BG63533B1 - Комплексен n-р-к течен тор с микроелементи, методза получаването и приложението му - Google Patents
Комплексен n-р-к течен тор с микроелементи, методза получаването и приложението му Download PDFInfo
- Publication number
- BG63533B1 BG63533B1 BG104099A BG10409900A BG63533B1 BG 63533 B1 BG63533 B1 BG 63533B1 BG 104099 A BG104099 A BG 104099A BG 10409900 A BG10409900 A BG 10409900A BG 63533 B1 BG63533 B1 BG 63533B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- liquid fertilizer
- solution
- complex
- trace elements
- potassium
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fertilizers (AREA)
Abstract
Комплексният течен тор съдържа микроелементи в следните тегл.%: N от 9 до 12, Р2О5 от 9 до 11, К2О от 9 до 11, поне един от следните микроелементи: В0,01-1, Со 0,002-0,2, Сu 0,02-0,2, Fe 0,02-2, Mn 0,01-1, Мо 0,001-0,1 Zn 0,002-0,2 и поне един хелатообразуващ агент, за предпочитане натриева сол наEDTA. Течният тор се получава чрез смесване на карбамид и фосфорна киселина във вода, към които се добавя калиев хидроксид и след това - разтвор на микроелемента/тите. Полученият бистър разтвор се прилага за листно или почвено торене на растения, храсти или плодни дървета в концентрация 0,4 до 1 l на 100 l вода.
Description
(54) КОМПЛЕКСЕН N-P-K ТЕЧЕН TOP С МИКРОЕЛЕМЕНТИ, МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕТО И ПРИЛОЖЕНИЕТО МУ
Област на техниката
Изобретението се отнася до комплексен N-P-K (азот-фосфор-калий) течен тор, съдържащ и микроелементи, за листно и кореново подхранване на растенията, както и до метода за неговото получаване и начина на приложението му. Комплексният течен тор е предназначен за подхранване на зеленчукови, зърнени, овощни, цитрусови и технически култури, лозя, цветя и декоративни храсти по време на вегетацията им.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че през последните години нарасна производството и използването на течни торове, по-специално на такива течни торове, които са предназначени за листно подхранване на растенията. Това се дължи на експериментално установения факт, че хранителните елементи се усвояват по-бързо и пълноценно, ако се доставят директно върху листата на растенията. Приложението на т.нар. листни течни торове се наложи особено, след като беше установена възможността за включване в разтвора, съдържащ основните хранителни елементи N, Р и К, наречени микроелементи, и на микроелементи, например като В, Fe, Си, Ζπ, Μη, Mo и Co в комплексна или хелатна форма. Установено е, че най-добри резултати се получават когато макро- и микроелементите се доставят в растението при подхранването в подходяща форма и съотношение. При подхранването с течни торове се осигурява общо стимулиране на развитието на растението през вегетативната фаза, по-леко преодоляване на стресови ситуации и отстраняване недостига от хранителни елементи. По принцип целта на листното подхранване е да се получат здрави и добре оформени растения, по-гол ям добив и по-високо качество на получаваната продукция.
Листните торове могат да се смесват и с препарати за растителна защита, например пестициди и др. под., при което се осигурява съвместното им приложение при растенията в една операция, например изпръскване.
Известно е, че течните торове, предна значени за листно подхранване на растенията, освен основните хранителни елементи N, Р и К и микроелементите, не трябва да съдържат С1, тъй като хлорът оказва негативно влияние при листното торене. Във връзка със санитарните изисквания към растителната продукция, предназначена за консумация от хората, за предпочитане е листните течни торове да не съдържат нитрати. Освен изискванията към състава на течните торове се предявяват изисквания и към техните свойства, като например разтворите да бъдат стабилни и бистри след продължително съхранение и при значителни изменения на температурата на съхранение, да имат ниска температура на изсолване, да бъдат с неутрално pH - между pH 6,5 и 7,5, да имат ниско налягане на парите, за да се изпаряват по-бавно, да имат добри адхезионни свойства, да не действат корозионно на техниката за пръскане. Проблем пред специалиста в областта е да създаде такъв течен тор, който в достатъчна степен да отговаря на комплекса от изисквания към този вид торове.
