BG61043B1 - Устройство за генериране на топлинна енергия - Google Patents

Устройство за генериране на топлинна енергия Download PDF

Info

Publication number
BG61043B1
BG61043B1 BG96251A BG9625192A BG61043B1 BG 61043 B1 BG61043 B1 BG 61043B1 BG 96251 A BG96251 A BG 96251A BG 9625192 A BG9625192 A BG 9625192A BG 61043 B1 BG61043 B1 BG 61043B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
oxygen
hydrogen
mixing
anode
cathode
Prior art date
Application number
BG96251A
Other languages
English (en)
Other versions
BG96251A (bg
Inventor
Rahim Shkarvand-Moghaddam
Original Assignee
Sheikh Bahaeddin Inst S L
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sheikh Bahaeddin Inst S L filed Critical Sheikh Bahaeddin Inst S L
Publication of BG96251A publication Critical patent/BG96251A/bg
Publication of BG61043B1 publication Critical patent/BG61043B1/bg

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C1/00Combustion apparatus specially adapted for combustion of two or more kinds of fuel simultaneously or alternately, at least one kind of fuel being either a fluid fuel or a solid fuel suspended in a carrier gas or air
    • F23C1/08Combustion apparatus specially adapted for combustion of two or more kinds of fuel simultaneously or alternately, at least one kind of fuel being either a fluid fuel or a solid fuel suspended in a carrier gas or air liquid and gaseous fuel
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C99/00Subject-matter not provided for in other groups of this subclass
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E60/00Enabling technologies; Technologies with a potential or indirect contribution to GHG emissions mitigation
    • Y02E60/30Hydrogen technology
    • Y02E60/32Hydrogen storage

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Oxygen, Ozone, And Oxides In General (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Primary Cells (AREA)
  • Hybrid Cells (AREA)
  • Hydrogen, Water And Hydrids (AREA)

