BG63705B1 - Метод и апарат за сушене и охлаждане на тютюн - Google Patents
Метод и апарат за сушене и охлаждане на тютюн Download PDFInfo
- Publication number
- BG63705B1 BG63705B1 BG102742A BG10274298A BG63705B1 BG 63705 B1 BG63705 B1 BG 63705B1 BG 102742 A BG102742 A BG 102742A BG 10274298 A BG10274298 A BG 10274298A BG 63705 B1 BG63705 B1 BG 63705B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- tobacco
- drying
- air
- zone
- conveyor
- Prior art date
Links
Landscapes
- Drying Of Solid Materials (AREA)
- Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
Abstract
Методът включва цялостно и равномерно сушене и охлаждане на тютюна, последователно през целия тютюнев слой, преминаващ през сушилнята (38) и охладителя (32). Съоръжението се състои от множество индивидуално контролирани нагревателни зони с флуидизиран слой (22-30) за сушене на тютюна. Допълнителна охладителна зона с флуидизиран слой (32) охлажда тютюна преди повторното му овлажняване. Безконечен конвейер (14) е разпрострян през нагревателните и охлаждащите зони. Вибрационен конвейер (60) придвижва сушения тютюн през парен тунел (40), където сеповишава съдържанието на влага в него до предварително избрани нива.
Description
(54) МЕТОД И АПАРАТ ЗА СУШЕНЕ И ОХЛАЖДАНЕ НА ТЮТЮН
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод и апарат за сушене и охлаждане на тютюн, по-специално с бързо сушене, охлаждане и повторно овлажняване на нарязан тютюн.
Предшестващо състояние на техниката
Повторното изсушаване на тютюнев листов материал е обичайно при обработването на тютюневия материал, особено при бърлей тютюна, преди да се преработи в цигари и при обработка на тежък жилест материал. При повторното изсушаване на тютюнев листов материал контролът на съдържанието на влага в тютюна е задължителен поради строгостта на изискванията за специфичното съдържание на влага в тютюневия лист, необходима за по-нататъшното обработване. Обработването на тютюнев материал, включващо сушене, за предпочитане се извършва при високи скорости, за да се поддържат производствените разходи ниски и да се сведе необходимото за обработка пространството в преработвателните фабрики до минималното. Така всеки етап от обработката на тютюневия листов материал изисква тютюнът да бъде държан с постоянно съдържание на влага. Допълнително, времето, температурите и влажността при сушене на тютюневия материал влияят върху химичния състав и вкус на обработения материал. Преди сушенето нарязаният тютюн обичайно има съдържание на влага от около 30%. След сушенето съдържанието на влага може да достигне 5% и тютюнът става много крехък, което може да причини начупване на тютюневите листа при по-нататъшното обработване. Начупването е особено изразено, когато тютюневият лист след сушенето е с около 5% съдържание на влага. И тъй като химичният състав на листа и свойственият вкус остават оптимални, съдържанието на влага след сушене трябва да се контролира до идеалното съдържание от приблизително 5%. Този строг контрол на съдържанието на влага трябва да се осъществи с толкова ниско начупване и флуктуации в съдържанието на влага и химичния състав, колкото е възможно. Начупването или разрушаването на тютюневия лист се намалява чрез добавяне на влага към листовия материал в етапа на повторно овлажняване. Повторното овлажняване на тютюневия лист или кондиционирането повишават съдържанието на влагата в тю тюневия материал до около 15%, така че тютюневият лист може по-нататък да се обработва без допълнително разрушаване и да се поддържа при оптимално съдържание на влага за по-нататъшната обработка. Повторното овлажняване обикновено се осъществява с утилизационна вода, пара или и двете, с разбъркване на тютюна във въртящ се цилиндър. Това често води до допълнително увреждане на тютюневия продукт. Ето защо методът и апаратурата за сушене, охлаждане и повторно овлажняване на тютюневия материал са много съществени.
