BG4801U1 - Персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния - Google Patents

Персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния Download PDF

Info

Publication number
BG4801U1
BG4801U1 BG5811 BG4801U1 BG 4801 U1 BG4801 U1 BG 4801U1 BG 5811 BG5811 BG 5811 BG 4801 U1 BG4801 U1 BG 4801U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
layer
adhesive
led sources
microcontroller
tumor
Prior art date
Application number
BG5811
Other languages
English (en)
Inventor
Иванов Загорчев Пламен
Ненкова Драганова Милена
Original Assignee
Медицински университет – Пловдив
Filing date
Publication date
Application filed by Медицински университет – Пловдив filed Critical Медицински университет – Пловдив
Publication of BG4801U1 publication Critical patent/BG4801U1/bg

Links

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния, представляващо персонална адхезивна матрица на устройство, излъчващо във видимия диапазон. Предназначен е за локално приложение, водещо до тъканни и системни ефекти. Изделието позволява прецизиране на енергийната плътност на лъчението.
Полезният модел е с потенциал за приложение в редица области на медицината - неврология, рехабилитация и др. Той позволява неинвазивно подобряване на функционалното състояние на пациента без вредно въздействие, с ограничен разход на време и без нарушаване на трудовия ритъм.
Предшестващо състояние на техниката
Свидетелства за прилагането на светлинната терапия могат да се открият още от преди 3500 години в древен Египет и Индия [1]. В съвременната медицина фототерапията успешно се прилага в лечението на дерматологични, неврологични и автоимунни заболявания. Нарича се още квантова терапия с кохерентни и некохерентни енергийни потоци. Научнообоснованото й използване датира от началото на 20-ти век, като се е прилагала при лечения на псориазис и други кожни заболявания (атопичен дерматит, витилиго, кожен Тклетъчен лимфом, кожна склероза и др.) [2]. Благодарение на повтарящата се контролирана по интензивност експозиция, е документирано използването предимно на UV-източници, за се достигане регресия или купиране на дерматозния прогрес [3]. Фототерапията позволява облъчване, заедно с локално приложение или системно внасяне на медикаменти, при което се постига комбинативен ефект.
Според Elmets et al. има три основни вида квантова терапия с кохерентни и некохерентни енергийни потоци, използвани за кожни заболявания: широкоспектърна UVB терапия, която използва зони от UVB лъчи, нормално присъстващи в слънчевата светлина; тясноспектърната UVB терапия (най-разпространеният вид терапия), използва по-малък диапазон, предимно UVB лъчи за повлияване на кожните дисфункции; и PUVA (Psoralen and UVA) Псорален-UVA, или PUVA-терапия, която комбинира UVA светлина съвместно с фоточувствителен химикал (псорален) с растителен произход, който може да се прилага директно върху кожата или да се приема перорално [4].
Благоприятните клинични резултати на UV облъчване както от слънцето, така и от изкуствени източници на светлина, се изразяват в имуномодулиращ ефект, който от една страна стимулира вродения, а от друга потиска придобития имунен отговор, което води до локални или системни ефекти. Както PUVA, така и UVB имат имуносупресивен и антипролиферативен ефект, като действат върху ефекторните и регулаторните Т клетки, променят функцията на антиген-представящите клетки и индуцират секрецията на цитокини и други разтворими медиатори [5].
Някои от основните ограничения на този фототерапевтичен метод са ниска пенетрация на UV светлината - концентрирана радиация в сравнително малък повърхностен периметър от кожата, което е предпоставка за отключване на редица вредни вътреклетъчни ефекти: увреждане на ДНК, блокиране на репаративните механизми, спиране на клетъчния цикъл (в G1, или в G2 период) и отключване на клетъчна смърт по р53 зависими или независими пътища [6, 7]. По тази причина, както и всички други терапии, е наложителна правилна оценка полза-риск и точно конкретизиране на потенциалните противопоказания. Редовното наблюдение на пациента също е от значение за ранно идентифициране и предотвратяване на възможни нежелани реакции.
