BG3875U1 - Система за онлайн медицински прегледи и консултации - Google Patents

Система за онлайн медицински прегледи и консултации Download PDF

Info

Publication number
BG3875U1
BG3875U1 BG5065U BG506520U BG3875U1 BG 3875 U1 BG3875 U1 BG 3875U1 BG 5065 U BG5065 U BG 5065U BG 506520 U BG506520 U BG 506520U BG 3875 U1 BG3875 U1 BG 3875U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
module
patient
medical
communication devices
central server
Prior art date
Application number
BG5065U
Other languages
English (en)
Inventor
Велизар Малевски
Георгиев Малевски Велизар
Борислав Стоянов
Любомиров Стоянов Борислав
Original Assignee
"Ръббър Дък" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Ръббър Дък" Оод filed Critical "Ръббър Дък" Оод
Priority to BG5065U priority Critical patent/BG3875U1/bg
Publication of BG3875U1 publication Critical patent/BG3875U1/bg

Links

Landscapes

  • Medical Treatment And Welfare Office Work (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до система за онлайн медицински прегледи и консултации, която ще намери приложение в здравеопазването, по-специално в лечебните заведения за извънболнична помощ. Системата включва пациентски комуникационни устройства (3) с камера и микрофон за аудио-видео връзка и лекарски комуникационни устройства (9) с камера и микрофон за аудио-видео връзка. Последните двупосочно са свързани посредством комуникационна мрежа с централен сървър (1), към който има модул с електронна пациентска база данни (10) и модул за анализ и диагностика (11). Съгласно полезния модел централният сървър (1) посредством рутер (2) двупосочно е свързан чрез интернет връзка с пациентските комуникационни устройства (3). Към централния сървър (1) има модул с мултимедийна база данни (4) (с аудио, видео, снимки и сканирани документи), модул за управление на часовете (5), модул за управление на медийните документи (6), модул за управление на потребителите (7), модул за връзка с източници на информация (8).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до информационно-комуникационна система за онлайн медицински прегледи и консултации, който ще намери приложение в системата на здравеопазването, по-специално в лечебните заведения за извънболнична помощ - амбулатории за първична медицинска помощ (индивидуални и групови практики) и амбулатории за специализирана медицинска помощ (индивидуални практики и медицински центрове).
Системата за онлайн медицински прегледи и консултации осигурява изграждането на мултимедийна отдалечена връзка между пациенти и медицински специалисти. Това е много важно в условия на остри вирусни инфекции и епидемии (подобни на корона-вирусната пандемия) и позволява оказване на подходящи медицински грижи на засегнатите или изложени на вируса пациенти, без потенциално да излагат на риск себе си, околните и медицинския персонал.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са системи за онлайн медицински прегледи и консултации, включващи лекарски и пациентски комуникационни средства, снабдени с камера и микрофон, свързани двупосочно помежду си посредством безжична или мобилна мрежа. Лекарските комуникационни средства са свързани посредством безжична или мобилна мрежа с централен сървър, който съдържа електронна база данни, съхраняваща информация за историята на заболяванията на пациентите и предприетото до момента лечение. В централния сървър има аналитичен модул за обработване, сравняване и анализ на данните от пациентската база данни.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде система за онлайн медицински прегледи и консултации, осигуряваща изграждането на дистанционна мултимедийна връзка между пациенти и медицински специалисти, позволяваща свободен избор на час за преглед при желания от пациента лекар и в предпочитаното време, извършване на прегледи в реално време, предписване на медикаменти, терапия и предоставяне на информационни материали за необходимото лечение и рисковете от него, както и последващ контрол от страна на лекаря на резултатите от лечението, свободен достъп на пациента до медицинското му досие
Задачата се решава посредством система за онлайн медицински прегледи и консултации, включваща пациентски комуникационни устройства с камера и микрофон за аудио-видсо връзка и лекарски комуникационни устройства с камера и микрофон за аудио-видсо връзка. Последните двупосочно са свързани посредством комуникационна мрежа с централен сървър, към който има модул с електронна пациентска база данни и модул за анализ и диагностика.
Съгласно полезния модел централният сървър посредством рутер двупосочно е свързан чрез интернет връзка с пациентските комуникационни устройства. Към централния сървър има модул с мултимедийна база данни (с аудио, видео, снимки и сканирани документи), модул за управление на часовете, модул за управление на медийните документи, модул за управление на потребителите, модул за връзка с източници на информация.
Комуникационните устройства на лекарите и на пациентите могат да бъдат стационарни компютри, или преносими компютри, или смартфони, или таблети.
Връзката между централния сървър и лекарските комуникационни устройства може да бъде осъществена посредством локална комуникационна мрежа и/или интернет.
