CS198247B2 - Method of separating monomer vinyl chloride from water mixture containing polyvinyl chloride resin - Google Patents
Method of separating monomer vinyl chloride from water mixture containing polyvinyl chloride resin Download PDFInfo
- Publication number
- CS198247B2 CS198247B2 CS774568A CS456877A CS198247B2 CS 198247 B2 CS198247 B2 CS 198247B2 CS 774568 A CS774568 A CS 774568A CS 456877 A CS456877 A CS 456877A CS 198247 B2 CS198247 B2 CS 198247B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- vinyl chloride
- latex
- monomer
- aqueous resin
- polyvinyl chloride
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F6/00—Post-polymerisation treatments
- C08F6/001—Removal of residual monomers by physical means
- C08F6/003—Removal of residual monomers by physical means from polymer solutions, suspensions, dispersions or emulsions without recovery of the polymer therefrom
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Dispersion Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
Abstract
Description
Vynález se týká zlepšeného způsobu odstraňování zbytkového monomerního vinylchloridu z vodných směsí obsahujících polyvinylchloridovou pryskyřici.The invention relates to an improved process for removing residual vinyl chloride monomer from aqueous polyvinyl chloride resin containing compositions.
Polyvinylchlorid se přednostně vyrábí polymerací vinylchloridu ve vodné emulsi nebo suspensi. Vodná směs obsahující pryskyřici, která se získává z polymeračního reaktoru, obvykle obsahuje asi 10 až 60 hmot. % polyvinylchloridu a asi 0,5 až asi 10 hmot. % · zbytkového monomerního vinylchloridu. Monomerní vinylchlorid má tendenci zůstat · v polymeru až do jeho zpracovávání a uvolňuje se při sušení nebo při zahřívání pryskyřice během zpracování.Polyvinyl chloride is preferably produced by polymerizing vinyl chloride in an aqueous emulsion or suspension. The resin-containing aqueous mixture obtained from the polymerization reactor usually contains about 10 to 60 wt. % polyvinyl chloride and about 0.5 to about 10 wt. % Residual vinyl chloride monomer. The monomeric vinyl chloride tends to remain in the polymer until it is processed and is released upon drying or heating the resin during processing.
Hlavní část monomerního vinylchloridu se může z polyvinylchloridu odstranit ' během sušení. Přitom se však monomerní · vinylchlorid ztrácí spolu s plyny odcházejícími ze sušárny, což zvyšuje výrobní cenu polyvinylchloridu. Kromě toho může monomerní vinylchlorid obsažený v plynech ze sušárny znečišťovat okolí v blízkosti sušárny.The major part of the vinyl chloride monomer can be removed from the polyvinyl chloride during drying. In doing so, however, the monomeric vinyl chloride is lost along with the gases leaving the dryer, which increases the production cost of polyvinyl chloride. In addition, the monomer vinyl chloride contained in the drier gases may pollute the environment in the vicinity of the drier.
Aby se zlepšila ' účinnost zužitkování vinylchloridu při výrobě . polyvinylchloridu a aby se snížilo množství vinylchloridu odcházejícího do okolí, byly podniknuty pokusy snížit koncentraci monomerního ' vinylchlo2 ridu ve vodné pryskyřičné směsi · před ' zpracováním.In order to improve the recovery efficiency of vinyl chloride in production. and in order to reduce the amount of vinyl chloride leaving the environment, attempts have been made to reduce the concentration of monomeric vinyl chloride in the aqueous resin mixture prior to processing.
Již bylo navrženo oddělování monomeru z polyvinylchloridu tím, že se ' uvolní tlak v reaktoru obsahujícím vodnou . pryskyřičnou směs · a vinylchlorid se oddestiluje · nebo tím, že se vinylchlorid oddestiluje · s · vodní párou. Tyto' metody · nejsou průmyslově využitelné, když tvoří vodnou pryskyřičnou směs latexu, poněvadž latexy · pění a · obtížně , · se · u nich dosahuje nízké · koncentrace monomerního vinylchloridu. I u pryskyřičných směsí typu suspense je obtížné dosáhnout nízké koncentrace monomerního vinylchloridu vé vodné pryskyřičné směsi.It has already been proposed to separate monomer from polyvinyl chloride by relieving pressure in the aqueous-containing reactor. the resin mixture and the vinyl chloride are distilled off or by steam distilling off the vinyl chloride. These methods are not industrially applicable when they form an aqueous resin mixture of latex because latices are foaming and difficult to achieve a low vinyl chloride monomer concentration. Even with suspension type resin compositions, it is difficult to achieve a low concentration of vinyl chloride monomer in the aqueous resin composition.
Patent USA č. 3 052 663 uvádí způsob oddělování · nezreagovaného monomerního vinylchloridu z polyvinylchloridového · latexu, který spočívá v tom, že se· latex uvede do styku s alifatickým uhlovodíkem. · Postup vyžaduje mnoho obtížných kontaktních a filtračních stupňů pro oddělení · polyvinylchloridu od uhlovodíkové fáze. · Tento postup by nebyl vhodný pro pryskyřice, které se mají rozprašovacím sušením vysušit na bílý práškovitý produkt, skládající · se · z částic · o malé velikosti.U.S. Patent 3,052,663 discloses a process for separating unreacted monomeric vinyl chloride from a polyvinyl chloride latex by contacting the latex with an aliphatic hydrocarbon. The process requires many difficult contact and filtration steps to separate polyvinyl chloride from the hydrocarbon phase. This process would not be suitable for resins to be spray dried to a white powder product consisting of small particles.
Polský patent č. 56 169 uvádí, že lze monomer z latexu odstranit a pěnění potlačit tak, že se polyvinylchlorid vede po na198247 kloněném povrchu s měnícím se sklonem. V uvedeném patentu není uvedeno množství monomerního vinylchloridu, které zůstane v latexu.Polish Patent No. 56,169 discloses that the monomer may be removed from the latex and the foaming may be suppressed by passing the polyvinyl chloride on a sloping surface with varying slope. The patent does not disclose the amount of vinyl chloride monomer that remains in the latex.
Vynález se týká účinného způsobu odstraňování monomerního vinylchloridu z vodných · pryskyřičných směsí obsahujících polyvinylchlorid. · . Při způsobu ' podle vynálezu je při · odstraňování monomerního vinylchloridu a polyvinylchloridových latexů omezeno pěnění a minimalizuje se flokulace, ke které dochází v důsledku vysušení pěny. Způsobem podle vynálezu lze vyrobit latex obsahující méně · než 400 ppm monomerního vinylchloridu.The invention relates to an efficient process for removing vinyl chloride monomer from aqueous polyvinyl chloride-containing resin mixtures. ·. In the process of the present invention, the removal of monomer vinyl chloride and polyvinyl chloride latexes reduces foaming and minimizes flocculation due to foam drying. By the process of the invention, a latex containing less than 400 ppm of vinyl chloride monomer can be produced.
Předmětem vynálezu je způsob oddělování monomerního vinylchloridu z vodné směsí obsahující polyvinylchloridovou · pryskyřici, vyznačený tím, že se vodná pryskyřičná směs vede při teplotě vyšší, než je teplota okolí, a nižší, než je teplota, při které · je vodná směs obsahující pryskyřici zvýšenou teplotou nepříznivě ovlivněna, a při tlaku od 338 Pa do 81,2 kPa přes povrch vibrující při frekvenci pod 6000 cyklů/min.SUMMARY OF THE INVENTION The present invention provides a process for separating vinyl chloride monomer from an aqueous mixture comprising a polyvinyl chloride resin, wherein the aqueous resin mixture is conducted at a temperature above ambient and below the temperature at which the aqueous resin containing mixture is at elevated temperature adversely affected, and at a pressure of 338 Pa to 81.2 kPa over a surface vibrating at a frequency below 6000 cycles / min.
Není nutno používat nejnižsích tlaků, ale snížený tlak zajišťuje rychlejší odstranění monomerního vinylchloridu.It is not necessary to use the lowest pressures, but the reduced pressure ensures faster removal of vinyl chloride monomer.
