BG63348B1 - Стенен панел, връзка между панели и стена - Google Patents

Стенен панел, връзка между панели и стена Download PDF

Info

Publication number
BG63348B1
BG63348B1 BG101142A BG10114297A BG63348B1 BG 63348 B1 BG63348 B1 BG 63348B1 BG 101142 A BG101142 A BG 101142A BG 10114297 A BG10114297 A BG 10114297A BG 63348 B1 BG63348 B1 BG 63348B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
tubes
panel
vertical
energy
panels
Prior art date
Application number
BG101142A
Other languages
English (en)
Other versions
BG101142A (bg
Inventor
Людмила Александрова
Янко АЛЕКСАНДРОВ
Original Assignee
Янко АЛЕКСАНДРОВ
Людмила Александрова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Янко АЛЕКСАНДРОВ, Людмила Александрова filed Critical Янко АЛЕКСАНДРОВ
Priority to BG101142A priority Critical patent/BG63348B1/bg
Publication of BG101142A publication Critical patent/BG101142A/bg
Publication of BG63348B1 publication Critical patent/BG63348B1/bg

Links

Landscapes

  • Photovoltaic Devices (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)

Abstract

Изобретението ще намери приложение в строителството при изграждане на външни стени за различни видове сгради. Чрез него се акумулира и използва слънчевата енергия. Стенният панел включва тръбна система за топлоносител, която се състои от два независими кръга, разположени съответно по външния и вътрешния контур на панела, чиито вертикални чела са оформени от съставни страници. Всяка страница се състои от външна Ц-образна вложка (4, 6), симетричноразположена срещу нея вътрешна Ц-образна вложка (4а, 6а) и междинно профилирано енергоакумулиращо ядро (8), свързано с вложките (4 и 4а) и (6 и 6а) чрез глъб и зъб. Срещу зъбите (12) на външните вложки (4 и 6) и в прилежащите им глъбове на ядрото (8) са вградени вертикални енергозахранващи тръби (9) за топлоносител, които са свързани в единия си край с разположени пред външната повърхност на панела вертикални енергопоглъщащи тръби (13), а срещу зъбите (12а) на вътрешните вложки (4а и 6а) и в прилежащите им глъбове на ядрото (8) са вградени вертикални енергоползващи тръби (9а) за топлоносител,които са свързани в единия си край с разположени пред вътрешната повърхност на панела вертикални енергоизлъчващи тръби (13а). В другия си край тръбите (13) и вертикалните енергозахранващи тръби (9) са свързани съответно с първа външна (15) и втора междинна (16) хоризонтални излизащи от панела тръби, а тръбите (13а) и вертикалните енергоползващи тръби (9а) са свързани съответно с трета междинна (17) и четвърта външна (18) хо

