BG4467U1 - Пластмасова гилза за артилерийски изстрели - Google Patents

Пластмасова гилза за артилерийски изстрели Download PDF

Info

Publication number
BG4467U1
BG4467U1 BG5689U BG568923U BG4467U1 BG 4467 U1 BG4467 U1 BG 4467U1 BG 5689 U BG5689 U BG 5689U BG 568923 U BG568923 U BG 568923U BG 4467 U1 BG4467 U1 BG 4467U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
metal bottom
plastic
diameter
sleeve
artillery
Prior art date
Application number
BG5689U
Other languages
English (en)
Inventor
Добрин Иванов
Иванов Иванов Добрин
Станчо Петков
Петков Петков Станчо
Original Assignee
"Трансармъри" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Трансармъри" Оод filed Critical "Трансармъри" Оод
Priority to BG5689U priority Critical patent/BG4467U1/bg
Publication of BG4467U1 publication Critical patent/BG4467U1/bg

Links

Landscapes

  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася към боеприпасите, в частност към конструкциите на сборни артилерийските гилзи и може да намери широко приложение при производството на сборни гилзи с пластмасов корпус за артилерийски изстрели с разделно-гилзово и унитарно зареждане. Пластмасовата гилза, съдържаща пластмасов корпус (3), метално дъно (1) с резбови сектор на изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно (1), в което са монтирани притискащ крепежен пръстен (4) и уплътнителна подложка (5), като вътрешното пространство на пластмасовия корпус (3) е предназначено за поставяне на изхвърлящ заряд.