Zahřívání latexu napomáhá rychlému odstraňování monomerního vinylchloridu· · z vodné polyvinylchloridové pryskyřičné směsi. Vhodná je teplota v rozmezí asi od 43 do asi 82 · °C. Vhodná· výše teploty závisí -na e- mulgačním činidle, koncentraci a složení latexu· nebo na suspensním činidle, koncentraci a velikosti částic pryskyřice. Obecně se při vyšší teplotě odstraňuje monomerní vinylchlorid · rychleji. Užitečné jsou teploty až · do hodnoty, při které · se zhoršují vlastnosti- vodné pryskyřičné směsi do takového stupně, že jsou ' nevhodné · pro zamýšlené použití.Heating the latex aids in the rapid removal of vinyl chloride monomer from the aqueous polyvinyl chloride resin mixture. A temperature in the range of about 43 ° C to about 82 ° C is suitable. The appropriate temperature level depends on the emulsifying agent, the concentration and composition of the latex, or the suspending agent, the concentration and particle size of the resin. Generally, monomer vinyl chloride is removed more rapidly at higher temperatures. Temperatures up to a value at which the properties of the aqueous resin composition deteriorate to such an extent that they are unsuitable for the intended use are useful.
Obr. · - 1 · · · znázorňuje vibrační zařízení· používané v příkladech 1 až 8, obr. 2 vlnitý povrch používaný v příkladech · 1 · až 8 a · - obr. · · 3 schéma postupu výroby v zařízení · používaném v příkladech 1 až 8.Giant. Fig. 2 shows a corrugated surface used in Examples 1 to 8; and Fig. 3 shows a manufacturing process diagram of the apparatus used in Examples 1 to 8. .
Pod pojmem polyvinylchlorid se rozumějí polymery a · kopolymery vinylchloridu, ve kterých · alespoň 70 % jednotek tvoří jednotky vinylchloridu. Do rozsahu vynálezu tedy spadají polyvinylchlořidy, ve kterých je až asi do. 30 · . °/o vinylchloridu nahrazeno jinými · monomery.The term polyvinyl chloride refers to polymers and copolymers of vinyl chloride in which at least 70% of the units are vinyl chloride units. Accordingly, the invention includes polyvinylchlorides in which up to about. 30 ·. % Of vinyl chloride replaced by other monomers.
Pod · · označením vodná pryskyřičná směs nebo · vodná směs obsahující polyvinylchloridovou pryskyřici se rozumí vodná suspense · nebo emulse polyvinylchloridu.The term "aqueous resin mixture" or "aqueous mixture containing polyvinyl chloride resin" means an aqueous suspension or emulsion of polyvinyl chloride.
Latex, který se získá emulsní polymeraci vinylchloridu, , obvykle · obsahuje emulgátor, zbvtkový katalyzátor, vodu a polyvinylchlorid · v množství asi . . od 10 asi do 60 hmot. · %. Lacsx obvykle obsahuje asi · 0,5 až asi 10 hmot. % nezpolymerovaného vinylchloridu. Způsoby výroby polyvinylchloridových latexů,,. ,které · popřípadě obsahují zapolymerová né též ethylenicky nenasycené sloučeniny, které jsou kopolymerovatelné s vinylchloridem, jsou dobře známy. Způsobem podle vynálezu se mohou zpracovávat všechny · póly vlny lchloridové latexy obsahující nezrea- govaný · monomerní vinylchlorid.The latex obtained by emulsion polymerization of vinyl chloride typically contains an emulsifier, a catalyst catalyst, water and polyvinyl chloride in an amount of about. . from about 10 to about 60 wt. ·%. Lacsx typically contains about 0.5 to about 10 wt. % of unpolymerized vinyl chloride. Processes for the manufacture of polyvinyl chloride latexes. which optionally contain both polymerized and ethylenically unsaturated compounds which are copolymerizable with vinyl chloride are well known. All wool poles of chloride latex containing unreacted monomeric vinyl chloride can be processed by the process according to the invention.
Suspensní polyvinylchlorid se obvykle vyrábí z vodné suspense vinylchloridu za použití katalysátoru rozpustného v monomeru a· suspensních činidel, které mají tendenci udržet částice pryskyřice suspense ve vodné fázi. Vodná suspense může obsahovat asi 10 až · asi 50 hmot. % pevných látek a obvykle obsahuje 25 až 35 hmot. % pevných látek. Způsoby výroby suspensního polyvinylchloridu jsou dobře známy.Suspended polyvinyl chloride is usually made from an aqueous vinyl chloride suspension using a monomer-soluble catalyst and suspending agents that tend to keep the resin particles of the suspension in the aqueous phase. The aqueous suspension may contain about 10 to about 50 wt. % solids and usually contains 25 to 35 wt. % solids. Methods for making suspension polyvinyl chloride are well known.
Vibrující povrch, přes který se vodná pryskyřičná · směs vede, může být v podstatě horizontální nebo může mít určitý sklon. Přednostně je vibrující povrch nakloněný, přičemž úhel sklonu se může po délce povrchu měnit. Nakloněnému povrchu se dává přednost, poněvadž sklon napomáhá · toku vodné · pryskyřičné směsi po vibrujícím povrchu.The vibrating surface over which the aqueous resin composition is guided may be substantially horizontal or have a certain inclination. Preferably, the vibrating surface is inclined and the inclination angle may vary over the length of the surface. The inclined surface is preferred because the slope aids the flow of the aqueous resin mixture over the vibrating surface.
Povrch · může být hladký nebo může být modifikován rýhováním, zvlněním, vypouklinami, důlky, výčnělky apod. Modifikací povrchu se dosáhne zvýšení interakce mezi vibrujícím povrchem a vodnou pryskyřičnou směsí a odstranění monomerního vinylchloridu ze směsi je . účinnější.The surface may be smooth or may be modified by scoring, corrugation, bulges, dimples, protrusions, etc. The surface modification will increase the interaction between the vibrating surface and the aqueous resin composition and remove the vinyl chloride monomer from the composition. more efficient.
Vibrující povrch může · · mít · tvar kužele, ploché desky nebo žlabu, po kterém vodná pryskyřičná směs teče. · Jak již bylo uvedeno, vibrující povrch může· být v podstatě vodorovný nebo může být skloněný, aby se napomohlo · toku · vodné pryskyřičné směsi po tomto povrchu. Přednostně má vibrující povrch podobu vibrujícího žlabu. Žlab může být uspořádán tak, že je přizpůsoben prostoru, ve kterém se udržuje tlak · nižší než tlak atmosférický. Tak například · žlab ve tvaru spirály, uspořádaný ve válcovité nádobě, umožňuje dosáhnout velkého povrchu v relativně malé nádobě.The vibrating surface may have the shape of a cone, flat plate or trough, over which the aqueous resin mixture flows. As already mentioned, the vibrating surface may be substantially horizontal or inclined to assist flow of the aqueous resin composition over the surface. Preferably, the vibrating surface is in the form of a vibrating trough. The chute may be arranged to be adapted to the space in which the pressure is kept below atmospheric pressure. For example, a spiral-shaped trough arranged in a cylindrical container makes it possible to achieve a large surface in a relatively small container.
Vibrující povrch může oscilovat nebo vibrovat v širokém rozmezí · frekvencí. Přednost se dává nižším frekvencím řádově asi pod 6000 cyklů za minutu. Nižším frekvencím vibrace se dává přednost, · poněvadž se při nich může dosáhnout větší amplitudy kmitání, aniž je zařízení vystaveno přílišnému napětí. K potlačení pěnění je vhodnější pracovat při vyšších frekvencích · vibrace. Optimální účinnosti se dosahuje tak, že se vyváží amplituda oscilačního nebo vibračního pohybu s frekvencí vibrace.The vibrating surface can oscillate or vibrate over a wide range of frequencies. Lower frequencies of the order of about 6,000 cycles per minute are preferred. Lower vibration frequencies are preferred because they can achieve greater vibration amplitude without exposing the device to excessive voltage. To suppress foaming, it is preferable to work at higher vibration frequencies. Optimum efficiency is achieved by balancing the amplitude of the oscillating or vibration motion with the vibration frequency.
