BG67578B1 - Устройства за комуникация чрез цифрова писменост - Google Patents

Устройства за комуникация чрез цифрова писменост Download PDF

Info

Publication number
BG67578B1
BG67578B1 BG113334A BG11333421A BG67578B1 BG 67578 B1 BG67578 B1 BG 67578B1 BG 113334 A BG113334 A BG 113334A BG 11333421 A BG11333421 A BG 11333421A BG 67578 B1 BG67578 B1 BG 67578B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
communication
language
devices
hearing
data format
Prior art date
Application number
BG113334A
Other languages
English (en)
Other versions
BG113334A (bg
Inventor
Michaela Simkovic
Simkovic Michaela
Георги Митев
Койчев Митев Георги
Борис ЕВСТАТИЕВ
Иванов Евстатиев Борис
Original Assignee
Койчо Георгиев Митев
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Койчо Георгиев Митев filed Critical Койчо Георгиев Митев
Priority to BG113334A priority Critical patent/BG67578B1/bg
Publication of BG113334A publication Critical patent/BG113334A/bg
Publication of BG67578B1 publication Critical patent/BG67578B1/bg

Links

Landscapes

  • User Interface Of Digital Computer (AREA)
  • Communication Control (AREA)

Abstract

Устройствата позволяват да се "чете" текст от незрящи или от потребители със слухови увреждания чрез подскачащи под пръстите на ръцете селеноиди, или чрез микровибратори, вградени върху ръкавици с отрязани пръсти или вградени в гърба на елек (дреха) микровибратори. Цифровата писменост, върху която са изградени описаните устройства не отрича, а само дава алтернатива на традиционното Брайлово посмо за потребители със зрителни увреждания, на жестовите езици за потребители със слухови и говорни увреждания, както и на китайската писмена система Pinyin.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до устройства за комуникация, при които посредством вграден софтуер за превръщане на писана и звукова реч в двуцифрени кодове незрящи и глухи потребители чрез усещане от допир четат съдържание.
Предшестващо състояние на техниката
По данни [1] на Световната Здравна Организация 285 милиона граждани на света, от които 39 милиона са напълно слепи, а 246 милиона са с нарушено зрение. Само 5% от книгите, които се публикуват в Европа са достъпни във формат на Брайлов шрифт, а в развиващите се страни, където живеят 90% от хората с увреждания, този процент е по-малко от 1%. 70 милиона са хората с увреден слух, от които 80% живеят в развиващите се страни.
Известно е, че хората със зрителни увреждания използват за четене предимно т. н. Брайлово писмо, при което чрез усещане от допир „четат“ съдържание. Хората със слухови увреждания използват т. н. жестови езици, като при тях броят на думите, които могат, да бъдат представени с жестове на практика е ограничен.
Патентна заявка [2] US 5047952 A представя комуникационна система за глухи, глухо слепи или неми лица, използващи инструментална ръкавица. Системата включва инструментална ръкавица за получаване на електрически сигнали, показващи конфигурацията на ръката на първия индивид. Сензори за деформация в ръкавицата се огъват с движение на ръката. Всеки сензор включва деформационен датчик за напрежение и деформационен компресор, които са свързани последователно и образуват два кръга в мостова верига. Сигналите от мостовата верига се усилват и цифровизират и се прилагат към компютър, който включва адаптивен алгоритъм за разпознаване на шаблони, който реагира на вектори на състоянието на ръка за разпознаване на буквени знаци в пространството на ръцете. Втори човек комуникира с първия чрез компютърна система с помощта на преносима клавиатура.
Патентна заявка [3] Wo 2010130632 A3 представя ръкавица и сензорен екран, използвани за четене на информация чрез докосване. Тази ръкавица се използва за четене на информация чрез докосване, когато пръст от такава ръкавица докосне екран, включващ поне една област, излъчваща непрекъснато електрическо поле. Тази ръкавица съдържа поне един пръст, съдържащ - гъвкава, диелектрична вътрешна стена, способна да побере пръста на потребителя, външна стена, която е гъвкава и диелектрична, течност, съдържаща се в най-малко едно пространство между тези две стени и микрочастици, поставени вътре в тази течност, като споменатите микрочастици са електрически заредени със същата полярност и могат, да се движат в тази течност под действието на електрическо поле.
