BG62646B1 - Метод за изграждане на плавателен съд - Google Patents

Метод за изграждане на плавателен съд Download PDF

Info

Publication number
BG62646B1
BG62646B1 BG101215A BG10121597A BG62646B1 BG 62646 B1 BG62646 B1 BG 62646B1 BG 101215 A BG101215 A BG 101215A BG 10121597 A BG10121597 A BG 10121597A BG 62646 B1 BG62646 B1 BG 62646B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
watertight
hull
sections
bulkheads
holes
Prior art date
Application number
BG101215A
Other languages
English (en)
Other versions
BG101215A (bg
Inventor
Андон Г. Попчев
Original Assignee
Попчев
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Попчев filed Critical Попчев
Priority to BG101215A priority Critical patent/BG62646B1/bg
Publication of BG101215A publication Critical patent/BG101215A/bg
Publication of BG62646B1 publication Critical patent/BG62646B1/bg

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Description

Изобретението се отнася до метод за изграждане на плавателен съд, който намира приложение при конструиране и строителство на водни плавателни съдове.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод за изграждане (построяване) на плитководен плавателен съд, който се състои в това, че първоначално се изготвя корпуса и фурнирните панели за обшиване на плавателния съд. Фурнирните панели се установяват и закрепват за напречните ребра, оформени във вид на дървени греди с правоъгълно напречно сечение. Панелите се нареждат върху коничната повърхност на страничните стени и дъното, така че напречните ребра са разположени в посока, перпендикулярна на линията на пресечната конична повърхност (1).
Известен е метод за изграждане на корпус за плитководни плавателни съдове от пластмаса с трислойна конструкция, който се състои в това, че с помощта на стъклоармиращ и свързващ материал се формира вътрешната обшивка от стъкполпаст, след което върху нея се нанася течен пенопласт, като неговата плътност намалява по посока от средата към краищата на корпуса. След втвърдяването на пенопласта върху него се формира външната обшивка на корпуса. Така се постига повишена якост на корпуса при намален разход на пенопласт (2).
Известен е и американски патент, в който е описан метод за изграждане на плавателен съд, състоящ се в това, че отделните части на кораба се изработват като отделни модули. След това те се съединяват помежду си с помощта на плаващ док, така че първоначално се оформя корабното тяло с два корпуса външен и вътрешен. Външният и вътрешният корпус се изграждат от модули така, че затвореният обем между вътрешната повърхност на външния корпус и външната повърхност на вътрешния корпус се разделя чрез напречни водонепроницаеми прегради, които служат и за заздравяване на корпусното тяло, на кухи водонепропускливи секции (клетки). В образу ваната двукорпусна средна част на плавателния съд се изгражда тюрмената част, след което страничните части (бордовете). След това се монтират модулите, оформящи предната (носова) част, задната (кърма) част и в средната част над трюмната част се изгражда палубата и надстройката (3).
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е създаването на метод за изграждане на плавателен съд, който включва построяване на корабно тяло, съставено от външен и вътрешен корпус като затвореният обем между вътрешната повърхност на външния корпус и външната повърхност на вътрешния корпус се разделя с помощта на водонепроницаеми прегради на водонепропускливи секции, като пред корпусното тяло се изгражда носовата част, а зад него - кърмата, като в средната част на корабното тяло се изгражда трюмната част, а над нея - палуба и надстройка.