Amplituda vibrace není rozhodující veličinou. Velká amplituda · vibrace a pohybu vibrujícího povrchu zvyšuje účinnost odstraňování · monomerního · vinylchloridu z vodné směsi obsahující polyvinylchloridovou pryskyřici. Avšak je známo, že velké střikové síly mohou nepříznivě ovlivnit polyvinylchloridové latexy. Amplituda vibrace se může zvyšovat až do bodu, ve kterém se zhorší stabilita latexu vlivem velkých střihových sil, způsobených velkou amplitudou vibrace vibrujícího povrchu. Obecně velké amplitudy vibrace zvyšují účinnost způsobu. Amplituda vibrace by však neměla být tak velká, ' aby došlo k nepříznivému vlivu na provozní schopnost zařízení, ve kterém se postup provádí. Velkých 1 amplitud vibrace se může používat při nižších frekvencích.The amplitude of vibration is not a decisive variable. The high amplitude of the vibration and movement of the vibrating surface increases the efficiency of removing the monomeric vinyl chloride from the aqueous mixture containing the polyvinyl chloride resin. However, it is known that high shear forces can adversely affect polyvinyl chloride latices. The vibration amplitude may increase to the point where the stability of the latex deteriorates due to high shear forces due to the large vibration amplitude of the vibrating surface. Generally, large vibration amplitudes increase the efficiency of the method. However, the amplitude of the vibration should not be so great as to adversely affect the operability of the apparatus in which the process is performed. Large 1 vibration amplitudes can be used at lower frequencies.
Důvody, proč je způsob odstraňování monomerního vinylchloridu z vodné pryskyřičné směsi účinný, nejsou zcela srozumitelné. Předpokládá se však, že účinnost se · dostavuje v důsledku podstatného snížení pěnění vodné směsi a · rychlého a důkladného míšení vodné . pryskyřičné · směsi během jejího stékání po vibrujícím povrchu. Při rychlém míšení vodné pryskyřičné směsi se částice pryskyřice dostávají na povrch · vodné směsi, kde může vinylchlorid · z pryskyřice uniknout.The reasons why the method of removing vinyl chloride monomer from the aqueous resin mixture is effective is not fully understood. However, efficacy is believed to be due to a substantial reduction in the foaming of the aqueous mixture and to the rapid and thorough mixing of the aqueous mixture. the resin mixture as it flows down the vibrating surface. With rapid mixing of the aqueous resin mixture, the resin particles reach the surface of the aqueous mixture where the vinyl chloride can escape from the resin.
Pod označením zvýšená teplota se rozumí teplota vyšší než teplota okolí a nižší než teplota, která má nepříznivý vliv · na vodnou pryskyřičnou směs, Latexy se velmi snadno poškozují zvýšenou teplotou. Teplota, při které latex koaguluje, je závislá na emulgátorech použitých při přípravě latexu a na dosavadní historii materiálu. Teplota je ve značném rozsahu závislá na tlaku, za kterého je latex udržován během · postupu přes vibrující povrch. Obvykle leží vhodná teplota v rozmezí asi od 43 asi do 82 °C. Největší přednost se dává teplotám v rozmezí asi od · 54 asi · do 79 °C.Elevated temperature refers to a temperature higher than ambient temperature and lower than the temperature that adversely affects the aqueous resin composition. Latexes are very easily damaged by elevated temperature. The temperature at which the latex coagulates is dependent on the emulsifiers used in the latex preparation and the history of the material. The temperature is to a large extent dependent on the pressure at which the latex is maintained during the process over the vibrating surface. Typically, a suitable temperature is in the range of about 43 to about 82 ° C. Temperatures in the range of about 54 ° C to about 79 ° C are most preferred.
Teplota vodné pryskyřičné směsi se může udržovat na · požadované úrovni zahříváním vodné pryskyřičné směsi před stykem s vibrujícím povrchem, zahříváním vibrujícího povrchu, uváděním páry přímo do odháněcí zóny, ve které vodná pryskyřičná směs stéká přes., vibrující povrch, nebo ' jinými způsoby, které nemají · nepříznivý vliv na vodnou pryskyřičnou směs.The temperature of the aqueous resin composition can be maintained at the desired level by heating the aqueous resin composition prior to contact with the vibrating surface, heating the vibrating surface, bringing steam directly into the stripping zone in which the aqueous resin mixture flows over the vibrating surface. do not have an adverse effect on the aqueous resin mixture.
Při způsobu podle vynálezu se vodná pryskyřičná směs vede přes vibrující povrch za tlaku nižšího než je tlak · atmosférický. 0činnost zařízení se zvyšuje se snižováním tlaku, ale může se pracovat za jakéhokoliv tlaku nižšího než je tlak atmosférický. Obvykle se dává přednost absolutnímu tlaku v rozmezí asi od 339 Pa asi do 81,31 ' kPa. Nejvýhodnější pracovní absolutní tlak je asi v rozmezí od 3,39 kPa do 67,72 kPa, poněvadž těchto tlaků se může snadno dosáhnout za použití obchodně dostupného spolehlivého zařízení a lze za nich připustit vodné · pryskyřičné směsi se sníženou koncentrací monomerního vinylchloridu.In the process according to the invention, the aqueous resin mixture is passed through a vibrating surface at a pressure below atmospheric pressure. The efficiency of the apparatus increases with pressure reduction, but can be operated at any pressure below atmospheric pressure. Typically, an absolute pressure in the range of about 20 psig to about 100 psig is preferred. Most preferably, the working absolute pressure is in the range of about 10 to about 50 psi, as these pressures can be readily achieved using commercially available reliable equipment and aqueous resin compositions with reduced monomer vinyl chloride concentration can be allowed.
Vodná pryskyřičná směs se může udržovat za tlaku· nižšího, než je tlak atmosférický, tak, že se zamontuje do nádoby, ve které je· tlak nižší, než je tlak atmosférický. Poněvadž se z vodné pryskyřičné směsi uvolňuje monomerní vinylchlorid, musí se tlak udržovat v požadovaném rozsahu pomocí evakuačního zařízení. Vibrační povrch mů že být vyroben tak, že je součástí nádoby.The aqueous resin mixture may be maintained at a pressure below atmospheric pressure by being mounted in a vessel in which the pressure is below atmospheric pressure. Since the monomer vinyl chloride is released from the aqueous resin mixture, the pressure must be maintained to the desired extent by means of an evacuation device. The vibration surface may be made to be part of the container.
Vhodná by byla například nádoba tvořená zakrytým žlabem, po kterém stéká vodná pryskyřičná směs. Žlab a kryt žlabu mohou vibrovat současně. Nádoba a povrch mohou vibrovat jako jedna jednotka, nebo · · se může povrch zamontovat do nádoby takovým způsobem, že může vibrovat nezávisle na nádobě, ve které je instalován.For example, a container formed by a covered trough, over which the aqueous resin mixture flows, would be suitable. The tray and tray cover can vibrate simultaneously. The vessel and the surface may vibrate as a single unit, or · the surface may be mounted in the vessel in such a way that it can vibrate independently of the vessel in which it is installed.
Způsob · zamontování a způsob, · jakým se realizují vibrace, je· odborníkům znám.The manner of mounting and the way in which vibrations are realized is known to those skilled in the art.
Způsob podle vynálezu je nejúčinnější při snižování · obsahu monomerního · vinylchloridu · v · polyvinylchloridových pryskyřičných emulzích. Vynález je užitečný, poněvadž odstraňování · monomerního vinylchloridu z polyvinylchloridových pryskyřičných emulsí průmyslovým způsobem je nesmírně obtížné.The process according to the invention is most effective in reducing the content of monomeric vinyl chloride in polyvinyl chloride resin emulsions. The invention is useful because the removal of monomeric vinyl chloride from polyvinyl chloride resin emulsions in an industrial manner is extremely difficult.