Description

Полезният модел се отнася към боеприпасите, в частност към конструкциите на сборни артилерийските гилзи и може да намери широко приложение при производството на сборни гилзи с пластмасов корпус за артилерийски изстрели с разделно-гилзово и унитарно зареждане.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е сборна артилерийска гилза, приложима за изстрелите с разделно-гилзово зареждане US 2564695, състояща се от корпус, свързан неподвижно с метално дъно, като корпусът е изпълнен от листова пластмаса с разрязани краища, по вътрешната повърхност на който са оформени специално изпълнени канавки.
От практиката е установено, че при стрелба със снаряди, развиващи налягане повече от 2000 kg/ст2 се наблюдава недостатъчна якост на връзката между корпуса и металното дъно, изразяваща се в разединяване на връзката между корпуса и металното дъно, придружено с изтичане на барутни газове, което изключва възможността за екстракция (изхвърляне, изваждане) на цялата гилза. Друг недостатък на описаната артилерийска гилза е неправилно избраната геометрия на свързването между корпуса и металното дъно, в резултат на което при продължително съхранение може да се получи овлажняване на барутния заряд, което води до влошаване на балистичните характеристики на заряда при произвеждане на изстрел.
Известна е патентна публикация US 3170401, в която е разкрита конструкция на сборна гилза, състояща се от пластмасов корпус, пластмасов уплътнителен пръстен и фиксатор. Недостатък на известната гилза ограничената и ефективност при стрелба при отрицателни температури (-50°С), като при не големи налягания, в диапазона от 1500 кдс/ст2 - 3000 кдс/ст2 взаимното разположение на елементите не осигурява необходимото уплътняване на барутните газове.
Проведените практически изследвания показват, че температурният коефициент на линейно разширение на пластмасата е по-голям от този на коефициента на разширение на метала, от който е направено металното дъно. В резултат на това, при ниски температури, до минус 50°С се наблюдава значителна хлабина между пластмасовия уплътнител и стените на камерата на гилзата, в която се съдържа взривното вещество.
При произвеждане на изстрел, под действието на налягането на барутните газове се деформира пластмасовия уплътнител, но времето за компенсиране на хлабината от пластмасовия уплътнител е повече от времето за преминаване на барутните газове от гилзата на уплътнителя и в резултат на това протича процес на изтичане на барутните газове в затвора на оръдието, което е недопустимо. Но при невисоки налягания на барутните газове (1500 - 3000 кдс/ст2) се формира недостатъчно усилие за пластична деформация на горната част на металното дъно, по-специално в границите на хлабината между металното дъно и камерата на гилзата, при което не се осигурява необходимото уплътняване на корпуса и дъното в областта на свързването им.
Известна е патентна публикация US 3026802, отнасяща се до конструкция на сборна артилерийска гилза, съдържаща метално дъно с централно разположен капсул, при което споменатото дъно е свързано с цилиндричен корпус от пластмаса, като е предвиден метален притискащ пръстен, който осигурява плътност на мястото на свързване на пластмасовият корпус и металното дъно. Допълнително якостта на конструкцията на гилзата се обезпечава с помощта на пръстен, разположен на външната повърхност на стените на капсула.
При стрелба в условията с повишено налягане на барутните газове от полуавтоматично оръдие, както и при малки ъгли на възвишение на ствола, когато енергията на клина на затвора на оръдието достигне максимум, якостта на конструкцията на гилзата се оказва недостатъчна, т. е. има случаи на обръщане на корпуса спрямо металното дъно, което довежда до непълна екстракция на гилзата, протичащо с придружаващите го изтичане на барутни газове, които се отличават с високо налягане и температура, което съответно довежда до излизане от строя на стрелящия механизъм на оръдието.
Известна е патентна публикация RU 2243487, в която е описана сборна артилерийска гилза, състояща се от метално дъно, свързано с пластмасов корпус, като са предвидени притискащ пръстен и каучукова подложка, чието предназначение е да се осигури необходимото уплътняване между корпуса и металното дъно. Описаното техническо решение позволява сборната гилза да се използва при артилерийските оръдия с налягане от 350 MPa до 500 МРа.
Описаната сборна артилерийска гилза обезпечава постигането на споменатият технически резултат при използването й, като изискуемите якостни характеристики на нейните съставни части са постигнати за сметка на прилагане на подходящо конструктивно оразмеряване и оптимизиране на оптималните отношения на размерите между пластмасовия корпус, металното дъно и дънната част на гилзата. Практиката на извършване на изстрели с описаната конструкция на сборна гилза показват, че при отработването на съставни гилзи с пластмасов корпус за артилерийски системи с калибър 152 mm и по-големи, не могат да се постигнат високи балистични характеристики, което се дължи основно на обстоятелството, че след екстракция се нарушава целостта на конструкцията на гилзата, с което се определя ограничение за многократно използване на гилзите, както и че не се гарантира надеждна екстракция от полуавтоматични оръдия.
Известна е съставна артилерийска гилза, описана в RU 2148241 състояща се от метално дъно, като централно дъното е изпълнено с цилиндрично оформена издатина, в която е оформен степенен отвор за монтаж на капсул, при което във вътрешната част на металното дъно е разположена долната част на пластмасов корпус. Върху дъното на пластмасовият корпус е поместен уплътнителен крепежен пръстен, притиснат от гайка, фиксирана върху издадената част на металното дъно и херметична подложка, разположена между дъното на пластмасовият корпус и долната повърхност на крепежния пръстен.
Описаните елементи и взаимното им разположение осигурява херметичност на свързването на металното дъно и пластмасовият корпус, както и поддържа здравината на връзката между пластмасовия корпус и металното дъно при условия на изстрел с повишено налягане на прахови газове от полуавтоматични пушки, при малки ъгли на кота на цевта. Описаната гилза е подходяща да се използва предимно за артилерийски системи с разделно гилзово зареждане, среден калибър и преди всичко към гаубици.
Едни от основните изисквания към сборните артилерийски гилзи с пластмасов корпус са обезпечаване на здравината на дъното на гилзата и корпуса при изстрел, надеждна екстракция и многократно повторно използване. Особеността на тези гилзи се състои в това, че те се използват за комплектоване на изстрели към мощни оръдия с голям калибър, работещи при значително големи налягания в канала на цевта.
