CS210387B1 - Multi-purpose modular chair with accessories - Google Patents

Multi-purpose modular chair with accessories Download PDF

Info

Publication number
CS210387B1
CS210387B1 CS603479A CS603479A CS210387B1 CS 210387 B1 CS210387 B1 CS 210387B1 CS 603479 A CS603479 A CS 603479A CS 603479 A CS603479 A CS 603479A CS 210387 B1 CS210387 B1 CS 210387B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
seat
backrest
legs
screw
armrests
Prior art date
Application number
CS603479A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Frantisek Nemec
Hana Nemcova
Original Assignee
Frantisek Nemec
Hana Nemcova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frantisek Nemec, Hana Nemcova filed Critical Frantisek Nemec
Priority to CS603479A priority Critical patent/CS210387B1/en
Publication of CS210387B1 publication Critical patent/CS210387B1/en

Links

Landscapes

  • Combinations Of Kitchen Furniture (AREA)

Abstract

Stavebnice je založena na skládací konstrukci obvyklé židle a je koncipována tak, že umožňuje pomocí doplňků /vč. houpadel a koleček/ vytvořit dále celou řadu jednoúčelových sestav. Sestavy jsou určeny' pro různé druhy činností člověka /odpočinek, studium, stolování, rýsováni čí kreslení apod./, pro různé věkové kategorie /dítě různého stáří, student, dospělý člověk/ i pro případy, kdy nemoc člověku způsobí omezenou pohyblivost. Předpokládá se, že využitelnost bude dále možno uživatelem rozšiřovat podle jeho konkrétních potřeb pomocí dalších doplňků;The kit is based on the folding structure of a conventional chair and is designed in such a way that it allows the user to create a whole range of single-purpose sets using accessories (including rockers and wheels). The sets are intended for various types of human activities (resting, studying, dining, drawing, etc.), for different age categories (children of different ages, students, adults), and for cases where illness causes limited mobility. It is assumed that the usability will be further expanded by the user according to his specific needs using other accessories;

Description

Předmětem přihlášky je víceúčelová židle s doplňky určená jak pro děti různého věku, tak i pro osoby dospělé.The subject of the application is a multi-purpose chair with accessories intended for children of different ages and adults.

Dosavadní židle jsou většinou jednoúčelové, jako např. dětská sedačka. Jakmile z ní dítě povyroste, stává se tato nepotřebnou a zbytečně v bytě překáží. Právě tak židle pro dospělé nemohou být používány dětmi.Existing chairs are mostly single-purpose, such as a child seat. Once a child grows up, it becomes useless and unnecessarily interferes with the apartment. Similarly, adult chairs cannot be used by children.

Výše uvedené nedostatky odstraňuje víceúčelová židle podle vynálezu, jejíž podstata spočívá v tom, že opěradlo a sedadlo je tvořeno ze dvou na sebe uložených částí, a to pevné části a posuvné části, která je opatřena uprostřed své zadní plochy drážkou rozšířenou směrem k jejímu dnu, v kterémžto rozšíření je posuvně uložen svým osazením šroub, jenž je provlečen otvorem nalézajícím se uprostřed pevných částí opěradla a sedadla a zajištěn maticí, pod níž, v provedení opěradla, je vloženo pouzdro, opatřené z horní strany dvěma otvory pro vložení lampy, područky jsou na svých koncích opatřeny otvorem s maticí, vedeným v jejich podélné ose, a přední noha má v oblasti své poloviční výšky otvor a zadní noha v téže výšce šroubový háček.The above-mentioned drawbacks are overcome by the multi-purpose chair according to the invention, characterized in that the backrest and the seat consist of two superimposed parts, a fixed part and a sliding part, which has a groove extended towards its bottom in the middle of its rear surface. in which the extension is slidably mounted by its shoulder screw, which is threaded through the hole located in the middle of the fixed parts of the backrest and seat and secured by a nut under which, in the backrest design is inserted housing with two holes to insert the lamp at their ends provided with a nut bore extending in their longitudinal axis, and the front leg has a hole in the half height area and a rear leg at the same height a screw hook.