Obr. 1 znázorňuje zařízení používané v příkladech 1 až 8. Nádobu 10 tvoří· trubka o · · · průměru 254 mm, dlouhá asi 305 cm, uložená. na podpěrách 2. Podpěry 2 jsou na30. 3. 1983 staveny pomocí distančních vložek na · dně tak, aby zajišťovaly sklon požadovaný · pro každý konkrétní pokus. · Nádoba 10 je opatřena slepými ' přírubami 3, ve kterých jsou zabudována průhledná okénka · z plastické hmoty 4, aby bylo možno sledovat chování vodné pryskyřičné směsi během procesu.Giant. 1 illustrates the apparatus used in Examples 1 to 8. The vessel 10 is formed by a tube having a diameter of 254 mm, about 305 cm long, supported. on supports 2. Supports 2 are na30. 3, 1983, by means of spacers at the bottom to provide the slope required for each particular experiment. The container 10 is provided with blind flanges 3, in which transparent plastic windows 4 are incorporated in order to monitor the behavior of the aqueous resin mixture during the process.
Vibrující povrch 5 je kovový povrch pevně. zamontovaný do nádoby 10. · · Do nádoby 10 by · bylo možno zamontovat jednak hladký vibrující povrch, jednak povrch sé 6 mm vlnami, nasměrovanými napříč ve · směru krátkého rozměru.The vibrating surface 5 is a metal surface firmly. mounted in the vessel 10. A smooth vibrating surface could be mounted in the vessel 10. On the one hand, a surface with 6 mm waves directed transversely in the direction of the short dimension could be mounted.
Vibrující zařízení 8 je namontováno na nádobě· 10, jak je ukázáno, nebo na podpěrách 2. Povrch 5 se podrobuje vibraci tím, že · se nechá vibrovat nádoba 10, ve které je instalován. Vodné pryskyřičné směsi vstupují do nádoby a jsou uváděny na vibrující povrch· 5 potrubím 7.The vibrating device 8 is mounted on the container 10 as shown or on the supports 2. The surface 5 is subjected to vibration by allowing the container 10 in which it is installed to vibrate. Aqueous resin mixtures enter the vessel and are placed on a vibrating surface by a line 7.
Vodná pryskyřičná směs teče podél vibrujícího povrchu .· 5, padá z ' vibrujícího povrchu na dno nádoby 10 a odtéká do nádrže (není zakresleno) potrubím 15.The aqueous resin mixture flows along the vibrating surface 5, falls from the vibrating surface to the bottom of the container 10 and flows into the tank (not shown) via line 15.
Vzorek vodné · pryskyřičné směsi po průchodu přes vibrující · poýrch se může získat tak, že se odebere latex z potrubí 15.A sample of the aqueous resin mixture after passing through the vibrating surface can be obtained by removing the latex from line 15.
Tlak nižší než atmosférický se v nádobě 10 · udržuje pomocí parního ejektoru (není zakreslen), kterým se odstraňují páry z nádoby 10 potrubím 12. Teplota · ' vodné pryskyřičné směsi na konci vibrujícího povrchu se měří termočlánkem 14.The pressure below atmospheric is maintained in the vessel 10 by means of a steam ejector (not shown) to remove steam from the vessel 10 through line 12. The temperature of the aqueous resin mixture at the end of the vibrating surface is measured by a thermocouple 14.
Tlak v nádobě 10 se měří tlakoměrem 17. Teplota vodné pryskyřičné směsi se udržuje tak, že se uvádí pára přímo do nádoby '10 potrubím 21.The pressure in the vessel 10 is measured with a pressure gauge 17. The temperature of the aqueous resin mixture is maintained by introducing steam directly into the vessel 10 through line 21.
Během pokusů se odebírají vzorky vodné pryskyřičné směsi vstupující do nádoby 10 a opouštějící nádobu 10 a určuje se· v nich množství monomerního vinylchloridu.During the experiments, samples of the aqueous resin mixture entering and leaving vessel 10 are sampled to determine the amount of vinyl chloride monomer.
Obr. 2 znázorňuje v řezu vibrující povrchGiant. 2 shows a cross-section of a vibrating surface
S. Je z něho zřejmá struktura vlnitého povrchu používaného v příkladech 1 až 8. Vlny mají amplitudu 6 mm a periodu 13 mm. cích 7yccemcIt shows the structure of the corrugated surface used in Examples 1 to 8. The waves have an amplitude of 6 mm and a period of 13 mm. cích 7yccemc
Obr. 3 znázorňuje schematický diagram postupu výroby v zařízení použitém v příkladech 1 až 8. Stejné vztahové značky na obr. 3 a 1 označují stejné části zařízení.Giant. 3 shows a schematic diagram of the manufacturing process of the apparatus used in Examples 1 to 8. The same reference numerals in FIGS. 3 and 1 designate the same parts of the apparatus.
Nádoba 37 obsahuje vodnou pryskyřičnou směs v reaktoru pro polymeraci vinylchloridu. Vodná pryskyřičná směs se předběžně zbaví. monomeru uvolněním tlaku v polymeračním reaktoru. Pak se vodná pryskyřičná směs vede potrubím 35, ventilem 36 a potrubím 34 do čerpadla 38. Čerpadlo 36 je čerpadlo Moyno™ a čerpá vodnou pryskyřičnou směs potrubím 7 přes ventil 6 do nádoby 10, která obsahuje vibrující povrch, přes který vodná pryskyřičná směs stéká.The vessel 37 comprises an aqueous resin mixture in a vinyl chloride polymerization reactor. The aqueous resin mixture is preconditioned. monomer by releasing the pressure in the polymerization reactor. Then, the aqueous resin mixture is passed through line 35, valve 36, and line 34 to pump 38. Pump 36 is a Moyno ™ pump and pumps the aqueous resin mixture through line 7 through valve 6 to a vessel 10 that includes a vibrating surface over which the aqueous resin mixture flows.
Poté co přejde přes vibrující povrch, postupuje vodná pryskyřičná směs z nádoby 10 do nádoby 31. Větrací potrubí 45 zajišťuje stejný tlak v nádobě 31 a nádobě 10, aby mohla vodná pryskyřičná směs bez překážek téci z nádoby 10 do nádoby 31.After passing over the vibrating surface, the aqueous resin mixture proceeds from vessel 10 to vessel 31. Ventilation duct 45 provides equal pressure in vessel 31 and vessel 10 so that the aqueous resin mixture can flow from vessel 10 to vessel 31 without obstruction.
Vzorky vodné pryskyřičné směsi z potrubí 7 lze odebírat potrubím 39 a ventilem 40. Vzorky vodné pryskyřičné směsi po přechodu přes vibrující povrch se získají za použití ventilu 16, potrubí 26 a ventilu 25.Samples of the aqueous resin mixture from line 7 can be taken through line 39 and valve 40. Samples of the aqueous resin mixture after passing over the vibrating surface are obtained using valve 16, line 26 and valve 25.
Tlak v nádobě 10 se měří tlakoměrem 17. Tlak, nižší než atmosférický se v nádobě 10 udržuje pomocí zařízení na regulaci tlaku [nezakresleného parního ejektoru), který odstraňuje plyny z nádoby 10, potrubím 12 a ventilem 13.The pressure in the vessel 10 is measured by a pressure gauge 17. The pressure below atmospheric is maintained in the vessel 10 by a pressure control device (not shown) which removes gases from the vessel 10, via a line 12 and a valve 13.
Vodná pryskyřicová směs z reaktoru pro polymeraci vinylchloridu se čerpá přes vibrující povrch a může se určit vliv jednoho průchodu přes vibrující povrch na obsah monomerního vinylchloridu ve vodné pryskyřičné směsi. Vodná pryskyřičná směs, která se zachycuje v nádobě 31, se může přes vibrující povrch nechat cirkulovat a pak se může určit účinek více průchodů přes vibrační povrch na obsah monomerního vinylchloridu ve vodné pryskyřičné směsi.The aqueous resin composition from the vinyl chloride polymerization reactor is pumped through the vibrating surface and the effect of one pass through the vibrating surface on the monomer vinyl chloride content of the aqueous resin composition can be determined. The aqueous resin mixture trapped in the vessel 31 can be circulated through the vibrating surface and then the effect of multiple passes through the vibrating surface on the monomer vinyl chloride content of the aqueous resin mixture can be determined.
