CS203901B2 - Process for the treatment of gases at the preparation of ammonia - Google Patents

Process for the treatment of gases at the preparation of ammonia Download PDF

Info

Publication number
CS203901B2
CS203901B2 CS767370A CS767370A CS203901B2 CS 203901 B2 CS203901 B2 CS 203901B2 CS 767370 A CS767370 A CS 767370A CS 767370 A CS767370 A CS 767370A CS 203901 B2 CS203901 B2 CS 203901B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ammonia
gases
vol
water
via line
Prior art date
Application number
CS767370A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Mario Guadalupi
Original Assignee
Mario Guadalupi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mario Guadalupi filed Critical Mario Guadalupi
Publication of CS203901B2 publication Critical patent/CS203901B2/en

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Drying Of Gases (AREA)

Description

ČESKOSLOVENSKA SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA (19) POPIS VYNÁLEZU K ΡΛΤΕΝΠΙ 203901 (11) (B2) •f .ifiJí.U. (22) Přihlášeno 13 11 70 (21) (PV 7673-70) ' f (51) Int. Cl.1 * 3 - C 01 C 1/04 . ,.J ,· · (32) (31) (33) Právo přednosti od 15 11 69(24469 A/69) Itálie ·λ 'j.?; č ϋ ÚŘAD PRO VYNÁLEZY A OBJEVY (40) (45) Zveřejněno 27 12 74 Vydáno 15 11 83 • f- t (72) (73) Autor vynálezua současnámajitel patentu GUADALUPI MARIO, MILÁN (Itálie) (54) Způsob zpracování plynů při syntéze amoniaku 1CZECHOSLOVAK SOCIALIST REPUBLIC (19) DESCRIPTION OF THE INVENTION 203901 (11) (B2) • f. (22) Enlisted 13 11 70 (21) (PV 7673-70) 'f (51) Int. Cl.1 * 3 - C01C 1/04. , .J, · · (32) (31) (33) Priority from 15 11 69 (24469 A / 69) Italy · λ 'j.?; OFFICE FOR INVENTIONS AND DISCOVERIES (40) (45) Published 27 12 74 Published 15 11 83 • f- t (72) (73) Author of the invention and presenter of the patent GUADALUPI MARIO, MILAN (Italy) (54) Synthesis process ammonia 1

Vynález se týká způsobu zpracování plynůpři syntéze amoniaku.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a process for treating gases with ammonia synthesis.

Oddělování nezreagovaných plynů, opouš-tějících syntézní reaktor, od amoniaku seobvykle při výrobě amoniaku provádí trakč-ní kondenzací, nejprve ve vodou chlazenémkondenzátoru a následně v jednom nebo ví-ce kondenzátorech, chlazených odpařujícímse amoniakem.Separation of unreacted gases leaving the synthesis reactor from ammonia is usually carried out by traction condensation, first in a water-cooled condenser, and subsequently in one or more of the condensers cooled by evaporation with ammonia.

Plnění čerstvé syntézní směsi se provádíproti směru proudění plynů ve finálním kon-denzačním stupni, chlazeném odpařovanýmamoniakem, aby bylo dosaženo odstraněnívody obsažené v náplni.The filling of the fresh synthesis mixture is carried out opposite to the gas flow direction in the final condensation stage cooled by the vaporized ammonia to remove the dewatering contained in the cartridge.

Podle známého stavu techniky se za úče-liem dehydratace syntézních plynů amonia-ku (Nž -j- Hž) přidává k těmto plynům plyn-ný amoniak a směs se ochlazuje na nízkéteploty nepřímou tepelnou výměnou s ka-palinou o nízké teplotě, ochlazované chla-dicí aparaturou. Přídavek plynného amonia-ku má zabraňovat zamrzání vody, přičemžse voda z ochlazené plynné směsi odvádí veformě silného roztoku amoniaku.According to the prior art, gaseous ammonia is added to these gases to dehydrate the synthesis gases of the ammonium (N--i-H a) and the mixture is cooled to low temperatures by indirect heat exchange with the low temperature liquid cooled by the refrigerant. through the apparatus. The addition of ammonium gas should prevent the water from freezing, leaving water from the cooled gas mixture in the form of a strong ammonia solution.

