CS200185B2 - Explosive composition - Google Patents

Explosive composition Download PDF

Info

Publication number
CS200185B2
CS200185B2 CS76327A CS32776A CS200185B2 CS 200185 B2 CS200185 B2 CS 200185B2 CS 76327 A CS76327 A CS 76327A CS 32776 A CS32776 A CS 32776A CS 200185 B2 CS200185 B2 CS 200185B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sulfur
calcium nitrate
weight
nitrate
fuel
Prior art date
Application number
CS76327A
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel A Wasson
Original Assignee
Ireco Chemicals
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ireco Chemicals filed Critical Ireco Chemicals
Publication of CS200185B2 publication Critical patent/CS200185B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06BEXPLOSIVES OR THERMIC COMPOSITIONS; MANUFACTURE THEREOF; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS EXPLOSIVES
    • C06B47/00Compositions in which the components are separately stored until the moment of burning or explosion, e.g. "Sprengel"-type explosives; Suspensions of solid component in a normally non-explosive liquid phase, including a thickened aqueous phase
    • C06B47/14Compositions in which the components are separately stored until the moment of burning or explosion, e.g. "Sprengel"-type explosives; Suspensions of solid component in a normally non-explosive liquid phase, including a thickened aqueous phase comprising a solid component and an aqueous phase

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Confectionery (AREA)

