CS199472B1 - SPOSOB skúSania materiálov nárazovým krútením A ZARIADENIE PRE TENTO SPOSOB - Google Patents

SPOSOB skúSania materiálov nárazovým krútením A ZARIADENIE PRE TENTO SPOSOB Download PDF

Info

Publication number
CS199472B1
CS199472B1 CS547378A CS547378A CS199472B1 CS 199472 B1 CS199472 B1 CS 199472B1 CS 547378 A CS547378 A CS 547378A CS 547378 A CS547378 A CS 547378A CS 199472 B1 CS199472 B1 CS 199472B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
test
torsion
hammer
projection
hub
Prior art date
Application number
CS547378A
Other languages
Czech (cs)
English (en)
Inventor
Anton Bendis
Original Assignee
Anton Bendis
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anton Bendis filed Critical Anton Bendis
Priority to CS547378A priority Critical patent/CS199472B1/sk
Publication of CS199472B1 publication Critical patent/CS199472B1/sk

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

Vynález sa týká spdsobu skúšania materiélov nárazovým krútením a zariadenia pre tento spdsob.
Mnohé časti strojov a iných zariadení sú počas svojej životnosti namáhané nárazovým krútením. Dosial’ niet skúšky, ktorou by sa dala sledovat odolnost materiálu voči takémuto spósobu namáhania. Jestvujú zariadenia, ktorými sa skúša odolnost materiálu pri statickom krútení. Přitom meranie prebieha podobné ako pri skúške tahom, zistuje sa medza klzu pri krútení a pevnost v krútení, resp. skrut. Ďalej sú zariadenia na skúšky premenlivýp krútením, ktorými sa zistuje odolnost proti tomuto naméhaniu. Z uvedených zariadení ani,jedno nedává obraz o správaní sa materiálu pri namáhaní nárazovým krútením.
Uvedené nevýhody sa vynálezom do značnéj miery odstránia. Podstata sp6sobu skúšania materiálu nárazovým krútením podTa vynálezu spočívá v tom, že na tyč, vyrobenú zo skúšaného materiálu, aa pdsobí nárazovým krútením až do porušenia materiálu, pričom sa meria energia spotřebovaná materiálom do jeho porušenia. .
Spósob skúšania materiélov nárazovým krútením podTa vynálezu umožňuje vykonat zariadenie podTa vynálezu, ktorého podstatou je, že pozostáva z unášača, opatřeného výstupkom a uchytenom na hriadeli Gharpyho kladiva, ftalej sa skládá z otočného protináboja, opatřeného výstupkom a vsadeného v ložisku, pričom otočný protináboj je opatřený středovým polygonovým otvorom, pre uchytenie jedného konca zkúšobnej tyče, ktorá je svojím druhým koncom uchytená v stredovom polygónovom otvore pevného náboja, ktorý je pevne spojený so stojanom Charpyho kladiva.
SpĎsob skúšania materiálov pomocou zariadenia pódia vynálezu dá k dispozic ii nové charakteristiky chovania sa materiálov pro nárazovom krútení.
Tieto charakteristiky <sú schopné hodnotit tozdiely jednotlivých materiálov kvantitativné na základe množstva spotřebovanéj energie do porušenia materiálu pri namáhaní nárazovým krútením. S ohladom na rýchlost pdsobenia energie možno tento typ skúšok zařadit medzi dynamické skúšky. Pretože miesto skúšania je v materiáli lokalizované samotným tvarom skúšobnej tyče, možno s výhodou tieto skúšky použit aj pri hodnotení napr. účinkov zvárania, alebo iných lokálnych tepelných zásahov, majúcich vplyv bučí na štruktúrny stav, alebo na napátové pole skúšaného materiálu. Samotné skúšky možno použit ako skúšky klasifikačné, preberacie a na výskumné účely.
Příklad prevedenia zariadenia pre skúšanie materiálov nárazovým krútením podl’a vynálezu je znázorněný na pripojenom výkrese, kde obr. 1 představuje nérysný rez zariadením podl’a vynálezu s upnutou skúšobnou týčou, obr. 2 bokorys zariadenia podlá vynálezu a obr. 3 schématicky znázorněná skúšobnú tyč.
Zariadenie na vykonanie spdsobu skúšania materiálov nárazovým krútením podl’a vynálezu, připojené k Charpyho kladivu, sa podlá vynálezu skládá z unášača 2,opatřeného výstupkom J a uchyteného na hriadeli i Charpyho kladiva. Ďalej sa skládá z otočného protináboja 1, opatřeného výstupkom 2» pričom otočný protináboj £ je vsadený v ložisku 6, V stredovom polygónovom otvore otočného protináboja £ je jedným koncom uchytená skúšobná tyč 2» druhým koncom je skúšobná tyč 2 uchytená v stredovom polygónovom otvore pevného náboja £, ktorý je pevne spojený so stojanom Charpyho' kladiva.
Po zdvihnutí kladiva do požadovanej polohy, ktorou je definovaná jeho potenciálna energia, sa dostane výstupok J unášača 2, do tej istej polohy. Po uvolnění kladiva z uvedenej polohy toto sa pohybuje po kruhovej dréhe a výstupkom 3, unášača 2 narazí na výstupok 2 otočného protináboja £ v mieste.maximélnej kinetickéj energie kladiva odpovedajúcej původnej potenciálnaj energii kladiva. Výstupky j, 2 P° vzájomnom narazení na seba sa dfalej pohybujú do polohy, ktorá odpovedé nárazovéj únosnosti v krútení skúšobnej tyče 2 vyrobenéj zo skúšaného materiálu, čo sa prejaví porušením skúšaného materiálu. Mierou pre kvantitativné ohodnotenie skúšaného materiálu,je energia spotřebované na jeho porušenie a odčítá sa priamo na stupnici Charpyho kladiva. Okrem energie je možné stupnicu opatřit aj uhlovými miérami a z týchto odčítat skrut, čiže deformačnú charakteristiku materiálu.
Prierez, alebo tuhost skúšobnej tyče 2 sa volí v závislosti od maximálně j energie Charpyho kladiva a je obecne závislé na rozmere priemeru £ skúšobnej tyče 2· PÍžka valcovej časti a skúšobnej tyče 2 ea volí podlá plastických vlastností ekúšaného materiálu.

