CS211935B1 - Method of suspension polymeration of the vinylchloride - Google Patents

Method of suspension polymeration of the vinylchloride Download PDF

Info

Publication number
CS211935B1
CS211935B1 CS883779A CS883779A CS211935B1 CS 211935 B1 CS211935 B1 CS 211935B1 CS 883779 A CS883779 A CS 883779A CS 883779 A CS883779 A CS 883779A CS 211935 B1 CS211935 B1 CS 211935B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
vinyl chloride
polymerization
porosity
polymer
concentration
Prior art date
Application number
CS883779A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Josef Zdrazil
Vaclav Fiala
Otto Skala
Jaroslav Jarovyj
Zdenek Vacek
Josef Stepanek
Ivan Dostal
Original Assignee
Josef Zdrazil
Vaclav Fiala
Otto Skala
Jaroslav Jarovyj
Zdenek Vacek
Josef Stepanek
Ivan Dostal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Zdrazil, Vaclav Fiala, Otto Skala, Jaroslav Jarovyj, Zdenek Vacek, Josef Stepanek, Ivan Dostal filed Critical Josef Zdrazil
Priority to CS883779A priority Critical patent/CS211935B1/en
Priority to SU807771451A priority patent/SU998476A1/en
Priority to DE19803047164 priority patent/DE3047164A1/en
Publication of CS211935B1 publication Critical patent/CS211935B1/en

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F14/00Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F14/02Monomers containing chlorine
    • C08F14/04Monomers containing two carbon atoms
    • C08F14/06Vinyl chloride

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

In PVC prepn. by vinyl chloride suspension polymerisation under pressure in an agitator-reactor, the monomer is dispersed in the aq. phase with the addn. of polymerisation initiators, macromolecular emulsifiers, tensides and further addtives. At least 2 wt.% of the tensides in polymerisation mixt. consist of insoluble salts, (I), of 8-20 C carboxylic acids, contg. at least one unsaturated bond, with di- or polyvalent metal cations. W.r.t. vinyl chloride, the concn. of (I) is pref. 0.002-0.2 wt. %. The polymer particles have good morphology and high porosity, achieved with less than half of previously used tenside concns. Bulk wt. does not decrease appreciably with increasing porosity.

Description

Přihláška vynálezu se týká způsobu výroby polyvinylchloridu suspenzní polymerací.The present invention relates to a process for the production of polyvinyl chloride by slurry polymerization.

Při suspenzní polymerací vinylchloridu, která se provádí za tlaku v míchaných reaktorech, je monomer dispergován ve vodní fázi za přídavku vhodných iniciátorů polymerace, mkkomolekul&mích emulgátoru, tensidů a dalších přísad.In vinyl chloride suspension polymerization under pressure in stirred reactors, the monomer is dispersed in the aqueous phase with the addition of suitable polymerization initiators, emulsifiers, surfactants and other additives.

K důležitým kvalitatvvnm znakům vzniklého polymeru pa tří distribuce velikosti částic sypná hmoonost a zejména morfologie částic charakterizovaná porositou, specifickým povrchem a rovnoměrnou vnitřní strukturou. Dostatečně vysoká porosita částic umožňuje rychlou interakcí se a ostatními přísadami a dobrou zpracovaaelnost. Při zpracování bez z^€^!^C^c^5^£^(^€^1 je interakce porézních polymerů se zpracovatelskými přísadami usnadněna a plastikace probíhá rovnom^i^i^ě· Porrsita částic má i podstatný vliv na demonomoef.ci polymeru. je vyšší, tím je demonomorace rychleeěí a energetiky* méně náročná. Morfologie částic je určována především složeni systému, režimem míchání a polymerace.In addition to the important qualitative features of the resulting polymer for three particle size distributions, the bulk density and in particular the particle morphology characterized by porosity, specific surface area and uniform internal structure. A sufficiently high porosity of the particles allows for rapid interaction with and other ingredients and good processability. In the processing without zinc, the interaction of the porous polymers with the processing additives is facilitated and the plasticization proceeds evenly. The particle porosity also has a significant effect on the demonomo. The polymer morphology is determined primarily by the composition of the system, the mixing and polymerization regimes.

Jako kol^dní stabilizátory jsou používány mCuf>moleeuláxΏÍ emulátory lyofilní povahy, například etery celulózy jako oθSyУcelllozα, mosyl]hгdrooχprfoylcieullza, hydroxyгПу^гТ^^с, hydroэχrprfOyУcilullzc, polyvinylalkohol s obsahem acetátových skupin nad 10 %, želatina, ^polymery oаleincnhydridu se styrenem, vinylcietát·o a podobně. Pro zlepšení účinku jsou často používány soOsí některých z uvedených emulátorů.As stabilizers, moleic emulsifiers of lyophilic nature are used, for example, cellulose ethers such as oxycellulose, mosyl] hydroxypropylmethylcellulose, hydroxypropylcellulose, polyvinyl alcohol, polyvinyl alcohol containing 10% by weight of acetic acid, polyvinyl acetate, 10% by weight of acetate, vinyl acetate and the like. Salts of some of the aforementioned emulators are often used to improve performance.