Централният сървър комуникира и участва в осъществяването на жива онлайн връзка тип видео конференция за извършване на дистанционен преглед на настоящото здравословно състояние на пациента.
Полезният модел дава възможност прегледите да се извършват визуално, като през цялото време се осъществява бърза двустранна комуникация между лекар и пациент. Към пациентите биват изпращани съвети, насоки, рецепти, предварително записани видеа и други информационни материали, които да са в помощ на пациента. Това е от решаващо значение в условията на опасни вирусни инфекции и
2221 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020 епидемии (подобни на корона вирусната пандемия) и позволява оказване на подходящи медицински грижи на засегнатите или изложени на вируса пациенти, без лекарите потенциално да излагат на риск себе си, околните и медицинския персонал.
Предимствата на предлаганата система за онлайн прегледи и консултации се състои в това, че се предоставя комплексна дистанционна диагностика и лечение на пациентите. Чрез система за онлайн медицински прегледи и консултации те могат от дома си да направят свободен избор на медицински специалист и да си запазят удобен за пациента час за преглед. Системата дава възможност за изчерпателно информиране на пациента както за здравословното му състояние, така и за начините за лечение и възможните рисковете от прилагането им. Пациентите имат свободен достъп до медицинското си досие, съхранявано в модула с пациентската база данни, могат по всяко време да го преглеждат и да записват информацията от него на своето комуникационно устройство.
Системата позволява на медицинските специалисти да добавят към данните от прегледа и допълнителна информация полезна на потребителя (видеоклипове, снимки и/или документи с упражнения), с които да се подпомогне лечението. Медицинският специалист може да качва и управлява чрез платформата различни курсове/програми за определени случаи и да дава достъп на потребителите до тях в зависимост от нуждите на конкретния случай.
Пациентите се регистрират в системата за да могат да използват функционалността за запазване на час и преглед при съответния специалист от избраното от тях лечебно заведение за извънболнична помощ.
Регистрацията е задължителна от съображения за сигурност и с цел известяване на пациента по електронна поща и за да се пази неговия картон и история на прегледите, диагнозите и назначените лечения. Чрез него пациентите могат да променят личната си информация предоставена при регистрацията, да свалят картона си и да изтрият профила си.
Създаването на картон позволява на лекарите да имат по-ясна представа за общото състояние на пациента и да може да се прави заключения на база на дългосрочен период от прегледи и лечения с цел подобряване на подхода към боледуващия.
Информацията от картона може да се използва (чрез създаване на анонимно копие на информацията, свързваща симптомите/проблемите на боледуващия с диагнозата и лечението и постигнатите резултати от лечението) за създаване на “класьор” (база данни) от предишни случаи, които да се ползват с обучителна цел и подобрявайки услугата предлагана от лечебните заведения за извънболнична помощ, потребители на системата.
Методите на заплащане са по желание на клиента и могат да интегрират основните пеймънт провайдъри PayPal, Борика, сРау и други.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел е илюстриран на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на системата за онлайн прегледи и консултации.
Примери за изпълнение на полезния модел
Пример 1. Създадената система за онлайн медицински прегледи и консултации, показана на фигура 1, включва централен сървър 1, който през рутер 2 е двупосочно свързан чрез интернет с пациентски комуникационни устройства 3 с камера и микрофон за аудио-видсо връзка, а именно: стационарния компютър 3.1 на един пациент, смартфона 3.2 на втори пациент, таблета 3.3 на трети пациент и лаптопа 3.4 на четвърти пациент.
Централният сървър 1 е двупосочно свързан през интернет към локална мрежа с лекарски комуникационни устройства 9 с камера и микрофон за аудио-видсо връзка, а именно: стационарния компютър 9.1 наединлекар, смартфона9.2 на втори лекар, таблета 3.3 натретилекар илапгопа3.4 на четвърти лекар.
Към централния сървър 1 има потребителска база данни 10, мултимедийна база данни с аудио, видео, снимки и сканирани документи 4, модул за управление на часовете 5, модул за управление на медийните документи 6, модул за управление на потребителите 7, модул за анализ и диагностика 11, модул за връзка с външни източници на публична информация 8.
2222 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020
Пример 2. Системата за онлайн медицински прегледи и консултации е аналогична на описаната в пример 1, като разликата е само в това, че централният сървър 1 е двупосочно свързан през интернет към лекарски комуникационни устройства 9 с камера и микрофон за аудио-видео връзка, а именно: стационарния компютър 9.1 на един лекар, смартфона 9.2 на втори лекар, таблета 3.3 на трети лекар и лаптопа 3.4 на четвърти лекар.