Техническа същност на полезния модел
Предвид на изложеното известно състояние на техниката в разглежданата област, задача на полезния модел е да се предложи сборна артилерийска гилза, подходяща за комплектоването на изстрели за гаубични и артилерийски системи с високи балистични характеристики и работно налягане повече от 500 МРа, като осигурява гарантирана здравина на свързването на металното дъно с корпуса на гилзата, надеждност на възпламеняване на изхвърлящият заряд и запазване целостта на конструкцията на гилзата при стрелба и след екстракция. Друга задача на полезния модел е да се предложи сборна гилза, отличаваща се с гарантирана екстракция на изстреляната гилза, както и надеждно уплътняване, обтюрация на барутните газове при изстрел, включително и възможност за многократно използване на гилзата.
Задачата се решава със пластмасова гилза за артилерийски изстрели, съдържаща метално дъно и свързан неподвижно към него пластмасов корпус, като централно в металното дъно е изработена изпъкнала цилиндрична част, в която е оформен степенен отвор, при което във вътрешната част на дъното на пластмасовият корпус е поместен крепежен пръстен, а между външната страна на дъното на пластмасовия корпус и вътрешната част на металното дъно е поместена уплътнителна подложка 1.
Съгласно полезния модел металното дъно са оформени най-малко два глухи отвора, с диаметър, равен на 0,1 до 0,25 от диаметъра на металното дъно и дълбочина от 0,35 до 0.5 от дебелината на дъното на металното дъно, а в дъното на пластмасовият корпус са оформени най-малко два изпъкнали, фиксиращи елемента, с диаметър, равен на 0,1 до 0,25 от диаметъра на металното дъно, като глухите отвори и изпъкналите фиксиращи елементи съответстват по форма, размери и разположение, при което в изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно е изпълнен резбови сектор, с максимален диаметър на резбата на резбовия сектор Dмаkс, а диаметърът d на степенния отвор е изпълнен с размер, в границите от 0,42 до 0,68 от минималният диаметър на резбата на резбовия сектор Dmuh.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на гилзата, обект на полезния модел, външният диаметър на притискащият крепежен пръстен се отнася към диаметъра на металното дъно в съотношение от 0,66 до 0,87, а дебелината на притискащият крепежен пръстен е равна на 0,35 до 0,7 от дебелината на металното дъно на гилзата.
Притискащият крепежен пръстен е изпълнен с централен резбови отвор, с размер, съответстващ на резбовият сектор, изпълнен по изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно, с диаметър D, като радиално в притискащият крепежен пръстен са изпълнени най-малко два технологични отвора.
Съгласно едно вариантно изпълнение на сборната гилза, на вътрешната повърхност на дъното на металното дъно са оформени четири глухи отвори, а на дъното на пластмасовия корпус са оформени четири, радиално разположени изпъкнали цилиндрични издатини, като отворите и издатините са изпълнени с размери, форма и разположение, идентични на посочените вече при изпълнение на гилзата с два глухи отвора в металното дъно и две издатини в пластмасовият корпус.
За предпочитане е външният радиус R, прилягащ на образуващата на страничната повърхност на пластмасовия корпус с неговото дъно е изпълнен с радиус от 0,6 - 1,3 спрямо вътрешният радиус R^m на металното дъно.
Съгласно едно вариантно изпълнение на гилзата, по вътрешната повърхност на пластмасовият корпус е нанесено антистатично покритие от графит.
Съгласно друго вариантно изпълнение корпусът на гилзата е изработен от пластмаса, в състава на която се съдържа антистатично вещество.
При вариантни изпълнение на гилзата по металните детайли е нанесено защитно цинково-фосфатно или хромово покритие, с дебелина не по-малко от 7 ткт.
Корпусът на гилзата е изработен от полиетилен с ниско налягане и висока плътност.
При едно вариантно изпълнение на гилзата, обект на полезния модел е подходящо да се монтира допълнителен втори притискащ крепежен пръстен, а върху него е разположен пластмасов капак с най-малко един уплътнителен пръстен и фиксатор.
Пластмасовата гилза, обект на полезния модел се отличава с подобрена конструкция, дължаща се основно на ефективното конструктивно решение по отношение на херметизацията при свързването на двата основни елемента - метално дъно и корпус на гилзата, като по този начин се постига дългосрочно съхранение на херметичността на изхвърлящият заряд, разположен във вътрешността на гилзата, както и запазване на балистичните характеристики на изхвърлящият заряд, като го предпазва от влиянието и въздействието на външни фактори при продължително съхранение и служебно обръщение.
Техническото решение за използването на пластмаса в качеството на конструкционен материал за корпуса на гилзата, позволява да се избегне от образуването на значителни крайни натоварвания между корпуса на гилзата и камерата на оръдието, което значително облекчава нейната екстракция след изстрел. Едновременно с това използването на обикновени материали в конструкцията на гилзата - пластмаса и конструкционни стомани за металното дъно позволяват да се организира производството на такива гилзи, без при това да е необходимо използване на тежко пресово оборудване, като съвременно се постигат високи технико-икономически показатели.
В настоящото време производителите насочват усилията си към конструктивното усъвършенстване на артилерийските изстрели, с което се цели увеличаване на дистанцията, подобряване на групираноста на стрелбата и повишаване на експлоатационните характеристики.
Във връзка с това, към артилерийските гилзи се поставят повишени изисквания по обезпечаване на якост и цялостност на конструкцията, херметичността на барутния изхвърлящ заряд, надеждността на екстракцията и възможността на изработването на конструкцията от не скъпи и широко разпространени конструкционни материали.
Изпълнението на херметизиращото устройство във вид на пластмасов капак с каучукови уплътнителни пръстени и фиксатор, гарантиращ защитата на изхвърлящият заряд от външно въздействие при крайно неблагоприятни условия на бойно използване, транспортиране и експлоатация, нанасянето на пластмасовия корпус на гилзата на слой от графит, който напълно изключва възможността за натрупване на зарад от статично електричество, който при определени условия може да инициира възпламеняване на изхвърлящият заряд, поместен в сборната гилза, опакована в хартия и поставена в транспортна опаковка, което позволява да се предпази от въздействието на външни фактори при транспортиране и съхранение.
