CS215285B1 - Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení - Google Patents

Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení Download PDF

Info

Publication number
CS215285B1
CS215285B1 CS856479A CS856479A CS215285B1 CS 215285 B1 CS215285 B1 CS 215285B1 CS 856479 A CS856479 A CS 856479A CS 856479 A CS856479 A CS 856479A CS 215285 B1 CS215285 B1 CS 215285B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
disc
channel
clamping device
base body
pin
Prior art date
Application number
CS856479A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Vojta
Jiri Slama
Stanislav Stefek
Original Assignee
Jiri Vojta
Jiri Slama
Stanislav Stefek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Vojta, Jiri Slama, Stanislav Stefek filed Critical Jiri Vojta
Priority to CS856479A priority Critical patent/CS215285B1/cs
Publication of CS215285B1 publication Critical patent/CS215285B1/cs

Links

Landscapes

  • Jigs For Machine Tools (AREA)

Abstract

Zařízení pro .otočné uložení upínacího zařízení. . Řešení podle vynálezu zdokonaluje zařízení, u nichž je nutno upnutý obrobek při obrábění několikrát otočit v horizontální rovině, přičemž k ustavování zařízení v žádané poloze je použito pístu, ovládaného stlačeným vzduchem. ' Podstata řešení podle vynálezu spočívá v tom, žé v základním tělese zařízení je vytvořen prostor pro uložení ovládacího pístu, který je spojen s pouzdrem, na kterém je uložen otočně kotouč, na němž je uloženo upínací zařízení. Řešení podle vynálezu není použitelné v jiných oborech. » Zařízení je nejlépe charakterizováno na obr. 1.

