CS202689B1 - Clamping facility for flexible magnetophone record - Google Patents

Clamping facility for flexible magnetophone record Download PDF

Info

Publication number
CS202689B1
CS202689B1 CS361877A CS361877A CS202689B1 CS 202689 B1 CS202689 B1 CS 202689B1 CS 361877 A CS361877 A CS 361877A CS 361877 A CS361877 A CS 361877A CS 202689 B1 CS202689 B1 CS 202689B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
flexible
arms
pin
clamping
clamping device
Prior art date
Application number
CS361877A
Other languages
English (en)
Inventor
Dietrich Roscher
Original Assignee
Dietrich Roscher
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dietrich Roscher filed Critical Dietrich Roscher
Publication of CS202689B1 publication Critical patent/CS202689B1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B17/00Guiding record carriers not specifically of filamentary or web form, or of supports therefor
    • G11B17/02Details
    • G11B17/022Positioning or locking of single discs
    • G11B17/028Positioning or locking of single discs of discs rotating during transducing operation
    • G11B17/032Positioning by moving the door or the cover

Landscapes

  • Holding Or Fastening Of Disk On Rotational Shaft (AREA)

Description

Vynález se - týká upínacího zařízení pro ohebnou desku, . která je pokryta zma£neeizo~ vateánou vrstvou, společně s ochranným pouzdrem je vložena do datové paměti a pro účel záznamu a reprodukce je ve styku s meanaetofoeovou hlavou, nebo je v bezprostřední její blízkooti.
V NSR-DOSu č. 2 107 184 bylo jhž v sou^vhlosti s mц^r^e^n;ofoeovou deskovou pamétí popsáno napínací zařízení pro ohebné magnetofonové desky, u kterého se ohebná maantetofonová deska zasune společně s ochrínným pouzdrem do deskové pamčti, v/středí se pomocí kužele, zasahujícího do jejího středového otvoru a je spojeno - s hnacím vřetenem.
Jiné řešení podle NSR-DOSu č. 2 . .330 358 předpokládá, že ohebná mбцnertofoeová deska společně s držákem je' upravena poJhfbbivě směrem k hnacímu vřetenu případně od . tohoto vřena a upínací zařízením, které je upevněno na držáku, je upínána vzhledem k hnacímu vřetenu·
Nedootatek obou těchto druhů upínání spočívá v tom, že v důsledku nevyhnutelných výrob nich tolerancí středového otvoru v ohebné me^n^to fonové desce a ' vybrání v hnacím vřetenu a v důsledku jejich opotřebení do<^J^ř^s^:í k - mechanické vůlit
Důsledek toho je, že repro0U0ovateleost soustředných záznamových · stop, zejména při vysoké hustotě stop, která má být v budoucnnoU dosažena, není uspokojjjíoí.
V NSR-DOSu č. 2 330 818 jsou uvedené nedostatky odstraněny zařízenta, které je roztažitelné a které zasahuje ' do st rodového otvoru ohebné magnetofonové desky, a které se rozšiřuje klínovitým' zařízenfo. Provedení tohoto napínacího zařízení vyžaduje však relativně vysoké konstrukční náklady. Zabezpečení volné posuiooateenooti roztažitelného - zařízení, potřebné pro bezvadné středění, na jeho úložnéta hřídeli, a vytvoření napínací síly pomocí pružiny vyvolává kromě toho velkou konstrukční výšku napínacího zařízení, - nebot konstrukční prvky klínovLtého Strojí neumožni výhodné konetrukční provedení.
Účelem vyn&ezu je snížiti re^tiraě vysoké konstrukční náklady zná^oh . napínacích zařízení pro ohebné majantofonové desky a zajjstiti . medou konstrukční výšku navrženého řešení.
Wcolem vyinfrezu je tvořil pomocí jectaoduohyoh instrukčních prvků takové spínací zaHzení, k-teré umožniu® přesné stO^ění a šetrné - upínání ohebné m^ntofcnové desky na hnacím hřídeli.
Podle vynálezu se tento úkol řeší tím, že podpěrný upínací prvek sestává ' z , . čepu s několika zakřivenými, rotačně symetricky uspořádaným pružnými, rameny, na jejiohž vnějších koncích jsou upraveny navzájem proti sobě v pravém úhlu vždy dvě úložné ploohy, přičemž jedna. úložná plocha slouží pro středění a druhá úložná plocha pro unášení třenta ohebné magnetofonové desky.
Výhodné - provedení vynálezu spočívá v tom, že zakřivení pružných ramen je kruhové a příslušný středový úhel mezi čepem a úložnými plochami je v rozsahu 55° až 85°, vytvoření_ určité síly na - čepu se provádí. proatrodnictvm přítlačné pružiny, která je uspořádána na čepu, nebo která se nachází uvrntř čepu, přičemž - v posledně uvedeném případě - se vytváří napínací - síla na přítlačnou pružinu prostřednictvím kotouče přílišném čepem. - Funkce podpěrného upínacího prvku spočívá v tom, že při vytváření síly působící v axiálnta směru na - čep upínacího prvku vzrnLkaaí na koncích - zakřivených, rotačně symetricky uspořádaných pružných ramen vodorovné a svislé složky síly, jejichž vlivem se ohebná - maagantofonová deska nejdříve vyt ředí a na to se třeczta unášenta spojí - s vřetenem, - poháněným motorem.
Vyrález bude v dalštta textu blíže - vysvětlen na příkladu provedení, znázorněném na připojených výkresech.
Ha obr. 1 je - znázorněn nárys upínacího zařízení s přítlačnou pružinou, ' ' uspořádanou vně zařízení.
Ni obr. 2 je znázorněn nárys upínacího zařízení s přítlačnou pružinou, uspořádanou uvrůtř ztóízení.
znázorněn princip působení podpěrného upínacího prvku.
Na obr. 3 je
Na obr. 4 je
Na obr. 5 je
přítoky A - A<
Na obr. 6 je
znázorněn podpěrný znázorněn podpěrný znázorněn podpěrný u?ímcí prvek ve tvaru taliové pružiny v půdorysu.
upínací prvek - ve tvaru talírové pružiny v - řezu podél upí^cí prvek s vytvořeni tří zakřivených pružných ramen v půdorysu·
Na obr. 7 je znázorněn podpěrný upínací prvek s - vytvořené tří zakřivených ramen v řezu poděl přímky B - B.