Системата за онлайн медицински прегледи и консултации осигурява четири основни функционалности (регистрация и управление на потребителски профил; избор на специалист, резервация на час за преглед и заплащане на услугата; провеждане на онлайн консултация/преглед и запис на информация; администриране на системата и ползване на информацията от прегледите от лекари и потребители) и се използва по следния начин.
Регистрация и управление на потребителски профил
Потребителите на системата (пациенти и лекари) използват собствен хардуер (стационарни компютри, преносими компютри, смартфони или таблети с камера и микрофон за аудио-видео връзка, собствена локална комуникационна мрежа), като могат да достигат до уеб платформата през браузъра на съответното устройство.
Пациентите могат да се включат в системата чрез своите устройства 3.1, 3.2,... З.т през рутер 2 и да достигнат до централния сървър 1, за да си направят безплатна регистрация в потребителска база данни 10. Регистрацията е свързана с въвеждане на лична информация (имена, email, възраст, пол, населено място, предпочитания дали да останат анонимни или лекарят да може да вижда техните имена и други по избор и задание на практикуващия и др.), за да използват функционалността на системата. След завършване на регистрацията пациентът придобива свой собствен профил и здравен картон в потребителската база данни 10 и тази информация може да бъде достъпна и за двете страни - лекар и пациент.
Медицинските специалисти (лекарите) могат да се включат в системата чрез своите устройства 9.1, 9.2,..., 9.η през централния сървър 1, за да си направят регистрация в потребителската база данни 10. Регистрацията е свързана с въвеждане на специализирана информация (автобиография; дипломи и сертификати от завършени обучения, курсове и семинари; статии и научни публикации; контакти email, адрес, телефон; ценоразпис на предлаганите услуги и др.). След завършване на регистрацията медицинският специалист (лекар) придобива свой собствен профил в потребителската база данни 10 и тази информация може да бъде достъпна за пациентите. Медицинският специалист има възможност да ограничи достъпът до системата и по свое желание да подбира и филтрира пациентите/посетители до тези, на които той самият е предоставил адреса на платформата.
Избор на специалист и резервация на час за преглед
След регистрация в потребителската база данни 10, пациентът може да провери за наличието на подходящи свободни часове на предпочитаните специалисти, като платформата ще показва чрез модул за управление на часовете 5 календарен график със свободните часове на търсените медицински специалисти. Пациентът може да ползва филтър и да избере медицински специалист, ползвайки информацията в потребителската база данни 10 за регистрираните медицински специалисти (лекари).
След избор на медицински специалист и свободен час от календара, пациентът ще може да си запази час за онлайн “посещение” след попълване на кратък електронен формуляр с информация за оплакванията и проблемите. Информацията от този формата чрез модула за управление на часовете 5 се добавя в картона на пациента в потребителската база данни 10 и се препраща заедно с резервирания час към избрания медицински специалист.
Провеждане на онлайн консултация (преглед)
Пациентът се регистрира в потребителската база данни 10 и в предварително записаният час, модулът за управление на часовете 5 предоставя активен линк за достъп до онлайн връзка с използване на камера и микрофон. В условията на изградена видеоконферентна връзка, лекарите могат пълноценно да преглеждат пациентите и да бъдат информационно подпомогнати от модул за анализ и диагностика 11 и модул за връзка с външни източници на публична информация 8, за да могат да поставят най-точната диагноза. Информацията от прегледа се обработва от централния сървър 1 и се записва в мултиме
2223 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020 дийна база данни 4. След провеждане на консултацията през модул за управление на потребителите 5, пациентът получава електронно съобщение с обобщение на информацията от прегледа и направените заключения. Същата информация е записана от централния сървър 1 и в потребителската база данни 10 и е достъпна в профила на потребителя в системата. Пациентът има възможност да влиза в системата и да преглежда по всяко време или да свали своя здравен картон (досие). Това е една чудесна възможност за хронологично проследяване на състоянието както от самия пациент, така и от други медицински специалисти, които към този момент се запознават с неговото състояние и направените предписания от техните колеги.
Администриране на системата
След поставяне на диагноза на пациента, информацията за прегледа и резултата влиза автоматично в анонимен архив с цел обучение и проучване при сходни случаи в бъдеще. Медицинският специалист получава известие да провери състоянието на пациента след определено време ако няма обратна връзка от него, за да може да завърши процеса “оплакване” -> “преглед” -> “диагноза” -> “лечение” -> “резултат”.
Медицинските специалисти могат чрез модула за управление на часовете 5 да редактират въведената от пациентите информация в потребителската база данни 10 и да добавят, преместват и трият записани часове при непредвидени обстоятелства, които налагат отказване на резервация или в случай, че се смята консултацията (прегледа) за ненужна или без възможност да помогне на пациента.

