BG4137U1 - Супресор - Google Patents

Супресор Download PDF

Info

Publication number
BG4137U1
BG4137U1 BG5330U BG533021U BG4137U1 BG 4137 U1 BG4137 U1 BG 4137U1 BG 5330 U BG5330 U BG 5330U BG 533021 U BG533021 U BG 533021U BG 4137 U1 BG4137 U1 BG 4137U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
suppressor
stem
openings
gases
chamber
Prior art date
Application number
BG5330U
Other languages
English (en)
Inventor
Трифон Гидиков
Ганчев Гидиков Трифон
Original Assignee
"Бамекс - 98" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Бамекс - 98" Ад filed Critical "Бамекс - 98" Ад
Priority to BG5330U priority Critical patent/BG4137U1/bg
Publication of BG4137U1 publication Critical patent/BG4137U1/bg

Links

Abstract

Полезния модел се отнася до супресор за нарезно огнестрелно оръжие, известен също като заглушител, който се монтира в предната част на цевта на нарезно огнестрелно оръжие и чието предназначение е да намалява вредното последствие на газовете след излизане (напускане) на куршума от долният срез, при което се постига намаляване на шума и откатът при произвеждане на изстрел. Състои се от цилиндричен корпус, в който е разположено стебло с изпълнени по дължината му радиално разположени дискови прегради (3), чиято дебелина намалява в посока от задният към предният край на супресора, по стеблото са изпълнени множество газови отвори (4), при което отворите от един ред са изместени спрямо отворите от друг ред, а в работните камери между две съседни дискови прегради е поместен шумозаглушителен материал изпълнен, като структуриран пакет (8), представляващ листова мрежа (7), с големина на отворите 0,35 mm и нагъната тип акордеон, поместен в работните камери, оформени между две дискови прегради (3).

