CS198948B1 - Connexion of tunable resonance circuit with band switching - Google Patents

Connexion of tunable resonance circuit with band switching Download PDF

Info

Publication number
CS198948B1
CS198948B1 CS704378A CS704378A CS198948B1 CS 198948 B1 CS198948 B1 CS 198948B1 CS 704378 A CS704378 A CS 704378A CS 704378 A CS704378 A CS 704378A CS 198948 B1 CS198948 B1 CS 198948B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tuning
switching
voltage
connexion
circuit
Prior art date
Application number
CS704378A
Other languages
Czech (cs)
Slovak (sk)
Inventor
Bohumil Vandlik
Original Assignee
Bohumil Vandlik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bohumil Vandlik filed Critical Bohumil Vandlik
Priority to CS704378A priority Critical patent/CS198948B1/en
Publication of CS198948B1 publication Critical patent/CS198948B1/en

Links

Landscapes

  • Channel Selection Circuits, Automatic Tuning Circuits (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)

Description

Vynález sa týká zapojenia preladitelhého vysokofrekvenčného rezonančného obvodu laděného varikapom, ktoré rieši sposob prepínania najmenej dvoch pá3iem preladenia obvodu.The present invention relates to a tunable high-frequency resonant circuit tuned by a variapap that solves the way of switching at least two circuit tuning bands.

Doposial’ známe zapojenie přeladítelných vysokofrekvenčných obvodov, používané najma v televíznej technike, využívá na prepínanie pásiem změnu indukčnosti cievok laděného obvodu, buá přepnutím mechanického prepinača, alebo pomocou spínacích diod. Prepínanie prepínačom komplikuje pri použiti viacerých prelaáovaných obvodov konštrukciu prepinača a použitie spínacích diod, využívaných v spojení s předvolbou stanic, vyžaduje použití ku každéj před» volbě zvlóštny, obvykle mechanický, přepínač pásiem. V rozhlasových prijímačoch pre příjem AM modulácie je v dosledku širokého pásma přijímaných kmitočtov běžné přepínat’rožne cievky k použitnému kapacitnému ladiacemu prvku, ojedinele sa používá i pripojenie alebo odpojenie paralelného kondenzátora pevnej kapacity k laděnému obvodu. Tieto sposoby prepínania vyžadujú zložité mechanické přepínače, připadne využívajú spínacie diody, ktorých použitie opat stažuje zavédzanie předvolby stanic v rozsahoch AM pře nutnost’použitia zvláštneho prepinača pásiem. Na příjem oboeh VKV pásiem, OIRT resp. CCIR, sa v minulosti používali dve oddělené VKV jednotky. Toto nákladné riešenie bolo nahradené jedinou plynule preladitelnou jednotkou cez obe VKV pásma. Vzniknutý problém vylúčenia tzv. medzipásma je riešený například zvláštnym ladiacim potenciometrom s přerušenou dráhou podlá AO 169 959 a AO 170 311. Nevýhodou tohto spSsobu prepnutia přijímaného pásma obvodu, resp.vylúčenia medzipásma, jeThe hitherto known circuitry of tunable high-frequency circuits, used mainly in television technology, uses to change the inductance of coils of the tuned circuit, either by switching the mechanical switch or by means of switching diodes. Switching with a switch complicates the switch design when using multiple pre-painted circuits, and the use of switching diodes, used in conjunction with a preset station, requires the use of a separate, usually mechanical, band switch for each preselection. In AM receivers, due to the wide bandwidth of received frequencies, it is common to switch corners to the capacitive tuner used, and occasionally to connect or disconnect a parallel fixed capacitor to the tuned circuit. These switching modes require complex mechanical switches, or use switching diodes, the use of which makes it more difficult to introduce preset stations in AM ranges, rather than having to use a separate band switch. On reception of VHF bands, OIRT resp. CCIR, two separate VHF units were used in the past. This costly solution was replaced by a single continuously tunable unit through both VHF bands. The problem of exclusion The intermediate band is solved, for example, by a separate interrupted tuning potentiometer according to AO 169 959 and AO 170 311. The disadvantage of this method of switching the received bandwidth or elimination of the intermediate band is