Пояснение на приложените фигури
Едно примерно изпълнение на сборната гилза, обект на полезния модел е представено на придружаващите описанието чертежи, където:
Фигура 1 - общ вид на сборна артилерийска гилза, обект на полезния модел.
Фигура 2 - общ вид на пластмасов корпус на сборна артилерийска гилза в частен случай на изпълнение, обект на полезния модел.
Пример за изпълнение на полезния модел
Сборна гилза съгласно полезния модел се състои от метално дъно 1, с централно оформена по оста изпъкнала цилиндрична част с вътрешна резба, предназначено за присъединяване на средство за възпламеняване, при което към металното дъно е монтиран неподвижно пластмасов корпус 3, с разположени по дъното на корпуса 3 еластична уплътняваща подложка 2 и закрепен над нея притискащ крепежен пръстен 4.
На дъното на пластмасовия корпус са оформени най-малко две, радиално разположени изпъкнали цилиндрични издатини, с диаметър от 0,1 до 0,25 от диаметъра на металното дъно 1. В представеното примерно изпълнение на гилзата съгласно полезния модел, по вътрешната повърхност на дъното на пластмасовия корпус 3 са оформени две, изпъкнали цилиндрични повърхности 6, с диаметър равен на 0,18 от диаметъра на металното дъно 1.
По вътрешната повърхност на дъното на металното дъно 1 са оформени два глухи отвора с диаметър, равен на 0,18 от диаметъра на металното дъно 1, като дълбочината на отворите е 0,42 от дебелината на металното дъно 1. Формата, размерите и разположението на споменатите издатини съответства напълно на глухите отвори, изпълнени по дъното на вътрешния профил на металното дъно.
Максималният диаметър Пмакс на резбата на резбовия сектор в изпъкналата цилиндрична част на металното дъно 1, оформена за целите на монтиране на притискащият крепежен пръстен 4 в металното дъно 1 е 0,35 от минималният диаметър d на резбата за закрепване на средството за взривяване, в случая капсулна втулка, непоказана на фигурите.
Максималният диаметър DMaKC на резбата на резбовия сектор в изпъкналата цилиндрична част на металното дъно 1 е подходящо да бъде в границите от 0,4 до 0,75 от минималният диаметър на изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхност на металното дъно (мястото за монтирането на капсулната втулка), което обезпечава съхранение, якост и цялост на изпъкналата част на металното дъно, като се гарантира надеждна екстракция на стреляната гилза, при което се изключва възможността от деформиране под действието на барутните газове на средството на възпламеняване на резбовото гнездо. Диаметърът на отвора за завиване на капсулната втулка е в границите от 0,55 на минималният диаметъра Dmuh на резбата на резбовия сектор от изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина металното дъно 1. На фигура 1 е показан само отворът за капсулната втулка, която не е показана, като отделен елемент, доколкото не е обект на предложената гилза.
За предпочитане е максималният диаметър Dмаkс на резбата на резбовия сектор в изпъкналата цилиндрична част на външната повърхнина на металното дъно, предназначена за монтиране на притискащият крепежен пръстен да е изпълнена в границите от 1,3 до 1,42 от минималният диаметър на резбата за завиване на капсулната втулка.
Съгласно едно предпочитано изпълнение корпусът 3 на гилзата е изработен от пластмаса, в чиито състав се съдържа антистатично вещество, осигуряващо предотвратяването на появата на електрически разряд от статично електричество при триенето на елементите вътре в гилзата, например торбичките с изхвърлящ заряд, поместени в стените на гилзата.
За предпочитане е корпусът 3 на гилзата да е изработен от полиетилен с висока плътност, получаван при суспензионен и газофазен методи, чрез полимеризация на етилена при ниско налягане.
Корпусът на гилзата 3 може е изработен от пластмаса, в чиито състав е добавено от 3 до 5% антистатично вещество. Такава добавка предотвратява появата на електрически разряд от статично електричество, каквото обикновено възниква при триене на елементите вътре в гилзата, например торбички с изхвърлящ заряд, по точно в стените на гилзата.
Подходящо е да се уточни, че прибавената антистатична добавка към пластмасата на корпуса 3 „мигрира“ към повърхността на корпуса, което се дължи на относителната несъвместимост с полимера, като се създава проводим слой, чрез абсорбация на атмосферна влага.
Антистатичната добавка може да се използва при производството на пластмасовия корпус 3 чрез различни методи за изработка, като леене под налягане или отливки, като при прилагането му се наблюдава мигновенен и дълготраен ефект, дългосрочни антистатични свойства, ефективност при ниска влажност, но също така по-ясно изразено ниско съпротивление, получаващо се чрез използването на вещества на базата на амините.
При изработването на пластмасовият корпус 3 с антистатична добавка, температурата на процеса не трябва да превишава 250°С, за да се избегне разграждане или влошаване на свойствата на антистатичните филми, които могат да бъдат повлияни и от други съставки във филма, например други „мигриращи“ добавки, като плъзгащи вещества, довеждащи до мазни повърхности и промяна на антистатичния ефект.
При едно вариантно изпълнение на пластмасовата гилза притискащият крепежен пръстен 4 е изпълнен с външен диаметър, представляващ 0,77 от диаметъра на металното дъно 1. Дебелината на притискащият крепежен пръстен 4 е равна на 0,55 от дебелината на металното дъно 1, като при тези параметри се осигурява необходимата твърдост на притискащият крепежен пръстен 4, съответно се обезпечава твърдост и цялостност на съединението на пластмасовия корпус 3 на гилзата с металното дъно 1. Такава твърдост е особено необходима в условията на енергичната екстракция на изстреляната гилза при малки ъгли на възвишения на ствола, когато енергията на откатните устройства на оръдието е значителна, и като следствие - скоростта на екстракция на изстреляната гилза достига своето максимално значение.
Притискащият крепежен пръстен 4 е изпълнен с централен резбови отвор, с диаметър D, определен така, че притискащият крепежен пръстен 4 се завива и фиксира неподвижно към изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно 1. Радиално на притискащият крепежен пръстен 4 са оформени най-малко два, за предпочитане четири технологични отвора 5, предназначени за затягане на пластмасовия корпус 3 към металното дъно 1.