Съгласно изобретението разделянето на затворения обем на водонепропускливи секции, ограничен между вътрешната повърхност на външния корпус, външната повърхност на вътрешния корпус и всеки две срещуположни повърхности на водонепроницаемите прегради се осъществява като към вътрешната повърхност на предварително изработения външен корпус се установява едната страна на водонепроницае.мата преграда. За тяхната срещуположна страна се изграждат елементите на вътрешния корпус, като в стената на всяка водонепроницаема секция, представляваща част от вътрешния корпус, са пробити по два проходни отвора, максимално отдалечени помежду си. След това през единия от проходните отвори се нагнетява под налягане лек водонепропусклив полимерен материал, а въздухът, който се намира в секцията, се изтласква от нея през другия проходен отвор. След запълване обема на секцията двата проходни отвора се херметизират, а процесът продължава до запълването на всички водонепропускливи секции и пълно херметизиране на всички проходни отвори.
Техническата същност се изяснява и с друг вариант, при който обемът във вътрешния корпус в областта на трюмната част се разделя на водонепропускливи отделения. Всяко от тях се оформя от двойни прегради, а простран ството между тях е запълнено с полимерен материал, кота във водонепропускливите отделения могат да се разполагат машини и съоръжения и да се използват за сервизни отделения, складове и др.
Техническата същност се изяснява и със следващ вариант, при който полимерният материал е полистирол.
Предимствата на изобретението са в това, че рязко се намалява опасността от потъване на плавателни съд, тъй като запълнените затворени обеми с полистирол не дават възможност да проникне вода във водонепропускливите секции и във вътрешността на кораб дори и при счупването им при удар.
Намаляват се колебателните движения на плавателния съд, вследствие увеличаване баласта при поставянето на полистирола и оптималното разположение на водопропускливите секции в плавателния съд. Освен това, се намалява рискът от деформации на корпуса при евентуален удар, вследствие амортизиращото действие на полистирола.
Друго предимство на метода е подобрената звуко- и топлоизолация, поради изолиращите свойства и малкия коефициент на топлопроводимост на полиемрите.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява частичен поглед с частичен надлъжен разрез на кораба.
Фигура 2 - разрез по А-А от фиг.1
Примери за изпълнение
Корабът, изграден съгласно изобретението се състои от три основни части - предна 1, средна 2 и задна 3. Корабът съдържа корабно тяло 4 с установена върху него палуба 5, върху която са закрепени надстройки 6. Корабното тяло 4 се състои от външен корпус 7, вътрешен корпус 8 и неподвижно закрепени напречно между тях водонепроницаеми прегради 9.
Между вътрешната повърхнина 10 на външния корпус 7, външната повърхнина на вътрешния корпус 8 и съответните повърхнини на водонепроницаемите прегради 9 се оформят водонепропускливи секции 12. Във всяка от секциите 12, в стената, оформена във вътрешния корпус, са разположени по два проходни отвора 13, максимално раздалечени един от друг и разположени в близост до дъното на секцията.
В затворения обем на водонепропускливите секции 12 е поместен водонепропусклив полимерен материал 14, например полистирол стирол или друг. В проходните отвори 13 са поместени затварящи тапи 15, чрез които се осъществява пълната херметизация на всяка секция 12. Между вътрешната повърхност 16 на вътрешния корпус 8 и палубата 5 е оформена трюмна част 17, като пред нея и зад нея са установени съответно предна (носова) част 1 и задна (кърмова) част 3. Трюмната част 17 е разделена чрез двойни прегради 18 на водонепропускливи отделения 19.
При друг пример на изпълнение при плитковиден плавателен съд, например катер, пространството между двата корпуса 7 и 8 е разделено най-малко на две водонепропускливи секции 12.
При друг пример на изпълнение в затворения обем на секциите 12 са поместени предварително изработени полистиролни блокове 14.
Означение на позициите
- Предна част на караба (нос)
- Средна част на кораба
- Задна (кърма) част на кораба
- Корабно тяло
- Палуба
- Надстройка
- Вътрешен корпус
- Вътрешен корпус
- Водонепроницаеми напречни прегради
- Вътрешна повърхност на външния корпус
- Външна повърхност на вътрешния корпус
- Водонепропускливи секции
- Проходни отвори
- Полистирол
- Херметизиращи тапи
- Вътрешна повърхност на вътрешния корпус
-Трюмна част
- Двойна преграда
- Водонепропускливи отделения

