CS212370B1 - Zapojení odrušovacího filtru pro elektrická zařízení - Google Patents
Zapojení odrušovacího filtru pro elektrická zařízení Download PDFInfo
- Publication number
- CS212370B1 CS212370B1 CS426380A CS426380A CS212370B1 CS 212370 B1 CS212370 B1 CS 212370B1 CS 426380 A CS426380 A CS 426380A CS 426380 A CS426380 A CS 426380A CS 212370 B1 CS212370 B1 CS 212370B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- interference
- power supply
- symmetrical
- electrical device
- terminals
- Prior art date
Links
Landscapes
- Power Conversion In General (AREA)
- Filters And Equalizers (AREA)
Abstract
Vynález se týká zapojení odrušovacího filtru pro elektrické zařízení pomocí odrušovacích členů pro symetrickou a nesymetrickou složku rušení připojených k proudově kompenzované tlumivce, zapojené mezi napájecí zdroj a rušící elektrické zařízeni. Mezi výstup napájecího zdroje a vstupní svorky proudově kompenzované tlumivky a mezi její výstupní svorky a svorky rušicího elektrického zařízení např. měniče, je zapojena kombinace odrušovacich členů pro symetrickou a nesymetrickou složku rušení. Počet možných kombinací je 15· Použití je v průmyslových provozech.
Description
(54) Zapojení odrušovacího filtru pro elektrická zařízení
λ)
Vynález se týká zapojení odrušovacího filtru pro elektrické zařízení pomocí odrušovacích členů pro symetrickou a nesymetrickou složku rušení připojených k proudově kompenzované tlumivce, zapojené mezi napájecí zdroj a rušící elektrické zařízeni.
Mezi výstup napájecího zdroje a vstupní svorky proudově kompenzované tlumivky a mezi její výstupní svorky a svorky rušicího elektrického zařízení např. měniče, je zapojena kombinace odrušovacich členů pro symetrickou a nesymetrickou složku rušení. Počet možných kombinací je 15·
Použití je v průmyslových provozech.
V)
cl
Obr 1
Vynález se týká zapojení odrušovacího filtru pro elektrické zařízení pomocí odrušovacích členů pro symetrickou a nesyihetrickou složku rušení připojených k proudově kompenzované tlumivce, zapojené mezi napájecí zdroj a rušící elektrické zařízení, např. měniče.
Provozem výkonových polovodičových zařízeni vznikají rušivá napětí vyššího kmitočtu. Tato vzniklá napětí překračují meze dané normami a ovlivňují napájecí sít, ruší rozhlas a televizi, způsobují poruchy funkce dalších zařízení připojených bu3 na stejnou napájecí sil, nebo umístěných v blízkosti rušících zařízeni.
Odrušení se děje pomocí sílových filtrů, zpravidla T, Gama, nebo π článků. Součástí těch.to filtrů jsou tlumivky vinuté na uzavřených či otevřených jádrech z transformátorového nebo dynamového plechu. Tlumivky tvoří váhové podstatnou část odrušovacího filtru a jejich odrušovací účinek je vlivem používaného materiálu jádra nízký. Odrušovací účinek těchto tlumivek je závislý na velikosti počáteční permeability materiálu jádra.
U výše uvedených odrušovacích tlumivek se asi od kmitočtu 0,7 MHz materiál jádra neuplatní - indukčnost tlumivek prudce klesá s kmitočtem, snižuje se odrušovací účinnost, tj. jejich vložný útlum. Sítové odrušovací filtry jsou neúměrně velké, mají velké ztráty, úbytky napětí a nízký horní mezní kmitočet.
Jsou též známa odrušovací zapojení s proudově kompenzovanou odrušovací tlumivkou. Nevýhodou těchto zapojení je obtížnější přizpůsobování uzavíracím impedancím s ohledem na měnící se poměry v napájecí síti a změnu impedance měniče, např. se zatížením.
Vpředu uvedené nevýhody odstraňuje nebo alespoň podstatně omezuje zapojení podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že mezi výstup napájecího zdroje a vstupní svorky proudově kompenzované tlumivky a mezi její výstupní svorky a svorky rušícího elektrického zařízení je zapojena kombinace odrušovacích členů pro symetrickou a nesymetrickou složku rušení, kde počet neopakujících se odrušovacích členů zapojených na vstup odrušovací tlumivky je nejvýše dva, stejně tak jako je tomu ha jejím výstupu, přičemž počet kombinací první až čtvrté třídy těchto čtyř prvků je dán vztahem Σ kde k je třída kombinace daná počtem zapojených prvků.
Příklad zapojeni je dále popsán a vysvětlen pomocí výkresů, z nichž na obr. 1 jsou vyznačeny blokově jen 4 z 1 5 možných kombinací odrušovacích členů pro symetrickou a nesymetrickou složku, připojených ke kompenzační tlumivce, a na obr. 2 skutečné zapojení pro třívodičový přívod.
Na obr. 1 značí 1. napájecí zdroj. Odrušovací člen 2 pro symetrickou složku rušení a odrušovací člen 2 pro nesymetrickou složku rušení jsou zapojeny bu3 samostatně, jako na obr. 1b a 1d, nebo v sérii, jako na obr. 1c, mezi napájecí zdroj 1_ a vstup kompenzovaná tlumivky 4, popřípadě je výstup napájecího zdroje 1, spojen se vstupem kompenzační tlumivky. 4 přímo, jako je vyznačeno na obr. 1a. Stejně tak je tomu se zapojením odrušovacího členu 2* pro symetrickou složku rušení a' odrušovacího členu 2' Pro nesymetrickou složku rušení zapojených opět samostatně, jako je tomu na obr. 1c, nebo v sérii, jako je tomu na obr. 1a, 1b a 1d, mezi výstup kompenzované tlumivky £ a rušicí elektrické zařízení 2·
Přitom hodnoty odrušovacích Členů 2 a 2' pro symetrickou složku rušení a odrušovacích členů 2 a i' pro nesymetrickou složku rušení na vstupu, resp. výstupu proudově kompenzované tlumivky 4, mohou být různé.