Navržená židle slouží člověku od útlého dětství až do pozdního věku. Tuto víceúčelovou židli může používat dítě, když již začíná sedět, nebot je v ní pohodlně a bezpečně zajištěno. Může ji používat, když navštěvuje jesle, školku, základní školu, školu střední i vysokou a zejména při studiu, kde se vyžaduje hodně kreslení, nebot židle s použitím doplňků tvoří pevný podstavec pro větší kreslicí prkno, které je vytvořeno též jako schránka na výkresy.The designed chair serves a man from early childhood to late age. This multi-purpose chair can be used by a child when it is already seated as it is comfortably and securely secured. It can be used when attending a nursery, kindergarten, elementary school, high school and college, and especially in a studio where a lot of drawing is required as the chair with accessories makes a solid base for a larger drawing board, also designed as a drawing box.

Pro veškeré pohodlí při kreslení je pamatováno i na umístění předloh a kreslicích potřeb. Předností této stavebnice je také to, že veškeré přeměny jsou velmi účelně řešeny s ohledem jak na bezpečnost a zdraví dítěte, tak i pro dospělé osoby. Židli i její doplňky lze vyrobit z různých druhů dřev, z umělých hmot,a to ve vkusných tvarech. Spojovací kování je při ztrátě snadno nahraditelné, nebot jde o běžně vyráběné součástky.For the convenience of drawing, the placement of originals and drawing supplies is also taken into account. The advantage of this kit is also that all transformations are very efficiently solved with regard to the safety and health of the child as well as for adults. The chair and its accessories can be made of various types of wood, plastic, in tasteful shapes. Connection fittings are easily replaceable in the event of loss, as they are commonly manufactured parts.

Příklady provedení židle podle vynálezu jsou znázorněny na přiložených výkresech, kde značí obr. 1 a 2 nárys a bokorys noh ve tvaru koziček. Obr. 3 a 4 je půdorys a bokorys s vysunovací deskou. Obr. 5 je nárys vysunovací opěradlové desky. Obr. 6 a 7 je sedadlový rám s vysunovacím sedákem v nárysu a bokorysu. Obr. 8 značí vysunovací sedák v nárysu. Obr. 9 je nárys područky s přídavným šroubovým dílcem. Obr. 10 je podpěrný hranolek s otvorem. Obr. 11 je nárys podpěrky se stavitelným šroubem.Examples of embodiments of the chair according to the invention are shown in the accompanying drawings, in which Figs. Giant. 3 and 4 are a plan view and a side view with an extension plate. Giant. 5 is a front elevational view of the retractable backboard. Giant. 6 and 7 is a front and side seat frame with a retractable seat. Giant. 8 shows the front seat cushion. Giant. 9 is an elevational view of the armrests with an additional screw member. Giant. 10 is a support beam with an opening. Giant. 11 is an elevational view of a support with an adjustable screw.

Obr. 12 značí klínovou podložku. Obr. 13 a 14 je nárys a bokorys houpadlových lišt. Obr. 15 je nárys dvoudílného pouzdra. Obr. 16 je nárys police vytvořené z pouzdra pomocí rohových výztuh a úložkové desky. Obr. 17 a 18 je nárys a bokorys stolové desky s odkládací destičkou. Obr. 19 a 20 je nárys a bokorys odkládací destičky s podpěrným hranolkem. Obr. 21 a 22 je nárys a půdorys dvojitého kreslicího prkna. Obr. 23 je nárys sestavy židle pro malé dítě. Obrázek 24 je nárys sestavy židle se zavěšeným kreslicím prknem ve dvou polohách,a to pro kreslení vsedě a vstoje,, Obr. 25 je nárys sestavy zbavené noh, určené pro vložení do postele. Obrázek 26 je nárys sestavy vytvořené jako chodítko pro malé dítě.Giant. 12 indicates a wedge washer. Giant. 13 and 14 are a front elevation and side view of the rocker strips. Giant. 15 is an elevational view of a two-piece housing. Giant. 16 is a front elevational view of a shelf formed from a housing by corner stiffeners and a storage plate. Giant. 17 and 18 are front and side views of a table top with a glove plate. Giant. 19 and 20 are front and side views of a support plate with a support beam. Giant. 21 and 22 are a plan view and plan view of a double drawing board. Giant. 23 is a front elevational view of the infant chair assembly. Figure 24 is a front view of a chair assembly with a suspended drawing board in two positions for sitting and standing drawing; 25 is a front elevation view of a leg-free assembly for insertion into a bed. Figure 26 is a front elevational view of an assembly formed as a baby walker.