Abstract

Устройството може да намери приложение за разтопяване на труднотопими метали, за задвижване на турбини, двигатели и други. С него се осигурява енергия с повишена температура. Устройството се състои от устройство (1) за електрохимическо разлагане на вода за получаване на водород и кислород и устройство (17) за смесване на водород и кислород в предварително определено съотношение. Газовата смес се хомогенизира в смесителното устройство (17), след което по посока на протичане на газовия поток следва устройство (26), имащо поредица от камери за завихря- не (27), свързани помежду си посредством отвори (28) в посока на протичане на газовия поток към приспособление за изгаряне (29). Устройството за генериране на топлинна енергия представлява единен блок.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до устройство за генериране на топлинна енергия, което намира приложение като източник на енергия в системи, където се изисква осигуряването на топлинна енергия с висока температура, използвана за разтопяване на труднотопими метали, за задвижване на турбини, двигатели и други подобни.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Добре известно е, че разлагането на водата, при което тя се превръща в електролит посредством добавяне например на натриева основа и се подлага на електрически потенциал между анод и катод, генерира водород и кислород.
Водородът и кислородът, образувани с помощта на такъв електрохимически метод, се складират в резервоари в газообразно или втечнено състояние и по-късно се използват за изгаряне, за задвижване на турбини, двигатели, ракети и други подобни.
Добре известно е, че енергията, необходима за разлагане на водата на водород и кислород, е по принцип същата, която се получава, ако двете газови компоненти се смесят и изгорят, което резултира в получаване на вода като продукт на изгарянето.
В резултат на енергиен баланс водородът и кислородът се използват само като горивни вещества в тези случаи, при които ефективността има малко или никакво значение.
Известно е устройство за производство на водород чрез електролизно разлагане на вода /No 2529036 Al, DE/, което намира приложение при водородно-плазмено високотемпературно заваряване. Устройството съдържа електролизна клетка-резервоар с анодно и катодно отделение. Двете отделения са обособени посредством стена, простираща се и върху цялата височина на резервоара и имаща процеп близо до дъното на резервоара, при или под долния край на анода и катода.
Недостатък на това устройство е недостатъчната му ефективност за получаване на топлинна енергия с висока температура. Причина за това е, че устройството за електрохимично разлагане на водата е отделно, различно от устройството, в което двата газа се из5 ползват като горивни вещества.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата на изобретението е да се създаде устройство за генериране на топлинна енергия, което да осигурява получаване на енергия с повишена температура.
Съгласно изобретението задачата е ре15 шена с устройство за генериране на топлинна енергия, състоящо се от устройство за електрохимическо разлагане на вода за получаване на водород и кислород, отделни тръбопроводи съответно за водород и кислород, всеки от които е снабден с контролно приспособление като клапан и устройство за смесване на водород и кислород в предварително определено съотношение, както и приспособление за изгаряне или горивна камера със споменатата смес. Устройството за електрохимично разлагане на водата е резервоар с анодно и катодно отдел-ние, които са отделени едно от друго посредством стена, простираща се върху цялата височина на резервоара и имаща процеп или отвор при или близо до дъното на резервоара и при или под долния край на анода и/или катода, като анодът и катодът съответно се простират надолу във всяко съответно отделение. Тръбопроводите за кислород и водород с регулируемите контролни приспособления са свързани към смесително устройство от такъв тип, при който двата потока на кислород и водород съответно навлизат един в друг във формата на турболентни потоци, така че да се образува хомогенна смес. След смесителното устройство по посока на протичането на газовия поток следва устройство, имащо поредица от камери за завихряне и навлизане на газовите потоци един в друг, свързани помежду си посредством тесни проходи, в които молекулният състав се променя в НхОу, при които х и/или у се отклоняват от х=2 и у=1.
Съгласно един предпочитан вариант на изобретението хомогенизиращото смесително устройство има пространство, съдържащо различно химическо вещество, като органично вещество, в което пространство атоми от спо20 менатото друго вещество, като въглерод или органични съединения, могат да влязат в реакция с водорода и/или кислорода. Целесъобразно е поредицата от камери за завихряне и навлизане на газовите потоци един в друг да е поредица от основно сферични камери, свързани помежду си като броеница.
За предпочитане е проходите от една камера към друга да намаляват по посока на протичането на газовия поток.
Целесъобразно е анодната и/или катодната камера да е снабдена с клапан за компенсиране на налягането.
В друг предпочитан вариант хомогенизиращото смесително устройство е резервоар, в който са предвидени тръба за водород и тръба за кислород с такава конструкция, че потокът през тях се привежда във въртеливо движение около оста на съответната тръба. Въртеливите движения са в противоположна посока едно на друго и споменатите тръби имат изходни отвори, разположени един срещу друг с пространство между споменатите изходни отвори, в което пространство въртящите се в противоположни посоки потоци навлизат един в друг.
Целесъобразно е тръбите за водород и кислород, съответно в резервоара на устройството за хомогенизиране и смесване, да се простират в съответствие със завиващата наляво спирала и завиващата надясно спирала съответно, чиито входни отвори да се намират в съседство с горния край на посоченото устройство и срещуположните, разположени на известно разстояние изходни отвори, да се намират в съседство с дъното и под поредицата камери за завихряне и навлизане на газовите потоци един в друг, които следват по посока на движението на газовите потоци.
