CS210635B2 - Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový - Google Patents
Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový Download PDFInfo
- Publication number
- CS210635B2 CS210635B2 CS431078A CS431078A CS210635B2 CS 210635 B2 CS210635 B2 CS 210635B2 CS 431078 A CS431078 A CS 431078A CS 431078 A CS431078 A CS 431078A CS 210635 B2 CS210635 B2 CS 210635B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- stage
- gases
- oxidation
- oxidation stage
- sulfur dioxide
- Prior art date
Links
Landscapes
- Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)
Abstract
Vynález se týká způsobu oxidace kysličníku
siřičitého na kysličník sírový při výrobě
kyseliny sírové dvoustupňovou konverzí
s absorpčním mezistupněm. Podstata
vynálezu spočívá v tom, že plyny opouštějící
abstírpční mezistupeň a vedené do druhého
oxidačního stupně se zahřívají povrchovým
zahříváním ve dvou stupních, nejprve
plyny opouštějícími poslední patroi
prvního oxidačního stupně a potom plyny
opouštějícími předposlední patro prvního
oxidačního stupně, a plyny vedené do absorpčního
mezistupně se ochladí povrchovým
chlazením nejprve pomocí plynů přicházejících
do! druhého stupně konverze a
potom vzduchem určeným pro· spalování
síry.
Description
(54) Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový
2
Vynález se týká způsobu oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový při výrobě kyseliny sírové dvoustupňovou konverzí s absorpčním mezistupněm. Podstata vynálezu spočívá v tom, že plyny opouštějící abstírpční mezistupeň a vedené do druhého oxidačního stupně se zahřívají povrchovým zahříváním ve dvou stupních, nejprve plyny opouštějícími poslední patroi prvního oxidačního stupně a potom plyny opouštějícími předposlední patro prvního oxidačního stupně, a plyny vedené do absorpčního mezistupně se ochladí povrchovým chlazením nejprve pomocí plynů přicházejících do! druhého stupně konverze a potom vzduchem určeným pro· spalování síry.
Vynález se týká způsobu oxidace kysličníku siřičitéhoí na kysličník sírový, zvláště při výrobě kyseliny sírové dvoustupňovou kloinverzí s absorpčním! mezistupněm, přičemž uvedený způsob uímožňuje lepší přenos tepila vznikajícího při katalytické oxidaci kysličníku siřičitého! na kysličník sírový.
Soudobé výrobní postupy používají alespoň d,va oxidační stupně s mezistupněm absorpce kysličníku sírového, aby se získal vyšší stupeň konverze kysličníku siřičitého! na kysličník sinový.
Jsoini známy četné způsoby získávání tepla z plynů během Oxidace kysličníku siřičitého) na kysličník sírový a zahřívání ptlynů, které přicházejí do druhéhoi stupně konverze. Nejčastěji používané systémy pro výměnu tepla využívají povrchových tepelných výměníků.
Takové systémy jsou popsány v publikaci „Sulphuric acid”, Handbook for Engineer and Technician, Chapter IX, v USA-patentovém: spise1 č. 3 615 197 a v západoněmeckétmi patentovém spise č. 1 567 672.
V takovém systému jsou plyny ochlazovány ve výměnících tepla po· průchodu katalytickým ložem. Plyny, které přicházejí do druhého stupně konverze, jsou obvykle nejprve zahřívány v tepelném výměníku uspořádaném) za posledním ložem prvního stupně konverze nebo v tepelných výměnících uspořádaných za předposledním lóžemi a posledním ložem prvního stupně konverze.
Na druhé straně se plyny, přicházející do mezistupňové absorpce, postupně ochlazují nejprve v tepelném výměníku, kde se zahřívá plyn pro spalování síry, a dále; v tepelném výměníku, kde se zahřívají plyny přicházející do druhého stupně konverze. Nevýhodou výše popsaného systému je velký polčet spojů mezi výměníky, přičemž nepříznivý teplotní rozdíl zvětšuje povrchy výměny tepla a některé tepelné výměníky jsou vystaveny zvýšené korozi. Značný počet používaných zařízení pro' výměnu tepla má zvýšený Odpor pro tok a v důsledku toho větší spotřebu energie.
Takový systém zjevně vyžaduje značný prostor pro instalaci. Jiné řešení používá systém!, kde se plyny opouštějící lože prvního stupně konverze ochlazují nasycenou párou a plyny přicházející doi absorpčního mezistupně se ochlazují v ohřívači vody, který musí být vyroben z trubek vyložených litinovým povlakem.
Plyny vstupující do druhého· stupně konverze se nejprve zahřívají v tepelném výměníku výměnou tepla s plyny, které přicházejí doi poslední absorpční kolony, a potom v tepelném výměníku uspořádaném za prvním katalytickým ložem. Nevýhoda tohoto systému spočívá ve vysokých nákladech na trubky, vyložené litinovými povlakem, a v jejich vysoké hmotnosti.
Podobné systémy jsou popsány v patentových spisech USA č. 3 443 896, č. 3 536 446 a č. 3 620· 673.
