BG67116B1 - Метод за подземен добив на полезни изкопаеми - Google Patents

Метод за подземен добив на полезни изкопаеми Download PDF

Info

Publication number
BG67116B1
BG67116B1 BG112575A BG11257517A BG67116B1 BG 67116 B1 BG67116 B1 BG 67116B1 BG 112575 A BG112575 A BG 112575A BG 11257517 A BG11257517 A BG 11257517A BG 67116 B1 BG67116 B1 BG 67116B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
block
extraction
chimney
gallery
beginning
Prior art date
Application number
BG112575A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112575A (bg
Inventor
Димитър Анастасов
Стоянов Анастасов Димитър
Николай Вълканов
Георгиев Вълканов Николай
Original Assignee
Николаи Георгиев Вълканов
Стоянов Анастасов Димитър
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Николаи Георгиев Вълканов, Стоянов Анастасов Димитър filed Critical Николаи Георгиев Вълканов
Priority to BG112575A priority Critical patent/BG67116B1/bg
Priority to PCT/BG2018/000035 priority patent/WO2019051569A1/en
Publication of BG112575A publication Critical patent/BG112575A/bg
Publication of BG67116B1 publication Critical patent/BG67116B1/bg

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C41/00Methods of underground or surface mining; Layouts therefor
    • E21C41/16Methods of underground mining; Layouts therefor
    • E21C41/22Methods of underground mining; Layouts therefor for ores, e.g. mining placers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)
  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)

Abstract

Предназначен е за подземно изземване на полезни изкопаеми от околошахтови целици, комбиниран добив и под инженерни съоръжения като пътища, ж.п. линии, речни корита и др., като се запазва целостта на изградените структури и се ускоряват добивните процеси. Методът се състои в разделяне на добивния блок (1) на горна и долна част чрез изграждане на стоманобетонен целик (2) и включва, освен обичайно прокарване на етажно-извозна галерия (3) по скала и на етажна вентилационна галерия (4), прокарване по височина на добивния блок на централен блоков комин (5) и втори блоков комин (6). Външно на добивния блок (1) се прокарват горна наклонена изработка (8) от начало на етажната вентилационна галерия (4) надолу и долна наклонена изработка (9) от начало на етажно-извозната галерия (3) нагоре. Те се съединяват в мислената напречна равнина (7), определена от втория блоков комин (6). След горната наклонена изработка (8), през разсечка (10), в добивния блок (1) от втория блоков комин (6) към началото на блока (1), се извършва горна нарезна изработка (11) на нивото на съединяване. След това, в обратна посока, на секции, се излива стоманобетонния целик (2) до запълване на горната нарезна изработка (11). Извършва се и долна нарезна изработка (13) на ниво на етажно-извозната галерия (3) и се провеждат обичайни добивни работи в разделения на две части от стоманобетонния целик (2) добивен блок (1).