Obr. 27 je nárys sestavy stolku vytvořeného z pouzdra. Obr. 28 je vzpěra pod polici stolku. Obr. 29 je nárys sestavy s houpadly a se zastíněním.Giant. 27 is an elevational view of a stage assembly formed from a housing. Giant. 28 is a strut under the shelf of the table. Giant. 29 is a front elevation view of the swing and shaded assembly.

Židle je tvořena dvěma kozičkami 38,k nimž je připevněn sedadlový rám 18 s odnímatelným sedákem £9. Dále je tvořena opěradlem £ s vysouvací opěradlovou deskou 7_, výkyvnými područkami 26 s podpěrkami 35 a je doplněna houpadlovými lištami 42, kolečky, kreslicím prknem 31, stolovou deskou 41 a odkládací destičkou 30.The chair consists of two feet 38 to which a seat frame 18 with a removable seat 39 is attached. It is further comprised of a backrest 8 with a retractable backrest plate 7, swiveling armrests 26 with supports 35, and is supplemented with rocker bars 42, wheels, a drawing board 31, a table top 41 and a shelf 30.

Veškeré dílce stavebnice kromě kreslicího prkna 31 jsou složeny v pouzdru £0, které lze samostatně použít.· Z pouzdra 10 lze vytvořit pomocí doplňků stolek pro dospělé i pro děti, All components of the kit, except the drawing board 31, are assembled in a housing 20 which can be used separately.

nebo pohodlnou schránku na dětské hračky. Stavebnice je doplněna lampou, která je odnímatelná a její jednoduchá konstrukce může sloužit pro zastínění židle nebo jako samostatné stínidlo v přírodě, např. při koupání.or a comfortable box for children's toys. The kit is completed with a lamp that is removable and its simple design can serve for shading chairs or as a separate lampshade in nature, for example, for bathing.

Nohy stavebnicové židle jsou lehce odnímáte Iné, a proto sedák židle s. opěradlem í, s odkládací destičkou 30 a lampou lze vložit do postele v případě nemocného člena rodiny. Pro lepší pohodlí lze ke koncům noh připevnit houpadla, která v obrácené poloze rozšiřují základnu židle v případě, slouží-li tato jako podstavec pro kreslicí prkno 31. židle je opatřena stavitelnými područkami 26 a podpěrkami 35. Na pravé područce 26 je otočně připevněn stolek, který lze přibližovat podle potřeby, aby se dítě při práci nehrbilo a nekřivilo si páteř. Připevněním koleček 56 k nohám židle lze vytvořit chodítko pro první krůčky dítěte. Na výkresech jsou znázorněny jednotlivé dílce stavebnice a jen několik hlavních sestav. Další sestavy z dílců si vytvoří uživatel.The legs of the modular chair are easy to remove Other, and therefore the seat cushion with the backrest i, the glove plate 30 and the lamp can be put into bed in case of a sick family member. For better comfort, swivels can be attached to the ends of the legs which, in the inverted position, extend the base of the chair when it serves as a base for the drawing board 31. The chair is equipped with adjustable armrests 26 and armrests 35. which can be zoomed in as needed so that the child does not crouch or spine at work. By attaching the wheels 56 to the legs of the chair, a walker can be formed for the first steps of the baby. The drawings show the individual components of the kit and only a few main assemblies. Additional assemblies from members are created by the user.