От US 4315763 е известен концентриран течен тор, съдържащ продукт от взаимодействието на фосфорна киселина и карбамид, калиева сол - КС1, микроелементи и гелни агенти. Общото съдържание на N, Р2О} и К2О е над 25%, но pH е между 1,5 и 4. Течният тор е предназначен за почвено торене и не може да се използва за листно торене, тъй като е кисел и съдържа С1. Високите концентрации, особено на К2О до 12%, са постигнати във вид на суспензия, а не на разтвор. Суспензията е стабилизирана с гелни агенти.
От US 4456463 е известно, че течният тор, описан в US 4315763, с течение на времето от 2 до 20 дни, в зависимост от температурата на съхранение, претърпява промяна в стойностите на pH. Това се дължи на разлагането на карбамида и отделянето на амоняк, в резултат на което pH нараства. Този процес на разлагане се регулира като се внасят малки количества инхибитор, например амоняк, но стойността на pH на разтвора се запазва под 4.
В GB 2174689 А е описан висококонцентриран тор за листно торене и метод за неговото получаване. Торът съдържа 100 т.ч.
карбамид, от 0,1 до 500 т.ч. естери (озахарени наситени и ненаситени мастни киселини), от 100 до 500 т.ч. калиев дихидрогенфосфат (КН2РО4) или смес от калиев дихидрогенфосфат и дикалиев хидрогенфосфат (К2НРО4), като pH на разтвора е в границите от 4 до 7,5. Водата е в количество от 100 до 200 т.ч. на 100 т.ч. карбамид. Присъствието на естер в разтвора ускорява абсорбцията на карбамида от листата на растенията, като се повишава ефектът от торенето. Наличието на естер, обаче, не само прави продукта по-скъп, но преди всичко намалява разтворимостта на останалите компоненти в разтвора. Следователно проблемна става високата концентрация на хранителните елементи, като Ν, Р и К в разтвора, независимо че за подобряване на разтворимостта на карбамида и фосфатите се използва сол на EDTA. Друг проблем от икономически характер при описания съгласно изобретението течен тор, е използването на скъпите крайни соли КН2РО4 и К2НРО4, а не на изходни суровини: фосфорна киселина и калиева основа. Описаният тор, освен това, не съдържа микроелементи, но съдържа органично вещество, което е в противоречие с изискванията на европейските стандарти за течни торове.
В ЕР 0229535 е описан течен тор, съдържащ от 6 до 9% N, 24 до 30% Р2О5 и 5 до 9% Κ,Ο. Торът се получава чрез взаимодействие на разтвор на амониев полифосфат с фосфорна киселина и суровина, съдържаща калий като КОН или КС1. Полученият тор се препоръчва за основно торене на почвата. Значително по-високото съдържание на Р2О3 в сравнение с това на N и К2О, както и отсъствието на микроелементи, прави описания в ЕР 0229535 тор неподходящ за листно торене. Освен това използването на амониев полифосфат има този недостатък, че с течение на времето полифосфатите хидролизират до ортофосфати, като съдържащите се в разтвора метали започват да се отделят във вид на утайка, което е недостатък по отношение стабилността на течния тор. В процеса на смесването на изходните суровини се отделя амоняк, който създава проблем при неговото улавяне и връщане в разтвора.
В US 5618330 е описан разтвор, предназначен за предпазване на растенията от измръзване и за стимулиране растежа им. Разтворът съдържа Ν, Р2О5 и К2О в количества минимум 10% тегл. за всеки компонент поотделно, поне 0,1 ppm от поне един микроелемент, поне 0,1 ppm алуминий и достатъчно ко личество от поне един хелатообразуващ агент. В примерите са посочени резултатите от приложението на разтвора. В описанието са изброени всички възможни суровини, съдържащи основните хранителни елементи Ν, Р и К, без да са дадени указания кои са най-подходящите за целта. В случая това е необходимо, тъй като не е по силите на един специалист от конкретната област на техниката да подбере най-подходящите за целта суровини, за да постигне висока концентрация на елементите, комбинирано с необходимите комплексни качества на течния тор. Няма конкретни указания и за получаването на разтвора. В примерите е посочен състав от: 70 g/Ι азот, 100 g/I фосфор и около 120 g/I калий. Ако плътността на разтвора е около 1,2 g/ml, изчислените като тегл.% количества на хранителните макроелементи са съответно 5,8% азот, 8,3% фосфот и 10% калий.
