CS211015B1 - Treatment facilities, in particular drying of grains and similar bulk materials - Google Patents
Treatment facilities, in particular drying of grains and similar bulk materials Download PDFInfo
- Publication number
- CS211015B1 CS211015B1 CS46680A CS46680A CS211015B1 CS 211015 B1 CS211015 B1 CS 211015B1 CS 46680 A CS46680 A CS 46680A CS 46680 A CS46680 A CS 46680A CS 211015 B1 CS211015 B1 CS 211015B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- tank
- chamber
- partition
- drying
- hinged
- Prior art date
Links
Landscapes
- Drying Of Solid Materials (AREA)
Abstract
Zařízení k: ošetřování, zvláště sušení zrnin a podobných sypkých hmot, pracující na způsobu přerušovaného ošetřování a/nebo sušení sypkých materiálů ve svislých nádržích, do niohž je od spodu přiváděno plynné médium. Svi3lá nádrž je opatřena sklopným dnem, nad nímž je umístěna sklopná přepážka upravená pro průchod plynného média. Tato přepážka rozděluje část vnitřního prostoru nádrže na pracovní komoru a na záchyt? nou komoru, jejíž objem se rovná objemu pracovní komory, případně je menší nežli objem této pracovní komory.Device for: treatment, especially drying of grains and similar bulk materials, operating on the method of intermittent treatment and/or drying of bulk materials in vertical tanks, into which a gaseous medium is fed from below. The vertical tank is provided with a hinged bottom, above which a hinged partition adapted for the passage of the gaseous medium is placed. This partition divides part of the internal space of the tank into a working chamber and a collecting chamber, the volume of which is equal to the volume of the working chamber, or is smaller than the volume of this working chamber.
Description
Vynález se týká zařízení k přerušovanému ošetřování, zvláště sušení zrnin a podobných sypkých hmot, kde sušení probíhá ve svislé nádrži, do níž je od spodu vhánšno sušicí médium.The invention relates to a device for intermittent treatment, in particular drying of grains and similar loose materials, wherein the drying takes place in a vertical tank into which a drying medium is blown from below.
Známé typy těchto sušáren, založené na přerušovaném způsobu sušení zrnin, pracují tak, že po usušení spodní vrstvy se tato vypouští do směrem dolů kuželovitš se zužující části sušicí nádrže. Při tomto způsobu vypouštění usušené dávky zrnin dochází k nerovnoměrnému sesypávání usušené vrstvy a v místech, kde je sesuv do zužující se části sušicí nádrže rychlejší, vniká do usušeného materiálu materiál ještě ne zcela vysušený, čímž dochází k národohospodářským ztrátám.Known types of these dryers, based on the intermittent grain drying method, operate in such a way that, after the bottom layer has dried, it is discharged into a downwardly tapered portion of the drying tank. This method of discharging the dried grain batch results in uneven spreading of the dried layer and at places where the landslide into the tapering part of the drying tank is faster, the material not yet completely dried penetrates into the dried material, resulting in economic losses.
Vynález si klade za cíl odstranit tento nedostatek u sušáren zrnin s přerušovaným vypouštěním usušených dávek materiálu a přináší řešeni, které zaručuje rovnoměrné a plynulé sesunutí celé usušené vrstvy, aniž by docházelo k jakémukoliv promíchání dosud ne zcela vysušeného materiálu s materiálem usušeným.SUMMARY OF THE INVENTION The present invention seeks to overcome this drawback in intermittent grain dryers and provides a solution which ensures uniform and continuous sliding of the entire dried layer without any mixing of the not yet completely dried material with the dried material.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že zařízení k ošetřování, zvláště sušení zrnin a podobných sypkých hmot, sestávající z nádrže, do níž je od spodu nucené vhánšno sušicí médium a která je na svém spodním konci opatřena otvorem pro vypouštění usušených dávek hmoty, je vytvořeno tak, že nad sklopným dnem nádrže je*umístěna sklopná přepážka upravená pro průchod sušicího média, která rozděluje část vnitřního prostoru sušicí nádrže na pracovní komoru a na záchytnou komoru, jejíž objem se rovná objemu pracovní komory, případně je menší, nežli je objem této pracovní komory.SUMMARY OF THE INVENTION The device for the treatment, in particular of drying of grains and similar loose materials, consists of a tank into which a drying medium is forced from below and which has an opening at its lower end for discharging dried doses of material. that a folding partition adapted for the passage of the drying medium is arranged above the folding bottom of the tank, which divides a part of the inner space of the drying tank into a working chamber and a holding chamber equal to or less than the volume of the working chamber .