Description

Изобретението ще намери приложение при строителството на сгради, чиито външни стени се изпълняват от панели с възможност за акумулиране и използване на слънчевата енергия.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е стенен панел, включващ вградена тръбна система за топлоносител, като тръбите, излизащи от панела, са снабдени с тръбни наставки. Тръбната система има змиевидна форма и е вградена в сърцевината на панела (1). При известното решение не са предвидени специални средства за неутрализиране на топлинен мост с помощта на слънчевата енергия.
Задачата на изобретението е да се създаде панел с надлъжни енергоакумулиращи страници и връзка между панели, при която се неутрализира топлинният мост, като се използва слънчевата енергия.
Техническа същност на изобретението
Задачата е решена със стенен панел, включващ вградена тръбна система за топлоносител, като тръбите, излизащи от панела, са снабдени с тръбни наставки. Тръбната система се състои от два независими кръга, разположени съответно по външния и вътрешния контур на панела, чиито вертикални чела са оформени от съставни страници, всяка от които се състои от външна Ц-образна вложка, симетрично разположена срещу нея вътрешна Цобразна вложка и междинно профилирано енергоакумулиращо ядро. То е свързано с вложките чрез глъб и зъб, при което срещу зъбовете на външните вложки и в прилежащите им глъбове на енергоакумулиращото ядро са вградени вертикални енергозахранващи тръби за топлоносител. Те са свързани в единия си край с разположени пред външната повърхност на панела вертикални енергопоглъщащи тръби. Срещу зъбовете на вътрешните вложки и в прилежащите им глъбове на енергоакумулиращото ядро са вградени вертикални енергоползващи тръби за топлоносител, които са свързани в единия си край с разположени пред вътрешната повърхност на панела вертикални енергоизлъчващи тръби. Вертикалните енергопоглъщащи тръби и вертикалните енергозахранващи тръби са свързани в другия си край съответно с първа външна и втора междинна хоризонтално излизащи от панела тръби, а вертикалните енергоизлъчващи тръби и вертикалните енергоползващи тръби са свързани в другия си край съответно с трета междинна тръба и четвърта външна хоризонтални излизащи от панела тръби. Енергозахранващите тръби и енергоползващите тръби са обхванати по цялата си дължина от енергоакумулираща обвивка.
Хоризонталните излизащи от панела тръби са разположени по горното или долното хоризонтално чело на панела.
Между вертикалните съставни страници и двата повърхностни слоя, закрепени към Цобразните вложки от вертикалните страници, е разположена топлоизолация. Опашките на Цобразните вложки са изнесени напречно извън габарита на панела и имат отвори за свързващи средства. В горния или долния хоризонтален край на опашките на Ц-образните вложки са оформени легла за преминаване на първата или четвъртата хоризонтални тръби. По горното или долното хоризонтално чело на панела са формени легла за полагане на втората и третата хоризонтални тръби.
Връзката между стенни панели от описания вид е осъществена, като вертикалната съставна страница на единия панел е притисната челно към вертикалната съставна страница на съседния панел, при което двете страници са свързани чрез болтове, разположени в отворите на опашките на Ц-образните вложки. Между челата на съседните панели е разположено уплътнение. Вертикалната фуга е затворена двустранно от външно и вътрешно полуцилиндрично прозрачно покритие, обхващащо съответно енергопоглъщащите тръби и енергоизлъчващите тръби, като хоризонталните тръби, излизащи от съседните панели, са съединени помежду си чрез нипели.
Съгласно изобретението при изграждане на стена от описаните панели всички съединени в две успоредни линии съответно първи и втори хоризонтални тръби са свързани в края на стената с една циркулационна помпа и представляват първи независим кръг от вградената тръбна система. Всички съединени в две ус поредни линии съответно трети и четвърти хоризонтални тръби са свързани в края на стената с друга циркулационна помпа и представляват втори независим кръг от вградената тръбна система, при което хоризонталните тръби, разположени пред повърхностните слоеве на панелите, са затворени по цялата дължина на стената съответно от изпъкнали прозрачни външни и изпъкнали прозрачни вътрешни ивици.
Предимствата на изобретението са, че благодарение на вертикалните енергозахранващи и енергоползващи тръби за топлоносител, разположени в глъбовете на междинното профилирано енергоакумулиращо ядро, част от температурата на топлоносителя се отдава на профилираното ядро чрез енергоакумулиращите обвивки. Създадената връзка между панели позволява използване на слънчевата енергия за неутрализиране на топлинния мост във фугата, благодарение на уплътнението, притиснато плътно между профилираните енергоакумулиращи ядра на съседните панели.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява напречен разрез през панела;
фигура 2 - напречен разрез през връзката между два съседни панела;
фигура 3 - вертикален разрез през панела;
фигура 4 - план на стена от наредени един до друг панели;
фигура 5 - изглед на тръбната мрежа с долно разположение на хоризонталните тръби;
фигура 6 - изглед на тръбна мрежа с горно разположение на хоризонталните тръби.
Примери за изпълнение на изобретението
Примерни изпълнения на изобретението са показани на приложените фигури 1 - 6.
