BG62505B2 - Електродинамичен високоговорител - Google Patents

Електродинамичен високоговорител Download PDF

Info

Publication number
BG62505B2
BG62505B2 BG095411A BG9541191A BG62505B2 BG 62505 B2 BG62505 B2 BG 62505B2 BG 095411 A BG095411 A BG 095411A BG 9541191 A BG9541191 A BG 9541191A BG 62505 B2 BG62505 B2 BG 62505B2
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
sound
magnetic
loudspeaker
sound coil
electrodynamic loudspeaker
Prior art date
Application number
BG095411A
Other languages
English (en)
Inventor
Любомир СИМЕОНОВ
Original Assignee
Любомир СИМЕОНОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Любомир СИМЕОНОВ filed Critical Любомир СИМЕОНОВ
Priority to BG095411A priority Critical patent/BG62505B2/bg
Publication of BG62505B2 publication Critical patent/BG62505B2/bg

Links

Landscapes

  • Audible-Bandwidth Dynamoelectric Transducers Other Than Pickups (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до електродинамичен високоговорител, приложим в звукотехниката и по-специално в озвучителни системи с високо качество на звуковъзпроизвеждането. Постигнато е значително увеличение на линейната част на хода на трептящата система във функция на отместването спрямо неутралното положение. Увеличен е и динамичният диапазон и е разширен честотният обхват в областта на ниските честоти. Високоговорителят съдържа двигателна система с постоянен магнит (3) и полюсни наставки (4а, 4б), оформящи два въздушни процепа (1а,1б), в които са разположени две звукови бобини (2а, 2в), противопосочно навити. В магнитната верига е включен цилиндричен магнитен шунт (5), разположен симетрично спрямо челните полюсни наставки (4а, 4б), като между тях е разположен окъсяващ пръстен (6). 3 претенции, 4 фигури