Подходящо е радиуса на свързване на образуващата на външната цилиндрична повърхност на притискащият крепежен пръстен 4 с неговата дънна повърхност е равен на 0,9 от вътрешния радиус на металното дъно 1.
Изпълнението на външният радиус R, прилягащ на образуващата на страничната повърхност на пластмасовият корпус 3 с неговата дънна повърхност е равен на 1,2 от вътрешният радиус на металното дъно 1.
Подходящо е да се обърне внимание на обстоятелството, че при изпълнение на прилягащият радиус на външната образуваща повърхност на пластмасовия корпус 3 с дъното, т. е. с радиус по-малък от 0,6 от вътрешният радиус на металното дъно 1, при това изпълнение рязко се намалява контактната площ на прилягащите повърхности на пластмасовия корпус 3 и металното дъно 1 с еластичната уплътняваща подложка 2, вследствие на което не може да се обезпечи необходимата херметичност на свързването между металното дъно 1 и пластмасовият корпус 3.
При изпълнение на външния радиус R прилягащ на образуваща повърхност на корпуса 3 с дъното, т. е. с радиус по-голям от 1,8 от вътрешния радиус на металното дъно 1, контактната площ на прилягащите повърхности между пластмасовия корпус 3 и металното дъно 1 и еластичната уплътняваща подложка 2 значително се увеличава. При това изпълнение не се обезпечава равномерна деформация на металното дъно 1 с еластичната уплътняваща подложка 2, в резултат на което отново не може да се постигне необходимата гарантирана херметичност на съединението между металното дъно 1 корпуса 3.
За предпочитане е максималния диаметър на отвора за присъединяване на капсулна втулка да е в границите от 0,22 от 0,93 от минималния диаметър на изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно, което позволява да се обезпечи надеждно и равномерно възпламеняване на изхвърлящият заряд, разположен в гилзата и да съхрани якостта в горната част в резбата на металното дъно.
Изпълнението на максималният диаметър на отвора за присъединяване на капсулна втулка, например по-малко от 0,22 от минималния диаметър на изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно затруднява разпространението на форсирането на огъня от средството за възпламеняване към изхвърлящият заряд, което предизвиква неравномерност на неговото възпламеняване, съпроводено с високо налягане на барутните газове зад границата на допустимото. Това явление довежда до увеличаване на радиалната деформация на стените на металното дъно и камерата на оръдието, респективно води до образуването на значителни радиални затягания между стените на металното дъно и камерата на оръдието и произтичащата от това невъзможност за екстракция на стреляната гилза.
Изпълнението на максималният диаметър на отвора за присъединяване на капсулната втулка, например повече от 0,93 от минималния диаметър на изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхност на металното дъно 1, предизвиква в момент на сработването на средствата за възпламеняване разрушаване на изпъкналата част на металното дъно 1, което изключва многократното използване на изстреляната гилза, следствие на неравномерността на разпределението на градиента на налягането във вътрешната повърхнина на корпуса на гилзата и намаляване на дебелината на стената на горният край на изпъкналата част на металното дъно.
В едно вариантно изпълнение на гилзата съгласно полезния модел, непоказано на фигурите, гилзата съдържа втори притискащ крепежен пръстен 4, осигуряващ по-висока надеждност на съединението на пластмасовия корпус 3 с металното дъно 1. Това изпълнение е подходящо за гилзи, използвани при условия на функциониране в оръдия с висок темп на стрелбата и автоматична система за доставяне на гилзата със заряда в камерата на оръдието.
Гореописаната сборна артилерийска гилза, работи по следният начин: Изпъкналите цилиндрични части 6 на корпуса 3 се поместват и фиксират в глухите отвори на металното дъно 1, като между тях се поставя еластичната уплътнителна подложка 2, и при така оформената сглобка се монтира притискащият крепежен пръстен 4, който се завива посредством радиалните технологични отвори 5 с помощта на специализиран ключ, с определено усилие на затягане, към изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина D на металното дъно 1.
Сборната гилза с изхвърлящият барутен заряд се поставя в камерата на оръдието.
След сработване на капсулната втулка, протича възпламеняване и пълно изгаряне на изхвърлящият заряд. Налягането на барутните газове, въздействат на стените на пластмасовия корпус 3, като предизвикват радиални деформации на стените на металното дъно 1. При това, протича едновременно деформиране на среза на металното дъно 1, като едновременно се създават благоприятни условия за взаимодействие на металното дъното 1 и пластмасовия корпус 3 с обезпечаване на напречна якост на последният.
Стените на изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно 1, с диаметър D, се деформират еластично, като се запазва неговата якост и се препятстват деформирането на средствата за възпламеняване на барутните газове и се изключва възможността за изтичане(прорив) на барутни газове в камерата на затвора на оръдието. По този начин се осигурява гарантирана екстракция на гилзата след изстрела, както и възможност за многократно използване на изстреляните гилзи.
В процеса на произвеждане на изстрел, дънната част на металното дъно 1, претърпява радиални еластично-пластични деформации, без при това да се образуват значителни крайни заклинвания между външната повърхност на металното дъно 1 и камерата на оръдието, което осигурява необходимата надеждност при екстракция на стреляната гилза. Пластмасовият корпус 3 се деформира в процеса на изстрел, без образуване на пукнатини, благодарение на оптималната степен на деформация на стените, което осигурява целостта на конструкцията.
Изпълняването на гилзата в съответствие с полезния модел повишава надеждността при нейното функциониране в състава на артилерийски изстрел и като следствие, ефективността на стрелбата като цяло.
Полезният модел може да бъде използван при разработването на различни типове артилерийски гилзи. Списък на използваните обозначения
1. Дъно;
2. Еластична уплътняваща подложка;
3. Пластмасов корпус;
4. Притискащ крепежен пръстен;
5. Радиални технологични отвори за затягане на крепежния пръстен;
6. Изпъкнали цилиндрични повърхности от 2 до 4 бр. на дъното на корпуса на гилзата;
D - диаметър на изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на метално дъно;
d - диаметър на гнездото за завиване на средството за възпламеняване (капсудна втулка);
R - външен радиус, прилягащ на образуващата на страничната повърхност на пластмасовия корпус.