Обикновено, сушенето на нарязан тютюн се осъществява, като се използва сушилня с кожух. В нея се продухва въздух отдолу под конвейерни средства, над които е разположен тютюнът, с отвеждане на изсушаващия въздух отгоре над тютюневия продукт. От US 3 224 452 е известно, че в сушилнята кожух се използват три зони, при което целта е да се изравни налягането във всяка зона, като се използват сензорни средства за налягане в поне две зони. Налягането в зоните се изравнява, като се използват струйни клапани, но решението не е ефективно в осигуряването на апарат за обработване с висока скорост.
Алтернативно, някои сушилни могат да включват сушилни зони с продухване на въздух отгоре на сушилната зона през тютюневия материал и конвейерния апарат и отвеждане през дъното на сушилнята. Най-общо, в конвейерните средства се използват дифузионни плочи за изравняване на въздушния поток напречно на конвейера с кожух в горните зони за изтегляне. За сушилните от този тип са присъщи колебания във влажността и следователно обработеният в тях тютюн е податлив на промени във вкуса и качеството.
В допълнение скоростта, с която са извършени сушенето и повторното овлажняване, директно влияе върху себестойността и химичния състав на обработвания тютюн. Обикновено сушенето, охлаждането и повторното овлажняване на тютюна преди използването му в процеса за производство на цигари става в границите от 20 до 40 min. Необходимото време за кондициониране на материала е дълго поради това, че при сушенето тютюнът се обработва чрез пропускането му през извит път на въздушния поток, обръщането му през въздушната струя или пък тютюнът се пропуска над въздушни струи под налягане. Пропускането на тютюна през извит път на въздушния поток причинява хигиенни проблеми, проблеми със запушване, а така също и други проблеми по пътя на въздушния поток, които често трябва да се решават.
Пропускането на тютюна над въздушни струи под налягане причинява големи колебания в изсушаването на тютюневия слой. Такова непостоянство създава проблеми в обработването по-нататък по производствената линия, тъй като някои части от тютюна са били поддържани при подходяща температура, докато други части - не. Допълнително, химичният състав на тютюна може да бъде различен, тъй като е бил изсушен до различни съдържания на влага. И така, за да се изсуши както трябва и еднакво тютюневият материал, е необходим голям разход на време.
Допълнителни проблеми са свързани с повторното овлажняване на тютюна. Ако влагата, приложена към тютюна, е приложена само към сферични точки, някои области от тютюневия слой имат по-високо съдържание на влага от други, което променя характеристиките на тютюна. Следователно се изисква изсушаване и повторно овлажняване на тютюна без големи различия в две различни проби, така, както и поддържане на времето за обработване до един минимум.
По-специално, сушенето на тютюневия материал директно оказва въздействие върху отделянето на пиразини в тютюна. Опитите с промяна на сушилния процес по отношение на скоростта и температурата на сушенето могат да повлияят на нивото на пиразините в тютюна, въздействайки по този начин на съществени страни на обработвания материал, като вкус и аромат. Следователно, всяка промяна в процеса на сушене не трябва да променя състава на тютюна, тъй като тя се отнася до пиразините и други конституиращи елементи.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до метод за сушене, охлаждане и повторно овлажняване с малко време на пребиваване на нарязан тютюнев материал с минимално разрушаване на тютюна по време на обработката. Изобретението осигурява равномерно разпределено сушене и овлажняване през целия слой от обработван тютюнев материал, така както и намаляване на времето за пълното завършване на сушенето, охлаждането и повторното овлажняване на тютюна.Изобретението осигурява и средства за бързо сушене и повторно овлажняване на тютюн в големи количества, които се обработват за кратко време и на много малка подова площ, докато същевременно свежда до минимум увреждането от обработката на тютюна. В резултат общото време на пребиваване е око ло 10% от времето за сушене, необходимо при известните технологии.
Методът се състои в зареждане на тютюн върху транспортна лента с предварително определена дебелина на слоя. Така поставеният тютюн се пренася през сушилня с нагрят въздух, а след това през охладител. Впоследствие се извършва и овлажняване на тютюна.