Další část podstaty vynálezu spočívá v tom, že ve vnitřním prostoru nádrže je umístěno alespoň jedno čidlo pro snímáni vlhkosti sušeného materiálu a vymezení pracovní komory nad sklopnou přepážkou a že výška tohoto čidla nad sklopnou přepážkou se rovná alespoň výšce záchytné komory, ležící pod touto sklopndu přepážkou.Another aspect of the invention is that at least one sensor for sensing moisture of the dried material and defining a working chamber above the hinged partition is located in the interior of the tank and that the height of the sensor above the hinging partition is at least equal to the height of the collecting chamber below the hinged partition. .
Další část podstaty vynálezu je třeba spatřovat v tom, že pod sklopným dnem nádrže je uchycena výpadová koncovka opatřená uzávěrem, do níž ústí potrubí pro přívod sušicího média. Podle alternativního řešení může být potrubí pro přívod sušicího média napojeno přímo na záchtynou komoru nádrže.Another part of the invention is to be seen in that under the hinged bottom of the tank there is a discharge end provided with a closure into which the duct for the supply of the drying medium flows. According to an alternative solution, the duct for supplying the drying medium can be connected directly to the tank retaining chamber.
Do podstaty vnálezu je třeba dále zahrnout i sklopnou přepážku, která je tvořena děrovanými žaluziemi a dále pak sklopné dno nádrže, které je tvořeno soustavou klapek otočných okolo svých rovnoběžně vedených čepů.It is also necessary to include in the essence of the invention a hinged partition which is formed by perforated blinds and a hinged bottom of the tank which is formed by a set of flaps rotatable around their parallel guided pins.
Další část podstaty vynálezu pak spočívá v tom, že pracovní komora a záchytná komora mají stejný konstantní profil a že výpadová koncovka, která se směrem dolů zužuje, má větší objem, nežli je objem záchytná komory.Another aspect of the present invention is that the working chamber and the holding chamber have the same constant profile and that the downwardly tapering end has a larger volume than the volume of the holding chamber.
Příklad jednoho z možných provedení vynálezu je znázorněn schematicky na připojených výkresech, kde obr. 1 představuje uspořádání zařízení k sušení zrnin v řezu vedeném ve svislé rovině, obr, 2 zachycuje perspektivní pohled na sklopnou přepážku žaluziového provedení, obr. 3 zakresluje čelní pohled na polohu klapek sklopného dna při fázi sušení a na obr.An example of one embodiment of the invention is shown schematically in the accompanying drawings, in which Fig. 1 shows an arrangement of a device for drying grain in a vertical section, Fig. 2 shows a perspective view of a hinged partition of the louver design. The folding bottom flaps during the drying phase and in FIG.
je zachycen obdobný pohled na tyto klapky' v poloze při vyprazdňování. Na obr. 5 je pak znázorněno alternativní provedení zařízení pro sušení zrnin ve svislém řezu:a similar view of the flaps in the emptying position is shown. Fig. 5 shows an alternative embodiment of a device for drying grain in vertical section:
Zařízení k sušení zrnin podle vynálezu sestává z nádrže £, která může být s výhodou tvořena svislou válcovitou nádobou. Vnitřní, prostor χ této nádrže £ je vybaven sklopnou přepážkou 2 prostupnou pro sušicí médium, tvořenou kupř. děrovanými žaluziemi 2*> pod níž je upraveno ve vzdálenosti h* sklopné dno 12. tvořené kupř. klapkami anebo rovněž děrovanými žaluziemi 2/, případně uzavíratelným roštem.The grain drying device according to the invention consists of a tank 6, which may advantageously consist of a vertical cylindrical vessel. The inner space 4 of this tank 6 is provided with a folding partition 2 permeable to a drying medium, e.g. perforated blinds 2 *> below which a hinged bottom 12 formed, for example, at a distance h *. flaps or perforated blinds 2 /, or with a lockable grate.
