CS206987B1 - Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů - Google Patents
Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů Download PDFInfo
- Publication number
- CS206987B1 CS206987B1 CS717779A CS717779A CS206987B1 CS 206987 B1 CS206987 B1 CS 206987B1 CS 717779 A CS717779 A CS 717779A CS 717779 A CS717779 A CS 717779A CS 206987 B1 CS206987 B1 CS 206987B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- base body
- measuring
- fixed
- tip
- lever
- Prior art date
Links
- 241001422033 Thestylus Species 0.000 claims 2
- 238000003754 machining Methods 0.000 description 8
- 238000005259 measurement Methods 0.000 description 6
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 4
- 230000000052 comparative effect Effects 0.000 description 2
- 238000005520 cutting process Methods 0.000 description 2
- 238000005516 engineering process Methods 0.000 description 2
- 238000009750 centrifugal casting Methods 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 238000000034 method Methods 0.000 description 1
- 238000007514 turning Methods 0.000 description 1
Landscapes
- A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)
Description
(54) Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů
Vynález se týká zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů, např.soustružením bez vyjetí obráběcího nože ze záběru.
V průmyslu, zejména stavebním, je nutno poměrně často vyrobit přesné otvory, zejména kuželové, které jsou např.používány při výrobě forem pro odstředivé odlévání betonových armovaných sloupů. Nutnost výroby přesných otvorů, nejefa kuželových, ale i válcových, pak vyvstává i v jiných oblastech strojírenské výroby. Poměrně často se tyto otvory, zejména při výrobě menších sérií anebo při kusové výrobě, vyrábějí technologií strojního obrábění. U kuželových otvorů se používá známé nožové hlavy s výsuvnými noži, kde míra vysunutí nožů je funkcí délkové míry obráběného otvoru. Vyrobené otvory je pochopitelně nutno měřit, přičemž toto měření se u kuželových otvorů provádí dosud velmi obtížně. Dosud nebyla pro tyto pod minky vytvořena žádná specifická měřidla a použití měřidel konvenčních, byí upravených na ráží na mnohé obtíže*Jedním ze základních nedostatků při použití dosavadních měřidel je skutečnost, že v důsledku nutnosti kontroly míry obráběnéno otvoru, je nutno při měření obra běcí nástroj vyjmout, otvor změřit a pak na stanovenou míru znovu najíždět. Z hlediska potřeby času a přednosti práce je to velmi nevýhodné. Přitom pro technologii výroby otvorů obráběním by u kuželových otvorů zvela postačilo přesné měření okraje obráběného otvoru, protože kuželovitost je pak dána nastavením nožové hlavy a konečný rozměr kuželového otvoru jefunkcí rozměru okraje otvoru na straně většího průměru. Při měření však vyvstávají i jiné problémy, jako např.nutnost zajištění vždy stejné polohy nastavení měřidla.Při měření otvoru, kdy nástroj je v záběhu a obrodek zůstává upnut, pak jsou k disposici poměrně malé manipulační prostory, dané vzájemnou vazbou a uspořádáním obrobku na stroji a nožové hlavy v měřeném a obráběném otvoru, lze říci, že těmto požadavkům nevyhovuje žádné z dosavadních měři del, která by byla k těmto účelům použitelná, byí často s potížemi nebo výhradami.
206 987
206 987
Tyto nevynody a nedostatky jsou plně odstraněny zařízením pro měření okrajů otvorů, ze* jžaČtó opracovávaných kuželových otvorů, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že ni pevný měřící hrot na druhém konoi základního tělesa je uspořádán pohyblivý měřící hrot na páee, s jejíž opěrnou plochou je ve styku dotykový hrot úchylkoměru, uchyceného na tomto druhém konoi základního tělesa.
Vynález je vytvořen na principu komparačního měřidla a splňuje technické i ekonomické požadavky, kladené na moderní produktivní a přesné způsoby měření. Umožňuje provedení vlas ního měření při obrobku upnutém na stroji s pracovním nástrojem v záběru, umožňuje i nasta, vení na různé průměry, resp.skupiny průměrů naměřených otvorů a to váloovýoh i kuželových,;
i při čemž vlastní odečítání je snadné, přehledné a rychlé v důsledku použití číselníkového ‘ úchylkoměru. Při nastavení základní míry ná úchylkoměru je pak možno a nutno použít etalo-i nu, který má prakticky stejnou teplotu, jako obrobek sám, protože ten při počátečním obrobení okraje otvoru není zahřát víoe než je teplota okolí a tedy i etalonu samého. Bere tedy plně ohled i na přesnost měření z hlediska tepelné roztažitosti materiálu.Konstrukce měřid* fla je přitom maximálně jednoduchá a levná a vlastní měření spolehlivé i při jeho častém !
