BG66596B1 - Високотемпературен слънчев колектор - Google Patents

Високотемпературен слънчев колектор Download PDF

Info

Publication number
BG66596B1
BG66596B1 BG111837A BG11183714A BG66596B1 BG 66596 B1 BG66596 B1 BG 66596B1 BG 111837 A BG111837 A BG 111837A BG 11183714 A BG11183714 A BG 11183714A BG 66596 B1 BG66596 B1 BG 66596B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
solar collector
rotating parabolic
parabolic reflectors
control unit
parabolic reflector
Prior art date
Application number
BG111837A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111837A (bg
Inventor
Борис Петров
Красимир Влъчков
Георги Петров
Original Assignee
"Солери" Оод
Красимир Влъчков
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Солери" Оод, Красимир Влъчков filed Critical "Солери" Оод
Priority to BG111837A priority Critical patent/BG66596B1/bg
Publication of BG111837A publication Critical patent/BG111837A/bg
Publication of BG66596B1 publication Critical patent/BG66596B1/bg

Links

Abstract

Високотемпературният слънчев колектор ще намери приложение при преобразуване на слънчевата енергия чрез загряване на флуид и/или получаване на електрическа енергия. Слънчевият колектор включва множество въртящи се параболични рефлектори (4), монтирани хоризонтално и успоредно един на друг в правоъгълен корпус (1) със стъклен капак (6), задвижвани от управляващ блок (7), при което във фокуса на всеки въртящ се параболичен рефлектор (4) е разположен тръбен елемент. Всеки тръбен елемент, установен надлъжно във фокуса на всеки въртящ се параболичен рефлектор (4) е част от обща тръбна серпантина (5), в единия край на която е установен входящ фланец (9), а в другия й край - изходящ фланец (11). Въртящите се параболични рефлектори (4) са свързани един към друг чрез нишка (12), разположена по централната надлъжна ос на слънчевия колектор, свързана с управляващия блок (7). Върху всяка една от стените на всеки от въртящите се параболични рефлектори (4) са монтирани тежести (8). В дъното по средата на управляващия параболичен рефлектор е разположен вертикален екран (14), от двете страни на който са монтирани фотодатчици (10), при което множеството въртящи се параболични рефлектори (4) са монтирани към укрепващ профил (3), установен върху топлоизолационен елемент (2), разположен в правоъгълния корпус (1) на слънчевия колектор.