198 948198 948

198 948 nutnost’ použitia zvláštneho potenciometra s přerušenou dráhou a potřeba vysokého ladiaceho napatia pre preladenie oboch pásiem, pričom časť charakteristiky vyjádrujúcej závislost’ kapacitu varikapu na ladiacom napatí, ktorá odpovedá medzipásmu, je pre ladenie nevyužitá, hoci sa nachádza ešte v lineárnej časti. Iným sposobom riešenie resp. odpojenie pevnej kapacity kondenzátora paralelné k laděnému obvodu pomocou zvláátneho mechanického přepínače spriahnutého s oskou ladiaceho potenciometra, alebo pripojenie zvláátneho varikapu paralelné k laděnému obvodu pomocou přepínače, ktorý može byť mechanicky spriahnutý s oskou ladiaceho potenciometra podía čs.autorského osvedčenia č.192982. Obe tieto riešenia sice odstraňujú nevýhody predošlého riešenia, nehodia sa však pre použitie s predvoíbou stanic, lebo vyžadujú zvláátny přepínač pásiem pre každú predvoťbu. Táto nevýhoda sa prejaví výraznejšie pri dotykovéj predvol’be stanic.198 948 the need to use a separate interrupted path potentiometer and the need for a high tuning voltage to retune both bands, with the portion of the variation-dependency characteristic on the tuning voltage corresponding to the bandwidth being unused for tuning although it is still in the linear portion. Another way of solving resp. disconnecting a fixed capacitor capacitance parallel to the tuned circuit by means of a separate mechanical switch coupled to the tuning potentiometer axis, or attaching a special variapap parallel to the tuned circuit by means of a switch that can be mechanically coupled to the tuning potentiometer shaft according to US Author Certificate No. 192982. While both of these solutions eliminate the disadvantages of the previous solution, they are not suitable for use with preset stations because they require a separate band switch for each preset. This disadvantage is more pronounced when you touch the preset stations.

Vyššie uvedené nedostatky sú odstránené zapojením preladitelného rezonančného obvodu a přepínáním pásiem podl’a vynálezu, ktorého podstatou je, že do série s prvkami rezonančného obvodu je vradený přepínací varikap, ktorého jeden vývod je připojený cez oddelbvací odpor k vývodu zdroja skokovite sa meniaceho napatia jednosměrně připojeného svojim druhým vývodom k druhému vývodu prepínacieho varikapu.The above drawbacks are overcome by connecting the tunable resonant circuit and switching the bands according to the invention, which is characterized in that a changeover variation is connected in series with the resonant circuit elements, one of which is connected via a decoupling resistor to a terminal of a stepwise varying voltage source. its second terminal to the second terminal of the changeover drip.

Skokovítá změna napatia přivedeného na přepínací varikap, závislá na ladiacom napatí, umožňuje využit? celú charakteristiku varikapu na preladenie užitočných rozsahov.Does the change in the voltage applied to the switching variation, dependent on the tuning voltage, make it possible to use it? the entire characteristics of the variapap for tuning the useful ranges.

Pretože prepínanie je uskutočňované vysokoimpedančne,možno použit’ jediný zdroj skokovite sa meniaceho napatia pre všetky obvody, ktoré sa majú přelaďovat súčasne.Činnost zdroja skokovitého napatia móže byť odvodená od veíkosti ladiaceho napatia, takže prepínanie sa móže uskutočňovať automaticky. To znamená, že na prelaáovanie obvodu cez všetky pásma stačí použit’ běžný ladiaci potenciometer. Spósob predvolenia stanic s takýmito rezonančnými obvodmi sa nelíši od spósobu predvolenia stanic v přijímači na jedno pásmo. Na každéj predvďbe je možné nastavit’ příjem 1‘ubovoTného vyaielača v hociktorom prelaáovanom pásme bez zvláátneho prepínača pásiem. Navýše sa preladenie pásiem uskutočňuje nižším ladiacim napatím než u běžných zapojení obvodov preladiteíných varikapmi.Například v pásme VKV je možné preladiť obe VKV pásma ladiacim napatím nižším ako 12 V, čo umožní využit’ obvod podl’a vynálezu v autoprijímačoch bez použitia měniča jednosměrného napatia.Využívanie lineárnej časti charakteristiky varikapov, ktoré sú navýše zapojené proti sebe,zmenšuje veíkost krížovej modulácie a intermodulačného skreslenia.Since switching is performed by high impedance, a single step-changing voltage source can be used for all circuits to be retuned simultaneously. The operation of the step voltage source can be derived from the size of the tuning voltage, so switching can be performed automatically. This means that a conventional tuning potentiometer is sufficient to re-tune the circuit across all bands. The method of presetting stations with such resonant circuits does not differ from the method of presetting stations in the receiver to a single band. On each preset, it is possible to set up 1 'ANY transmitter in any pre-tune band without a separate band switch. In addition, in the VHF band, it is possible to retune both VHF bands with a tuning voltage of less than 12 V, which allows the circuit of the invention to be used in car receivers without the use of a DC voltage converter. Utilizing the linear portion of the variapap characteristic, which are additionally involved against each other, reduces the magnitude of cross-modulation and intermodulation distortion.