Na obr. 2 je vyznačeno skutečné zapojení kombinací z obr. 1 pro třívodičový přívod.
Pro zjednodušení a zvýšení přehlednosti jsou vztahové značky uvedeny jen pro kombinace znázorněné na obr. 1 a.
Jak již bylo uvedeno vpředu, je možno zapojením odrušovacíoh členů 2, 2» 2'a £ , utvo řit celkově 15 kombinací a použít onu, která vzhledem na impedanci napájecí sítě podle kon figurace a vzhledem k změnám impedance ruSieího zařízení při změně zatížení nebo provozu nejlépe vyhovuje uzavíracím impedancím filtru.
Všechny filtry jsou uvažovány tak, že každý napájecí vodič, tedy i nulový a ochranný, může rozvádět rušení generované rušícím zařízením do napájecí šitě se všemi důsledky uvede nými v úvodu.
Ochranné prostředky, tj. kompenzované odrušovaoí tlumivky a odrušovací členy pro symetrickou i nesymetrickou složku rušení, působí na všechny přívodní vodiče.
Zapojení podle vynálezu jsou použitelná i pro výkonové měniče. Umožňují odrušení jak souměrných, tak zejména nesouměrnýoh složek rušení.
Claims (1)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZUZapojení odrušovaoího filtru pro elektrická zařízení pomocí odrušovacíoh členů pro symetrickou a nesymetrickou složku rušení připojených k proudově kompenzované tlumivce zapojené mezi napájecí zdroj a rušioí elektrické zařízení, např. měnič, vyznačené tím, že mezi výstup napájecího zdroje (1) a vstupní svorky proudově kompenzované tlumivky (4) a me zi její výstupní svorky a svorky rušícího elektrického zařízení (5) je zapojena kombinace odrušovacíoh členů (2, 3, 2', 3*) pro symetrickou a nesymetrickou složku rušení, kde počet neopakujících se odrušovacíoh členů (2, 3) zapojených ha vstup odrušovací tlumivky (4) je nejvýše dva, stejně tak jako je tomu na jejím výstupu, přičemž počet kombinací první až čtvrté třídy těchto čtyř prvků je dán vztahem £ , kde k je třída kombinace daná počtem zapojených prvků.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS426380A CS212370B1 (cs) | 1980-06-17 | 1980-06-17 | Zapojení odrušovacího filtru pro elektrická zařízení |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS426380A CS212370B1 (cs) | 1980-06-17 | 1980-06-17 | Zapojení odrušovacího filtru pro elektrická zařízení |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS212370B1 true CS212370B1 (cs) | 1982-03-26 |
Family
ID=5384954
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS426380A CS212370B1 (cs) | 1980-06-17 | 1980-06-17 | Zapojení odrušovacího filtru pro elektrická zařízení |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS212370B1 (cs) |
-
1980
- 1980-06-17 CS CS426380A patent/CS212370B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US5568111A (en) | Ferrite common mode choke adapted for circuit board mounting | |
| EP3270501A1 (de) | Vorrichtung für die elektroenergieübertragung mittels hgü | |
| DE102019106485B4 (de) | Weissach-Gleichrichteranordnung | |
| DE102019130838A1 (de) | Eine Filteranordnung | |
| DE3525877C2 (de) | Störschutzfilter | |
| KR19990023779A (ko) | 인버터 | |
| DE102019130839A1 (de) | Eine Induktorbaugruppe | |
| DE102008062133A1 (de) | Elektrisches Filter, insbesondere EMV-Netzfilter | |
| EP2362514B1 (de) | Vorrichtung zur Fehlerstromreduktion | |
| CS212370B1 (cs) | Zapojení odrušovacího filtru pro elektrická zařízení | |
| CN101507080B (zh) | Dc滤波器以及包括这种滤波器的电压源换流站 | |
| DE2802507A1 (de) | Ein hohlraumresonator-magnetron aufweisende vorrichtung | |
| Tarateeraseth | Three-phase common-mode active EMI filters for induction motor drive applications | |
| RU2335082C1 (ru) | Электромагнитный компенсатор гармоник | |
| US10298113B2 (en) | Filter for a power network | |
| DE102015003225A1 (de) | Wechselrichter | |
| US9973001B2 (en) | Zero sequence, fifth harmonic filter for five-phase power distribution system | |
| GB2541705A (en) | Filter for a power network | |
| Jha et al. | Estimation of optimum value of y-capacitor for reducing emi in switch mode power supplies | |
| JP7525949B1 (ja) | Dc大電流用ノーマルモードインダクタ及びノイズフィルタ | |
| DE1090266B (de) | Verstaerkeranordnung | |
| Jiang et al. | Research on a novel inverter output passive filter for reducing dv/dt at motor terminals in a PWM drive system | |
| US11658561B2 (en) | LCL filter | |
| DE102018208626A1 (de) | Magnetisch regelbare Drossel zur Blindleistungskompensation mit kapazitiv beschalteten Zusatzwicklungen | |
| GB2276993A (en) | Filter |