CS199780B1 - Thyristor transducer - Google Patents

Thyristor transducer Download PDF

Info

Publication number
CS199780B1
CS199780B1 CS293477A CS293477A CS199780B1 CS 199780 B1 CS199780 B1 CS 199780B1 CS 293477 A CS293477 A CS 293477A CS 293477 A CS293477 A CS 293477A CS 199780 B1 CS199780 B1 CS 199780B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
support frame
module
base
thyristor
attached
Prior art date
Application number
CS293477A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jan Vokal
Jaroslav Havelka
Stanislav Undus
Bohuslav Pistinek
Original Assignee
Jan Vokal
Jaroslav Havelka
Stanislav Undus
Bohuslav Pistinek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Vokal, Jaroslav Havelka, Stanislav Undus, Bohuslav Pistinek filed Critical Jan Vokal
Priority to CS293477A priority Critical patent/CS199780B1/en
Publication of CS199780B1 publication Critical patent/CS199780B1/en

Links

Landscapes

  • Rectifiers (AREA)
  • Power Conversion In General (AREA)

Description

Předmětem vynálezu je tyristorový měnič sloužící zejména pro inovaci rtulových usměrňovačů, například v hutních provozech, měnírnách, galvanizovnách a podobně.The subject of the invention is a thyristor converter used in particular for the innovation of mercury rectifiers, for example in metallurgical plants, converter stations, galvanizing plants and the like.

Poněvadž doba životnosti rtulových usměrňovačů není slučitelná s dobou životnosti odpovídajících mechanických a elektromechanických dílů, dochází zejména v hutních provozech a měnírnách k rekonstrukcím těchto zařízení. Rtulové usměrňovače jaou navíc málo účinné a spolehlivé (existence zpětných zápalů), jsou technicky zastaralé a vyžadují relativně náročnou údržbu. Jejich nepříznivá energetická účinnost, způsobená zejména ztrátami na oblouku a v pomocných obvodech limituje rentabilní kontinuitu jejich používání. Tyto rtulové usměrňovače je možno a výhodou nahrazovat tyristorovými měniči umístěnými zpravidla v uzavřených prachotěsných skříních. Takovéto provedení věak umožňují jen obtížné dodržení zastavitelných rozměrů s ohledem na izolační vzdálenosti při vysokém vstupním napětí dosahujícím až několika kilovoltů.Since the lifetime of the mercury rectifiers is not compatible with the lifetime of the corresponding mechanical and electromechanical parts, these plants are reconstructed especially in metallurgical plants and converter stations. Moreover, the rectangular rectifiers are less efficient and reliable (existence of backfire), are technically outdated and require relatively demanding maintenance. Their unfavorable energy efficiency, caused mainly by losses on the arc and in auxiliary circuits, limits the profitable continuity of their use. These mercury rectifiers can and preferably be replaced by thyristor converters, which are usually located in closed dust-proof boxes. However, such an embodiment makes it difficult to maintain the settable dimensions with respect to the insulation distances at a high input voltage of up to several kilovolts.

Vynález odstraňuje uvedená nevýhody a řeší daný úkol tak, že ve vnitřním prostoru základny nosného rámu ve tvaru třmenu je umístěn vzduchový filtr β výměnou vložkou k němž ze spodu přiléhá vyrovnávací přípojný člen a gravitační kruhovou přírubou a k jehož horní straně přiléhá zužující ae sací komora a ventilátor se snímačem proudění chladicího vzduchu, nad nímž je umístěn vyrovnávací člen přecházející prostřednictvímThe present invention eliminates these disadvantages and solves the problem by providing an air filter β in the interior of the yoke-shaped support frame by replacing the insert, with an alignment coupling and a gravitational ring flange adjoining at the bottom and with a tapered suction chamber and a fan with a cooling air flow sensor over which a compensating member extending therethrough is disposed