Na pripojenom výkrese sú na obr. 1 a obr. 2 znázorněné příklady zapojenia preladitel’ného rezonančného obvodu s přepínáním pásiem podía vynálezu. Na obr. 3 a obr. 4 sú znázorněné příklady napatí zdroja skokovite sa meniaceho napatie v závislosti na ladiacom napatí.In the attached drawing, FIG. 1 and FIG. 2 illustrates examples of wiring a tunable resonant circuit switching circuit according to the invention. In FIG. 3 and FIG. 4 shows examples of voltage sources of a stepwise varying voltage source as a function of a tuning voltage.

Preladitelný rezonančný obvod znázorněný na obr. 1 pozostáva zo sériovo zapojenej cievky 1 ladiaceho varikapu 2 připojeného cez oddeíovací odpor £na zdroj ladiaceho napatia 2, kondenzátora*2 a prepínacieho varikapu 4, ktorého jeden vývod je připojený cez oddeíovací odpor 6 k vývodu zdroja skokovite sa maniaceho napatia 8 připojeného svojim druhým vývodom k druhému vývodu zdroja ladiaceho napatia 2 a jednosměrně spoločnému vývodu prepínaciehoThe tunable resonant circuit shown in FIG. 1 consists of a serially connected coil 1 of a tuning variator 2 connected via a decoupling resistor 6 to a tuning voltage source 2, a capacitor * 2 and a switching variator 4, one of which is connected via a separating resistor 6 to an outlet of a stepping maneuvering voltage to the second terminal of the tuning voltage source 2 and the unidirectional common terminal of the switching

198 948 varikapu £ a ladiaceho varikapu 2. Na obrázku 2 je příklad obvodu, ktorý vznikne vzájomnou záměnou cievky 1 s varikapom 2. V tomto obvode je možné použiť na pozícii prepínacieho varikapu £ jeden z dvoch varikapov spoločne zapuzdrených v jednom puzdre. Postupné pripájanie rozných úrovní jednosměrných napatí pri niekoťkých diskrétnych hodnotách ladiaceho napatia znamená postupné pripájanie róznych kapacit do rezonančného obvodu, a tým i změnu pásiem preladenia obvodu. Rezonančný obvod je možné přeladit’ rýchlejšie, ak sa skokovité napatie medzi jednotlivými skokmi plynule zvyšuje. Na obr. 3 a obr. 4 sú znázorněné příklady napatí skokovité sa meniaceho napatia U8 v závislosti na ladiacom napatí U7.2 shows an example of a circuit which results from the interchange of the coil 1 with the varicap 2. In this circuit, one of the two varicapes can be used together in the housing at the position of the switching varicap. Gradually connecting different levels of unidirectional voltages at several discrete tuning voltage values means sequentially connecting different capacitances to the resonant circuit, thereby changing the tuning bands of the circuit. The resonant circuit can be retuned faster if the step voltage between the jumps increases steadily. In FIG. 3 and FIG. 4 shows examples of stepped varying voltage U8 as a function of tuning voltage U7.

