CS202106B1 - Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů - Google Patents

Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů Download PDF

Info

Publication number
CS202106B1
CS202106B1 CS375979A CS375979A CS202106B1 CS 202106 B1 CS202106 B1 CS 202106B1 CS 375979 A CS375979 A CS 375979A CS 375979 A CS375979 A CS 375979A CS 202106 B1 CS202106 B1 CS 202106B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
container
ropes
hinged frame
transport
rope
Prior art date
Application number
CS375979A
Other languages
English (en)
Inventor
Jindrich Stach
Zdenek Balcar
Ivo Pavlica
Original Assignee
Jindrich Stach
Zdenek Balcar
Ivo Pavlica
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jindrich Stach, Zdenek Balcar, Ivo Pavlica filed Critical Jindrich Stach
Priority to CS375979A priority Critical patent/CS202106B1/cs
Publication of CS202106B1 publication Critical patent/CS202106B1/cs

Links

Landscapes

  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů, určených zejména k auto· mobilní přepravě.
Je známa celá řada různých kontejnerových systémů a zařízení pro jejich nakládání, převoz a vykládání. Manipulace s kontejnery pomocí různých jeřábových systémů je zdlouhavá, nepraktická a poměrně nákladná. Používá se dnes pouze pro nakládání většího počtu kontejnerů na přepravní prostředek, protože při manipulaci s jednotlivými kontejnery je provoz naprosto nerentabilní a obtížně použitelný i z technického hlediska. Déle jsou známa různé hyd raulická nakládací a vykládací zařízení na principu silově ovládaných pák, resp. nůžek, které kontejner podeberou, zvednou a usadí na transportní prostředek, zejména automobil. Tato zařízení musí být pro manipulaci s těžšími kontejnery dostatečně dimenzována a potřebují pro ovládání poměrně značnou sílu, což vyžaduje použití náročných hydraulických nebo pneumatických ovládacích prostředků. To pak nejen zvyšuje výrobní a pořizovací náklady, ale negativně ovlivňuje i ekonomiku provozu takovýchto systémů, takže se v praxi příliš neprosadily. Jejich značná hmotnost a poměrně obtížná manipulace vyplývá totiž z jejich samotného principu, kdy je nutno kontejner nejdříve zvednout a pak s ním manipulovat ve stavu, kdy je zavěšen na ramenu a svou plnou hmotností vytváří nepříznivý ohybový moment celého nakládacího systému.
Jsou též známa zařízení a kontejnerové systémy, u nichž se používá uchycení kontejneru
202 106
202 108 s k lánům nebo řetězům, které je na jedné straně nadzvednou do výěe, přetáhnou přes okraj úložného prostoru na transportním vozidle a po převážení kontejneru do vodorovné polohy ho zatáhnou do konečné dorazové polohy, v níž je pak transportován. Nehledě na složitou a tím výrobně i provozně náročnou konstrukci těchto systémů vzniká u nich problém vykládání, které jen obtížně a pouze někdy lze provést vlastními silami systému. Není-li totiž použito sklápěcího úložného rámu na dopravním prostředku, používá se pro vyloženi většinou jiných manipulačních prostředků, např. jeřábů. Proto se tyto systémy používají pouze pro rozměrné a těžké kontejnery, zejména určené k dálkové přepravě, kdy na místě určení je k dispozici manipulační prostředek pro vyložení. Z hlediska časového využiti a ekonomie provozu nejsou pro meněí a střední kontejnery, určené k převozům na kratší vzdálenosti, výhodné.
Jako velmi perspektivní se zejména v poslední době rozšiřují ty manipulační kontejnerové systémy, kde dochází k naložení kontejneru na šikmou, hydraulicky sklopenou ložnou plochu tahem lana, zavěšeného do háků kontejneru. Protože při nakládání spočívá až do určitého okamžiku stále část hmotnosti kontejneru na zemi a jeho tažení se děje na šikmou plochu, je celý manipulační proces proveditelný s poměrně malými silami. Tím je usnadněno nejen nakládání, ale i vykládání, protože tento proces probíhá s použitím gravitace v obráceném postupu. Přesto však mají tyto systémy některé nevýhody. V důsledku nutnosti použití dvou lan, zavěšených na obě strany kontejneru, je nutno zajistit dodatečná regulační a bezpečnostní zařízení pro případ nesouměrného postavení nakládaného kontejneru vzhledem k ose dopravního prostředku, pro případ vytažení jednoho lana vůči druhému, dále nastane-li nějaká jiná porucha a podobně. Tato dodatečná zařízení, pokud jsou vůbec použita, jsou poměrně komplikovaná a drahá, přičemž jejich funkce v důsledku složitosti není vždy během provozu stoprocentně zajištěna. Pro navíjení lana se používá speciálních pomaloběžných hydromotorů nebo elektromotorů, které jeou drahé a provozně náročné. Všechny tyto okolnosti pak nejen zvyšují pořizovací a provozní náklady a nepříznivě ovlivňují ekonomii provozu, ale dávají i předpoklad poměrně časté poruchovosti, která se jen do určité míry sníží použitím hydraulických válců namísto pomaloběžných hydromotorů, přičemž tažné lano je vedeno přes kladky. Obtížná vyrovnávání tahu a případné nestejnoměrné délky obou lan působí při nakládání i nadále nepříznivě na provozní spolehlivost a zavinuje značnou poruchovost těchto systémů.