Допълнително ограничение при тази терапия е необходимостта пациентът да посещава сесиите повече от веднъж седмично, което нарушава нормалния работен ритъм и начин на живот.
Квантовата терапия с кохерентни и некохерентни енергийни потоци действа не само на повърхността на тялото, а засяга клетъчни и молекулни механизми поддържащи хомеостазата на организма. Доказан факт е, че различни светлинни източници повлияват основни невротрансмитери, модулирайки тяхната синтеза и разграждане. Серотонинът, наричан още 5-хидрокситриптамин (5-НТ), е митогенен фактор за широк спектър нормални и туморни клетки, като ефектите му зависят от концентрацията. Той е биогенен амин, чиито многостранни функции го правят един от фундаменталните невромедиатори в човешкия организъм. Среща се в централната (ЦНС) и периферната (ПНС) нервна система. В ЦНС 5-НТ контролира мозъчните функции [8, 9]. Отдавна е известно, че 5-НТ регулира вазодилатацията и участва в контрола на кръвното налягане [10], но през последните десетилетия се изясни участието му в поддържането на хомеостазата [11].
Биосинтезата на 5-НТ се осъществява от аминокиселината триптофан, която се превръща в 5 хидрокситриптофан от триптофан-хидроксилазата, а тя под действието на допа-декарбоксилазата се превръща в серотонин. Серотонинът се складира в три основни типа клетки - серотонинергични неврони в ЦНС и в чревния миентериален плексус; в ентерохромафинови клетки в лигавицата на стомашно-чревния тракт; и в кръвните тромбоцити. Докато серотонинергичните неврони и ентерохромафиновите клетки синтезират самостоятелно 5-НТ, тромбоцитите не могат да го синтезират, но го поемат от циркулацията чрез мембранен транспортер за обратно поемане на серотонин (SERT) и го съхраняват в своите плътни гранули [12, 13]. При активиране, тромбоцитите освобождават серотонин, което предизвиква агрегация, съдова контракция, водеща до минимизиране загубата на кръв. Тромбоцитната агрегация може да се нормализира чрез прием на селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI). Тъй като тромбоцитите не са в състояние да синтезират 5-НТ, хроничният прием на SSRIs и следователно дългосрочното блокиране на SERT води до намаляване наличието на 5-НТ в тях [14].
Интригуваща е степента на усвояване на 5-НТ от предварително третирани с 5-НТ тромбоцити. Поглъщането на 5-НТ първоначално се покачва с повишаване на плазмената концентрация на 5-НТ, но след това пада под нормалното при по-високи концентрации на 5-НТ. По този начин повърхностната експресия на SERT върху тромбоцитите може да бъде уникално променена в отговор на плазмените нива на 5-НТ, което от своя страна променя съдържанието на 5-НТ в тромбоцитите. Намалената повърхностна експресия на SERT на тромбоцитите в присъствието на високи концентрации на 5-НТ в плазмата може да ограничи усвояването на 5-НТ, като по този начин осигурява ефект на обратна връзка [15].
Серотонинът изпълнява своите функции чрез един от 15-те си рецептори, принадлежащи към 7 семейства (5-НТ1, 5-НТ2, 5-НТ3, 5-НТ4, 5-НТ5, 5-НТ6 и 5-НТ7), членове на семейството на G-свързаните протеини GPCR и участват в гуанин нуклеотид- свързващия протеин (СТРазе)-медиирани сигнални пътища [16]. Изключение прави само 5-НТЗ, който е представител на никотиновите ацетилхолинови рецептори и е лигандзависим йонен канал [17, 18].
Много имунни клетки, включително моноцити/макрофаги, дендритни клетки (DC), неутрофили, мастоцити, еозинофили, Т-клетки и В-клетки експресират различни серотонинови рецептори (5-HTRs) [19].
BG 4801 UI
Така периферния серотонин участва както в модулирането на вродения и придобит имунитет, така и при възпалението.
Известно е, че 5-НТ модулира секрецията на цитокини от моноцити и макрофаги (TNF-α и IL-Ιβ), понижава секрецията на свободни кислородни радикали, активира Т-, В- лимфоцитите и NK-клетките [20].