Съгласно изобретението пренасянето на тютюна в сушилнята допълнително включва подаване на въздух, нагрят до първа предварително избрана температура в първа нагревателна зона за изсушаване и създаване на флуидизиран слой, рециркулиране на въздуха в първата нагревателна зона, подаване на въздух, нагрят до втора предварително избрана температура, в множество нагревателни зони, следващи по-нататък първата нагревателна зона, рециркулиране на въздуха в множеството от низходящи нагревателни зони, като температурата на въздуха във всяка зона е от порядъка на 93,3°С (200 °F) - 137,8“С (280 °F), с което температурата на тютюна се повишава до същите граници, а влагосъдържанието му намалява до около 5%. Тютюнът се транспортира с лентов конвейер до охладител, работещ при флуидизиран слой с атмосферен въздух, прехвърля се тютюнът в овлажнителен тунел, работещ с вибрационен транспортьор и се овлажнява в овлажнителен тунел.
Апаратът за кратковременно сушене на тютюн се състои от сушилен агрегат, съставен от множество независимо управляващи зони. Съгласно изобретението към агрегата е предвиден и охладителен агрегат с една охладителна зона, лентов транспортьор, преминаващ през сушилнята и охладителния агрегат. В края на лентовия транспортьор е разположена преходна зона с парен слой, овлажнител, както и овлажнител, съдържащ парен тунел и вибрационен транспортьор. Последният свързва предходната зона с парен слой и изхода на овлажнителя. Сушилният агрегат включва първа, втора, трета, четвърта и пета нагревателна зона, вентилирани с въздух, нагрят от 93.3 °C (200-F) до 137.8°С (280°F).
Описание на приложените фигури
Изобретението се пояснява с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява примерно изображение на апарат за сушене, охлаждане и повторно овлажняване на тютюна;
фигура 2 - блок-диаграма, илюстрираща об3 работването, включващо сушене, охлаждане и повторно овлажняване с малко време на пребиваване;
фигура 3 - изглед отпред на флуидизиран слой, който показва въздуха, насочен към обработвания тютюн; 5 фигура 4 - перспективно изображение на повторния овлажнител;
фигура 5 - диаграма, представляваща образуването на пиразини в тютюна по време на сушенето.
Примери за изпълнение на изобретението
Предпочитано изпълнение на апарат 10 от изобретението за сушене, охлаждане и повторно овлажняване с малко време на пребиваване на нарязан тютюн е показано на фиг.1. Нарязаният тютюн 12 се подава от бункер, непоказан, на транспортна лента 14. Тютюнът 12 се подава на лентата 14 с постоянна дебелина от около 7,62 cm (3 инча), по протежение на цялото напречно сечение на лентата 14. Лентата 14 придвижва тютюна през всяка от нагряваните зони на сушилнята 38, които зони са определени като Зона 1, Зона 2, Зона 3, Зона 4 и Зона 5, съответно обозначени като 22, 24, 26, 28 и 30. Сушилнята 38 се състои от отделни, независимо контролирани нагревателни зони, така че тютюнът може да бъде прецизно обработван и сушенето може да бъде фино контролирано. Всяка зона може да се контролира независимо, като този контрол включва температурата, налягането и потокът на отработилия въздух. Всяка зона на сушилния процес суши тютюна 12, като се използва познатата технология на флуидния слой. Пример за такава сушилня е Jetzone Fluid Bed устройството, произвеждано от Wolverine Corporation. Всяка от зоните 22, 24, 26, 28 и 30 е независимо контролирана и има самостоятелен вход за нагретия въздух и изход за отработилия, както е показано на фиг.1. След сушенето тютюнът 12 се подава в охладител 32, където също се прилага технологията на флуидния слой. Тютюнът 12 се охлажда, като се използва въздух от околната среда, за да се намали температурата му за подходящо повторно овлажняване. От охладителя 32 тю-тюнът 12 преминава от лентата 12 към паро/воден слой 36, който поема равно разпределения, из-сушен и охладен тютюн 12 с минимално увреждане от обработването. Паро/водният слой 36 осигурява площ, покрита с капки, където тютюнът 12 попада преди началото на процеса през повторния овлажнител 34. В повторния овлажнител 34 слоят от изсушен тютюн 12 се продухва с пара, за да се повиши съдържанието на влагата на тютюна 12 до едно подходящо ниво от около 15% влажност. Като се използва вибрационен транспортьор при малък ъгъл на наклона, тютюнът 12 се подава през парен тунел 40 на повторния овлажнител 34. Това позволява изсушеният и повторно овлажнен тютюн 12 да премине през повторния овлажнител 34, без механично въздействие, което би увредило изсушения тютюнев материал 12.