199 780199 780

199 780 nosných desek s vymazovacími dělenými vložkami ke stojinám nosného rámu asymetricky umístěným na základně nosného, k usměrňovacímu modulu jsou dále připojeny rozváděči střídavé elektrické vývody připevněné ke sběrným stejnosměrným elektrickým vývodům ve tvaru třmenu, na které je připevněn společný připojovací stejnosměrný elektrický vývod, přičemž jak rozváděči střídavé elektrické přívody, tak i propojovací stejnosměrné elektrická vývody jsou připevněny k nosmému rámu přívodů e vývodů, spojenému se stojinami nosného rámu tyristorového měniče, ks kterým jsou rovněž připojeny držáky s otočné upravenými skříněmi modulu přepěťové ochrany a/nebo modulu koncových stupňů, případně řídicích obvodů β deskou jističů, přičemž na spodní straně základny nosného rámu ve tvaru třmenu je upraven rám podvozku s pojezdovými kolečky. Sací komora je spojena tlumicími pružinami ee základnou199 780 support plates with erased split inserts to the support frame uprights asymmetrically located on the base of the support, and to the rectifier module are further connected AC switchgear attached to the yoke-shaped collector DC power leads to which a common DC plug connection is mounted; the AC switchgear and the interconnecting direct current are connected to the supporting frame of the leads and terminals connected to the uprights of the supporting frame of the thyristor converter, which are also connected with holders with rotatable housings of overvoltage protection module and / or output stage module Circuit board β circuit breaker, the bottom of the base frame in the shape of the yoke is provided chassis frame with castors. The suction chamber is connected by damping springs to the base

I nosného rámu. Vyrovnávací člen je tvořen dvěma do sebe zasouvajícími se trubicemi s pohyblivým těsněním.I support frame. The alignment member is formed by two interposed tubes with a movable seal.

í Tyristorový měnič podle vynálezu umožňuje přímá připojení ne stávající instalace, iThe thyristor transducer according to the invention allows direct connections to an existing installation, i

' to znamená na již existující vysokonapěťové i nízkonapěťová rozvody, transformátory, aníI mače veličin i regulátory, takže není zapotřebí nových kabelových kanálů, transformátorových kobek a podobně. Inovační záměnu obou typů usměrňovačů je tedy možno provádět bez jakýchkoli úprav, přičemž je zde možnost jednoduchého přizpůsobení tyristorového měniče podle vynálezu pro libovolné připojení na stávající instalace.This means for existing high-voltage and low-voltage distribution systems, transformers, variables and controllers, so that no new cable channels, transformer cells and the like are required. Thus, an innovative replacement of the two types of rectifiers can be carried out without any modification, with the possibility of simply adapting the thyristor converter according to the invention for any connection to existing installations.

Tyristorový měnič podle vynálezu umožňuje dosažení vyěěí účinnosti, neboť úbytky napětí uaměrňovaoího modulu jaou minimalizovány. Rovněž příkony pomocných obvodů jaou minimální, takže dochází k podstatným úsporám elektrické energie.The thyristor transducer according to the invention enables higher efficiency to be achieved since the voltage drop of the metering module is minimized. Also the power consumption of the auxiliary circuits is minimal, so that there is a substantial saving of electric energy.

Poněvadž na svorkách řízených elektrických motorů je k dispozici vyěěí napětí, ja jednou z podstatných výhod vynálezu možnost zvýšení rychlosti řízených technologických procesů, například válcoven a tim i jejich produkce. V případě měníren a galvanizoven pak dochází při aplikaci tyristorového měniče podle vynálezu ke zvýěení krátkodobá přetíčitelnosti.Since higher voltage is available at the terminals of the controlled electric motors, one of the essential advantages of the invention is the possibility of increasing the speed of controlled technological processes, for example rolling mills and hence their production. In the case of substations and galvanizing plants, the short-term overloadability is increased when the thyristor converter according to the invention is applied.