Tyto nevýhody a nedostatky jsou odstraněny zařízením pro manipulaci a transport kontejnerů podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že každé lano je vedeno na sklopném rámu od své strany kontejneru ke svému úchytu na lomeném ramenu, výkyvném kolem úchytného čepu, uloženého uprostřed mezi úchyty, přičemž na sklopném rámu je uspořádán ovládací silový válec, který je na svém druhém konci napojen na posuvnou příčnou konzolu, nesoucí převodové kladky, přes něž jsou vedena lana ke kontejneru.
Velmi důležité je též takové provedení vynálezu, u něhož lomené rameno je opatřeno ovlá dacími unaěeči ovladače ventilu, zařazeného v přívodu tlakového média k ovládacímu silovému válci.
Výhodné je též přovedení, kdy kontejner je opatřen alespoň jedním válečkem pro valivý styk se zemí a sklopný rám je opatřen nosnými kladkami pro valivý styk s kontejnerem.
202 106
Zařízení podle vynálezu přináší dokonalé, neporuchové vyrovnávání nestejnoměrného tahu a délky lan a bezpečnostní vypnutí chodu celého zařízení pro případ poruchy. Protože je vyrovnávání tahu nebo délky lan na mechanickém pákovém principu, je jeho účinnost i provozní spolehlivost značná. V souvislosti s použitým jednoduchým hydraulickým pracovním válcem pro ovládání tažného kladkového systému je pak zaručena nejen nízká pořizovací cena zařízení, ale i relativně nízké náklady provozní. To vše výrazně přispívá k ekonomice jeho provozu.
Na připojených výkresech je schematicky znázorněn příklad provedení zařízení podle vynálezu. Obr. 1 představuje bokorys dopravního prostředku se zařízením podle vynálezu v poloze nakládání nebo vykládání kontejneru, obr. 2 je půdorysem samotného tažného a vyrovnávacího ústrojí a obr. 3 znázorňuje schéma hydraulického ovládacího okruhu podle vynálezu.
Na nosném rámu 1 /obr. 1/ dopravního prostředku 2, například nákladního automobilu, je uchycen sklopný rám 2 např. tak, že je s ním vzájemně spojen pomocí čepů 4 v zadní části nosného rámu 1 i sklopného rámu 2> ůíniž je zajištěno vyklápění směrem dozadu. Mezi nosným rámem 1 a sklopným rámem 2 je uspořádán vyklápěcí silový válec 5., s výhodou hydraulický. Vpředu po obou stranách sklopného rámu 2 jsou uloženy šikmé vodicí kladky 6, přes něž je vedeno lano 2 nebo jiný tažný prostředek ke kontejneru 8, k němuž je odnímátělně uchyceno. Lana 2» která jsou celkem dvě po obou stranách sklopného rámu 2, jsou dále vedena přes soustavu převodových kladek /obr. 2/, z nichž některé mohou být pro dosažení potřebné síly souosé, na lomené rameno 10, po jehož obou stranách jsou obě lana 2 uchycena úchyty 11. Uprostřed mezi úchyty 11 lan 2 Je 7 podélné ose o uspořádán úchytný čep 12 lomeného ramene
10. kolem něhož je lomené rameno 10 výkyvné a který je spojuje se základní příčnou konzolou 12, jež je součástí sklopného rámu 2· K základní příčné konzole 13 je uchycen i přední konec ovládacího silového válce 14, s výhodou hydraulického, k jehož druhému zadnímu konci, například k jeho pístnici 30. je uchycena posuvná příčná konzola 15. nesoucí převodové kladky 2· Jiné převodové kladky 2 jsou pak uloženy na základní příčné konzole 12, nebo přímo na sklopném rámu i a je přes vedeno každé lano 2 od svých úchytů 11 ke kontejneru 8.
Pro zajištění dobrého vedení posuvné příčné konzoly 15 s převodovými kladkami 9 v podélném směru je na sklopném rámu 2 uspořádáno podélné vedení 16. Lomené rameno 10, jehož zalomení je provedeno od předního konce ovládacího silového válce 14 směrem dozadu k jeho zadnímu konci, tedy směrem k lánům 2» je opatřeno ovládacími unašeči 17. například vačkovými, které jsou upraveny buč přímo anebo prostřednictvím dalších neznázorněryřch prvků, například pák a táhel, pro styk s ovladačem 18 ventilu 19 nebo jiného neznázorněného vhodného ovládacího prvku silového systému, například přesuvného rozvaděče. Sklopný rám 2 je uspořádán pro uložení kontejneru 8, jenž je opatřen jednak háky 20 pro uchycení lan 2, jednak s výhodou též alespoň jedním válečkem 21 nebo několika neznázorněnými koly pro valivý styk se zemí při nakládání a vykládání. Právě tak s výhodou pro dosažení valivého styku nakládaného nebo vykládaného kontejneru 8 se sklopným rámem 2 je tento opatřen jednou nebo více otočnými nosnými kladkami 22, válečkem nebo podobně.
Silový ovládací systém zařízení podle vynálezu /obr.. 3/, s výhodou hydraulický, je tvořen nádrží 23 hydraulického oleje, z niž je tento veden čerpadlem 24 do tlakové větve 25