Description

Област на техниката
Методът е предназначен за използване при подземно изземване на полезни изкопаеми от околошахтови целици, комбиниран добив и под инженерни съоръжения като пътища, ж. п. линии, речни корита и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод за подземен добив на полезни изкопаеми, съгласно статия „Ефективна система на разработване на запасите в целика на шахта „Върба“, „Горубсо-Мадан“ ЕАД“, авт. Доц. д-р инж. Д. Анастасов и кол., публикувана в списание „Минно дело и геология“, изд. Българска минно-геоложка камара, бр. 6-7 от 1999 г. При известния метод се осъществява рудодобив от добивен блок със съответна дължина, ширина и височина, като отначало се извършват подготвителни работи, включващи прокарване на етажно-извозна галерия 1 по скала, под добивния блок и странично на него. След това се прокарва блоков комин и травербан от етажно-извозната галерия до добивния блок. Следва прокарване на акумулираща траншея, свързваща блоковия комин и травербана. След това се извършват нарезни работи, включващи прокарване на разсечки по скала и късометражни комини по руда. Тези комини имат две отделения - пътеходно-вентилационно и рудоспусъчно. Извършването на добивни работи се провежда отдолу нагоре на добивни слоеве през разсечките, като в добивния блок се извършват пробивно-взривни работи, а добитата руда се превозвало късометражния комин и оттам през рудоспусъчното му отделение постъпва в съответната разсечка, по която се транспортира до блоковия комин, чрез който се спуска в акумулиращата траншея. След изземване на полезното изкопаемо от съответния слой на добивния блок, иззетото пространство се запълва със скален отпадък и циментово мляко или хидравлично запълнение.
Недостатъците на известния метод се състоят в невъзможността да бъде провеждан в стеснени условия, като наличие на инженерна инфраструктура на повърхността или в случаи, че добивния блок представлява част от околошахтов целик, защото ще бъде нарушена целостта на съоръженията и, съответно, на шахтата. При това методът изисква значителни подготвителни работи, което забавя разработката.
Техническа същност на изобретението
Проблемът, който следва да бъде решен от настоящото изобретение е да се осигури бързо и качествено изпълнение на подземния добив на полезни изкопаеми под сложни минни и граждански инженерни съоръжения, както и от околошахтови целици, като не се допускат деформации в тях.
Проблемът е решен с метод за подземен добив на полезни изкопаеми, включващ прокарване на етажно-извозна галерия по скала, под добивен блок и странично на него, както и на етажна вентилационна галерия, разположена над етажно-извозната галерия и над добивния блок. Съгласно изобретението по височина Н на добивния блок се прокарват централен блоков комин и втори блоков комин, като етажната вентилационна галерия се прокарва от началото на добивния блок до мислена напречна равнина, определена от втория блоков комин. При това, външно на добивния блок се прокарват горна наклонена изработка от ниво на начало на етажната вентилационна галерия надолу и долна наклонена изработка - от ниво на начало на етажно-извозната галерия нагоре. Двете наклонени изработки имат трасета, които се съединяват в мислената напречна равнина, определена от втория блоков комин. След прокарването на горната наклонена изработка, през разсечка, в добивния блок от втория блоков комин, се извършва горна нарезна изработка на ниво на съединяване на двете наклонени изработки в посока от втория блоков комин към началото на добивния блок, при изземване на руда. След извършването на горната нарезна изработка, в посока от началото на добивния блок към втория блоков комин, на секции, се излива стоманобетонен целик до запълване на цялата дължина на горната нарезна изработка. Извършва се и долна нарезна изработка на ниво на етажно-извозната галерия и се провеждат обичайни добивни работи в разделения на две части - горна и долна - от стоманобетонния целик добивен блок.
При един вариант на метода, горната наклонена изработка се прокарва изпреварващо спрямо дол
67116 Bl ната наклонена изработка.
При друг вариант на метода горната и долната наклонени изработки се прокарват едновременно.
Предвиден е и вариант на метода, при който прокарването на етажно-извозната галерия, на етажната вентилационна галерия и на двете наклонени изработки се извършва едновременно.
Нивото на съединяване на двете, горната и долната, наклонени изработки е приблизително на половината от височината Н на добивния блок.