Description

Vynález se týká zdokonalených výbušinových' nebo trhavinových směsí typu vodného gelu nebo suspenze.
Výbušinové nebo trhavinové směsi typu vodného gelu nebo suspenze, které se obecně označují jako suspenzní výbušiny nebo trhaviny, mají široký rozsah použití jako běžné trhaviny vzhledem k jejich malé nákladnosti, bezpečnosti a k tomu, že jsou podle své povahy odolné vůči vodě. Vodné suspenzní trhaviny obsahující kontinuální kapalnou fázi a obsahují všeobecně anorganickou okysličující sůl, obvykle převážně dusičnan amonný, dále obsahující zahušťovadlo pro kapalnou fázi, v níž část nebo úhrn okysličující soli je rozpuštěn, dále palivovou složku a/nebo sensibilizátor, popřípadě ještě další složky jako složky uvolňující plyn a zesíťující složky^ se velmi úspěšné používaly dokonce i ve vrtných děrách obsahujících vodu.
Aby se zajistila přiměřená sensibilita suspenzních trhavinových směsí bez začlenění nebezpečných samozápalných sensibllízátorů jako trinitrotoluenu, přidává se nevýbušná sensíbilízační složka; především jemně rozmělněné částice hliníku, jako je hliník používaný v nátěrových hmotách. Sensibilita trhavinových směsí suspenzní povahy se běžně měří podle kritického průměru, to jest nejmenší průměr, ve kterém válcová nálož výbušiny efektivně a úplně rozšíří detonační vlnu a tedy oblast, ve které výbušinová nálož bude úspěšně uvedena do detonace. Dokonce i malá množství hliníku v jakosti používané v nátěrových hmotách (1 hmot. % nebo méně) podle zjištění výrazně snižuje kritický průměr u dané směsi a při dané teplotě a tak výrazně přispívá k její sensibilitě.
Používání hliníku v jakosti pro nátěrové hmoty, jako sensibilizátoru, je ovšem prakticky omezené vzhledem k jeho relativní nákladnosti v porovnání s ostatními složkami výbušiny. Činila se řada pokusů jak najít náhradní méně nákladné sensibilizátory. Patent Spojených států č. Re 27 095 udává, že kombinace elementární síry a síranu sodného působí jako sensibilizátor ve vodných nebo suspenzních trhavinových směsích. Síra v kombinaci jen s dusičnanem amonným nevyvolá takový sensibilizační účinek, jakého se dosáhne při kombinaci síranu sodného a síry.
I když bylo zjištěno, že síra má zvlášť výhodné sensibilizační účinky v kombinaci se síranem sodným v suspenzních trhavinových směsích, až dosud se obecně používala jen jako palivo buď ve směsi nebo bez síranu sodného.
Vynález se opírá o zjištění, že kombinace specifických podílů a množství dusičnanu vápenatého a síry ve vodné trhavinové směsi působí jako vysoce účinný sensibilizátor. I když je tato kombinace podobná dosavadním kombinacím, zjistilo se s překvapením, že dusičnan vápenatý a síra je výrazně lepší sensibilizátor než síran sodný a síra. Bylo zjištěno, že směsi obsahující dusičnan vápenatý a síru mají výrazně odlišné vlastnosti než směsi obsahující síran sodný a síru. Jednou z výhod dusičnanu vápenatého a síry proti síranu sodnému a síře je, že vytváří podstatně vyšší hladinu sensibilizace než síran sodný a síra.
Předmětem vynálezu je výbušinová směs obsahující anorganickou okysličující sůl, částečně nebo zcela rozpuštěnou v kapalné fázi, dále obsahující pevné nebo kapalné palivo nebo obojí, jakož i zahušťovadlo, vyznačená tím, že sensibilizátor v ní obsažený je tvořen kombinací alespoň 20 až 45 hmotnostních % dusičnanu vápenatého jako okysličující soli a 3 až 7 hmotnostních % síry jako- paliva.
Další výhodou dusičnanu vápenatého a síry proti síranu sodnému a síře -je to, že sensibilizace pomocí dusičnanu vápenatého a síry je výrazně a podstatně méně závislá na teplotě, než je tomu u sensibilizace používající síran sodný a síru. Směsi sensibilizované dusičnanem vápenatým a sírou se mohou snadno vyrobit na vyhovující stupeň sensibility pro spolehlivé detonace v malém průměru, to- jest 5,08 cm a nižší při 5 °C, která však není citlivá na rozbušku při 20 °C nebo více. Sensibilizace pomocí síranu sodného a síry nemá tyto vlastnosti.
