BG4609U1 - Бронебойни куршуми - Google Patents

Бронебойни куршуми Download PDF

Info

Publication number
BG4609U1
BG4609U1 BG5854U BG585423U BG4609U1 BG 4609 U1 BG4609 U1 BG 4609U1 BG 5854 U BG5854 U BG 5854U BG 585423 U BG585423 U BG 585423U BG 4609 U1 BG4609 U1 BG 4609U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
bullet
piercing
core
side wall
armor
Prior art date
Application number
BG5854U
Other languages
English (en)
Inventor
Ростислав Карпенко
Карпенко Ростислав
Original Assignee
«Ред ис Дед» ООД
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by «Ред ис Дед» ООД filed Critical «Ред ис Дед» ООД
Priority to BG5854U priority Critical patent/BG4609U1/bg
Publication of BG4609U1 publication Critical patent/BG4609U1/bg

Links

Landscapes

  • Details Of Garments (AREA)

Abstract

Техническото решение се отнася до областта на боеприпасите за малки оръжия, по-специално до патрони с бронебойни куршуми. Целта на техническото решение е да се създаде бронебоен куршум, подобрен чрез промяна на дизайна, който при използване на патрон за пушки/ картечници, има висока способност за проникване на балистична защита и няма ефект на свръх проникване и има по-висока ефективност при поразяване на живата сила на противника, както и разширяване на арсенала и гамата от бронебойни куршуми за патрони за пушки/картечници.