Funkce upínacího zařízení bude nejdříve - vysvětlena pomocí obr. 1·
Po té, oo byla . ohebná . meagntofonová deska 30 se svým ochranným pouzdrem - 32. které má vybrání 33 pro upnutí ohebné meajnntofonové desky 30. místěna do datové paměti a- středící otvor 21 ohebné magnetofonové desky 30. leží přibližně nad -vybráním 22 hnacího vřetena 21, pak se upínací rameno 23. na kterém je otočně upevněn podpěrný upínací prvek JO, - překlopí kolem upevňovacího bodu 24 na rámu 20 datové pameti· - Třrn se ponoří podpěrný upínací prvek 10. který byl v příkladu - provedení podle - obr. 1 vytvořen podle znázornění v obr. 6 - a - obr.
jako čep 11 se třemi zakřiveným., rotačně - symetricky uspořádanými rotačními rameny. 15, se svými pružnými, rameny 15 do středového otvoru 31 ohebné meagietofonové desky 30 a do vybrání 22 hnacího vřetena 21. Při dalším pohybu směrem dolů upínacího ramena 23. jehož pohyb ostatně může býti spojen s uzavřením dvří u datové paměi, se provede - pomocí zešikmeui 14 pružného ramena 15 nejdříve předběžné vybředení ohebné magnetofonové desky 30 až podpěrný upínací prvek 10 dosedne svou úložnou plochou 12 - pro unášení třené na ohebnou magnetofonovou desku 30 a hnací vřeteno 21 · Nássedi^ící - jemné vyetředění a napnutí ohebné magnetofonové desky 30 bude osvětleno pomocí obr. 3, - ve které jsou' - znázorněny silové poměry u jednoho symetricky uspořádaného a zakřiveného pružného ramena ' - 15. Deú.šé překlopené upínacího ramena 23 se vyvolá na - zakřivených pružných ramenech 15 přítlačná síla Fn úměrná dráze přítlačné' - pružiny 13. Tato přítlačná síla vyvolá jak vodorovnou složku síly Fg, která způsobí roztažení podpěrného upínacího prvku J0., tak také svislou složku síly F^, která způsobí přítlak, resp. přitlačení ohebné magnetofonové desky 30 na čelní plochu 25 hnacího - vřetena 21· U tohoto- konstrukčního vytvoření pružných ramen 15 je třeba zajistit to, aby tiecí síla FgR, - působící proti posmuuí úložné plochy 13 pro středění, která se v důsledku svislé složky síly -- - . byla stále menší nežli vodorovná složka síly - - ve směru k vnitřní straně - vybrání 22 v hnacé vřetenu - 21· Současně je třeba zajeti ti, aby po dolehnutá úložné plochy 13 ' pro středění na vnitřní strany vy brání 22 v hnacím vřetenu 21 byly třecí - síly PAH na úložných plochách 13 pro středěni stále mmení, nežli svislá složka síly F^ na úložných plochách - 12 pro unášení třené. V důsledku těchto obou podmínek se zajistí to, že - ohebná' meogietofonová deska 30 při nasazení podpěrného upínacího - prvku 10 je za účelem středění posuvná, a za druhé, že je zabráněno samovolné aretaci upínacího zařízení - a té i sevření pružných ramen 15 ve vybrání hnacího vřetena 21_· Zkouškami. bylo prokázáno, že optimílní podmínky se - dosáhnou tehdy, jestliže se pružná ramena 15 . vytvoří tak, že podíl - vodorovné a svislé složky.síly F^ - a Fg odpovídá odeecIti.ně podílu koeficientů tření úložných ploch 12 a 13 přiřazených vodorovným a - svislým složkám sil F^ a Fg. Při kruhovém vytvoření zakřivených pružných - ramen jsou tyto podmídcy, jak prokázaly výpočty, - splněny v zá^dslosti na vlastnostech ma^ri.&u - při libovolnn^m počtu pružných. ramen 15 v rozsahu. střed°vého úhlu < - = 55° - 85° přičemž středový úhel je - úhel mezi čepem 11 a úložnými plochami - J2, J2·
Jiné provedení podpěrného upínacího prvku 10 ve tvaru talířové pružiny je znázorněno v obr* 4 a 5· Toto provedení však vyžaduje přesné vedení podpěrného upínacího prvku 10 při ponoření do středového otvoru 31 ohebné magnetofonové desky 30· nebot jeho schopnost ke zvětěení při stejnýoh materiálových vlastnostech je menší, nežli u příkladu provedení podle obr· 6 a obr· 7· Tudíž je účelné, upevnit! podpěrný upínací prvek 10 svým čepem 11 radiálně posuvně případně klopně v upínacím ramenu 23· aby se mohly vyrovnat nepatrné tolerance při ponoření tohoto upínacího prvku do vybrání 22 hnacího vřetena 21» Dále je účelné, zvolit! průměr vybrání 22 v hnacím vřetenu 21 nepatrně, asi o 0,01 mm větší, nežli průměr středového otvoru 31 ohebné magnetofonové desky 30· aby se zajistilo uložení ohebné magnetofonové desky 30 na hnacím vřetenu 21 bez vůle· Dosáhne-li upínací rameno 23 svou provozní polohu, ve které se aretuje, je v důsledku dimenzování přítlačné pružiny 18 vytvořena dostatečná svislá složka síly Уд na úložné ploše 12· která je dostačující pro třecí unášení ohebné magnetofonové desky 30·
V obr· 2 je znázorněn jiný příklad provedení pro celé napínaoí zařízení, u kterého se dosáhne v důsledku zvláštního provedení čepu 11 podpěrného upínacího prvku 10 a v důsledku uspořádání přítlačné pružiny 18 zejména nízké konstrukční výšky napínacího zařízení· Přítlačná pružina 18 je za tím účelem umístěna v dutém čepu 11· přičemž přítlačná síla působí prostřednictvím kotouče 16 a tlačného čepu 17 a prostřednictvím upínaoího ramena 23 na podpěrný upínaoí prvek 10« Tlačný čep 17 může se pevně spojit s upínacím ramenem 23. nebot v důsledku bodového dotyku kulového konce 19 tlačného čepu 17 s rovným kotoučem 16 se dosáhne axiální posunovatelnosti podpěrného upínacího prvku 10 téměř bez zpětného působení·
Uvolnění desky se provádí u obou příkladů provedení podle obr· 1 a obr· 2 v důsledku vytažení podpěrného upínacího prvku 10 ze středového otvoru 31 ohebné magnetofonové desky 30 pomocí upínacího ramena 23· Potom se může ohebná deska, resp* ohebná magnetofonová deska 30 společně s ochranným pouzdrem 32 z datové paměti odstranit ručně nebo pomocí vyhazovače·

