CS208837B1 - Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem - Google Patents

Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem Download PDF

Info

Publication number
CS208837B1
CS208837B1 CS357378A CS357378A CS208837B1 CS 208837 B1 CS208837 B1 CS 208837B1 CS 357378 A CS357378 A CS 357378A CS 357378 A CS357378 A CS 357378A CS 208837 B1 CS208837 B1 CS 208837B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
wedge
spinning
fibers
friction
Prior art date
Application number
CS357378A
Other languages
English (en)
Inventor
Ludvik Fajt
Stanislav Didek
Jiri Andres
Jaroslav Storek
Frantisek Cada
Marie Markova
Original Assignee
Ludvik Fajt
Stanislav Didek
Jiri Andres
Jaroslav Storek
Frantisek Cada
Marie Markova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ludvik Fajt, Stanislav Didek, Jiri Andres, Jaroslav Storek, Frantisek Cada, Marie Markova filed Critical Ludvik Fajt
Priority to CS357378A priority Critical patent/CS208837B1/cs
Publication of CS208837B1 publication Critical patent/CS208837B1/cs

Links

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem. Účelem vynálezu je zdokonalení zařízení na frikční předení příze za účelem vytvoření podmínek pro docílení osového napětí ve vypřádané přízi, optimálního z hlediska jakosti příze. Uvedeného účelu se dosáhne tím, že zábrana šíření zákrutu je umístěna maximálně ve vzdálenosti rovné dvojnásobku střední délky staplu spřádaných vláken od výstupu klínovité štěrbiny. Vytvářené osové napětí vypřádané příze usnadňuje pronikání zákrutů zpět až do místa počátku tvorby příze a zajišluje účinné fixováni zákrutů do tvořící se příze v úseku mezi místem zadržení zákrutů a volným koncem vytvářené příze.