Při použžtí samotných mC:colюleeclárních emulátorů se vesměs nedosahuje požadované poresity a optimální morfologie částic.When using mC: colecular emulators alone, the desired porosity and optimum particle morphology are generally not achieved.

Je známo, že při daném emulgačni systému lze poněkud zvýšit porositu částic zastaveni polymer^e při nižší konvverji, náhlým uvolněni nezreagovaného monomeru ze suspense, optimai^ci režimu míchání a polymeračních podmnek. Tyto zásahy však nemej dostatečný účinek.It is known that in a given emulsifier system the porosity of the polymer stop at a lower conversion, the sudden release of unreacted monomer from the suspension, the optimization of the mixing mode and the polymerization conditions can be increased somewhat. However, these interventions do not have sufficient effect.

Pro dosažen optimální poreeity jsou proto používány dalš pomocné látky rozpustné nebo dispergovatelné v monomem, označené jako sekundární emulátory. Jsou to například neionogenní tensidy jako· mono- až tri-estery vyšších metných kyselin se sorbitea nebo tabitaem, mono- až diglyoefidy vyšších mastných kyselin, kondenzáty propylenoxidu s etylenoxidem, nízkoetoxilované vyšší mastné alkoholy nebo kyseliny a podobně. Používá se také nískomolebilární polyvinylalkohol s obsahem acetátových skupin nad 30 %, nerozpustný ve vodě. Přednostně se z uvedených sekundárních emulátorů pouužvaj typy nerozpustné ve vodě, protože při pouužtí vodorozpustných typů vzniká zpravidla polymer s nižší sypnou hmoonnosí·Therefore, other monomer-soluble or dispersible auxiliaries, referred to as secondary emulators, are used to achieve optimal porosity. These include, for example, nonionic surfactants such as mono- to tri-esters of higher methacids with sorbitol or tabita, mono- to diglyoefides of higher fatty acids, condensates of propylene oxide with ethylene oxide, low-ethoxylated higher fatty alcohols or acids and the like. Non-alcoholic polyvinyl alcohol with an acetate content of more than 30%, insoluble in water, is also used. Preferably, water-insoluble types are used from said secondary emulators, since the use of water-soluble types generally results in a polymer having a lower bulk density.

Požadovaná porosita je odvislá od K-hocdnoty polymeru a způsobu jeho zpracování. Při zpras vání polymeru se změkčovadly je výhocdnjši po^elta. Při přípravě polymeruThe required porosity depends on the K-value of the polymer and its processing. In the polymerization of plasticizers with plasticizers, the advantage is the advantage. In the preparation of the polymer

S K-hodnotou 70 je pro dosažení porosity asi ' 0,29 ml/g třeba použít sekundární v mdesví alespoň 1 g na kg vinylchllriLdkl v polymerační směěi. Pro dosažení vyšších porosit jo třeba zvyšovat koncentraci sekundárního emi^átom až na 1,5 až 2 g na kg ^пУ^^With a K-value of 70, a secondary batch of at least 1 g per kg of vinyl chloride to the polymerization mixture is required to achieve a porosity of about 0.29 ml / g. In order to achieve higher porosity, it is necessary to increase the concentration of the secondary emate to up to 1.5 to 2 g per kg.

211 - 935 ridu. Jsou sice známy tensidy uvedeného typu, například sorbitanoleáty, glyceridy kyseliny olejové, tedy odvozené od nenasycených matných kyselin, které jsou poněkud úěirniějěí, ale jejich nevýhodou je retardační vliv na polymeeaac. Pro dosažení stejné konverse a do4 by polymeraSního cyklu je proto nutné zvýšit koncentraci iniciátorů až o 20 %, popřípadě více.211-935 ridu. Although surfactants of this type are known, for example sorbitan oleate, oleic acid glycerides, i.e. derived from unsaturated matic acids, which are somewhat more effective, they have the disadvantage of having a retarding effect on polymeeaac. It is therefore necessary to increase the initiator concentration by up to 20% or more to achieve the same conversion and polymerization cycle.

Nyní bylo zjiStěno, že při použití ve vodě nerozpustných solí vyšších matných kyselin, obalujících alespoň jednu nenasycenou vazbu, lze připravit polymery s vysokou ' ' porositou.It has now been found that polymers with high porosity can be prepared by using water-insoluble salts of higher matte acids enveloping at least one unsaturated bond.

Předmětem vynálezu je způsob suspenzní polymerace vitylcUloridž za tisku v míchaném reaktoru, při níi je monomer dispergován ve vodní fázi za . přídavku iniciátorů polymerace, mαck<>moleetιUιϋrtíoh em^ul^i^itorů lyo^rLlní povahy, tensidů a dalších přísad, přičemž alespoň 2 ^Μ^ηΜΊ^ % tensidů v polyoerační smšěi jsou soli karbonqrlových kyselin s 8 ai 30 uhlíkovými. atomy a alespoň jednou nenasycenou vazbou s kationty dvou a všemocných kovů.SUMMARY OF THE INVENTION The present invention provides a process for the slurry polymerization of vityl chloride under printing in a stirred reactor, wherein the monomer is dispersed in the aqueous phase at a rate of about 100%. The addition of polymerization initiators, the polyolefins containing lyophilizers of lyophilic nature, surfactants and other additives, wherein at least 2% of surfactants in the polyoerization mixture are salts of carbon acids with 8 to 30 carbon atoms. atoms and at least one unsaturated bond with cations of two and all-powerful metals.