Tyristorový měnič podle vynálezu nepotřebuje na rozdíl od původních rtuťových usměrňovačů, která nahrazuje, velké a etřednl opravy, jehož provoz je ekonomičtější. Vzhledem k tomu, že není nutný tak vysoký chladicí výkon, jako tomu bylo u rtuťových usměrňovačů, je možno dimenzovat motory ventilátorů na meněí výkon, čímž rovněž dochází ke snížení spotřeby elektrická energie, lfezi mnoha dalšími výhodami tyristorového měniče podle vynálezu je možno ještě například uvéat podstatné snížení jeho hlučnosti a rovněž velmi snadnou přístupnost ke všem důležitým funkčním místům.The thyristor converter according to the invention, unlike the original mercury rectifiers which it replaces, does not need large and medium-sized repairs which are more economical to operate. Since the cooling capacity is not as high as that of mercury rectifiers, it is possible to design fan motors to a lower output, which also reduces the power consumption, among many other advantages of the thyristor converter according to the invention, for example, a significant reduction in its noise level, as well as easy access to all important functionalities.

Na připojeném výkresu je zobrazen příklad provedení tyristorového měniče podle vynálezu. Ve vnitřním prostoru základny nosného rámu 1 ve tvaru třmenu je umístěn vzduchový filtr s výměnou vložkou 21. Ke vzduchovému filtru 21 zespodu přiléhá vyrovnávací přípojný člen 2 8 gravitační kruhovou přírubou 6 sloužící pro připojení chladicího kanálu tyris3The attached drawing shows an exemplary embodiment of a thyristor converter according to the invention. In the interior of the base of the yoke-shaped support frame 1, an air filter with a replacement liner 21 is provided. Adjacent to the air filter 21 is an alignment connecting member 28 with a gravity circular flange 6 for connecting the cooling channel tyris3.

189 7ΒΠ torového měniče ke kanálům pro přívod vstupního chladicího vzduchu. K horní straně vzduchového filtru 21 přiléhá zužující se sací komora 7 a ventilátor 8 se snímačem 22 proudění chladicího vzduchu sloužícím pro indikaci přítomnosti chladicího vzduchu. Nad ventilátorm 8 je umístěn vyrovnávací člen 26 přecházející prostřednictvím přechodového redukčního členu 2 z kruhového ha obdélníkový průřez a izolační spojky 27 chladicího tunelu do vnitřního prostoru usměrňovacího modulu 10. Vyrovnávací člen 26 je tvořen dvěma do sebe zasouvajícími se trubicemi s pohyblivým těsněním a je zde umístěn z důvodu snadnější demontáže ventilátoru ze zařízení a vymezení výrobních tolerancí jednotlivých dílů chladicího tunelu. Chladicí tunel je od usměrňovacího modulu 10 elektricky izolován proatřdnictvím izolační spojky 27. Celý tento tunel je vzhledem k nosnému rámu pružně uložen tak, že sací komora 7 je spojena tlumicími pružinami, například pryžovými se základnou 1 nosného rámu.189 7ΒΠ Inverter to Inlet Cooling Air Inlet Ducts. Adjacent to the upper side of the air filter 21 is a tapered suction chamber 7 and a fan 8 with a cooling air flow sensor 22 for indicating the presence of cooling air. Above the fan 8 is a compensating member 26 extending through a rectangular cross-sectional reducer 2 and a rectangular cross section and cooling tunnel insulating coupling 27 into the interior of the rectifier module 10. The compensating member 26 is formed by two interlocking tubes with a movable seal. for easier disassembly of the fan from the equipment and for limiting the manufacturing tolerances of the individual parts of the cooling tunnel. The cooling tunnel is electrically insulated from the rectifier module 10 via an insulating coupling 27. The entire tunnel is resiliently mounted with respect to the support frame so that the suction chamber 7 is connected by damping springs, for example rubber, to the base 1 of the support frame.

Usměrňovači modul 10 je připevněn prostřednictvím nosných desek 24 s vyměšovacími dělenými vložkami 23 sloužícími k vymezení výrobních tolerancí nosných desek 24 ke stojinám nosného rámu 2 asymetricky umístěným na základně nosného rámu 1.The rectifier module 10 is fixed by means of support plates 24 with excretory split inserts 23 serving to limit manufacturing tolerances of the support plates 24 to the uprights of the support frame 2 asymmetrically located on the base of the support frame 1.