Description

Předmětem vynálezu je zdokonalení zařízení na frikční předení příze na principu předení s otevřeným koncem, vytvořené' přiváděoím ústrojím pro přívod ojednocených vláken na nosnou třecí plochu z dvojice třecích ploch, upravených na obíhajícím vnitřním a vnějším nosiči a k sobě bezdotykově přisazených tak, že vytvářejí klínovitou štěrbinu, ve které jsou vlákna skrucována v přízi frikcí s oběma, v klínovité štěrbině protisměrně se pohybujícími třecími plochami, z nichž jedna je konkávní a druhá konvexní vzhledem k místu vytvá rení příze v ústí klínovité štěrbiny, a konečně ústrojím pro odtah příze z klínovité štěrbiny při zabránění šířeni zákrutu.
Krikčního předení příze na principu předení s otevřeným koncem se rovněž týká DOS 2618865. Podle tohoto spisu jsou ojednocená vlákna přiváděna do klínovité štěrbiny, vytvořené mezi vnitřní plochou vnějšího bubnu a vnější plochou souose upraveného vnitřního bubnu, ve které se shromažčují a působením protisměrně rotujících bubnů jsou skrucována v pří zi odtahovanou z klínovité štěrbiny. Osy obou bubnů jsou rovnoběžné.
Vlákna jsou přiváděna do klínovité štěrbiny buč vnitřní plochou vnějšího bubnů, nebo vnější plochou vnitřního bubnu pomocí pneumatických, elektrostatických nebo odstředivých sil. Při pneumatickém řešení dopravy vláken je dopravní buben ve formě sítového bubnu.
Jedním z faktorů, které ovlivňují' průběh spřádacího procesu a v podstatě i strukturu vypřádané příze, je osové napětí vypřádané příze.
U známých frikčních systémů předení s otevřeným koncem je osové napětí v přízi v úseku zahrnujícím oblast počátku tvorby příze, oblast dotváření příze a vzdálenost mezi výstupkem z klínovité štěrbiny a odtahovým ústrojím, poměrně malé. Nevýhodou, vyplývající z této relace je, že zákruty nejsou do vypřádané příze dostatečně zafixovány, takže příze má tendenci samovolného rozkrucování. Pro eliminaci této situace pracují proto spřádací systémy s větším zákrutem, jehož nevýhodou je jednak snížená produkce struje, jednak vytváření smyček v úseku před odtahovým ústrojím a nestejnoměrnost zákrutu a struktury příze. Tyto nedostatky se výrazněji projevují u vlákenného materiálu, který má větší odpor proti skrucování.
Účelem vynálezu je zdokonalení zařízení na frikční předení příze na principu předení, s otevřeným koncem za účelem vytvoření podmínek pro dosažení osového napětí ve vypřádané přízi, optimálního z hlediska jakosti příze.
Zařízení podle vynálezu se vyznačuje tím, že zábrana šíření zákrutu je umístěna maximálně ve vzdálenosti rovné dvojnásobku střední délky staplu spřádaných vláken od výstupu z klínovité štěrbiny.
Umístěním zábrany co nejblíže k otevřenému konci vytvářené příze dochází k nahromadění zákrutů v úseku mezi výstupem z klínovité štěrbiny a zábranou, a tím k osovému zkracování příze, které se vlivem odporu vyvolaného intenzivním stykem příze s třecími plochami v klínovité štěrbině projevuje zvýšením osového napětí příze.
Podle jednoho z provedení zařízení podle vynálezu je zábrana šíření zákrutu umístěna mezi odtahovým ústrojím a výstupem z klínovité štěrbiny.
Je rovněž výhodné provedení, podle kterého je zábrana šíření zákrutu vytvořena přímo odtahovým ústrojím.
Z hlediska fixace zákrutů ve vytvářené přízi je výhodné zařízení, které se vyznačuje tím, že zábrana šíření zákrutu je uspořádána vzhledem k výstupu klínovité štěrbiny pro vychýlení vytvářené příze v oblasti konce klínovité štěrbiny ve směru k jejímu vrcholu.
Vytvářené osové napětí vypřádané příze usnadňuje pronikání zákrutů zpět až do místa počátku tvorby příze a zajištuje účinné fixování zákrutů do tvořící se příze v úseku mezi místem zadržení zákrutů a volným koncem vytvářené příze»
Příkladné provedení Zařízení podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiloženém výkresu, kde představuje obr.l pracovní jednotku v částečném řezu, v perspektivním pohledu a obr.2 řez podle roviny R2 z obr.l ve větším měřítku.
Na obr.l jsou v perspektivním pohledu znázorněny funkční členy spřádací jednotky, vyznačené vnitřním nosičem 1 s vnější třecí plochou 2, rotujícím ve směru ěipky j a uloženým ve vnějším nosiči £ s vnitřní třecí plochou 2, který rotuje v opačném smyslu, označeném šipkou 6. Obě třecí plochy 2, 2 nosičů 1, £, které mají tvar dutých válců, jejichž neznázorněné podélné osy jsou rovnoběžné, jsou k sobě přisazeny těsně, avšak bezdotykově tak, že vytvářejí dvě protilehle umístěné klínovité štěrbiny 1, J.', z nichž pro vlastní spřádací proces je určena klínovitá štěrbina 1, znázorněná na obr.2, který je příčným řezem obou nosičů 1, £ z obr. 1.
Do dutiny vnějšího nosiče £ zasahuje kanál 8., kterým jsou přiváděna vlákna 2 z neznázorněného ojednocovacího ústrojí na jednu z třecích ploch 2, £, Ta z třecích ploch 2, 2 která přivádí vlákna do klínovité štěrbiny 7, je označena jako nosná třecí plocha A a další třecí plocha jako druhá třecí plocha B.
Pro vlastní spřádací proces je vždy určena ta klínovitá štěrhina, do které je nosnou, třecí plochou A přiváděn vlákenný materiál.
Klínovitá štěrbina 7 je definována jednak svým vrcholem 10, ve kterém jsou obě třecí plochy co nejblíže přisazeny, jednak ústím 11. v němž dochází působením obou třecích ploch 2, 2 skrucování vláken do příze. Poloha a šířka ústí 11 jsou proměnné podél klínovité štěrhiny 7 v závislosti na průměru svazku vláken skrucovaných v přízi, který je jiný v oblasti X počátku tvorby příze a jiný v oblasti II dotváření příze (obr.l). Oblast £ je úsek klínovité štěrbiny £, který v podstatě odpovídá oblasti nosné třecí plochy A, na kterou jsou přiváděna ojednocená vlákna z ojednocovacího ústrojí kanálem 8. Na oblast I počátku tvorby příze navazuje oblast II dotvářeni příze, ve které je svazek vláken skrucován v přízi.
Kanál 8 je nasměrován pro ukládání vláken 2 na třecí plochu £, která je v tomto případě nosnou plochou A, přivádějící vlákna do ústí 11 klínovité štěrbiny £, ve které jsou shromažďována a skrucována protisměrně se pohybujícími třecími plochami 2, 2 v přízi 12 odtahovanou z klínovité štěrbiny 7 v podstatě kolmo na směr rotace obou nosičů 1, £ odtahovým ústrojím 13. vytvořeným odtahovými válečky 1£, 15 a navíjena v neznázorněném navíjecím zařízení na cívku.