202 108 potrubí, a to přes rozvaděč 26 a dále buá přes zpětný jednosměrný škrticí ventil 27 do ovlá dacího silového válce 14 anebo do zpětné větve 28 a dále zpět do nádrže 23. Tlaková větev je se zpětnou větví 28 spojena jeětě z důvodu tlakové regulace přes tlakový omezovači ventil 29. Dále je mezi rozvaděčem 26 a Škrticím ventilem 27 provedeno spojení tlakové větve 25 se zpětnou větví 28 pomocí již dříve zmíněného ventilu 19. avšak v normálním stavu jsou tyto dvě větve od sebe odděleny a jsou propojeny pouze v případě poruchy při stlačení ovladače 18 ventilu 19«
Se zařízením podle vynálezu se pracuje takto: Po příjezdu dopravního prostředku 2 ke kontejneru 8 , spočívajícím na zemi, se vyklápěcím silovým válcem 2 sklopí sklopný rám a lana 2 se zaklesnou do háků 20 kontejneru 8. Pak se vpouští tlakový olej přes rozvaděč do ovládacího silového válce 14 a jeho pístnice 30 s převodovými kladkami 2 se vysouvá. Lana 2 začnou táhnout kontejner 8, jehož přední konec se zvedne a je přes nosné kladky 22 vtažen nad ložnou plochu sklopného rámu 2.» přičemž pojíždí válečkem 21 po zemi. Postupně je kontejner 3 tažen dále, až se překlopí a spočine na ložné ploěe sklopného rámu 2,. Pak je dotažen až do koncové polohy, načež se sklopný rám 2 sklopí zpět do vodorovné polohy a je tak umožněn transport kontejneru 8 na žádané místo a jeho následné vyložení, které se provede opačným postupem. Při manipulaci je velmi významné a výhodné, že při nestejnoměrném tahu nebo délce lan 2» zejména při v praxi běžném nesouosém najetí dopravního prostředku 2 ke kontejneru 8, se lomené rameno 10, na němž jsou lana 2 uchycena, natáčí kolem úchytného čepu 12 na straně působení menší tažné síly lana 2 dozadu. Tím se kolmá vzdálenost úchytu 11 tohoto lana 2 0<J podélné osy o zmenšuje a v důsledku toho se zmenšuje i moment, vyvozující tímto silovým převodem tažnou sílu na toto lano 2· Naproti tomu se stejným pohybem lomeného ramene 10 natočí toto na druhé straně dopředu, čímž se kolmá vzdálenost úchytu 11 od podélné osy o na této druhé straně zvětší a stejným silovým převodem stoupne i tažná síla, působící na druhé lano 2i a ve stejném poměru nebo o stejnou míru, jak na první straně klesla. Tím se přitáhne příčíce se nebo nesouměrně tažený kontejner 8 na zaostávající straně a naopak povolí na straně, kde je více vpředu, takže se během manipulace automaticky srovnává a je vtahován na dopravní prostředek 2 plynule, bez poruch zaviněných příčením. Přitom je též vyrovnáván nestejnoměrný tah lan 2· Při závažné poruše, například při zablokování jedné strany kontejneru 8, se působením síly, vyvozené ovládacím silovým válcem 14 stále tlačí lomené rameno 10 v místě jeho úchytného čepu 12 a kolem něj se natáčí tak dlouho, až jeden z ovládacích unášečů 17 přeruší přes ovladač 18 ventilu 19 přívod tlakového oleje do ovládacího silového válce 14 a další manipulace se automaticky přeruší do té doby než se závada odstraní. Oběma těmito popsanými důležitými funkcemi je dosaženo maximální plynulosti manipulace s kontejnerem 8 při samočinném vyrovnávání stranových tažných sil a déle pak bezpečnosti práce a zabránění eventuální větší poruchy při zablokování kontejneru 8 na jeho jedné straně.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů, u něhož je dopravní prostředek opatřen sklopnou ložnou plochou a silově ovládanými lany pro tažení nebo přidržování manipulova ného kontejneru, vyznačené tím, že každé lano /7/ je vedeno na sklopném rámu /3/ od své strany kontejneru /8/ ke svému úchytu /11/ na lomeném ramenu /10/, výkyvném kolem úchyt ného čepu /12/, uloženého uprostřed mezi úchyty /11/, přičemž na sklopném rámu /3/ je uspořádán ovládací silový válec /14/, který je na svém druhém konci napojen na posuvnou příčnou konzolu /15/, nesoucí převodové kladky /9/, přes něž jsou vedena lana /7/ ke kontejneru /8/.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím., šeči /17/ ovladače /18/ ventilu /19/, silovému válci /14/.
    že lomené rameno /10/ je opatřeno ovládacími unázařazeného v přívodu tlakového média k ovládacímu
  3. 3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že kontejner /8/ je opatřen nejméně jedním válečkem /21/ pro valivý styk se zemí a sklopný rám /3/ je opatřen nosnými kladkami /22/ pro valivý styk s kontejnerem /8/.
CS375979A 1979-05-31 1979-05-31 Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů CS202106B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS375979A CS202106B1 (cs) 1979-05-31 1979-05-31 Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS375979A CS202106B1 (cs) 1979-05-31 1979-05-31 Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202106B1 true CS202106B1 (cs) 1980-12-31