K usměrňovacímu modulu 10 jsou připojeny rozváděči střídavé elektrické přívody 16 připevněné dále ke vzhůru směřujícím připojovacím střídavým elektrickým přívodům lg a rovněž propojovací stejnosměrné elektrické vývody 17 připevněné ke sběrným stejnosměrným elektrickým vývodům 18 ve tvaru třmenu, na které je pak připevněn společný připojovací stejnosměrný elektrický vývod 19. Pozváděcí střídavé elektrické přívody 16 i propojovací stejnosměrné elektrické vývody 17 jsou připevněny k nosnému rámu přívodů a vývodů 20, jenž je spojen ee stojinami nosného rámu 2 tyristorováho měniče. K těmto stojinám je dále připevněno závěsné oko 25, sloužící pro manipulaci s tyristorovým měničem e dále držáky 11 s otočně upravenou skříní modulu přepěíové ochrany 12, případně modulu koncových stupňů 13 β deskou jističů 14. Pouze tyto dvě skříně 12, 13 jsou prachotěsně utěsněny. Na spodní straně základny nosného rámu 1 ve tvaru třmenu je dále upraven rám podvozku 3 s pojezdovými kolečky 4 sloužícími k manipulaci s tyristorovým měničem podle vynálezu.Connected to the rectifier module 10 are the AC switchgear 16 mounted further upwardly to the upstream AC connection leads 18, as well as the jumper DC leads 17 attached to the yoke-shaped collector DC leads 18 to which a common DC lead terminal 19 is then mounted Both the inverting AC electrical connections 16 and the interconnecting DC electrical terminals 17 are mounted to the lead and lead support frame 20, which is connected to the uprights of the thyristor converter support frame 2. Attached to these uprights is a lifting eye 25 for handling the thyristor transducer e, and holders 11 with a rotatably mounted overvoltage protection module housing 12 or output stage module 13 β by circuit breaker plate 14. Only the two housing 12, 13 are dust-tight. On the underside of the base of the yoke-shaped support frame 1, there is further provided a chassis frame 3 with traveling wheels 4 for handling the thyristor transducer according to the invention.

Claims (3)