Provede se praktický pokus, při kterém se vodná pryskyřičná směs vede přes vibrující povrch. Stanovuje se koncentrace monomerního vinylchloridu ve vodné pryskyřičné směsi v potrubí 15 po jednom průchodu. Když se všechna vodná pryskyřičná směs z nádoby 37 převede do nádoby 31, začne se kontinuální cirkulace vodné pryskyřičné směsi z nádoby 31 přes vibrující povrch, potrubím 32, ventilem 33, potrubím 34 a čerpadlem 38. V předem určených časových intervalech se ventilem 43, potrubím 44 a ventilem 46 odebírají vzorky vodné pryskyřičné směsi z nádoby 31. Uspořádání s dvěma ventily je nutno použít proto, aby bylo možno odebírat vzorky z nádoby 31, která je udržována za tlaku nižšího, než je tlak atmosférický. Za použití zařízení znázorněného na obr. 3 lze snadno určit účinek frekvence a amplitudy vibrace, sklonu povrchu, struktury povrchu, rychlosti cirkulace, teploty a sníženého tlaku.A practical experiment is conducted in which the aqueous resin mixture is passed over a vibrating surface. The concentration of vinyl chloride monomer in the aqueous resin mixture in line 15 after one pass is determined. When all of the aqueous resin mixture from vessel 37 is transferred to vessel 31, the continuous circulation of the aqueous resin mixture from vessel 31 over the vibrating surface, line 32, valve 33, line 34, and pump 38 begins. At predetermined time intervals with valve 43, line 44 and valve 46 take samples of the aqueous resin mixture from vessel 31. A two-valve arrangement must be used to be able to take samples from vessel 31, which is maintained at a pressure below atmospheric pressure. Using the apparatus shown in FIG. 3, the effect of vibration frequency and amplitude, surface inclination, surface texture, circulation rate, temperature and reduced pressure can be easily determined.
Vzorky vodné pryskyřičné směsi se rozpustí v tetrahydrofuranu a monomerní vinylchlorid se analýsuje plynovou chromatografií.Samples of the aqueous resin mixture were dissolved in tetrahydrofuran and the vinyl chloride monomer was analyzed by gas chromatography.
Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny koncentrační údaje hmotnostní.Unless otherwise indicated, all concentration data are by weight.
PřikladlHe did
Očinek vibraceEffects of vibration
Vzorky latexu obsahujícího asi 34,7 % polymeru vinylchloridu se nechají cirkulovat přes povrch zařízení znázorněného na obr. 1. Povrch žlabu je vlnitý. Jeho délka je 3050 milimetrů, vlny mají amplitudu 6 mm a periodu 12 mm a běží napříč ve směru krátkého rozměru povrchu (100 mm).Samples of the latex containing about 34.7% vinyl chloride polymer were circulated over the surface of the device shown in Figure 1. The trough surface is corrugated. Its length is 3050 millimeters, the waves have an amplitude of 6 mm and a period of 12 mm and run transversely in the direction of a short surface dimension (100 mm).
Zařízení se udržuje v poloze v podstatě vodorovné (sklon je asi 4 mm/m). Vzorek latexu o hmotnosti asi 70 kg cirkuluje přes vibrující povrch rychlostí 7,1 kg/min. Teplota latexu se udržuje dávkováním páry přímo do nádoby, ve které je povrch zamontován, na 73 °C. Tlak působící ná latex se udržuje asi na 67,72 kPa, tj. na hodnotě nižší, než je tlak atmosférický.The apparatus is maintained in a substantially horizontal position (inclination of about 4 mm / m). A sample of about 70 kg of latex is circulated through the vibrating surface at a rate of 7.1 kg / min. The latex temperature is maintained at 73 ° C by dispensing steam directly into the vessel in which the surface is mounted. The pressure applied to the latex is maintained at about 67.72 kPa, i.e. below atmospheric pressure.
Povrch vibruje..,při 3600 cyklech za minutu s amplitudou 0,2 mm ve vertikálním směru. Frekvence vibrace a amplituda se měří pomocí zařízení I. R. D. Vibrátor Analyzer Model 350 (I. R. D. Incorporated). Výsledky zkoušky jsou uvedeny v tabulce 1.The surface vibrates at 3600 cycles per minute with an amplitude of 0.2 mm in the vertical direction. Vibration frequency and amplitude are measured using an I. R. D. Incubator Analyzer Model 350 (I. R. D. Incorporated). The test results are shown in Table 1.
Tabulka jasně ukazuje, že vibrací se zvýší účinnost oddělování ' monomerního vinylchloridu z latexu. Dva vzorky latexu použité v tomto. . příkladu jsou latexy stejného typu, ale vyrobené . v různou dobu.The table clearly shows that vibration will increase the efficiency of separating vinyl chloride monomer from the latex. Two latex samples used in this. . In the example, latexes of the same type, but produced. at different times.
Příklad 2Example 2
Účinek zvlněníEffect of ripple
Použije se· zařízení podle příkladu 1 pro oddělení monomerního· vinylchloridu z latexu při teplotě 74 až 76 . °C a tlaku 64,33 až 67,72 kPa, tj. za tlaku nižšího, než · je tlak atmosférický. Povrch vibruje při 870 cyklech za · minutu s · amplitudou · 1,35 · mm ve vertikálním směru, přičemž vibrující povrch má sklon 33,9 mm/m.The apparatus of Example 1 was used to separate the monomeric vinyl chloride from the latex at 74-76. ° C and a pressure of 64.33 to 67.72 kPa, i.e. at a pressure below atmospheric pressure. The surface vibrates at 870 cycles per minute with an amplitude of 1.35 mm in the vertical direction, the vibrating surface having a slope of 33.9 mm / m.
Vlnitý povrch se nahradí plochou deskou širokou 133,3 mm a · pokus se opakuje· za použití druhého vzorku polyvinylchloridového latexu. ·Replace the corrugated surface with a 133.3 mm wide flat plate and repeat the experiment using a second sample of polyvinyl chloride latex. ·
Pří pokusech se· použije 112,5 . kg latexu obsahujícího asi 37% pevných látek, vztaženo na sušinu. Rychlost- cirkulace latexu je 23,08 kg/min. ί112.5 was used in the experiments. kg of latex containing about 37% solids on dry weight basis. The latex circulation rate is 23.08 kg / min. ί
Výchozí látka se -nechá procházet přes vibrující povrch a určuje se . obsah monomerního vinylchloridu v latexu po · · jednom průchodu. Vzorek latexu se pak nechá cirkulovat přes· vibrující povrch. V určitých časových intervalech· se z nádrže . · 31 odebírají · vzorky a měří se u nich koncentrace monomerního vinylchloridu. · ’The starting material is passed over the vibrating surface and is determined. the content of vinyl chloride monomer in the latex after one pass. The latex sample is then circulated through a vibrating surface. At certain intervals, the tank is removed. 31 take samples and measure the concentration of vinyl chloride monomer. · ’
Výsledky těchto pokusů jsou uvedeny v tabulce 2. ·The results of these experiments are shown in Table 2. ·
Tabulka 2Table 2
Start 5 10 20 Ϊ 30 60 90Start 5 10 20 Ϊ 30 60 90
1. průchod . , i1st pass. , i
K^r^c^ť^i^trace vinylchloridu (ppm) iVinyl chloride (ppm) i
Doba (minuty) povrch šířkaTime (minutes) surface width
výsledky pro šířku 101,2 mmresults for 101.2 mm width
Pro srovnávací účely se výsledky dosažené · za použití povrchu o šířce 133,3 mm přepočítají na šířku 101,2 mm, přičemž se předpokládá, že koncentrace monomerního vinylchloridu je úměrná ploše povrchu. Upravené hodnoty se získají z hodnot pro šířku 113 mm tak, že se vynásobí poměrem 133,3For comparative purposes, the results obtained using a 133.3 mm wide surface are converted to 101.2 mm wide, assuming the concentration of vinyl chloride monomer is proportional to the surface area. The adjusted values are obtained from the values for the width of 113 mm by multiplying them by 133.3
101,2 ·101,2 ·
Výsledky pokusu jasně ukazují, že zvlnění podstatně zlepšuje účinnost vibrujícího povrchu při odstraňování monomerního vinylchloridu z polyvinylchloridového latexu.The results of the experiment clearly show that the corrugation substantially improves the efficiency of the vibrating surface in removing monomer vinyl chloride from the polyvinyl chloride latex.