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Upínací zařízení pro ohebnou magnetofonovou desku, umístěnou v ochranném pouzdru, vyznačující se tím, že sestává z čepu /11/ s několika zakřivenými, rotačně symetricky uspořádanými pružnými rameny /15/» na jejichž vnějších koncích jsou upraveny vždy dvě navzájem к sobě kolmo uspořádané úložné plochy /12, 13/» přičemž jedna úložná plocha /13/ je pro vystředění a druhá úložná plocha /12/ pro třecí usnášení ohebné magnetofonové desky /30/.
  2. 2· Upínací zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že zakřivení pružných ramen /15/ je kruhového tvaru a příslušný středový úhel mezi čepem /11/ a úložnými plochami /12, 13/ Je v rozsahu 55° až 85°·
  3. 3· Upínací zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že úložné plochy /13/» sloužíoí pro vystředění jsou sešikmeny.
  4. 4. Upínací zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že na čepu /11/ je uspořádána přítlačná pružina /18/.
  5. 5· Upínací zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že uvnitř čepu /11/ je uspořádána přítlačná pružina /18/.
CS361877A 1976-06-10 1977-06-01 Clamping facility for flexible magnetophone record CS202689B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD19330076A DD125990A1 (cs) 1976-06-10 1976-06-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202689B1 true CS202689B1 (en) 1981-01-30