В съответствие с изобретението устройството за генериране на топлинна енергия е самостоятелно устройство, в което се подава вода като входен материал, към което се подава електрически ток за осъществяване електролизния процес. Устройството при своя изходен отвор подава пламък или се влива в горивна камера, като например горивната камера на двигател с вътрешно горене.
За извършване на контрол върху правилното съотношение на смесване, управляващите контролни приспособления в тръбопроводите за кислород и водород съответно са приспособени към тях така, че да се отчете електролизното производство на водород и кислород, количествата на които се различават. Поради разделянето със стена на две отделения, отделени едно от друго, разликата в образуваните количества от кислород и водород води до това, че нивата на течност в съответните отделения се различават. Обикновено производството на водород е по-високо, т.е. два пъти повече от производството на кислород, така че нивото в отделението, което произвежда кислород (анодното отделение) се повишава, докато нивото на течността в отделението, произвеждащо водород (катодното отделение), се понижава.
Поради това обстоятелство и съгласно изобретението споменатата разделителна стена завършва на малко разстояние от дъното или има един или повече отвори и поради обстоятелството, че електродите не се простират надолу извън долния край на разделителната стена, електрическият ток автоматично се прекъсва, щом нивото на течността в едно от отделенията се понижи толкова, че се прекъсва контактът с един от електродите.
Това създава автоматичен контрол, тъй като се получава разлика в налягането вътре в електрохимичното устройство, която разлика в налягането е свързана с регулирането на клапаните в тръбопроводите за водород и кислород, които се регулират така, че двата газа да могат да се смесват.
В устройството, което смесва и хомогенизира сместа, посредством хомогенизирането се постига избягване на образуването на експлозивни смеси някъде в потока на газовете през устройството. В споменатото устройство е възможна реакция с други вещества.
В камерите за завихряне и навлизане на потоците, които са разположени в посока на протичане на газовия поток, между смесителното устройство и приспособлението за изгаряне, става последно изменение на сместа.
Пламъкът от устройството съгласно изобретението при изходния отвор или отвора на приспособлението за изгаряне може да достигне температура от 5000 до 6000°С и повече. Степента на високата температура се влияе от наличието или отсъствието на други атоми, които са влезли в реакция с кислорода или водорода, като въглерод или органични съединения.
Предполага се, че в поредицата от камери за завихряне и навлизане на потоците
II III in един в друг водородните и кислородни атоми и евентуално други атоми като въглерод, образуват комбинация от атоми, които се различават от съотношението на два атома водород и един атом кислород.
Изобретението се пояснява с приложената фигура, която представлява схема на устройството.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Устройството съгласно изобретението е произведено във формата на прототип и функционира.
Електрическата енергия, използвана в прототипа е 500 W, т.е. около 12 V и около 50 А. Полученият пламък успява да изпари чист волфрам, който има температура на изпаряване повече от 5600°С.
На фигурата е показан резервоар 1, разделен на две отделения от стена 2, която се простира надолу от капака 3, като долният й край 4 е на известно разстояние от дъното 5 на резервоара 1.
Отделение 6 от споменатите отделения (в дясната страна на стената 2) съдържа анод 7, докато другото отделение 8 съдържа катод 9.
Електрическите връзки за анода и катода са проведени през капака 3 и по добре известен начин са свързани към източник на прав електрически ток, който не е показан.
Долните крайща на анода 7 и катода 9 съответно са над долния край 4 на разделителната стена 2.
Тръба 10 събира водород и тръба 11 събира кислород. Тъй като производството на водород нормално е по-голямо от производството на кислород, нивото 12 на течността ще се променя поради разликата в налягането в съответните отделения 6, 8 и т.е. в отделение 8 ще бъде по линията 13, а в отделение 6-до линията 14.
Веднага щом нивото 13 се понижи още повече и се загуби контакт с катода 9, електролизният процес се прекъсва, но веднага започва отново, тъй като поради прекъсването производството на водород и кислород спира и така разликата в налягането изчезва.
Тръбопроводите 10 и 11 имат съответно регулируеми клапани 15 и 16. Вместо клапани могат да бъдат използвани други контролни приспособления. Посредством регулиране на клапаните 15 и 16 може да бъде определено съотношението между водорода и кислорода.
Споменатите различни количества се подават в смесителната камера 17, в която те първо навлизат през спиралите 18 и 19 съответно, като споменатите спирали, едната от които е лява, а другата-дясна, имат изходни крайща 20 и 21, които са разположени един срещу друг на малко разстояние един от друг така, че се образува пространство 22 между споменатите изходни краища 20 и 21, в което двата потока навлизат един в друг.
Куполообразни стени 23 и 24 съответно могат да ограждат изходните отвори, за да образуват камера за завихряне.
В споменатия резервоар 17 може да има друго вещество, посочено с линия 25 за нивото, което вещество може да бъде амоняк, уреа или друго органично вещество, което може да влезе в реакция с водорода и/или кислорода, които излизат от краищата 20 и 21.
В посоченото устройство 17 се получава хомогенна смес, която се подава в последното приспособление 26, имащо формата на тръба, в която са формирани поредица от сферични камери 27, свързани помежду си посредством отвори като 28, които по посока на протичане на газовия поток, която посока е към приспособлението за изгаряне 29, могат да намаляват диаметъра си.
Резервоарът 1 може да има клапани за компенсиране на налягането 30 и 31. С тях налягането може да бъде компенсирано между двете отделения, ако това е необходимо за поддържането на процеса.