Další výhoda, kterou přináší vynález v porovnání se sensibilizací se síranem sodným a sírou, se přisuzuje - použití vysokých podílů dusičnanu vápenatého, které jak vysvětleno v patentech Spojených států č. 3 660 181 a 3 713 917, - s - . obsahem krystalické vody, která se uvolňuje při rozpouštění soli do vodného kapalného rozpouštědla, avšak která je - odpovídajícím způsobem . . odebírána z rozpouštědla při - - následném vysrážení části nebo úhrnu soli. To- přispívá k fluiditě směsi při míchání a čerpání, avšak také zvyšuje pevnost a stabilitu za teplot uskladnění, které jsou nižší než teploty, za kterých se provádělo míchání.
Směsi - typu podle - vynálezu všeobecně obsahují jemně rozptýlené bublinky plynu, čímž se snižuje hustota těchto směsí a jež, jak zjištěno, velmi výrazně zvyšuje jejich citlivost. Ve směsích, které nejsou tvrdé, tato disperze - bublin plynu umožňuje, že směs je stlačitelná a proto za větších tlaků může její hustota růst do té míry, že pak nezůstává citlivou na detonaci. Směsi podle vynálezu se mohou vyrábět tak, že jsou v podstatě nestlačitelné vzhledem ke své relativní tvrdosti, i když obsahují jemnou disperzi bublin plynu.
Kombinace s dusičnanem vápenatým a sírou podle - vynálezu nejen vytváří vyšší sensibilizaci, avšak také vedle toho poskytuje požadované fyzikální vlastnosti směsi vzhledem ke krystalické vodě obsažené v dusičnanu vápenatém.
Výše zmíněné - výhody a rozdíly sensibilizace s dusičnanem vápenatým a -sírou při porovnání se sensibilizací se- síranem sodným a sírou začínají, jak bylo- pozorováno, v proveditelné míře a zvláště - se zřetelem na sensibilizační účinek při minimálním obsahu - dusičnanu vápenatého asi 20 hmotnostních %, vztaženo na úhrn směsi (s výjimkou případu, když je uvedeno něco jiného, procentní podíly dusičnanu vápenatého se v dalším obsahu budou chápat tak, že neobsahují krystalickou vodu, která však přesto je normálně přítomna v dusičnanu vápenatém, například přibližně v 15 % hmotnostních podílech u běžného dusičnanu vápenatého) a přičemž dostatečné množství - síry je s výhodou od přibližně 5 do přibližně 7 hmotnostních % síry. Výše popsaný efekt týkající se tvrdosti se -stane výrazným, když podíl dusičnanu vápenatého je nad 30 hmotnostních °/o. S výhodou síra je přítomna v odpovídajících množstvích, jež stačí k tomu, aby se vytvořil poměr dusičnan vápenatý: síra - odpovídající cifernému výrazu 5; 3:1, přičemž stechiometrický poměr pro reakci dusičnanu vápenatého a síry k vytvoření síranu vápenatého, dusíku a kyslíku, i když síra je přítomna v množství jen přibližně 3% nebo výše, vede - k přiměřené sensibilizaci. Přebytek síry nad výše uvedený -optimální podíl nepřispívá výrazně k vzniku další sensibilizace a proto přebytečné množství působí jen jako palivo. Horní - hranice pro dusičnan - vápenatý a síru nejsou rozhodujícího významu a jsou v zásadě dány praktickými nezbytnostmi pro - výbušinovou směs, která podle své podstaty má vyvážený obsah kyslíku, Síra se normálně nepoužívá v množstvích větších, než je optimální množství.
Směsi podle vynálezu - včetně poměrového vztahu mezi dusičnanem vápenatým a sírou všeobecně -obsahují anorganickou okysličující sůl, kapalné nebo pevné palivo nebo obojí, vodu, zahušťovadlo a popřípadě složku uvolňující plyn a zesíťující.
Okysličující sůl nebo soli, z nichž alespoň 20 hmotnostních %, vztaženo na úhrn směsi, je - dusičnan vápenatý, jsou vybrány - ze skupiny tvořené dusičnanem amonným a dusičnany alkalických kovů, dále chloristany a konečně dusičnany - a - chloristany amonné a alkalických kovů. Příklady takových solí jsou dusičnan amonný, síran sodný, dusičnan - vápenatý, dusičnan draselný, -chloristan amonný, chloristan vápenatý, chloristan draselný a další. S výhodou je okysličující sůl tvořena kombinací dusičnanu amonného a dusičnanu vápenatého, výhodně přibližně ve - stejných podílech. Úhrn použité -okysličující soli je všeobecně přibližně - 50 až - 80 hmotnostních % úhrnné směsi a - s výhodou přibližně od 60 do 75 hmotnostních °/o.