Описаните по-горе патентни източници третират получаването на течни торове, които имат едни или други от изискваните качества. Все още в земеделието е проблем намирането на такъв течен тор, който да има комплекс от свойствата, необходими за листните торове. Освен това е проблем и получаването му от подходящи от икономическа и технологична гледна точка суровини, при което да се получи течен тор с висока концентрация на хранителните елементи, и комплексни свойства, които при прилагането му да доведат до получаването на високи добиви и качество на продукцията.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде комплексен азот-фосфор-калий (N-P-K) течен тор с микроелементи, продукт от взаимодействието на карбамид, фосфорна киселина и калиев хидроксид, съдържащ в тегл.%: от 9 до 12 N, от 9 до 11 Р2О5, от 9 до 11 К2О, поне един от следните микроелементи в количества в тегл.%: 0,01-1 В, 0,002-0,2 Co, 0,02-0,2 Си, 0,02-2 Fe, 0,01-1 Μη, 0,001-0,1 Mo, 0,002-0,2 Zn и ефективно количество от поне един от следните хелатообразуващи агенти - натриеви, калиеви или амониево соли на EDTA, DPTA, EDDHA, HEEDTA, EDDHMA, EDDCHA или самите киселини.
Комплексният течен тор е предназначен за листно и кореново подхранване на зеленчукови, зърнени, овощни, цитрусови и технически култури, на лозя, цветя и декоративни храсти по време на вегетацията им. Той представлява стабилен бистър разтвор с неутрална реакция pH от 6 до 8.
Задача на изобретението е да се създаде и метод за получаване на комплексния N-P-K течен тор с микроелементи от карбамид, фосфорна киселина и калиев хидроксид, при следната последователност на операциите и включените компоненти:
- В подходящ реактор се разтварят във вода, карбамид и фосфорна киселина, като последователността на прибавянето им е без значение за процеса.
- Към получения разтвор се прибавя калиев хидроксид на порции така, че реакцията да не протича бурно. КОН може да бъде в твърдо състояние или под формата на разтвор, като при второто състояние количеството на водата следва да бъде минимално и съобразено с общото количество вода в течния тор.
- Към получения разтвор на макроелементите се добавя при разбъркване разтвор на микроелементите в хелатна форма, получена от разтварянето на микроелементите и хелатообразуващия агент във вода при постоянно разбъркване. Последователността на добавянето на микроелементите и хелатообразуващия агент е без значение. Количеството на водата се съобразява с общото количество вода в течния тор.
В резултат на описания метод се получава стабилен, бистър разтвор, който не съдържа утаени микроелементи или неразтворени компоненти.
Като изходна суровина, съдържаща азот се използва карбамид - CO(NH2)2 под формата на гранули, прах или на разтвор.
Като изходна суровина се прилага фосфорна киселина - Н3РО4, която може да бъде термична фосфорна киселина (ТФК) с концентрация от 75-85% Н3РО4 или екстракционна фосфорна киселина (ЕФК). За предпочитане се използва ТФК. Може да се използва и ЕФК, но при неутрализацията й с калиев хидроксид, съдържащите се в нея примеси падат като утайка и това налага последващо филтриране.
Използваният калиев хидроксид може да бъде с техническа чистота от 90-92% КОН в твърдо състояние, или под формата на разтвор.
Микроелементите се добавят под форма та на неорганични соли на съответните елементи. За предпочитане е желязото, цинкът, медта, манганът и кобалтът да са под формата на сулфати; борът - под формата на боракс - Na,B4O7.10 Н2О или борна киселина Н3ВО3, молибденът - под формата на молибдати.
