CS211509B1 - Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště - Google Patents

Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště Download PDF

Info

Publication number
CS211509B1
CS211509B1 CS76379A CS76379A CS211509B1 CS 211509 B1 CS211509 B1 CS 211509B1 CS 76379 A CS76379 A CS 76379A CS 76379 A CS76379 A CS 76379A CS 211509 B1 CS211509 B1 CS 211509B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rectifiable
fixed part
telescopic support
support
screw
Prior art date
Application number
CS76379A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Langhammer
Josef Pytlik
Frantisek Novotny
Original Assignee
Stanislav Langhammer
Josef Pytlik
Frantisek Novotny
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislav Langhammer, Josef Pytlik, Frantisek Novotny filed Critical Stanislav Langhammer
Priority to CS76379A priority Critical patent/CS211509B1/cs
Publication of CS211509B1 publication Critical patent/CS211509B1/cs

Links

Landscapes

  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)

Description

Vynález ae týká rektifikovatelná teleskopické podpory, zejména střešního pláště plochých střech. Podpory bodově podpírající střešní plášt umožňují přesné vytvoření požadovaných spádů, přenášejí zatížení ze střešního pláště do nosné konstrukce pod podporou a jsou opatřeny tepelnou izolací; mohou sloužit i pro podepření rovinných p.loch určených k jinému účelu.
Dosavadní konstrukce dvoupláštových střech předpokládají podepření střešního pláště stěnovými klínovými prvky, které neumožňují dokonalé provětrání mezistřešního . pros toru, přitom se zabudovává velké množství materiálu, což má nepříznivý vliv na pracnost i výši nákladů. U konstrukce dvoupláštových střech s bodovými podporami se stavěcími šrouby, jež zároveň přenášejí zatížení, spočívá hlavní problém v náročné ochraně proti korozi v nepřístupném mezistřešním prostoru. U jednopláštových střech, kde je střešní plášt uložen na spádových vrstvách, se zabudovává v násypech nekontrolovatelné množství vlhkosti do stavební konstrukce, přičemž stavební řešení neumožňují účinné.odvětrání.
/
Nedostatky dosud známých způsobů ukládání střešního pláště odstraňuje podpora podle vynálezu, jejíž podstata spočívá v tom, še sestává z výsuvné části, na níž je uložena podporovaná konstrukce, a z pevné části, uložené na konstrukci pod podporou, přičemž pevná část je opatřena tepelnou izolací. Výsuvná část je zajištěna po nastavení výšky ve své poloze šroubem vedeným kolmo ke svislé ose podpory v závitu té části, která je vnější. Před zatížením je výsuvná část zabezpečena ve své poloze spojením s pevnou částí svarovým spojem nebo zaplněním vnitřního prostoru obou Částí rychlotvrdnoucí hmotou, např. betonem. Na výsuvné částí je pro osazení podporované konstrukce uložena roznášecí deska.
Výhody těchto podpor spočívají v úspoře zabudovaného materiálu, tím i ve snížení pracností a nákladů, a v umožněni dokonalého provětrání mezistřešního prostoru. Umožňují libovolné spádováni, střešních rovin sestavených z dílců, včetně vytváření spádů rovin ve dvou směrech a tím svádění dešťových vod do jednoho dešťového odpadu, situovaného do průsečíku úžlabí Či poblíž něho, takže odpadaji·pracné střešní žlaby. Předností podpor podle vynálezu je velká variabilita používaných materiálů, např, ocel, beton, azbestocement, keramika, plastické hmoty, čímž je umožněna úspora nedostatkových hmot, např. oceli. Použitím vhodných materiálů lze úplně vyloučit riziko vyplývající z možností koroze v nepřístupném mezistřešním prostoru.