Description

(54) ЕЛЕКТРОДИНАМИЧЕН ВИСОКОГОВОРИТЕЛ (57) Изобретението се отнася до електродинамичен високоговорител, приложим в звукотехниката и по-специално в озвучителни системи с високо качество на звуковъзпроизвеждането. Постигнато е значително увеличение на линейната част на хода на трептящата система във функция на отместването спрямо неутралното положение. Увеличен е и динамичният диапазон и е разширен честотният обхват в областта на ниските честоти. Високоговорителят съдържа двигателна система с постоянен магнит (3) и полюсни наставки (4а, 46), оформящи два въздушни процепа (1а, 16), в които са разположени две звукови бобини (2а, 2в), противопосочно навити. В магнитната верига е включен цилиндричен магнитен шунт (5), разположен симетрично спрямо челните полюсни наставки (4а, 46), като между тях е разположен окъсяващ пръстен (6).
претенции, 4 фигури
(54) ЕЛЕКТРОДИНАМИЧЕН ВИСОКОГОВОРИТЕЛ
Област на техниката
Изобретението се отнася до електродинамичен високоговорител, приложим в звукотехниката, и по-специално в озвучителни системи с високо качество на звуковъзпроизвеждането.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е електродинамичен високоговорител, който влиза като основен градивен елемент в многолентовите озвучителни тела, предназначени за висококачествено звуковъзпроизвеждане, а също така и като краен елемент на озвучителни системи, възпроизвеждащи целия честотен спектър. Типична конструкция на такъв електродинамичен високоговорител съдържа магнитна система, съставена от постоянен магнит и подходящо оформени полюсни наставки, които затварят силовите линии на магнитното поле на постоянния магнит като концентрират магнитната индукция в тесен въздушен процеп, в който е разположена звуковата бобина на високоговорителя. Носещата основа на звуковата бобина е залепена към излъчваща мембрана, а същевременно посредством широка закрепваща гънка е закрепена към външната периферия на високоговорител ното шаси /1/.
Недостатък на известния електродинамичен високоговорител е малката линейност на хода на трептящата система. Обикновено този недостатък се отстранява като звуковата бобина се прави по-дълга от полюсните наставки на магнитната система, при което магнитния поток, обхващащ звуковата бобина, остава приблизително постоянен при различни стойности на отместването на звуковата бобина спрямо равновесното положение. Недостатък на този тип конструкция е и намаленият кпд на високоговорителя, тъй като магнитния поток на постоянния магнит не обхваща цялата звукова бобина, а винаги една определено помалка част от нея. Друг недостатък на описаната конструкция на електродинамичен високоговорител с подобрена линейност на преобразуването е значително увеличената индуктивност на звуковата бобина, при което се стеснява честотния обхват на възпроизвеждане в областта на високите честоти поради нарастването на товарния импеданс, дължащо се на 5 индуктивното съпротивление на звуковата бобина. С цел да се подобри кпд в областта на високите честоти, върху полюсната наставка във въздушната междина се разполагат пръстени от материал с висока електропрово10 димост, например мед, които в областта на високите честоти действат като трансформатор със съединена накъсо вторична намотка. По този начин окъсяващият пръстен шунтира индуктивността на звуковата бобина, с което се 15 намалява входния импеданс за високочестотния обхват. Недостатък на описания начин на изравняване на импедансната характеристика на високоговорителя е неизбежното увеличение на немагнитния материал в магнитната ве20 рига на двигателната система, с което допълнително се снижава кпд за целия възпроизводим честотен обхват. Така описаните способи за линеаризиране на характеристиката на преобразуване на електрическата енергия в зву25 кова снижават кпд до такава степен, че електрическата мощност необходима за създаване на максималните стойности на звуковото налягане става значителна. Тогава започва да се проявява ефекта на т.нар. “термично-обус30 ловена компресия на мощност”, изразяващ се в това, че вследствие нагряването проводника на звуковата бобина от протичащия през нея ток се повишава нейното съпротивление. Това ограничава електрическата мощност, която ви35 сокоговорителят може да преобразува в акустическа. Вследствие на този ефект при определено ниво на сигнала, повишаването на нивото на електрическия сигнал например с 3 децибела, няма да предизвика увеличение на създавано40 то от високоговорителя звуково налягане с 3 децибела, а с по-малка стойност. В най-тежкия случай изобщо няма да доведе до повишаване на звуковото налягане, създавано от високоговорителя. Същевременно при такива 45 високи нива на сигнала отклонението на трептящата система от равновесното положение нараства над пределно-допустимата стойност, при което изкривяванията нарастват неприемливо. Друг ефект от превишаването на максимално50 допустимия ход на трептящата система е предизвикването на механични повреди във високоговорителя.
Задачата на изобретението е да се избегнат описаните недостатъци като се създаде конструкция на високоговорителя, която да е съвместима със съществуващите технологии за производство на електродинамични високоговорители и да използва в максимална степен съществуващите градивни елементи на отделните възли на високоговорителя. Същевременно, задача на изобретението е и да се създаде електродинамичен високоговорител с подобрена линейност на електромеханичното преобразуване на сигнала, с което да се разшири динамичния и честотния диапазон на възпроизвеждания звук.
Техническа същност на изобретението