Nevýhody dosavadního způsobu zpracová-ní plynů při syntéze amoniaku odstraňujetento vynález, který se týká zpracování ply-nů při syntéze amoniaku a jehož podstataspočívá v tom, že se amoniak, obsažený vplynném proudu vycházejícím ze syntézní 2 reakce, absorbuje vodou nebo zředěnýmvodným roztokem amoniaku, čímž se získároztok amoniaku obsahující více než 60hmotnostních % amoniaku, z tohoto plyn-ného proudu se potom kondenzuje voda ne-přímou tepelnou výměnou s koncovými de-hydrovanými plyny, čímž se získá konden-zát ve formě roztoku amoniaku obsahující-ho do 20 hmotnostních % amoniaku a vysu-šené plyny, načež se provádí závěrečná de-hydratace těchto plynů vstřikováním kapal-ného amoniaku, čímž se na základě adiaba-tického odpařování dokončí dehydratace,načež jsou plyny vedeny do odlučovače amo-niaku, kde se získá více než 60 hmotnost-ních % amoniaku a tyto koncové dehydra-tované plyny se následně vedou do uvedené-ho výměníku tepla. Při výhodném provedení způsobu podlevynálezu se kapalný amoniak vstřikuje vnadbytku vzhledem k odpařenému amonia-ku, přičemž se uvedený přebytek odvádí veformě roztoku amoniaku obsahujícího vícenež 60 hmotnostních % amoniaku.The disadvantages of the prior art gas treatment process in ammonia synthesis are avoided by the present invention, which relates to the treatment of gases in the synthesis of ammonia, and which consists in absorbing the ammonia contained in the effluent from the synthesis reaction with water or dilute aqueous ammonia solution, thereby An ammonia solution containing more than 60% by weight ammonia is obtained, the water is then condensed from this gaseous stream by direct heat exchange with the terminal dehydrated gases to obtain a condensate in the form of ammonia solution containing up to 20% by weight ammonia and dried gases, whereupon the final dehydration of these gases is carried out by injection of liquid ammonia, whereby the dehydration is completed by adiabatic evaporation, whereupon the gases are fed to an ammonium nitrate separator where more than 60% by weight is obtained. % of ammonia and these terminal dehydrated gases are n they subsequently lead to said heat exchanger. In a preferred embodiment of the invention, the liquid ammonia is injected in excess with respect to the vaporized ammonia, wherein said excess is discharged in the form of a solution of ammonia containing more than 60% by weight of ammonia.

Ve srovnání se známým stavem techni-ky umožňuje způsob podle vynálezu elimi-naci chladicího zařízení a tím i významnésnížení výrobních nákladů. Prací účinekvstřikovaného kapalného amoniaku rovněžznačně snižuje zbytkový obsah vody na hod-noty přibližně 2 ppm. 203901 203901Compared to the prior art, the process of the invention allows for the elimination of refrigeration equipment and thus a significant reduction in production costs. The washing effect of the injected liquid ammonia also significantly reduces the residual water content to about 2 ppm. 203901 203901

Proud plynů opouštějících syntézní reak-tor se vede po případné tepelné rekuperacia ochlazení do filmového absorbéru. V tom-to zařízení proudí proud plynů směremvzhůru v protiproudu k filmu kapalinyv tvo-řenému buď vodou, nebo slabým amonia-kálním roztokem ve vodě, který absorbujeamoniak přítomný v proudu plynů. Zaříze-ní je dále vybaveno chladícím zařízením, od-nímajícím teplo vznikající při absorpci amo-niaku.The gas stream leaving the synthesis reactor is cooled to a film absorber after heat recovery if necessary. In this device, the gas stream flows upstream in countercurrent to the liquid film formed either by water or by a weak ammonia solution in water that absorbs the ammonia present in the gas stream. The apparatus is further equipped with a cooling device to remove the heat generated by the absorption of ammonium.

Po mokrém čištění vykazuje plyn opouš-tějící absorbér velmi nízký obsah amoniaku(0,2 až 0,5 mol. %) a je nasycen vodou.After wet cleaning, the gas leaving the absorber has a very low ammonia content (0.2 to 0.5 mol%) and is saturated with water.