Kozičky 38 jsou nahoře opatřeny otvory 2 pro šroubové připevnění k sedadlovému rámu 18. /obr. 1 a 2/. Dole jsou opatřeny bočními otvory 2 pro připevnění houpadlových lišt 42, a ve středu výšky předních noh koziček 38 jsou otvory 2 Pr° zasunutí vyhnutých ramen 15 podpěrek 35, na nichž je uložen ve snížené poloze sedák 22' který je dále zavěšen svými otvory 25 vytvořenými zespodu sedáku 19 v jeho přední části na šroubových háčkách £, upevněných v zadních nohách koziček 38 ve středu jejich výšky.The feet 38 are provided with apertures 2 for screw fastening to the seat frame 18 at the top. 1 and 2 /. Below are provided with side holes 2 for mounting houpadlových rails 42, and center heights of the front legs koziček 38 are holes 2 P r ° inserting the bent legs 15 of the studs 35 on which is disposed in the lowered position, the seat 22 'which is in turn hinged with their openings 25 formed from the bottom of the cushion 19 in its front part on the screw hooks 4 fastened in the rear legs of the feet 38 at the center of their height.

Na vrchní části koziček 3_8 jsou výřezy 5 pro zasunutí podpěrného hranolku 36 s odkládací destičkou 30. V opěradlu 6 je posuvně šroubem připevněna vysouvací opěradlová deska 2» opatřená na zadní straně drážkou 8 a šroubem 9 /obr. 3 a 4/.On the upper part of the feet 38 there are cutouts 5 for inserting a support beam 36 with a storage plate 30. In the backrest 6, a sliding back plate 2, provided with a groove 8 and a screw 9 / FIG. 3 and 4 /.

Na venkovní straně opěradla £ je odnímatelně připevněno hranolovíté pouzdro 10 pro zasunutí odnímatelné konstrukce lampy nebo stínidla 54. V dolní části opěradla 6 jsou zabudována ramena 22 s otvorem. Jejich vyčnívající části jsou opatřeny otvory 12, a pří sestavení židle zapadají do vybrání .13., v nichž probíhají šrouby v otvorech 1 a spojují opěradlo C se sedákovým rámem 18, Ve střední výšce opěradla 6 je ve vodorovné poloze průchodný otvor 14, v němž jsou uvolnitelně zasunuta vyhnutá ramena 15 bu3 područek 26, nebo podpěrek 35.A prismatic housing 10 is removably attached to the outside of the backrest 10 for receiving a removable lamp or shade structure 54. In the lower part of the backrest 6, arms 22 with an opening are incorporated. Their protruding portions are provided with openings 12 and, when assembled in a chair, engage recesses 13 in which the bolts in the openings 1 run and connect the backrest C to the seat frame 18. At the middle height of the backrest 6, a through hole 14 is horizontal. the bent arms 15 of either the armrests 26 or the armrests 35 are releasably engaged.

Vysouvací opěradlová deska 2 /obr. 5/ může být z vnější strany očalouněná, Na vnitřní straně je opatřena kolmou drážkou 16, v níž probíhá stavitelný šroub 22» který zajištuje výšku opěradlová desky £. Sedadlový rám 18 je opatřen čtyřmi otvory 20 pro připevnění šrouby ke kozičkám 38 v otvorech 1 a dvěma otvory 21 pro zasunutí vyhnutých ramen 15,Extendable backrest plate 2 / fig. 5) can be upholstered on the outside. On the inside it is provided with a perpendicular groove 16, in which an adjustable screw 22 'is provided which secures the height of the backrest board 6. The seat frame 18 is provided with four holes 20 for fastening bolts to the feet 38 in the holes 1 and two holes 21 for receiving the bent arms 15,

Otvorem 22 probíhá šroub 23 pro připevnění sedáku 19.» nebo odkládací destičky 30 /obr. 6 a 7/. Vysunovací sedák může být očalouněn a na vnitřní straně je opatřen drážkou 24, v níž je sedák 22 posuvně připevněn šroubem 23 k sedákovému rámu 2?- Sedák £9 je též opatřen na vnitřní straně otvory 25, do nichž zapadají šroubové háčky 4 /obr. 8/.A screw 23 extends through the opening 22 for attaching the seat 19 »or the storage plate 30 / fig. 6 and 7 /. The pull-out cushion can be upholstered and has a groove 24 on the inside, in which the cushion 22 is slidably fastened by screw 23 to the cushion frame 2. The cushion 49 also has holes 25 on the inside that engage the screw hooks 4 / fig. 8 /.