Claims (7)

1. Устройство за генериране на топлинна енергия, състоящо се от устройство за електрохимическо разлагане на вода за получаване на водород и кислород, отделни тръбопроводи съответно за водород и кислород, всеки от които е снабден с контролно приспособление и устройство за смесване на водород и кислород в предварително определено съотношение, както и приспособление за изгаряне или горивна камера за посочената смес, при което устройството за електрохимическо разлагане на водата е резервоар с анодно и катодно отделение, които са отделени едно от друго посредством стена, простираща се основно върху цялата височина на резервоара и имаща процеп или отвор при или близо до дъното на резервоара и при или под долния край на анода и/или катода, които анод и катод се простират съответно надолу във всяко съответно отделение, характеризиращо се с това, че тръбопроводите за кислород (10) и водород (11) след регулируемите контролни приспособления (15, 16), по посока на протичане на газовите потоци са свързани към смесително устройство (17) от такъв тип, при който двата потока от кислород и водород съответно навлизат един в друг във формата на турбулентни потоци, образуващи хомогенна смес, като след смесителното устройство (17) по посока на протичане на газовия поток следва устройство (26), имащо поредица от камери за завихряне (27) и навлизане на газовите потоци един в друг, свързани помежду си посредством тесни проходи (28).
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че хомогенизиращото смесително устройство (17) има пространство (22), съдържащо различно химическо вещество като органично вещество, в което пространство (22) става смесването на водорода и кислорода и в което пространство (22) атоми от посоченото друго вещество като въглерод или органични съединения могат да влязат в реакция с водорода и/или кислорода.
3. Устройство съгласно претенция 1 или 2, характеризиращо се с това, че поредицата от камери за завихряне и навлизане на газовите потоци един в друг е поредица от основно сферични камери (27), свързани помежду си като броеница.
4. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че проходите (28) от една камера към друга намаляват по посока на протичане на газовия поток.
5. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че анодната (6) и/
5 или катодната (8) камера е снабдена с клапан (30, 31) за компенсиране на налягането.
6. Устройство съгласно претенции от 1 до 5, характеризиращо се с това, че хомогенизиращото смесително устройство (17) е резервоар, в който са предвидени тръба за водород (18) и тръба за кислород (19) с такава конструкция, че потокът през споменатите тръби (18, 19) се привежда във въртеливо движение около оста на съответната тръба, които въртеливи движения са в противоположна посока едно на друго и споменатите тръби (18, 19) имат изходни отвори, разположени един срещу друг с пространство (22) между споменатите изходни отвори, в което въртящите се в противоположни посоки потоци навлизат един в друг.
7. Устройство съгласно претенция 6, характеризиращо се с това, че тръбите за водород (18) и кислород (19) и резервоарът на устройството за хомогенизиране и смесване (17) се простират в съответствие със завиващата наляво спирала и завиващата надясно спирала съответно, чиито входни отвори се намират в съседство с горния край на споменатото устройство (17) и срещуположните, разположени на известно разстояние един от друг изходни отвори, се намират в съседство с дъното и под поредицата камери (26) за завихряне и навлизане на газовите потоци един в друг, които следват по посока на движението на газовите потоци.
BG96251A 1990-08-19 1992-04-17 Устройство за генериране на топлинна енергия BG61043B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IR136928606 1990-08-19
PCT/EP1991/001561 WO1992003686A1 (en) 1990-08-19 1991-08-14 Apparatus for generating heat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG96251A BG96251A (bg) 1993-12-24
BG61043B1 true BG61043B1 (bg) 1996-09-30