Патентна заявка [4] US 6159013 A представя преносимо устройство за четене от незрящи, състоящо се от миниатюрен корпус, прикрепен към втулка, която се монтира върху върха на показалеца на потребителя като напръстник. Корпусът включва решетка с оптичен сензор и електромагнитна единица за показване на един отпечатан символ в Брайлова азбука върху тактилна повърхност, веднага щом пръстът на потребителя премина върху символа. Електромагнитната единица съдържа шест електромагнита за възпроизвеждане на Брайлови символи и два други електромагнита за индикация на неправилно проследяване на потребителя. Последните два електромагнита се активират, когато пръстът на слепия потребител се движи твърде нагоре или надолу, докато преминава по ред текст.
Патентна заявка [5] WO 2017069659 A3 представя устройство и метод за предаване и получаване на информация чрез Брайлово писмо. Устройството е направено например от текстилен материал и включва контактни групи, които когато са в контакт помежду си, генерират и предават сигнали, определени като повдигнати точки на Брайлово писмо и вибрационни сигнални устройства, използвани за приемане на сигнали, определени като повдигнати точки на Брайлово писмо.
Патентна заявка [6] WO 2011145117 A2 представя ръчна комуникационна помощ за лица със слухови, говорни и зрителни увреждания, с нормални индивиди и с лице със слухови, говорни и зрителни увреждания, като комуникационното средство включва средство за комуникация, улесняващо комуникацията в реално време от разстояние с друго комуникационно устройство, средство за въвеждане, приспособено за въвеждане на поне един тип съобщение, входящи в споменатото средство за комуникация; потребителски вход, подаден в споменатото средство за комуникация от първия потребител с поне едно увреждане, включително зрителни, слухови и/или речеви нарушения, като първият потребител комуникира по комуникационна връзка с поне един втори потребител без нито едно или поне едно увреждане, включително зрителни, слухови и/или речеви увреждания, манипулатор на данни, пригоден да интегрира и дезинтегрира множество елементи от данни по време на предаване и приемане на съобщение в комуникационните средства на подателя и получателя, средство за преобразуване на формат на данни, пригодено за преобразуване на поне един формат на данни в поне един друг формат на данни по време на изпращане и получаване на съобщение чрез споменатото средство за комуникация; средство за изкуствен интелект и др.
Известна е цифрова писменост [7] - Заявка за патент BG № 112688, при която всеки писмен знак от всяка писмена система по света се представя с кодове, които са и поредният двуцифрен номер на писмените знаци от съответната азбука. Тъй като най-дългата писменост е Кхмерското писмо (Камбоджа) - 74 букви, то в интервала от 75 до 98 се кодират с двуцифрени кодове основните знаци за пунктуация, като международен стандарт, а кодовете 00 и 99 са запазени съответно - 00 за интервал между думите и 99 - за смяна на езика, когато в писаните текстове има съдържание на друг език. Тъй като броят на езиците по света е четири цифрено число, всеки език е идентифициран с четири цифри, което позволява в текст, в който има съдържание на повече от един език, смисълът на съдържанието да бъде идентифициран със семантиката на съответния език. Цифровата писменост позволява комуникация и с пръстите на ръцете между най-малко двама участника, при което всеки от тях е запомнил поредния номер на пръстите на ръцете отляво на дясно - 1, 2, 3 ... 8, 9 и 0 и поредните двуцифрени номера на писмените знаци - за български език: а = 01; б = 02; в = 03 ... ю = 20; я = 30; съответно за латинска азбука: а = 01; b = 02; с = 03 ... х = 24; у = 25; z = 26, както и за всяка друга писменост.