Хелатообразуващият агент за предпочитане е натриевата сол на етилендиаминтетраоцетната киселина (EDTA) под формата на разтвор или в сух вид.
При създаване на комплексния N-P-K течен тор и метод за получаването му съгласно изобретението е установено, че използването на карбамид, фосфорна киселина и калиев хидроксид води до получаването на оптимално съотношение на хранителните елементи Ν:Ρ2Ο3:Κ,Ο = 1:1:1 при висока концентрация на N от 9 до 12 тегл. %, Р2О5 от 9 до 11 тегл. % и К2О от 9 до 11 тегл. %. При тези концентрации съгласно изобретението се получава неутрален разтвор с pH около 7, съдържанието на хлор е много ниско, отсъстват нитрати, температурата на изсолване е ниска, ниска е скоростта на изпаряване, адхезионните свойства са добри, а корозионното въздействие върху съоръженията за разпръскване е минимално.
При осъществяване на метода съгласно изобретението смесването на вода-карбамидфосфорна киселина или вода-фосфорна киселина-карбамид и добавяне на калиев хидроксид води до реакция на неутрализация, която не е бурна и не изисква специално охлаждане на разтвора. Добавянето на микроелементите в хелатна форма към основния разтвор води до получаването на комплексен течен тор, който е бистър разтвор с практически неограничен срок на съхранение и годност при температури от -15 до +40°С.
Полученият съгласно изобретението Ν-Ρ-Κ течен тор с микроелементи може да се разрежда с вода в съотношение от 0,4 до 1 1 тор на 100 1 вода. Полученият разреден разтвор се прилага за листно или почвено торене по познатите начини за пръскане върху растенията, което увеличава добивите от 10 до 20% при подобрено качество на продукцията.
Освен постигане на оптимално съотношение на основните хранителни елементи
N.-PjOj.’KjO = 1:1:1 и близо до него, съставът на тора и методът за неговото производство имат и предимството, че азотът е в амидна форма, с което се премахва опасността от натрупване на нитрати в растителната продукция. Също така се предотвратява бързото израстване на растенията и натрупването на листна маса за сметка на плодовете. Фосфорът и 5 калият са под формата на калиеви фосфати, което е най-добрата форма за усвояването им от растенията. Концентрацията на микроелементите е достатъчна за пълното им усвояване от растенията.
По всички показатели комплексният N-P-K течен тор с микроелементи отговаря в максимална степен на съвременните изисквания към течните торове, особено за листно подхранване.
Примери за изпълнение на изобретението
Примерите за изпълнение на изобретението го изясняват по-подробно без да го ограничават. 20
Пример 1.
В чаша от 1 1 се добавят към 400 ml вода, 200 g карбамид и 150 g фосфорна киселина (85% Н3РО4). Към получения разтвор се добавят на порции 120 g калиев хидроксид 25 (90% КОН) и 1 g боракс. Получава се т.нар. базов разтвор. В чаша от 150 ml към 30 ml вода се добавят 1 ml Н3РО4, като към разтво ра се добавят още 1 g FeSO47H2O, 0,33 g CuSO45H2O, 0,36 g MnSO4H2O, 0,2 g ZnSO47H2O и 0.02 g (MH4)6Mo7)244 H2O. В друга чаша от 100 ml в 50 ml вода се разтварят 4 g комплексен III (EDTA). Към разтвора с микроелементи се добавя разтворът на комплексен III. Полученият разтвор от хелатизирани микроелементи се добавя към базовия разтвор при разбъркване. Добавят се още 30 до 40 ml вода, като се получава 1 kg комплексен N-P-K течен тор с микроелементи под формата на бистър разтвор със зелен цвят. Съставът на получения разтвор в тегл.% е: 9 N, 9 Р2О3, 9 К2О, 0.02 Fe, 0,01 В, 0,008 Си, 0,01 Мп, 0,004 Zn и 0,001 Мо. Температурата на изсолване на този комплексен N-P-K течен тор с микроелементи е под -15°С. При продължително съхранение при температури от -15 до +40°С разтворът също не търпи промени.