Při postupu podle vynálezu jsou nerozpustné anion-akttvxní tensidy podstatně účinnější než dosud užívané tensidy, takže stejného účinku se dosáhne při konnennraci moi£í než poloviční. Získaný polymer je čistší. Nerozpustné aniontové tensidy odvozené od kyselin s jednou dvojnou vazbou prakticky teretarduží polyoeerai. Obvykle používané sekundární emOugátory jsou připravovány zpravidla náročnou teoUto1ooií· Nerozpustné' knionεkctivní tensidy .lze' použít jako substance nebo je připravovat in šitu v polymeraěnš autoklávu, anÍž by došlo ke zhojení účinku nebo jinému negativnímu vlivu, Zůstával zakotveny a pravidelně rozděleny v- polymerních Wstššh což příznivě ovlivňuje zpracovat^ls^ vlastnos!. 'In the process according to the invention, the insoluble anionic surfactants are considerably more effective than the surfactants used hitherto, so that the same effect is obtained with a concentration of more than half. The polymer obtained is cleaner. Insoluble anionic surfactants derived from acids with one double bond practically teretardine polyoeerai. Conventionally used secondary emitters are prepared as a rule by demanding theories. Insoluble knock-off surfactants can be used as a substance or prepared in situ in a polymer-autoclave without healing or otherwise adversely affecting the polymer. This has a favorable effect on the processing of ^ ls ^ properties. '

Vhodnou kyselinotvoinou složkou nerozpustných knLonιkctivnícU tensidů jsou mono- nebo dikarboxylové kyseliny rozvětvené nebo nerozvětvené s počtem'uhlíkovýoh atomů vyšších než osm obsíam-uších jednu nebo více dvojných vazeb nebo trojnou vazbu, například kyselina olejová, ' linolová, linolenová, stearolová-a podobně. Mohou v řetězei obsahovat talSí funkční skupiny například hydroxylovou, epoxidovou a podobně. Tyto kyseliny nemuuí být použity . v čisté formě, mohou být pouuity teohnioké nebo záměrné připravené smOěi nebo smOsi získané štěpením tuků a olejů například řepkového, sojového, ' slunečnicového oleje a podobně. Kabojqflové kyseliny je mežno dávkovat do - vodní fáze nebo rozpuštěné ve vitylcUloridu popřípadě jiných rozpouštědlech nebo jako vodorozpustné soli.A suitable acid component of the insoluble clone surfactants is a branched or unbranched mono- or dicarboxylic acid having a number of carbon atoms greater than eight containing one or more double bonds or triple bonds, for example oleic, linoleic, linolenic, stearolic and the like. They may contain other functional groups in the chain, for example hydroxyl, epoxy and the like. These acids cannot be used. in pure form, the same or intentionally prepared mixtures or mixtures obtained by the cleavage of fats and oils such as rapeseed, soybean, sunflower oil and the like can be used. Caboic acid can be metered into the aqueous phase or dissolved in vityl chloride or other solvents or as water-soluble salts.

Pro optimaizaoi účinku je účelné znát složení použité ^Oě! kreslin. Pokud jsou ve soOsi nasycené kyseliny je třeba počítat s tím, že účinek klesá s jejich obsahem.In order to optimize the effect, it is expedient to know the composition used. kreslin. If saturated acids are present in the salt, the effect decreases with their content.

Vhodným, kationty pro přípravu nerozpustných ktLoшkctivnícU tensidů jsou dvou a vícomooné kovy, jako hořčík, vápxdk, baryum, cín, olovo a podobně. Při přípravě in sítu je lze použít jako kysličníky, hydroxydy nebo vodorozpustné soli. ' Jestližo se vychází z k^^^Učníků nebo hydroxidů je výhodné použít je ve větším množsví než , je stecUiooeOricté. Pro dosažení plného účinku během polymerace a potlačení retardačního vlivu nenasycených vazebSuitable cations for the preparation of insoluble cross-linking surfactants are two or more monovalent metals such as magnesium, calcium, barium, tin, lead and the like. In the preparation of in situ, they can be used as oxides, hydroxides or water-soluble salts. If the starting materials or hydroxides are used, it is preferable to use them in an amount greater than that specified. To achieve full effect during polymerization and suppress unsaturated bond retardation