Úhrnné množství vody přítomné ve směsi je všeobecně ed 5 % až přibližně 20 hmotnostních °/o včetně krystalické vody přítomné v dusičnanu vápenatém. Používání vody v těchto rozmezích všeobecně umožní, aby směs byla dostatečně fluidní, aby jí · bylo možno čerpat běžnými čerpadly používanými pro suspenze za zvýšených teplot používaných při míchání přibližně 60 až 70 °C, avšak produkt při ochlazení pod uvedenou teplotu, jako například na teplotu místnosti, s přihlédnutím, že dusičnan vápenatý potřebuje svoji krystalizační vodu při přechodu do pevného stavu. I když se požaduje alespoň přibližně 20 % dusičnanu vápenatého ve směsi podle vynálezu, s výhodou se používá asi 30 až 45 % kromě krystalické vody.
Vedle síry, která, · jak uvedeno, je přítnomna v množství alespoň přibližně 3 hmotnostních %, možno používat dalších pevných nebo kapalných paliv nebo paliv obojího druhu v množstvích, která stačí, aby se vytvořila směs .zásadně s vyváženým . obsahem kyslíku. Příklady pevných paliv, jichž lze používat, tvoří jemně . rozmělněný hliník, uhličité složky jako · gilsonit nebo uhlík, rostlinné zrniny jako z pšenice a podobně. Kapalná paliva mohou být organické kapaliny s vodou mísitelné nebo nemísitelné. Mezi mísitelné patří · . · alkoholy, jako methanol, glýkoly, jako, . ethylenglykol, . .. amidy, jako formamid a . analogické kapaliny obsahující dusík. Tyto kapaliny obecně působí jako rozpouštědlo · pro okysličující sůl a proto mohou nahradit vodu v různých stupních. Nemísitelné . kapaliny . zahrnují alifatické, alicyklické a/nebo .. aromatické . nasycené nebo nenasycené · kapalné uhlovodíky. Zvláště výhodným s vodou nemísitelným kapalným palivem je topný olej číslo 2. Úhrnné množství použitého paliva závisí na množství okysličující soli, která je přítomna, jakož i na určitém typu použitého paliva, obecně však je alespoň v množství přibližně 18 hmotnostních
Vodná fluidní fáze směsi se · s výhodou učiní viskózní přidáním jednoho nebo více zahušťovadel typu a v množství · běžně používaném v oboru. Mezi tato zahušťovadla patří galaktomannin, s výhodou guarová guma, guarová guma o snížené molekulové hmotě, popsaná v patentu Spojených států č. .3 778 909, polyakrylamid a analogická syntetická zahušťovadla mouky a škroby. Zahušťovadlo je obvykle přítomné v množství přibližně 0,05 až přibližně 2,5 hmotnostních %. Mouky a škrobu se ovšem mohou používat ve značně větších množstvích, přibližně až do 10 % a v tomto případě mají důležitou funkci nebo dokonce primární funkci jako paliva.
Je dobře známé, že se používá látek uvolňujících plyn, s výhodou za tím účelem, aby se snížila a upravovala hustota směsi a aby se zvýšila sensibilita trhavin založených na vodné suspenzi. Směsi podle vynálezu s výhodou používají · malého množství · takových látek uvolňujících plyn, například asi 0,01 % až 0,2 % nebo · více, nejvýhodněji asi ·0,05 %, aby se dosáhlo hustoty . směsi činící méně než přibližně 1,5 g na · cm3. Směsi podle vynálezu s výhodou mají · hustotu přibližně 1,0 g/cm3 až přibližně 1,3 g/cm3. Výhodnou látkou uvolňující plyn je dusitanová sůl, jako dusitan sodný. Dusitanové · soli mohou být upraveny tak, aby se chemicky rozkládaly v roztoku směsi a vytvářely · bublinky plynu. Mechanické míchání .. /zahuštěné vodné fáze směsi, jež se · získá během míchání vodné fáze a pevných částicových složek, vede k vytváření jemných plynových bublinek za uvedeného mechanického · míchání. Duté · částice jako jsou duté skleněné kuličky, kuličky napěněného polystyrenu nebo mikrokuličky z plastických hmot se také rovněž běžně používají k · vytvoření suspenzní směsi s obsahem plynu, zvláště tehdy, když je žádoucí, aby produkt nebyl stlačitelný · za vysokých tlaků. . · Souběžně lze používat dvou nebo více z těchto běžně používaných plyn vnášejících · prostředků.