Za účelem zachování konstantní koncen-trace inertních plynů je po jejich vypuště-ní přidána k proudu plynů, vedených do de-hydratačního stupně, čerstvá náplň. Dehy-dratace se provádí vstřikováním kapalnéhoamoniaku do proudu plynů, kdy dochází adi-batickým odpařením amoniaku k silnému o-chlazení a kondenzaci přítomné vody. Při použití vhodného výměníku tepla me-zi vlhkým a vysušeným proudem se dosa-huje velmi nízkých saturačních teplot (—25až —30 °C) při malém množství odpařenéhoamoniaku.In order to maintain a constant concentration of inert gases, a fresh charge is added to the gas stream to the dehydration stage after discharge. The dehydration is carried out by injecting liquid ammonia into the gas stream, whereby the water present is strongly cooled and condensed by the addition of ammonia. By using a suitable heat exchanger between wet and dry streams, very low saturation temperatures (2525 to 3030 ° C) are achieved with a small amount of evaporated ammonia.

Vstřikovaný amoniak je v přebytku vzhle-dem k nezbytnému množství, Tento přebytekje z reakčního cyklu odstraňován ve forměsilného roztoku amoniaku. Přebytek amonia-ku a koncentrace vypouštěného roztoku jsouregulovány tak, aby obsah vody v suchémproudu nepřevyšoval 2 až 3 ppm.The ammonia injected is in excess with respect to the necessary amount. This excess is removed from the reaction cycle in the form of a strong ammonia solution. The excess ammonia and the concentration of the discharged solution are regulated so that the water content of the dry stream does not exceed 2 to 3 ppm.

Po nástřiku amoniaku se proud vede doseparátoru, ve kterém dochází k oddělenísilného roztoku amoniaku a vysušení prou-du plynů. Vysušené plyny jsou po průcho-du tepelným výměníkem ve formě chladicí-ho média v protiproudu vzhledem k vlhkémuproudu vedeny buď do kompresoru, nebo dojiného vhodného zařízení, a jsou recyklizo-vány do syntézního reaktoru. Většina vody v uvedeném tepelném výmě-níku se odstraní ve formě slabého amonia-kálního roztoku, zbylý obsah vody se odstra-ní se silným roztokem amoniaku, vycházejí-cím ze separátoru. Tímto způsobem získaný roztok amoniakuse vede do destilační zóny, kde se amonakznámým způsobem oddělí od vody. Taktozískaný amoniak vykazuje čistotu 99,9 %.After the ammonia is injected, the stream is passed through a deseparator in which a strong ammonia solution is separated and the gas stream dried. The dried gases are passed through either the refrigerant heat exchanger in countercurrent due to the wet current to either the compressor or other suitable equipment and are recycled to the synthesis reactor. Most of the water in the heat exchanger is removed as a weak ammonia solution, the remaining water content is removed with a strong ammonia solution exiting the separator. The ammonia solution thus obtained is fed to a distillation zone where it is separated from the water by an ammoniacal method. The ammonia obtained had a purity of 99.9%.

Velmi důležitým aspektem popsanéhozpůsobu je, že se amoniak velmi rychle roz-pouští ve vodě, a čím větší je styčný povrchmezi plyny určenými ke zpracování a mezikapalným amoniakem, tím je tato rychlostvyšší. Tato skutečnost-je využita ve způsobupodle vynálezu, neboť se zkrácením dobystyku dosáhne vynikající dehydratace plynů,aniž dochází k jejich nasycení amoniakem.Z toho důvodu se vsřikování kapalného amo-niaku do proudu plynů, opouštějících syn-tézní reaktor při výrobě amoniaku, provádíve vhodném zařízení, umožňujícím velkýstyčný povrch, čímž se umožní snížení dobystyku.A very important aspect of the described process is that the ammonia dissolves very quickly in water, and the greater the contact surface between the gases to be treated and the intermediate liquid ammonia, the higher the rate. This fact is utilized in the process according to the invention, since excellent dehydration of the gases is achieved by shortening the dough without saturating them with ammonia. Therefore, injection of liquid ammonia into the gas stream leaving the synthesis reactor in the production of ammonia is carried out by a suitable device , allowing a large surface area, thereby reducing the yield.