Description

Област на техниката
Полезния модел се отнася до супресор за нарезно огнестрелно оръжие, известен също като заглушител, който се монтира в предната част на цевта на нарезно огнестрелно оръжие и чието предназначение е да намалява вредното последействие на газовете след излизане (напускане) на куршума от дулният срез, при което се постига намаляване на шума и откатът при произвеждане на изстрел.
Предшестващо състояние на техниката
Дори и неспециалист в областта на огнестрелното оръжие е добре известно, че при произвеждането дори само на един изстрел се създава силен шум и откат. Тези ефекти (шум и откат) се причиняват от газовете с високо налягане, които излизат от дулото на оръжието непосредствено след куршума. Обикновено, когато огнестрелно оръжие се задейства, изгарянето на барутни заряди в метален корпус осигурява сила на натиск, която ускорява движението на куршума през цевта. Действащата кинетичната енергия причинява движението на куршумът към целта.
Освобождаването на газовете от изгарянето на заряда е придружено с високо ниво на шум и откат. Големината на този шум обикновено е пропорционална на скоростта и налягането на газовете. Независимо от калибърът на оръжията, когато се използват те излъчват вредни нива на шум при произвеждането на изстрел, който довежда до трайно увреждане на слуха и централната нервна система.
За да се намали шумът и откатът при изстрел е необходимо да се намали налягането и скоростта на газовете, които излизат от дулото на оръжието след куршума. Прилагайки известната връзка между налягане и обем, обикновено се търсят конструктивни решения, при които газ с високо налягане да се разшири в корпус на затворен обем, като единият му край е закрепен неподвижно към дулото на оръжието, и другият край на корпуса е практически супресорната част на устройството, където се осигурява разширяване по контролиран начин, при което се постига намаление едновременно на нивото на налягане и скоростта на газовете.
От практиката е известно голямо разнообразие от различни конструктивни решения, предназначени за скоростта на освобождаването при изстрел газове.
Тези устройства са оформени за монтаж върху дулният срез на огнестрелното оръжие (цевта), като се отличават с висока степен на якост. Повечето от тези устройства обикновено се състоят от корпус, в който чрез използването на различни по форма и схема на разполагането им прегради, отвори и канали, през които елементи се насочват и преминават освободените при изстрела газове от барутния заряд.
Анализът на известните патентовани технически решения показва, че за целите на намаляване на налягането на газовете се използват подходящи съчетания на конструктивни елементи, като вътрешни прегради, канали, отвори и решетки, чрез които се формират взаимно свързани работни камери (работни обеми).
Изследванията на известните от пазара супресори показват, че тези конструктивни елементи въздействат освен за намаляване на налягането, едновременно и върху намаляване на температурата на отделяните при изстрела газове, като по този начин се постига благоприятно контролиране на потока от
BG 4137 UI газове, т. е. възможно е да се създадат условия освобождаването на отделените газове през осовият отвор за преминаване на куршума да се извършва за по-дълъг период от време.
Известен е супресор, производство на Recknagel (производствен каталог Март 2019), който се състои от цилиндричен метален корпус във вътрешното пространство, на който е разположено стебло със система от последователно разположени преградни елементи с дискообразна форма и отвори, изпълнени по външната повърхност на стеблото. Когато куршумът и газовете навлязат в корпуса на супресора, системата от дискови прегради действа така, че след преминаването през всяка следваща преграда налягането на газовете започва да намалява, като по този начин се създават условия за контролиране на скоростта на газовете след куршума.
Известен е супресор, описан в ПМ Per. № 3438, състоящ се от корпус, в който е разположено стебло с радиално разположени прегради, чиято дебелина намалява в посока от задният към предният край на супресора. при което по стеблото са изпълнени газови отвори. В задната част на стеблото, по-специално преди сектора с газовите отвори е изпълнен най-малко един фиксиращ отвор, а във вътрешността на стеблото е монтирана сменяема втулка, с вътрешна резба, съответстваща на резбата на съответната цев. По външната и повърхност са оформени два резбови сектора, разделени от канал, при което втулката е поместена в стеблото така, че каналът на втулката съвпада с фиксиращите отвори, в които се завиват фиксиращи елементи до упор. В задната част на стеблото е оформено уширение във вътрешният диаметър на което е оформен канал, с разположен в него прорязан пръстен.
Известна е патентна публикация ЕР 1255959 В1, в която е описан супресор, монтиран към цевта на огнестрелно оръжие с помощта на резбова връзка, оформена вътрешно върху стебло на супресора. Устройството се състои от външен кожух, в който е разположено стебло, с радиално оформени по него дискови елементи, които формират работни камери. Стеблото и дисковите елементи са изпълнени, като едно цяло тяло, при което по дължината на стеблото радиално са изпълнени газови отвори, разположени в работните камери, намиращи се пред дулният срез. Камерите са определени от една външна втулка и една вътрешна втулка, които се простират надлъжно в шумозаглушителя, и множество дискообразни повърхности, които се простират между външната и вътрешни втулки. Дисковите повърхности са подходящо оформени за целта, като неразделни части на вътрешната втулка. Заглушителят съгласно настоящото изобретение за предпочитане е направен от алуминий, като за производството може да се използва и друг подходящ материал като титан, сплав, синтетичен материал и др.