Примери от 2 до 6.
При условията, описани в пример 1, се получават комплексни N-P-K торове при следните съотношения на изходните суровини и количествата на получените микроелементи, както и някои характеристики на торовете, като плътност, pH и температура на изсолване, при която се появяват кристали в разтвора, представени в таблица 1.
Таблица 1.
№ | Състав N: Р2О5: КгО | т(НгО) | m[CO(NH2)2] | т(НзРО4) | т(КОН) | ПЛЪТНОСТ | pH | Температура на изсолване |
%тегл. | 9 | 9 | 9 | 9 | д/ст3 | °C | ||
2 | 9-9-9 | 269.4 | 97.8 | 73.3 | 59.5 | 1.22 | 7.23 | под-15 |
3 | 12-9-9 | 236.8 | 130.4 | 73.3 | 59.5 | 1.24 | 7.38 | под-15 |
4 | 10-10- 10 | 243.2 | 108.7 | 81.4 | 66.6 | 1.25 | 7.30 | под-15 |
5 | 12-10- 10 | 221.5 | 130.4 | 81.4 | 66.6 | 1.26 | 7.64 | под-15 |
6 | 10-10-11 | 236.6 | 108.7 | 81.4 | 73.3 | 1.26 | 7.89 | под-15 |
Пример 7.
Полско биологично изпитване на комплексен течен тор с микроелементи при съдържание на макроелементите в тегл.%: 9 N, 9 Р2О3 и 9 К2О. Изпитването е извършено при домати сорт “Балка”. Проведено е в оранжерия при предварително торене на дка: 20 kg амониева селитра, 50 kg двоен суперфосфат, 40 kg KjSO4. Опитът е проведен по метода на латински правоъгълник и схема на засаждане - двуредова лента, при обща площ на опита 4x10 растения. Концентрацията на изпитвания комплексен течен тор е 0,4 об.%. Нанасян е чрез пръскане при количество 30-50 Ι/dca в зависимост от хабитуса на растенията. Пръскано е 5-кратно 5 през 10-15 дни след засаждане на растенията. Извършени са 12 беритби, два пъти седмично. Температурата е 22-23°С, като са извършвани редовно пръскания срещу болести и вредители. Резултатите от изпитанията са представени в таблици 2 и 3.
Таблица 2.
Ефективност на комплексния течен тор съгласно изобретението при домати
Варианти | Брой плодове на едно растение | Маса на плод на 1 растение | Ср. маса на един плод | Дебелина на перикарпа | Кухини | Сухо вещество | |
станд. | нестанд. | 9 | 9 . | mm | % | % | |
Контрола (нетретирани с тор) | 13.4 | 1.3 | 1122 | 83.7 | 5.6 | 9 | 4.3 |
Третирани с тор съгласно изобретението | 14.1 | 1.0 | 1267 | 89.9 | 5.7 | 9 | 4.3 |
Таблица 3
Продуктивност на растенията при третиране с тор съгласно изобретението
Варианти | Добив | Разлики D | Относителен добив | Доказаност на разл. | Индекс на ранозрялост | |
кд/дка | kg/дка | % | kg/дка | % | ||
Контрола (нетретирани стар) | 6171 | - | 100 | ++ | 802 | 100 |
Третирани с тор съгласно изобретението | 6967 | +796 | 112.9 | 912 | 113.7 |
При изпитването на комплексния течен тор с микроелементи е установено, че ранният ^5 добив се е увеличил с 13,7%, а общата продуктивност - с 12,9% при подобрено качество на плода.
Пример 8.