Sklopná přepážka 2 rozděluje vnitřní prostor í nádrže 1 na dvě komory, a to ná pracovní komoru J a na záchytnou komoru il. Pracovní komora je vymezována úrovní 9* čidla 2 pro snímání vlhkosti sušeného materiálu a zaujímá výšku Ji nad sklopnou přepážkou 2· Tato výška h je přinejmenším tak veliká, jaká je vzdálenost h* mezi sklopnou přepážkou 2 a sklopným dnem 12.The folding partition 2 divides the interior of the tank 1 into two chambers, namely the working chamber J and the collecting chamber 11. The working chamber is defined by the level 9 * of the sensor 2 for sensing moisture of the dried material and occupies a height Ji above the folding partition 2. This height h is at least as large as the distance h * between the folding partition 2 and the folding bottom 12.
Sklopnou přepážkou 2 a sklopným dnem 12 je ohraničována ve vnitřním prostoru 1 nádrže 1 záchytná komora 2l, jejíž objem je maximálně tak veliký, jaký je objem pracovní komory 2, vymezovaný sklopnou přepážkou 2 a úrovní 9* čidla 2· Nad úrovní 9* čidla 2 je vnitřní prostor 1 nádrže 1 zaplněn materiálem určeným k postupnému přivádění do oblasti suěení.In the interior 1 of the tank 1, a catching chamber 21 is defined by a folding partition 2 and a folding bottom 12, the maximum volume of which is the volume of the working chamber 2 defined by the folding partition 2 and level 9 * of sensor 2. the inner space 1 of the tank 1 is filled with material intended to be gradually introduced into the drying zone.
Na spodní úsek nádrže i uzavíraný sklopným dnem 12 vytvořeným kupř. z klapek 12* navazuje zužující se výpadová koncovka 13. zakončená ve své spodní části otvorem 2 neprodyšně uzavíratelným uzávěrem 6. Do táto výpadové koncovky 13 Ú3tí z boku potrubí 2 pro přívod sušicího média. Ústí tohoto potrubí 2 je opatřeno děrovaným krytem 8.The bottom section of the tank 1 closed by a hinged bottom 12 formed e.g. a narrowing outlet 13 terminates from the flaps 12 * and terminates in its lower part through an opening 2 with a hermetically sealable closure 6. This outlet 13 closes from the side of the pipe 2 for the drying medium supply. The mouth of this pipe 2 is provided with a perforated cover 8.
Podle alternativního řešení znázorněného na obr. 5 ústí potrubí 2 pro přívod sušícího média do záchytné komoiy 3 * do prostoru mezi sklopným dnem 12 a sklopnou přepážkou 2·According to an alternative solution shown in FIG. 5, the duct 2 for the supply of drying medium flows into the receiving chamber 3 * into the space between the folding bottom 12 and the folding partition 2.
Zařízení podle vynálezu pracuje takto:The device according to the invention works as follows:
Do vnitřního prostoru 1 nádrže 1 se přivádí zrní určené k sušení, které se ukládá na sklopné přepážce 2 a postupně vrství tak, až zaplní celý vnitřní prostor 4 nad touto sklopnou přepážkou 2 žaluziového nebo podobného typu. Spodní vrstva zrní, které bylo do vnitřního prostoru 1 nádrže 1 přivedeno, zaplnila nejprve pracovní komoru 2 o výšce Ji a dalším přiváděným zrním byl postupně zaplněn i další vnitřní prostor 4 nádrže nad úrovní 9* čidla 2·The inner space 1 of the tank 1 is fed with grain to be dried, which is deposited on the hinged partition 2 and gradually layered until it fills the entire inner space 4 above this hinged partition 2 of the louver or similar type. The bottom layer of grain, which was introduced into the inner space 1 of the tank 1, first filled the working chamber 2 at the height Ji and with the next supplied grain was gradually filled also another inner space 4 of the tank above the 9 * sensor level 2 ·
Při tomto zaplnění nádrže 1 zůstává však záchytné komora 3 * vytvořená pod touto sklopnou přepážkou 2 prázdná, to jest nezaplněné. Potrubím 2 se přivádí ve směru šipky § sušicí médium, které prostupuje děrovaným krytem 8 do výpadové koncovky 13 a odtud prochází otvory otevřeného sklopného dna 12 do záchytné komory 3*. ze které prostupuje dále děrovanými žaluziemi 2 z nichž je vytvořena sklopná přepážka 2, do vrstvy materiálu určeného k sušení, který je uložen nad touto sklopnou přepážkou.However, with this filling of the tank 1, the catching chamber 3 * formed under this tilting partition 2 remains empty, i.e. unfilled. Through the line 2, a drying medium is fed in the direction of arrow §, which passes through the perforated cover 8 into the outlet 13 and from there passes through the openings of the open folding bottom 12 into the receiving chamber 3 *. from which it passes through the perforated louvers 2, of which the hinged partition 2 is formed, into the layer of material to be dried which is deposited above the hinged partition.