1. Tyristorový měnič sestávající z nosného rámu, na němž jaou upevněny usměrňovači modul, elektrické přívody a vývody, modul přepěťové ochrany a modul koncových stupňů případně řídících obvodů, vyznačený tím, Se ve vnitřním prostoru základny nosného rámu (1) ve tvaru třmenu je umístěn vzduchový filtr s výměnou vložkou (21), k němuž zespodu přiléhá vyrovnávací přípojný člen (5) a gravitační kruhovou přírubou (6) a k jehož horní straně přiléhá zužující se sací komora (7) a ventilátor (8) se snímačem (22) proudění chladicího vzduchu, nad nímž je umístěn vyrovnávací člen (26) přecházející prostřednictvím přechodového redukčního členu (9) z kruhového na obdélníkový průřez a izolační spojky (27) chladicího tunelu do vnitřního prostoru usměrňovačího modulu (10) který je připevněn prostřednictvím nosných desek (24) s vyměšovacími dělenými vložkami (23) ke stojinám nosného rámu (2) asymetricky umístěným na základně nosného rámu (1) a k uaměrňovacímu modulu (10) jsou dála připojeny rozváděči střídavé elektrické přívody CM) připevněné ke vzhůru směřujícím připojovacím střídavým elektrickým přívodům (15) a propojovací stejnosměrné elektrické vývody (17) připevněné ke sběrným stejnosměrným elektrickým vývodům (18) ve tvaru třmenu, na které je připevněn společný připojovací stejnosměrný elektrický vývod (19), přičemž jak rozváděči střídavé elektrické přívody (16) tak i propojovací stejnosměrné elektrické vývody (17) jsou připevněny k nosnému rámu přívodů a vývodů (20) spojenému se stojinami nosného rámu (2) tyristorového měniče, ke kterým jsou rovněž připevněny držáky (11) s otočně upravenými skříněmi modulu přepěťové ochrany (12) a/nebo modulu koncových stupňů, případně řídicích obvodů (13) s deskou jističů (14), přičemž na spodní straně základny nosného rámu (1) ve tvaru třmenu je upraven rám podvozku (3) 8 pojezdovými kolečky (4).A thyristor transducer comprising a support frame on which a rectifier module, electrical inlets and outlets, an overvoltage protection module, and an output stage module or control circuits are mounted, characterized in that the inner space of the base of the yoke-shaped support frame (1) is located an air filter with a replacement cartridge (21) adjoined by a compensating connection member (5) and a gravitational circular flange (6) underneath and a tapered suction chamber (7) and a fan (8) with a cooling flow sensor (22) adjacent over which an equalizing member (26) extending from a circular to a rectangular cross-section through an intermediate reducer (9) and a cooling tunnel insulating coupling (27) to the interior of the rectifier module (10) which is mounted by means of support plates (24) separating inserts (23) to support webs o the frame (2) asymmetrically located at the base of the support frame (1) and to the pointing module (10) are connected to AC switchgear (CM) mounted on upward AC connection leads (15) and DC connecting leads (17) attached to a yoke-shaped collector-type direct current electrical terminals (18) to which a common direct-current connection terminal (19) is attached, wherein both the alternating-current distribution (16) and the interconnecting direct-current connections (17) are attached to the lead and terminal support frame (20) connected to the uprights of the thyristor converter support frame (2), to which are also attached holders (11) with rotatably mounted overvoltage protection module (12) and / or output stage module or control circuits (13) with circuit breaker plate (12) 14), while at the bottom On the side of the base of the support frame (1) in the shape of the yoke, the chassis frame (3) is provided with 8 travel wheels (4). 2. Tyristorový měnič podle bodu 1, vyznačený tím, že sací komora (7) je spojena tlumicími pružinami ae základnou (1) nosného rámu.Thyristor transducer according to claim 1, characterized in that the suction chamber (7) is connected by damping springs and to the base (1) of the support frame. 3. Tyrietorový měnič podle bodu 1, nebo 2, vyznačený tlm, že vyrovnávací člen (26) je tvořen dvěma do seba zasouvajícími ae trubicemi a pohyblivým těsněním.3. A thyristor transducer according to claim 1 or 2, characterized in that the compensating member (26) is formed by two interposed tubes and a movable seal.
CS293477A 1977-05-04 1977-05-04 Thyristor transducer CS199780B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS293477A CS199780B1 (en) 1977-05-04 1977-05-04 Thyristor transducer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS293477A CS199780B1 (en) 1977-05-04 1977-05-04 Thyristor transducer

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199780B1 true CS199780B1 (en) 1980-08-29

Family

ID=5367928

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS293477A CS199780B1 (en) 1977-05-04 1977-05-04 Thyristor transducer

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS199780B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN219086659U (en) Gas-insulated switchgear
JP6668128B2 (en) Reactive power compensator
US11139642B2 (en) Switchgear or control gear
CN107634464B (en) Mobile substation
CN108357395B (en) Railway power supply system and outdoor parallel modular device for railway power supply system
CN204558956U (en) A kind of high efficiency and heat radiation high-voltage ring main unit
CN211530520U (en) Modular box transformer substation of power distribution device
CS199780B1 (en) Thyristor transducer
CN111029108B (en) A high-voltage cascade isolation transformer with solid insulation structure
CN210926697U (en) Cubical switchboard convenient to change shell
EP0513828A2 (en) Transformer apparatus
CN105610062A (en) Intelligent power switch cabinet
CN116526347A (en) Box-type substation and container
US10693289B2 (en) DC breaker
CN216289823U (en) Separable top cover structure of sectional type case becomes
CN208164807U (en) Railway power system and outdoor parallel modular device for railway power system
CN218448990U (en) Low-voltage switchgear convenient to maintenance
CN223514441U (en) Assembled combined power distribution cabinet
JP5761885B1 (en) Switchboard system
CN107104380A (en) The boosting transformer and its installation method of a kind of new structure
CN219086611U (en) Container type power equipment
CN218241698U (en) Outdoor vacuum circuit breaker
SU1247982A1 (en) Explosion-proof mine transformer substation
EA033903B1 (en) OUTDOOR COMPLETE DISTRIBUTION DEVICE
WO2025068077A1 (en) Furnace power supply apparatus with a cooling system