Задачата се решава с такава конструкция на електродинамичен високоговорител, при която нелинейността на механичната гъвкавост на закрепващите елементи се компенсира от нелинейността на коефициента на електромеханична връзка. Индуктивността на звуковата бобина се компенсира посредством разделяне на звуковата бобина на две секции с противопосочен ход на намотките, а скъсяващите пръстени са изведени извън магнитната верига, като е осигурено минимално разстояние между звуковата бобина и топлоотвеждащите елементи на двигателната система за целия работен ход на отклонението на трептящата система от равновесното положение. По-конкретно, конструкцията на електродинамичен високоговорител съгласно изобретението се състои от магнитна система с два въздушни процепа, в които посоката на магнитната индукция е противоположна, двете секции на звуковата бобина са навити противопосочно и са разположени всяка една в съответния въздушен процеп, като оста на симетрия на звуковата бобина съвпада с неутралната линия на магнитната система. В един от вариантите на конструкцията на високоговорителя оста на симетрия на звуковата бобина съвпада с оста на симетрия на магнитната система, която е съставена от два постоянни магнита с противопосочна ориентация на магнитните полюси. Окъсяващият пръстен или пръстени (в зависимост от конструкцията) са разположени между полюсните наставки на магнитната система. Съотношението между ширината на полюсните наставки и ширината на двете секции на звуковата бобина се избира в зависимост от желаната форма на кривата на коефициента на електромеханична връзка във функция на отклонението на трептящата система от равно5 весното положение. Разстоянието от външните краища на звуковата бобина до външните краища на въздушната междина на магнитната система е равно на максимално-допустимия ход на трептящата система на високоговорителя.
Предимство на изобретението е значително увеличение на линейната част на хода на трептящата система във функция на отместването спрямо неутралното положение, с което се постига увеличение на динамичния диапазон и разширяване на честотния обхват в областта на ниските честоти.
Друго предимство на изобретението е постигане компенсация на индуктивността на звуковата бобина без снижаване на кпд, с което се разширява честотния диапазон в областта на високите честоти и се изглажда честотната характеристика в областта на средните честоти при осигуряване независимост на вида на честотната характеристика от нивото на входния електрически сигнал.
Друго предимство на изобретението е намаляване на топлинното съпротивление на възела “звукова бобина + магнитна система”, с което се намалява температурно обусловената 30 компресия на мощност. Това способства за допълнително изглаждане на честотната характеристика в областта на средните честоти и разширяване на динамичния диапазон на преобразуването на електрическия сигнал в звук.
Предимство на изобретението е и осъществяването на вътрешен механизъм за ограничаване на максимално-допустимия ход на трептящата система, което способства за увеличаване на механическата надеждност на 40 високоговорителя.
Пояснения на приложените фигури
Същността на изобретението се илюст45 рира с приложените фигури, където:
фигура 1 представлява разрез на един вариант на конструкцията на високоговорител, съгласно изобретението;
фигура 2 - разрез на друг вариант на 50 конструкцията на високоговорител, съгласно изобретението;
фигура 3 - няколко диаграми, показва щи механизма на формиране на функционалната зависимост на коефициента на електромеханична връзка във функция на отклонението на трептящата система от равновесното положение.
На фигура 4 са показани зависимостите на механичната гъвкавост на закрепващите елементи и коефициента на електромеханична връзка във функция на отклонението на трептящата система от равновесното положение за високоговорител съгласно известното ниво на техниката и на високоговорителя съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
На показания на фиг.1 вариант на конструкцията на електродинамичен високоговорител съгласно изобретението, високоговорителят се състои от магнитна система с два въздушни процепа 1а и 16, при което посоката на магнитната индукция в единия процеп е обратна на посоката на магнитната индукция в другия процеп. Звуковата бобина 2 е съставена от две секции 2а и 26, навити противопосочно и разположени всяка една в съответния въздушен процеп. Секция 2а е разположена във въздушния процеп la, а секция 26 е разположена във въздушния процеп 16. Възелът на двигателната система се състои от постоянния магнит 3, две челни полюсни наставки 4а и 46 и цилиндричен магнитен шунт 5, изпълняващ едновременно и функцията на шаси в механичната конструкция на високоговорителя. Между двете полюсни наставки 4а и 46 е разположен окъсяващия пръстен 6, изработен от материал с висока електропроводимост и топлопроводимост, например алуминий. Носещата основа на двете секции на звуковата бобина 2 е залепена челно към куполобразна мембрана 8 и посредством закрепваща гънка 9 е закрепена към фланеца 10 на високоговорителното шаси 5.
На показания на фиг.2 друг вариант на конструкцията на електродинамичен високоговорител съгласно изобретението, оста на симетрия на звуковата бобина 2 съвпада с оста на симетрия на магнитната система, съставена от двата пръстеновидни магнита За и Зб, с противопосочна ориентация на магнитните полюси. Както е показано на фигурата, единият магнит например За, е намагнитен радиално с южен магнитен полюс, разположен от външната пе риферия на магнита, а другия магнит - Зб е намагнитен радиално със северен магнитен полюс, разположен от външната периферия на магнита. Освен централния окъсяващ пръстен 6, в този вариант на високоговорителя съгласно изобретението има два допълнителни окъсяващи пръстена 7а и 7б. Те са разположени симетрично извън полюсните наставки на въздушните междини 1а, съответно 16, а цилиндричният магнитен шунт 5а е разположен от вътрешната страна на звуковата бобина 2. Външният магнитен шунт 56 изпълнява и функцията на свързващ елемент в механичната конструкция на високоговорителя както в първия вариант, показан на фиг.1. Съотношението между ширината на полюсните наставки, оформящи въздушните междини 1а и 16 и ширината на двете секции на звуковата бобина 2а и 26 се избират в зависимост от желаната форма на функцията на коефициента на електромеханична връзка и в зависимост от отклонението на трептящата система от равновесното положение. Разстоянието от външните краища на звуковите бобини 2а и 26 до външните краища на въздушните междини 1а и 16 на магнитната система е равно на максимално допустимия ход на трептящата система на високоговорителя.