Полско изпитване на комплексен течен тор съгласно изобретението със съдържание на макроелементи в тегл.%: 9 Ν, 9 Р2О5, 9 KjO и микроелементи: желязо, бор, мед, манган, цинк, кобалт и молибден в количествата, посочени в пример 1. Изпитването е извършено с астри Callistephus sinensis при алувиално-ливаден почвен тип с предшественик пшеница и без торене. Опитът е проведен по блоков метод, триредова лента с разстояние между редовете и вътре в реда 30 cm, 4 варианта. Три повторения на опита при площ 12 ш2 с 9 растения на 1 m2. Течният тор е с концентрация 0,2 и 0,4% за листно подхранване и 1% за кореново подхранване. Опитът е проведен при появата на 3/4 лист. Количеството разтвор за листно подхранване е 100-350 Ι/dca в зависимост 5 от хабитуса на растенията, а кореновото подхранване е 100001/dca. Листното подхранване е извършвано 6 пъти, а кореновото - 3 пъти във фаза 3/4 лист, начало на бутонизация, начало на цъфтеж. Извършени са 3 беритби. Опитът е заложен при температура 18-20°С, като са извършвани и пръскания срещу болести и вредители. Фитотоксичносг не се наблюдава. Резултатите от изпитанията са представени по-подробно в таблици 4 и 5.
Таблица 4
Продуктивност на растенията при третиране с комплексен течен тор съгласно изобретението
Варианти | Добив семена средно от | |||||
един цвят | едно растение | единт2 | ||||
9 | % спрямо К | 9 | % спрямо К | 9 | % спрямоК | |
1. Контрола-без торене (К) | 0.03 | 100 | 1.09 | 100 | 9.81 | 100 |
2.0.2% течен тор, съгласно изобретението | 0.02 | 66.67 | 1.62 | 148.62 | 14.98 | 152.70 |
3.0.4% течен тор, съгласно изобретението | 0.03 | 100 | 2.13 | 195.41 | 19.17 | 195.41 |
4. +1% кореново подхранване | 0.03 | 100 | 2.21 | 202.75 | 19.87 | 202.55 |
Таблица 5
Влияние на течния тор съгласно изобретението върху растенията
Варианти | Средна височина на растенията | Среден брой цветове | Среден брой разклонения | |||
cm | % спрямо К | брой | % спрямо К | брой | % спрямоК | |
1. Контрола-без торене (К) | 67.7 | 100 | 41.2 | 100 | 14.4 | 100 |
2.0.2% течен тор, съгласно изобретението | 73.6 | 108.71 | 67.7 | 164.32 | 16.1 | 111.81 |
3.0.4% течен тор, съгласно изобретението | 65.7 | 97.05 | 63.5 | 154.13 | 15.8 | 109.72 |
4. +1% кореново подхранване | 60.9 | 89.96 | 71.4 | 173.30 | 15.0 | 104.17 |
При изпитването на комплексния течен тор съгласно изобретението се наблюдава значително увеличаване на добива от семената и при растенията.
Пример 9.
Полско изпитване върху лилиум сорт “Кънектикът Кинг” с комплексен течен тор, даден в пример 8. Изпитването се провежда
5Q по блоков метод, шестредова лента с гъстота на засаждане 30 бр./т2, 5 варианта. Листното подхранване е с течен тор с концентрация 0,4,
0,6 и 0,8% - 5 пъти, а кореновото подхранва7 не е течен тор с концентрация 1 % - 5 пъти. са представени в таблици 6 и 7.