Třecí plocha 2 vnitřního nosiče £ je po celé délce nosiče, která zahrnuje oblasti £, II. opatřena perforací 16. Na třecí ploše 2, která je v tomto případě druhou třecí plochou B, je upraveno pole 17j se sacím účinkem, situované v klínovité štěrbině £. Pole 17^, ostře vymezené v ústí 11 klinovité štěrbiny 2 a zakončené v oblasti vrcholu 10. je na třecí ploše 2 vytvořeno ústím sací hubice nebo otvorem 18^ clony 19. polohově stavitelné neznázorněnými prostředky ve směru dvojité šipky 20 v dutině vnitřního nosiče 1, napojeného hadicí 21 na neznázorněný zdroj podtlaku. Vnitřní nosič 1 je v tomto případě ve funkci znémého perforovaného nasávacího bubnu. Průběh hrany 22 clony 19 je bu3 v celém úseku clony 19 rovnoběžný s neznázorněnou osou vnitřního nosiče 1, nebo probíhá v souladu s průběhem šířky ústí 11 klinovité štěrbiny 2t která je v oblasti 2 počátku tvorby příze širší než v oblasti II dotváření příze.
Vlákna J9, přiváděná kanálem 8 z neznázorněnného ojednocovacího ústroji, popřípadě pomocí vzduchového proudu, jsou ukládána na povrch nosné třecí plochy A, na které jsou přidržována třecí silou vyvolanou odstředivou silou třecí plochy £ rotujícího vnějšího nosiče £. Vlákna jsou nosnou třecí plochou A .unášena do klinovité štěrbiny 2· Na vlákna působí v oblasti I počátku tvorby příze, po přechodu ústím 11 klinovité štěrbiny 2> pole 17j sacího účinku, které převádí vlákna z nosné třecí plochy A na druhou třecí plochu B a přidržuje je na perforovaném povrchu této třecí plochy B, unášející vlákna směrem ven z klinovité štěrbiny 2« Po přechodu vláken za ústí 11, které vymezuje sací pole 17^-, jsou uvolněná vlákna odmrštěna silou vnitřního nosiče 1 v podstatě v radiálním směru až k povrchu nosné, třecí plochy A, která opět vlákna unáší do klinovité štěrbiny 2 ež za její ústí 11, kde jsou opět vystavena účinku sacího pole 17j·» Koloběh vláken se .opakuje tak, že vlákna přecházejí v oblasti ústí 11 klinovité štěrbiny 2 2 nosné třecí plochy A na druhou třecí plochu B, se kterou postupuji ven z klinovité štěrbiny 2» přičemž těsně za jejím ústím 11 opět přicházejí na nosnou třecí plochu A, takže vlákna se v podstatě pohybuji po uzavřeném okruhu mezi oběma třecími plochami 2, 2 v oblasti ústi 11 klinovité štěrbiny 2 a kontinuálně jsou nabalována na otevřený konec příze 12 skrucovaný v oblasti II dotváření příze 12. odváděné z klinovité štěrbiny 2 odtahovým ústrojím 13. Vznikající zákrut, zadržovaný ve stiskové linii odtahových válečků 14. 15. postupuje zpět k otevřenému konci vytvářené příze.
V případě, že nosnou třecí plochou A je vnitřní třecí plocha 2, potom pole se sacím účinkem bude vytvářeno na perforované třecí ploše 2 v oblasti klinovité štěrbiny 2·
Vlákenný materiál může být do klinovité štěrbiny přiváděn perforovanou třecí plochou, na které je vlákenný materiál přidržován adhezí vyvolanou sacím účinkem, vytvářeným napojením příslušného úseku nosné třecí plochy na zdroj pracovního podtlaku nebo samoventilačním účinkem.
Účelem vynálezu je zvýšit osové napětí ve vypřádané přízi v úseku C-D vymezeném začátkem oblasti 2 počátku tvorby příze a zábranou šíření zákrutu, tj. místem, ve kterém je umístěn prostředek zabraňující šíření zákrutu.
Zábrana šíření zákrutu může být vytvořena různě. Příze 12 prochází například talířkovou brzdičkou s pružným přítlakem nebo dvojicí pásků kladek, nebo mezi nehybným stolečkem a k němu pružně přitlačovaným otočně uloženým válečkem. f
Na obr.l je zábrana 23 šíření zákrutu umístěna mezi výstupem z klinovité štěrbiny 2 a odtahovým ústrojím 22» avšak v maximální vzdálenosti od výstupu rovnající se dvojnásobku střední délky staplu spřádaného materiálu. Například při spřádáni bavlny, jejíž střední délka staplu je 22 mm, lze zábranu 23 umístit nejvýše 44 mm od okraje třecích ploch 2, 2 nosičů 1, 4. Při zpracování chemického vlákenného materiálu s konstantním staplem, například 60 mm, je zábrana 23 umístěna maximálně ve vzdálenosti 120 mm od nosičů 1, 4.
Zábrana 23 je v příkladném: provedení vytvořena dvěma pružnými tyčinkami 24. 2g z oděruvzdorného materiálu, mezi nimiž prochází odtahovaná příze 12. Vzájemný přítlak mezi tyčinkami 24 25, uchycenými v neznázoměném rámu pracovní jednotky, je stavitelný neznázorněnými regulačními prostředky.
Zábrana 23 je s výhodou uspořádána vzhledem k výstupu příze 12 z klínovité štěrbiny 2 tak, Že vychyluje vytvářenou přízi 12 v oblasti konce klínovité štěrbiny 2 ve směru k jejímu vrcholu 10.
Při chodu pracovní jednotky se frikcí s oběma třecími plochami 2, 2 vytváří příze 12. Vznikající zákrut zadržovaný zábranou 23 proniká zpět k začátku vytvářené příze, v podstatě do bodu C. Vkládáním zákrutů do vymezeného úseku C-D příze se zkracuje délka vlákenného útvaru. Protože však se délka příze může zmenšit jen minimálně vzhledem k vymezenému úseku, stoupá osové napětí ve vypřádané přízi, žádoucí pro fixaci zákrutu v přízi.
Zábrana 23 může být popřípadě vytvořena jen ječnou tyčinkou, která usměrňuje přízi z výstupu klínovité štěrbiny 2 směrem k jejímu vrcholu 10.
Příze se vyznačuje velmi dobrými vlastnostmi a i při nízkém zákrutu vypřádání vysokou pevností. Z hlediska struktury je charakter příze značně blízký přízi klasické, příze je však více stejnoměrnější.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařizeni pro frikční předení příze na principu předení s otevřeným koncem, vytvořené přiváděcím ústrojím pro přívod ojednocených vláken na nosnou třecí plochu z dvojice třecích ploch, upravených na obíhajícím vnitřním a vnějším nosiči a k sobě bezdotykově přisazených tak, že vytvářejí klínovitou štěrbinu, ve které jsou vlákna skrucována v přízi frikcí s oběma, v klínovité štěrbině protisměrně se pohybujícími třecími plochami, z nichž jedna je konkávní a druhá konvexní vzhledem k místu vytváření příze v ústí klínovité štěrbiny, a konečně ústrojím pro odtah příze z klínovité štěrbiny při zabránění šíření zákrutu, vyznačujíoí se tím, že zábrana (23) šíření zákrutu je umístěna maximálně ve vzdálenosti rovné dvojnásobku střední délky staplu spřádaných vláken od výstupu klínovité štěrbiny (7).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že zábrana (23) šíření zákrutu je umístěna mezi odtahovým ústrojím (13) a výstupem klínovité štěrbiny (7).
  3. 3, Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že zábrana (23) šíření zákrutu je vytvořena odtahovým ústrojím (13).
  4. 4. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že zábrana (23) šíření zákrutu je uspořádána vzhledem k výstupu klínovité štěrbiny (7) ve směru k jejímu vrcholu (10).
CS357378A 1978-06-01 1978-06-01 Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem CS208837B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS357378A CS208837B1 (cs) 1978-06-01 1978-06-01 Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS357378A CS208837B1 (cs) 1978-06-01 1978-06-01 Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS208837B1 true CS208837B1 (cs) 1981-10-30