Family

ID=5504785

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS361877A CS202689B1 (en) 1976-06-10 1977-06-01 Clamping facility for flexible magnetophone record

Country Status (5)

Country Link
BG (1) BG26489A1 (cs)
CS (1) CS202689B1 (cs)
DD (1) DD125990A1 (cs)
DE (1) DE2709261A1 (cs)
HU (1) HU174094B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL182032C (nl) * 1978-06-05 1987-12-16 Philips Nv Inrichting voor het centreren, richten en vastklemmen van een roterende plaat.
US4193101A (en) * 1978-10-12 1980-03-11 International Business Machines Corporation Collet loading apparatus
NL7908859A (nl) * 1979-12-10 1981-07-01 Philips Nv Systeem voor het inschrijven en/of uitlezen van informatie.
DE3020525A1 (de) * 1980-05-30 1981-12-10 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Laufwerk fuer kreisfoermige aufzeichnungstraeger
DE3211361C1 (de) * 1982-03-27 1983-05-19 Philips Patentverwaltung Gmbh, 2000 Hamburg Plattenklemmvorrichtung
DE3360082D1 (en) * 1982-03-27 1985-05-02 Philips Patentverwaltung Record player for an information carrying rigid disk
NL8403582A (nl) * 1984-11-26 1986-06-16 Philips Nv Inrichting voor het centreren, richten en vastklemmen van een optische plaat.

Also Published As

Publication number Publication date
BG26489A1 (cs) 1979-04-12
DE2709261A1 (de) 1977-12-22
DD125990A1 (cs) 1977-06-08
HU174094B (hu) 1979-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5365389A (en) Crash stop and magnetic latch for optimum use of disc space
US5124867A (en) Actuator returning and holding device for a disk unit
US4270781A (en) Opening and closing apparatus for doors and the like
CS202689B1 (en) Clamping facility for flexible magnetophone record
US4250530A (en) Fixed and movable supporting of dual magnetic heads
JP2011210365A (ja) ディスクドライブ支持機構、クランプ機構、およびディスクドライブキャリア
US4409629A (en) Mechanism for centering and clamping a floppy disc
US4514839A (en) Disc player for a rigid information-carrying disc
US5162959A (en) Actuator lock
EP1058238A3 (en) Head suspension assembly of disk drive
US4542426A (en) Flexible hub for removable disk
US4768185A (en) Optical-disc apparatus
US20070113376A1 (en) Magnetic door holder door stop and method of installation
US4744072A (en) Recorded signal reproducing or playback apparatus
JP2004118994A (ja) ディスクドライブのスライダ検査装置
US6717775B2 (en) Integrated latch/voice-coil-motor magnet assembly
US5519687A (en) Turntable device for an information disc
JPS5828649B2 (ja) カセツトテ−プレコ−ダ
JPS61198479A (ja) 磁気ヘツド移動装置
KR100505579B1 (ko) 하드디스크 드라이브의 자기헤드 이송장치
JPH0416276Y2 (cs)
KR800000918B1 (ko) 비데오 디스크 재생용 스프링 부하 픽업암
KR19990061742A (ko) 하드 디스크 드라이브
TW436763B (en) Floppy disc drive chucking device
KR960002378Y1 (ko) 플랙시블와이어가 고정되는 로터리트랜스 검사용지그