На фиг. 1 е показан в напречен разрез стенен панел, включващ вградена тръбна система за топлоносител, която се състои от два независими кръга, разположени съответно по външния и вътрешния контур на панела. Вертикалните му чела са оформени от съставни страници, всяка от които се състои от външна Ц-образна вложка 4, 6, симетрично разполо жена срещу нея вътрешна Ц-образна вложка 4а, 6а и междинно профилирано енергоакумулиращо ядро 8, свързано с вложките 4 и 4а и 6 и 6а чрез глъб и зъб. Срещу зъбовете 12 на външните вложки 4 и 6 и в прилежащите им глъбове на енергоакумулиращото ядро 8 са вградени вертикални енергозахранващи тръби 9 за топлоносител, които са свързани в единия си край с разположени пред външната повърхност на панела вертикални енергопоглъщащи тръби 13. Срещу зъбовете 12а на вътрешните вложки 4а и 6а и в прилежащите им глъбове на енергоакумулиращото ядро 8 са вградени вертикални енергоползващи тръби 9а за топлоносител, които също са свързани в единия си край с разположени пред вътрешната повърхност на панела вертикални енергоизлъчващи тръби 13а. В другия си край вертикалните енергопоглъщащи тръби 13 и вертикалните енергозахранващи тръби 9 са свързани съответно с първа външна 15 и втора междинна 16 хоризонтални излизащи от панела тръби, а вертикалните енергоизлъчващи тръби 13а и вертикалните енергоползващи тръби 9а са свързани съответно с трета междинна 17 и четвърта външна 18 хоризонтални излизащи от панела тръби. Енергозахранващите тръби 9 и енергоползващите тръби 9а са обхванати по цялата си дължина от енергоакумулираща обвивка 11. Хоризонталните излизащи от панела тръби 15, 16, 17 и 18 са разположени по горното или долното хоризонтално чело на стенния панел. Между вертикалните съставни страници и двата повърхностни слоя 1, закрепени към Ц-образните вложки 4, 6, 4а и 6а от вертикалните страници е разположена топлоизолация 2. Опашките на Ц-образните вложки 4, 6, 4а и 6а са изнесени напречно извън габарита на панела и имат отвори за свързващи средства 3. В горния или долния хоризонтален край на опашките на Цобразните вложки са оформени легла за преминаване на първата 15 или четвъртата 18 хоризонтални тръби, а по горното или долното хоризонтално чело на панела са оформени легла за полагане на втората 16 и третата 17 хоризонтални тръби.
Съгласно фиг. 2 при връзката между стенните панели вертикалната съставна страница на единия панел е притисната челно към вертикалната съставна страница на съседния панел, като връзката между двата панела е осъществена чрез болтове 3, разположени в отворите на опашките на Ц-образните вложки 4, 6, 4а и 6а. Между челата на съседните панели е разположено уплътнение 5. Вертикалната фуга е затворена двустранно от външно 14 и вътрешно 14а полуцилиндрично прозрачно покритие, обхващащо съответно енергопоглъщащите тръби 13 и енергоизлъчващите тръби 13а, като хоризонталните тръби 15, 16, 17 и 18, излизащи от съседните панели, са съединени помежду си чрез нипели.
Съгласно фиг. 3 горното и долното хоризонтално чело на панела са оформени от затварящи топлоизолиращи ивици 24, закрепени към подовите плочи чрез ъглови профили 25.
На фиг. 4 е показана в план стена от панели, при която всички съединени в две успоредни линии съответно първи 15 и втори 16 хоризонтални тръби са свързани в края на стената с една циркулационна помпа 19 и представляват първи независим кръг от вградената тръбна система, а всички съединени в две успоредни линии съответно трети 17 и четвърти 18 хоризонтални тръби са свързани в края на стената с друга циркулацонна помпа 20 и представляват втори независим кръг от вградената тръбна система. Хоризонтални тръби 15 и 18, разположени пред повърхностните слоеве 1 на панелите, са затворени по цялата дължина на стената съответно от изпъкнали прозрачни външни 21 и изпъкнали прозрачни вътрешни 21а ивици. Циркулационните помпи 19 и 20 са разположени в специални технически помещения.
На фиг. 5 е показан схематично един вариант на тръбната мрежа, при който хоризонталните тръби са разположени по долния край на стената.
На фиг. 6 е показан схематично втори вариант на тръбната мрежа, при който хоризонталните тръби са разположени по горния край на стената.
Приложение на изобретението
Изобретението ще намери приложение при изграждане на фасадни стени, например на многоетажни сгради.
С циркулационната помпа 19 топлоносителят се задвижва по вертикалните енергопоглъщащи тръби 13 и се прехвърля към вертикалните енергозахранващи тръби 9, които са опрени до междинното енергоакумулиращо ядро 8, като отдават част от температурата на топлоносителя си. Хоризонталните тръби 15 и 16 служат за разпределяне на топлоносителя към 5 съответните вертикални тръби 13, а от тях към вертикалните тръби 9. Изпъкналите прозрачни ивици 21 и външното полуцилиндрично прозрачно покритие 14 затварят въздушно пространство, чийто парников ефект обслужва хо10 ризонталните тръби 15.
С другата циркулационна помпа 20 се задвижва топлоносителят по вертикалните енергоползващи тръби 9а и по вертикалните енергоизлъчващи тръби 13а. Разпределянето на топ15 лоносителя към тях става с другите две хоризонтални тръби 17 и 18. Топлоносителят се загрява в зоната на междинно профилирано енергоакумулиращо ядро 8. Вертикалните тръби 1 За излъчват към въздушното пространство, 20 оформено под вътрешното полуцилиндрично прозрачно покритие 14а. Хоризонталните тръби 18 излъчват към въздушното пространство, разположено под изпъкналата вътрешна прозрачна ивица 21а. През тези прозрачни покри25 тия 14а и 21а се осъществява въздушен топлообмен с въздуха от вътрешните помещения на сградата.