Příklad 3 Účinek sklonu vibrujícího povrchuExample 3 Effect of the slope of a vibrating surface
Pro · odstraňování monomerního vinylchloridu z polyvinylchloridového latexu se použije zařízení podle příkladu 1. Měří se sklon vibrujícího povrchu a · určuje , se účinek sklonu povrchu na odstraňování monomerního vinylchloridu z latexu.To remove monomer vinyl chloride from the polyvinyl chloride latex, a device according to Example 1 is used.
Povrch vibruje při 870. cyklech/min s amplitudou 2 · mm ve vertikálním směru.The surface vibrates at 870 cycles / min with an amplitude of 2 · mm in the vertical direction.
Během hlavní , částí každého pokusu se tlak udržuje asi · na 67,72' kPa. · Na počátku pokusu, kdy se mojnomerní vinylchlorid rychle uvolňuje z . latexu, je tlak vyšší.During the main part of each experiment, the pressure is maintained at about 50 psi. At the beginning of the experiment, when the monomeric vinyl chloride is rapidly released from. latex, the pressure is higher.
Výsledky jsou uvedeny v tabulce 3.The results are shown in Table 3.
' . .. . , , . :12'. ... ,,. : 12
Data v .tabulce 3 jasně ukazují, že účinnost vibrujícího povrchu při odstraňování monomerního . vinylchloridu ž latexu lze zvýšit zvýšením ' sklonu vibrujícího povrchu.The data in Table 3 clearly shows that the effectiveness of the vibrating surface to remove monomer. The latex vinyl chloride can be increased by increasing the inclination of the vibrating surface.
Přiklad 4Example 4
Účinek . rychlosti toku latexuEffect. latex flow rates
Použije se . zařízení podle příkladu 1 pro určení účinku rychlosti toku latexu . na odstranění monomerního vinylchloridu. Sklon vibrujícího povrchu se nastaví na 33,8 . mm/ /m. Vzorky latexu o hmotnosti asi 76,5 kg. obsahující asi 40,7 % polyvinylchloridu se nechají cirkulovat přes vlnitý povrch, který vibruje při 870 cyklech za minutu . s . amplitudou 2,1 mm ve vertikálním směru. . Latex z nádrže obsahující zásadu se vede přes' vibrující povrch a pak se přes - tento povrch cirkuluje. Vzorky se odebírají z nádrže 31 v periodických intervalech a určuje se obsah vinylchloridu v latexu.It shall apply. the apparatus of Example 1 for determining the effect of the latex flow rate. to remove vinyl chloride monomer. The slope of the vibrating surface is set to 33.8. mm / / m. Latex samples weighing about 76.5 kg. containing about 40.7% polyvinyl chloride was circulated over a corrugated surface that vibrated at 870 cycles per minute. p. with an amplitude of 2.1 mm in the vertical direction. . The latex from the alkali-containing tank is passed through a vibrating surface and then circulated through the surface. Samples are taken from tank 31 at periodic intervals and the vinyl chloride content of the latex is determined.
Výsledky jsou uvedeny v tabulce . 4.The results are shown in the table. 4.
IfiO Н нОСОФЮ СОООС^^ООгНЬхОО t^CDCDorHbxOOrHIfiO Н нОСОФЮ СОООС ^^ ООгНЬхОО t ^ CDCDorHbxOOrH
О CM 00 c\j тН Μ*О CM 00 c * j *
CM~ CM CD^ CM CD Ox ví ví CM* M<* rH* MÍ 00*CM ~ CM CD ^ CM CD Ox knows CM * M <* rH * MI 00 *
Гх O 03 t> b* Γχ tx, míГх 0 03 t> b * Γχ tx, mi
co Η M CD Q H rl to CO CD CD Гх bx Γχco Η M CD H H rl to CO CD Гх bx Γχ
Ф CJФ CJ
IDID
oj cm^ cm oj cq^ co co ví ví ví ví MÍ MÍ MÍ Οχ Οχ bx bx bx Γχ bxoj cm ^ cm oj cq ^ what knows she knows knows MY ME MY ME Οχ Οχ bx bx bx Γχ bx
CM M< CD CO CD O rH CO CD CO CD CO Οχ ΟχCM M <CD CO CD CO rH CO CD CO CD CO Οχ Οχ
CDCD
00^00 ^
CD * i o MÍCD * i o MI
4tí Φ4Time
Φ 04 4tíΦ 04 4th
CD CO 0J~ OJ~ CM~ CDCD CO 0J ~ OJ ~ CM ~ CD
H M1 H rH H M1 CD CO tx bx Γχ ΓχHM 1 H rH 1 CD CO tx bx Γχ Γχ
CO CD rH rH OJ OJ CO CD bx bx tx ΓχCO CD rH rH OJ OJ CO bx bx tx Γχ
QtíQtí
4tí f-i4ti f-i
CO toWhat the
O Ό ř-ч to CD O CD O O O rH CM 00 CD CD CM ωΌ--to O CD O CD O O r H CM 00 CD CD CM ω
Data uvedená v tabulce 4' jasně ukazují, že při zvýšení rychlosti cirkulace se . monomerní vinylchlorid rychleji odstraňuje z polyvinylchloridového , latexu. Z množství monomerního vinylchloridu obsaženého v latexu po 5 minutách je . však zřejmé, že při každém průchodu přes vibrující povrch se odstraní z polyvinylchloridu více monomerního vinylchloridu tehdy, . když je rychlost toku nižší.The data presented in Table 4 ' monomer vinyl chloride is removed more quickly from polyvinyl chloride, latex. Of the amount of monomer vinyl chloride contained in the latex after 5 minutes is. however, it is apparent that more monomer vinyl chloride is removed from the polyvinyl chloride each time it passes through the vibrating surface. when the flow rate is lower.
Za provozu je nutno vyvážit škodlivé účinky, které se dostavují při čerpání latexu, s rychlostí, kterou má být monomerní vinylchlorid odstraněn z latexu.During operation, the harmful effects of pumping latex must be balanced with the rate at which monomer vinyl chloride is to be removed from the latex.
Příklad 5Example 5
Určuje se účinek rychlosti toku na množství monomerního vinylchloridu odstraněného z polyvinylchloridového latexu při jednom průchodu ' přes vibrující . povrch podle příkladu 1. Povrch se nastaví na sklon 4,2 mm/m-a nechá se vibrovat přes 3600 cyklech ža minutu ve vertikálním směru s amplitudou 2 mm. Při všech pokusech se násada předehřívá na 71 až 74 °C. Tlak při pokusu se udržuje asi na hodnotě 67,72 kPa. Výsledky jsou uvedeny v tab. 5.The effect of the flow rate on the amount of vinyl chloride monomer removed from the polyvinyl chloride latex per pass through the vibrating is determined. The surface is set to a slope of 4.2 mm / m @ 2 and is vibrated over 3600 cycles per minute in a vertical direction with an amplitude of 2 mm. In all experiments, the batch was preheated to 71-74 ° C. The pressure in the experiment was maintained at about 10 psig. The results are shown in Tab. 5.
Tabulka 5Table 5
Rychlost dávkování . Obsah polyvinyl- Monomerňí vinylchlorid kg/min chloridu v (ppm) latexu v % násada . po jednom průchoduDosing rate. Content of polyvinyl-monomeric vinyl chloride kg / min chloride in (ppm) latex in% feed. after one pass
* . Vakuum 57,5 kPa.*. Vacuum 57.5 kPa.