Description

Индустрия на технологиите
Техническото решение се отнася до областта на боеприпасите за малки оръжия, по-специално до патрони с бронебойни куршуми.
Предшестващо състояние на полезния модел
В момента, за да се защити човешката сила от попадение от куршуми, се използва така наречената балистична защита. Балистичната защита е предназначена да спира или променя траекторията на куршумите. Конвенционалните куршуми, използвани в патрони по време на Втората световна война, както и през 50-80те години на 20-ти век, имат ниска способност за пробиване на балистична защита. За да се преодолее балистичната защита, се разработват бронебойни куршуми за патрони за пушки и пистолети, предназначени да пробият балистичната защита на живата сила.
Известен е бронебоен куршум (описание на патента на Руската федерация за изобретението RU 2733344 С1, публикуван на 11.04.2016 г.), който съдържа такива конструктивни елементи, като черупка и сърцевина. Черупката е направена под формата на чаша със странична стена и дъно. Ядрото е направено така, че има централна цилиндрична част и лицева част под формата на пресечен конус. В този случай диаметърът на централната цилиндрична част на сърцевината съвпада с диаметъра на вътрешната стена на дъното на черупката, а сърцевината е разположена в черупката така, че цилиндричната стена на централната част на сърцевината е разположен близо до вътрешната повърхност на страничната стена на черупката, а крайната стена на централната част на сърцевината е разположена близо до вътрешната стена на дъното на черупката. Обвивката е изработена от мек материал, сърцевината е изработена от материал с висока твърдост. В същото време главата на сърцевината е отворена, а страничната стена на корпуса затваря страничната повърхност на централната цилиндрична част на сърцевината - поради това контактът на вътрешната повърхност на цевта с твърдия материал на сърцевината е предотвратено и износването на цевта е намалено.
Недостатъкът на добре познатия бронебоен куршум е, че при използване на патрон за пушки/картечници с такъв куршум, когато се изстрелва на къси разстояния от 50-200 m, ефектът на свръхпроникване и относително ниска ефективност на често се наблюдават поразяване на живата сила на противника.
Известен е бронебоен куршум (описание на патента на Украйна за изобретението UA 53804 С2, публикувано на 17.02.2003 г.), който съдържа такива структурни елементи като черупка, сърцевина и кожух. Черупката е направена под формата на чаша със странична стена и дъно. Предният ръб на страничната стена на черупката е огънат така, че главата на сърцевината да е отворена, а страничната стена на черупката затваря страничната повърхност на централната цилиндрична част на сърцевината - поради това контактът на вътрешната повърхност на цевта с твърдия материал на сърцевината е предотвратена и износването на цевта е намалено. Сърцевината е изработена така, че има предна част във формата на огива, централна цилиндрична част и заоблена задна част. Сърцевината е разположена в черупката така, че задната част на заоблената форма на сърцевината е разположена близо до вътрешната стена на дъното на черупката и има празнина между повърхността на централната цилиндрична част на сърцевината и вътрешната повърхност на страничната стена на черупката, в която е разположена риза. Обвивката е изработена от мек материал, сърцевината е изработена от материал с висока твърдост.
Недостатъкът на този бронебоен куршум е, че при използване на патрон за пушки/картечници с такъв куршум, когато се стреля на къси разстояния от 50-200 m, ефектът на свръхпроникване и относително ниска ефективност на поражението на вражеския персонал често се наблюдават.
Известно е, че най-важните фактори, влияещи върху способността на всеки куршум да проникне през балистичната защита, са дизайнът на куршума и материалът на куршума.
Следващият важен фактор, влияещ върху способността на куршума да проникне през балистичната защита, е скоростта на куршума - способността на куршума да проникне през балистичната защита се увеличава с увеличаване на скоростта на куршума.
Патроните за пушка/автомат обикновено изхвърлят куршуми с по-висока дулна скорост от патроните за пистолети. Това се дължи както на по-големия метален заряд в патроните за пушка/автоматен пистолет, така и на по-дългия период на ускоряване на куршума в по-дългата цев на пушката/картечния пистолет, което позволява достатъчно време за пълното изгаряне на пропелентния заряд преди снарядът да излезе от цевта. Следователно, куршумите, изстреляни от пушки/автомати, имат сравнително по-голяма способност да проникнат през балистичната защита, отколкото куршумите, изстреляни от пистолети.
Следващият фактор, който влияе върху способността на куршума да проникне през балистичната защита, е размерът на куршума. Куршум с малък калибър засяга малка зона на балистична защита в сравнение с куршум с по-голям калибър и съответно куршум с малък калибър създава по-висока специфична плътност на енергията на удара на единица площ на балистична защита, отколкото куршум с по-голям калибър следователно, куршум с малък калибър на определено разстояние има по-висока способност да проникне през балистичната защита в сравнение с куршум с по-голям калибър.
Въпреки това, в допълнение към проникващия ефект върху такова препятствие като балистична защита, куршумът, след като пробие балистичната защита, има и напречен ефект върху човек. Бронебойните куршуми обикновено съдържат структурен елемент като сърцевина, направена от материал с висока твърдост и якост, като материал като закалена стомана, волфрам или волфрамов карбид. Куршум със сърцевина от посочения материал след пробиване на балистичната защита може да има достатъчно висока кинетична енергия, което може да доведе до ефект на свръхпроникване - тоест след пробиване на балистичната защита куршумът има ниска бариера на въздействие върху човек, което се изразява във факта, че куршумът може да премине през човешкото тяло, без да причинява значително нараняване на човека.