Сушилнята 38, както е посочено, се състои от пет независими сушилни зони 22, 24, 26, 28 и 30, през които преминава безконечният лентов конвейер 14.
Лентовият конвейер 14 пренася тютюна 12 при около 7,62 cm (3 инча) дебелина и е с 213,3 cm (7 фута) ширина. Конвейерът 14 е единичен конвейер, който преминава през всяка от сушилните зони, а така също и през охладителната зона, за да се минимизира увреждането от обработването.
Тютюнът 12 влиза в сушилнята 38 от бункер с около 30 % съдържание на влага, както е показано на фиг.2. Във всяка сушилна зона се вкарва нагрят въздух 50 в нагнетателна вентилация 52, показана на фиг.З, при следните налягания и температури:
Зона | Температура на въздуха | Налягане на вентилиране |
Нагревателна зона 1 | 93,3 °C (200 °F) до 137,8 °C (280 °F), за предпочитане 104,4 °C (220 °F) | 6,35 см (2,5 инча) воден стълб |
Нагревателна зона 2 | 93,3 °C (200 °F) до 137,8 °C (280 °F), за предпочитане 104,4 °C (220 °F) | 5,08 см (2,0 инча) воден стълб |
Нагревателна зона 3 | 93,3 °C (200 °F) до 137,8 °C (280 °F), за предпочитане 104,4 °C (220 °F) | 3,81 см (1,5 инча) воден стълб |
Нагревателна зона 4 | 93,3 °C (200 °F) до 137,8 °C (280 °F), за предпочитане 104,4 °C (220 °F) | 2,54 см (1,0 инч) воден стълб |
Нагревателна зона 5 | 93,3 °C (200 “h до 137,8 °C (280 °F), за предпочитане Ю4,4°С (220 °F) | 1,27 см (0,5 инча) воден стълб |
Охладителна зона 1 | 18,3 °C (65 °F) до 21,4 °C (85 °F), за предпочитане 23,8 °C (75 °F) | 1,27 см (0,5 инча) воден стълб |
След това нагрятият въздух 50 се вкарва през множество струйни тръби 54 и се сблъсква с тютюна 12 при скорост от около 304,8 до 914,4 m/min (1000 до 3000 фута в min). Струйните тръби 54 във флуидна връзка с нагнетателната вентилация 52 са кухи и с дължина около 30,48 cm (12 инча). Температурата на нагрятия въздух 50 в нагнетателната вентилация 52 на зона 1, сушилня 22, е около 93,3 °C (200F) до около 137,8°С (280°F), за предпочитане около 104,4°С (220°F). Както е посочено, всяка зона на сушилнята 38 е независимо контролирана и има собствени вход и изход за нагрятия въздух, както е показано на фиг.1.