Ефективността на шумозаглушителя може да бъде увеличена чрез запълване на всички или някои от камерите изцяло или частично със заглушаващ материал, като например алуминиев чипс. Чрез такова запълване със звукоизолиращ материал външната периферия на вътрешната втулка между дисковите повърхности трябва да бъде покрита с фина мрежа, например от неръждаема стомана, така че звукоизолиращият материал не може да влезе в отвора през отворите на вътрешната втулка. В зависимост от това към кое огнестрелно оръжие трябва да се адаптира шумозаглушителя, дължината на всяка камера, броят на отворите за улавяне на отделяния газ и разстоянието между вътрешната и външната втулки могат да бъдат променени.
При произвеждане на изстрел, освободените газове преминават през споменатите газови отвори, оформени по дължината на стеблото, при което част от освободените газове се връщат назад през отвори, оформени по дисковите елементи, като постъпват в камерите на супресора, разположени между два дискови 3
BG4137 UI елемента зад дулният срез, след което се връщат към предната част и напускат супресорът през централният му отвор.
При описаното по-горе използване и действие на супресора, от освободените при изстрела газове възникват динамични сили при наличието, на които изделието е подложено на вибрации, в резултат на което се наблюдава разхлабване на резбовата връзка между супресора и цевта на оръжието, което се отразява върху нарушаване на съосието между отвора на цевта и отвора на супресора.
Друг недостатък на известният супресор е запълването на камерите с шумопоглъщагц материал, в случая - с алуминиев чипс. Считаме, че формата на чипса и свободното му разполагане в обема на камерата не осигурява достатъчно ефективен начин за намаляване нивото на контрол върху скорост и температура на газовете, доколкото формата на чипса не позволява да се постигне контролирано запълване на всяка от камерите, което да осигури необходимото ефективно съотношение на обем на камерата: охлаждаща площ и тегло.
Техническа същност на полезния модел
Предвид изложеното по-горе известно ниво на техниката в разглежданата област, задача на полезния модел е да се предложи супресор, който да осигурява значително намаляване на шума и откатът от освобождаваните при изстрел газове, като позволява висок темп на стрелба при запазване на ефективността, както и да се постигне по-голяма дълготрайност на използване на шумозаглушителя между стандартно възприетите периоди за преглед и техническа поддръжка.
Задачата на полезният модел се решава със супресор, състоящ се от цилиндричен корпус, в който е разположено стебло с изпълнени по дължината му радиално разположени дискови прегради, чиято дебелина намалява в посока от задният към предният край на супресора, а по стеблото са изпълнени множество газови отвори, при което отворите от един ред са изместени спрямо отворите от друг ред, а работните камери, оформени между две дискови прегради са запълнени с шумозаглушителен материал.
Съгласно полезния модел в стеблото са изпълнени най-малко два, изместени един спрямо друг затягащи канали, а шумозаглушителният материал в пространството между дисковите прегради представлява охлаждаща мрежа, с големина на отворите от 0,02 - 2,00 mm и оформена в структуриран пакет с пръстеновидна форма, съставен от две нагънати тип акордеон ленти от охлаждаща мрежа, които се пресичат в различни равнини, разположени под ъгъл по-малък от 30°. при което сгьвките на едната са радиално, а на другата са аксиално разположени спрямо оста на камерата. Запълването на обема на всяка камера от структурирания пакет е определено при съотношение - обем 1 mm3: охлаждаема площ 1 mm2 от 1:1 до 1:1,4.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на полезният модел затягащите канали са три и са разположени симетрично по стеблото, каналите са разположени под ъгъл спрямо оста от 10-45 градуса.
Съгласно едно предпочитано изпълнение всяка камера е запълнена със охлаждаща мрежа. Съгласно друго предпочитано изпълнение с охлаждаща мрежа са запълнени само първите три камери (отзад напред).
Съгласно едно друго изпълнение на супресора първите три работни камери са запълнени с охлаждаща мрежа с отвори 0,20 - 0,55, а следващите работни камери са запълнени с охлаждаща мрежа с отвори 0,55 1,00 mm.
BG 4137 UI
В едно предпочитано изпълнение на супресора, в обема на всяка камера е поместен структуриран пакет, изпълнен от вълнообразно нагъната лента от охлаждаща мрежа, с нагъната триъгълна форма, разположена в една равнина.
В едно предпочитано изпълнение на супресора, охлаждащата мрежа е изпълнена от нагъната триъгълна форма.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на супресорът запълването на обема на камерите се извършва при спазване на съотношението „обем на камерата: площ на мрежата“ е 1 mm3: 1,4 mm.
За предпочитане е охлаждащата мрежа да е изпълнена от материал, като хромникелова стомана, титан или друг материал, осигуряващ висока топлопроводимост, жароустойчив. пасивен към химически агресивна среда.
Съгласно едно вариантно изпълнение на супресора над охлаждащата мрежа, положена в обема на камерата е положен лентов елемент от мрежа с ширина, равна на разстоянието между две съседни прегради.
Супресорът съгласно полезния модел, се отличава с ефективна в техническо и технологично отношение конструкция. Конструктивно цилиндричното стебло е изпълнено така, че при напускане на газовете през затягащите канали се създава въртящ момент, действащ върху тялото на сепаратора, чиято големина се определя от ъгъла на затягащите канали спрямо оста, както и от размерите и площта на стените на затягащите канали. Въртящият момент е с посока на въртене, еднаква на посоката на затягане, в резултат на което супресорът е осигурен срещу саморазвиване или разхлабване на свързването на двата елемента супресора и цевта на оръжието.
Подобрената ефективност на работа на шумозаглушителя се изразява основно в контролираното запълване на камерите с охлаждаща мрежа, доколкото разполагането на нагъната охлаждаща мрежа с предварително определена форма осигурява ефективното удължаване на пътя на газовете, които са принуждавани да преминат през огромен брой килийки, образувани от охлаждащата мрежа, разположена в камерите, оформени между две дискови прегради. Видно от примерните изпълнения мрежата може да е поместена в камерите, като се използва различна форма на нагъването й. В някои изпълнения на полезния модел е използвана и допълнителна лента от охлаждаща мрежа, която покрива камерата откъм периферната й повърхност, като притиска и ограничава разположената в камерите охлаждащата мрежа.