Както показва практиката на съвременните военни конфликти, определена част от бойните действия на пехотата по време на пряк сблъсък с противника (например по време на нападение) се провеждат на къси разстояния от 50-200 m. Бронебойните куршуми с малък калибър за патрони за пушка/картечница на такива разстояния имат много висока скорост и висока способност за проникване през балистичната защита, което води до ефекта на прекомерно проникване и недостатъчна ефективност на поражението на вражеския персонал.
Следователно съществува проблем със създаването на такъв бронебоен куршум за патрони за пушки/картечници, който при използване на патрон за пушки/картечници с такъв бронебоен куршум при изстрел от пушки/картечници на разстояния от 50-200 m, ще има висока способност за пробиване на балистична защита и няма ефект на свръх проникване и ще има по-висока ефективност при поразяване на живата сила на противника.
Техническа същност на полезния модел
Целта на техническото решение е да се създаде бронебоен куршум, подобрен чрез промяна на дизайна, който при използване на патрон за пушки/картечници с такъв бронебоен куршум при изстрел от пушки/картечници на дистанции 50-200 m, има висока способност за проникване на балистична защита и няма ефект на свръх проникване и има по-висока ефективност при поразяване на живата сила на противника, както и разширяване на арсенала и гамата от бронебойни куршуми за патрони за пушки/картечници.
Проблемът се решава с бронебоен куршум, който съдържа черупка 1, вътре в която са разположени сърцевина 2 и риза 3, черупката 1 е изцяло метална, така че да има странична стена 4 и дъно 5, докато страничната стена 4 се състои от предна част 6, централна част 7 и задна част 8, като предната част 6 е направена чрез комбинация от първата част 9 и втората част 10, където първата част 9 има формата на кух конус, а втората част 10 има форма на огив, централната част 7 е направена така, че да има формата на кух цилиндър, задната част 8 е направена така, че да има огидна форма, дъното 5 е направено така, че има формата на диск и споменатите части на страничната стена 4 и дъното 5 са свързани една с друга, така че първата част 9 е свързана с втората част 10, втората част 10 е свързана с първата част 9 и централната част 7, централната част 7 е свързана с втората част 10 и задната част 8, задната част 8 е свързан с централната част 7 и дъното 5, дъното 5 е свързано със задната част 8, сърцевината 2 е направена по такъв начин, че има предна част 11 и централна част 12, освен това предната част 11 има формата на конус, централната част 12 има формата на цилиндър, ризата 3 е направена по такъв начин, че да има форма на пръстен, докато сърцевината 2 и ризата 3 са разположени в черупката 1, така че крайната стена на централната част 12 е разположена близо до вътрешната повърхност на дъното 5, между повърхността на предната част 11 и вътрешната повърхност на стената на предната част 6 има кухина, между повърхността на страничната стена на централната част 12 и вътрешната повърхност на страничната стена 4 има празнина, в която е разположена ризата 3, а ризата 3 е разположена така, че външната повърхност на ризата 3 е в контакт с вътрешната повърхност на страничната стена 4, вътрешната повърхност на ризата 3 е в контакт с повърхността на страничната стена на централната част 12.
Освен това, съгласно едно от изпълненията на техническото решение, сърцевината 2 е направена по такъв начин, че върхът на конуса на предната част 11 достига върха на конуса на първата част 9.
Освен това, съгласно едно от изпълненията на техническото решение, сърцевината 2 е направена по такъв начин, че върхът на конуса на предната част 11 е на разстояние от върха на конуса на първата част 9.
Освен това, съгласно едно от изпълненията на техническото решение, черупката 1 може да бъде изработена от мед или медна сплав.
Освен това, съгласно едно от изпълненията на техническото решение, сърцевината 2 може да бъде направена от материал с относително висока твърдост и висока якост.
Освен това, съгласно едно от изпълненията на техническото решение, сърцевината 2 може да бъде направена от закалена стомана, волфрам или волфрамов карбид.
Освен това, съгласно едно от изпълненията на техническото решение, ризата 3 може да бъде изработена от олово или оловна сплав.
В този текст се използва терминът огивална форма. Огивална форма се разбира, като опростена форма на триизмерни обекти, междинна между конус и елипсоид. Терминът огивална форма обикновено се използва за описание на формата на обекти като крила на самолети, снаряди и куршуми.
Пояснение на приложените фигури
За по-добро разбиране на същността на техническото решение, възможните примери за изпълнение на заявеното техническо решение са показани по-долу, като се използват чертежите, показани на фигурите.
Фигура 1 - изглед отпред на бронебоен експанзивен куршум;
Фигура 2 - изглед на бронебойния експанзивен куршум отдолу;
Фигура 3 - разрез А-А от фигура 1;
Фигура 4 - разрез А-А от фигура 1.
Примери за изпълнение на полезния модел
Информация, потвърждаваща възможността за изпълнение на техническото решение
Техническите характеристики на заявеното техническо решение са показани на фигури 1 -4, които са посочени в текста.
Според техническото решение, бронебоен куршум съдържа черупка 1, вътре в която са разположени сърцевина 2 и риза 3.
Черупка 1 (виж фигури 1, 2, 3, 4) е изцяло метален и е изработен така, че има странична стена 4 и дъно 5. Страничната стена 4 се състои от предна 6, централна 7 и задна част 8.
Предната част 6 е направена така, че да представлява комбинация от първата част 9 и втората част 10. Първата част 9 е направена така, че да има формата на кух конус. Втората част 10 е направена така, че да има огидна форма.
Централната част 7 е направена така, че да има формата на кух цилиндър.
Задната част 8 е направена така, че да има огидна форма.
Дъното 5 е направено така, че да има формата на диск.