Family

ID=83195964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG96251A BG61043B1 (bg) 1990-08-19 1992-04-17 Устройство за генериране на топлинна енергия

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5211828A (bg)
EP (1) EP0514503B1 (bg)
JP (1) JP3110756B2 (bg)
KR (1) KR920702483A (bg)
AT (1) ATE129798T1 (bg)
AU (1) AU651372B2 (bg)
BG (1) BG61043B1 (bg)
BR (1) BR9105866A (bg)
CA (1) CA2067767A1 (bg)
DE (1) DE69114271T2 (bg)
ES (1) ES2082223T3 (bg)
FI (1) FI96716C (bg)
HU (1) HUT61391A (bg)
MC (1) MC2214A1 (bg)
MD (1) MD532C2 (bg)
MW (1) MW2292A1 (bg)
NO (1) NO179761C (bg)
OA (1) OA09605A (bg)
PL (1) PL167622B1 (bg)
RU (1) RU2055267C1 (bg)
WO (1) WO1992003686A1 (bg)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2158068A1 (en) * 1993-03-15 1994-09-29 Mervyn Leonard Caesar Hydrogen/oxygen gas producer using an electrolysis process which is to incorporate a novel computer electronic system
US5385657A (en) * 1993-09-22 1995-01-31 Dungan; Arthur E. Apparatus for the gasification of water
DE59701148D1 (de) * 1996-03-28 2000-03-30 Siemens Ag Begasungsvorrichtung
US5779866A (en) * 1996-11-26 1998-07-14 Florida Scientific Laboratories Inc. Electrolyzer
US6474330B1 (en) * 1997-12-19 2002-11-05 John S. Fleming Hydrogen-fueled visual flame gas fireplace
KR100379768B1 (ko) * 1999-09-04 2003-04-10 김상남 브라운가스의 순환연소에 의한 에너지 창출장치
JP3068293U (ja) * 1999-10-19 2000-04-28 林文章 水素/酸素混合燃料の燃焼温度調節器
US7122269B1 (en) * 2002-05-30 2006-10-17 Wurzburger Stephen R Hydronium-oxyanion energy cell
US7021249B1 (en) * 2003-09-02 2006-04-04 Christison J Devon Hydrogen addition to hydrocarbon fuel for an internal combustion engine
AT503715B1 (de) * 2006-09-18 2007-12-15 Hans-Peter Dr Bierbaumer Kühlgerät
US8808512B2 (en) * 2013-01-22 2014-08-19 GTA, Inc. Electrolyzer apparatus and method of making it
US9222178B2 (en) 2013-01-22 2015-12-29 GTA, Inc. Electrolyzer
ES2522817B1 (es) * 2013-05-17 2015-06-09 Universidade De Vigo Sistema generador de calor
CN104372369A (zh) * 2013-08-14 2015-02-25 赵广庆 可调节氧气/氢气混合比率的水电解槽装置
RU2554432C2 (ru) * 2013-11-12 2015-06-27 Василий Иванович Рева Механический способ прямого получения водорода и кислорода из жидкости водородогазогенератора для его осуществления
WO2023022781A1 (en) * 2021-08-18 2023-02-23 X Development Llc Membraneless hydrogen electrolyzer with static electrolyte

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US807640A (en) * 1895-06-25 1905-12-19 Roberts Chemical Company Manufacture of hydrochloric acid.
US3725236A (en) * 1970-09-24 1973-04-03 Honeywell Inc Electrochemical oxygen demand apparatus
DE2115765A1 (de) * 1971-04-01 1972-10-12 Strassacker, Gottlieb, Dr.-Ing., 7500 Karlsruhe Direkte Verbrennung von Wasserstoff und Sauerstoff in Verbrennungs-Kolbenmotoren (Knallgasmotor)
US3761221A (en) * 1971-10-13 1973-09-25 F Stillions Combination combustible gas generator-burner
US4161657A (en) * 1975-02-21 1979-07-17 Shaffer Marlin R Jr Hydrogen supply and utility systems and components thereof
US3933614A (en) * 1975-07-07 1976-01-20 Trienco, Inc. Pressure vessel for hydrogen generator
US4112785A (en) * 1976-07-01 1978-09-12 Electric Power Research Institute, Inc. Ring assembly for inertial energy storage rotor
US4112875A (en) * 1976-08-27 1978-09-12 Nasa Hydrogen-fueled engine
US4361474A (en) * 1981-01-12 1982-11-30 George Shoaf Electrolysis chamber for hybrid fuel system
US4389981A (en) * 1982-02-17 1983-06-28 Meyer Stanley A Hydrogen gas injector system for internal combustion engine