Claims (5)

1. Стенен панел, включващ вградена тръбна система за топлоносител, като тръбите, излизащи от панела, са снабдени с тръбни наставки, характеризиращ се с това, че тръбната 35 система се състои от два независими кръга, разположени съответно по външния и вътрешния контур на панела, чиито вертикални чела са оформени от съставни страници, всяка от които се състои от външна Ц-образна вложка 40 /4, 6/, симетрично разположена срещу нея вътрешна Ц-образна вложка /4а, 6а/ и междинно профилирано енергоакумулиращо ядро /8/, свързано с вложките /4 и 4а/ и /6 и 6а/ чрез глъб и зъб, при което срещу зъбовете /12/ на 45 външните вложки /4 и 6/ и в прилежащите им гльбове на енергоакумулиращото ядро /8/ са вградени вертикални енергозахранващи тръби /9/ за топлоносител, които са свързани в единия си край с разположени пред външната повърхност 50 на панела вертикални енергопоглъщащи тръби /13/, а срещу зъбовете /12а/ на вътрешните вложки /4а и 6а/ и в прилежащите им глъ5 бове на енергоакумулиращото ядро /8/ са вградени вертикални енергоползващи тръби /9а/ за топлоносител, които са свързани в единия си край с разположени пред вътрешната повърхност на панела вертикални енергоизлъч- 5 ващи тръби /13а/, при което вертикалните енергопоглъщащи тръби /13/ и вертикалните енергозахранващи тръби /9/ са свързани в другия си край съответно с първа външна /15/ и втора междинна /16/ хоризонтални излизащи от панела тръби, а вертикалните енергоизлъчващи тръби /13а/ и вертикалните енергоползващи тръби /9а/ са свързани в другия си край съответно с трета междинна /17/ и четвърта външна /18/ хоризонтални излизащи от панела тръби, като енергозахранващите тръби /9/ и енергоползващите тръби /9а/ са обхванати по цялата си дължина от енергоакумулираща обвивка /11/.
2. Стенен панел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че хоризонталните излизащи от панела тръби /15, 16, 17 и 18/ са разположени по горното или долното хоризонтално чело на панела.
3. Стенен панел съгласно претенция 1 и 2, характеризиращ се с това, че между вертикалните съставни страници и двата повърхностни слоя /1/, закрепени към Ц-образните вложки /4, 6, 4а и 6а/ от вертикалните страници е разположена топлоизолация /2/, като опашките на Ц-образните вложки /4, 6, 4а и 6а/ са изнесени напречно извън габарита на панела и имат отвори за свързващи средства /3/, при което в горния или долния хоризонтален край на опашките на Ц-образните вложки са оформени легла за преминаване на първата /15/ или четвъртата /18/ хоризонтални тръби, а по горното или долното хоризонтално чело на панела са оформени легла за полагане на втората /16/ и третата /17/ хоризонтални тръби.
4. Връзка между стенни панели, изпъл- нени съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че вертикалната съставна страница на единия панел е притисната челно към вертикалната съставна страница на съседния панел, като връзката между двата панела е осъществена чрез болтове /3/,разположени в отворите на опашките на Ц-образните вложки /4, 6, 4а и 6а/, при което между челата на съседните панели е разположено уплътнение /5/, а вертикалната фуга е затворена двустранно от външно /14/ и вътрешно /14а/ полуцилиндрично прозрачно покритие, обхващащо съответно енергопоглъщащите тръби /13/ и енергоизлъчващите тръби /13а/, като хоризонталните тръби /15, 16, 17 и 18/, излизащи от съседните панели, са съединени помежду си чрез нипели.
5. Стена от панели, изпълнена съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че всички съединени в две успоредни линии съответно първи /15/ и втори /16/ хоризонтални тръби са свързани в края на стената с една циркулационна помпа /19/ и представляват първи независим кръг от вградената тръбна система, а всички съединени в две успоредни линии съответно трети /17/ и четвърти /18/ хоризонтални тръби са свързани в края на стената с друга циркулационна помпа /20/ и представляват втори независим кръг от вградената тръбна система, при което хоризонтални тръби /15 и 18/, разположени пред повърхностните слоеве /1/ на панелите, са затворени по цялата дължина на стената съответно от изпъкнали прозрачни външни /21/ и вътрешни /21а/ ивици.
BG101142A 1997-01-16 1997-01-16 Стенен панел, връзка между панели и стена BG63348B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101142A BG63348B1 (bg) 1997-01-16 1997-01-16 Стенен панел, връзка между панели и стена

