlavní válcová vířívá komora l a přídavná válcová vířivá komora 6 jsou přitom spojeny společnou Čelní Stěnou 3. Poměr vnitřního průmětu dl výstupního hrdla 4 plynových složek palivové směsi z hlavní válcové vířivé komory 1 a vnitřního průměru <h výstupního hrdla 8 plynových složek palivové směsi z přídavné válcové vířivé komory 6 je U tohoto provedení volen v poměru 1:1 až 3:1. Tím se dosahuje snížení hydraulického odpoťu Ve výstupním hrdle 4 hlavní válcové vířivé komory 1 a Zvýšení stability plamene v průběhu spalování palivové směsi. Přídavná válcová vířivá komora 6 je na svém otevřeném čelním konci obvodově přivařená k čelní stěně 3 hlavní válcové vířivé komory 1, čímž hlavní válcová vířivá komora 1 a přídavná válcová Vířivá komora 6 vytvářejí nedílnou soupravu. Tato souprava směšovacího zařízeni je zabudována do přívodního kanálu 9 pro přívod spalovacího: vzduchu do spalovací komory 1B těsně před jeho Zaústěním do spalovací komory 10. Výstupní hrdlo 4 z hlavní válcové vířivé komory 1 a výstupní hrdlo 8 z přídavné válcové vířivé komory 6 jsou stejně dlouhá.
U varianty provedení směšovacího zařízení podle vynálezu, znázorněného na obr. 2, jé v čelní štěně 11 přídavné válcové vířivé komory 6 proveden axiální otvor 12 pro přívod tekutých nebo plynných složek palivové směsi do: přídavné válcové vířivé komory 6. Celní stěna Í1 přídavné Válcové vířivé komory 6 je Opatřena nástavcem 13 se závitovým otvorem 14 pro napojení přívodního potrubí 15 teku-., té nebo pevné složky palivové směsi. Spojení přívodního potrubí 15 s nástavcem 13 v závitu 14 je utěsněno těsněním 16.
U varianty provedení směšovacího zařízení podle vynálezu znázorněného na obr. 3 je znázorněna možná úprava uspořádání s přívodní trubkou 17 pro přívod tekuté nebo pevné složky palivové směsi do spalovací komory 10. Přívodní trubka 17 je přitom napojena na axiální otvor 12 v Čelní stěně 11 přídavné válcové vířivé komory 6 a je zakončená děrovaným koncovým nástavcem 18 pro rozstřikováni zaváděné tekutiny nebo pevné složky palivové směsi. Systém přívodní trubky 17 s děrovaným koncovým nástavcem 18 je přitom uspořádán tak, že děrovaný koncový nástavec 16 končí před výstupním koncem výstupního hrdla 4 z hlavní Válcové směŠOv. komory 1 ve vzdálenosti 0,1-0,3 Vnitřního průměru
1 5 3 0 0 di výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1. Přívodní trubka 17 je v axiálním otvoru 12 a v závitu 14 nástavce 13 napojena spojovacím kusem s přírubou 19 na přívodní potrubí paliva.
Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi je jako souprava zabudováno do přívodního kanálu 9 spalovacího vzduchu do spalovací komory 10, přičemž je zakotveno přiváženými podpěrami 20.
Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi podle vynálezu pracuje takto:
Hlavní proud plynných, uhlovodíků je vstupním hrdlem 2 (obr. 1) vefukován do hlavní válcové vířivé komory 1 tangenciálně s její válcovou plochou pod tlakem 0,25 MPa, přičemž tento tlak překračuje kritickou hodnotu. Při svém radiálním pohybu zvýší proud směsi plynných uhlovodíků svůj úhlový moment hybností ještě před dosažením výstupního konce výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1. V důsledku tlakového rozdílu v uvedeném výstupním hrdle 4 a rozdělování celkového rotačního impulsu na vstupní hraně uvedeného výstupního hrdla 4 proudí proud směsi uhlovodíků při svém dopředném rotačním pohybu prakticky konstantní úhlovou rychlostí do spalovací komory 10. Ve spalovací komoře 10 se proud směsi uhlovodíků směšuje s popřípadě mírně zvířeným vzduchem, přiváděným přívodním kanálem 9, je zapálen a indukuje pásmo vratných proudů. Pásmo vratných proudů zaěne v důsledku své asymetrie v blízkosti geometrické osy výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1 oscilovat frekvenci v rozmezí 50 až 700 Hz, čímž vyvolává akustické kmity stejné frenkvence.