Cílem vynálezu je provést způsob konverze kysličníku siřičitého na kysličník sírový takových způsobem, aby se zintezívněla výměna tepla za současného zmenšení rozměrů a hmotnosti tepelných výměníků a snížení spotřeby elektrické energie.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový podle vynálezu jSřř výrobě kyseliny sírové dvoustupňovou' koňverzí s absorpčním mezistupněm, při kterém se plyny obsahující kysličník siřičitý a kyslík vedou do· styku s vanadiovým katalyzátorem při zvýšené teplotě v několikapatrovém katalytickém' reaktoru, ve kterém alespoň tři patra tvoří první oxidační stupeň a zbývající patra tvoří druhý oxidační stupeň, kde se kysličník siřičitý obsažený v plynech oxiduje na katalyzátorových ložích, přičemž se kysličník sírový vyrobený v prvním oxidačním stupni ahsorbuíe v mězistupňoivém absorpčním zařízení a plyny z absorpčního mezistupně se zahřívají v povrchových tepelných výměnících a vedou doi druhého· oxidačního! stupně a kysličník sírový vyrobený v druhém! loxidačníťň stupni se absorbuje ve finálním absorpčním zařízení, ve kterém se získají plyny o nízkém obsahu kysličníku siřičitého, jehož podstata spočívá v toto, že se plyny opouštějící absorpční mezistupeň a vedené do druhého oxidačního stupně zahřívají povrchovým zahříváním ve dvou stupních, nejprve plyny opouštějícími poslední patro prvního oxidačního stupně a piotom plyny opouštějícími předposlední patro prvního oxidačního stupně, a plyny vedené doi absorpčního mezistupně se ochladí povrchovým chlazeními nejprve pomocí plynů přicházejících do druhého stupně konverze a pototo vzduchem určeným pro spalování síry.
S výhodou se plyny opouštějící první patro prvního oxidačního stupně ochladí povrchovým chlazením potooicí nasycené vodní páry a plyny opouštějící druhý oxidační stupeň se ochladí v povrchovém vodním) přehřívači.
Jako média ochlazujícího plyny opouštějící první patro druhého' oxidačního stupně se s výhodou používá vodní páry.
Výhodou způsobu podle vynálezu je, že umožňuje vyšší účinnost tepelné výměny a nižší hmotnost konstrukčních materiálů a částečnou eliminaci potřeby drahých materiálů. Současně se snižuje spotřeba elektrické energie potřebné pro pohon dmýchadla. Navržené řešení vyžaduje menší prostor pro instalaci a umožňuje provést provoz zařízení i při proměnném zatížení, dokonce až do 50 % zatížení.
Způsob podle vynálezu je dále ilustrován na dvou konkrétních příkladech provedení. Proudové schéma se čtyřmi katalytickými loži, odpovídající příkladu 1, je zobrazeno na obr. 1 a proudové schéma s pěti katalytickými loži, odpovídající příkladu 2, je zobrazeno na obr. 2.
Příklad 1
Z o)br. 1 je patrné, že se plyny ze spalování síry v množství 84 000 Nm3/h, obsahující 10 % kysličníku siřičitého: a mající teplotu 430 °C, uvedou doi čtyřpatrovéhoi katalytickéhoi reaktoru 1. Po projití prvního patra katalytického’ reaktoru 1 se teplota plynů zvýší na 602 °C a plyny se ochladí v prvním tepelném! výměníku 2 na teplotu 440 °C a: potom se vedoiu do druhého patra. Plyny z druhého patra se ochladí v druhém tepelném výměníku 3 na teplotu 440 °C pomocí plynů recyklovaných z absorpčního mezistupně.
Plyny opouštějící třetí patr® prvního stupně konverze se nejprve ochladí v třetím: tepelném výměníku 4, ve kterém se zahřívají plyny z absorpčního mezistupně, a potom ve čtvrtém tepelném výměníku 5, ve kterém se zahřívá vzduch pro, spalování síry. První proud plynů, ochlazený na teplotu 190 °C, se přivádí do absorpčního mezistupně.
Druhý proud plynů, opouštějící absorpční mezistupeň O teplotě 65 °C, přichází do druhého tepelného: výměníku 3 a třetího tepelného výměníku 4, kde se plyny zahřívají na teplotu 420 °C.
Zahřáté plyny, obsahující nezreagovaný kysličník siřičitý v objemovém množství 0,6 proč., se přivádějí do čtvrtého! patra katalytického: reaktoru 1, tvořícího: druhý stupeň konverze, kde se provádí další oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový. Stupeň konverze činí 99,75 %.
Plyny opouštějící čtvrté patro se ochladí na teplotu 180 °C ve vodním ohřívači 6 a vedou se ke konečné absorpci.
Příklad 2
Obr. 2 ukazuje alternativní provedení způsobu podle vynálezu pro· pětipatrový katalytický reaktor, ve kterém tvoří tři patra první stupeň konverze a dvě patra tvoří druhý stupeň konverze.
Plyny opouštějící první patro druhého stupně koinverze se ochlazují povrchovým chlazením poimocí vodní páry v přehřívači 16. Pára z tohoto přehřívače 16 se potom vede do chladicího procesu plynů za prvním patrem prvního stupně konverze v prvním tepelném výměníku 2.