Всичко това определя серотонина, като активен участник в поддържането на имунната хомеостаза, а от там и в цялостната саморегулация на организма.
През последните 2-3 десетилетия водещата роля на серотонинергичната дисфункция в патофизиологията на депресията е обект на множество изследвания. Установено е, че SSRIs са ефективни при лечението на депресия. В продължение на много години се търси маркер в периферната кръв, който може да помогне на психиатрите при диагностицирането на депресия и дозирането на антидепресанти. Периферният серотонин отдавна се счита за идеален маркер, тъй като серотонинът в кръвта се съдържа в тромбоцитите.
Тромбоцитите също споделят подобен механизъм на усвояване и освобождаване на серотонин, като серотонинергичните неврони. Те притежават 5-НТ2А рецептор за серотонина. В допълнение, периферният и мозъчният серотонин може да са свързани, тъй като кръвно-мозъчната бариера изглежда действа, като регулатор на невротрансмитерната бионаличност. Стресовите условия позволяват циркулиращия серотонин да премине кръвно-мозъчната бариера при хора и опитни животни [21].
Не на последно място е участието на серотонина в модулирането на болката. Установено е, че той има възбуждащо (хипералгетично) и инхибиращо (аналгетично) действие, в зависимост от мястото на действие, типа клетка и типа рецептор. В периферията 5-НТ сенсибилизира аферентните нервни влакна, като по този начин допринася за възпалителна и невропатична хипералгезия.
Съществуват много научни изследвания, които свързват промените в количеството на невротрансмитера 5-НТ след ирадиация. В резултат на облъчване с рентгенови лъчи е установена повишена секреция на 5-НТ. Това облъчване е показано, като терапия при туморни заболявания - преди или след хирургични интервенции - с цел редукция на туморната формация. Но наред с туморните клетки се облъчват и нормални такива, което води до различни патологии като митотична катастрофа, стареене на клетките, автофагия и клетъчна смърт апоптоза, и/или некроза [23]. От друга страна, не-йонизиращите лъчения също намират приложения в палиативната терапия срещу злокачествени стомашно-чревни разстройства, невро де генеративни и психични патологии.
Контролираната фототерапия води до регулация в динамиката на серотониновите нива.
Това определя и актуалността на приложението на квантовата терапия с кохерентни и некохерентни енергийни потоци при пациенти с неврологични, онкологични, кожни и др. патологии от една страна за овладяване на болковия синдром, а също и за цялостно повлияване на метаболитните процеси.
До момента съществуват различни устройства, основаващи се на приложението на квантовата терапия както в козметиката, така и като терапевтично средство, но всички те притежават различни недостатъци.
В търговската мрежа се предлага лампа (https://www.wslusa.net/files/123978833.Ddf), която се използва като цялостно решение за постигане на естествен тен с по-малко зачервяване на кожата, отколкото с обикновени солариуми. Този продукт е предназначен за използване в студиа и салони за козметични цели, като основен недостатък е, че излъчва широкоспектърно, вкл. в UV спектъра. Прилагането на това облъчване без протекция на очите и кожата, може да причини увреждания и алергични реакции. Повтарящото се и продължително излагане може да причини преждевременно стареене и дори рак на кожата. Съвместното
BG 4801 UI прилагане на лекарствени или козметични вещества могат да предизвикат локални възпаления и да сенсибилизират организма.
Устройства, наречени светещи кутии (Light boxes), излъчващи бяла светлина, се използват ефективно в лечението на сезонно афективно разстройство, което обикновено се появява всяка година през есента и зимата в страните, в които такава сезонност е налице. Използването им може да облекчи симптомите на депресия. При някои пациенти квантовата терапия може да бъде по-ефективна, когато се комбинира с друго лечение, например приемане на антидепресанти или съпътстваща психотерапия. Един от недостатъците на светещите кутии са големите размери, липсата на мобилност и широкият обхват на облъчване - обикновено облъчват цялото лице и шия.