Пояснение на приложените фигури
Едно примерно изпълнение на супресорът съгласно полезният модел е представено по-детайлно с помощта на придружаващите описанието чертежи, където:
Фигура 1 - представя изглед на стебло съгласно полезния модел.
Фигура 2 - представя стебло с положена между дисковите прегради охладителна мрежа съгласно полезния модел.
Фигура 3 - напречен разрез по А-А от фигура 2.
Фигура 4 - изглед отпред на охлаждаща мрежа със структуриран пакет от две листови мрежи, нагънати тип акордеон.
Фигура 5 - аксонометричен изглед на структуриран пакет от нагъната охлаждаща мрежа и покриваща лента.
Фигура 6 - изглед отпред на охлаждаща мрежа със структурирана пакет с една мрежа, с триъгълна форма.
Фигура 7 - втори аксонометричен изглед на структуриран пакет от нагъната охлаждаща мрежа и покриваща лента.
Пример за изпълнение на полезния модел
По-нататък в описанието е представено едно примерно изпълнение на супресор съгласно полезния модел, което се характеризира с технологична конструкция, осигуряваща подобрени функционални показатели по отношение на намаляване на шума при използване на огнестрелно оръжие, като е представено примерно изпълнение, което е подходящо за използване с ловно оръжие, което не ограничава използването му и при други огнестрелни оръжия, както и използване на прегради и отвори, които са съобразени по отношение на разполагането и оформянето им по начин, който осигурява еквивалентно въздействие за потискане на шума, съпровождащ движението на газовете при напускане на цевта на огнестрелното оръжие.
Настоящият полезен модел може да бъде разбран по-подробно с позоваване на приложените чертежи, описание, примерите и претенциите. Описаното не трябва да се разглежда като ограничаване до представеното примерно изпълнение, със специфичните му конструктивни елементи, доколкото могат да бъдат реализирани и вариантни изпълнение.
Супресорът съгласно полезния модел се състои от цилиндричен кожух 1, във вътрешността на който е разположено стебло 2, по което са разположени прегради 3 и газови отвори 4, чрез които в корпуса се формират взаимно свързани работни камери. Във вътрешността на стеблото 2 е поместена сменяема присъединителна втулка 5, с вътрешна резба, съответстваща на резбата на съответната цев.
По тялото на стеблото 2 са оформени най-малко два, изместени един спрямо друг затягащи канали 6, ориентирани така, че при преминаването на газове през тях се създава въртящ момент, който гарантира самозатягане на супресора към цевта, като по този начин се осигурява гарантирано свързване между цевта и супресора.
В работните камери, формирани в пространството между две дискови прегради 3 е положена охлаждаща мрежа 7, с големина на отворите 0.35 mm, като запълването на обема на работните камери се осигурява при спазване на съотношение обема на камерата: площта на мрежата да е 1 mm3:l,4 mm2.
За предпочитане е охлаждащата мрежа, която се помества в работните камери, да е оформена в структуриран пакет 8 с пръстеновидна форма, съставен от две нагънати ленти тип акордеон, като при нагъването двете ленти от мрежата се пресичат в различни равнини, разположени под ъгъл, по-малък от 30°, при което сгъвките на едната са радиално, а на другата са аксиално разположени спрямо камерата, в резултат на което нагънатите ленти образуват множество малки кухини, (камери) с пирамидална форма.
Височината на структурният пакет с нагънатата охлаждаща мрежа 7 се определя от разстоянието между външната повърхност на стеблото 2 и периферията на дисковите прегради 3 и е поместена така, че изпълва пространството до периферията на дисковите прегради 3, при което над охлаждащата мрежа 7 е поместен лентов елемент 9, изпълнен от мрежа с размер на отворите 0.75 mm и с ширина, равна, на разстоянието между две дискови прегради.
Съгласно друго вариантно изпълнение на супресора структурният пакет 8.1 е изпълнен от нагъната лента от мрежа тип акордеон, с триъгълна форма, като лентата е разположена в една равнина, при което 6
BG 4137 UI обемът на всяка камера се запълва контролируемо, като във всяка камера се образуват множество килийки, с което контролирано се определя площта, през която трябва да преминат газовете за целите на охлаждането им преди напускането на супресора.
Описанието трябва да се разбира така, че терминологията, използвана тук, е само за целите на описанието на специфични аспекти и в тази връзка не може да бъде ограничаваща. Описаното примерно изпълнение представя предпочитано изпълнение, което не ограничава възможностите за реализиране и на други вариантни изпълнения, осигуряващи постигането на еквивалентен технически ефект.
Специалистите в разглежданата техническа област ще разпознаят и оценят, че различни конструктивни промени могат да бъдат направени, подобни на описаното тук, докато все още се получават благоприятни резултати по отношение на нивото на понижаване на шума, произвеждан от газовете, освооождавани от взривното вещество след произвеждане на изстрел.
При изстрел освободените газове навлизат в супресора, при което част от тях преминавайки през затягащите канали 6 създават въртящ момент и въздействат върху стеблото, при което го завъртат и по този начин противодействат на силите на развиване, като по този начин се постига самозатягане, гарантиращо сигурното свързване между супресора и цевта на оръжието. Отделените при изстрела газове преминават пред газовите отвори 4 в стеблото 2 и през тях навлизат в камерите, където преминават през структурирания пакет от охлаждаща мрежа 7, чиито параметри са предварително определени така, че да осигурят необходимият път на охладените газове до достигане на приемливото им охлаждане.