Současně je vstupním hrdlem 7 zaváděn do přídavné vále. vířivé komory 6 proud plynných uhlovodíků, postupující při vířivém pohybu radiálně směrem k výstupnímu hrdlu 8 této komory 6. Při daném tlakovém spádu postupuje proud uhlovodíků z výstupního hrdla 8 přídavné válcové vířivé komory k výstup.. hrdlu hlavní válcové vířivé kůmory 1. Zavedením tohoto axiálního přídavného proudu uhlovodíků do uvedeného výstupního hrdla 4 se radiální gradient hustoty proudu v uvedeném výstupním hrdle 4 značně změní, čímž se sníží jeho hydraulický odpor a současně se dosahuje snížení tlakového rozdílu potřebného pro vyvíjení víření ve výstupním hrdle 4 hlavní válcové vířivé komory 1. Jelikož průměr výstupního hrdla 8 přídavné válcové vířivé komory 8 je obvykle menší než průměr výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1, postačí pro vyvíjení víření také nižší tlakový spád.
Nejvyššího možného spoluúčinku axiálního a hlavního vířivého proudu plynných uhlovodíků ve výstupním hrdle 4 hlavní válcové vířivé komory 1 výstupního hrdla 8 přídavné válcové vířivé komory 6 a vnitřního průměru di výstupního hrdla hlavni válcové vířivé komory 1 se dosáhne pří poměru vnitřních průměrů d2, d2 = 1/3. di. Při dalším snižování uvedeného poměru průměrů není již dosahováno dalšího zmenšení gradientu hustoty radiálního proudu ve výstupním hrdle 4 hlavní válcové vířivé komory 1. Při zvětšení tohoto poměru se ve výstupním hrdle 4 hlavní válcové vířivé komory 1 značně změní struktura proudění, a zachování větší hodnoty hydraulického odporu proudění má za následek značné zvýšení spotřeby energie pro vyvíjeni vyvolávaného úhlového rotačního momentu hybnosti.
Při určitém sdružení hodnot úhlové a posuvné rychlosti vyvíjí aerodynamické směšovací zařízení rezonanční kmity o frekvenci rovné a/4L, kde L značí délku hrdla a rychlost zvuku. Z tohoto důvodu je výstupní hrdlo 4 hlavní válcové vířivé komory 1 stejně dlouhé jako výstupní hrdlo 8 přídavné válcové vířivé komory 6.
Obecně je délka každého uvedeného výstupního hrdla 4 a 8 rovná alespoň dvěma průměrům příslušného hrdla 4, 8, čímž jsou eliminovány vnější poruchy, vznikající ve vstupním průřezu výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1 a výstupního hrdla 8 přídavné válcové vířivé komory 8,
Při použití tekutého uhlovodíku jako složky palivové směsi je tento tekutý uhlovodík zaváděn do Výstupního hrdla 4 hlavni válcové vířivé komory 1 přívodní trubkou 17 (obr. 3) pod tlakem 0,05 až 0,1 MPa a ve tvaru radiálních paprsků vyvíjených v děrovaném koncovém nástavci 18. Děrovaný koncový nástavec 18 přívodní trubky 17 je přitom umístěn ve vzdálenosti (0,1 až 0,3) vnitřního průměru di výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1 před výstupní hranou uvedeného výstupního hrdla
4. Při zmenšení této vzdálenosti se sníží spoluúčinek vratného proudu a proudu složek palivové směsi, čímž se sníží intenzita víření proudů, podporující příznivě zlepšení disperze kapek tekutých uhlovodíků v proudech a zvyšující také intenzitu přestupu tepla z hořkých plynů do kapek. Zvětšení vzdáleností mezí děrovaným koncovým nástavcem 18 přívodní trubky 17 a výstupní hranou výstupního hrdla 4 je neúěelné z dále uvedených důvodů.