Claims (1)

  1. Пластмасова гилза за артилерийски изстрели, съдържаща метално дъно и свързан неподвижно към него пластмасов корпус, като централно на вътрешната повърхнина на металното дъно е изпълнена изпъкнала цилиндрична част, в която е оформен степенен отвор, при което във вътрешната част на дъното на пластмасовият корпус е поместен крепежен пръстен, а между външната страна на дъното на пластмасовия корпус и вътрешната част на металното дъно е поместена уплътнителна подложка, характеризираща се с това, че в металното дъно (1) са оформени най-малко два глухи отвора, с диаметър, равен на 0,1 до 0,25 от диаметъра на металното дъно (1) и дълбочина от 0,35 до 0.5 от дебелината на дъното на металното дъно (1), а в дъното на пластмасовият корпус (3) са оформени най-малко два изпъкнали, фиксиращи елемента (6), с диаметър, равен на 0,1 до 0,25 от диаметъра на металното дъно (1), като глухите отвори и изпъкналите фиксиращи елементи съответстват по форма, размери и разположение, при което в изпъкналата цилиндрична част на вътрешната повърхнина на металното дъно (1) е изпълнен резбови сектор, с максимален диаметър на резбата на резбовия сектор Dмакс, а диаметърът d на степенния отвор е изпълнен с размер, в границите от 0,42 до 0,68 от минималният диаметър на резбата на резбовия сектор Dмин.
BG5689U 2023-03-07 2023-03-07 Пластмасова гилза за артилерийски изстрели BG4467U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5689U BG4467U1 (bg) 2023-03-07 2023-03-07 Пластмасова гилза за артилерийски изстрели