Description

Слънчевият колектор ще намери приложение в топлотехниката, по-специално при преобразуване на слънчевата енергия в топлинна чрез загряване на флуид и/или получаване на електрическа енергия.
Предшестващо състояние на техниката
От РСТ заявка WO 2008/130838 А1 е известен слънчев колектор, включващ множество от параболични рефлектори, разположени хоризонтално и успоредно в кутия със стъклен капак, които са задвижвани от управляващ блок. Във фокуса на въртящите се параболични рефлектори са разположени нагревателни тръби, свързани в краищата си със събирателни тръби. Към долната страна на нагревателните тръби са монтирани фотоволтаични ленти.
US патент № 3847136 разкрива слънчев колектор, който включва множество подвижни параболични рефлектори, монтирани към укрепващ профил и разположени хоризонтално спрямо укрепващия профил и успоредно един на друг. Във фокуса на всеки параболичен рефлектор са установени надлъжно тръбни елементи, оформящи тръбна серпентина. Всеки от рефлекторите има стъклен капак. В краищата на параболичните рефлектори са монтирани втулки, през които преминават тръбните елементи, а втулките са закрепени към укрепващия профил посредством лагерни тела. Параболичните рефлектори са свързани един към друг посредством метален прът, разположен по централната надлъжна ос на слънчевия колектор. Прътът е свързан към управляващ блок, който включва микроконтролер и стъпков двигател. В рефлекторите, от двете страни на тръбните елементи са предвидени термодатчици, които да засичат температурата на слънцето, като при разлика в температурите, управляващият блок подава сигнал към контролера, който задейства двигателя.
Известните слънчеви колектори са като цяло с усложнена конструкция и недостатъчно ефективна система за насочване на параболичните си рефлектори.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде високо температурен слънчев колектор за ефективно превръщане на слънчевата енергия в топлинна и/или електрическа с механично опростена и ефективна система за следене на светлинния поток и задвижване на параболичните му рефлектори.
Създаденият слънчев колектор включва множество въртящи се параболични рефлектори, монтирани към укрепващ профил. Параболичните рефлектори са разположени хоризонтално спрямо укрепващия профил и успоредно един на друг и са свързани един към друг чрез свързващо средство, което в свободния си край е свързано към управляващ блок. Свързващото средство е разположено по централната надлъжна ос на слънчевия колектор. Във фокуса на всеки въртящ се параболичен рефлектор са разположени надлъжно тръбни елементи, оформящи тръбна серпантина. В единия край на тръбната серпантина е установен входящ фланец, а в другия й край - изходящ фланец, при което върху всяка една от стените на всеки от въртящите се параболични рефлектори са монтирани тежести. Всеки един без първия и последния от множеството въртящи се параболични рефлектори може да бъде управляващ рефлектор, в дъното на който и по средата му е разположен вертикален екран, от двете страни на който са монтирани фото датчици. Укрепващият профил е установен върху топлоизолационен елемент, разположен в правоъгълен корпус със стъклен капак.
В предпочитаното изпълнение на слънчевия колектор свързващото средство представлява гъвкава стоманена корда.
Входящият и изходящият фланци са установени в два от ъглите на правоъгълния корпус, в чиито други два ъгъла са монтирани закрепващи елементи.
Управляващият блок включва микроконтролер и стъпков двигател с редуктор, към който е присъединено свързващото средство.
Предимство на изобретението е максимално опростеното задвижване на параболичните рефлектори, осигурено чрез свързването им с управляващия блок посредством гъвкава
66596 Bl стоманена корда и монтираните върху тях тежести. Освен това, определянето на един от параболичните рефлектори като управляващ и разполагане на дъното му на вертикален екран с фото датчици от двете му страни, осигурява необходимото следене на слънцето по азимут.
Пояснение на приложените фигури
Настоящото изобретение е илюстрирано на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява общ изглед на слънчевия колектор;
фигура 2 - разглобен вид на слънчевия колектор с тръбна серпантина;
фигура 3 - разглобен вид на слънчевия колектор;
фигура 4 - управление на слънчевия колектор; и фигура 5 - напречен разрез на управляващия параболичен рефлектор.
Примери за изпълнение на изобретението
На фигура 1 е представен общ изглед на слънчев колектор, съставен от правоъгълен корпус 1 и стъклен капак 6. В дъното на корпуса 1 на слънчевият колектор е установен топлоизолационен елемент 2 - фигура 2. В корпуса 1 над топлоизолационния елемент 2 е установен укрепващ профил 3, към който хоризонтално и успоредно един на друг са монтирани множество въртящи се параболични рефлектори 4. Надлъжно във фокуса на всеки един въртящ се параболичен рефлектор 4 са установени тръбни елементи, формиращи тръбна серпантина 5, в единия край на която е установен входящ фланец 9, а в другия край - изходящ фланец 11. Фланците 9 и 11 са установени в два от ъглите на правоъгълния корпус 1. В другите два ъгъла на корпуса 1 са монтирани закрепващи елементи 13.
В посоченото примерно изпълнение, въртящите се параболични рефлектори 4 са свързани един към друг чрез свързващо средство, като в най-предпочитаното изпълнение, свързващото средство представлява гъвкава стоманена корда 12, разположена по централната надлъжна ос на слънчевия колектор. Гъвкавата стоманена корда 12 е свързана с управляващ блок 7. Симетрично от двете страни на гъвкавата стоманена корда 12, върху стените на всеки от въртящите се параболични рефлектори 4 са монтирани тежести 8. Тежестите 8 могат да бъдат монтирани както на надлъжните, така и на напречните стени на въртящите се параболични рефлектори 4. Управляващият блок 7 включва микроконтролер и стъпков двигател с редуктор, към който е свързана гъвкавата стоманена корда 12.
Всеки слънчев колектор има един управляващ параболичен рефлектор 4, в дъното на който по средата е разположен вертикален екран 14. От двете страни на вертикалния екран 14 са монтирани фото датчици 10.
Използване на изобретението
Създаденият слънчев колектор действа по следния начин:
Както вече бе отбелязано, едни от въртящите се параболични рефлектори 4 на слънчевия колектор е управляващ, като експериментално е установено, че оптимален ефект се получава, когато той е от втори до предпоследен, т.е. за предпочитане е управляващият рефлектор да не е краен. В дъното на управляващия рефлектор е разположен вертикален екран 14, от двете страни на който са монтирани фото датчиците 10. При точно перпендикулярно положение на рефлекторите 4 спрямо слънчевите лъчи, двата фото датчика 10 са точно под тръбния елемент на управляващия рефлектор. При това положение двата фото датчика 10 са в сянката на тръбния елемент. При минимално изменение на перпендикуляра, върху единия от двата датчика 10 попада слънчева светлина и се подава команден сигнал към управляващия блок 7. При осветяване на който и да е от фото датчиците 10 от светлинен поток, вертикалният екран 14 оставя в сянка другия фото датчик 10, при което се подава команден сигнал към управляващия блок 7. Управляващият блок 7 задвижва стъпковия двигател с редуктора, който опъва гъвкавата стоманена корда 12 и по този начин осигурява завъртане на всички рефлектори 4 в една и съща посока на един и същи ъгъл. Благодарение на тежестите 8 и след отпускане на гъвкавата стоманена корда 12 се осъществява завъртането на рефлекторите 4 в обратна посока. По този начин рефлекторите 4 остават винаги перпендикулярни на слънчевите лъчи и тръбните им елементи от серпантината 5 са винаги във фокуса им, което осигурява максималното им нагряване.
Посредством закрепващите елементи 13 повече от един слънчев колектор могат да бъдат
66596 Bl обединени в общ слънчев панел, управлявани от централен модул за контрол, регулиране и защита от прегряване - не показани на приложените фигури.