Na příkladě je možno použít Venturihotrubice, kterou jsou uvedené plyny vedenya kde dochází ke značné turbulenci, kterávytváří velký styčný povrch. Kapalný amo-niak se vstřikuje do uvedeného zařízení.Zmenšení styčného povrchu v dalším cykluse dosahuje separátorem nebo jiným vhod-ným zařízením. Čím větší je styčný povrch, tím blíže byměl být separátor. Takovým způsobem sedosáhne vynikající dehydratace, aniž do-chází k nasycení plynů amoniakem, neboťzkrácená doba styku nedovoluje odpařenívelkého množství amoniaku, zatímco velkýstyčný povrch poskytuje dobrou dehydrata-ci.By way of example, a venturi-tube may be used to guide said gases where there is considerable turbulence that forms a large contact surface. The liquid ammonia is injected into said apparatus. The reduction of the contact surface in a further cycle is achieved by a separator or other suitable apparatus. The larger the contact surface, the closer the separator should be. In this way, excellent dehydration is achieved without saturating the gases with ammonia, since the reduced contact time does not allow vaporization of large amounts of ammonia, while the high surface finish provides good dehydration.

Jiným důležitým aspektem tohoto vynále-zu, kdy je část nebo veškeré množství zís-kaného amoniaku využito při výrobě močo-viny, je možné použití části nebo celéhomnožství roztoku amoniaku a vody, získané-ho ve filmovém absorbéru, k absorpci kys-ličníku uhličitého, obsaženého v surovýchplynech syntézy amoniaku, vycházejících zestupně přeměny kysličníku uhelnatého. Tatoabsorpce se provádí v podmínkách výrobyuhličitanu amonného, který je následně ve-den k přeměně na močovinu, zatímco^ plynyneobsahující kysličník uhličitý jsou obecněvedeny po případném dalším známém zpra-cování k dehydrataci a k syntéze amoniaku.Another important aspect of the present invention where part or all of the ammonia obtained is used in the production of urea is the use of part or all of the ammonia / water solution obtained in the film absorber to absorb carbon dioxide. contained in the crude ammonia synthesis gases, resulting in the descending conversion of carbon monoxide. This absorption is carried out under the conditions of ammonium carbonate production, which is subsequently converted to urea, while the carbon dioxide-containing gases are generally referred to after further known dehydration and ammonia synthesis.

Syntézní plyny amoniaku, tvořené dusí-kem a vodíkem, jsou vyráběny slabou oxi-dací uhlovodíků (to znamená rozklademvodní párou, parciální oxidací kyslíkem apodobně). Získané plyny jsou vedeny k dal-ším operacím, jako je přeměna kysličníkuuhelnatého, kysličníku uhličitého a odstra-nění zbylých sloučenin uhlíku. Výhoda vynálezu dále spočívá v tom, žeje možno vypustit dva nákladné separačnístupně užívané v moderních závodech navýrobu amoniaku, to znamená stupeň odstra-nění kysličníku uhelnatého s regenerací roz-pouštědla a stupeň odstranění amoniaku.Nitrogen and hydrogen-synthesized ammonia gases are produced by weak oxidation of hydrocarbons (i.e., decomposition by steam, partial oxidation by oxygen, and the like). The gases obtained are led to further operations, such as the conversion of carbon monoxide, carbon dioxide and removal of the remaining carbon compounds. Another advantage of the invention is that it is possible to omit two expensive separation steps used in modern ammonia production plants, i.e. the carbon monoxide removal step and the ammonia removal step.

Ve vhodném zařízení, které umožňuje do-sažení velkého styčného povrchu mezi ply-ny a kapalinou, je tudíž možno využít čá?tnebo veškeré množství roztoku amoniaku vevodě, získaného postupem podle vynálezu, kodstranění kysličníku uhelnatého přítomné-ho v surových plynech syntézy amoniaku,přičemž se získá roztok uhličitanu amon-ného, který se následně vede k přeměně namočovinu.Thus, in a suitable device that allows a large contact surface between the gases and the liquid to be reached, some or all of the ammonia solution in the water obtained by the process of the invention can be utilized to remove the carbon monoxide present in the crude ammonia synthesis gases, to obtain a solution of ammonium carbonate which is subsequently converted to the wetting agent.

Absorpce kysličníku uhličitého se výhod-ně provádí v rozmezí tlaků obvykle používa-ných při syntéze močoviny. Jak bylo uvede-no, plyny neobsahující kysličník uhelnatýjsou vedeny po provedení ostatních známýchprocesních stupňů do syntézního reaktorupro výrobu amoniaku.The absorption of carbon dioxide is preferably carried out within the range of pressures conventionally used in urea synthesis. As mentioned, the carbon monoxide-free gases are conducted into the synthesis reactor for the production of ammonia after the other known process steps.