Claims (4)

  1. Претенции
    1. Система за онлайн медицински прегледи и консултации, включваща пациентски комуникационни устройства с камера и микрофон и лекарски комуникационни устройства с камера и микрофон, като последните двупосочно са свързани посредством комуникационна мрежа с централен сървър, към който има модул с електронна пациентска база данни и модул за анализ и диагностика, характеризираща се с това, че централният сървър (1) посредством рутер (2) двупосочно е свързан чрез интернет връзка с пациентските комуникационни устройства (3) икъм централния сървър (1) има модул с мултимедийна база данни (4), модул за управление на часовете (5), модул за управление на медийните документи (6), модул за управление на потребителите (7), модул за връзка с източници на информация (8).
  2. 2. Система за онлайн медицински прегледи и консултации съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че лекарските комуникационни устройства (9.1, 9.2, ..., 9.п) са стационарни компютри или преносими компютри, или смартфони, или таблети.
  3. 3. Система за онлайн медицински прегледи и консултации съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пациентските комуникационни устройства (3.1,3.2,..., З.ш) са стационарни компютри или преносими компютри, или смартфони, или таблети.
  4. 4. Система за онлайн медицински прегледи и консултации съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че централният сървър (1) е двупосочно свързан с лекарските комуникационни устройства (9), посредством локална комуникационна мрежа и/или интернет.
BG5065U 2020-07-26 2020-07-26 Система за онлайн медицински прегледи и консултации BG3875U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5065U BG3875U1 (bg) 2020-07-26 2020-07-26 Система за онлайн медицински прегледи и консултации

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5065U BG3875U1 (bg) 2020-07-26 2020-07-26 Система за онлайн медицински прегледи и консултации

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3875U1 true BG3875U1 (bg) 2020-09-15

Family

ID=75537215

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5065U BG3875U1 (bg) 2020-07-26 2020-07-26 Система за онлайн медицински прегледи и консултации

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3875U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Breton et al. Telehealth challenges during COVID-19 as reported by primary healthcare physicians in Quebec and Massachusetts
Ignatius et al. Use of videoconferencing for consultation in dental prosthetics and oral rehabilitation
US20140058754A1 (en) Professional networking platform with ranked patient information delivery
US20170185715A9 (en) Federated Collaborative Medical Records System Utilizing Cloud Computing Network and Methods
US20150261918A1 (en) System and method for medical services through mobile and wireless devices
US20070294109A1 (en) Method and system for creation of an integrated medical record via a communications computer network
Hasselberg The digital revolution in behavioral health
US20140200913A1 (en) Method, System, And Apparatus For Providing Remote Healthcare
US20160335400A1 (en) Systems and methods for managing patient-centric data
Crawford et al. The effective use of an e-dentistry service during the COVID-19 crisis
Schniedewind et al. Comparison of access to primary care medical and dental appointments between simulated patients who were deaf and patients who could hear
Khanna et al. Reimagining electronic clinical communication in the post-pager, smartphone era
Sanchez-Ramirez et al. Effect of telemonitoring and telerehabilitation on physical activity, exercise capacity, health-related quality of life and healthcare use in patients with chronic lung diseases or COVID-19: a scoping review
Gross Coding telemedicine visits for proper reimbursement
JP6661045B1 (ja) 医療関係者マッチングシステム
Hughes et al. Technologies in the patient-centered medical home: examining the model from an enterprise perspective
Haque et al. Telehealth
Ancheta et al. NUCare: A Framework for Mobile and Web Application for Online Consultation in One University in Manila
Sutter et al. Academic nurse-managed community clinics transitioning to telehealth: case report on the rapid response to COVID-19
BG3875U1 (bg) Система за онлайн медицински прегледи и консултации
Skiba Connected Health 2015: The Year of Virtual Patient Visits.
Lin et al. Smart Telehealth Appointment System–WI Care
Griffiths et al. A formative evaluation of the potential role of nurse practitioners in a central London HIV outpatient clinic
Jain Personal Digital Health Assistants
Martin-Khan et al. Web-based (online) comprehensive geriatric assessment is more time efficient, and as reliable, as reading patient medical records and conducting traditional in person consultations