Description

Vynález se týká zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení, zejména pro obráběcí stroje, u nichž je nutno upnutý obrobek při obrábění několikrát otočit v horizontální rovině.
Dosavadní známá zařízení pro otočné uložení upínacího zařízeni jsou tvořena základovou deskou, na níž je otočně uložen kotouč s upínacím zařízením. Otočný kotouč je do žádané polohy ustavován prostřednictvím , válcových, kuželových nebo klínových polohovacích členů a jeho zajištěni v žádané poloze je provedeno ručně, pomocí páky.
Nevýhody doposud známých zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení spočívají v tom, že počet poloh pro ustavení je omezen, přičemž změna polohy při obrábění jednoho obrobku je možno provést jen při úplné demontáži zařízení. Tato skutečnost vede k tomu, že pro každý potřebný počet poloh je nutno vytvořit- zvláštní speciální zařízení. Ruční zajišťování otočného kotouče je nedokonalé, otáčení kotouče je namáhavé a dochází k nadměrnému opotřebenLpolohovacích členů a tím ke ztrátě přesnosti ustavené polohy.
Shora uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v základním tělese je vytvořen prostor, ve kterém je uložen píst, upevněný prostřednictvím šroubu k centrálnímu čepu, který je otočně a posuvně uložen v pouzdru základního tělesa, a k centrálnímu čepu je upevněn kotouč, opatřený čepy a na spodní ploše radiálními válcovými drážkami pro uložení horních částí válcových elementů, uložených svou spodní částí v radiálních válcových drážkách kotouče, který je uložen na základním tělese, přičemž centrální čep je opatřen středící válcovou plochou pro uložení upínacího zařízení, jehož poloha je jištěna čepem, uloženým v kotouči centrálního čepu, přičemž v kotouči základního tělesa je uložen čep s pružinou.
Příklad provedení zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení podle vynálezu na přiloženém vyob-. razení, kde obr, 1 znázorňuje zařízení v čelním nárysném pohledu v řezu a obr. 2 znázorňuje půdorysný pohled na zařízení.
Zařízení je tvořeno .základovou deskou 1, na kterou je známým způsobem upevněno základní těleso 2, ve kterém je vytvořen prostor 35 pro uložení pístu 13. K horní části základního tělesa 2 je známým způsobem upevněn kotouč 3, ve kterém jsou vytvořeny radiální válcové drážky 5, ve kterých jsou uloženy svou spodní částí válcové elementy 4. V základním tělese 2 a v kotouči 3 je vytvořen dále otvor 18, ve kterém je v pouzdru 19 uložen na pružině 20 čep 21, jehož horní plocha 29 je v neustálém kontaktu s plochou 30 kotouče 7 nebo se spodní plochou čepů 8. V ose O základního tělesa 2 je uloženo pouzdro 11, ve kterém je na ložisku 12 otočně uložen centrální čep 9, ke kterému je známým způsobem upevněn kotouč 7, na jehož spodní části 27 jsou nad válcovými elementy 4 kotouče 3 vytvořeny radiální válcové držáky 8 pro uložení horní části válcových elementů 4. Kotouč 7 je opatřen čepem 24 a otvory 28, ve kterých jsou uloženy čepy 8. Centrální čep 9 je ve své vrchní částí opatřen středící válcovou plochou 10 pro uložení upínacího zařízení (nezakresleno), jehož poloha je jištěna čepem 24 v kotouči 7. Centrální čep 9 zasahuje svou spodní částí 36 do prostoru 35 základního tělesa 2, ve kterém je uložen píst 13, který je prostřednictvím šroubu 14 upevněn ke , spodní části·* 36 centrálního čepu 9. ” Šroub 14 je na své spodní části opatřen válcovou plochou 15, která zasahuje^ do základové desky 1, v níž jé utěsněna prostřednictvím těsnění 16. Šroub 14 je proti pootočení pojištěn šroubem 22, zapadajícím do některé z drážek 23 ve spodní části 36 centrálního čepu 9. Na základové desce 1 je Uložen rozváděč 25 tlakového vzduchu, od něhož je veden v základové desce 1 kanál 26 do prostoru 35 pod píst 13 a kanál 31, vedený ze základové desky 1 přes základní těleso 2 do prostoru .35 nad plst 13.
V základové desce 1 je vytvořen kanál 33 pro přívod' oleje ze zdroje (nezakresleno), který navazuje na kanál 17, vytvořený ve šroubu 14, jenž vyúsťuje do kanálu 34 v centrálním čepu 9 á navazuje na kanál 32, který vyúsťuje z kotouče 7 do upínacího zařízení (nezakresleno). Na vnějším obvodu kotouče 7 je upevněn kryt 37, pro zabránění vnikání nečistot do zařízení.
Funkce zařízení je následující:
V poloze rozváděče 25 „odepnuto“ je tlakový vzduch veden kanálem 26 do prostoru 35 pod píst 13, který tlakěm vzduchu změní svou polohu současně s centrálním čepem 9 a s kotoučem 7, jehož válcové vybrání 6 se vzdálí od válcových elementů 4 a přičemž spodní plocha 27 kotouče. 7 se dostane nad úroveň válcových elementů 4 a kotoučem 7 s centrálním čepem 9 je možno otáčet. Čep .21 je pod tlakem pružiny 20 zasunut do otvoru 28 v kotouči 7, ve kterém není čep 8. Ručním pootočením kotouče 7 je čep 21 vytlačen z otvoru 28 a jeho horní plocha 29 še dostane do kontaktu s plochou 30 kotouče 7 nebo s čepy 8 kotouče 7, které jsou v ostatních otvorech 28 zasunuty.
Vytažením čepu 8 z otvoru 28 sí pracovník zvolí potřebnou žádanou polohu kotouče 7 a při jeho otáčení zapadne čep 21 do uvolněného otvoru 28, čímž je dána žádaná předběžná poloha kotouče 7 vzhledem, k.základové desce 1.
Při změně polohy rozváděče 25 na „zapnuto“ proudí tlakový vzduch kanálem 31 do prostoru 35 nad píst 13, který spolu s centrálním čepem 9 a kotoučem 7 mění svou polohu, až válcová vybrání 6 kotouče 7 vejdou ve styk s válcovými elementy' 4 v základním tělese 2, čímž dojde k přesnému ustavení polohy· kotouče 7 a zároveň k jeho zajištění proti pootočení. Tlakový vzduch z prostoru 35 pod pístem je tímto zpětným pohybem pistu 13 vytlačen přes kanál 26 a rozváděč 25 do vnější atmosféry.
Tlakový olej je od svého zdroje (nezakresleno) veden kanálem 33 v základové desce 1 přes kanál 17 šroubu 1^ do kanálu 34 v čepu 9 a přes kanál 32 v kotouči 7 do upínacího zařízení (nezakresleno), které je uloženo na kotouči· 7 a středěno válcovou plochou 10 centrálního čepu 9, přičemž proti pootoCení je jištěno Cepem 24 v kotouči 7. Upínací zařízení svou spodní plochou zajišťuje stálou polohu čepů 8 v kotouči 7.
Před započetím obrábění Je nutno si nejdříve vyjmutím potřebného počtu čepů 8 zvolit potřebný počet poloh pro obrábění, pak se na kotouč 7 uloží upínací zařízení š obrobkem, který je nutno obrábět.