На показаните на фиг. За до Зд различни фази на работния цикъл, върху абсцисата е нанесено отклонението на трептящата система от равновесното положение, означено с О. Положителният знак пред XD е приет за движение на трептящата система извън двигателната система, а отрицателния знак - за движение на трептящата система навътре в двигателната система на високоговорителя. На ординатната ос е нанесена с прекъсната линия графиката на изменение на магнитната индукция във въздушните процепи, като положителната посока на магнитната индукция В се отнася за единия от въздушните процепи, а отрицателната посока на В - за другия въздушен процеп на магнитната система. На същите фигури е представен схематично разрез на двете секции на звуковата бобина с указана посока на тока във всяка една от секциите. Отделните навивки на звуковата бобина с дължина на проводника L представляват съвместно с протичащия през звуковата бобина ток i елементарен токов елемент L*i, който под въздействието на магнитната индукция В в мястото, в което се намира токовият елемент L*I изпитва сила F, равна на произведението i*B*L. Графично стойността на магнитната индукция В в местоположението на отделните токови елементи е представена с големината на стрелките, показващи големината и посоката на магнитната индукция в съответното място на въздушните процепи. Големината на силата F се представя графично с площта на фигурата, определена от дължината на секцията на звуковата бобина и големината на магнитната индукция В, обхващаща тази секция. Посоката на силата F се определя от посоките на тока i и магнитната индукция В, като за положителна посока е приета посоката вдясно от нулевата точка на графиките. Резултантната сила F е равна на сумата от двете сили F1 и F2, изпитвани от двете секции на звуковата бобина при протичането на тока i през тях. Този ток е един и същ при последователно включване на двете секции към източника на сигнал, а при паралелното свързване на двете секции, съотношението между големините на токовете, протичащи през тях зависи от съотношението на техните активни съпротивления. Фиг. За показва неутралното положение на звуковата бобина, фиг. Зб и фиг. Зс - различни фази на отклонението на звуковата бобина от равновесното положение, а фиг. Зд - максималното отклонение на звуковата бобина, при което двете секции се намират в един и същ въздушен процеп и действащите върху звуковата бобина сили са противопосочни и се компенсират взаимно.
На фиг. 4 с прекъсната линия са показани графиките на изменение на механичната гъвкавост Cms на закрепващата гънка на трептящата система. За удобство при сравнението на двете фигури 4а и 4б е показана идентична графика на Cms за високоговорител съгласно нивото на техниката и за високоговорител съгласно изобретението. С плътна линия са показани графиките на изменение на коефициента на електромеханична връзка В1 за двата варианта на високоговорител съгласно нивото на техниката - фиг. 4а и за високоговорител съгласно изобретението - фиг. 46. Означенията от а до d на фиг.4б се отнасят до отделни фази на изменението на В1 и съответстват на означенията от а до d на предишната фиг.З. С X е означена максималната стойност на линейния ход на трептящата система на високо говорителя, a с XD(max) е означен максимално допустимия ход на трептящата система, който е ограничен от конструктивни съображения.
Действието на високоговорителя съгласно изобретението ще бъде изяснено с помощта на графиките, показани на фиг.З и фиг.4. В началния момент на подаване на електрическия сигнал звуковите намотки се намират в равновесното положение показано на фиг.За. За секцията, разположена вляво от средната точка на звуковата бобина, силата F , възникваща от протичането на тока i е равна на:
F, = (-i)*(-B)*l
Понеже знакът пред F[ е положителен, силата е насочена в посока вдясно на чертежа. За другата секция на звуковата бобина имаме съответно:
F2 = i*B*l
Тъй като в нулево положение магнитните потоци, обхващащи двете секции са равни, то F( = F2 и сумарната сила е F = F + F2.
Ако се раздели F на i, се получава сумарният коефициент на електромеханична връзка В1, съответстващ на точката а от графиката на фиг. 46.
Под въздействието на възникналата електродинамична сила трептящата система се придвижва вдясно на чертежа, като магнитният поток, обхващащ първата секция започва да намалява, а магнитният поток, обхващащ втората секция започва да се увеличава, както е показано на фиг. Зб. С подходящ подбор на съотношението между широчината на полюсните наставки и широчината на секциите на звуковата бобина, графиката на изменението на В1 може да се направи нарастваща така, че да се получи огледална графика на В1 спрямо графиката на Cms, както е показано на фиг. 46, в участъка а-b. При това положение статичното отклонение на трептящата система на високоговорителя, равно на произведението Cms*Bl остава постоянно за целия обхват на придвижване на трептящата система спрямо равновесното положение (участъкът от а до b на графиката на фиг. 4б). При по-нататъшното придвижване на трептящата система първата секция на звуковата бобина навлиза в зоната на неутралното положение на маг нитната верига, при което в двата края на секцията посоката на магнитната индукция е обратна по знак, а поради симетрията на магнитната верига, магнитните потоци в двата края на тази секция са равни и противопосочни, поради което в този участък на хода на трептящата система силата F се анулира. От своя страна силата F2 започва да намалява поради излизането на част от секцията на звуковата бобина извън областта на максимума на магнитната индукция, както е показано на фиг.Зс. Двигателната сила F в този участък е равна на:
F = О + F2 = F2
Големината на силата F2 в този участък е силно намаляваща с увеличаването на големината на XD, както е показано на фиг. 46, точка с. Точка d съответства на този участък от разположението на звуковата бобина в единия процеп на магнитната верига, при което се получава анулиране на двете сили F, и F2:
F = F, + (-F2) = 0