Data z tabulky 5 ukazují, že obsah monomerního vinylchloridu v latexu lze podstatně snížit jedním průchodem přes vibrující povrch. ......The data from Table 5 show that the vinyl chloride monomer content of the latex can be substantially reduced by one pass through the vibrating surface. ......
Příklad 6Example 6
Interakce parametrů, které ovlivňují odstraňování monomerního vinylchloridu z polyvinylchloridového latexu se zjišťuje tak, že se zařízení podle příkladu 1 nechá pracovat za· různých provozních podmínek.The interaction of the parameters which influence the removal of the vinyl chloride monomer from the polyvinyl chloride latex is determined by operating the apparatus of Example 1 under different operating conditions.
Vlnitý povrch podle příkladu 1, se nechá vibrovat, je-li vibrace ppužíváno, . při 3600 cyklech za minutu při amplitudě 0,2 mm ve vertikálním směru. Obsah monomerního vinylchloridu v latexu se měří po jednom průchodu přes povr.ch. Sklon povrchu se nastaví na 4,2 mm/m.The corrugated surface of Example 1 is allowed to vibrate when vibration is used. at 3600 cycles per minute at an amplitude of 0.2 mm in the vertical direction. The content of vinyl chloride monomer in the latex is measured after one pass through the surface. The surface slope is set to 4.2 mm / m.
Výsledky pokusů jsou ukázány v tabulce 8The results of the experiments are shown in Table 8
Výsledky uvedené v tabulce 6 jasně ukazují účinek, který mají jednotlivé parametry na účinnost vibrujícího povrchu při odstraňování . monomerního vinylchloridu z polyvinylchloridového latexu.The results shown in Table 6 clearly show the effect that the individual parameters have on the vibrating surface removal efficiency. of vinyl chloride monomer from polyvinyl chloride latex.
Příklad 7Example 7
Zařízení podle příkladu 1 se použije pro určení vlivu teploty latexu na ' oddělování monomerního vinylchloridu. Sklon vibrujícího povrchu . se zastaví na 33,8 ' mm/m a vibrace se provádí při 870. 'cyklech za ' minutu při amplitudě 1,8 mm ve vertikálním směru. Vzorek latexu ' o hmotnosti ' 71,5 kg se nechá cirkulovat ' rychlostí 26,3 . kg/min přes vibrující povrch, tlak se udržuje při všech ' pokusech na 77,7 . až 84,5 kPa.The apparatus of Example 1 was used to determine the effect of latex temperature on the separation of vinyl chloride monomer. Inclination of vibrating surface. and the vibration is performed at 870 cycles per minute at an amplitude of 1.8 mm in the vertical direction. The 71.5 kg latex sample was circulated at 26.3. kg / min over the vibrating surface, the pressure was maintained at 77.7 in all experiments. to 84.5 kPa.
Latex se vede · ze zásobní nádrže 37 přes vibrující povrch do nádrže 31. Pak se latex cirkuluje přes vibrující ' povrch ' a z nádrže 31 se odebírají ' vzorky, ve kterých se měří obsah vinylchloridu v latexu.The latex is passed from the storage tank 37 through the vibrating surface to the tank 31. Then the latex is circulated through the vibrating 'surface' and samples are taken from the tank 31 in which the vinyl chloride content of the latex is measured.
Výsledky pokusů jsou uvedeny v tabulce 7.The results of the experiments are shown in Table 7.
Tabulka 7Table 7
Výsledky uvedené v tabulce 7 ukazují, že vyšší teploty jsou účinnější při odstraňování monomerního vinylchloridu z polyvinylchloridového latexu.The results shown in Table 7 show that higher temperatures are more effective in removing monomer vinyl chloride from the polyvinyl chloride latex.
Příklad ' 8Example '8
Zařízení podle příkladu 1 se použije pro snížení obsahu monomerního vinylchloridu v' polyvinylchloridovém latexu na hodnotě pod 10 ppm. _The apparatus of Example 1 was used to reduce the vinyl chloride monomer content of the polyvinyl chloride latex to below 10 ppm. _
Vzorek latexu o hmotnosti 71,5 kg ' se nechá projít zařízením podle příkladu . ' 1 a shromažďuje se v nádobě 31. Latex se nechá cirkulovat přes vibrující povrch rychlostí ' 14 ' kg/min a z nádoby 31 se odebírají vzory a stanovuje se v nich obsah monomerního vinylchloridu.A sample of latex weighing 71.5 kg ' is passed through the apparatus of the example. The latex was circulated through a vibrating surface at a rate of 14 kg / min and samples were taken from the vessel 31 to determine the monomer vinyl chloride content.
Sklon vibrujícího povrchu se nastaví na 33,8 mm/m a vibrace se provádí při 870 cyklech za minutu při' amplitudě 1,8 mm ve' vertikálním směru. . Latex se ' při průchodu přes ' vibrující povrch udržuje za tlaku 67,7 až ' 77,7 kPa.The inclination of the vibrating surface is set to 33.8 mm / m and the vibrations are performed at 870 cycles per minute at an amplitude of 1.8 mm in the vertical direction. . The latex is maintained at a pressure of about 10 to about 10 psi when passing through the vibrating surface.
Výsledky pokusu jsou zřejmé z tabulky 8.The results of the experiment are shown in Table 8.
Tabulka 8Table 8
Oděje uvedené v tabulce 8 ukazují, že obsah monomerního vinylchloridu v polyvinyíchloridovém latexu se může snížit způsobům podle vynálezu na poměrně nízkou hodnotu.The garments in Table 8 show that the vinyl chloride monomer content of the polyvinyl chloride latex can be reduced to a relatively low value by the methods of the invention.
Vysoká teplota a vibrace snižují mechanickou stabilitu latexu během pokusu.High temperature and vibration reduce the mechanical stability of the latex during the experiment.
Mechanická stabilita kontrolního vzorku je 16 minut. Po 105 minutách cirkulace přes vibrující povrch se mechanická stabilita sníží na 4 minuty.The mechanical stability of the control is 16 minutes. After 105 minutes of circulation through the vibrating surface, mechanical stability is reduced to 4 minutes.
Mechanická stabilita se určí tak, že sa 100 ml vzorek umístí do mléčného šejkru Hamllton Beach TM a měří se počet minut potřebných pro koagulaci latexu.Mechanical stability is determined by placing a 100 ml sample in a Hamllton Beach TM milk shaker and measuring the number of minutes required to coagulate the latex.
Příklad 9Example 9
Vodné směsi obsahující polyvinylchloridovou pryskyřici se vedou přes povrch o délce 37,2 m a šířce 22,2 mm. Povrch je rýhován ve směru krátkého rozměru. Sklon povrchu v podélném směru je průměrně 48, mlllmetrů/metrů. Povrch se nechá vibrovat při frekvenci 950 cyklů/mln a amplitudě 2,5 mm ve svislém směru. Pryskyřicová směs teče žlabem v podélném směru.The aqueous mixtures containing the polyvinyl chloride resin are passed over a surface of 37.2 m long and 22.2 mm wide. The surface is grooved in a short dimension. The slope of the surface in the longitudinal direction is an average of 48 .mu.m / meter. The surface is vibrated at a frequency of 950 cycles / mln and an amplitude of 2.5 mm in the vertical direction. The resin mixture flows through the trough in the longitudinal direction.
Vyrobí se 15 200 1 vodné pryskyřičné směsi a tato směs se nechá cirkulovat přes vibrující povrch. Vodná pryskyřičná směs se čerpá z reaktoru přes vibrující povrch a opět se vrací do reaktoru. Z potrubí к čerpadlu se periodicky odebírají vzorky pryskyřičné směsi a určuje se v nich množství monomerního vinylchloridu.15,200 L of an aqueous resin mixture is produced and the mixture is circulated over a vibrating surface. The aqueous resin mixture is pumped from the reactor through a vibrating surface and returned to the reactor. The resin mixture is periodically sampled from the pipeline to the pump to determine the amount of vinyl chloride monomer.
