BG4642U1 - Устройство за защита срещу градушка - Google Patents

Устройство за защита срещу градушка Download PDF

Info

Publication number
BG4642U1
BG4642U1 BG5756 BG4642U1 BG 4642 U1 BG4642 U1 BG 4642U1 BG 5756 BG5756 BG 5756 BG 4642 U1 BG4642 U1 BG 4642U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hail
modules
longitudinal element
protection
frame
Prior art date
Application number
BG5756
Other languages
English (en)
Inventor
Turmanidze Raul
Popxadze Giorgi
Ангелов Сираков Пенчо
Николов Керефеин Иван
Original Assignee
Turmanidze Raul
Popxadze Giorgi
Ангелов Сираков Пенчо
Николов Керефеин Иван
Filing date
Publication date
Application filed by Turmanidze Raul, Popxadze Giorgi, Ангелов Сираков Пенчо, Николов Керефеин Иван filed Critical Turmanidze Raul
Publication of BG4642U1 publication Critical patent/BG4642U1/bg

Links

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до селското стопанство, по-специално до устройство за защита срещу градушка на селскостопански култури, в това число елитни скъпи сортове насаждения и овощни насаждения със слаба устойчивост, за защита на обработваеми площи, зеленчукови и градински оранжерии. Устройството, съгласно полезния модел може да се използва и като устройство за генериране на слънчева енергия, като по този начин е средство за повишаване на ефективността при използване на алтернативни източници на зелена енергия. Защитата срещу градушка на селскостопанските култури, включително лозята, е от съществено значение. Отрицателното въздействие на градушката обикновено се изразява в нейния интензитет, тъй като, както показват наблюденията, силната градушка често идва за кратък период от време, 3 - 5 минути. По това време повредите по лозата са по-чести по време на пъпки или ранен цъфтеж, около 40 60%, или по време на узряване на плодовете непосредствено преди беритбата, около 30 - 50%.
Предшестващо състояние
Борбата с градушката се води с различни методи, например чрез директно въздействие върху процесите на образуване на градушка в облаците. Методът за изкуствено въздействие върху градоносните облаци се основава на спиране на процеса на образуване на едра градушка. За целта след няколко минути (15 - 20 минути) събиране на градоносните облаци се изстрелват специални гюлета, които вкарват подходящи реагенти за избягване на градушка в облаците.
Начин за борба с градушката е чрез прогонване и разпадане на градообразуващите облаци с артилерийски снаряди и покриването на посевите с найлонови мрежи. Такива мрежи например защитават хиляди хектари лозя в Италия. Тези мерки са трудни за изпълнение и по-малко ефективни, въпреки че в момента други, поефективни средства са трудни за прилагане и скъпи.
Известно е също устройство за защита на културите от градушка, което съдържа опори, върху които е закрепен надлъжен елемент, направен под формата на прът, и защитни средства, закрепени към надлъжния елемент, направени под формата на еластични дъгови елементи, приемащи градушка, които са разположени надлъжно спрямо гореспоменатия надлъжен елемент.
Недостатък на споменатото устройство е тясната функционалност, сложността на изработката и ниската ефективност на защитата, тъй като разположението на еластичните елементи по гореописания начин не осигурява пълно задържане на градушката, а стационарността на самото устройство допълнително намалява неговата надеждност.
Недостатъците на съществуващите решения се отстраняват чрез устройството за защита на лозя, съгласно настоящия полезен модел.
Същност на полезния модел
Полезният модел се отнася до устройство за защита на лозя срещу градушка, което съдържа подпори, надлъжен елемент и средства за защита на растенията от градушка, свързани към посочения надлъжен елемент, изпълнени под формата на соларни фотоволтаични модули, които са оборудвани с мотор-редуктор за регулиране на ъгъла на наклона на тези модули към хоризонталната равнина.
Фотоволтаичните модули са разположени върху подсилена метална рамка и са свързани към надлъжния елемент чрез тази рамка. Надлъжният елемент е разположен на всяка опора или поне между две опори. Рамката е неподвижно свързана с надлъжния елемент, а надлъжният елемент е закрепен с възможност за въртене към опората или опорите. Надлъжният елемент е неподвижно свързан към опората или опорите, а рамката е алтернативно свързана към споменатия надлъжен елемент.
Соларните фотоволтаични модули се разполагат с възможност за пълно или частично покриване на растенията.
Мотор-редукторът за регулиране на ъгъла на наклона на модулите спрямо хоризонталната равнина е свързан или към надлъжния елемент, или към рамката на фотоволтаичните модули.
Мотор-редукторът е оборудван с устройство за слънчево проследяване. Мотор-редукторът е поставен върху опората и е свързан към надлъжния елемент директно или чрез зъбна предавка.
Мотор-редукторът е поставен на опора и е свързан към рамката на фотоволтаичните модули чрез ръчно лостова връзка. Разширяването на функционалността се постига чрез факта, че средствата за защита в устройството са направени под формата на соларни фотоволтаични модули, тъй като те, наред със защитата на растенията, осигуряват и генериране на електроенергия, която може да се използва за различни цели.