211 935 je třeba zajistit, aby pH během celé polymerace bylo větší než 7. Toho se dosáhne použitím vhodných regulátorů pH nebo hydroxidů dávkovaných na začátku nebo v průběhu polymerace. Nerozpustné anionaktivní tensidy mohou být připraveny na začátku nebo v průběhu polymerace. V případě potřeby je možné potlačit účinek na zvýšení poresity a vyvolat retardační působení kyselin úpravou pH během polymerace do kyselé oblasti.It should be ensured that the pH throughout the polymerization is greater than 7. This is achieved by using appropriate pH regulators or hydroxides dosed at the beginning or during the polymerization. Insoluble anionic surfactants may be prepared at the beginning or during polymerization. If desired, it is possible to suppress the effect on increasing porosity and to induce acid retardation by adjusting the pH during polymerization to the acidic region.

fF

Použití nerozpustných anionaktivních tensidů není omezeno polymerační teplotou, režimem polymerace a míchání a lze použít obvyklé iniciátory polymerace například organické peroxidy s vhodnou rychlostí rozpadu- Jako makromolekulámí emulgátory lze použít vodorozpustné etery celulózy například metylcelulozu, hydroxypropylcelulozu, metylhydroxypropylcelulózu, hydroxyetylcelulozu, polyvinylalkohol в obsahem acetátových skupin nad 10 %, želatinu, zmýdelněné kopolymery vinylacetátu s olefiny a podobně, popřípadě směsi makromolekuláraích emulgátorů lyofilní povahy· Nerozpustné anionaktivní tensidy lze kombinovat s jinými typy sekundárních emulgátorů neionogenní povahy a rozpustnými nebo dispergovatelnými ve vinylchloridu například se sorbitany, glyceridy, polyvinylalkoholem a podobně, což může být využito к optimalizaci dalších vlastností částic· Protože ve vodě nerozpustné anionaktivní tensidy jsou velmi účinné, stačí velmi malý podíl ve směsi s jinými typy sekundárních emulgátorů, aby se jejich vliv projevil· Jejich účinnost není ovlivněna, jestliže se polymerace provádí za přítomnosti malého množství kyslíku, vodorozpustných peroxidů například terč,butylhydřoperoxidu, persíranů, peroxidu vodíku a podobně nebo je-li použit odpěňovač dávkovaný na začátku nebo během polymerace nebo při použití přenašečů, srážedel, antioxidantů, inertních plynů popřípadě jiných látek.The use of insoluble anionic surfactants is not limited by the polymerization temperature, polymerization and mixing modes, and conventional polymerization initiators such as organic peroxides with suitable disintegration rates may be used. 10% gelatin, saponified copolymers of vinyl acetate with olefins and the like, or mixtures of macromolecular emulsifiers of lyophilic nature · Insoluble anionic surfactants can be combined with other types of secondary emulsifiers of nonionic nature and soluble or dispersible in vinyl chloride with sorbitans, glycerides, polyvinyl alcohol and · Because water-insoluble anionic surfactants are very effective, a very small proportion is sufficient when mixed with other types of secondary emulsifiers to have an effect · Their effectiveness is not affected if the polymerization is carried out in the presence of small amounts of oxygen, water-soluble peroxides such as dartboard, butyl hydroperoxide, persulphates, hydrogen peroxide or the like, or a defoamer dosed at the beginning or during the polymerization, or with carriers, precipitants, antioxidants, inert gases or other substances.

Uvedené příklady ukazují výhody použití ve vodě nerozpustných anionaktivníoh tensidů při suspenzní polymeraoi vinylchloridu· Nevyčerpávají však samozřejmě všechny možnosti· Příklady 1 až 8The examples given show the advantages of using water-insoluble anionic surfactants in vinyl chloride suspension polymer.

Polymerace byly provedeny za stejných podmínek, byl měněn typ, koncentrace a způsob přípravy nerozpustného anionaktivního tensidů· Pro srovnání jsou uvedeny výsledky při použití některých neionogenních tensidů rozpusných ve vinylchloridu·Polymerizations were carried out under the same conditions, the type, concentration and method of preparation of insoluble anionic surfactants were changed. · For comparison, results are shown using some nonionic surfactants soluble in vinyl chloride.

Polymerace byly prováděny v osmilitrovém nerezovém laboratorním autoklávu, opatřeném míchadlem typu impeler s plynule měnitelnými otáčkami, narážkami, duplikátorem s automatickou regulací teploty· Do autoklávu bylo dávkováno 4 200 ml vodní fáze a 2 400 g vinylchloridu· Jako makromolekulámí emulgátor byla použita směs metylhydroxypropylcelulozy a hydroxypropylcelulózy v koncentraci 1,4 g na kg vinylchloridu, jako iniciátor byl použit dicetylperoxidikarbonát v koncentraci 2,2 mM na kg vinylchloridu, pH vodní fáze bylo upraveno na 10 až 11. Po nadávkování vodní fáze a před dávkováním vinylchloridu byl parní prostor promyt dusíkem a reaktor evakuován na 20 aŽ 30 kPa· Otáčky míchadla byly 330 za minutu, póly—The polymerizations were carried out in an 8 liter stainless steel laboratory autoclave equipped with a continuously variable impeller type impeller stirrer, baffles, automatic temperature control duplicator. 4,200 ml of water phase and 2,400 g of vinyl chloride were metered into the autoclave · A mixture of methylhydroxypropylcellulose and methylhydroxypropylcellulose at 1.4 g per kg vinyl chloride, dicetyl peroxide dicarbonate was used as initiator at 2.2 mM per kg vinyl chloride, the pH of the aqueous phase was adjusted to 10-11. After the aqueous phase was metered in and before the vinyl chloride was dosed, the steam space was flushed with nitrogen and reactor evacuated to 20 to 30 kPa · Stirrer speed was 330 rpm, poles—