Извършени са 5 беритби. Резултатите от опита
Таблица 6
Влияние на течния тор съгласно изобретението върху началото и продължителността на цъфтежа
Варианти | Отрязан цвят, % | ||||
13.06 | 15.06 | 17.06 | 23.06 | 25.06 | |
1. Наторена контрола (К) | 3.14 | 32.14 | 35.71 | 25.43 | 3.58 |
Z 0.4% течен тор | 4.35 | 26.29 | 47.83 | 21.73 | - |
3.0.6% течен тор | 8.70 | 47.83 | 30.43 | 13.04 | - |
4.0.8% течен тор | 16.67 | 37.50 | 29.14 | 16.66 | - |
5.1% почвено торене | 3.57 | 24.57 | 21.43 | 42.86 | 3.57 |
* Подчертаното е при масов цъфтеж
Таблица 7
Влияние на течния тор съгласно изобретението върху някои показатели на цветоноса
Варианти | дължина | диаметър | цветове | |||
cm | % спрямо К | брой | % спрямо К | брой | % спрямо К | |
1. Неторена контрола (К) | 25.6 | 100 | 0.38 | 100 | 1.2 | 100 |
2.0.4% течен тор | 29.1 | 113.67 | 0.46 | 121.05 | 1.8 | 150 |
3.0.6% течен тор | 33.8 | 132.03 | 0.49 | 128.95 | 1.8 | 150 |
4.0.8% течен тор | 36.2 | 141.41 | 0.52 | 136.84 | 2.0 | 166.67 |
5.1% почвено торене | 29.7 | 116.02 | 0.52 | 136.84 | 2.2 | 183.33 |
Комплексният течен тор с микроелементи съгласно изобретението ускорява цъфтежа 40 и подобрява значително качеството на цветовете на лилиума.
Пример 10.
Изпитване на течния тор съгласно изобретението при ябълкови и черешови дървета. 45 За сравнение (контрола) са използвани дървета, които не се пръскат. Опитът е заложен по блоковия метод в 4 повторения, с по 12 опитни дървета във вариант. Третирането с листния течен тор се извършва на 3 пъти, като 50 първото е след цъфтежа при добре оформена листна маса с по 600 ml/dca и работен разтвор от 40 Ι/dca. Следващите пръскания се извършват в интервал от 14-15 дни с 800 ml/dca.
В сравнение с контролата увеличението на добива при третираните с комплексния течен тор черешови дървета е 13,51 % (6,2 kg на дърво и 241,8 kg/dca). Средното тегло на плодовете е по-голямо с 15,42%.
В сравнение с контролата увеличението на добива при третираните с течния тор ябълкови дървета сумарно за периода 1998-1999 г. е 14,83% (16,62 kg от дърво и 738 kg/dca). Средното тегло на плодовете е повишено с 12,93% през първата година и със 7% - през втората, средно с 9,6%.
Калибрирането на плодовете по БДС е показало увеличение на екстра качеството средно с 27,5%, на първото качество - средно с 14,7%, а плодовете от второ качество са намалени два пъти.
Claims (9)
- Патентни претенции1. Комплексен N-P-K течен тор с микроелементи, характеризиращ се с това, че е продукт от взаимодействието на карбамид, фосфорна киселина и калиев хидроксид, съдържащ в тегл.%: N от 9 до 12, Р2О5 от 9 до 11, К20 от 9 до 11, поне един от следните микроелементи в тегл.%: В от 0,01 до 1, Co от 0,002 до 0,2, Си от 0,02 до 0,2, Fe от 0,02 до 2, Мп от 0,01 до 1, Мо от 0,001 до 0,1, Zn от 0,002 до 0,2 и поне един хелатообразуващ агент.
- 2. Комплексен N-P-K течен тор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че хелатообразуващият агент е от групата на натриевите, калиевите или амониевите соли на EDTA, DPTA, EDDHA, HEEDTA, EDDHMA, EDDCHA или на самите киселини.
- 3. Метод за получаване на комплексния N-P-K течен тор с микроелементи съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че участващите компоненти се разтварят във вода, карбамид и фосфорна киселина, независимо от последователността на прибавянето им, към получения разтвор се прибавя калиев хидроксид на порции, след което се добавят при разбъркване микроелементи в хелатна форма, получена от разтварянето на неорганичните соли на микроелементите и хелатообразуващия агент във вода.
- 4. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че карбамидът е гранулиран,
- 5 прахообразен, или под формата на разтвор.5. Метод съгласно претенции 3 и 4, характеризиращ се с това, че фосфорната киселина е термична (ТФК) с концентрация 7585% Н3РО4 или екстракционна (ЕФК).10
- 6. Метод съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че фосфорната киселина за предпочитане е термична.
- 7. Метод съгласно претенции 3, 4 и 5, характеризиращ се с това, че калиевият хид-15 роксид е с чистота 90-92% КОН и се добавя в твърдо състояние или под формата на разтвор.