Stavitelné područky 2 6. /obr. 9/ jsou opatřeny na svých koncích šroubovými maticemi 27 c vyhnutými rameny 15 a přídavnými dílci 28 opatřenými šrouby 29, jimiž se připevňuje kreslicí prkno 31 v otvorech na otočných příchytkách 32,Adjustable armrests 2 6. / fig. 9 / are provided at their ends with screw nuts 27 c bent legs 15 and additional panel 28 provided with screws 29, which is attached drawing board in the holes 31 to pivot lugs 32,

Područky 26 jsou též opatřeny úhelníky 33, v nichž probíhá rozvidlený konec se šroubem 34 podpěrky 35, Kovový podpěrný hranole’·. 36 s otvorem 37 je odnímatelně šroubem připevněn na odkládací destičce 30 a zapadá do výřezu. 5 na kozičce 3ji /obr. 10/.The armrests 26 are also provided with angles 33 in which the forked end runs with the bolt 34 of the support 35, the metal support prism. 36 with the bore 37 is removably fastened to the storage plate 30 by a screw and fits into the slot. 5 in the leg 31i / FIG. 10 /.

Podpěrky 35 jsou opatřeny vyhnutými rameny 35 a rotvidlenými konci se šrouby 34 /obr, 11/ Klínové podložka 39 s otvorem 40 určuje polohu odkládací destičky 30 odnímatelně přišroubované ke stolové desce 41 v otvoru 40 /oir pro připevněni k dolním koncům koziček lem snadného uskladnění ze dvou částí · jenýmí. šrouby 4 5 /obr, 13 a 1'*/· ·/. Dvě houpadlově lišty 42 jf-o-j opatřeny otvory 45 ' otvorech z, Boupadlové lišty 42 mohou být zf litr. >jené k sobě odnímatelně kovovými vložkami 44 SpďThe supports 35 are provided with bent arms 35 and rotated ends with bolts 34 / Fig. 11 / A washer 39 with an opening 40 determines the position of the storage plate 30 removably screwed to the table 41 in the opening 40 / oir for attachment to the lower ends of the feet two parts. screws 4 5 (fig. 13 and 1 '). Two rocker strips 42 are provided with openings 45 'openings z. The rocker strips 42 may be made of liter. removable to each other removably by metal inserts 44 Back

Dvoudílné pouzd-ro 46 slouží pro uložení dílců stavebnice a je samostatnou víceúčelovou konstrukcí, nebot pomocí rohových výztuh 48 a desky 47 se vytvoří police nebo stolek pro různé používání /obr. 15 a 16/. Stolová deska 41 je opatřena pouzdrem 49, které je otočně nasunuto na jedné područce 26. Otvor 40 na horní části uprostřed slouží k připevnění úložkové destičky 30 nebo k připevnění na sedadlový rám 18 v otvoru 22 /obr. 17 a 18/.The two-piece housing 46 serves to accommodate the components of the kit and is a separate multipurpose structure, as the corner stiffeners 48 and the plate 47 form a shelf or table for various uses / fig. 15 and 16 /. The table top 41 is provided with a sleeve 49 which is rotatably slid on one armrests 26. The opening 40 at the top in the middle serves to attach the insert 30 or to the seat frame 18 in the opening 22 / fig. 17 and 18 /.

Kreslicí prkno 31 je opatřené dvěma otočnými příložkami 32 s otvory pro připevnění na konce područek 26 pomocí přídavných dílců 28. Uprostřed prkna nahoře je otvor pro připevnění stolové desky 41, která slouží pro umístění kreslicích předloh. Stabilitu kreslicího prkna 31 s připevněnou stolovou deskou zajišťují rozvidlené trubkové podpěry £ /obr. 21 a 22/.The drawing board 31 is provided with two pivot plates 32 with holes for attaching to the ends of the armrests 26 by means of additional panels 28. In the middle of the board there is a hole for attaching a table top 41, which serves for placing drawing patterns. The stability of the drawing board 31 with the table top attached thereto is provided by the forked tubular supports 8 / FIG. 21 and 22 /.