Zrniny nebo jiný podobný materiál, určený k sušení, jsou od spodu postupně vysoušeny a jakmile dosáhne spodek zóny sušeni usuěeného materiálu úrovně 9' čidla 2> jest jakmile byla vrstva materiálu v pracovní komoře 2 ohraničené výškou h usušena, vydá čidlo'2 impuls k přerušení přívodu sušicího média. Po přerušení přívodu sušicího média se uzavřou klapky 12 * sklopného dna 12 a na to se rozevřou děrované žaluzie 2 *.sklopné přepážky 2 a ' celý objem usušené dávky zrna o výšce h propadne z pracovní komory 2 do volného prostoru záchytné komory 3 * vytvořené pod zmíněnou sklopnou přepážkou 2·The grains or other similar material to be dried are gradually dried from the bottom and as soon as the bottom of the drying zone reaches the dried material level 9 'of the sensor 2, as soon as the material layer in the working chamber 2 limited by height h has dried. drying medium inlet. After interruption of the drying medium supply, the flaps 12 * of the hinged bottom 12 are closed and the perforated blinds 2 * of the hinged baffle 2 are opened and the entire volume of dried grain of height h falls from the working chamber 2 into the free space of the catching chamber 3 *. by said folding partition 2 ·
Jak již bylo uvedeno, je objem dávky sušeného zrní o výšce Ji nalézající se mezi sklopnou přepážkou 2 a úrovní 9* čidla 2 přinejmenším tak veliký, jaký je objem záchytné komory 3 * o výšce h* upravené mezi sklopnou přepážkou 2 a sklopným dnem 12· Vztah Ji B h* je třeba vždy zachovat.As already mentioned, the volume of the dried grain batch J 1 located between the hinged partition 2 and the level 9 * of the sensor 2 is at least as large as the volume of the holding chamber 3 * of the height h * arranged between the hinged partition 2 and the hinged bottom 12. The relationship Ji B h * must always be maintained.
Usušené zrní pokleslo v oelé vrstvě rovnoměrně z pracovní komory 2 do záchytné komory 3*. aniž by docházelo ve vnitřním prostoru 4 nádrže 1 k nežádoucímu promíchání již usušené spodní vrstvy materiálu s materiálem dosud neusušeným, jak se to běžně stává v případech, kdy je usušená vrstva materiálu vypouštěna do zužujících se záchytných komor.The dried grain dropped uniformly from the working chamber 2 to the holding chamber 3 * in the oil layer. without undesirably mixing the already dried lower material layer with the material not yet dried in the inner space 4 of the tank 1, as is normally the case when the dried material layer is discharged into the tapered receiving chambers.