Tabulka 9 uvádí souhrnně dosažené výsledky.Table 9 summarizes the results.
* Vzorek podroben předběžnému odhánění pomocí vodní páry* The sample is pre-stripped with water vapor
Příklad 9 názorně ukazuje, že způsobem podle vynálezu lze účinně odstranit monomerní vinylchlorid z vodné pryskyřičné směsi na bázi polyvinylchloridu v průmyslovém měřítku.Example 9 illustrates that the process according to the invention effectively removes vinyl chloride monomer from an aqueous scale polyvinyl chloride based resin mixture.
Tento příklad rovněž ukazuje, že uvedeným způsobem lze účinně snížit obsah monomerního vinylchloridu ve vodných pryskyřičných směsích typu suspensi.This example also shows that the monomer vinyl chloride monomer content of aqueous slurry type resins can be effectively reduced.
Claims (5)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US70524076A | 1976-07-14 | 1976-07-14 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS198247B2 true CS198247B2 (en) | 1980-05-30 |
Family
ID=24832618
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS774568A CS198247B2 (en) | 1976-07-14 | 1977-07-08 | Method of separating monomer vinyl chloride from water mixture containing polyvinyl chloride resin |
Country Status (23)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS539894A (en) |
AR (1) | AR213527A1 (en) |
AU (1) | AU507725B2 (en) |
BE (1) | BE856716A (en) |
BR (1) | BR7704339A (en) |
CA (1) | CA1096537A (en) |
CS (1) | CS198247B2 (en) |
DD (1) | DD131934A5 (en) |
DE (1) | DE2731186A1 (en) |
DK (1) | DK319377A (en) |
EG (1) | EG12607A (en) |
FR (1) | FR2358428A1 (en) |
GB (1) | GB1532399A (en) |
HU (1) | HU175531B (en) |
IL (1) | IL52198A (en) |
IN (1) | IN144598B (en) |
IT (1) | IT1079778B (en) |
NL (1) | NL7706960A (en) |
NO (1) | NO772466L (en) |
PL (1) | PL105130B1 (en) |
RO (1) | RO74136A (en) |
SE (1) | SE7708145L (en) |
ZA (1) | ZA773246B (en) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NL45881C (en) * | 1935-04-18 | 1900-01-01 | ||
US2147677A (en) * | 1936-01-22 | 1939-02-21 | Submarine Signal Co | Method of deaerating liquids |
IL47669A0 (en) * | 1974-08-07 | 1975-10-15 | Shinetsu Chemical Co | Method for removing monomers from polymerizates |
-
1977
- 1977-05-30 ZA ZA00773246A patent/ZA773246B/en unknown
- 1977-05-30 IL IL52198A patent/IL52198A/en unknown
- 1977-06-23 NL NL7706960A patent/NL7706960A/en not_active Application Discontinuation
- 1977-06-27 EG EG382/77A patent/EG12607A/en active
- 1977-06-28 GB GB26964/77A patent/GB1532399A/en not_active Expired
- 1977-06-28 AR AR268223A patent/AR213527A1/en active
- 1977-06-28 CA CA281,540A patent/CA1096537A/en not_active Expired
- 1977-06-30 AU AU26642/77A patent/AU507725B2/en not_active Expired
- 1977-07-01 JP JP7898177A patent/JPS539894A/en active Pending
- 1977-07-01 BR BR7704339A patent/BR7704339A/en unknown
- 1977-07-07 IN IN1038/CAL/1977A patent/IN144598B/en unknown
- 1977-07-08 CS CS774568A patent/CS198247B2/en unknown
- 1977-07-08 FR FR7721074A patent/FR2358428A1/en not_active Withdrawn
- 1977-07-09 DE DE19772731186 patent/DE2731186A1/en not_active Withdrawn
- 1977-07-12 BE BE2056077A patent/BE856716A/en unknown
- 1977-07-12 IT IT50240/77A patent/IT1079778B/en active
- 1977-07-12 NO NO772466A patent/NO772466L/en unknown
- 1977-07-12 DD DD7700200000A patent/DD131934A5/en unknown
- 1977-07-13 DK DK319377A patent/DK319377A/en unknown
- 1977-07-13 SE SE7708145A patent/SE7708145L/en unknown
- 1977-07-13 RO RO7791027A patent/RO74136A/en unknown
- 1977-07-14 PL PL1977199635A patent/PL105130B1/en unknown
- 1977-07-14 HU HU77SA3046A patent/HU175531B/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AR213527A1 (en) | 1979-02-15 |
RO74136A (en) | 1981-06-21 |
NL7706960A (en) | 1978-01-17 |
HU175531B (en) | 1980-08-28 |
BE856716A (en) | 1978-01-12 |
FR2358428A1 (en) | 1978-02-10 |
NO772466L (en) | 1978-01-17 |
IL52198A0 (en) | 1977-07-31 |
JPS539894A (en) | 1978-01-28 |
DD131934A5 (en) | 1978-08-09 |
EG12607A (en) | 1980-03-31 |
PL199635A1 (en) | 1978-04-24 |
ZA773246B (en) | 1978-04-26 |
AU507725B2 (en) | 1980-02-28 |
IL52198A (en) | 1980-06-30 |
IT1079778B (en) | 1985-05-13 |
CA1096537A (en) | 1981-02-24 |
DK319377A (en) | 1978-01-15 |
PL105130B1 (en) | 1979-09-29 |
GB1532399A (en) | 1978-11-15 |
DE2731186A1 (en) | 1978-01-19 |
AU2664277A (en) | 1979-01-04 |
IN144598B (en) | 1978-05-20 |
BR7704339A (en) | 1978-03-28 |
SE7708145L (en) | 1978-01-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Omi et al. | Synthesis of polymeric microspheres employing SPG emulsification technique | |
US9327270B2 (en) | Method for the continuous production of water absorbent polymer particles | |
KR910005664B1 (en) | Preparing uniformly sized polymer particles | |
US20130098809A1 (en) | Method for Grading Water-Absorbent Polymer Particles | |
US8048942B2 (en) | Process for the production of a superabsorbent polymer | |
JPH05194610A (en) | Polymer beads | |
US10066064B2 (en) | Process for remoisturizing surface-postcrosslinked water-absorbing polymer particles | |
US8651773B2 (en) | Process for pneumatic conveying of water-absorbing polymer particles | |
US8063121B2 (en) | Process for the production of a superabsorbent polymer | |
US20090022603A1 (en) | Method for the Pneumatic Conveying of Water-Absorbent Polymer Particles | |
WO2011120746A1 (en) | A process for the production of a superabsorbent polymer | |
BG63635B1 (en) | Pulverization dried polymer compositions and methods for their preparation | |
JP2012505273A (en) | Continuous process for the production of superabsorbent polymers | |
US20120196987A1 (en) | Method for re-wetting surface post-cross-linked, water-absorbent polymer particles | |
US4086414A (en) | Steam stripping polyvinyl chloride resins | |
CS198247B2 (en) | Method of separating monomer vinyl chloride from water mixture containing polyvinyl chloride resin | |
US6063894A (en) | Process for purifying polymers using ultrasonic extraction | |
US4375541A (en) | Method for separating vinyl chloride from polymers | |
IE42595B1 (en) | Process and apparatus for reducing the content of volatile constituents of vinyl chloride polymers | |
EP2342236A1 (en) | A process for the production of a superabsorbent polymer | |
NO146639B (en) | PROCEDURE FOR THE REMOVAL OF VINYL CHLORIDE FROM POLYVINYL CHLORIDE CONTAINING LATECES | |
JP5907647B2 (en) | Production of superabsorbent polymers in a continuous belt reactor. | |
US3996411A (en) | Production of water-soluble polymers | |
US4092471A (en) | Method for removing unreacted monomers from aqueous dispersions of polymerizate | |
KR810000748B1 (en) | Method for separating vinyl chloride monomer from aqueous poly vinyl chloride resin mixture |