Claims (2)

1. Spdsob skúšania materiálov nárazovým krútením, vyznačujúci sa tým, že na tyč vyrobená zo akúšaného materiálusa pSsobí nárazovým krútením až do porušenia materiálu,, pričom sa meria ěnergiá spotřebovaná materiálom do jeho,porušenia.
2. Zariadenie na vykonanie apQsobu podl'a bodu .1, vyznačujúc sa tým, že pozostáva z unášača (2), opatřeného výstupkom (.3) a uchyteného na hriadeli (1) Charpyho kladivo, a z otočného přotináboja (4), opatřeného výstupkom 5 vsadeného do ložiska (6), pričom otočný protináboj (4) je opatřený středovým polygonovým otvorom, pre uchytenie jedného konca skúšobnej tyče <7?, ktorá je svojím druhým koncom uchytená v stredovom polygónovom otvore pevného náboja (8) , ktorý je pevne spojený so stojanom Charpyho kladiva.
CS547378A 1978-08-22 1978-08-22 SPOSOB skúSania materiálov nárazovým krútením A ZARIADENIE PRE TENTO SPOSOB CS199472B1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS547378A CS199472B1 (sk) 1978-08-22 1978-08-22 SPOSOB skúSania materiálov nárazovým krútením A ZARIADENIE PRE TENTO SPOSOB

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS547378A CS199472B1 (sk) 1978-08-22 1978-08-22 SPOSOB skúSania materiálov nárazovým krútením A ZARIADENIE PRE TENTO SPOSOB

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199472B1 true CS199472B1 (sk) 1980-07-31

Family

ID=5399673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS547378A CS199472B1 (sk) 1978-08-22 1978-08-22 SPOSOB skúSania materiálov nárazovým krútením A ZARIADENIE PRE TENTO SPOSOB

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS199472B1 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Tariq et al. Li material testing-fermilab antiproton source lithium collection lens
KR20170002844A (ko) 낙추식 계장화 샤르피 충격 시험 장치
EP3529555A1 (en) Mechanical strain amplifying transducer
US20060179917A1 (en) Device and method for measuring the impact properties of a sport field surface
CS199472B1 (sk) SPOSOB skúSania materiálov nárazovým krútením A ZARIADENIE PRE TENTO SPOSOB
Zanichelli et al. Experimental analysis of inertial effects in the impact testing of polymers
KR200201924Y1 (ko) 타격기록기가구비된슈미트햄머비파괴시험기
Libii Design, analysis and testing of a force sensor for use in teaching and research
CN100485357C (zh) 一种测量回弹仪冲击动能的方法及装置
RU2476854C2 (ru) Установка для испытания образца из материала с памятью формы при сложном напряженном состоянии
Savage et al. A new NDT method for structural integrity assessment
RU2292030C1 (ru) Машина для испытаний образца из материала с памятью формы
Tcherniak et al. On the feasibility of utilizing vibrations for bolted joint assessment
DE102005012365B4 (de) Prüfmaschine zur Durchführung einer instrumentierten Eindringprüfung
RU2790337C2 (ru) Установка для испытаний образцов на усталость
Barker Data analysis methods for short rod and short bar fracture toughness tests of metallic materials
CN100356152C (zh) 自动检测装置的力传感器
Kobusch et al. European research project for the dynamic measurement of mechanical quantities
GB638560A (en) Improvements in or relating to high-speed tensile testing machines
Sierakowski Strain rate behavior of composites- Issues
Todorov et al. Investigation into rubber damper performance in electric hoist motors
RU2402767C2 (ru) Способ испытания асфальтобетонных смесей на слеживаемость
Smith et al. Simulated composite baseball bat impacts using numerical and experimental techniques
Du et al. Cable stress monitoring technology based on fiber bragg grating
Banthia et al. Steel Fibre Reinforced Concrete Under Impact.(Retroactive Coverage)