Claims (3)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за изграждане на плавателен съд, включващ построяване на корабно тяло, съставено от външен и вътрешен корпус, като затвореният обем между вътрешната повърхност на външния корпус и външната повърхност на вътрешния корпус се разделя с помощта на водонепроницаеми секции, като пред корпусното тяло се изгражда носовата част, а зад него задната част, като в средната част на корабното тяло се изгражда трюмната част, а над нея - палубата и надстройката, характеризиращ се с това, че разделянето на затворения обем на водонепропускливите секции (12), ограничен между външната повърхност (10) на външния корпус (7), външната повърхност (11) на вътрешния корпус (8) и всеки две срещуположни повърхности на водонепроницаемите прегради (9) се осъществява, като към вътрешната повърхност (10) на предварително изработения външен корпус (7) се установяват напречно водонепроницаеми прегради (9) с едната си страна, за тяхната срещуположна страна се изграждат елементите на вътрешния корпус (8), като в стената на всяка водонепропусклива секция (12), представляваща част от вътрешния корпус (8) са пробити по два проходни отвора (13), които са максимално отдалечени един от друг, след това през единия от проходните отвори (13) се нагнетява под налягане лек водонепропусклив полимерен материал (14), като след запълването на обема на секцията (12), двата проходни отвора (13) се херметизират, 5 а процесът продължава до запълването на всички водонепропускливи секции (12) и пълно херметизиране на всички проходни отвори (13).
  2. 2. Метод за изграждане на плавателен съд съгласно претенция 1, характеризиращ се
    10 с това, че обемът във вътрешния корпус (8) в областта на трюмната част (17) се разделя на водонепропускливи отделения (19), като всяко от тях се оформя от двойни прегради (18), а пространството между преградите е запълнено 15 с полимерен материал (14).
  3. 3. Метод за изграждане на плавателен съд съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че полимерният материал (14) представлява полистирол.
    Приложение: 2 фигури
    Литература
    1. SU 329061.
    25 2. SU 313732.
    3. US 5 269 246.
    Издание на Патентното ведомство на Република България
BG101215A 1997-02-11 1997-02-11 Метод за изграждане на плавателен съд BG62646B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101215A BG62646B1 (bg) 1997-02-11 1997-02-11 Метод за изграждане на плавателен съд

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101215A BG62646B1 (bg) 1997-02-11 1997-02-11 Метод за изграждане на плавателен съд

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG101215A BG101215A (bg) 1998-08-31
BG62646B1 true BG62646B1 (bg) 2000-04-28

Family

ID=3926864

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG101215A BG62646B1 (bg) 1997-02-11 1997-02-11 Метод за изграждане на плавателен съд

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62646B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG101215A (bg) 1998-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100243423B1 (ko) 수상 부유구조체
EP0850830A2 (en) A submarine
KR102205978B1 (ko) 부력 조절이 가능한 콘크리트 폰툰 및 그 제조방법
US3133294A (en) Plastic boat
KR101964141B1 (ko) 모듈조립형 폰툰 선체
CA1125429A (en) Slamming-resistant sonar dome canoe
BG62646B1 (bg) Метод за изграждане на плавателен съд
US3495562A (en) Mobile undersea habitat and method of use thereof
KR102258663B1 (ko) 하이브리드 구조의 쌍동선 선체 및 상기 선체를 이용한 선박
KR200388914Y1 (ko) 소형선박보이드스페이스구조
CN206590063U (zh) 一种防沉玻璃钢游艇
US5090346A (en) Multi-part ship construction system
KR100505089B1 (ko) 케이슨 및 엘형 선반식 혼용안벽
JPH07509202A (ja) 硬直な管体を含み水密的且つ非連通的な仕切を備えた小形船
FI62881B (fi) Sjaelvlyftande havsflotteanordning
KR200271269Y1 (ko) 레저용 보트
US3299847A (en) Pontoon structure
CN206367560U (zh) 一种船舶防沉龙骨结构和防沉船艇
RU2081022C1 (ru) Подводная лодка плпи
CN215514020U (zh) 一种船体加强筋结构
KR100629225B1 (ko) 조위차가 큰 지역의 이중 적층식 안벽
US1309728A (en) Testing-tank tor submarines
CN216424671U (zh) 一种支撑稳定性好强度高的船龙骨结构
US5263428A (en) Marine construction
IT1295440B1 (it) Pontile o molo galleggiante per l'attracco di imbarcazioni.