Směsi podle vynálezu se připravují tak, že se napřed vytvoří roztok · okysličující soli a vody · a popřípadě mísitelného kapalného paliva s kritickým bodem přibližně 50°. Tento roztok se připraví · · a · udržuje na zvýšené teplotě asi 60 až 70 °C. · Roztok -se s výhodou předběžně zahustí vnesením části nebo úhrnu zahušťovadla. Do · tohoto roztoku se přidají · zbývající složky · včetně síry v práškové formě. Tyto zbývající složky se po vnesení homogenně dispergují v roztoku za· použití mechanických známých · míchadel. Vzniklá výbušinová směs se · pak může dopravovat, například čerpat, ještě za kapalného · stavu do· požadovaných nádob nebo, obalů.
Vynález může být lépe pochopen odkazem na řadu příkladů. Příklady A a E v následující tabulce se týkají dosud známých · směsí používajících síran sodný a · síru a práškového hliníku jakosti · pro nátěrové hmoty jako sensibilizátoru. Příklady B, C a D používají dusičnan vápenatý a síru · . jako sensibilizátorů podle vynálezu. · Příklad · C obsahuje hliník jakosti pro nátěrové hmoty jako dodatkový sensibilizátor. Z porovnání příkladů A a E na jedné straně s B, C a D na druhé straně plyne jasně, že dusičnan vápenatý a síra · je výrazněji lepší sensibilizátor než kombinace síranu · sodného a síry. Například směsi obsahující síran sodný a síru mají kritické průměry při 5 °C 6,25 cm, popřípadě až 7,62 cm, kdežto směsi s dusičnanem vápenatým a sírou, aniž byly sensibilizovány uvedenou hliníkovou složkou, mají kritické průměry 5,03 cm, popřípadě méně než 3,80 cm, popřípadě rovnající se 3,80 centimetru. Tento rozdíl v kritických průměrech je · důležitou vlastností výrobku, protože balené produkty se s výhodou omezují pro spolehlivost detonačního účelu na průměry, které jsou dvojnásobek kritického průměru směsi. Tak příklad 6 všeobecně by se nebalil do obalů o průměru menším než 15,24 cm, kdežto u příkladů C a · D lze balit do obalů o průměru 7,62 cm. Ve skutečnosti, pokud jde · b příklad C, je pravděpodobné, že se bude používat i menších průměrů než 7,62 cm, poněvadž kritický průměr je menší nebo se rovná 3,8 cm. Proto kombinace · obsahující dusičnan vápenatý a síru poskytuje směs, která je podstatně způsobilá obměnám ve velikosti balených produktů.
Kombinace dusičnanu vápenatého a síry podle vynálezu vyvolává sensibilizaci · zhruba se rovnající použití asi 1 % práškového hliníku ve · vysoké jakosti pro nátěrové hmoty. Proto· lze za . použití dusičnanu vápenatého a síry · místo uvedeného hliníku nebo náhradu · jeho části získat podstatně více ekonomickou výbušlnu, než podle dosavadního stavu techniky. Sensibilizační účinek kombinace dusičnanu vápenatého a síry je jasně patrný z porovnání příkladů D a F. · Tyto příklady jsou shodné ve všech důležitých hlediscích s výjimkou toho, že příklad F neobsahuje · síru. U příkladu D sensibllizace pomocí dusičnanu vápenatého a síry poskytuje kritický průměr při 5 °C 3,80 cm, kdežto u F bez · sensibllizace· pomocí dusičnanu vápenatého a síry je kritický průměr při 5 °C 12,70 cm.
Skutečnost, že směsi sensibilizované dusičnanem vápenatým a sírou · jsou více nezávislé na teplotě, · pokud jde o sensibilitu, než směsi sensibilizované síranem· sodným a sírou, je jasně patrná z porovnání příkladů G · a H. Příklad G s dusičnanem · vápenatým a sírou má kritický průměr menší nebo shodný s 3,8 cm · při · 5 °G, není však citlivý na náraz při 20 °C a potřebuje 8 g 50/50 pentolitového · zesilovače rozbušky pro detonaci. Příklad H sensibilizovaný síranem sodným a sírou · má v zásadě stejnou citlivost jako G při 20 °C a proto potřebuje 8 g zesilovače rozbušky pro detonaci. Směs podle příkladu H je výrazně méně citlivá · při 5 °C a kritickým průměrem 6,35 cm a proto· ztrácí citlivost více než směs podle· příkladu · G s poklesem · . teploty.