Предимствата на метода, съгласно изобретението се състоят в създадената възможност да се провежда подземен добив в стеснени условия от наличието на инженерни съоръжения и други, изградени на повърхността на терена или непосредствено под нея, структури, чиято цялост се запазва напълно. Това се дължи на разделянето на добивния блок по височина надве части, като се изработва стоманобетонен целик. Това осигурява, основно, работа на четири добивни забоя в добивния блок. Предвиденото, съгласно изобретението, прокарване на две наклонени горна и долна изработки, които се свързват в блоковия комин, значително ускорява добивните процеси. Създадени са и условия за използване на иззетата при подготвителните изработки скална маса за запълващ материал за освободените от полез ното изкопаемо пространства.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява вертикален разрез през рудно тяло/добивен блок, предназначен за подземен добив;
Фигура 2 - поглед по А-А от фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Методът за подземен добив на полезни изкопаеми се провежда за изземване на полезните изкопаеми от предварително установен добивен блок 1, определен по дължина L, височина Н и ширина В, който добивен блок 1 се намира под инженерни или други съоръжения, които следва да бъдат запазени ненарушени, или представлява околошахтов целик, или се провежда комбиниран добив.
Методът се състои в разделяне на добивния блок 1 на горна 1а и долна част 1Ь чрез изграждане на стоманобетонен целик 2 и включва прокарване на етажно-извозна галерия 3 по скала, под добивен блок 1 и странично на него, както и на етажна вентилационна галерия 4, разположена над етажно-извозната галерия 3 и над добивния блок 1. Съгласно изобретението, по височина Н на добивния блок се прокарват централен блоков комин 5 и втори блоков комин 6, като етажната вентилационна галерия 4 се прокарва от началото на добивния блок 1 до мислена напречна равнина 7, определена от втория блоков комин 6. Външно на добивния блок 1 се прокарва горна наклонена изработка 8 от ниво на начало на етажната вентилационна галерия 4 надолу. Долна наклонена изработка 9 се прокарва външно на добивния блок 1 от ниво на начало на етажно-извозната галерия 3 нагоре. Двете наклонени изработки 8 9 имат трасета, които се съединяват в мислената напречна равнина 7, определена от втория блоков комин 6. След прокарването на горната наклонена изработка 8, през разсечка 10, в добивния блок 1 от втория блоков комин 6, се извършва горна нарезна изработка на ниво на съединяване на двете наклонени изработки в посока от втория блоков комин 6 към началото In на добивния блок 1, при изземване на руда След извършването й, в посока от началото In на добивния блок 1 към втория блоков комин 6, на секции, се излива стоманобетонен целик 2 до запълване на цялата дължина на горната нарезна изработка 11. Извършва се и долна нарезна изработка 13 на ниво на етажно-извозната галерия 1 и се провеждат обичайни добивни работи в разделения на две части от стоманобетонния целик 2 добивен блок 1.
По-подробно методът е пояснен на приложените фигури, както следва.
Отначало се прокарват подготвителни изработки, което включва прокарване на етажно-извозна галерия 3 по скала, под добивния блок 1 и странично на него, както и на етажна вентилационна галерия 4 разположена над етажно-извозната галерия 3 и над височината на добивния блок 1. Следва прокарване на централен блоков комин 5 и втори блоков комин 6 по цялата височина Н на добивния блок . Вторият блоков комин 6 се прокарва в края 1k на добивния блок 1 или на място, до което ще бъде проведено изземването. Етажната вентилационна галерия 4 се прокарва от началото 1 η на добивния блок 1 до мислена напречна равнина 7, определена от втория блоков комин 6. В началото In на добивния
67116 Bl блок 1 е възможно да има вече изпълнени минни изработки, ако добивният блок 1 е продължение на вече работеща мина и подготвени запаси. Възможно е методът да се прилага и на запаси в дълбочина, където според условията, се прокарва и начален блоков комин 12. Едновременно, при прокарването на етажно-извозната галерия 3 се изпълнява и разсечка до рудоспусък 14.
Прокарват се две наклонени изработки 8, 9 външно на добивния блок, едната е наклонена нагоре изработка, наричана долна наклонена изработка 9 и се прокарва от ниво на началото на етажно-извозната галерия 3 до мислената напречна равнина 7, определена от блоковия комин 6. Другата е наклонена надолу изработка, наричана горна наклонена изработка 8, и се прокарва от ниво на етажната вентилационна галерия 4 до мислената напречна равнина 7, определена от блоковия комин 6. Трасетата на двете наклонени изработки се съединяват в мислената напречна равнина 7, определена от блоковия комин 6 и извън него. Мястото на съединяване на горната 8 и долната наклонени изработки 9, обикновено, е приблизително на половината от височината Н на добивния блок 1. Наклонът на горната 8 и на долната наклонени изработки 9 се определя от изискванията за вида техника, предвидена за използване при провеждане на подземните работи. Пример за подходящ наклон при използване на средно-габаритна техника е наклон от 8-10%, което не ограничава приложението на метода, доколкото е в обхвата на знанията на средния специалист в областта да го определи, съгласно конкретните условия и указания в справочната литература.