Jakmile byl usušený materiál z pracovní komory 2 o výšce Ji vypuštěn do záchytné komoty 2Í, uzavřou se opět děrované žaluzie 2* sklopné přepážky 2» íímž je znemožněno jakékoliv další sesouvání dosud neusušeného materiálu do záchytné komory 2Í.· Nato se otevře sklopné dno 12 a dávka usušeného materiálu, která byla zachycena v záchytné komoře 3* propadne z té to do směrem dolů se zužující výpadové koncovky 12, odkud je po uvolnění uzávěru 6 vypouště na odkrytým otvorem í výpadové koncovky 23 na dopravník J_£. Po vypuštění dávky zachyceného usuSeného materiálu z výpadové koncovky 13' na dopravník 1.0 se opět uzavře uzávěrem 6 otvor í, přívod suSicího média do potrubí 2 sá znovu zapojí a proces suěení se opakuje.Once the dried material has been discharged from the working chamber 2 at the height J1 into the receiving chamber 21, the perforated shutters 2 'of the folding bar 2 are closed again, thus preventing any further sliding of the material not yet dried into the receiving chamber 21. a portion of the dried material that has been retained in the collecting chamber 30 falls from the downwardly tapering discharge terminal 12, from which, after the closure 6 is released, it is discharged at the exposed opening 11 of the discharge terminal 23 onto the conveyor 11. After discharge of the collected dried material from the discharge end 13 'to the conveyor 1.0, it is closed again by the closure 6, the drying medium is reconnected to the pipe 2 and the drying process is repeated.
Současně s vyprazdňováním výpadové koncovky 13 může být doplňován vnitřní prostor 2 nádrže 1 dalěí dávkou vlhkého nebo navlhlého akliznového materiálu určeného k sušení. Podle alternativního řešení znázorněného ha obr. 5, ústi potrubí 2 Pr0 přívod suSicího média přímo do záchytné komory 3* do prostoru mezi sklopnou přepážkou g a sklopným dnem 22.· Na ústí tohoto potrubí 2 rovněž doléhá děrovaný kryt 8, který může týt vytvořen přímo v plášti nádrže 2·At the same time as the discharge end 13 is emptied, the inner space 2 of the tank 1 can be refilled with an additional dose of wet or damp algae material to be dried. According to an alternative solution illustrated In FIG. 5, the mouth of the pipe P 2 r0 supply of the drying medium directly into the collecting chamber 3 * into the space between the folding partition foldable on 22 g · At the mouth of the conduit 2 also bears a perforated cover 8 which may be formed directly Tyr in tank shell 2 ·
Při plnění vnitřního prostoru £ nádrže 2 materiálem určeným k sušení je obdobně jako u prvního příkladu provedení vynálezu uzavřena pro sušicí médium prostupná sklopná přepážka g a sušicí médium je přiváděno potrubím 2 ve směru Šipky S do prázdné záchytné komory 3*. Jakmile je materiál na sklopné přepážce g ve vrstvě Ji vysušen, vydá čidlo g impuls k zastavení přívodu suěicího média, které přestane být potrubím 2 vháněno do prázdné záchytné komory 3*.When filling the inner space 4 of the tank 2 with the material to be dried, a permeable tilting partition g is closed for the drying medium, and the drying medium is fed via line 2 in the direction of the arrow S to the empty receiving chamber 3 *. As soon as the material at the folding baffle g in the layer J1 has dried, the sensor g gives an impulse to stop the supply of the drying medium, which ceases to be blown into the empty collecting chamber 3 through line 2.
Nato se sklopí děrované žaluzie 2* sklopné přepážky g a celý objem usušeného zrna o výšce Ji propadne otvory mezi sklopenými děrovanými žaluziemi 2* do záchytné komory j,*. jejíž sklopné dno 12. vytvořené z klapek 12* .ie uzavřeno. Potom se uzavřou děrované žaluzie 2* sklopné přepážky g, čímž je zabráněno dalšímu možnému sesuvu zrna, načež se pootočí klapky 12* sklopného dna 12 do polohy znázorněné na obr. 4 a usušený materiál propadne ze záchytné komory 3* otvory mezi klapkami 12 * do výpadové koncovky 13.Thereafter, the perforated blinds 2 * are folded down and the entire volume of dried grain at a height Ji falls through the openings between the folded perforated blinds 2 * into the collecting chamber j *. the hinged bottom 12 formed of the flaps 12 is closed. Then, the perforated blinds 2 * of the hinged baffle g are closed to prevent further possible sliding of the grain, after which the flaps 12 * of the hinged bottom 12 are rotated to the position shown in FIG. dropouts 13.