Всъщност, максимално-възможното отклонение на трептящата система се получава не при анулиране на двигателната сила, а при една достатъчно малка стойност, при което тази сила не може да преодолее механичният импеданс на трептящата система. За разглежданото примерно изпълнение на високоговорителя съгласно изобретението е прието XD(max) = 7 mm, което е отразено и върху графиката на фиг. 46. Може да се направи така, че XD(max| да бъде приблизително равно на XD , т.е. да се използва максимално възможния ход на трептящата система, осигурен от другите конструктивни ограничения. Така при XD(raaxl - 7 mm за X се получава стойност около 6,5 mm, т.е. 90% от максимално достижимия ход. Това означава, че е разширен динамичния диапазон на неизкривено възпроизвеждане, разширена е и честотната лента в областта на ниските честоти, или пък е постигната някаква определена комбинация от тези два показателя. Окъсяващите пръстени, показани в различните варианти на конструкцията на високоговорителя от фиг.1 и фиг.2, освен описаната погоре функция на съединени накъсо навивки, шунтиращи при високи честоти некомпенсира ната индуктивност на звуковата бобина, изпълняват ролята и на топлоотвеждащи елементи за разположените в близост до тях секции на звуковата бобина. Топлинното съпротивление на металните части на конструкцията на двигателната система е намалено значително поради по-високата топлопроводимост на алуминия спрямо желязото, от което са изработени полюсните наставки на магнитната система. Същевременно топлинния режим на звуковата бобина е подобрен под въздействието на допълнителни конструктивни фактори. Тъй като топлоотдаването на звуковата бобина е пропорционално на големината на излъчващата повърхност и обратно пропорционално на дебелината на въздушния слой между звуковата бобина и детайлите на двигателната система, разгъването на звуковата бобина на две секции и разположението й в тесните въздушни процепи за целия работен ход на трептящата система увеличава с около един порядък топлоотдаването. От друга страна, понеже максималната работна температура се определя от най-нагрятата част на звуковата бобина, равномерното разпределение на топлината по протежение на цялата излъчваща площ на звуковата бобина способства за по-добро използване на топлинния капацитет на звуковата бобина. В разглежданото примерно изпълнение на високоговорителя съгласно изобретението е приета четирикратно по-голяма максимално-допустима електрическа мощност, въпреки че десетократно намалената стойност на топлинното съпротивление допуска десетократно увеличение на електрическата мощност. Това означава, че работната температура на звуковата бобина на високоговорителя съгласно изобретението ще бъде значително по-ниска от работната температура на сравняваните високоговорители, въпреки четирикратно увеличената електрическа мощност, която е абсорбирана от високоговорителя. При тези предпоставки температурно-обусловената компресия на мощност е ldB при номиналната електрическа мощност. При високоговорителя съгласно нивото на техниката поради съчетаването на амплитуднообусловената компресия на мощност с температурно-обусловената компресия на мощност, се получава стесняване на обхвата на линейното преобразуване на електрическия сигнал в звуков. При високоговорителя съгласно изоб ретението по-слабо изразеният ефект на температурно-обусловена компресия на мощност компенсира тенденцията за увеличаване на В1 при максималните стойности на отклонението на трептящата система спрямо равновесното положение, при което се получава линеаризация на характеристиката на преобразуването на електрическия сигнал в звуков. При това положение линейната част на характеристиката на преобразуване се увеличава, вместо да намалява, както е при електродинамичните високоговорители съгласно нивото на техниката и линейната част на XD(|) може да достигне до 95% от XD(max). Това означава, че при равни други условия се получава увеличаване на неизкривения динамичен диапазон 4-5 пъти, или 12-14 dB.
Ефектът от разширяване на честотния и динамичния диапазон се ограничава от следните фактори: максималната електрическа мощност Р която не може да бъде превишена от съображения за механична здравина и поради опасност от прегряване на звуковата бобина. В областта на ниските честоти честотния и динамичния диапазон се ограничават от ХЩгаах). Над тази част на честотната характеристика изкривяванията са над допустимите, независимо от това, че електрическата мощност може да бъде по-малка от РЕ(ПИХ). За да бъдат сведени изкривяванията до допустимата стойност, честотния диапазон на високоговорителя трябва да бъде ограничен в областта на ниските честоти. За високоговорителя съгласно изобретението компресията на мощност е само 0,5 dB, сравнено с компресията на мощност от около 3,5 dB за високоговорителя съгласно нивото на техниката. Това показва, че при средните честоти максимално-достижимата стойност на звуковото налягане за високоговорителя съгласно изобретението е с 9 dB по-голямо спрямо високоговорителя съгласно нивото на техниката. От друга страна, разширението на честотната лента в областта на ниските честоти е 2,5 oct., постигнато само за сметка на линеаризирането на хода на трептящата система. Съчетано с разширението на честотния обхват в областта на високите честоти, разширението е 2,5 oct. По-малката неравномерност на честотната характеристика в областта на средните честоти е указание, че линейните изкривявания са намалени в тази област, в която слуховото възприятие е най чувствително към изкривяванията от всякакъв вид.
По отношение на нелинейните изкривявания също има подобрение в сравнение с нивото на техниката. При обикновените електродинамични високоговорители при РЕ(Ш0Х) коефициентът на нелинейни изкривявания Κχ е с ниво -25dB, което в редица случаи е неприемливо. При високоговорителя съгласно изобретението Κχ остава на ниско ниво за целия динамичен диапазон на възпроизвежданите сигнали благодарение на линеаризирането на характеристиката на отклонението на трептящата система спрямо равновесното положение, като Кх е с ниво -40dB почти за целия динамичен диапазон, до РЕ(тах).
Количествената оценка на подобрението на техническите показатели при високоговорителя съгласно изобретението в сравнение с високоговорител съгласно нивото на техниката и същите конструктивни параметри на двигателната система може да бъде обобщена със следните цифри:
1. Разширение на динамичния диапазон: 15dB в номиналния честотен обхват на възпроизводими честоти;
2. Разширение на честотния диапазон: 2,5 octave;
3. Намаление на неравномерността на честотната характеристика при номинална мощност РЕах> с 4 dBi
4. Снижаване нивото на тоталния коефициент на нелинейни изкривявания Кх при номиналната електрическа мощност РЕ(гаах) с 15 dB.