Известен и използван в практиката е пластир с интегрирана LED технология, предназначен за фотобиомодулация с червена светлина, като терапевтична стратегия за повлияване на болка, мускулни спазми и повишаване на локалната циркулация. В ултра тънки залепващи хидрогелни пластири са интегрирани светодиоди (https://www.carewear,net/how-carewear-works). Проблем при тази разработка е сравнително голямата площ, която се облъчва, както и необходимостта от източник на захранване, така както и контрол на дозировката за светлинните петна на пластира. Този пластир е многократно използваем и има необходимост от периодично презареждане, заради факта, че може да се използва ограничено време - до 30 минути.
При други пластири, използвани най-вече за възстановяване при натъртвания, разпространени в търговската мрежа, проблемът с размера е до голяма степен преодолян (https://www.indiegogo.eom/proiects/lucis-light-patch-light-recoverv-for-bruises#). Тази разработка отново е на основата на LED технология, но все още е сравнително голяма като размер и не прилепва за кожата, изисква фиксация с допълнителни средства, което води до временно имобилизиране, защото има кабелно захранване. Плюс на устройството е наличието на захранване от U SB порт на стандартен източник, но фактът, че е за многократна употреба води до трудна персонализация.
Публикуваната патентна заявка KR 20170138806 А се отнася за устройство, което е с по-редуциран размер, гъвкаво е и се адаптира към повърхността на кожата. Блокът за безжично предаване на енергия, който предава мощност към модула за свързване на LED, включва захранващ елемент за генериране на електродвижещо напрежение. Мощността, индуцирана чрез индукционната бобина, се предава към LED модула чрез резонансна честота. Излъчвателят е прикрепен към кожата, в резултат на което движението на потребителя е ограничено. Недостатък на разработката е фактът, че индукционната бобина не гарантира постоянна плътност на енергията, което от своя страна не позволява точно дозиране на погълнатото лъчение. Освен това, авторите използват широкоспектърно лъчение в зоната на червения и инфрачервения спектър от 770 шп до 1400 шп, което води до повишаване на температурата в третираната зона. Това налага включването на метален филм с цел по-хомогенно разпределение на температурата и ограничаване на термичния ефект, тъй като наличието му невинаги е желателно поради риск от изгаряне. От друга страна се предполага, че металният филм още веднъж ограничава гъвкавостта и възможността за адаптация към различна повърхност.
Устройството, описано в патентна заявка US 2019366115 А1, касае метод и система за облъчване на тъкани с импулсна синя и червена светлина за намаляване на мускулната умора, подобряване на зарастването на рани, възстановяване на тъканите и намаляване на болката. Основава се на използването на пулсиращата синя и/или червена светлина, емитирана от устройството, което включва светлинен излъчвател, разположен между гъвкави анод и катод. Дължина на вълната на светлината варира в два диапазона - от 380 шп до 560 шп
BG 4801 UI и от 600 nm до 830 шп. Това е широкоспектърен диапазон, което понижава специфичността на ефектите и може да доведе от една страна до потенциални увреждания при продължително прилагане върху кожата (от светлината близка до UV зоната - 380 шп) или повишаване на термо-ефекта (от близката инфрачервена светлина). Основен недостатък на устройството е използването на различни светлинни източници в различни устройства, а поставянето му върху главата на мускула насочва потенциалното приложение основно при увреждания на скелетната мускулатура. Обемът на устройството ограничава възможните движения на третирана зона. Допълнителен недостатък е необходимостта от почистване преди всяко следващото приложение.
Устройство, защитено с патентна заявка US 2020391048 А1, служи за третиране на кожата с цел понижаване на възпалението и регенерация. Авторите използват източник на светлина с дълъг период на експлоатация. Но продължителната светлинна експозиция винаги се съпътства от тъканно загряване, което в някои случаи е нежелан ефект от процедурата. Поради факта, че излъчвателите се намират на дистанция от кожата, в пространството - излъчвател-кожа, поради движение на въздушния поток, е възможно формиране на капки поради кондензация, които да абсорбират лъчението и да доведат до промяна в енергийната му стойност. Друг недостатък е факта, че устройството представлява маска, която се прилага върху цялото лице и поради лъчение в близката IR зона, се предполага потенциално загряване и опасност от изгаряне при продължителна апликация. Тъй като устройството не е персонализирано, е необходимо почистване преди повторната му употреба, а това е затруднено.