211 93S merační teplota 54 - 0,5 °0, Po 220 &Í 230 minutách polymerace nastal pokles tlaku, po211 93S measuring temperature 54 - 0.5 ° C. After 220 minutes and 230 minutes of polymerization, a pressure drop occurred

300 minutách byla polymerace zastavena poddáazením a vypuštěním nozreagovaného monomeru. Konverse byla 86 až 88 %· Polyvinylchlorid byl po promytí a usušení analyzován podle ČSN 64 3200. Viskozitní číslo polymeru bylo 124 - 4 ml/g, což odpovídá K-hodnotě 70 - 1· Dále byla stanovena distribuce velikosti částic, sypná hmotnost, porosita a doba absorpce změkčovadla.300 minutes, the polymerization was stopped by undermining and discharging the monomer-reacted monomer. The conversion was 86 to 88% · Polyvinyl chloride was analyzed after washing and drying according to ČSN 64 3200. The viscosity number of the polymer was 124 - 4 ml / g, which corresponds to a K-value of 70 - 1. and the time of absorption of the plasticizer.

Příklad 1Example 1

Byl použit sorbitanmonostearát v koncentraci 1,3 g/kg VC, pH vodní fáze bylo upraveno na 10. Vzniklý polyvinylchlorid měl střední velikost částic 108yum, sypnou hmotnost 482 g/1, porositu 0,32 ml/g a dobu absorpce změkčovadla 8 minut. Praktioky shodně výsledky byly získány při použití sorbitanmonopalmitátu nebo sorbitanmonolaurátu.Sorbitan monostearate was used at a concentration of 1.3 g / kg VC, the pH of the aqueous phase was adjusted to 10. The resulting polyvinyl chloride had a mean particle size of 108 µm, a bulk density of 482 g / l, a porosity of 0.32 ml / g and a plasticizer absorption time of 8 minutes. Practically the same results were obtained using sorbitan monopalmitate or sorbitan monolaurate.

Příklad 2Example 2

Byl použit olejen vápenatý v koncentraci 0,25 g/kg vinylchloridu, pH vodní fáze bylo upraveno na 11. Střední velikost částic polymeru byla 104ýum, sypná hmotnost 487 g/1, porosita 0,30 ml/g a doba absorpce změkčovadla 10 minut. pH suspenze po polymeraci bylo 8,5.Calcium oleate was used at a concentration of 0.25 g / kg vinyl chloride, the pH of the aqueous phase was adjusted to 11. The average polymer particle size was 104 µm, bulk density 487 g / l, porosity 0.30 ml / g and plasticizer absorption time 10 minutes. The pH of the suspension after polymerization was 8.5.

Příklad 3Example 3

Byla použita kyselina linolonová v konoentraoi 0,08 g na kg vinylohloridu, nerozpustná vápenatá sůl byla připravena in šitu přídavkem kysličníku vápenatého v množství 0,15 g na kg vinylchloridu. Vzniklý polymer měl střední velikost částic 112 ^im, sypnou hmotnost 502 g/i, porositu 0,31 ml/g a dobu absorpoe 8 minut.Linolonic acid at a concentration of 0.08 g per kg of vinyl chloride was used, and the insoluble calcium salt was prepared in situ by the addition of 0.15 g of calcium oxide per kg of vinyl chloride. The resulting polymer had a mean particle size of 112 µm, a bulk density of 502 g / l, a porosity of 0.31 ml / g and an absorption time of 8 minutes.

Příklad 4Example 4

Byl použit sorbitanostor mastných kyselin obsažených v řepkovém oleji v koncentraciSorbitanostor fatty acids contained in rapeseed oil were used at a concentration

0,5 g/kg vinylchloridu. Celková doba polymerace do dosažení konverze 86 až 88 % se prodloužila o 70 minut. Získaný polymer měl střední velikost částic 102 ^om, sypnou hmotnost 488 g/1, porositu 0,32 ml/g a dobu absorpce 9 minut.0.5 g / kg vinyl chloride. The total polymerization time to 86-88% conversion was extended by 70 minutes. The polymer obtained had a mean particle size of 102 µm, a bulk density of 488 g / l, a porosity of 0.32 ml / g and an absorption time of 9 minutes.