Транспортната лента 14 пренася тютюневия продукт 12 през цялата сушилня 38 със скорост около 39,62 cm/s. Сушилните зони 2, 3, 4 и 5, представени чрез съответните позиции 24, 26, 28 и 30, работят с температура на въздуха между 93,3 °C(200°F) до около 137,8°С (280°F) за предпочитане при 115,56°С (240°F), и вкарват въздуха 50 през нагнетателната вентилация 52, при налаганията, определени по-горе. Различните температури, приложени във всяка сушилна зона, се използват, за да се минимизират втвърдяването и накъдрянето, които могат да се получат, когато се опитва сушене на тютюнев лист при висока температура. Общото време на пребиваване на тютюна 12 в сушилнята 38 е само около 60 s. Сушилнята 38 е приблизително 24,38 т(80 фута) дълга и 2,13 m (7 фута) широка. Тютюнът 12 на входа на сушилнята 38 е с около 30% съдържание на влага. На изхода от сушилнята 38 тютюнът 12 е равномерно изсушен до приблизително 5% съдържание на влага, за грубо 10% от времето, което би отнело да се изсуши тютюнът в стандартните, търговски налични сушилни с кожух.
Както е показано на фиг.З, сушилните зони 22, 24, 26, 28 и 30 имат множество от струйни тръби 54, които са във флуидна връзка с нагнетателната вентилация 52. Струйните тръби 54 вкарват нагрят въздух низходящо на тютюневия слоя 12 с минимално разбъркване на тютюна 12, което причинява равномерно сушене през тютюневия слой и предотвратява отклонения в съдържанието на влага по дебелината на слоя. Прецизното сушене на тютюневия материал се изисква поради образуването на пиразини, отстраняването на дразнещи летливи вещества и подобряването обработваемостта на листа. Сушенето на тютюневия материал трябва точно да се контролира поради сушенето на тежки жили, което се прилага преди този процес, като неподходящото суше не може да предизвика втвърдяване на жилите и да причини накъдряне на тютюневия лист.
Както е показано на фиг.З, въздухът 50 вкаран през струйните тръби 54, се рециркулира обратно през всяка сушилна зона 22, 24, 26, 28 и 30, а така също и през охладителната зона 32, през обратни канали 58 и 59. За да се предпази изсушаваният тютюнев материал 12 от влизане на отработил въздух от обратните линии 58 и 59 на всяка от сушилните, се изисква балансиране на вдухващия и издухващ вентилатор за всяка зона. Нагретият въздух 50 се осигурява в нагнетателната вентилация 52 чрез вкарвания въздух от множеството струйни тръби 54. Въздухът 50 се вкарва срещу движещия се слой от тютюн 12 при висока стойност на скоростта. Въздухът 50 се връща и от двете страни на изходящата вентилация 58 и 59, показан на фиг.З, за обратното рециркулиране през независимата сушилна зона. Въздухът се рециркулира в сушилната или охладителна зона, създавайки затворена система, която може лесно да се балансира чрез регулиране на вдухващия и издухващ изсмукващ вентилатор. Тютюневият слой 12 изисква много малко време на пребиваване в сушилнята 38, за да бъде правилно изсушен материалът до необходимото ниво, типично от около 60 s.
Като резултат от процеса на сушене в тютюна се образуват пиразини. Количеството на образуваните пиразини е директно свързано с температурата, при която е сушен тютюнът, а така също и с общото време за сушене. Образуването на пиразини се отразява на вкуса и реалната привлекателност на материала за пушене. Като резултат сушенето на тютюна трябва строго да се анализира за да е сигурно, че химичният състав на пиразините в тютюна остава постоянен от процес в процес. На фиг.5 е показана графика на образуването на пиразини при различни температури на сушене. Сушенето на тютюна 12, като се използва сушилнята 38 при температура на въздуха от около 120°С (248°F), причинява малка или никаква разлика в общото съдържание на пиразини. Промяната на общото време на сушене също влияе на образуването на пиразини и трябва допълнително да се контролира. С метода от изобретението образуването на пиразините остава напълно постоянно, докато се суши при около 120°С (248°F), въпреки че времето за сушене е намалено от повече от минута до 90 s. Така намалението в общото време на сушене, използващо метод и апарат като описаните тук, може да се осъществи, като се постига и еднаквост в повторното сушене на тютюна до приблизително 5% съдържание на влага.