Claims (1)

  1. Супресор, състоящ се от цилиндричен корпус, в който е разположено стебло с изпълнени по дължината му радиално разположени дискови прегради, чиято дебелина намалява в посока от задният към предният край на супресора, по стеблото са изпълнени множество газови отвори, при което отворите от един ред са изместени спрямо отворите от друг ред, а в работните камери между две съседни дискови прегради е поместен шумозаглушителен материал, характеризиращ се с това, че в стеблото (2) са изпълнени най-малко два, изместени един спрямо друг затягащи канали (6), а шумозаглушителният материал в пространството между дисковите прегради представлява охлаждаща мрежа, с големина на отворите от 0,02 - 2,00 mm и оформена в структуриран пакет с пръстеновидна форма, съставен от две нагънати ленти тип акордеон, като двете ленти от мрежа се пресичат в различни равнини, разположени под ъгъл по-малък от 30°, при което сгъвките на едната са радиално, а на другата са аксиално разположени спрямо оста на камерата, като запълването на обема на всяка камера е определено при съотношение - обем 1 mm3: охлаждаема площ 1 mm2 от 1:1 до 1:1,4
BG5330U 2021-06-25 2021-06-25 Супресор BG4137U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5330U BG4137U1 (bg) 2021-06-25 2021-06-25 Супресор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5330U BG4137U1 (bg) 2021-06-25 2021-06-25 Супресор

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4137U1 true BG4137U1 (bg) 2021-10-29

Family

ID=80735373

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5330U BG4137U1 (bg) 2021-06-25 2021-06-25 Супресор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4137U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11549773B2 (en) Firearm suppressor
RU2437048C1 (ru) Глушитель
US8844422B1 (en) Suppressor for reducing the muzzle blast and flash of a firearm
US7412917B2 (en) Sound suppressor silencer baffle
US3455203A (en) Multi-linear nozzle ballistic attenuator of recoil,blast and flash
US20120246987A1 (en) Recoil, sound and flash suppressor
EP3295113A1 (en) Device for reducing noise, muzzle flash and recoil of a firearm
US5361677A (en) Flash suppressor
WO2016126227A1 (ru) Компенсатор снижения уровня звука выстрела
EP3382318B1 (en) Silencer for a shotgun
BG4137U1 (bg) Супресор
US20240288241A1 (en) Suppressor
RU2402736C1 (ru) Комплект интегрированного глушителя и заглушки - дульного тормоза-компенсатора для дозвукового и сверхзвукового режимов стрельбы из огнестрельного оружия
RU2675748C1 (ru) Глушитель звука выстрела
RU2541583C2 (ru) Глушитель оружейный, преимущественно для ручного стрелкового оружия
EP4359723A1 (en) Suppressor
BG3438U1 (bg) Супресор
US4928573A (en) Silencer for saboted projectiles
RU2703919C1 (ru) Дульное устройство стрелкового оружия
RU2272234C2 (ru) Глушитель для огнестрельного оружия
RU2494333C1 (ru) Быстросъемный глушитель
US12038248B2 (en) Suppressor
BG3467U1 (bg) Супресор
EA044102B1 (ru) Глушитель
RU196123U1 (ru) Глушитель звука выстрела