Не са известни устройства за комуникация чрез цифрова писменост.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е, да се предложат функционални устройства за комуникация с и между потребители, които са със зрителни и/или слухови увреждания или имат увреждания, при което чрез усещане за допир или вибрации е възможно, потребителите да разпознават двуцифрени кодове на писмените знаци от съответния език, като по този начин да комуникират и да четат текстово съдържание.
Изобретението е построено върху общо известни факти:
1. Сетивните органи на човека са - зрение, слух, мирис, вкус и осезание. Някои от тези сетива могат, да компенсират до известна степен отсъствието на други. Пример - осезанието чрез пръстите на ръцете може, да компенсира отсъствието на зрение при използване на Брайловото писмо за хората със зрителни увреждания. Жестовите езици компенсират до известна степен отсъствието на слух; 2. Броят на пръстите на ръцете на хомо сапиенс е десет; 3. Броят на писмените знаци в писмените системи по света е двуцифрено число.
Задачата е решена, като устройства за комуникация чрез цифрова писменост, всяко от които съдържа средство за комуникация, свързано със средство за преобразуване на формат на данни, пригодено за преобразуване на поне един друг формат на данни по време на изпращане на съобщения чрез средството за комуникация
Всяко от устройствата за комуникация е свързано с микроконтролер, захранван от батерия, който е свързан със средства за възприемане на осезание, като средството за комуникация е снабдено със софтуер за преобразуване на текст в двуцифрени кодове - цифрова писменост, а средството за преобразуване на формат на данни е снабдено с устройство за регулиране на скоростта на предаваните данни. Средството за комуникация е микрокомпютър или персонален компютър или лаптоп или таблет или мобилен телефон, а средството за преобразуване на формат на данни е устройство за безжично предаване на данни по която и да е от технологиите WiFi или Blue Tooth или Mobile data.
Средствата за възприемане на осезание са микро соленоиди или микро вибратори. В едно предпочитано решение средството за възприемане на осезание съдържа десет соленоиди, монтирани под десет отвора за поставяне на пръстите на ръцете на потребителя. В друго предпочитано решение средствата за възприемане на осезание са монтирани отгоре върху чифт ръкавици с отрязани пръсти и се състоят от десет микро вибратори.
В друго предпочитано решение средствата за възприемане на осезание са десет микро вибратори, монтирани откъм гърба на елек (дреха).
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 илюстрира концепцията за несловесна комуникация чрез цифрова писменост посредством пръстите на ръцете, при което участниците в комуникацията са запомнили поредните номера на пръстите на ръцете и поредните двуцифрени номера на писмените знаци.
Фигура 2 илюстрира концептуално устройство за четене чрез вградени микро соленоиди, които докосват върховете на пръстите на ръцете.
Фигура 3 илюстрира компоненти на концептуално устройство за четене чрез вградени микро вибратори върху ръкавици с отрязани пръсти.
Фигура 4 илюстрира схема на взаимодействие между компоненти на концептуално устройство за четене чрез вградени микро вибратори върху ръкавиците с отрязани пръсти.
Фигура 5 илюстрира схема на взаимодействие между компоненти на концептуално устройство за четене чрез вградени микро вибратори върху гърба на елек (дреха).
Фигура 6 показва примерна схема за разположение на микро вибратори върху гърба на елек (дреха).
Пример за изпълнение на изобретението
Устройство (фигура 2) за комуникация чрез цифрова писменост, характеризиращо се с това, че средството за комуникация 1 е лаптоп, свързан със средство за преобразуване на формат на данни 2, при което средството за преобразуване на формат на данни 2 е устройство за безжично предаване на данни по която и да е от технологиите WiFi или Blue Tooth или Mobile data, като в устройството е монтиран микро контролер 3, захранван от батерия, който е свързан със средства за възприемане на осезание 4 - десет селеноиди, монтирани под десет отвора за поставяне на пръстите на ръцете на потребителя.