След пропускане през сушилнята 38 тютюнът е с приблизително 5% съдържание на влага. Тъй като тютюнът е с такова ниско съдържание на влага, той е податлив на увреждане и начупване, така че обработването трябва да бъде минимално. Преди да се използва тютюнът 12 в производството на цигари, той трябва повторно да се овлажни, тъй като необходимото съдържание на влагата в тютюна, в крайния цигарен продукт, е около 15%. За тази цел тютюнът 12 трябва да се пропусне през охладител 32, който използва същите струйни тръби 54, както са показани на фиг.З. Въздухът 52, използван в охладителя 32, е с температурата на околната среда, приблизително 23,8°С (75°F), като охлажда тютюна в тютюневия слой до около 26,6“С (80°F). Общото време на пребиваване на тютюна 12 в охладителя 32 е около 15 s и изисква само около 6,1 m (20 фута) от процесната дължина, за да се намали температурата на тютюна до подходящата.
Тютюнът влиза във фазата за повторно овлажняване, за да се повиши съдържанието на влагата в него до подходящите нива, от 5 до около 15% съдържание на влага. За да се осъществи пропускането на тютюна от конвейера 14 в парния тунел 40 на повторния овлажнител 34, е осигурен преходен парен слой 36. Трансферната станция 36 е паро/воден слой, който поема тютюна от конвейера към парния тунел 40. Разликата във височините между конвейера 12 и трансферната станция е около 106,7 cm (42 инча). Осигурена е покривка от пара или вода от независим източник на налягане, в началото на повторния овлажнител 34, за да покрие падането на тютюневия материал 12 и да осигури начална зона за влажност с висока плътност, като същевременно се гарантира, че разрушаването на продукта е минимално. Тази зона с капково/парна покривка 34 е локализирана при входа за зареждане на парния тунел 40. Източникът на пара или вода, както е посочено, е под независимо управление и може да се контролира независимо от парния тунел 40. Вибрационната конвейерна система на повторния овлажнител 34 поема при тази точка и движи тютюневия материал 12 нагоре при слаб наклон нагоре през парния тунел 40. Парният тунел 40, показан на фиг.4, се състои от основа 60, странични стени 64 66 и множество от дюзи 62, които са оформени в основата 60 стените 64, 66, които са в директна връзка с източника на пара. Повторният овлажнител 34 е с входящ ъгъл от около 2,5° и придвижва тютюневия слой, който е все още с около 7,62 ст(3 инча) дебелина по основата 60, като се използва вибрационно транспортиране. Множеството от дюзи, използвани в парния тунел 40, осигурява фина мъгла от влага, за да се повиши равномерно нивото на влажността на тютюневия слой, без големи отклонения във всяка пробна площ.Парният тунел 40 е около 6,1 m (20 фута) дълъг, 2,13 m (7 фута) широк, като съвпада с ширината на сушилнята 38 и охладителя 32. Тютюнът 12 има общо време на пребиваване в повторния овлажнител само от около 15 s. Съдържанието на влага в тютюна 12 на изхода на повторния овлажнител 34 е в целия обем еднакво 15%.
Апаратът 10, сушилнята, охладителят и повторният овлажнител от предпочитаното изпълнение на изобретението има обща дължина от около 36,6 т(120 фута) и е 2,13 m (7 фута) широк. Работният капацитет на метода и апарата от изобретението е приблизително 6350,4 kg/h на изхода на повторния овлажнител. Общото време на пребиваване на тютюна в сушилнята, охладителя и повторния овлажнител е около 90 s. Това е забележимо подобрение спрямо сушилните и повторните овлажнители от нивото на техниката, които изискват общо време на пребиваване от около 20 min, имат повече от 60,96 m (200 фута) дължина и на изхода на повторния овлажнител имат производителност от около 4356 kg/h.
Това описание е примерно и не представлява ограничение за модификации, които са очевидни за специалистите в областта и могат да бъдат направени без отделяне от духа на изобретението и обхвата на претенциите.