Z hlediska stability proudění nesmí být délka vý-, stupního hrdla 4 z hlavní válcové vířivé komory 1 menší než dva průměry di a větší než pět průměrů di a délka výstupního hrdla 8 z přídavné válcové vířivé komory 6 nesmí být menší než dva průměry d2 a větší než pět průměrů d2. Je-li délka uvedených hrdel 4, 8 větší, než bylo právě uvedeno, dochází v nich ke snížení úhlových rychlostí proudění složek v důsledku vzrůstu třecích odporů. S ohledem na vazbu úhlové rychlosti na výkon a frekvenci akustických kmitů se tím výkon a frenkvence akustických kmitů snižuji, což by mělo za následek snížení účinnosti rozprašování. Kromě toho má hlubší ponoření děrovaného koncového nástavce 18 přívodní trubky 17 do výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1 za následek koksovatění kapek neodpařených tekutých uhlovodíků při jejich styku s poměrně chladnými stěnami výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1 a výstupního kola 8 přídavné válcové vířivé komory 6.
Dále Jsou uvedeny příklady konkrétních variant provedení směšovacího zařízení pro aerodynamické směšování složek palivové, směsi podle vynálezu.
1 5 3 0 0
Příklad 1
Přívodním kanálem 9 je přiváděn spalovací vzduch o teplotě 350 °C a tlaku 10 kPa, při průtočném množství 1200 kg/h, Do hlavní válcové vířivé komory 1 je vstupním hrdlem 2 zaváděn zemní plyn o tlaku 80 kPa při průtočném množství 35 m?/h. Do přídavné válcové vířivé komory G je vstupním hrdlem 7 zaváděn rovněž zemní plyn o tlaku 60 kPa při průtočném množství 35 m3/h. Spoluúčlnkem vířivých proudů vzduchu a plynů ze spalovací komory 10 vzniká akustické kmitání o intenzitě 138 dB a frekvenci 10 kHz.
Délky výstupního hrdla 4 hlavní válcové vířivé komory 1 a výstupního hrdla 8 přídavné válcové vířivé komory 6 jsou vzájemně stejné.
Přívodním kanálem 9 (obr. 3) je přiváděn vzduch o teplotě 350 °C a tlaku 10 kPa, při průtočném množství 1200 kg/h. Do vstupních hrdel 2 a 7 hlavní vále, vířivé komory 1 a přídavné vále. vířivé komory 6 je rovněž zaváděn vzduch o tlaku 80 kPa. Vzájemným účinkem vířivých proudů vzduchu a plynů ze spalovací komory 10 jsou vyvíjeny akustické kmity o Intenzitě 146 dB a frenkvenci 10 kHz. Rozprášený olej o velikosti kapiček do 60 μτη je vstřikován do spalovací komory 10 přívodní trubkou 17 s děrovaným koncovým nástavcem 18. Ve spalovací komoře 10 je olej zoxldován až na sazový stav. V porovnání s dosud známými směšovacími zařízeními je u tohoto aerodynamického směšovacího zařízení podle vynálezu jeho výkon l,5krát vyšší a spotřeba energie 3krát nižší.