Claims (3)

  1. Патентни претенции
    1. Електродинамичен високоговорител, съдържащ двигателна система с постоянен магнит и полюсни наставки, оформящи два въздушни процепа, а също така и две звукови бобини, разположени в съответните въздушни процепи, като магнитната индукция във въздушните процепи е противопосочна, а звуковите бобини са също противопосочно навити, като оста на симетрия на двете секции на звуковата бобина съвпада с неутралната линия на магнитната система, характеризиращ се с това, че в магнитната верига е включен цилиндричен магнитен шунт (5), разположен симетрично спрямо челните полюсни наставки (4а) и (46), като между тях е разположен окъсяващия пръстен (6).
  2. 2. Електродинамичен високоговорител съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че магнитната система е съставена от два постоянни магнита (За) и (Зб) с противопосочна ориентация на магнитните полюси и радиална посока на намагнитване, като встрани от челните полюсни наставки (4а) и (46) са разположени допълнителни окъсяващи пръсте- 10 ни (7а), съответно (76).
  3. 3. Електродинамичен високоговорител съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че разстоянието от външните краища на двете секции на звуковите бобини (2а) и 5 (26) до външните краища на въздушната меж- дина (1) е равно на максимално-допустимия ход на трептящата система.
BG095411A 1991-11-01 1991-11-01 Електродинамичен високоговорител BG62505B2 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG095411A BG62505B2 (bg) 1991-11-01 1991-11-01 Електродинамичен високоговорител