Family

ID=5378600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS375979A CS202106B1 (cs) 1979-05-31 1979-05-31 Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS202106B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4202653A (en) Pipe handling apparatus
US4236859A (en) Mobile hoist
US9132999B2 (en) Method of connecting crane suspension assembly sections together and frame mounted assembly used therefore
US4129221A (en) Pipe handling apparatus
AU2006211845B2 (en) Trolley and spreader assembly
US3161309A (en) Grapple construction
US3322455A (en) Lifting mechanism
US2308648A (en) Loading and unloading mechanism for trucks
US20220127118A1 (en) Vehicle mounted fork lift and method
US4381872A (en) Remote controlled clamshell bucket apparatus and method of using same
US2812868A (en) Loading and unloading device for trucks
US5007792A (en) Vehicle-mounted load hoisting device
US3860282A (en) Log skidder grapple
US2755945A (en) Handling apparatus
SE465122B (sv) Anordning vid lastfordon foer mottagande och avlaemning av lastenheter
CS202106B1 (cs) Zařízení pro manipulaci a transport kontejnerů
US2877910A (en) Containers and elevating and dumping apparatus therefor for load-carrying vehicles
CA2131356A1 (en) Device for loading and unloading of a load-carrying unit on a vehicle
US2982430A (en) Straddle trailer
CN112944032B (zh) 装配式管线收布车及其使用方法
US3426927A (en) Movable platform with lift and turnover mechanism
US3952886A (en) Arrangement for stabilizing an aircraft during loading and unloading operations
SU1104091A1 (ru) Захватное устройство дл грузов в мешках
US3830507A (en) Log skidding grapple
US2573342A (en) Self-loading vehicle