Příklady provedení podpory podle vynálezu jsou zobrazeny na .připojených výkresech, kde na obr. 1 je svislý řez prvním příkladem podpory, kde výsuvná část podporující střešní plášt je vedena vně části pevné. Na obr. 2 je svislý řez podporou, kde výsuvná část podpory je ve** děna uvnitř části pevné. Na obr. 3 je svislý řez podporou, kde výsuvná část podpory je uvnitř části pevné, avšak šroub zajištující polohu výsuvné části je veden v závitu matice spojené s opěrnou destičkou, jež se opírá z vnitřní strany o pevnou část podpory.
Podpora podle vynálezu sestává z výsuvné části na níž je uložena podporovaná konstruk ce, a z pevné části £ uložené na konstrukcí pod podporou. Ve spodní pevné části je vložena tepelná izolace 2· Výsuvná část 2 je zajišťována po nastavení požadované polohy šroubem £, který je podle obr. 1 veden kolmo ke svislé ose podpory v závitu výsuvné Části 1. Na obr. 2 je uvedena úprava, kdy šroub £ zajištující polohu výsuvné části £ je veden v závitu matice 2» jež je součástí Objímky 10, která obepíná pevnou část podpory 2« Další varianta vedeni šroubu 2 J'e na obr. 3, kde tento je veden v závitu matice 11 , která je pevně spojena s opěrnou destičkou, jež se opírá z vnitřní strany o plášt pevné části Z. V definitivní poloze se pak výsuvná část _1_ zabezpečuje spojením s pevnou částí 2 svarem 2 /obr. 1 a 2/, a zaplněním vnitřního prostoru pevné části 2 a výsuvné části £ tvrdnoucí hmotou 2» např. betonem. Na výsuvné částí 2 lze Pro snadnější roznesení zatížení, např, při* uloženi střešních panelů v rozích na podporu, uložit roznášecí desku 2 /obr. 1/. Podpora může mit též pevnou část 2 zakotvenou do konstrukce pod podporou.
Montáž podpor se provádí na předem vytyčené úložné plochy. Po uložení pevné části 2 na podporující konstrukci se tato výplni tepelnou izolací 2· U podpor, jež jsou v rozích spádových ploch,se vysune výsuvná část 2 na požadovanou výšku, naměřenou nivelaČním přístrojem, a zajistí se v této poloze šroubem £. Podle výšky podpor v rozích spádových ploch se nastaví i výška u ostatních podpor např. pomocí šňůry. Výsuvná Část 1 se definitivně zajistí ve své poloze svarem 2> lepením čí zabetonováním vnitřního prostoru podpory tvrdnoucí hmotou 6. Způsob spojování je závislý na použitých materiálech.
Nej jednodušším řešením podpory podle vynálezu může být podpora, jejíž pevnou Část 2 tvoří betonový blok, výsuvnou část 2 keramická tvarovka, jež se zajištuje v nastavené poloze pomocí přípravku 11 se šroubem 4 a definitivní zajištěni v konečné poloze se provede zabetonováním.
Podpory podle vynálezu lze využít u jednopláštových střech nevětraných, a u dvoupláštových střech, jež vyžadují přesné spádování ploch. Podpor lze využít též pro vytvářeni rovinných ploch podlah, ramp a dopravních ploch. Plášt podpory může též sloužit jako výškově rektif ikovatelné ztracené bedněni.