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101142A BG63348B1 (bg) 1997-01-16 1997-01-16 Стенен панел, връзка между панели и стена

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG101142A BG101142A (bg) 1998-08-31
BG63348B1 true BG63348B1 (bg) 2001-10-31

Family

ID=3926833

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG101142A BG63348B1 (bg) 1997-01-16 1997-01-16 Стенен панел, връзка между панели и стена

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG63348B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG101142A (bg) 1998-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8985097B2 (en) Building-integrated solar thermal micro-channel absorber and method of manufacturing thereof
US4069811A (en) Solar collectors
ES2264988T3 (es) Tejado termico solar.
EP2167747B1 (en) An energy supplying device
ES2773050T3 (es) Panel modular para transferencia de energía térmica
US4237861A (en) Solar energy collector used as roof member
US9410706B2 (en) Modular heating structure that can be fitted to the interior walls of buildings
US4296736A (en) Folded plate solar energy collector
US20120145223A1 (en) Solar thermal energy collector
RU2722614C2 (ru) Система отопления и охлаждения модульного жилого здания
ES2934703T3 (es) Paneles en sándwich de tejado para servir como colectores térmicos
BG63348B1 (bg) Стенен панел, връзка между панели и стена
GB2127455A (en) Prefabricated curtain wall unit
ITUD20010149A1 (it) Sistema modulare integrato per coperture di tetti e pareti esterne
ES2233047T3 (es) Cubierta captadora de energia solar para edificios y panel integrante de la misma.
EP2247803B1 (en) Improvements in or relating to an energy supplying device
WO2000077459A1 (en) Building panels
CN214276184U (zh) 一种光伏建筑节能系统
RU2431084C1 (ru) Способ формирования многофункциональной пластиковой панели с целью использования ее для обогрева и охлаждения помещений
CN210421577U (zh) 一种多功能太阳能屋顶
CN113847641A (zh) 一种太阳能釆暖房供暖模块制作工艺
CN105783085A (zh) 一种多功能墙体
BG63217B1 (bg) Енергоакумулираща връзка между стенни панели
BG63173B1 (bg) Енергоактивна ограждаща стена
DE202022000161U1 (de) Außenwand-Temperierungseinheit