Příklad 5Example 5

ВУ použit stejný ' typ neionogenního tensidu jako v příkladě 4 v konnennraci 0,15 ' g/kg-vinylchloridu a kyselina olejová v koncentraci 0,15 g/kg vinylchloridu. Dále byl nadávkován octan olovnatý v ko]tcexlt2rac± 0,5 g/kg vinylcUlcridl rozpuštěný ve vodě. Po rozmíchání ve vodní fázi obs^ující emulgátory byl nadávkován hydroxid sodný v množství 0,1 g/kg vi^^h^^du jako jedno procentní vodný roztok. Připravený polymer mml střední velikost částic 99 /un, aypnou hmoonost - 490 g/1» porositu 0,31 - m^/g a dobu absorpce 8 m.nut. Polymerace nebyla retardována.The same type of nonionic surfactant as in Example 4 was used in a 0.15 g / kg vinyl chloride concentration and oleic acid at a concentration of 0.15 g / kg vinyl chloride. In addition, lead acetate was added in a co-tacitrate of ± 0.5 g / kg of vinyl chloride dissolved in water. After stirring in the aqueous phase containing the emulsifiers, 0.1 g / kg sodium hydroxide was metered in as a one percent aqueous solution. The prepared polymer had an average particle size of 99 µm, a bulk density of 490 g / l porosity of 0.31 m 2 / g and an absorption time of 8 m.nut. The polymerization was not retarded.

Příklad - 6Example - 6

Byly použity krsdiny obsažené v sojovém ději, to je směs kyseliny dejové, lindové a lindenové v konnennraci 0,12 g/kg vinylcUlcridl. Po 30 minutách polymerace při konversi cca 7 % byl nadávkován do pdymeeulícϊ - směsi hytooxid vápenatý v mnoství 0,18 g/kg vinylcUloridl ve vodě. Střední velikost částic polymeru byla 105 /ю, sypná hmoonost 492 gA, porosita 0,32 ml/g a doba absorpce 7 minut.The feeds contained in the soybean process, i.e. a mixture of deic acid, lindic acid and lindenoic acid in a concentration of 0.12 g / kg vinyl chloride, were used. After 30 minutes of polymerization at a conversion of about 7%, calcium hytooxide was added to the blend of 0.18 g / kg vinyl chloride in water. The mean polymer particle size was 105 µm, the bulk density was 492 gA, the porosity was 0.32 ml / g, and the absorption time was 7 minutes.

Příklad 7Example 7

Byla použita kyselina olejová technická, asi 85 až 87 % kyseliny dejové a 13 až 15 % kyseliny stearové - v koncentraci 0,28 g/kg vinylchloridu, Nerozpustná sůl byla připravena in šitu přídavkem 0,1 g hydroxidu hořečnatého a 0,05 g hydroxidu vápenatého - na kg vinylchloridu. Polymerace nebyla retardována. Vzniklý poly^ť^^r měl střední velikost - částic 100 /m, sypnou hmoonost 480 g/1, poresitu 0,33 - ml/g a dobu absorpce 8 m.nut. - pH vodné fáze po - polymeraci bylo 9>4. Jestliže polymeraoe byla provedena se stejnou kyselinou - dejovou při téže konccnnraci, ale bez převedení na nerozpustnou sůl, doba polymerace pro dosažení konverze 86 až 88 % se prodlouHla o 60 - minut. Střední velikost částic - byla 106дш, sypná hmoonost 535 g/1, porosita 0,24 ml/g a doba absorpce 18 minut. pH vodní fáze po polymeraci bylo 3,4.Technical oleic acid, about 85 to 87% of dicic acid and 13 to 15% of stearic acid - at a concentration of 0.28 g / kg vinyl chloride, was used. Insoluble salt was prepared in situ by adding 0.1 g magnesium hydroxide and 0.05 g hydroxide Calcium - per kg of vinyl chloride. The polymerization was not retarded. The resulting polymer had a mean particle size of 100 µm, a bulk density of 480 g / l, a porosity of 0.33 ml / g and an absorption time of 8 m.nut. the pH of the aqueous phase after polymerization was 9> 4. If the polymerization was carried out with the same dioic acid at the same concentration but without conversion to the insoluble salt, the polymerization time to 86-88% conversion was extended by 60 minutes. The mean particle size was 106 [mu] d, the bulk density was 535 g / l, the porosity was 0.24 ml / g and the absorption time was 18 minutes. The pH of the aqueous phase after polymerization was 3.4.

Příklad 8Example 8

Byla použita kyselina dejová v koncennraci- 0,3 gAg vinylcUlcridl a ^гЬ^ышопо^211 935 urát v koncentraci 0,2 g/kg vinylchloridu. Po 50 mnutách polymerace při konversi cca % byl nadávkován hydroxid barnatý v koncentraci 0,5 g/kg vinylchloridu jako vodný roztok. Střední velikost částic získeniého polymeru byla 99 yum, sypná hmoonost 490 g/1, porosita 0,34 ml/g a doba absorpce 7 - mnut.Dicic acid was used in a concentration of 0.3 gAg vinyl chloride and 211 935 urate at a concentration of 0.2 g / kg vinyl chloride. After 50 minutes of polymerization at a conversion of about%, barium hydroxide was metered in at a concentration of 0.5 g / kg vinyl chloride as an aqueous solution. The mean particle size of the polymer obtained was 99 .mu.m, the bulk density was 490 g / l, the porosity was 0.34 ml / g, and the absorption time was 7 minutes.