Съгласно един предпочитан вариант на изпълнение на изобретението, горната наклонена изработка 8 се прокарва изпреварващо спрямо долната наклонена изработка 9.
Възможен е и вариант, при който двете наклонени изработки - горната 8 и долната 9 - се прокарват едновременно.
Съгласно друг вариант на изпълнение, прокарването на етажно-извозната галерия 3, на етажната вентилационна галерия 4 и двете наклонени изработки 8, 9 се извършва едновременно.
Изборът на вариант е в зависимост от големината на добивния блок 1 и конкретните минно-геоложки условия.
След прокарването на горната наклонена изработка 8, през разсечка 10, в добивния блок 1 от втория блоков комин 6, се извършва горна нарезна изработка 11 на нивото на съединяване на двете наклонени изработки 8, 9, т. е. приблизително на половината от височината Н на добивния блок 1.
Извършва се и долна нарезна изработка 13 на ниво на етажно-извозната галерия 3.
Горната нарезна изработка 11 се прокарва в посока от втория блоков комин 6 към началото In на добивния блок, при изземване на рудата от добивния блок 1. След прокарването на горната нарезна изработка 11, в посока от началото In на добивния блок 1 към втория блоков комин 6, постепенно, на секции, се излива стоманобетонният целик 2 до запълване на цялата дължина на горната нарезна изработка 11.
Стоманобетонният целик 2 включва стоманена арматура и циментово запълнение. Транспортирането на материалите до секциите на запълване става чрез пулпопровод 15, монтиран в централния блоков комин 5.
Определянето на мястото на съединяване по височина на двете, горната 8 и долната 9 наклонени изработки и, съответно, на мястото на изливане на стоманобетонния целик 2, е извършено от съображения, свързани със стремеж за уеднаквяване на количеството на добивните работи над и под този стоманобетонен целик 2.
След изливането на стоманобетонния целик 2, се провеждат обичайни добивни работи в разделения от него на две части - горна 1 а и долна 1 в - добивен блок 1. По-подробно, добивът се извършва по следния начин:
С прокарването на долната наклонена изработка 9, в долната част 1 в на добивния блок 1 от етажно-извозната галерия 3 се прокарват поетапно първа и следващи разсечки 10 до достигане на рудното тяло. Етапите са по реда на прокарване на долната наклонена изработка 9 до съответни добивни слоеве. Прокарва се и разсечка за товарене 16 до втория блоков комин 6, през която отбитата руда се товари през централния блоков комин 5.
Самият подземен добив се извършва чрез пробивно-взривни работи, осъществявани, обикновено,
67116 Bl от пробивна карета 17 и механизирано зареждане на взривните дупки.
Доставката на добитата руда от долната част 1в на добивния блок 1 се извършва, обикновено, от челен товарач до подземен автосамосвал (непоказани).
Доставката на добитата руда от горната част 1 а на добивния блок 1 става чрез челен товарач 18 до централния блоков комин 5, който се използва като рудоспусък.
Използването на конкретните, посочени тук като пример, пробивни и транспортни средства не са задължителни при използването на метода, съгласно изобретението. Те могат да бъдат и други подходящи за конкретните условия на работа, като се избират за конкретния проект, съгласно знанията на специалиста в областта.
Едновременно с подземния добив се извършва и запълване на освободеното от руда пространство чрез скална маса, предимно от прокарваните подготвителни изработки и циментов разтвор, като се получава скално-циментово запълнение (бутобетон). Този начин на запълване е подходящ за провеждане в долната част на добивния блок. Възможно е и използването на друг депониран скален материал.
При запълване на освободеното място от изземваната руда в горната част на добивния блок, е подходящо скалната маса, предназначена за запълване, да се пропуска по скалоспусъчно отделение на централния блоков комин 5.
Приложение на изобретението
За приложение на метода, съгласно изобретението, е необходимо използването на подземна мобилна механизация - пробивна карета 17, челен товарач 18, подземен автосамосвал, вагони и тролеи за транспорт на добитата руда.
Методът е създаден за използване при добив на руда, разположена под съществуващи инженерни съоръжения или гражданско строителство. Той може да бъде използван и при изземване на околошахтови целици. Тези приложения не ограничават използването на метода само до посочените условия. Той може да бъде провеждан и при условия, които не са стеснени от наличието на съоръжения, които следва да бъдат запазени. Неговото приложение е подходящо за добив, при който се цели ускоряване на добивния процес, тъй като чрез разделянето на добивния блок 1 на горна 1а и долна част 1в от излетия стоманобетонен целик 2, добивните работи се извършват на два и/или четири добивни забоя.