Family

ID=5376210

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS357378A CS208837B1 (cs) 1978-06-01 1978-06-01 Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS208837B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4315398A (en) Open-end spinning apparatus
US4362008A (en) Method and apparatus for forming composite yarn
US6318060B1 (en) Method and spinning machine for the production of core yarn
CS219252B2 (en) Facility for production of yearn
JPH0390632A (ja) 仮ヨリ精紡方法および装置
EP0174112B1 (en) Method of handling a sliver
JPS6330411B2 (cs)
ATE36357T1 (de) Verfahren und vorrichtung zum falschdrallspinnen.
GB2097827A (en) Method and apparatus for open-end spinning
US4858420A (en) Pneumatic false-twist spinning process and apparatus
CZ284135B6 (cs) Způsob a zařízení pro bezvřetenové předení
US6058693A (en) Spinning process and apparatus for performing same
JPS642690B2 (cs)
US6327747B1 (en) Process and apparatus for condensing a drafted fiber strand
JPS6183328A (ja) 糸の製造方法並びに装置
CS276711B6 (en) Method for preparing end of the yarn for spinning and apparatus for making the same
US6308507B1 (en) Method of and apparatus for producing a textile yarn
US3334483A (en) Method of making direct spinner novelty yarn
JPS5940741B2 (ja) 糸装着装置
CS208837B1 (cs) Zařízení pro frikční předení příze na principu předení a otevřeným koncem
US1499607A (en) Fiber-treating appliance for drawing and preparing fibers for spinning into yarns
US4574582A (en) Spinning device
JPH07113172B2 (ja) 糸の撚りを緩めて解繊する方法およびそれに用いる装置
US3370325A (en) Gilling machine
US5899056A (en) Spinning process for producing a yarn