Příklady 9 až 10 .Examples 9 to 10.

Suspenzní polymerace vinylc^oridu tyly provedeny při teplo 59 °C, viskozitní číslo vzniklého polymeru tylo 105 - 4 ml/g, to je K-hodnota 65—1, Koncentrace miromoleikilárních emuugátorů byla 1,1 g/kg vinylchloridu, koncentrace peroxidu vodíku 0,8 m//kg vinylchloridu a koncentrace dimyistylperkarbonátu tyla 1,4 m//kg vinylchl^ord^du. S ^ uspenzní polymerization vinylC chloride tulle performed at t EPLO I 59 ° C, viscosity of the resulting polymer occiput 105-4 ml / g, which is a K-value of 65-1, miromoleikilárních emuugátorů concentration was 1.1 g / kg of vinyl chloride, the concentration of hydrogen peroxide 0.8 m / kg vinyl chloride and a concentration of dimethyl percarbonate of 1.4 m / kg vinyl chloride.

Příklad 9 tyl použit mono- diglycerid kyseliny stearové a olejové, jodové číslo 30, číslo zitydelnění 180 v koncennraci 1,2 g/kg vinylchloridu. Doba polymerace do dosažení konverse 86 až 88 % ' tyla 340 mnut. Střední velikost částic polymeru byla 99 /um, sypná hmdnost 519 g/1, poreeita 0,22 ml/g a doba absorpce 12 mnut. .Example 9 stearic and oleic acid mono-diglyceride, iodine number 30, saponification number 180 at a concentration of 1.2 g / kg vinyl chloride. Polymerization time to conversion of 86-88% tulle 340 min. The average polymer particle size was 99 µm, the bulk density was 519 g / l, the porosity was 0.22 ml / g, and the absorption time was 12 minutes. .

Příklad 10Example 10

Byla použžta - kyselina olejová v koi^<^(^nnj^(^c^i 0,18 g/kg vinylchloridu, dávkovaná - jako roztok ve vinylchloridu.- Vodní'fáze obsahovala před nadávkováním vinylchloridu s'kyselinou olejovou 0,25 g hydroxidu vápenatého na kg vinylchloridu. Doba polymerace do dosažení konverse 86 až 88 % byla 290 mnut. Polymer měl - . střední velikost částic - 97/um, sypnou hmotnost 512 g/1, poreoitu 0,25 ml/g a dobu absorpce 8 mnut.The oleic acid used was 0.18 g / kg of vinyl chloride, dosed as a solution in vinyl chloride. The aqueous phase contained 0.25 g of oleic acid before dosing the vinyl chloride with oleic acid. The polymerization time to 86-88% conversion was 290 mmin, the polymer had a mean particle size of 97 m, a bulk density of 512 g / l, a porosity of 0.25 ml / g and an absorption time of 8 m.

Příklad 11Example 11

Při teplotě 65 až 66 °C byl připraven polymer, jehož viskozitní číslo bylo 89 -4 ml/g,>A polymer having a viscosity number of 89-4 ml / g was prepared at 65-66 ° C

což odpovídá K-hodnotě 60 i 1. Koncontraok m^i^c^o^ď^ekkllár^JLoh emulgátorů byla 0,88 g/kg J vinylchloridu a směsi iniciátoru dilalroylperoxidu - a di-tert-luУyCckkOokeyyPeckkεcrblcátl byla - 2 mí/kg vinyl-chloridu. Byla pouHta kyselina rioicllkjová v množtví 0,05 g/kg vinylchloridu. Nerozpustná vápenatá sůl byla připravena přídavkem 0,3 g hydroxidu vápenatého .The equivalent of the emulsifiers was 0.88 g / kg J of vinyl chloride and the mixture of the initiator dilalroylperoxide - and the di-tert-luУyCckkOokeyyPeckkêcrblcátl was - 2 mu / kg vinyl chloride. 0.05 g / kg of vinyl chloride was used. The insoluble calcium salt was prepared by adding 0.3 g of calcium hydroxide.

211 935 na kg vinylchloridu. Vzniklý polymer měl sypnou hmotnost 560 g/χ a porositu 0,16 ml/g. Pro přípravu polymeru se stejným viskozitním číslem a porositou 0,16 ml/g bylo třeba použít místo ricinolejátu vápenatého 0,8 g nízkomolekulárního polyvinylalkoholu s obsahem aoetátových skupin nad 30 %, dávkovaného jako alkoholický roztok·211 935 per kg vinyl chloride. The resulting polymer had a bulk density of 560 g / χ and a porosity of 0.16 ml / g. For the preparation of a polymer with the same viscosity number and porosity of 0.16 ml / g, 0.8 g of low-molecular-weight polyvinyl alcohol with an A-oetate group content of over 30%, used as an alcoholic solution, was used instead of calcium ricinoleate.