Международна заявка за патент WO 2021146656 А1 се отнася до устройство за фототерапевтично лечение на кожни заболявалия. То служи за доставяне на светлина и включва микроконтролер, батерия, модул за предаване на данни. Базира се на активацията и поддържането на нивата на азотен оксид (NO), чрез облъчване със светлина при две пикови дължини на вълната - едната стимулира ензимното генериране на азотен оксид, а втората има противовъзпалителен ефект. Авторите предлагат голямо разнообразие на форми и размери, но при приложението му върху скалпа липсва директен контакт с кожата. Наличието на пигментация, окосмяване или биологични флуиди променя стойността на абсорбирана енергия, което затруднява коректното й дозиране. Друг недостатък е сравнително големият размер на устройството, а фактът, че излъчвателите са инкорпорирани в среда с ограничена еластичност, затруднява апликацията му върху различни кривини.
В своята статия Liu К., Chen Н., Wang Y., Wang М., Tang J. (2021). Wearable flexible phototherapy device for knee osteoarthritis, Electronics, 10 (16), 1891, httDs://doi.org/10.3390/electronicsl016189, авторите описват преносимо гъвкаво устройство за фототерапия при остеоартрит на коляното, основаващо се на облъчване с червен светодиод с дължина на вълната на излъчване 630 шп. Недостатък на устройството е големият размер, което затруднява мобилността на колянната става и включва само една дължина на вълната, емитирана от LED източници, монтирани върху слабоеластична повърхност. Последното нарушава допълнително комфорта на потребителя.
Анализът на известните устройства за квантова терапия с кохерентни и некохерентни енергийни потоци сочи, че не са известни такива с възможност за персонализиране, индивидуално опаковани за еднократна употреба, снабдени с независимото захранване. Липсват и устройства, при които светлинният спектър е прецизиран по такъв начин, че практически да отсъстват противопоказания при приложението им.
Техническа същност на полезния модел
Задача на настоящия полезен модел е конструирането на персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния, представляващ адхезивна матрица, съдържаща набор от светлинни източници, които могат да се програмират в съответствие с персоналните потребности на ползвателя. След периодично, контролирано във времето облъчване, се очаква като резултат контрол и модулиране на нивата на основни медиатори - ензими, отговорни за бионаличието на есенциални невротрансмитери, без опасност от предозиране. Настоящият полезен модел е насочен към повлияване метаболитните пътища за усвояване на 5-НТ от клетките и тъканите след въздействие с кохерентни и некохерентни енергийни потоци.
Предмет на полезния модел е персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия, представляващ адхезивна матрица с квантови излъчватели, чрез които се постига прецизно дозиране плътността на внесената енергия и спектралния й състав.
Матрицата на персонализирания сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния, е изградена от 3 слоя, а размерите са 3 х 9 cm или 3 x 6 cm. Първият слой е протекторна лента, отстраняването на която активира устройството. Вторият слой, разположен над протекторната лента (първия слой) и под третия слой, контактува с кожата, представлява адхезивен пластир и е с 6 фиксирани отвора за LED източниците. Покрит е с хипоалергично биолепило. Последният трети слой също представлява адхезивен пластир. Към него са прикрепени захранваща батерия и микроконтролер. Продължителността на облъчването зависи от индивидуалните потребности. Всяка матрица е за еднократна употреба, индивидуално опакована в хартиена опаковка.