Vynález bude dále popsán ve vztahu k připojenému obrázku, který neuvádí stupeň absorpce kysličníku uhličitého.The invention will be further described with reference to the accompanying drawing, which does not indicate the degree of absorption of carbon dioxide.

Kapaliny vytékající ze syntézního reak- toru 1 za tlaku pohybujícího se v rozmezíLiquids flowing out of the synthesis reactor 1 at a pressure in the range

Claims (2)

203901 se téměř zcela odpařil, činilo 10 665 kg/h.Vstřikovaný amoniak ochladil proud plynůz teploty —18,5 °C na —28 °C. Separátor 4 poskytoval při rovnovážnémstavu: a) 350 kg/h roztoku amoniaku o koncen-traci 90 hmotnostních %. b) 846 000 m3/h plynů, vykazujících násle-dující složení: H2 66,0 objemových % N2 22,0 objemových % CH4 7,0 objemových % Ar 3,0 objemových % NH3 2,0 objemových % HzO méně než 3 ppm Z uvedených hodnot jsou zřetelně patrnyvýhody způsobu podle vynálezu. Tyto výhody ekonomického i provozníhocharakteru vyplývají z výborné absorpce a- moniaku ve filmovém absorbéru. Absorpceje příznivě ovlivněna chladicím prostřed-kem, využitým v uvedených zařízeních, kterýodvádí teplo vyvíjené během absorpce. Výhody vyplývající z nového způsobu su-šení recyklizovaných plynů a čerstvé nápl-ně jsou rovněž zřejmé. Nový způsob umož-ňuje při použití velmi jednoduchéhoi zaříze-ní dosáhnout velmi dobrého vysušení a sou-časně velmi dobré tepelné účinnosti. Je rovněž nutno zdůraznit, že způsob po-dle vynálezu může být částečně použít vběžných postupech pro výrobu amoniakuvzhledem k tomu, že buď pouze absorpčnístupeň s filmovým absorbérem, nebo pouzestupeň dehydratace pro recyklizované ply-ny a čerstvě přiváděnou plynnou směs sprudkým ochlazením amoniakem a výmě-níkem tepla může být využit v provozechspolečně s dalšími částmi o sobě známéhozpůsobu a zařízení na výrobu amoniaku. PREDMĚT203901 was almost completely evaporated, amounting to 10,665 kg / h. Injected ammonia cooled the gas stream at -18.5 ° C to -28 ° C. Separator 4 provided at equilibrium: a) 350 kg / h 90% by weight ammonia solution. (b) 846 000 m3 / h of gases having the following composition: H2 66,0 vol% N2 22,0 vol% CH4 7.0 vol% Ar 3,0 vol% NH3 2,0 vol% H2O less than 3 ppm Advantages of the process according to the invention are clearly evident from these values. These economic and operational advantages result from the excellent absorption of the α-moniac in the film absorber. The absorption is favorably influenced by the refrigerant used in the devices, which dissipates the heat generated during absorption. The advantages of the novel process for drying recycled gases and fresh fillers are also obvious. The new process allows very good drying and very good thermal efficiency, while using a very simple device. It should also be pointed out that the process of the invention may be used in part in conventional processes for the production of ammonia, since either only the absorber stage with a film absorber or the dehydration step for recycled gases and freshly supplied gaseous mixture by rapid ammonia cooling and exchange The heat exchanger can be used in conjunction with other parts of a known process and apparatus for producing ammonia. OBJECT 1. Způsob zpracování plynů při syntéze a-moniaku, vyznačený tím, že se amoniak, ob-sažený v plynném proudu vycházejícím zesyntézního reaktoru, absorbuje vodou nebozředěným vodným amoniakálním roztokem,čímž se získá roztok amoniaku obsahující ví-ce než 60 hmotnostních % amoniaku, z to-hoto plynného proudu se potom kondenzu-je voda nepřímou tepelnou výměnou s kon-covými dehydratovanými plyny, čímž se zís-ká kondenzát ve formě roztoku amoniakuobsahujícího do 20 hmotnostních % amo-niaku a vysušené plyny, načež se provádí zá-věrečná dehydratace těchto plynů vstřiko- YNÁLEZU váním kapalného amoniaku, čímž se na zá-kladě adiabatického odpařování dokončídehydratace, načež jsou plyny vedeny doodlučovače roztoku amoniaku, kde se zís-ká více než 60 hmotnostních % amoniaku,a tyto koncové dehydratované plyny se ná-sledně vedou do uvedeného výměníku tepla.A process for the treatment of gases in the synthesis of an α-moniacal, characterized in that the ammonia contained in the gaseous stream emerging from the synthesis reactor is absorbed with water or dilute aqueous ammoniacal solution to obtain an ammonia solution containing more than 60% by weight of ammonia, water from this gas stream is then condensed by indirect heat exchange with the dehydrated tail gas, thereby obtaining a condensate in the form of an ammonia solution containing up to 20% by weight of ammonia and dried gases, followed by dehydration. These gases are injected by means of liquid ammonia to complete dehydration on the basis of adiabatic evaporation, whereupon the ammonia solution separators are passed through the gases, where more than 60% by weight of ammonia is obtained, and the final dehydrated gases are subsequently fed to of said heat exchanger. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, žekapalný amoniak je vstřikován v nadbytkuvzhledem k odpařovanému amoniaku, při-čemž se uvedený přebytek odvádí ve forměroztoku amoniaku obsahujícího více než 60hmotnostních % amoniaku. 1 Uet výkresů saverografia, n, p., závod 7, Most 203901 od 8 do 18 MPa se vedou po případné tepel-né regeneraci a ochlazení (není zakresle-no) potrubím 6 do filmového absorbéru 2,ve kterém se proud plynů vede vnitřnímivertikálními trubkami proti proudu filmukapaliny, proudícího směrem dolů po vnitř-ním povrchu trubek a absorbujícího amo-niak přítomný v plynech. Uvedená kapalina může být tvořena buďvodou, nebo slabým roztokem amoniaku a dofilmového absorbéru 2 se přivádí potrubím 10. Teplo vytvářené absorpcí amoniaku seodvádí vodou tekoucí vně trubek, to zname-ná na plášťové straně, přičemž se voda při-vádí potrubím 11 a odvádí potrubím 12. Silný roztok amoniaku se odvádí potrubím7 ze dna filmového absorbéru 2 a z jehopovrchu je potrubím 8 odváděn proud plynůs velmi nízkým obsahem amoniaku, to zna-mená 0,2 až 0,5 mol. %, prakticky nasycenývodou. Po odstranění inertních plynů po-trubím 9 se přivádí potrubím 12 čerstvá ná-plň. Výsledný proud plynů se přivádí potrubím14 do tepelného výměníku 3, ve kterém seuvolňuje většina obsahu tepla do ochlaze-ných vysušených plynů, přiváděných potru-bím 18 ze separátoru 4. Uvedený chladicí účinek způsobuje kon-denzaci většiny vody obsažené v reakčníchplynech, přičemž se ze dna výměníku 3 od-vádí potrubím 15 slabý roztok amoniaku. Sušení je dokončeno nástřikem kapalné-ho amoniaku do plynů přiváděných z výmě-níku 3 potrubím 17, přičemž roztok amonia-ku způsobuje adiabatickým odpařením doproudu plynů jeho ochlazení a následně kon-denzaci obsažené vody. Kapalný amoniak jedo potrubí 17 přiváděn potrubím 16. Výsledná směs vstupuje do separátoru 4,silný proud amoniaku se odvádí ze dna se-parátoru potrubím 19, vysušený proud ply-nů opouští separátor potrubím 18, přičemžjeho obsah vody nepřevyšuje 2 až 3 ppm aje veden ve formě chladicí kapaliny do vý-měníku tepla 3; plyny jsou následně vedenypotrubím 20 a 21 do kompresoru 5, který jerecyklizuje do syntézního reaktoru 1. Následující příklad slouží k bližšímu do-kreslení vynálezu, aniž jeho podstatu ně-jak omezuje. Po ochlazení uvedeného proudu na 40 °Cbyl proud veden do filmového absorbéru 2do prostoru jeho dna. K vrcholu absorbéru byl potrubím 10 ve-den roztok amoniaku o koncentraci 10 hmot-nostních °/o, v množství 48 969 kg/h). Absorbér 2 opouštěl potrubím 7 roztok a-moniaku o koncentraci 60 hmotnostních %a v množství 108 865 kg/h a potrubím 8701190 m3/h) promytých plynů. Uvedené plyny vykazují při teplotě 45 °Cnásledující složení, vztažené na suchou bázi: H2 65,59 objemových N2 21,90 objemových CH4 8,40 objemových Ar 3,61 objemových NH3 0,50 objemových Saturační voda 525 kg/h. 10 900 m3/h uvedených plynů bylo odvá- děno potrubím 9. Čerstvá směs, přiváděná potrubím 13, vy-kazovala následující vlastnosti: Rychlost proudění 142 170 m3/h. Složení: H2 74,17 objemových N2 24,92 objemových CH4 0,82 objemových Ar 0,29 objemových Saturační voda z potrubí 11 60 kg/h.Uvedené dva proudy byly smíšeny před přivedením do výměníku 3, přičemž spoje-ný proud vykazoval následující charakteris-tiky: Rychlost proudění 832 460 m3/h. Tlak 12,2 MPa Teplota 44 °C složení (na suché bázi) H2 68,08 objemových N2 22,35 objemových CH4 7,12 objemových Ar 3,04 objemových NH3 0,41 objemových % % % % % Saturační voda 607 kg/h. Proud vycházející z výměníku vykazovalnásledující charakteristiky: Příklad Příklad se týká závodu na syntézu amo-niaku s denní produkcí 1 200 tun amonia- ku. a) Plyn teplota —18,5 °C Syntézní reaktor opouští v množství obsah vody 35 kg/h. 780 930 m3/h proud, vykazující při tlaku 12,5 MPa následující složení: b) Roztok amoniaku h2 58,99 objemových % rychlost proudění 818 kg/h N2 19,68 objemových % obsah amoniaku 30 hmotnostních % CH4 7,58 objemových % obsah vody 70 hmotnostních % Ar 3,25 objemových % NH3 10,50 objemových % Množství vstřikovaného amoniaku, který2. A process as claimed in claim 1, wherein the liquid ammonia is injected in excess with respect to the evaporated ammonia, said excess being discharged in the form of an ammonia solution containing more than 60% by weight ammonia. 