Claims (3)

1. Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení, tvořené základovou deskou, se základním tělesem, na němž je uložen otočně kotouč s upínacím zařize’ ním, vyznačené tím, že v základním tělese (2) je vytvořen prostor (35), ve kterém je uložen plst [13), upevněný prostřednictvím šroubu (14) k centrálnímu čepu (9), který je uložen otočně a posuvně v pouzdru (11) základního tělesa (2), a k centrálnímu čepu (9) je upevněn kotouč (7), opatřený Cepy (8) a na spodní ploše (27) radiálními válcovými drážkami (6) pro uložení horních částí válcových elementů (4), uložených svou spodní částí v radiálních válcových drážkách (5) kotouče (3), který je uložen na základním tělese (2), přičemž centrální čep (9) je opatřen středící válcovou plochou (10) pro uložení upínacího zařízení, jehož poloha je jištěna čepem (24), uloženým v kotouči (7), přičemž
Výhody zařízení pro otočné uloženi upínacího zařízeni spočívají v' tom, že umožňuje rychlou změnu počtu potřebných poloh bez nutnosti demontáže celého zařízení a umožňuje otáčení kotouče s upínacím zařízením pod stálým tlakem oleje. Čas potřebný pro upnutí a uvolněni obrobku je podstatně kratší než u zařízení doposud známých.
VYNALEZU v kotouči (3) základního tělesa (2) je uložen čep (21) s pružinou (20).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že v základové desce (1) je vytvořen kanál (26) pro přívod tlakového vzduchu z rozváděče (25) do prostoru (35) pod píst (13), přičemž v základním tělese (2) a v základové desce (1) je vytvořen kanál (31) pro přívod tlakového vzduchu z rozváděče (25)\ do prostoru (35) nad plst (13).
3. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že v základové desce (1) je vytvořen kanál (33) pro přívod oleje ze zdroje přes kanál (17) ve šroubu (14), který navazuje na kanál (34) v centrálním čepu (9), přičemž v kotouči (7) je vytvořen kanál (32), probíhajíc! od kanálu (34) v centrálním čepu (9) k upínacímu zařízení.
CS856479A 1979-12-10 1979-12-10 Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení CS215285B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS856479A CS215285B1 (cs) 1979-12-10 1979-12-10 Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS856479A CS215285B1 (cs) 1979-12-10 1979-12-10 Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215285B1 true CS215285B1 (cs) 1982-08-27

Family

ID=5436363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS856479A CS215285B1 (cs) 1979-12-10 1979-12-10 Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS215285B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1070987A (en) Clamping device
US2885915A (en) Machine tool table
US4058885A (en) Method for locating and clamping a work member supporting fixture
US4006650A (en) Indexing control for rotatable part on a machine tool
US4179106A (en) Apparatus for locating and clamping a work member supporting fixture
CS215285B1 (cs) Zařízení pro otočné uložení upínacího zařízení
US4811523A (en) Apparatus for fine machining of plane surfaces of disk-shaped workpieces having an unmachined bearing side and a slight wall thickness
US3173673A (en) Powered work-clamping device
US3312461A (en) Vise
US3273907A (en) Fixture
US3137916A (en) Lathe turret
US2733072A (en) Finger chuck
US3967415A (en) Device for mounting and dismounting a grinding wheel assembly onto or from, respectively, the grinding spindle of a grinding machine
US2660079A (en) Hand supportable clamp and bench mount therefor
JPS62255042A (ja) クランプ装置
US1909681A (en) Workholder for machine tools
US2561819A (en) Drilling jig
US2945402A (en) Movable mounting for machine tool
US2043614A (en) Cutter head for boring machines
KR100761192B1 (ko) 공구 장착용 툴 포트
US2366051A (en) Tool support
JPS6411425B2 (cs)
US2813385A (en) Self-aligning locator pin
US2526553A (en) Drill clamp
JP3923759B2 (ja) 旋削加工用の回転ワークテーブル装置