Tím se vyprázdní záchytná komora 3* a potrubím 2 se znovu začne vhánět sušicí médium do volného prostoru této záchytně komory j*. Usušený materiál, který byl přemístěn do výpadové koncovky 13 a který je oddělován od záchytné komory 3* uzavřeným sklopným dnem 12, jehož klapky 12 * zaujímají polohu naznačenou na obr. 3, lze pak pohodlně vyprazdňovat podle časových možností obsluhy.The emptying chamber 3 * is thereby emptied and the drying medium is again started to flow into the free space of the receiving chamber 3 via line 2. The dried material which has been transferred to the discharge end 13 and which is separated from the collection chamber 3 * by a closed folding bottom 12, whose flaps 12 * occupy the position shown in Fig. 3, can then conveniently be emptied according to the operator's time.
Tímto řešením lze oproti prvnímu příkladu provedení vynálezu zvýšit výkon sušárny, nebot se pro vlastní proces sušení získává čas, kdy oproti prvnímu příkladu provedení nebylo možno sušit a sušicí proces musel být přerušen v důsledku vyprazdňování usušeného materiálu z výpadové koncovky 23· Je pochopitelné, že jak u prvního, tak i u druhého příkladu provedení vynálezu jsou děrované žaluzie 2*. případně klapky 2ŽÍ, opatřeny otvory, jejichž velikost znemožňuje propadávání sušeného materiálu, kupř. zrnin a že tyto otvory jsou převážně určeny jen pro propouštění sušicího média.This solution can be used to increase the performance of the dryer compared to the first embodiment of the invention, since it is possible to obtain a drying time for the actual drying process and the drying process had to be interrupted due to emptying of the dried material from the outlet 23. in both the first and second exemplary embodiments of the invention, the perforated blinds are 2 *. or flaps 2Ž, provided with openings the size of which prevents the dried material from falling through, e.g. and that these openings are predominantly intended only for the passage of a drying medium.
Claims (8)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS46680A CS211015B1 (en) | 1980-01-23 | 1980-01-23 | Treatment facilities, in particular drying of grains and similar bulk materials |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS46680A CS211015B1 (en) | 1980-01-23 | 1980-01-23 | Treatment facilities, in particular drying of grains and similar bulk materials |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS211015B1 true CS211015B1 (en) | 1982-01-29 |
Family
ID=5336785
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS46680A CS211015B1 (en) | 1980-01-23 | 1980-01-23 | Treatment facilities, in particular drying of grains and similar bulk materials |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS211015B1 (en) |
-
1980
- 1980-01-23 CS CS46680A patent/CS211015B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US20100065149A1 (en) | Blenders | |
| US20100186254A1 (en) | Rotary Drum for the Aerobic Heating of Pourable Solids | |
| ES462929A1 (en) | Flow control meters for gravity flow particle dryers | |
| CZ391692A3 (en) | Apparatus for drying moist materials in loose form by means of superheated steam | |
| RU2079077C1 (en) | Plant for drying of damp granular material with the aid of superheated steam | |
| US5653043A (en) | Batch crop dryer and method of batch crop drying | |
| CS211015B1 (en) | Treatment facilities, in particular drying of grains and similar bulk materials | |
| US3497109A (en) | Apparatus for dispensing feed | |
| US4369585A (en) | Wet and dry roasting apparatus and process for nut, bean and seed-like product | |
| US3147956A (en) | Machine for mixing particulate materials | |
| US3259372A (en) | Blending and mixing apparatus | |
| US3269707A (en) | Particulate material mixing machine | |
| DK164998B (en) | DOSAGE MATERIAL DOSAGE DEVICE | |
| US668211A (en) | Apparatus for extracting grease. | |
| US412388A (en) | hungerford | |
| KR102264122B1 (en) | Tower-shape functional sludge drying device with multi-floor structure | |
| US930898A (en) | Centrifugal grain-drier. | |
| US3324569A (en) | Grain driers | |
| RU2027341C1 (en) | Storage hopper for free-flowing materials | |
| US2634511A (en) | Rice drier | |
| US310026A (en) | William h | |
| FR2799397A1 (en) | Process for obtaining flour from animal or vegetable waste has an isothermal reactor operating under a vacuum | |
| WO2020154768A1 (en) | Desiccation hopper | |
| US938323A (en) | Apparatus for removing hulls from grain. | |
| US5338365A (en) | Apparatus for conditioning confectioners' sugar and the like |