Skutečnost, že směsi sensibilizované dusičnanem vápenatým a sírou se mohou· formulovat tak, aby zůstaly . při 20 °C necitlivé na náraz, vyplývá z příkladů Gal. Při 20 °C oba tyto příklady požadují 8 g 50/50 minimálního pentolitového zesilovače rozbušky pro detonaci. Proto směsi podle těchto · příkladů · nevedou k detonaci · při 20 °C při použití normalizované 8 rozbušky. Tato citlivost při vysoké teplotě bez rozbušky byla pozorována, i když podle příkladu G směs obsahuje 1% hliníku v jakosti pro · nátěrové hmoty jako dodatkový sensibilizátor a směs podle příkladu I, i když neobsahovala žádný hliník tohoto druhu, obsahovala dusičnan vápenatý a síru · v přibližně maximálním pro praxi použitelným množství pro sensibilizaci.
Příklady J a K obsahují jen 3 hmotnostní % síry a jen asi 24, popřípadě 16 hmotnostních · % dusičnanu vápenatého, nehledíc · ke krystalické · vodě. I když J obsahuje relativně · malá množství dusičnanu vápenatého a síry, je jasně méně· citlivá než například směs D, která obsahuje více než optimální množství· dusičnanu vápenatého a síry· a je dosaženo stále dostatečné senzibllizace pomocí dusičnanu vápenatého a síry, aby se účinně uvedla do detonace · nálož o · průměru 10,32 cm· při 5 °C. Je význačné, že K obsahující jen 16 % dusičnanu vápenatého, což je méně než prakticky požadované minimální množství 20 · %, · nebyla dostatečně · citlivá k detonaci · nálože o průměru· 15,24 cm při 5 °C.
Ve všech těchto příkladech bylo · zjištěno, že sensibllizace, prováděná· pomocí dusičnanu vápenatého a síry vede k dobré stabilitě a odolnosti vůči vodě, · ' že směs je v kapalném stavu, aby mohla být čerpána · při počáteční formulaci a že je · tvrdá a relativně nestlačitelná s výjimkou · příkladu· K při ochlazení na teploty · pod jejich · kritické body.
Směsi · podle vynálezu se mohou vytvářet a ihned · . vnášet do vývrtových děr pomocí čerpadel nebo jiných známých zařízení. Vzhledem ke své dobré odolnosti vůči vodě nepotřebují ochranný obal a mohou · se umísťovat · přímo do vývrtových děr obsahujících vodu. Obvykle tyto vývrtové díry mají být o průměrech alespoň 7,62 · cm a · obvykle o dvojnásobné velikosti nebo i větší.
Při použití v malých průměrech, jako je 7,62 cm nebo méně, se s · výhodou směsi balí do válcové · tyčovité formy. Běžným balicím materiálem je polyethylen. Balicí· zařízení jsou známa. V balené formě se směsi mohou používat stejným způsobem jako běžné dynamitové tyčé. Poněvadž· směsi jsou odolné vůči vodě, není třeba obtížné · opatrnosti k tomu, aby se zabránilo· porušení obalu v prostředí, v němž je · přítomna· voda. Vzhledem k vysoké citlivosti jim vlastní a vzhledem k možnosti, aby byly dále senslbilizovány relativně malými · množstvími hliníku jakosti pro nátěrové hmoty, je možno směsi používat v širokých obměnách průměrů.
V oboru je známo, že směsi · podle vynálezu mohou být formulovány tak, aby · měly řadu požadovaných fyzikálních vlastností. Tak · například lze obměňovat· v široké míře fluiditu směsí, například tak, že · se upraví relativní poměry zahuštovadla, zesíťovacího činidla a kapalného rozpouštědla. I když· je výhodnou formou tvrdý produkt v podstatě nestlačitelný a tedy relativně nezávislý· nepůsobení tlaku, lze směsi, které mají vyšší fluiditu, úspěšně přivést k detonaci · tam, kde nejsou požadovány vysoké tlaky.
I když vynález byl popsán s poukazem na vysvětlující příklady a výhodná provedení, je odborníkům jasno, že · lze provádět řadu modifikací a · tyto modifikace se pohybují v rámci · smyslu vynálezu, jak je dále definován.
KJ cccd
1П* о I 1Л о* Ю см I τ—I
О^ОО см~ со coin i юо со 1 о | со* ’Ф СМ СМл юо* о* |
00 CD. О* О 1 1 со t> со гН т$Г О* CM
СМ i о ю см см
О* 1 со i т-Г хЛ* О* О 1
О СО см со* с о |
V tabulce je užito následujících zkratek SN — síran sodný, sloučenin: AN — dusičnan amonný,
S — elementární síra
Tabulka
О СМ < | Ttf см* о* СО I г-1 гН о~ о*
см о* со | ® 1 о со | ТЛ* о* хЯ см~ о*
°D°~ θ °ч xj< см
о* | со см* т-Г ю* о* о*
см оо сэ тл ХК см
о* 1 СО* СО* 1 Ю*О* о*
CQ
Я
СО со Я
О' т—1 о
т-Г 1 о 1 1 I [ оо S
1 гН 1 1 1 1 Я
Я
Я
Я
LO ю
гЧ СО 60 60 ω
гН I со I 1 ° 00 I Я
1 1 1 1 о
’Ф со СЮ Ю СО О
тЧ гЧ со | I 60 СМ
1 1 00
00 тЧ О' г-1 гН т-Ч ОО ” 1 Ы) 1 00 Гх^ см
VII
tx CD
СО
VII
r4~ 00 гч ©