В допълнение, възможността за регулиране на ъгъла на наклона на модулите по отношение на хоризонталната равнина подобрява качеството на защита на лозята, тъй като става възможно не само да се задържа течащата градушка при различни климатични фактори, например при силен вятър, но и за регулиране на слънчевата светлина, достигаща до насажденията; което от своя страна може да има положително въздействие. Освен това модулите спомагат за поддържане влажността на почвата. Умерената температура и достатъчната влажност на мястото създават благоприятни условия за получаване на висококачествени продукти.
Възможността за регулиране на количеството слънчева светлина, достигаща до растенията, също позволява фотоволтаичните модули да бъдат позиционирани така, че да покриват частично растенията, тъй като разстоянията между модулите помагат за пълното пропускане на слънчевата светлина, но същевременно степента на защита не се намалява, тъй като в тези разстояния може да се поставят защитни мрежи.
Пояснение на приложените фигури
Полезният модел е илюстриран от приложените чертежи, които:
Фигура 1 показва схематично представяне на устройство, съгласно един пример за изпълнение на полезен модел;
Фигура 2 показва схематично представяне на устройство съгласно втори пример за изпълнение на полезния модел.
Пример за изпълнение на полезния модел
Устройството за защита на гроздови насаждения, съгласно настоящия полезен модел включва поне една опора 1, надлъжен елемент 2, прикрепен към всяка опора или поне две опори и средства за защита срещу градушка, свързани към определения надлъжен елемент под формата на соларни фотоволтаични модули 3. Фотоволтаичните модули 3 са разположени на рамката 4 и са свързани към надлъжния елемент 2 чрез рамка 4. В едно изпълнение на полезния модел рамката 4 е твърдо свързана с надлъжния елемент 2, а самият надлъжен елемент 2 е ротационно прикрепен към опората 1 или поне две опори. Въртенето на надлъжния елемент 2 по отношение на опорите 1 може да бъде осигурено със средства, известни от предшестващото състояние на техниката, например чрез шарнирно съединение или чрез радиален упорен лагер. В допълнение към горното, устройството е оборудвано с мотор-редуктор 5 за регулиране на ъгъла на наклон на модулите 3 спрямо хоризонталната равнина, който мотор-редуктор 5 в това конкретно изпълнение е свързан директно или чрез зъбно колело към надлъжния елемент 2.
Чрез завъртане на надлъжния елемент 2 с помощта на посочения мотор-редуктор 5 се постига въртенето на соларните фотоволтаични модули 3 с регулиране на ъгъла на наклон спрямо хоризонталната равнина. Споменатият мотор-редуктор 5 може да бъде оборудван с проследяващ и проследяващ слънчев модул (не е показан), който може да бъде направен по всеки метод или средство, познати в областта, така че автоматично да следва движението на слънцето и да го превключва в режим на проследяване и дистанционно да регулира ъгъла на наклон. Възможност за ръчно управление. Броят на мотор-редукторите 5 в един случай може да се определи от броя на опорите 1, а в друг случай в зависимост от разстоянието между опорите 1 и/или броя на модулите 3. В следващо изпълнение на полезния модел (не е показано на чертежа), надлъжният елемент 2 е фиксиран и соларният фотоволтаичен модул 3 е свързан подвижно към него.
В едно следващо изпълнение на полезния модел модулите 3 са разположени с възможност за пълно припокриване на насажденията, като е възможно и изпълнение с възможност за частично припокриване на насажденията.
Във всички споменати изпълнения, гореспоменатите соларни фотоволтаични модули 3 се използват, като източник на енергия за електрически устройства.
Устройството, съгласно настоящия полезен модел работи по следния начин: чрез проследяващ блок на мотор-редуктора 5 и движението на слънцето, соларните фотоволтаични модули 3 се ориентират така, че количеството слънчева светлина, достигащо до повърхността им, да е максимално. Енергията, генерирана от соларните фотоволтаични модули 3, се доставя на потребителя. Детайлната структура на устройството позволява превключване на механизма за слънчево проследяване в режим на изменение, а ъгълът на 3 -те модула може да се регулира дистанционно чрез ръчно управление. Регулирането на ъгъла на наклона на соларните фотоволтаични модули 3 в широк диапазон и едновременното им поставяне върху лозите със зададените параметри, заедно с генерирането на електроенергия не само ги предпазва от градушка, но същевременно ги предпазва от изсъхване на почвата и/или на лозовите издънки, докато температурата на въздуха се поддържа постоянно в рамките на 30-35°С и повече. Трябва да се отбележи, че такъв температурен климат е доста често срещан в нашата страна и ако съвпадне с периода на прибиране на реколтата, това се отразява не само на обема на реколтата, но и на добива от насажденията.
Предимството на възможността за дистанционно и ръчно регулиране на ъгъла на наклона на соларните фотоволтаични модули 3 е, че точно преди очаквана градушка, модулите могат да бъдат поставени в защитен режим, което означава, че могат да бъдат настроени под ъгъл, осигуряващ максимална защита на насажденията, като в същото време се гарантира максимална слънчева светлина необходима на лозовото насаждение след неговото засаждане. Чрез пропускане на необходимото количество светлина, изключване на соларното проследяване и преминаване в режим на слънчево проследяване, модулите 3 се поставят под оптимален ъгъл, за да се осигури изпълнението на процеса, споменат по-горе. Очевидно е, че изходът на енергия през такива периоди е намален, но поради краткотрайния си характер те не могат да окажат значително влияние върху общата ефективност на защитното устройство като електроцентрала.