1 of the drawings of the drawings, n, p., Plant 7, bridge 203901 from 8 to 18 MPa are conducted after a possible thermal regeneration and cooling (not plotted) through line 6 to a film absorber 2, in which the gas flow is conducted internally by tubes upstream of the fluid flowing downwardly through the inner surface of the tubes and absorbing the ammonia present in the gases. The liquid may be either a water or a weak solution of ammonia and the dofilm absorber 2 is fed through line 10. The heat generated by the absorption of ammonia is dissipated by the water flowing outside the tubes, that is to say on the jacket side, whereby the water is fed via line 11 and discharged via line 12 The strong ammonia solution is discharged via line 7 from the bottom of the absorber 2, and a stream of gases with a very low ammonia content, i.e. 0.2 to 0.5 moles, is discharged through the line 8. %, practically saturated with water. After the inert gases have been removed by means of pipes 9, a fresh charge is supplied via line 12. The resulting gas stream is fed via line 14 to heat exchanger 3 in which most of the heat is released into the cooled dried gases fed through tube 18 from separator 4. This cooling effect causes condensation of most of the water contained in the reaction gases while The exchanger 3 is discharged via line 15 with a weak ammonia solution. Drying is accomplished by injecting liquid ammonia into the gases supplied from the exchanger 3 via line 17, whereby the ammonium solution causes the gas to cool down by adiabatic evaporation and subsequently condensate the water contained therein. Liquid ammonia is fed through line 17 via line 16. The resulting mixture enters separator 4, a strong ammonia stream is withdrawn from the bottom of the separator via line 19, the dried gas stream leaving the separator via line 18, wherein its water content does not exceed 2-3 ppm and is conducted in a coolant in the heat exchanger 3; the gases are then fed through the conduit 20 and 21 to a compressor 5 which recycles to the synthesis reactor 1. The following example serves to illustrate the invention without limiting it. After cooling the stream to 40 ° C, the stream was fed into the film absorber 2 to the bottom of the film absorber. A 10 wt.% Solution of ammonia at 48969 kg / h was added to the top of the absorber via line 10 in day. The absorber 2 exited via line 7 a 60 wt% a-moniacal solution and 108,865 kg / h and 8701190 m 3 / h of washed gases. These gases have the following composition, at 45 ° C, on a dry basis: H 2 65.59 vol. N 2 21.90 vol. CH 4 8.40 vol. Ar 3.61 vol. NH 3 .50 vol. Saturation water 525 kg / h. 10,900 m 3 / h of these gases were discharged via line 9. The fresh mixture fed through line 13 exhibited the following properties: Flow rate 142 170 m 3 / h. Composition: H2 74.17 volumetric N2 24.92 volumetric CH4 0.82 vol. Ar 0.29 vol. Saturation water from conduit 11 60 kg / h. The two streams were mixed before being fed to exchanger 3, with the combined stream showing the following Characteristics: Flow rate 832 460 m3 / h. Pressure 12.2 MPa Temperature 44 ° C Composition (on dry basis) H2 68.08 Volume N2 22.35 Volume CH4 7.12 Volume Ar 3.04 Volume NH3 0.41 Volume%%%%% Saturation Water 607 kg / h. The current exiting the exchanger showed the following characteristics: Example The example relates to an ammonium nitrate synthesis plant with a daily production of 1,200 tonnes of ammonia. a) Gas temperature -18.5 ° C The synthesis reactor leaves the water content of 35 kg / h. 780 930 m3 / h stream having the following composition at a pressure of 12.5 MPa: b) ammonia solution h2 58.99 volume% flow rate 818 kg / h N2 19.68 volume% ammonia content 30 wt% CH4 7.58 vol% water content 70% by weight Ar 3.25% by volume NH3 10.50% by volume Ammonia injected
CS767370A 1969-11-15 1970-11-13 Process for the treatment of gases at the preparation of ammonia CS203901B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2446969 1969-11-15