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5689U BG4467U1 (bg) 2023-03-07 2023-03-07 Пластмасова гилза за артилерийски изстрели

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4467U1 true BG4467U1 (bg) 2023-06-30

Family

ID=89119715

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5689U BG4467U1 (bg) 2023-03-07 2023-03-07 Пластмасова гилза за артилерийски изстрели

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4467U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ZA200607556B (en) Safety mechanism for a rifle
US12078464B2 (en) Ammunition cartridge
US7526888B1 (en) Breach plug for muzzleloading rifle
FI84858B (fi) System foer minskning av bromningseffekten pao en artilleriprojektil.
BR9713270A (pt) Canhão para cartuchos alimentados axialmente, com cartuchos de culatra obturando a câmara de culatra e método de fechamento do cano de uma arma de fogo
JP2004526937A5 (bg)
US3882777A (en) Cartridge for firearms
KR102255849B1 (ko) 폴리머 탄약
BG4467U1 (bg) Пластмасова гилза за артилерийски изстрели
US6145440A (en) Training weapon system
RU2441192C2 (ru) Заряд к артиллерийскому орудию
BG67608B1 (bg) Пластмасова гилза за артилерийски изстрели
RU2409800C1 (ru) Сборная артиллерийская гильза
RU2327946C2 (ru) Двухмодульный метательный заряд
RU2734603C1 (ru) Металлопластиковая гильза патрона охотничьего ружья
RU2243487C1 (ru) Сборная артиллерийская гильза
FR2561373A1 (fr) Munition perfectionnee
RU2363912C1 (ru) Заряд к артиллерийскому орудию
US11473883B1 (en) Caseless tapered-bore ammunition and firearm
RU2096727C1 (ru) Сборная артиллерийская гильза и способ ее сборки
RU2722184C1 (ru) Бумажная гильза патрона охотничьего ружья
US20240035789A1 (en) Polymeric cartridge assembly
RU2397433C1 (ru) Гильза для метательного заряда
RU2267740C1 (ru) Способ сборки унитарного выстрела
RU2332631C2 (ru) Универсальный спортивно-охотничий патрон