Also Published As

Publication number Publication date
NO179761B (no) 1996-09-02
NO921502D0 (no) 1992-04-15
JPH06500385A (ja) 1994-01-13
MD532B1 (en) 1996-04-30
EP0514503A1 (en) 1992-11-25
HU9201318D0 (en) 1992-12-28
CA2067767A1 (en) 1992-02-20
NO921502L (no) 1992-06-19
BG96251A (bg) 1993-12-24
BR9105866A (pt) 1992-11-03
DE69114271T2 (de) 1996-07-18
FI96716B (fi) 1996-04-30
FI921699A0 (fi) 1992-04-15
ES2082223T3 (es) 1996-03-16
WO1992003686A1 (en) 1992-03-05
DE69114271D1 (de) 1995-12-07
MD532C2 (ro) 1996-11-30
KR920702483A (ko) 1992-09-04
HUT61391A (en) 1992-12-28
RU2055267C1 (ru) 1996-02-27
ATE129798T1 (de) 1995-11-15
AU651372B2 (en) 1994-07-21
US5211828A (en) 1993-05-18
NO179761C (no) 1996-12-11
MW2292A1 (en) 1993-04-14
AU8392591A (en) 1992-03-17
PL167622B1 (pl) 1995-09-30
FI96716C (fi) 1996-08-12
EP0514503B1 (en) 1995-11-02
OA09605A (en) 1993-04-30
MC2214A1 (fr) 1992-11-26
JP3110756B2 (ja) 2000-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG61043B1 (bg) Устройство за генериране на топлинна енергия
EP0559816B1 (en) Application of fuel cells to power generation systems
AU2010240739B2 (en) Device for producing electricity for a submarine comprising a fuel cell
KR20010041370A (ko) 통합형 파워 모듈
US7384702B2 (en) Apparatus for mixing fuel and an oxidant
JPS59501553A (ja) 燃料を燃焼用空気に分布する方法および装置
KR101005342B1 (ko) 전기분해를 이용한 물분해 장치
US20070274905A1 (en) Thermal disassociation of water
CA2435104A1 (en) Gas generation system
KR20000033125A (ko) 금속박막을 이용한 연료전지 자동차용 소형연료개질기 및 그시스템
US3897225A (en) Method and apparatus for generating a gas mixture to be formed through catalytic conversion of fuel and a gas serving as an oxygen carrier
US20080202921A1 (en) Method and Apparatus for Converting Water into Hydrogen and Oxygen for a Heat and/or Fuel Source
CA2016536A1 (en) Electric power producing system using molten carbonate type fuel cell
WO2008047670A1 (fr) Appareil de production d'hydrogène et système de pile à combustible comportant celui-ci
GB2367559A (en) Rich oxygen electrolytic gas generator
CN107779908A (zh) 化学能电能转换机
KR102541322B1 (ko) 수소 생성 장치
KR101937706B1 (ko) 고열승온장치
US20030059729A1 (en) Method for vaporizing and/or superheating a combustible
JPS63190255A (ja) 燃料電池構造
SU1164017A1 (ru) Устройство дл газопламенной обработки материалов
WO2024014348A1 (ja) 燃料製造設備及び燃料製造方法
RU2100628C1 (ru) Способ работы силовой установки колбенева с двигателем внутреннего сгорания и ее устройство
SU1084053A1 (ru) Устройство дл смешивани газа с парами жидкости
Khromov et al. Electrolysers for the formation of the hydrogen–oxygen flame used in the gas-flame treatment of materials