Claims (22)
- Патентни претенции1. Метод за сушене и охлаждане на тютюн, включващ зареждане на тютюн върху транспортна лента с предварително определена дебелина на слоя, пренасяне на тютюна върху тази транспортна лента през сушилня с нагрят въздух, пренасяне на тютюна през охладител и последващо овлажняване на тютюна, характеризиращ се с това, че пренасянето на тютюна в сушилнята допълнително включва подаване на въздух, нагрят до първа предварително избрана температура в първа нагревателна зона за изсушаване и създаване на флуидизиран слой, рециркулиране на въздуха в първата нагревателна зона, подаване на въздух, нагрят до втора предвари телно избрана температура, в множество нагревателни зони, следващи по-нататък първата нагревателна зона, рециркулиране на въздуха в множеството от низходящи нагревателни зони, като температурата на въздуха във всяка зона от порядъка на 93,3°С (200’F) - 137,8°С (280°F), с което температурата на тютюна се повишава до същите граници, а влагосъдържанието му се намалява до около 5%, транспортиране на тютюна с лентов конвейер до охладител, работещ при флуидизиран слой с атмосферен въздух, прехвърляне на тютюна в овлажнителен тунел, работещ с вибрационен транспортьор и овлажняване на тютюна в овлажнителен тунел.
- 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че предварително определената дебелина на слоя тютюн е приблизително 7,62 cm (3 инча).
- 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че тютюнът се пренася през сушилнята и охладителя със скорост приблизително 39,6 cm/s (1,3 фута/s).
- 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че първата предварително избрана температура е приблизително 104,4°С (220°F).
- 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че втората предварително избрана температура е приблизително 115,56°С (240°F).
- 6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че въздухът в първата нагревателна зона и множеството от низходящи нагревателни зони се съдържа в затворена система.
- 7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това ,че охлаждането на тютюна допълнително включва: насочване на въздух от околната среда към тютюна, рециркулиране на този въздух в охладителя и намаляване на температурата на тютюна до приблизително 26,6°С (80°F).
- 8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че повторното овлажняване на тютюна допълнително включва: пренасяне на тютюна през посочения парен тунел, като се използва вибрационен конвейер, инжектиране на пара в парния тунел от множество от източници и повишаване съдържанието на влагата в тютюна приблизително до 15%.
- 9. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че надналягането в първата нагревателна зона е около 6,35 cm (2,5 инча) воден стълб.
- 10. Метод съгласно претенция 1, характери- зиращ се с това, че надналягането във втората нагревателна зона е около 5.08 cm (2,0 инча) воден стълб.
- 11. Метод съгласно претенция 1, характери-5 зиращ се с това, че надналягането в третата нагревателна зона е около 3,81 cm (1,5 инча) воден стълб.
- 12. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че надналягането в четвъртата10 нагревателна зона е около 2,54 cm (1 инч) воден стълб.
- 13. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че надналягането в петата нагревателна зона е около 1,27 cm (0,5 инча) воден15 стълб.
- 14. Метод съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че надналягането в охладителната зона е около 1,27 cm (0,5 инча) воден стълб.
- 15. Апарат за сушене и охлаждане на тютюн за осъществяване на метода съгласно претенция 1, съставен от сушилен агрегат (38), съставен от множество независимо управляеми сушилни зони, характеризиращ се с това, че към агрегата (38) е предвиден и охладителен агрегат (32) с една охладителна зона, лентов транспортьор (14), преминаващ през сушилната и охладителния агрегат, една, разположена в края на лентовия транспортьор (14), преходна зона с парен слой (36), както и овлажнител (34), съдържащ парен тунел и вибрационен транспортьор, свързващ преходната зона с парен слой и удължения изход на овлажнителя (34), като сушилният агрегат (38) включва първа (22), втора (24), трета (26), четвърта (28) и пета (30) нагревателна зона, вентилирани с въздух, нагрят от 93.3°С (200°F) до 137.8°С (280F).