Персонализираният сет, който повлиява бионаличието на есенциални невротрансмитери, включва тесноспектрални източници, излъчващи във видимия диапазон. Те са вградени по слоеве в адхезивен гъвкав пластир заедно със захранване и микроконтролер, осигуряващ контролирана продължителност и плътност на енергията. При конструирането се цели оптимално използване на емитираната електромагнитна енергия и нейното насочване към биологичния таргет. За целта светлинните източници са разположени на повърхността на пластира ориентирани към прицелната зона. Над тях са локализирани микроконтролера и захранващата батерия. След отстраняване на протекторната лента, устройството е готово за експлоатация. Продължителността на въздействието се контролира във времето.
Матрицата на персонализирания сет е изградена от 3 слоя, а размерите са 3 х 9 cm или 3 x 6 cm.
Първият слой представлява протекторна лента, която изпълнява едновременно две функции: предпазва адхезивния слой на пластира, като същевременно осигурява пълна функционалност на устройството отстраняването й го активира.
Вторият слой е от адхезивен пластир - високоадхезивна водоотблъскваща лента, изработена от гъвкава дишаща материя, за да не дразни кожата, върху която се прилага. Снабден е с 6 фиксирани отвора за LED източниците. Тъй като втория слой контактува непосредствено с кожата, задължително е адхезията да се осъществява чрез хипоалергично биолепило. 6-те LED източника са фиксирани и опроводени върху втория слой чрез многожилен гъвкав кабел (0,25 mm2). 6-те LED източника са свързани и към микроконтролер в паралелна схема със същия тип кабели.
Тъй като персонализираният сет за нискоинтензивна квантова терапия е предназначен за иницииране на фотобиологичен процес, предпочитаните диапазони на квантово облъчване са тясно спектърни. По тази причина е предпочетено LED източниците да емитират в диапазона 470±5 nm или 660±5 nm. Експериментално е подбрана и плътност на лъчението от 1,5 W/cm2 за всяка LED зона, според предварително изследване на ензимната активност.
Препоръчителните дози квантово облъчване са до 45 минути непрекъснат режим. По тази причина е наложително използването на микроконтролер, който автономно да управлява времето за облъчване, препоръчано за съответното заболяване.
Третият слой покрива изцяло втория. Той е идентичен с гореописания - избрана е същата високоадхезивна лента, като целта е чрез прилепването на двата слоя, снабдени вече с батерия и микроконтролер по между им, да адхезират един към друг, като осигурят механичната връзка между отделните елементи на устройството.
Персонализираният сет за нискоинтензивна квантова терапия е снабден със захранващ елемент, представляващ 1 бр. захранваща алкална незареждаема литиева батерия с мощност от 3 V.
Пояснения на приложената фигура
Фигура 1. Устройство на адхезивната матрица на персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия
- Позиция 1 - протекторна лента (първи слой);
- Позиция 2-6 - фиксирани LED източника;
- Позиция 3 - втори слой, първи адхезивен пластир, обработен с хипоалергично биолепило;
- Позиция 4 - трети слой, втори адхезивен пластир, покриващ първия адхезивен пластир (втория слой) ;
- Позиция 5 - захранваща литиева батерия с мощност от 3 V;
- Позиция 6 - микроконтролер.
Примери за изпълнение на полезния модел
Пример 1 Персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия с LED източници, емитиращи в диапазона 470±5 nm, с приложение при туморни и автоимунни състояния
Персонализираният сет за нискоинтензивна квантова терапия представлява матрица, изградена от 3 слоя, с размери 3 x 9 cm. Първият слой 1 е протекторна лента, отстраняването на която активира устройството. Вторият слой 3 е адхезивен пластир, покрит с хипоалергично биолепило. На втория слой 3 са разположени 6 фиксирани отвора, в които се поместват LED източниците 2.
В един персонализиран сет са включени 6 еднотипни LED източника 2, емитиращи в диапазона 470±5 nm, предназначени да повлияват туморни и автоимунни състояния. Продължителността на облъчването зависи от индивидуалните потребности на пациента, като се настройва посредством микроконтролера 6. Третият слой 4 също е адхезивен пластир. За него са закрепени захранващата батерия 5 и микроконтролера 6.
Всяка матрица е предназначена за еднократна употреба, индивидуално опакована в хартиена опаковка.