Predmet vynálezu je vhodné využit’ vo vstupných obvodoch rozhlasových AM a FM prijímačov, televíznych, komunikačných a špeciaálnych prijímačoch a všade tam, kde je potřebné přeladit’ širšie kmitočtové pásmo v minimálně dvoch rozsahoch nízkým ladiacím napatím. Príkladom použitia možu byť laděné obvody KV prijímača určeného na příjem rozprestřetých KV pásiem s vylúčením příjmu medzipásiem.The present invention is useful in the input circuits of radio AM and FM receivers, television, communication and special receivers and wherever it is necessary to retune a wider frequency band in at least two ranges by low tuning voltage. An example of use can be tuned circuits of a KV receiver intended to receive spreading KV bands, excluding interband bands.

Claims (2)

PREDMET VYNÁLEZUOBJECT OF THE INVENTION 1. Zapojenie preladiteiného rezonančného obvodu s přepínáním pásiem tvořeného sériovým zapojením cievky, ladiaceho varikapu a kondenzátora, vyznačujúce sa tým, že do série s prvkami rezonančného obvodu je vradený přepínací varikap (4), ktorého jeden vývod je připojený cez oddělovací odpor (6) k vývodu zdroja skokovité sa meniaceho napatia (8) jednosměrně připojeného svojím druhým vývodom k druhému vývodu prepínacieho varikapu (4).Wiring of a pre-tunable band switching resonant circuit comprising a series connection of a coil, a tuning variator and a capacitor, characterized in that a switching variation (4) is connected in series with the resonant circuit elements, one of which is connected via a separating resistor (6) to the outlet of a stepwise varying voltage source (8) unidirectionally connected by its second outlet to the second outlet of the changeover drip (4). 2. Zapojenia podťa bodu 1, vyznačujúce sa tým, že zdroj ladiaceho napatia (7) je spriahnutý so zdrojom skokovité sa meniaceho napatia (8).Wiring according to claim 1, characterized in that the source of the tuning voltage (7) is coupled to the source of the step-changing voltage (8).
CS704378A 1978-10-30 1978-10-30 Connexion of tunable resonance circuit with band switching CS198948B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS704378A CS198948B1 (en) 1978-10-30 1978-10-30 Connexion of tunable resonance circuit with band switching

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS704378A CS198948B1 (en) 1978-10-30 1978-10-30 Connexion of tunable resonance circuit with band switching

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198948B1 true CS198948B1 (en) 1980-06-30

Family

ID=5418815

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS704378A CS198948B1 (en) 1978-10-30 1978-10-30 Connexion of tunable resonance circuit with band switching

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS198948B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR900002956B1 (en) Tuning system for a television receiver
US4571560A (en) Switched bandpass filter
US4247953A (en) Tunable high-frequency input circuit
EP0072698A2 (en) Diplexer useful especially for television tuning systems
US4731877A (en) Tunable lowpass-highpass switching filter
JP3547292B2 (en) Television signal receiving tuner
KR930004133B1 (en) The interstage coupling network
US3624514A (en) Tuning circuit having common tuning element for three frequency ranges and self-oscillating mixer using same
US5054117A (en) Tunable UHF filter for switchable VHF/UHF receiver
CN1037226C (en) Television receiver tuning circuit
US4160213A (en) Mixer injection voltage compensation circuit
US4442548A (en) Television receiver tuning circuit tunable over a wide frequency range
KR920002761B1 (en) Tuning system for a multiband tv receiver
KR960009970B1 (en) Fet tuner
KR20040065526A (en) Switchable tuneable bandpass filter with optimized frequency response
EP0160331B1 (en) Tuning arrangement
CS198948B1 (en) Connexion of tunable resonance circuit with band switching
CN1164795A (en) Input circuit for television tuner
JP3614614B2 (en) Television signal receiving tuner
US2029035A (en) Multirange superheterodyne receiver
KR930006547Y1 (en) Variable if filter
KR910007984Y1 (en) Double conversion tv tuner
KR0168954B1 (en) Tuner filter circuit of satellite broadcasting tuner
KR940000660Y1 (en) Uhf filter control apparatus for tv tuner
JPH0210684Y2 (en)