Части от страничната стена 4 и дъното 5 са свързани една с друга, така че първата част 9 е свързана с втората част 10, втората част 10 е свързана с първата част 9 и централната част 7, централната част 7 е свързана с втората част 10 и задната част 8, задната част 8 е свързана с централната част 7 и дъно 5, дъното 5 е свързано със задната част 8.
Съгласно едно изпълнение на техническото решение черупката 1 може да бъде изработена от мед или медна сплав. Медната сплав може да бъде например месинг.
Сърцевината 2 (виж фигури 3, 4) е направено така, че има предна част 11 и централна част 12.
Предната част 11 е направена така, че да има формата на конус.
Централната част 12 е направена така, че да има формата на цилиндър.
Съгласно едно изпълнение на техническото решение сърцевината 2 може да бъде направена от материал, който има относително висока твърдост и висока якост. Пример за материал с висока твърдост и висока якост, от който може да бъде направена сърцевината, е закалена стомана, волфрам или волфрамов карбид.
Риза 3 (вижте фигури 3, 4) е направена така, че да има формата на пръстен.
Съгласно едно изпълнение на техническото решение, ризата 3 може да бъде, изработена от олово или оловна сплав.
Съгласно техническото решение сърцевината 2 е разположена в черупката 1 така (виж фигури 3, 4), че: крайната стена на централната част 12 е разположена близо до вътрешната повърхност на дъното 5; между повърхността на предната част 11 и вътрешната повърхност на стената на предната част 6 има кухина;
има междина между повърхността на страничната стена на централната част 12 и вътрешната повърхност на страничната стена 4.
В междината между повърхността на страничната стена на централната част 12 и вътрешната повърхност на страничната стена 4 има риза 3 (вижте фигури 3, 4). Ризата 3 е разположена така, че външната повърхност ризата 3, направена под формата на пръстен, е в контакт с вътрешната повърхност на страничната стена 4 и вътрешната повърхност на ризата 3 е в контакт с повърхността на страничната стена на централната част 12.
Функцията на ризата 3 е да увеличи теглото на куршума и да придаде определен желан баланс на куршума, за да осигури така необходимото свойство на боеприпаса като точността на огъня.
Основната конструктивна характеристика на техническото решение е такава конструкция на черупката 1 и сърцевината 2 и разположението на сърцевината 2 в черупката 1, което води до образуване между повърхността на предната част 11 и вътрешната повърхност на стената на предната част 6 на кухината. Същевременно техническото решение предвижда два възможни различни варианта на сърцевината 2, които при наличието на посочената кухина се различават по взаимното разположение на върха на конуса на предната част 11 и горната част на конуса на първата част 9. Съгласно първото изпълнение на сърцевината 2 (вижте фигура 3), сърцевината 2 е направена по такъв начин, че върхът на конуса на предната част 11 достига върха на конуса на първата част 9. Съгласно втората версия на сърцевината 2 (виж фигура 4), сърцевината 2 е направена по такъв начин, че върхът на конуса на предната част 11 е на разстояние от върха на конус на първата част 9.
Конструктивните характеристики на описаното по-горе техническо решение водят до факта, че когато бронебоен куршум се сблъска с балистична защита поради наличието на кухина под предната част 6 на страничната стена 4 на черупката 1, първо предната част 6 на страничната стена е смачкана 4 черупки 1, което води до загуба на част от кинетичната енергия на бронебойния куршум. Следва контакт с балистичната защита на сърцевината 2 и проникване на сърцевината 2 на балистичната защита, последвано от проникване на бронебойния куршум през балистичната защита. Когато бронебоен куршум проникне през балистичната защита, предната част 6 на страничната стена 4 на черупката 1 се отваря, а след проникването на бронебойния куршум през балистичната защита, това отваряне предната част 6 на страничната стена 4 на черупката 1 увеличава напречната площ на бронебоен куршум, което от своя страна увеличава заперепонното действие на такъв бронебоен куршум. Освен това, бронебоен куршум с увеличена напречна площ прониква в човешкото тяло - в същото време, поради увеличената напречна площ на бронебойния куршум, бронебойният куршум в човешкото тяло се забавя, което води до значителни наранявания на човека. По този начин, според техническото решение, бронебойният куршум има висока способност да прониква в балистична защита и в същото време няма ефект на свръхпроникване и в същото време показва по-висока ефективност при поразяване на живата сила на противника, нанасяйки повече рани на човек от бронебоен куршум от прототипа.
Техническият резултат, постигнат със заявеното техническо решение:
- поради някои конструктивни характеристики на изпълнението в заявеното техническо решение на такива структурни елементи като черупката 1 и сърцевината 2, което води до присъствието вътре в черупката 1 между повърхността на предната част 11 на сърцевината 2 и вътрешната повърхност на стената на предната част 6 на черупката 1 на кухината, води до свиване и отваряне на предната част 6 на обвивката 1, и увеличаване на напречната площ на бронебойния куршум, когато бронебойният куршум проникне през балистичната защита;
- при смачкване и отваряне на предната част 6 на черупката 1, при проникване на бронебоен куршум през балистичната защита се губи част от кинетичната енергия на бронебойния куршум, което от своя страна води до липсата на ефекта на свръх проникване в бронебойния куршум, който е пробил балистичната защита;
- увеличаване на напречната площ и намаляване на кинетичната енергия в бронебойния куршум след проникването на бронебойния куршум през балистичната защита води до спиране на бронебойния куршум в човешкото тяло и значителни наранявания на човек, което повишава ефективността на поразяване на живата сила на противника.
Описаните примери за изпълнение на техническото решение илюстрират само техническото решение, но не го ограничават.