Kreslicí prkno 31 je vytvořeno z rámu a dvou překližek a vytváří úložný prostor na kreslicí papír a hotové výkresy. V rohu horní hrany vyčnívá hranolek 52 pro připevnění kreslicího přístroje.The drawing board 31 is formed from a frame and two plywoods and creates a storage space for drawing paper and finished drawings. In the corner of the upper edge, a prism 52 protrudes to attach the drawing apparatus.

Jedna sestava stavebnice představuje židli se stolečkem pro malé dítě /obr. 23/. Další sestava je s kreslicím prknem 31. Houpadla jsou umístěna obráceně a zajišťuji stabilitu židle . jako podstavce /obr. 24/. Další sestava je zbavená noh a lze ji vložit do postele. Je-li potřeba, opatří se sestava lampou a odkládací destičkou na různé potřeby, aby se zabránilo znečištění lůžkové prádla /obr. 25/.One kit is a chair with a small baby table / fig. 23 /. Another set is with a drawing board 31. The rockers are placed upside down and ensure the stability of the chair. as plinths / fig. 24 /. Another set is free of legs and can be put into bed. If necessary, the assembly is provided with a lamp and a storage plate for various needs to prevent bedding contamination / fig. 25 /.

Další sestava je vytvořená jako chodítko, když dítě začíná prvni krůčky /obr. 26/. Pouzdra 49 může být použito jako stolku v domácnosti nebo v přírodě /obr. 27/.Another assembly is formed as a walker when the child begins the first steps / fig. 26 /. The housings 49 can be used as a table in a household or in nature (FIG. 27 /.