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG095411A BG62505B2 (bg) 1991-11-01 1991-11-01 Електродинамичен високоговорител

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG62505B2 true BG62505B2 (bg) 1999-12-30

Family

ID=3924091

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG095411A BG62505B2 (bg) 1991-11-01 1991-11-01 Електродинамичен високоговорител

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62505B2 (bg)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6768806B1 (en) 1998-03-19 2004-07-27 Harman International Industries, Incorporated Shorting rings in dual-coil dual-gap loudspeaker drivers
US6774510B1 (en) 2000-10-25 2004-08-10 Harman International Industries, Inc. Electromagnetic motor with flux stabilization ring, saturation tips, and radiator

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6768806B1 (en) 1998-03-19 2004-07-27 Harman International Industries, Incorporated Shorting rings in dual-coil dual-gap loudspeaker drivers
US6774510B1 (en) 2000-10-25 2004-08-10 Harman International Industries, Inc. Electromagnetic motor with flux stabilization ring, saturation tips, and radiator
US7057314B2 (en) 2000-10-25 2006-06-06 Harman International Industries, Inc. Electromagnetic motor system capable of removing heat away from its magnetic gap

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8284982B2 (en) Positionally sequenced loudspeaker system
US7317374B2 (en) Self-damped inductor
EP0605400B1 (en) Dynamic loudspeaker
US20060210107A1 (en) Speaker driver
US4531025A (en) Loudspeaker with commutated coil drive
CA2061444A1 (en) Permanent magnet transducer
EP3550854A1 (en) Loudspeaker with dual plate structure
US5519781A (en) Self damping speaker matching device and method
WO1999031931A1 (fr) Haut-parleur
US5373563A (en) Self damping speaker matching device
JP6452207B2 (ja) 少なくとも1つのスピーカの電源供給回路における共振ピークをそのスピーカの上流でフィルタリングする装置および方法
US4295011A (en) Linear excursion-constant inductance loudspeaker
BG62505B2 (bg) Електродинамичен високоговорител
US7873180B2 (en) Voice coil actuator
US7412071B2 (en) Low-inductance electromagnetic drive without driving the magnetic flux circuit
GB2068680A (en) Arrangement for driving speaker through constant-current power amplifier
GB2120862A (en) Transformer for audio amplification circuit
EP0761074B1 (en) Self-damping speaker matching device and method
WO1991017556A1 (en) Magnetic core structures for matrix transformers and matrix inductors
EP0339820A2 (en) Electromagnetic transducer
JP3023579U (ja) リボン形電気音響変換装置
WO1998054924A2 (en) Ultra structure subwoofer
JP3961960B2 (ja) スピーカ
US20060097583A1 (en) Electromechanical transducers
KR100717061B1 (ko) 라우드 스피커