- 8. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че солите на микроелементите за предпочитане са сулфати на желязото,20 цинка, медта, мангана и кобалта, борът за предпочитане се внася като боракс или борна киселина, а молибденът е под формата на молибдати.
- 9. Метод съгласно претенция 3, характе25 ризиращ се с това, че хелатообразуващият агент е за предпочитане натриева сол на етилендиаминтетраоцетната киселина (EDTA) под формата на разтвор или в сух вид.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG104099A BG63533B1 (bg) | 2000-01-21 | 2000-01-21 | Комплексен n-р-к течен тор с микроелементи, методза получаването и приложението му |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG104099A BG63533B1 (bg) | 2000-01-21 | 2000-01-21 | Комплексен n-р-к течен тор с микроелементи, методза получаването и приложението му |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG104099A BG104099A (bg) | 2001-10-31 |
BG63533B1 true BG63533B1 (bg) | 2002-04-30 |
Family
ID=3927988
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG104099A BG63533B1 (bg) | 2000-01-21 | 2000-01-21 | Комплексен n-р-к течен тор с микроелементи, методза получаването и приложението му |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG63533B1 (bg) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US20220394981A1 (en) * | 2021-06-10 | 2022-12-15 | Trademark Nitrogen Corp. | Micronutrient formulations that control plant pathogens |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BG66677B1 (bg) * | 2012-07-04 | 2018-05-31 | "Констант" Еоод | Комплексен течен тор |
-
2000
- 2000-01-21 BG BG104099A patent/BG63533B1/bg unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US20220394981A1 (en) * | 2021-06-10 | 2022-12-15 | Trademark Nitrogen Corp. | Micronutrient formulations that control plant pathogens |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG104099A (bg) | 2001-10-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4786307A (en) | Chelated plant nutrients | |
US5174805A (en) | Organic neutral liquid fertilizer and process for preparing the same | |
CN101624305B (zh) | 有机流体肥及其制备方法和应用 | |
DE10230593C1 (de) | Bewässerungsdüngung von landwirtschaftlich oder gärtnerisch genutzten Substraten | |
CN103242100B (zh) | 一种聚天液肥及其生产方法和应用 | |
CA2985519A1 (en) | Environmentally-friendly high potassium-content liquid fertilizer and uses for the fertilizer | |
CN104591880A (zh) | 一种果蔬专用水培肥料 | |
CN103524197B (zh) | 含硼增效尿素及其制备方法和应用 | |
Shahena et al. | Conventional methods of fertilizer release | |
CN110498717A (zh) | 一种矿源黄腐酸钾水溶肥料及其制作方法 | |
CN108586100A (zh) | 一种叶面肥及其制备方法 | |
AU5485300A (en) | Phosphorus and potassium fertilizer for all forms of perennial trees, vines, and annual crops | |
CN109694274A (zh) | 一种全营养、抗重茬、抗病害三位一体大量元素水溶肥料(中微量元素综合型)及制备方法 | |
CN101152989A (zh) | 黄腐植酸植物抗旱增长调节剂及其生产方法 | |
US4352688A (en) | Nitrogen fertilizers | |
CN106977279A (zh) | 多聚磷酸铵果树叶面喷施肥及其制备方法 | |
Alexander et al. | Fertilizer use efficiency: Modern trends in foliar fertilization | |
CN1199724A (zh) | 多元素叶面肥 | |
BG63533B1 (bg) | Комплексен n-р-к течен тор с микроелементи, методза получаването и приложението му | |
CN1041713C (zh) | 一种螯合态多元复合微肥 | |
Kumar et al. | Effect of fertigation and foliar spray of nutrients on soil fertility and yield of bottle gourd (Lagenaria siceraria L) | |
CN103626609A (zh) | 一种硝硫基功能肥 | |
US5199967A (en) | Foliar fertilization methods | |
DE10240153A1 (de) | Wässrige oder feste Formulierung für die Pflanzenernährung und/oder Pflanzenstärkung | |
Wallace et al. | Foliar fertilization with metalosates |