!opakování a používání měřidla.
Na připojených výkresech je schematicky znázorněn příklad provedení zařízení pro měře-: ní okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů, podle vynálezu. Obr.l.představuje zařízení v nárysu, obr.2 je částečným bokorysným řezem a obr.l znázorňuje řez A - A z obr.2.
Zařízení podle vynálezu je tvořeno základním tělesem vytvořeným do oblouku 2, které je, s výhodou na jednom svém konci opatřeno stavěcím úchytem 2 prvé měřící opery 3.Stavěči úchyt 2 je s výhodou proveden jako svěmý, opatřený ručním stahovacím šroubem 4. Pevná mě říci opěra 3 je uložena posuvně za účelem nastavení základní míry ve vodícím otvoru 5 stavěcího úchytu 2, a to prostřednictvím své vodící tyče 6, opatřené podélnou vodící drážkou
7. Do této podélné vodící drážky 7 zapadá vodící výstupek 8 stavěcího úchytku 2, resp.zá kladního tělesa 1, jehož součástí stavěči úchyt 2 je. Je pochopitelné, že stavěči úchyt 2 může být proveden i jinak než jako svěmý, je však nutné, aby v důsledku pevného uchycení měřící opery 3 na žádané nastavené míře např.třením, umožnil vytvoření pevného měřícího bodu, resp.tmu. K vodící tyči 6 pevné měřící opery 3 je upevněno nosné rameno 9, na jehož konci je uspořádán pevný měřící hrot 10.
Na druhém konci základního tělesa 1 je pak uspořádán držák 11, v němž je pevně uchycen úchylkoměr 12, s výhodou pro snadné odečítání číselníkového ručičkového typu.Uchycení úchylkoměru 12 v držáku 11 základního tělesa 1, může být s výhodou opět svěmé, např.pomocí jednoho nebo více šroubů 13, avšak může být provedeno i libovolnými jinými vhodnými o sobě známými prvky. Dotykový hrot 14 úchylkoměru 12 je ve styku s opěrnou plochou 15 páky 16, kyvně uchycené prostřednictvím čepu 17 na základním tělese 1. Páka 16 je použita s výhodou; dvojzvratná, není však vyloučeno použití jednozvratné páky. Je však nutno poznamenat, že j použití rovnoramenné dvojzvratné páky 16 je nejjednodušší a nejpřesnější.Na konci páky l6,i která je s výhodou odpružena pružinou 18, umístěnou mezi pákou 16 a základním tělesem 1, jp pak upraven pohyblivý měřící hrot 19. Měřící hrany 20 jak pevného měřícího hrotu 10, tak i! pohyblivého měřícího hrotu 19, jsou od sebe odvráceny a jsou přizpůsobeny^měřenému otvoru,! tedy jsou buň opatřeny úkosem, odpovídajícím míře kuželovitosti u měřeného kuželového otvor ru, anebo jsou bez úkosu pro měření otvorů válcových. t
Se zařízením podle vynálezu se pracuje takto» obráběný kus, v němž má být vytvořen žádaný měřený otvor, je upnut v obráběoím stroji a obráběcí nástroj, např.nůž soustruhu provede počáteční obráběcí operace a vytvoří se tak okraj otvoru, jehož velikost má být na tomto místě změřena (neznázorněno )· Komparační etalon ohřátý na tutéž teplotu jako je tep lota obrobku a mající přesný rozměr průměru okraje vytvářeného a měřeného otvoru, se pou žije k nastavení nulové polohy úchylkoměru 12, přičemž se nastaví jednak pro základní hrubý rozměr pevná měžíoí opěra 3 posunutím ve stavěcím úchytu 2 na žádanou míru a uchytí se na této hodnotě, např.ručním stahovacím šroubem 4, jeonak se přesně vynuluje číselník úohy koměru 12 na nulovou hodnotu rozměru etalonu. Poté se bez vyjmutí obrobku ze stroje a bez
206 987 vyjetí obráběcího nástroje ze záběru, což umožní obloukovitost základního tělesa 1, vloží zařízení svými měřícími hroty 10, 19 do měřeného otvoru na jeho obrobený okraj tak, aby na opracované ploše spočinuly měřící hrany 20, přičemž nežádoucí vůli vymezí pružina 18. Óchylkoměr 12 tak ukáže úchylku od žádaného rozměru otvoru a umožní včasné provedení eventuelní korekce obráběcí míry hněď v počátku pracovní operace anebo v případě správné míry otvoru pokračování pracovní operace bez zbytečných ztrátových časů uvolňováním obrobku z upnutí a jeho opětným upínáním do stroje s případným nastavováním pracovního nástroje.