Claims (5)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за подземен добив на полезни изкопаеми, включващ прокарване на етажно-извозна галерия по скала, под добивен блок и странично на него, както и на етажна вентилационна галерия, разположена над етажно-извозната галерия и над добивния блок, характеризиращ се с това, че по височина Н на добивния блок (1) се прокарват централен блоков комин (5) и втори блоков комин (6), като етажната вентилационна галерия (4) се прокарва от началото (1 п) на добивния блок (1) до мислена напречна равнина (7), определена от втория блоков комин (6), при което външно на добивния блок (1) се прокарват горна наклонена изработка (8) от ниво на начало на етажната вентилационна галерия (4) надолу и долна наклонена изработка (9) - от ниво на начало на етажно-извозната галерия (3) нагоре, като двете наклонени изработки (8,9) имат трасета, които се съединяват в мислената напречна равнина (7), определена от втория блоков комин (6), а след прокарването на горната наклонена изработка (8), през разсечка (10), в добивния блок (1) от втория блоков комин (6), се извършва горна нарезна изработка (11) на ниво на съединяване на двете наклонени изработки (8, 9) в посока от втория блоков комин (6) към началото (In) на добивния блок (1), при изземване на руда, като след извършването й, в посока от началото (1а) на добивния блок (1) към втория блоков комин (6), на секции, се излива стоманобетонен целик (2) до запълване на цялата дължина на горната нарезна изработка (11), извършва се и долна нарезна изработка (13) на ниво на етажно-извозната галерия (3) и се провеждат обичаини добивни работи в разделения надве части - горна (1а) и долна (1 в) - от стоманобетонния целик (2) добивен блок (1).
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че горната наклонена изработка (8) се прокарва изпреварващо спрямо долната наклонена изработка (9).
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че горната (8) и долната (9) наклонени изработки се прокарват едновременно.
    67116 Bl
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че прокарването на етажно-извозната галерия (3), на етажната вентилационна галерия (4) и двете наклонени изработки (8, 9) се извършва едновременно.
  5. 5. Метод съгласно която и да е от претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че нивото на съединяване на двете, горната (8) и долната (9), наклонени изработки е приблизително на половината от височината Н на добивния блок (1).
BG112575A 2017-09-12 2017-09-12 Метод за подземен добив на полезни изкопаеми BG67116B1 (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112575A BG67116B1 (bg) 2017-09-12 2017-09-12 Метод за подземен добив на полезни изкопаеми
PCT/BG2018/000035 WO2019051569A1 (en) 2017-09-12 2018-09-11 METHOD FOR THE UNDERGROUND MINING OF MINERAL MATERIALS