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT
    1. Výbušinová směs obsahující anorganickou okysličující sůl, částečně nebo zcela rozpuštěnou v kapalné fázi, dále obsahující pevné nebo kapalné palivo- nebo obojí, jakož i zahušťovaďlo, vyznačená tím, že sensibilizátor v ní obsažený je tvořen kombinací alespoň 20 až 45 hmotnostních '% dusičnanu vápenatého jako okysličující soli a 3 až 7 hmotnostních % síry jako paliva.
    vynalezu
  2. 2. Výbušinová směs podle bodu 1, vyznačená tím, že hmotnostní poměr dusičnanu vápenatého k síře je 5,3 : 1.
  3. 3. Výbušinová směs podle bodu 1, vyznačená tím, že obsahuje 5 až 7 hmotnostních % síry a 35 až 45 hmotnostních % dusičnanu vápenatého.
CS76327A 1975-01-20 1976-01-19 Explosive composition CS200185B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/542,280 US4032375A (en) 1975-01-20 1975-01-20 Blasting composition containing calcium nitrate and sulfur

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS200185B2 true CS200185B2 (en) 1980-08-29

Family

ID=24163108

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS76327A CS200185B2 (en) 1975-01-20 1976-01-19 Explosive composition

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4032375A (cs)
JP (1) JPS5813519B2 (cs)
AT (1) AT343031B (cs)
BE (1) BE837565A (cs)
BR (1) BR7600306A (cs)
CA (1) CA1069312A (cs)
CH (1) CH618954A5 (cs)
CS (1) CS200185B2 (cs)
DE (1) DE2601162C2 (cs)
ES (1) ES444352A1 (cs)
FR (1) FR2297822A1 (cs)
GB (1) GB1525991A (cs)
IE (1) IE42393B1 (cs)
IN (1) IN145385B (cs)
IT (1) IT1052941B (cs)
LU (1) LU74201A1 (cs)
NL (1) NL7600540A (cs)
NO (1) NO142344C (cs)
PL (1) PL102552B1 (cs)
SE (1) SE418494B (cs)
SU (1) SU698527A3 (cs)
ZA (1) ZA7670B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4322258A (en) * 1979-11-09 1982-03-30 Ireco Chemicals Thermally stable emulsion explosive composition
US4456494A (en) * 1980-05-29 1984-06-26 Energy Sciences Partners, Ltd. System for making an aqueous slurry-type blasting composition
US4364782A (en) * 1980-09-12 1982-12-21 Ireco Chemicals Permissible slurry explosive
AR241896A1 (es) * 1982-05-12 1993-01-29 Union Explosivos Rio Tinto Composicion y procedimiento para la obtencion de explosivos en emulsion.
US4585495A (en) * 1985-03-11 1986-04-29 Du Pont Of Canada, Inc. Stable nitrate/slurry explosives
GB9221886D0 (en) * 1992-10-19 1992-12-02 Explosive Dev Ltd Improvements in or relating to explosives
US5320691A (en) * 1993-07-08 1994-06-14 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Charcoal-free black powder type granules and method of production