Claims (7)
- PŘED M Ě T VY NÁLEZU1. Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů, vyznačená tím, že na jednom konci základního tělesa (l) jě uspořádán pevný měřící hrot ( 10 ) a na druhém konci základního tělesa ( 1 ) je uspořádán pohyblivý měřící hrot ( 19 ) na páce ( 16 ), s jejíž opěrnou plochou ( 15 ) je ve styku dotykový hrot ( 14 ) úchylkoměru ( 12 ) uchyceného na tomto druhém konci základního tělesa ( 1 ) ·
- 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že pevný měřící hrot, ( 10 ) je uspořádán na nosném ramenu ( 9 ) , upevněném na vodící tyči ( 6 ) pevné měřící opery ( 3 ), uchycené ve stavěcím úchytu ( 2 ) základního tělesa ( 1 ) .
- 3. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že vodící tyč (6 ) je opatřena podélnou vodící drážkou ( 7 ) a uložena vévodícím otvoru ( 5 ) stavěcího úchytu ( 2 ), přičemž do vodící drážky ( 7 ) zasahuje vodící výstupek ( 8 ) Stavěcího úchytu ( 2 ) .
- 4. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že pohyblivý měřící hrot ( 19 ) je uspořádán na jedné straně dvoj zvratné rovnoramenné páky ( 16 ), uchycené prostřednictvím čepu ( 17 ) kyvně na základním tělese ( 1 ) a odpružené vůči základnímu tělesu ( 1 ) pružinou ( 18 ), přičemž na druhé straně dvozvratné rovnoramenné páky ( 16 ) je uspořádána opěrná plocha ( 15 ) dotykového hrotu ( 14 ) úchylkoměru ( 12 ), uchyceného na základním tělese ( 1 ) pomocí držáku ( 11 ) .
- 5. Zařízení podle bodu 1, hrot ( 19 ) jsou opatřeny dá úkosu měřeného otvoru.
- 6. Zařízení podle bodu 1, ku ( 21 ) .vyznačené tím, že pevný měřící hrot ( od sebe obrácenými měřícími hranami ( vyznačené tím, že základní těleso ( I
- 10 ) i pohyblivý měřící 20 ), jejichž úkos odpoví) je vytvořeno do oblou -
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS717779A CS206987B1 (cs) | 1979-10-24 | 1979-10-24 | Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS717779A CS206987B1 (cs) | 1979-10-24 | 1979-10-24 | Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS206987B1 true CS206987B1 (cs) | 1981-07-31 |
Family
ID=5420412
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS717779A CS206987B1 (cs) | 1979-10-24 | 1979-10-24 | Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS206987B1 (cs) |
-
1979
- 1979-10-24 CS CS717779A patent/CS206987B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4406069A (en) | Perpendicularity indicator for machine tool and method of operation | |
| US4884569A (en) | Device for ophthalmologic operations | |
| US1894010A (en) | Work-holding means for gauges | |
| US4030718A (en) | Universally adjustable vise stop | |
| US2537517A (en) | Metal cutting tool | |
| US2402650A (en) | Adjustable cutter head | |
| US3724963A (en) | Quill stop and gauge therefor | |
| US3807051A (en) | Adjustment means for the tooling or machining angle in tooling or machining operations | |
| US3546781A (en) | Tool presetting device | |
| US3274661A (en) | Devices for measuring and trimming gun cartridge casings | |
| US2342033A (en) | Indexing and layout jig | |
| US2000476A (en) | Tool setting gauge | |
| US2565787A (en) | Dividing attachment for lathes | |
| CS206987B1 (cs) | Zařízení pro měření okrajů otvorů, zejména opracovaných kuželových otvorů | |
| US2263637A (en) | Geometrical instrument | |
| US1317227A (en) | sctjsa | |
| US2158649A (en) | Precision apparatus for machine tools | |
| US1341935A (en) | Indicator-holder | |
| US3309951A (en) | Machine tool turning head | |
| US3888015A (en) | Presetting fixture for cam actuated turret lathes | |
| US3047959A (en) | Gaging device | |
| US1283868A (en) | Cut-gage for machine-tools. | |
| US3336677A (en) | Adjusting gauge for boring tool | |
| US2575945A (en) | Machine tool positioning mechanism | |
| US1308681A (en) | Tool-holder. |