Výsledkem použití způsobu podle vynálezu je snížení povrchu potřebného1 pro výměnu tepla a v důsledku toho· se hmotnost zařízení sníží o: 15 °/o. Prostor nezbytný pro instalaci zařízení se rovněž sníží. V důsledku snížení velikosti zařízení se sníží odpor pr® tok plynu průměrně o 1,5 kPa a v důsledku toho se sníží spotřeba elektrické energie o 360 J/h.
Claims (3)
- pRedmEt1. Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého: na kysličník sírový při výrobě kyseliny sírové dvoustupňovou konverzí s absorpčním mezistupněm, při kterém se plyny obsahující kysličník siřičitý a kyslík uvedou do styku s vanadiovým katalyzátorem při zvýšené teplotě v několikapatrovém katalytickém reaktoru, ve kterém’ alespoň tři patra tvoří první oxidační stupeň a zbývající patra tvoří druhý oxidační stupeň, kde kysličník siřičitý, obsažený v plynech, se oxiduje na katalyzátorových ložích, přičemž kysličník sírový vyrobený v prvním Oxidačním stupni se absorbuje v mezistupňovém absorpčním zařízení a plyny z absorpčního mezistupně se zahřívají v povrchových tepelných výměnících a vedou do: druhého oxidačního’ stupně a kysličník sírotvý vyrobený v druhém oxidačním stupni se absorbuje ve finálním absorpčním zařízení, ve! kterém se získají plyny o nízkém obsahu kysličníku siřičitého, vyznaynAlezu čený tím, že se plyny opouštějící absorpční mezistupeň a vedené do druhého oxidačního stupně zahřívají povrchovým zahříváním ve dvou stupních, nejprve plyny opouštějící poslední patro prvního oxidačního: stupně a potom plyny opouštějící předposlední patro prvního oxidačního stupně, a plyny vedené do: absorpčního: mezistupně se ochladí povrchovým chlazením nejprve pomolcí plynů přicházejících do druhého stupně konverze a potom vzduchem určeným proi spalování síry.
- 2. Způsob poidle bodu 1, vyznačený tím, že se plyny opouštějící první patro prvního: oxidačního stupně ochladí povrchovým chlazením pomocí nasycené vodní páry a plyny opouštějící druhý oxidační stupeň se ochladí v povrchovém vodním, přehřívači.
- 3. Způsob podle btídů 1 a 2, vyznačený tím:, že se jako média ochlazujícího plyny opouštějící první patro druhého oxidačního stupně používá vodní páry.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS431078A CS210635B2 (cs) | 1978-06-29 | 1978-06-29 | Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS431078A CS210635B2 (cs) | 1978-06-29 | 1978-06-29 | Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS210635B2 true CS210635B2 (cs) | 1982-01-29 |
Family
ID=5385548
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS431078A CS210635B2 (cs) | 1978-06-29 | 1978-06-29 | Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS210635B2 (cs) |
-
1978
- 1978-06-29 CS CS431078A patent/CS210635B2/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0130967B1 (en) | Heat recovery from concentrated sulfuric acid | |
CN101626977A (zh) | 硫酸制造方法 | |
CN201361530Y (zh) | 高浓度二氧化硫转化装置烟气循环管路 | |
CN103011092A (zh) | So2的非衡态高浓度两次转化制硫酸技术 | |
GB1579805A (en) | Process for the preparation of conmcentrated sulphuric acid | |
AU534159B2 (en) | Process of producing concentrated sulphuric acid | |
US3490868A (en) | Method of recovery of sulphuric acid | |
SE417700B (sv) | Forfarande for framstellning av svavelsyra | |
CN102530882B (zh) | 一种除水型硫磺回收方法及装置 | |
GB1058261A (en) | Process for the production of so, and/or sulphuric acid by the catalytic conversion of so-containing gases | |
GB1039350A (en) | Improvements in or relating to the production of so and/or sulphuric acid | |
CS210635B2 (cs) | Způsob katalytické oxidace kysličníku siřičitého na kysličník sírový | |
CN102910592B (zh) | 一种准等温文丘里热能置换转化器 | |
US3653828A (en) | Dual absorption sulfuric acid process | |
CN114835089A (zh) | 一种含高浓度二氧化硫烟气制备硫酸的方法 | |
CN208980334U (zh) | 一种湿法制酸装置 | |
US3818088A (en) | Self-regulating acid circulation in the contact process | |
US2163371A (en) | Process of producing sulphuric acid | |
ES337098A1 (es) | Procedimiento para la conversion catalitica en so3 de gasesque contienen so2. | |
US3620673A (en) | Method of producing sulfuric acid | |
US3712369A (en) | Method for removing heat from fluidized bed of roasting furnace and device for effecting the same | |
RU2046756C1 (ru) | Способ получения серной кислоты | |
CN202880883U (zh) | 一种准等温文丘里热能置换转化器 | |
CN220861101U (zh) | 一种二氧化硫转化器及包含该转化器的转化系统 | |
CN116654876B (zh) | 一种少产硫酸多产三氧化硫的工艺及装备 |