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US27095A (en) * 1860-02-14 Spring egg-cup
USRE27095E (en) * 1970-01-14 1971-03-23 Ammonium nitrate slurry blasting composition containing sulfur- sodium nitrate sensitizer
US3653996A (en) * 1970-01-22 1972-04-04 Atlas Chem Ind Controlled gelation in aqueous explosives containing boric acid
US3713917A (en) * 1970-11-16 1973-01-30 Ireco Chemicals Blasting slurry compositions contain-ing calcium nitrate and method of preparation
US3787254A (en) * 1971-06-01 1974-01-22 Ireco Chemicals Explosive compositions containing calcium nitrate
US3886010A (en) * 1972-07-24 1975-05-27 Ireco Chemicals Stabilized and aerated blasting slurry containing thiourea and a nitrite gassing agent

Also Published As

Publication number Publication date
SE418494B (sv) 1981-06-09
DE2601162A1 (de) 1976-07-22
JPS5813519B2 (ja) 1983-03-14
IE42393L (en) 1976-07-20
AT343031B (de) 1978-05-10
ATA33676A (de) 1977-08-15
SU698527A3 (ru) 1979-11-15
IN145385B (cs) 1978-09-30
NO760163L (cs) 1976-07-21
CH618954A5 (cs) 1980-08-29
GB1525991A (en) 1978-09-27
BE837565A (fr) 1976-05-03
ES444352A1 (es) 1977-12-01
PL102552B1 (pl) 1979-04-30
CA1069312A (en) 1980-01-08
AU1015776A (en) 1977-07-14
FR2297822B1 (cs) 1981-12-24
US4032375A (en) 1977-06-28
IT1052941B (it) 1981-08-31
IE42393B1 (en) 1980-07-30
SE7600501L (sv) 1976-07-21
DE2601162C2 (de) 1986-08-07
ZA7670B (en) 1976-12-29
LU74201A1 (cs) 1976-07-23
JPS51104014A (cs) 1976-09-14
NO142344C (no) 1980-08-06
FR2297822A1 (fr) 1976-08-13
NO142344B (no) 1980-04-28
BR7600306A (pt) 1976-08-31
NL7600540A (nl) 1976-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4141767A (en) Emulsion blasting agent
US4585495A (en) Stable nitrate/slurry explosives
EP0622346B1 (en) Explosive composition suitable for cartridging in paper and its method of manufacture
JPS61205690A (ja) 安定な硝酸塩/スラリー爆薬
US4780156A (en) Water resistant sensitizing additive for ammonium nitrate blasting agents
US4401490A (en) Melt explosive composition
US3660181A (en) Blasting slurry compositions containing calcium nitrate and method of preparation
US4456492A (en) Melt explosive composition
US3445305A (en) Gelation of galactomannan containing water-bearing explosives
AU639562B2 (en) Emulsion that is compatible with reactive sulfide/pyrite ores
CS200185B2 (en) Explosive composition
US3235425A (en) Slurry-type blasting compositions containing ammonium nitrate and smokeless powder
US4026738A (en) Stabilized, foamed water gel explosives and method
US4547232A (en) Sensitization of water-in-oil emulsion explosives
CA1197688A (en) Perchlorate slurry explosive
US4364782A (en) Permissible slurry explosive
US4637848A (en) High density gel explosive
US3160535A (en) Free flowing granular explosive composition of controlled particle size
US3108917A (en) Tnt-tetraborate gelled aqueous explosive slurry
US6214140B1 (en) Development of new high energy blasting products using demilitarized ammonium picrate
IL30111A (en) Water-bearing explosion compositions
EP0001691B1 (en) Slurry explosive composition
CA1090139A (en) Explosive compositions
NO180116B (no) Lavtetthets vanngel-eksplosivsammensetning