Claims (5)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 1. Víceúčelová stavebnicová židle s doplňky tvořená pevným rámem s odnlmatelným sedadlem, odpojitelným opěradlem z boku opatřeným otvory, odpojitelnými výkyvnými područkami a dvěma odpojitelnými kozičkami opatřená ukládacím pouzdrem, vyznačující se tím, že opěradlo /6/ a sedadlo je tvořeno ze dvou částí,a to pevné části a posuvné části, která je opatřena uprostřed své vnitřní plochy drážkou /16, 24/, v níž je posuvně uložen svým osazením šroub /17, 23/, jenž je provlečen otvorem nalézajícím se uprostřed pevné části opěradla /6/ a sedadla a zajištěn maticí, pod níž u opěradla je vloženo pouzdro /10/ opatřené z horní strany dvěma otvory pro vložení lampy, nebo stínidla /54/, područky /26/ jsou na svých koncích opatřeny otvorem s maticí, vedeným v jejich podélné ose a přední nohy koziček /38/ mají v oblasti své poloviční výšky otvor /3/ a zadní nohy v téže výšce šroubový háček /4/.A multipurpose modular chair with accessories consisting of a fixed frame with a removable seat, a detachable backrest with holes, detachable swivel armrests and two detachable legs with a storage case, characterized in that the backrest (6) and the seat consist of two parts, and a fixed part and a sliding part which is provided with a groove (16, 24) in the middle of its inner surface, in which a screw (17, 23) is slidably received by its shoulder, which is threaded through the hole and secured by a nut, under which a sleeve (10) with two lamp-receiving apertures is inserted at the back, or the lampshade (54), armrests (26) are provided at their ends with a nut aperture extending in their longitudinal axis and front the legs of the feet (38) have a hole (3) in the region of their half height and the rear legs at the same height a screw hook (4). 2. Víceúčelová stavebnicová židle podle bodu 1, vyznačující se tím, že sedák /19/ je jednak uložen na vyhnutých ramenech /15/ podpěrek /35/ a jednak zavěšen svými otvory /25/ vytvořenými zespodu sedáku /19/ v jeho přední části na šroubových háčkách /4/, přičemž na sedadlovém rámu /18/ opatřeném v části protilehlé od opěradla /6/ otvorem /22/ je uložená stolová deska /41/ a z boku odkládací destička /30/.Multi-purpose modular chair according to claim 1, characterized in that the seat (19) is supported on the bent legs (15) of the supports (35) and suspended by its openings (25) formed from the bottom of the seat (19) in screw hooks (4), wherein on the seat frame (18) provided with a hole (22) opposite the backrest (6), a table plate (41) and a side plate (30) are mounted. 3. Víceúčelová stavebnicová židle podle bodu 1, vyznačující se tím, že nohy ve své spodní části jsou z boku opatřeny otvory, v nichž jsou upevněna kolečka nebo houpadlové lišty /42/.Multi-purpose modular chair according to claim 1, characterized in that the legs in their lower part are provided with openings from the side in which the wheels or rocker strips (42) are fastened. 4. víceúčelová stavebnicová židle podle bodu 1 opatřená kreslicím prknem, vyznačující se tím, že k nohám koziček jsou připojeny houpadlové lišty /42/ v poloze opěrné a kreslicí prkno /31/ sestávající ze dvou desek, mezi nimiž je úložná dutina /50/ a z hranolu /52/ odnímatelně upevněného v horní části kreslicího prkna /31/, je na své spodní části opatřeno dvěma otočnými závěsy /32/, jejichž volné rameno je opatřeno otvorem určeným pro navlečení na šroub /29/ přídavného dílce /28/, upevněný do otvorů na koncích područek /26/ a jeho horní část je podepřena o trubkové podpěry /8/, zasunuté do otvorů pouzdra /10/ opěradla /6/.4. A multipurpose modular chair according to claim 1 provided with a drawing board, characterized in that rocker strips (42) are attached to the feet of the feet in the supporting and drawing board positions (31) consisting of two boards with a storage cavity (50) and a prism (52) detachably mounted in the upper part of the drawing board (31) is provided at its lower part with two hinges (32), the free arm of which is provided with an opening intended for threading on the screw (29) of the accessory (28) holes at the ends of the armrests (26) and its upper part is supported by tubular supports (8) inserted into the holes of the housing (10) of the backrest (6). 5 listů výkresů5 sheets of drawings
CS603479A 1979-09-06 1979-09-06 Multi-purpose modular chair with accessories CS210387B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS603479A CS210387B1 (en) 1979-09-06 1979-09-06 Multi-purpose modular chair with accessories

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS603479A CS210387B1 (en) 1979-09-06 1979-09-06 Multi-purpose modular chair with accessories

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS210387B1 true CS210387B1 (en) 1982-01-29

Family

ID=5406472

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS603479A CS210387B1 (en) 1979-09-06 1979-09-06 Multi-purpose modular chair with accessories

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS210387B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3512857A (en) Modular furniture
US5415454A (en) Piece of mult-purpose furniture
US4944556A (en) Supportive chair, adjustable for growing with a child
US4244619A (en) Folding chair
US2971567A (en) Children's high chair
CA2598874A1 (en) Bench for children
CS210387B1 (en) Multi-purpose modular chair with accessories
US2725094A (en) Combined table and chair assembly for infants
KR910002209Y1 (en) Multiple-use bed
JP2004089682A (en) Recombination type furniture
JP3355523B2 (en) Wooden study desks / chairs and their associated sleeves and drawers
US3016266A (en) Orthopedic chair
JP3252746U (en) Children's chair
JPS6348212Y2 (en)
KR20200072248A (en) Split-type multipurpose chair
US2695050A (en) Child's chair
CN219331118U (en) Multifunctional chair capable of lying down
US2895536A (en) Infant chair attachment for a table
CN210988793U (en) Convenient outdoor table of locking formula
US2077113A (en) Baby chair balance
KR102548719B1 (en) Table for camping
JP4405228B2 (en) Simple toilet
CN2059318U (en) Integrated table and chair with adjustable angle
US2961034A (en) Concealed chair apparatus
JPH0237390Y2 (en)