Устройство (фигури 3 и 4) за комуникация чрез цифрова писменост, характеризиращо се с това, че средствата за възприемане на осезание 4 са десет микро вибратори, монтирани върху чифт ръкавици с отрязани пръсти, като средствата за възприемане на осезание 4 са свързани с микроконтролер 3, захранван от батерия, а микро контролерът 3 е свързан със средство за преобразуване на формат на данни 2 чрез WiFi, свързано с микро компютър 1.
Устройство (фигури 5 и 6) за комуникация чрез цифрова писменост, което съдържа елек (дреха) с вградени от към гърба средства за възприемане на осезание 4 - десет микро вибратори, свързани с микро контролер 3, захранван от батерия, при което микро контролерът 3 е свързан безжично със средство за преобразуване на формат на данни 2, по която и да е от технологиите WiFi или Blue Tooth или Mobile data.
Приложение (използване ) на изобретението
Потребителите на описаните устройства трябва, да запомнят поредните номера на пръстите на ръцете от ляво надясно 1, 2, 3,...8, 9 и 0 и поредните двуцифрени номера на буквите от своята азбука. За Български език: а = 01; б = 02; в = 03; ... ю = 29; я = 30. За езиците с латински букви без диакритични знаци: а = 01; b = 02; с = 03; ... х = 24; у = 25; z = 26. „Главните“ букви се кодират с двойни кодове: А = 0101; Б = 0202; В = 0303; ... Ю = 2929; Я = 3030. Знаците за пунктуация са кодирани с двуцифрени кодове (концепция за международен стандарт) в интервала от 75 до 98. Двуцифрените кодове 00 и 99 са запазени съответно: за интервал между думите - 00 и за смяна на езика - 99.
При китайски Мандарин са кодирани с двуцифрени кодове съставните части: Initials с кодове от 01 до 18 и Finals с кодове от 20 до 53.
Езиците по света (те са четири цифрено число) са кодирани с четири цифри (концепция за международен стандарт): Български език - 0001; Чешки език - 0002; Датски език - 0003; Нидерландски език - 0004; Английски език - 0005; Естонски език - 0006; Финландски език - 0007; Френски език - 0008; Немски език - 0009;...други европейски езици.
Китайски Мандарин - 0100; Китайски Кантонски диалект - 0101;...други китайски езици и диалекти; Хинди - 0200;...други индийски езици; Корейски език - 0300; Японски език - 0400;...други световни езици.
Потребителите на устройството за комуникация, което е вградено в елек (дреха) трябва, да запомнят номерацията на зоните (фигура 6) върху гърба, където са монтирани микро вибраторите.
Потребителите на устройството с вградени соленоиди (фигура 2) поставят пръстите на ръцете си върху отворите, под които са монтирани десетте соленоиди. Софтуер преобразува всеки писан текст в двуцифрови кодове. Микроконтролерът 3, захранван от батерия управлява процеса повдигане на селеноидите, които докосват върховете на пръстите. Потребителят е запомнил номерата на пръстите си и поредните двуцифрени номера на буквите от азбуката, както и двуцифрените номера на знаците за пунктуация. Докосването под върховете на пръстите позволява, да се „чете“ произволен текст от произволен език. Интервалът между отделните думи е кодиран с код 00. При наличие в текста на думи от чужд език софтуерът предупреждава чрез код 99 за това и потребителят „чете“ думите от чуждия език със съответните за този език двуцифрени кодове.
При четене на текст от китайски йероглифи софтуерът преобразува сричките от текста в пет цифрени кодове (две цифри за Initials, две цифри за Finals и една цифра за тон). Така всяка сричка от китайските йероглифи се представя и „чете“ с пет цифри чрез докосване от средствата за възприемане на осезание 4, Китайският Мандарин е фонетичен сричков език.
Потребителите на устройството за четене (Фигури 5 и 6) чрез микро вибратори, вградени в гърба на елек (дреха) усещат вибрациите и разпознават думите от текста чрез двуцифрените кодове за писмените знаци от съответния език.
Предимства на устройствата за комуникация чрез цифрова писменост
Цифровата писменост, върху която са изградени описаните устройства не отрича, а само дава алтернатива на традиционното Брайлово писмо за потребители със зрителни увреждания, на жестовите езици за потребители със слухови и говорни увреждания, както и на китайската писмена система Pinyin.

