CA960962A - Insecticide - Google Patents
Insecticide
Info
Publication number
CA960962A
CA960962A CA106,209*7A CA106209A CA960962A CA 960962 A CA960962 A CA 960962A CA 106209 A CA106209 A CA 106209A CA 960962 A CA960962 A CA 960962A
Prior art keywords
insecticide
Application number
CA106,209*7A
Other languages
English (en)
Other versions
CA106209S (en
Inventor
Charles Zviak
Jean Daeninckx
LOreal SA
Original Assignee
LOreal SA
Filing date
Publication date
Application filed by LOreal SA filed Critical LOreal SA
Application granted granted Critical
Publication of CA960962A publication Critical patent/CA960962A/en
Expired legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01N37/02Saturated carboxylic acids or thio analogues thereof; Derivatives thereof
Landscapes
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
CA106,209*7A 1970-02-25 1971-02-24 Insecticide Expired CA960962A (en)