CA997291A - Enzymatic production of cephalothin - Google Patents
Enzymatic production of cephalothin
Info
Publication number
CA997291A
CA997291A CA179,264A CA179264A CA997291A CA 997291 A CA997291 A CA 997291A CA 179264 A CA179264 A CA 179264A CA 997291 A CA997291 A CA 997291A
Prior art keywords
cephalothin
enzymatic production
enzymatic
production
Application number
CA179,264A
Other languages
English (en)
Other versions
CA179264S (en
Inventor
Yuzo Shibuya
Tadashiro Fujii
Toyo Jozo KK
Original Assignee
Toyo Jozo KK
Filing date
Publication date
Application filed by Toyo Jozo KK filed Critical Toyo Jozo KK
Application granted granted Critical
Publication of CA997291A publication Critical patent/CA997291A/en
Expired legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12P35/04Preparation of compounds having a 5-thia-1-azabicyclo [4.2.0] octane ring system, e.g. cephalosporin by acylation of the substituent in the 7 position