Claims (1)

  1. Устройства за комуникация чрез цифрова писменост, всяко от които съдържа средство за комуникация (1), свързано със средство за преобразуване на формат на данни (2), пригодено за преобразуване на поне един друг формат на данни по време на изпращане на съобщения чрез средството за комуникация (1), характеризиращи се с това, че всяко от устройствата за комуникация (1) е свързано с микроконтролер (3), захранван от батерия, който е свързан със средства за възприемане на осезание (4), като средството за комуникация (1) е снабдено със софтуер за преобразуване на текст в двуцифрени кодове - цифрова писменост, а средството за преобразуване на формат на данни (2) е снабдено с устройство за регулиране на скоростта на предаваните данни
BG113334A 2021-03-04 2021-03-04 Устройства за комуникация чрез цифрова писменост BG67578B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113334A BG67578B1 (bg) 2021-03-04 2021-03-04 Устройства за комуникация чрез цифрова писменост

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113334A BG67578B1 (bg) 2021-03-04 2021-03-04 Устройства за комуникация чрез цифрова писменост

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113334A BG113334A (bg) 2022-09-15
BG67578B1 true BG67578B1 (bg) 2023-10-16

Family

ID=88513706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113334A BG67578B1 (bg) 2021-03-04 2021-03-04 Устройства за комуникация чрез цифрова писменост

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67578B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG113334A (bg) 2022-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6230135B1 (en) Tactile communication apparatus and method
KR101650099B1 (ko) 시각장애인용 착용형 햅틱 패턴 디스플레이 장치
US10372210B2 (en) Device and method for transmitting and receiving information by Braille
Choudhary et al. A Braille-based mobile communication and translation glove for deaf-blind people
US20170316717A1 (en) Semi-wearable Device for Interpretation of Digital Content for the Visually Impaired
Caporusso et al. A wearable device supporting multiple touch-and gesture-based languages for the deaf-blind
Caporusso A wearable Malossi alphabet interface for deafblind people
Abdulla et al. Design and implementation of a sign-to-speech/text system for deaf and dumb people
Reed et al. Haptic Communication of Language
Ramachandran et al. Text to Braille Converting Communication Device forthe Visual and Hearing Impaired Persons
Caporusso et al. Pervasive assistive technology for the deaf-blind need, emergency and assistance through the sense of touch
Ramachandran et al. Communication device for the visual and hearing impaired persons to convert braille characters to English text
RU2651444C2 (ru) Устройство и способ приёма и передачи информации посредством шрифта брайля
US20230152901A1 (en) A communications system and a method for communicating information
US11625105B2 (en) Method for inputting and outputting a text consisting of characters
BG67578B1 (bg) Устройства за комуникация чрез цифрова писменост
Khambadkar et al. A tactile-proprioceptive communication aid for users who are deafblind
Ranasinghe et al. EnPower: Haptic interfaces for deafblind individuals to interact, communicate, and entertain
RU2675032C1 (ru) Устройство коммуникации слепоглухого человека
RU2708107C1 (ru) Система тактильного обеспечения коммуникации
Villarreal et al. Wireless Haptic Glove for Interpretation and Communication of Deafblind People
KR20070059239A (ko) 장갑을 이용한 점자 입력장치 및 그 방법
WO2024071186A1 (ja) 携帯情報端末
Hill et al. Haptic foot interface for language communication
Subathra et al. An Intelligent Braille Communication using Translation Glove