Пример 2 Персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия с LED източници, емитиращи в диапазона 660±5 nm, с приложение при неврологични състояния
Персонализираният сет за нискоинтензивна квантова терапия представлява матрица, изградена от 3 слоя, с размери 3 x 6 cm. Първият слой 1 е протекторна лента, отстраняването на която активира устройството.
Вторият слой 3 е адхезивен пластир, покрит с хипоалергично биолепило. На втория слой 3 са разположени 6 фиксирани отвора, в които се поместват LED източниците 2.
В един персонализиран сет са включени 6 еднотипни LED източника 2, емитиращи в диапазона 660±5 nm, предназначение да повлияват неврологични състояния. Продължителността на облъчването зависи от индивидуалните потребности на пациента, като се настройва посредством микроконтролера 6. Третият слой 4 също е адхезивен пластир. За него са залепени захранващата батерия 5 и микроконтролера 6.
Всяка матрица е предназначена за еднократна употреба, индивидуално опакована в хартиена опаковка.

Claims (1)

  1. Персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния, представляващ адхезивна гъвкава матрица с квантови LED източници (2), характеризиращ се с това, че адхезивната матрица е изградена от три слоя, с размери 3 х 9 cm или 3 х 6 cm, при което първият слой (1) представлява протекторна лента, вторият слой (3), който е в непосредствен контакт с кожата, е разположен над първия слой (1) и под третия слой (4), и представлява адхезивен пластир, снабден с хипоалергично биолепило и с шест фиксирани отвора за LED източниците (2), като LED източниците (2) са фиксирани в отворите и опроводени върху адхезивния пластир (3) чрез многожилен гъвкав кабел 0,25 mm, при което LED източниците (2) имат диапазон на емитиране 470±5 nm или 660±5 nm при плътност на лъчението 1,5 W/cm2 за всяка LED зона, и са свързани към микроконтролера (6) в паралелна схема със същия тип кабели, като LED източниците (2) имат продължителност на облъчване, настроена посредством микроконтролера (6) в съответствие с персоналните потребности на ползвателя, а третият слой (4) също е адхезивен пластир под формата на високоадхезивна водоотблъскваща лента, изработена от гъвкава дишаща материя, под която са разположени захранваща батерия (5) и микроконтролер (6)
BG5811 2023-08-11 Персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния BG4801U1 (bg)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4801U1 true BG4801U1 (bg) 2024-02-29

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106413810B (zh) 用于脑的非侵入式神经刺激治疗的系统和装置
US7311722B2 (en) Photodynamic stimulation device and methods
US8435273B2 (en) High powered light emitting diode photobiology device
Karu et al. Exact action spectra for cellular responses relevant to phototherapy
CA2887843C (en) Self-administrable method, system and apparatus for non-invasive neurostimulation therapy of the brain
US8983596B2 (en) Electro-optical tissue stimulator and method of use
US20060206171A1 (en) Devices, methods and kits for radiation treatment via a target body surface
US20220161049A1 (en) Device for biostimulating phototheraphy
Lipko Photobiomodulation: evolution and adaptation
EP3402570B1 (en) Compact uvb light therapy device for treating dermal conditions
BG4801U1 (bg) Персонализиран сет за нискоинтензивна квантова терапия при туморни, автоимунни и неврологични състояния
Gulyar et al. Innovative Light Therapy: 4. Influence of Polarization and Wavelength Range of Light on the Effectiveness of its Pain Relief Action
CA2363383A1 (en) Photodynamic stimulation device and methods
de Sousa What is low-level laser (light) therapy?
Lim The Potential of intranasal light therapy for brain stimulation
US20180169435A1 (en) Methods of Treating a Healthy Brain Using Light Therapy
CA2775529C (en) High powered light emitting diode photobiology device
WO2018172757A1 (en) Phototherapy apparatus
Ding et al. Phototherapy for age-related brain diseases: challenges, successes and future
Habbk et al. Effect of Light Emitting Diode Therapy (LEDT) on Wound Healing
AU2002235047A1 (en) Photodynamic stimulation device and methods