- 16. Апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че вибрационният транспортьор е изпълнен като основа (6), разположена с 2.5° възходящ наклон.
- 17. Апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че сушилнята (38) е устроена да работи с флуидизиран слой от тютюневия материал.
- 18. Апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че всяка от посочените нагревателни зони на сушилнята (38) включва средства (58,59) за рециркулиране на нагретия въздух.
- 19. Апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че охладителят (32) съдържа охладителна зона, която включва средства за подлагане на тютюна (12) на обдухване с въздух от околната среда отгоре.
- 20. Апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че лентовият конвейер (14) работи със скорост приблизително 39,6 cm/s (1,5 фута/s).
- 21. Апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че овлажнителят (34) допълнително съдържа подова конвейерна основа (60), първа и втора странична стена (64,66) и множество дюзи (62) във флуидна връзка с източник на пара, като множеството от дюзи е оформено на подовата конвейерна повърхност и на първата и втората странична стена.
- 22. Апарат съгласно претенция 15, харак-5 теризиращ се с това, че вибрационният конвейер придвижва тютюна със скорост приблизително 39,6 cm/s (1,5 фута/s).
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US1106496P | 1996-02-02 | 1996-02-02 | |
US08/732,928 US5755238A (en) | 1996-10-17 | 1996-10-17 | Method and apparatus for low residence time redrying of tobacco |
PCT/US1997/001157 WO1997027766A1 (en) | 1996-02-02 | 1997-01-27 | Method and apparatus for low residence time redrying of tobacco |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG102742A BG102742A (bg) | 1999-03-31 |
BG63705B1 true BG63705B1 (bg) | 2002-10-31 |
Family
ID=26681944
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG102742A BG63705B1 (bg) | 1996-02-02 | 1998-09-01 | Метод и апарат за сушене и охлаждане на тютюн |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG63705B1 (bg) |
-
1998
- 1998-09-01 BG BG102742A patent/BG63705B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG102742A (bg) | 1999-03-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2246050C (en) | Method and apparatus for low residence time redrying of tobacco | |
RU2038812C1 (ru) | Способ расширения табака и устройство для его осуществления | |
US4241515A (en) | Method and apparatus for conditioning tobacco | |
US3199213A (en) | Method of changing the moisture content of wood | |
US4397158A (en) | Apparatus for treating materials in the form of continuous lengths | |
US5755238A (en) | Method and apparatus for low residence time redrying of tobacco | |
US4291472A (en) | Drying apparatus for aqueous coated articles and method | |
WO2006066096A2 (en) | Continuous horizontal grain drying system | |
US6126883A (en) | Method and apparatus for cooling hot-pressed panels, especially wood chip and fiber panels | |
US4044780A (en) | Apparatus for total blend expansion | |
US4572218A (en) | Remoistening of tobacco | |
GB1559507A (en) | Process and apparatus for increasing the filling capacity of tobacco | |
US4106215A (en) | Wood impingement dryer | |
BG63705B1 (bg) | Метод и апарат за сушене и охлаждане на тютюн | |
US3793056A (en) | Method for coating and/or impregnating substantially planar articles | |
US5638834A (en) | Treatment of hygroscopic material | |
SK119393A3 (en) | Process of treatment of moisture inside of the tobacco and in other organic materials | |
RU2154970C2 (ru) | Способ и установка для ускоренной повторной сушки табака | |
WO1979000800A1 (en) | Vapor exchange | |
US741436A (en) | Process of drying brewer's grain. | |
US3591928A (en) | Continuous fluidization-type powder drying plant and method of use | |
DE3543304C2 (de) | Verfahren zur Verhinderung des Gasaustausches an den Ein- und Austrittsöffnungen eines Durchlauftrockners sowie Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens | |
RU98116520A (ru) | Способ и установка для ускоренной повторной сушки табака | |
RU2160418C1 (ru) | Конвейерная сушилка | |
AU7048298A (en) | Method and apparatus for treating a board-like material with a gaseous agent |