Claims (1)

  1. Бронебоен куршум, който съдържа черупка (1), вътре в която има сърцевина (2) и риза (3), характеризиращ се с това, че черупката (1) е изцяло метална и има странична стена (4) и дъно (5), докато страничната стена (4) се състои от предна част (6), централна част (7) и задна част (8), като предната част (6) е комбинация на първата част (9) и втората част (10), където първата част (9) има формата на кух конус, а втората част (10) има огидна форма, централната част (7) има форма на кух цилиндър, задната част (8) има форма на огив, дъното (5) има форма на диск, а посочените части на страничната стена (4) и дъното (5) са свързани помежду си, така че първата част (9) е свързана с втората част (10), втората част (10) е свързана с първата част (9) и централната част (7), централната част (7) е свързана с втора част (10) и задната част (8), задната част (8) е свързана с централната част (7) и дъното (5), дъното (5) е свързано със задната част (8), сърцевината (2) се състои от предната част (11) и централната част (12), освен това предната част (11) има формата на конус, централната част (12) има формата на цилиндър, риза (3) има формата на пръстен, докато сърцевината (2) и ризата (3) са разположени в черупката (1), така че крайната стена на централната част (12) е разположена близо до вътрешната повърхност на дъното (5), има кухина между повърхността на предната част (11) и вътрешната повърхност на стената на предната част (6), между повърхността на страничната стена на централната част (12) и вътрешната повърхност на страничната стена (4) има празнина, в която е разположена ризата (3), а ризата (3) е разположена така, че външната повърхност на ризата (3) е в контакт с вътрешната повърхност на страничната стена (4), вътрешната повърхност на ризата (3) е в контакт с повърхността на страничната стена на централната част (12).
BG5854U 2023-10-10 2023-10-10 Бронебойни куршуми BG4609U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5854U BG4609U1 (bg) 2023-10-10 2023-10-10 Бронебойни куршуми

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5854U BG4609U1 (bg) 2023-10-10 2023-10-10 Бронебойни куршуми

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4609U1 true BG4609U1 (bg) 2023-12-29

Family

ID=89903758

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5854U BG4609U1 (bg) 2023-10-10 2023-10-10 Бронебойни куршуми

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4609U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6581522B1 (en) Projectile
US5133261A (en) Devel small arms bullet
US6973879B1 (en) Monolithic high incapacitation small arms projectile
US4648324A (en) Projectile with enhanced target penetrating power
US20220221259A1 (en) Penetrator, use of a penetrator, and projectile
Farjo et al. Ballistics and mechanisms of tissue wounding
KR100434785B1 (ko) 소형 화기 시스템
US10436557B2 (en) Armor-piercing projectile
US5092246A (en) Small arms ammunition
BELLAMY et al. THE WEAPONS OF
RU2148244C1 (ru) Снаряд с готовыми поражающими элементами
BG4609U1 (bg) Бронебойни куршуми
RU2500976C1 (ru) Надкалиберная пучковая граната "торопа" к ручному гранатомету, предназначенная для поражения вертолетов
RU2219479C2 (ru) Пуля
US20170205214A1 (en) Dual-mode Projectile
CN113686207A (zh) 一种横向爆裂的穿甲复合子弹头
RU17610U1 (ru) Патрон для личного огнестрельного оружия и бронебойная пуля для него
RU2084812C1 (ru) Бронебойная пуля
US20190120603A1 (en) Projectile with radial grooves
RU2809501C1 (ru) Патрон стрелкового оружия повышенной пробиваемости
RU2710241C1 (ru) Патрон с уменьшенной скоростью пули
RU207328U1 (ru) Снаряд бронебойный подкалиберный с энергоимпульсом подкалиберному сердечнику взрывчатым веществом в глухом канале поддона
Helliker Ballistic threats: bullets and fragments
RU2087843C1 (ru) Пуля охотничьего патрона для нарезного оружия (варианты)
RU2244246C2 (ru) Бронебойная пуля