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112575A BG67116B1 (bg) 2017-09-12 2017-09-12 Метод за подземен добив на полезни изкопаеми

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112575A BG112575A (bg) 2019-03-29
BG67116B1 true BG67116B1 (bg) 2020-07-31

Family

ID=65722246

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112575A BG67116B1 (bg) 2017-09-12 2017-09-12 Метод за подземен добив на полезни изкопаеми

Country Status (2)

Country Link
BG (1) BG67116B1 (bg)
WO (1) WO2019051569A1 (bg)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110145311B (zh) * 2019-05-28 2021-05-18 贵州开磷有限责任公司 一种缓倾斜中厚或厚磷矿体地下采矿方法
CN112360463A (zh) * 2021-01-13 2021-02-12 矿冶科技集团有限公司 厚大矿体掘进机机械采矿方法
CN112943249A (zh) * 2021-03-18 2021-06-11 福建兴万祥建设集团有限公司 金铜矿深边部矿体低贫化高效采矿方法
CN114033481B (zh) * 2021-11-09 2024-06-07 中煤科工开采研究院有限公司 一种小煤柱采空区隐蔽硐室高水材料料浆的充填方法
CN114278368A (zh) * 2022-01-07 2022-04-05 安徽铜冠(庐江)矿业有限公司 一种基于钢纤维混凝土的填充保护层及施工方法
CN114396280B (zh) * 2022-01-27 2022-10-28 中钢集团马鞍山矿山研究总院股份有限公司 一种先后采用分段空场法、阶段空场法采矿的井下结构布置方式
CN114396281B (zh) * 2022-01-27 2022-10-28 中钢集团马鞍山矿山研究总院股份有限公司 一种地下矿山组合式采矿方法
CN115324580A (zh) * 2022-07-06 2022-11-11 山东黄金矿业(莱州)有限公司三山岛金矿 上向进路充填采矿中防止矿石贫化的方法
CN115324581A (zh) * 2022-07-06 2022-11-11 山东黄金矿业(莱州)有限公司三山岛金矿 一种高应力中厚破碎矿体采矿方法
CN115263312B (zh) * 2022-09-27 2022-12-13 北京科技大学 多断层错断近水平极薄矿体的采矿方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2309253C1 (ru) * 2006-05-31 2007-10-27 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Санкт-Петербургский государственный горный институт имени Г.В. Плеханова (технический университет)" Способ слоевой отработки кимберлитовой трубки в восходящем порядке с закладкой
RU2486340C2 (ru) * 2011-08-01 2013-06-27 АКЦИОНЕРНАЯ КОМПАНИЯ "АЛРОСА" (открытое акционерное общество) Слоевая камерно-целиковая система разработки с полной закладкой выработанного пространства

Also Published As

Publication number Publication date
WO2019051569A1 (en) 2019-03-21
BG112575A (bg) 2019-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG67116B1 (bg) Метод за подземен добив на полезни изкопаеми
CN106223958B (zh) 倾斜中厚矿体分区凿岩阶段落矿嗣后充填协同采矿法
CN102562065B (zh) 一种分段空场嗣后充填采矿方法
CN110259451B (zh) 一种缓倾斜中厚矿体预控顶高效采矿方法
CN103437769B (zh) 组合再造结构体中深孔落矿协同锚索支护嗣后充填采矿法
CN111997616B (zh) 一种采用大断面连续回收残留顶底柱的方法
CN103437768B (zh) 一种不留顶底柱预置空间充填采矿法
CN108798672B (zh) 一种大垮塌区矿石高效开采的采矿方法
CN106907177B (zh) 一种薄煤层沿空留巷巷旁充填支护方法
CN113202475B (zh) 一种充填崩落采矿法
US5522676A (en) Undercut excavation method
CN111663950A (zh) 一种超前支护及地压卸载采矿方法
CN109899070B (zh) 基于椭球体放矿结构的缓倾斜中厚矿体无固废充填采矿法
RU2322583C2 (ru) Способ разработки крутопадающих и наклонных месторождений малой и средней мощности
CN110219650B (zh) 一种环境再造阶段深孔嗣后充填采矿法
CN108952725B (zh) 一种适用于缓倾斜薄矿体的低贫化采矿方法
US4072352A (en) Method for mining of rock or ore according to the block caving principle in massive formations
RU2348808C2 (ru) Способ подготовки днища блока
CN106014409B (zh) 适于平地型尾矿库尾矿干式回采的新方法
CN106401591A (zh) 小角度下穿高速网格隧道施工方法
CN109209484A (zh) 一种回撤通道结合膏体预制块辅助工作面回撤方法
CN109139015B (zh) 分条掏切式空场采矿法
RU2445461C1 (ru) Способ разработки мощных крутопадающих залежей неустойчивых руд
CN112012743B (zh) 一种胶结充填采矿方法
RU2186982C1 (ru) Способ подготовки нового транспортного горизонта и экскаваторно-железнодорожный комплекс для его осуществления