Claims (1)

  1. Устройство за защита срещу градушка на селскостопански култури, по-конкретно лозови насаждения, включващо поне една опора (1), надлъжен елемент (2) и средства за защита срещу градушка, свързани към определения надлъжен елемент (2), характеризиращо се с това, че средствата за защита са изпълнени под формата на соларни фотоволтаични модули (3), разположени на рамка (4) и свързани към надлъжния елемент (2) чрез определената рамка (4) и с това, че включва мотор-редуктор (5) за регулиране на ъгъла на наклон на модулите (3) спрямо хоризонталната равнина, като моторредукторът (5) е свързан директно или чрез зъбна предавка към надлъжен елемент (2) или към рамката (4) на фотоволтаичните модули (3)
BG5756 2023-06-01 Устройство за защита срещу градушка BG4642U1 (bg)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4642U1 true BG4642U1 (bg) 2024-01-15

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ezzaeri et al. The effect of photovoltaic panels on the microclimate and on the tomato production under photovoltaic canarian greenhouses
JP6693961B2 (ja) 再構成可能なソーラーアレイ、ソーラーアレイを使用する作物収量の管理方法
US10492381B2 (en) Electricity generation method adapted to crops
US10779480B2 (en) Plant dormancy control system
EP4334651A1 (en) Solar energy system and method for controlling shade in an orchard
JP6302218B2 (ja) 植物栽培用施設を兼ねる太陽光発電施設及びその使用方法
BG4642U1 (bg) Устройство за защита срещу градушка
JP2013236566A (ja) ぶどうの短梢栽培用施設を兼ねる太陽光発電施設
Gilli et al. Potential of different energy saving strategies in heated greenhouse
WO2014114966A1 (en) Shelter for cultures in rows with solar and wind generators
RU2479986C1 (ru) Способ создания условий для выращивания теплолюбивых овощных культур в условиях открытого грунта и устройство для его реализации
CN214801138U (zh) 一种太阳能综合利用农业栽培棚室
US4327521A (en) System for increasing the growth potential of hedge-row cultured perennial crop plants
Willockx et al. How Agrivoltaics Can Be Used as a Crop Protection System
CN107318496B (zh) 和光伏电站结合的猕猴桃果园弱光漫射光光照实现方法
RU2652829C1 (ru) Способ капельного орошения
IL296104A (en) Shading system for the vineyard
CN110036888A (zh) 一种用于农业生产的水资源利用率高的节水灌溉设备
JPH0351370B2 (bg)
CN108901489A (zh) 一种节能环保型蔬菜种植大棚
CN213662727U (zh) 一种改进型太阳能光伏日光温室
Kjær et al. Protective rain shields alter leaf microclimate and photosynthesis in organic apple production
CN215223437U (zh) 一种高原莴笋种植用恒温大棚
CN110771396B (zh) 一种可周年生产的栽培设施
Singh Use of solar power systems in Agriculture