Claims (10)

  1. PŘEDMĚT’ VYRÁLEZU
    1. Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště, sestávající z pevné části'uložené na konstrukci pod podporou, a z výsuvné části uložené na pevné části,· vyznačující se tím, že pevná část /2/ je spojena s výsuvnou částí /1/, jednak rozebíratelným šroubovým spojem pro nastavení vzájemné polohy obou částí /1, 2/ při montáži, a jednak nerozebíratelným spojem pro trvalé zajištění vzájemné polohy obou částí /1, 2/«
  2. 2. Rektifikovatelná teleskopická podpora podle bodu 1, vyznačující se tím, že šroubový spoj je tvořen radiálním šroubem /4/, vedeným svým dříkem v závitu spojeném s pevnou částí /2/ a opřeným svým koncem o boční plochu výsuvné části /1·/,
  3. 3. Rektifikovatelná teleskopická podpora podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že nerozebíratelný spoj je tvořen svarem /5/, spojujícím navzájem obe části /1, 2/.
  4. 4. Rektifikovatelná teleskopická podpora podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že nerozebíratelný spoj je tvořen tvrdnoucí hmotou /6/, zejména betonem, vyplňujícím vnitřní prostor obou částí /1,2/.
  5. 5. Rektífikovatelná teleskopická podpora podle bodu 1, vyznačující se tím, že nerozebíratelný spoj je tvořen objímkou staženou šroubem /8/, jež obepíná pevnou část /2/, pokud je výsuvná část /1/ vedena vně pevné části, nebo obepíná výsuynou část /1/', pokud je tato vedena uvnitř pevné části /2/.
  6. 6. Rektifikovatelná teleskopická podpora podle bodu 1, vyznačující se tím, že rozebíratelný spoj je tvořen šroubem /4/, jenž je veden v závitu matice /9/, která je součástí objímky /10/, jež obepíná část podpory vedenou vně, přičemž šroub /4/ prochází otvorem ve vnější části podpory.
  7. 7. Rektifikovatelná teleskopická podpora podle bodu 1, vyznačující se tím, že rozebíratelný spoj je tvořen šroubem /4/, jenž je veden kolmo ke svislé ose podpory v závitu matice /11/, která je pevně spojena s opěrnou destičkou, jež se opírá z vnitřní strany o vně vedenou část podpory a zároveň svým tvarem zabraňuje protáčení matice /11/ při dotahování šroubu /4/, přičemž Šroub /4/ prochází otvorem ve vnější části podpory.
  8. 8. Rektifikovatelná teleskopická podpora podle bodů 1 až 7, vyznačující se tím, že na výsuvné části /1/ je uložena roznášecí deska /7/.
  9. 9. Rek tif ikova-te lná teleskopická podpora podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že v patní částí pevné části /2/ je umístěna tepelná izolace /3/.
  10. 10. Rektifikovatelná teleskopická podpora podle bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že pevná část /2/ je zakotvena do konstrukce pod podporou.
    3 výkresy
    Srveroprafi·. n. p- livod 7. Most
CS76379A 1979-02-02 1979-02-02 Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště CS211509B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS76379A CS211509B1 (cs) 1979-02-02 1979-02-02 Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS76379A CS211509B1 (cs) 1979-02-02 1979-02-02 Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS211509B1 true CS211509B1 (cs) 1982-02-26

Family

ID=5340348

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS76379A CS211509B1 (cs) 1979-02-02 1979-02-02 Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS211509B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2040652C1 (ru) Фундаментный блок
EA010805B1 (ru) Теплоизолированная опалубка с анкерными креплениями регулируемой длины
US20010008319A1 (en) A method for making insulated pre-formed wall panels for attachment to like insulated pre-formed wall panels
RU2052039C1 (ru) Кровельный щит для наклонных крыш
US4222208A (en) Modular homes
US6735914B2 (en) Load bearing wall
US6920729B2 (en) Composite wall tie
US20080196320A1 (en) Device for the renovation of flat roofs
US2372187A (en) Building construction
CS211509B1 (cs) Rektifikovatelná teleskopická podpora, zejména střešního pláště
US9587397B1 (en) Insulating and support assembly
FI68695C (fi) Prefabricerad balkong
US20040003550A1 (en) Earth coupled geo-thermal energy free building
DE20008570U1 (de) Mauersteinförmiges Wärmedämmelement
RU2288331C2 (ru) Полносборная система с каркасной конструкцией из готовых легких компонентов
CN218437825U (zh) 一种装配式坡瓦屋面防水保温板与型钢的连接结构
JPH0125127Y2 (cs)
CN212897218U (zh) 一种极薄的屋顶檐口
KR100367108B1 (ko) 배수판 및 이를 이용한 배수공법
EP0806529A1 (de) Wärmedämmelement für Bauwerke
RU13054U1 (ru) Панель с комплектом элементов для регулирования ее уровня над опорной поверхностью
AU7145200A (en) Precast concrete building system
EP4190989A1 (en) Prefab building part, in particular a prefab chimney, as well as method for manufacturing the prefab building part
RU2239030C2 (ru) Здание, построенное с использованием строительной облицовки
GB2205120A (en) Spreader plate to spread load in a wall