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS203901B2 true CS203901B2 (en) 1981-03-31

Family

ID=11213643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS767370A CS203901B2 (en) 1969-11-15 1970-11-13 Process for the treatment of gases at the preparation of ammonia

Country Status (5)

Country Link
AT (1) AT312003B (en)
CS (1) CS203901B2 (en)
PL (1) PL88910B1 (en)
ZA (1) ZA707250B (en)
ZM (1) ZM12170A1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
ZM12170A1 (en) 1971-07-22
AT312003B (en) 1973-11-15
ZA707250B (en) 1971-08-25
PL88910B1 (en) 1976-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN112566706B (en) Process for the recovery of ethylene oxide
CA1165098A (en) Process of selective separation of hydrogen sulfide from gaseous mixtures containing also carbon dioxide
JPS5929581B2 (en) Recovery of acrylonitrile or methacrylonitrile
DK147496B (en) INTEGRATED AMMONIAK URINATE PROCEDURE FOR THE MANUFACTURING OF URINE
EA036546B1 (en) Method for the provision of carbon dioxide for the synthesis of urea
CA1053701A (en) Integrated urea-ammonia process
KR101199734B1 (en) Process for the preparation of urea
US3155722A (en) Recovery of residual ammonia and carbon dioxide in the synthesis of urea
US4155988A (en) Reduction of sulfur concentration in physical scrubbing agents
CS238355B2 (en) Method of ammonia and urea simultaneous production
WO2016099269A1 (en) Process for urea production
CN211770296U (en) Installation for producing a plurality of gas products from shifted and unshifted raw synthesis gas
US4055627A (en) Process for treating gases in the ammonia synthesis
US3112177A (en) Method of separating ammonia from hydrogen cyanide
JPS6256084B2 (en)
US4013718A (en) Integrated process for the production of urea
US2808125A (en) Process for the separation of carbon dioxide and ammonia
CS203901B2 (en) Process for the treatment of gases at the preparation of ammonia
US3773900A (en) So2 recovery and conversion to elemental sulfur
US3647872A (en) Preparation of urea in combination with the synthesis of ammonia
US2723184A (en) Recovery of hydrocyanic acid
US3337297A (en) Process for combined production of ammonia and ammonium salts
PL80554B1 (en)
US3607939A (en) Preparation of urea in combination with the synthesis of ammonia
RU2004100952A (en) METHOD FOR PRODUCING SULFURIC ACID