Claims (4)

  1. Патентни претенции
    1. Високотемпературен слънчев колектор, включващ множество въртящи се параболични рефлектори, монтирани към укрепващ профил, които са разположени хоризонтално спрямо укрепващия профил и успоредно един на друг, като въртящите се параболични рефлектори са свързани един към друг чрез свързващо средство, разположено по централната надлъжна ос на слънчевия колектор, което свързващо средство в свободния си край е свързано към управляващ блок, при което във фокуса на всеки въртящ се параболичен рефлектор са разположени надлъжно тръбни елементи, оформящи тръбна серпантина характеризиращ се с това, че в единия край на тръбната серпантина (5) е установен входящ фланец (9), а в другия й край - изходящ фланец (11), при което върху всяка една от стените на всеки от въртящите се параболични рефлектори (4) са монтирани тежести (8), а всеки един без първия и последния от множеството въртящи се параболични рефлектори (4) може да бъде управляващ рефлектор, в дъното на който и по средата му е разположен вертикален екран (14), от двете страни на който са монтирани фото датчици (10), при което укрепващият профил (3) е установен върху топлоизолационен елемент (2), разположен в правоъгълен корпус (1) със стъклен капак (6).
  2. 2. Колектор съгласно патентна претенция 1, характеризиращ се с това, че свързващото средство (12) представлява гъвкава стоманена корда.
  3. 3. Колектор съгласно патентна претенция 1, характеризиращ се с това, че входящият (9) и изходящият (11) фланци са установени в два от ъглите на правоъгълния корпус (1), в чиито други два ъгъла са монтирани закрепващи елементи (13).
  4. 4. Колектор съгласно патентна претенция 1, характеризиращ се е това, че управляващият блок (7) включва микроконтролер и стьпков двигател с редуктор, към който е присъединено свързващото средство (12).
BG111837A 2014-10-07 2014-10-07 Високотемпературен слънчев колектор BG66596B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111837A BG66596B1 (bg) 2014-10-07 2014-10-07 Високотемпературен слънчев колектор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111837A BG66596B1 (bg) 2014-10-07 2014-10-07 Високотемпературен слънчев колектор

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111837A BG111837A (bg) 2016-04-28
BG66596B1 true BG66596B1 (bg) 2017-08-31

Family

ID=56802037

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111837A BG66596B1 (bg) 2014-10-07 2014-10-07 Високотемпературен слънчев колектор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66596B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111837A (bg) 2016-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2008547209A5 (bg)
US20090107486A1 (en) Solar panel with a coolant vapor pressure driving system
US20110265783A1 (en) solar energy collecting system
RU2440540C1 (ru) Установка для подогрева воды с использованием солнечной энергии
KR101379445B1 (ko) 태양 추적식 트랙커를 구비한 태양광 및 태양열 복합시스템
US8893710B2 (en) Solar collection system and solar collector therefor
EP2962047B1 (en) Solar unit assembly and a method for constructing such an assembly
WO2011141198A2 (en) A solar energy system
BG66596B1 (bg) Високотемпературен слънчев колектор
CN201166475Y (zh) 平面透射式线聚焦太阳能聚光集热器
US9157660B2 (en) Solar heating system
US9353974B2 (en) Solar collecting device
ES2427020B1 (es) Planta de concentración solar con absorbedor plano optimizado
KR100995821B1 (ko) 접시형 태양열 집광장치
RU2569423C1 (ru) Солнечный нагреватель с защитой от атмосферных осадков
BG2076U1 (bg) Високотемпературен слънчев колектор
KR101407079B1 (ko) 원추형 반사체를 이용한 태양광 집열시스템
CA2748635A1 (en) Parabolic solar concentrating units, corresponding systems and method for their manufacturing, uses thereof
JP3172797U (ja) 太陽光線集光装置
GB2485332A (en) Energy capture device
KR101847632B1 (ko) 원추형 반사판을 이용한 태양광열 복합 시스템
KR200371833Y1 (ko) 반사경 각도조절 집광식태양열집열기
RU140038U1 (ru) Панель солнечной батареи с концентратором
CN103777642A (zh) 新型跟踪太阳装置、特种抛物槽形聚光镜、及聚光发电管
RU173744U1 (ru) Солнечная батарея с увеличительным стеклом