Claims (3)

PŘEDMĚT
1. Aerodynamické směšovací zařízení pro směšováni složek palivové směsi, tvořené válcovou vířivou komorou pro zvlřovánl proudu plynných složek palivové směsi, zaváděného do ní alespoň jedním vstupním hrdlem, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše a umístěným ú jedné její čel< ní stěny a odváděného výstupním hrdlem, zabudovaným v druhé čelní stěně válcové vířivé komory koaxiálně s její válcovou plochou, vyznačující se tím, že před hlavní válcovou vířivou komorou (1) je zabudována koaxiálně s ní uspořádaná přídavná válcová vířivá komora (6), opatřená v čelní stěně (11) axiálním otvorem (12) a alespoň jedním vstupním hrdlem (7) plynných složek, uspořádaným tangenciálně k její válcové ploše a umístěným u uvedené čelní stěny (lij, a výstupním hrdlem (8) plynných složek zabudovaným v čelní stěně (3) hlavní válcové vířivé komory (1) koaxiálně s válcovou plochou přídavné vířivé komory (8), přičemž výstupní ústí výstupního hrdla i(8) přídavné válcové vířivé komory (6) zasahuje do hlavní válcové vířivé komory (1) a poměr vnitřního průVYNALEZU měru (di) výstupního hrdla (4) hlavní válcové vířivé komory (1) a vnitřního průměru (d2) výstupního hrdla (8) plynných složek přídavné válcové vířivé komory (6) je 1:1 až 3:1.
2. Aerodynamické směšovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že výstupní hrdlo (4) plynných složek z hlavní válcové vířivé komory (1) a výstupní hrdlo (8) plynných složek z přídavné válcové vířivé komory (8) jsou stejně dlouhá.
3. Aerodynamické směšovací zařízení podle bodu 1, ' vyznačující se tím, že v axiálním otvoru (12) v čelní stěně (li) přídavné válcové vířivé komory (6) je upevněna souose s touto komorou (8) přívodní trubka (17) s děrovaným koncovým nástavcem (18) pro přívod kapalných nebo pevných složek palivové směsi, přičemž děrovaný -koncový nástavec (18) přívodní trubky (17) končí před výstupní hranou výstupního· hrdla (4) plynných složek palivové směsí z hlavní válcové vířivé komory (1) ve vzdálenosti 0,1 až 3,0 vnitřního průměru (di) tohoto výstupního hrdla (4).
CS143480A 1980-03-03 1980-03-03 Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi CS215300B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS143480A CS215300B1 (cs) 1980-03-03 1980-03-03 Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS143480A CS215300B1 (cs) 1980-03-03 1980-03-03 Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215300B1 true CS215300B1 (cs) 1982-08-27

Family

ID=5348692

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS143480A CS215300B1 (cs) 1980-03-03 1980-03-03 Aerodynamické směšovací zařízení pro směšování složek palivové směsi

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS215300B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5934555A (en) Pressure atomizer nozzle
US6045058A (en) Pressure atomizer nozzle
US5782626A (en) Airblast atomizer nozzle
US4464314A (en) Aerodynamic apparatus for mixing components of a fuel mixture
US5813847A (en) Device and method for injecting fuels into compressed gaseous media
US5169302A (en) Burner
US5251823A (en) Adjustable atomizing orifice liquid fuel burner
US4222243A (en) Fuel burners for gas turbine engines
US6378787B1 (en) Combined pressure atomizing nozzle
CA2584270C (en) Burner for gas turbine
US4698014A (en) Method and apparatus for the low-wear atomization of liquid highly viscous and/or suspended fuel intended for combustion or gasification in burner flames
US20090255258A1 (en) Pre-filming air-blast fuel injector having a reduced hydraulic spray angle
US6270338B1 (en) Method for operating a premix burner
US4255125A (en) Mixing apparatus and the uses thereof
CA2167719A1 (en) Nozzle including a venturi tube creating external cavitation collapse for atomization
JPH0777316A (ja) 液状及び又はガス状の燃料のための燃料ランス及びそれを運転する方法
US5573392A (en) Method and device for distributing fuel in a burner suitable for both liquid and gaseous fuels
US5634413A (en) Method for thermal oxidation of liquid waste substances w/two-fluid auto-pulsation nozzles
US5178533A (en) Process for exploiting a burner and burners for a rotary tubular furnance
US4195779A (en) Mixing apparatus with outlet nozzle and uses thereof
US5586878A (en) Premixing burner
US4201538A (en) Large burners, particularly for liquid fuels
US6793487B2 (en) Binary burner with Venturi tube fuel atomization and Venturi jets for the atomization of liquid fuel
CN111515041A (zh) 一种气化剂与水混合雾化喷嘴及其雾化方法
US5738509A (en) Premix burner having axial or radial air inflow