Claims (1)

Způsob suspenzní pclymerace vinylchloridu za tlaku v míchaném reaktoru, při níž je monomer dispergován ve vodní fázi za přídavku iniciátorů polymerace, makromolekulárních emulgátorů, tensidů a dalSích přísad, vyznačený tím, že alespoň 2 hmotnostní % tensidů v polymerační směsi jsou soli karboxylových kyselin s 8 až 30 uhlíkovými atomy a alespoň jednou nenasycenou vazbou s kationty dvou či vícemocných kovů·Process for the suspension polymerization of vinyl chloride under pressure in a stirred reactor, wherein the monomer is dispersed in the aqueous phase with the addition of polymerization initiators, macromolecular emulsifiers, surfactants and other additives, characterized in that at least 2% by weight surfactants in the polymerization mixture are carboxylic acid salts. 30 carbon atoms and at least one unsaturated bond with cations of two or polyvalent metals ·
CS883779A 1979-12-14 1979-12-14 Method of suspension polymeration of the vinylchloride CS211935B1 (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS883779A CS211935B1 (en) 1979-12-14 1979-12-14 Method of suspension polymeration of the vinylchloride
SU807771451A SU998476A1 (en) 1979-12-14 1980-10-27 Process for demonomerizing latexes of synthetic polymers
DE19803047164 DE3047164A1 (en) 1979-12-14 1980-12-15 Porous suspension PVC prepn. - using insoluble unsaturated carboxylic acid salt with di:- or polyvalent metal cation as surfactant

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS883779A CS211935B1 (en) 1979-12-14 1979-12-14 Method of suspension polymeration of the vinylchloride

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS211935B1 true CS211935B1 (en) 1982-02-26

Family

ID=5439475

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS883779A CS211935B1 (en) 1979-12-14 1979-12-14 Method of suspension polymeration of the vinylchloride

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS211935B1 (en)
DE (1) DE3047164A1 (en)
SU (1) SU998476A1 (en)

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL196552A (en) * 1955-04-19 1955-04-19
NL99410C (en) * 1957-01-09
BE577005A (en) * 1958-03-22
US3022281A (en) * 1958-11-24 1962-02-20 Goodyear Tire & Rubber Polymerization process with a peroxydicarbonate initiator formed in situ
BE620345A (en) * 1961-07-20
US3577401A (en) * 1969-02-17 1971-05-04 Goodyear Tire & Rubber Polymerization of vinyl chloride using an in-situ initiator and a basic calcium compound as a buffer
FR2119198A5 (en) * 1970-12-23 1972-08-04 Aquitaine Total Organico
US3862066A (en) * 1971-05-26 1975-01-21 Universal Pvc Resins Method for making rigid vinyl chloride polymer compounds
DE2208796A1 (en) * 1972-02-24 1973-08-30 Shinetsu Chemical Co Vinyl chloride suspension polymn - using alkaline aqs phase to prevent deposition of polymer on reactor walls
DE2365134C2 (en) * 1973-12-29 1991-06-27 Deutsche Solvay-Werke Gmbh, 5650 Solingen Process for the production of a finely divided, powdery, ready-to-use, plasticizer-free or low-plasticizer vinyl chloride homo- and / or copolymer mixture

Also Published As

Publication number Publication date
SU998476A1 (en) 1983-02-23
DE3047164A1 (en) 1981-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4046730A (en) Vinyl chloride polymer latexes with two monodisperse modes
US4360651A (en) Process for preparing spherical and porous vinyl resin particles
US11365271B2 (en) Vinyl polymer production method
US10308739B2 (en) Method for preparing polyvinyl chloride by suspension and polymerization, and feeding device
US4208499A (en) Dispersing stabilizer for suspension polymerization of vinyl compounds
KR100219311B1 (en) Suspending agent for suspension polymerization of vinyl compound
EP0377533B1 (en) Method for the preparation of a vinyl chloride-based polymer
EP0281210B1 (en) Process for preparing vinyl chloride polymer
US4377672A (en) Process for the polymerization of vinyl chloride according to the microsuspension process
CS211935B1 (en) Method of suspension polymeration of the vinylchloride
EP0052632B1 (en) Process for preparing spherical and porous vinyl resin particles
JPS5851002B2 (en) Polymerization method for ethylenically unsaturated monomers
CN109384874B (en) Involucra remover for improving porosity of polyvinyl chloride resin and polymerization method
EP0123364B1 (en) Vinyl chloride polymers
CA1197034A (en) Vinyl chloride suspension polymerization in presence of eva copolymer
EP0442737B1 (en) Method for the preparation of a polyvinyl chloride resin
EP0043819A1 (en) Emulsion polymerization process with low emulsifier concentration.
AT328179B (en) METHOD OF PREPARING VINYL CHLORIDE POLYMERS
KR100251022B1 (en) A method for the suspension polymerization of a vinyl compound
JPS60231705A (en) Production of polyvinyl chloride
JP3555301B2 (en) Method for producing vinyl chloride polymer
JPH0588252B2 (en)
JPH11228606A (en) Suspension polymerization for vinyl chloride-based resin
JPH0778083B2 (en) Preparation method of suspension stabilizer in vinyl chloride suspension polymerization method
JP3601149B2 (en) Method for producing vinyl chloride polymer