BG3832U1 - Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък - Google Patents

Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък Download PDF

Info

Publication number
BG3832U1
BG3832U1 BG4991U BG499120U BG3832U1 BG 3832 U1 BG3832 U1 BG 3832U1 BG 4991 U BG4991 U BG 4991U BG 499120 U BG499120 U BG 499120U BG 3832 U1 BG3832 U1 BG 3832U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
dental
handle
wax
shaping
voltage
Prior art date
Application number
BG4991U
Other languages
English (en)
Inventor
Петко Ефремов
Драгомиров Ефремов Петко
Original Assignee
Драгомиров Ефремов Петко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Драгомиров Ефремов Петко filed Critical Драгомиров Ефремов Петко
Priority to BG4991U priority Critical patent/BG3832U1/bg
Publication of BG3832U1 publication Critical patent/BG3832U1/bg

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Dental Prosthetics (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък, което може да намери приложение в денталната медицина, по специално в зъботехниката при манипулиране и оформяне изготвяне, моделиране на корони, мостове и др. Състои се от електрическа ръкохватка (1) с работен накрайник (2) , свързана чрез кабел (3) с електрически превключвател (4) и адаптер за ниско волтово електрическо напрежение (5), при което работният накрайник (2) в ръкохватката (1) е свързан с електрически ниско волтов нагревател (6), свързан с термостат (7).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък, което може да намери приложение в денталната медицина, по-специално в зъботехниката при оформяне, изготвяне, моделиране на зъбни корони, мостове и други зъбни конструкции.
Предшестващо състояние на техниката
Когато даден пациент се нуждае от изработване на нови протези или временни зъби, типичните стъпки в производство на протеза включват следните действия: първоначално зъболекар прави оглед на венците и зъбите в горната и долната челюст на пациента, след което зъболекарят или зъботехнически лаборант конструира мазилен модел на горната и долната челюст на пациента, след което отново зъболекарят определя „захапката“ на пациента чрез стопяване и омекотяване на восък в зъбен блок, за да се създаде възможност за точно измерване, съответно определяне „захапката“ на пациента, след което се пристъпва към окончателното конструиране на коронки, протези.
Обикновено се изискват няколко посещения при зъболекаря, като в много от случаите са необходими допълнителни, понякога ненужни посещения, за да се постигне правилното прилягане, преди протезите да са готови за изработка. Когато зъболекарят е направил промени, променените модели на горната и долната челюст трябва да бъдат изпратени в зъботехническа лаборатория, където се нанасят промените и след това да се изпратят обратно при зъболекаря за повторно им поставяне.
Определянето на ухапването на пациент е една от най-важните стъпки в подготовката на зъбна протеза. Правилното определяне и регистрация на захапването е съществено условие за функционалния успех на зъбната протеза. Това е начинът за определяне на позиционното отношение на долната и горната челюст с помощта на централна регистрация на ухапване или плочки за ухапване. Ако ухапването е недостатъчно преценено, пациентът ще почувства прекомерно затваряне на челюстта, когато протезите са вече монтирани. Това може да доведе до много болка и стрес и бъдещи проблеми. Ако ухапването е надценено, протезите предотвратяват правилното затваряне на челюстта, което отново това може да доведе до много болка, дискомфорт и неудобство.
На пазара има разнообразие от различни устройства за употреба в стоматологични практики или зъботехнически лаборатории, които позволяват на зъболекарите и/или лабораторни техници да изготвят различни изделия, като например, зъбни коронки, мостови конструкции и/или зъбни протези. В процеса на изготвяне се използват различни отоплителни средства, като например горелки, горещ въздух, топла вода и други отоплителни устройства, които обикновено се използват за омекотяване на зъбен восък, използван при производството на протези.
В практиката на зъботехническите лаборатории се използва специален зъбен восък, от който чрез нагряване, например със спиртна лампа, се изработват модели на зъбни конструкции, като посредством шпатули с подходяща форма се придава необходимата форма на зъбния модел. Използваната спиртна лампа не позволява достатъчно прецизно регулиране на пламъка, поради което в определени случаи е възможно да се стигне до прегряване на восъка, в резултат на което се нарушава структурната и молекулна решетка на восъка, респективно не е възможно да се постигне необходимото качество на изготвения модел на зъбна корона или конструкция. Допълнително, при прегряването на восъка е възможно да се стигне до разливане и/или изпаряването му, като освен това при изгарянето на спирт за горене се отделят метилови изпарения, в резултат на което се влошава качеството на работната среда.
Техническа същност на полезния модел
Изложеното дотук известно ниво на техниката определя необходимостта от създаване на устройство за манипулиране и оформяне на зъбни модели от восък, което да осигурява възможност за изработване на прецизни восъчни зъбни конструкции, при поддържане на постоянна температура на работният орган, икономичност на производственият процес и безопасност при използването му.
Задачата се решава с устройство за манипулиране и оформяне на зъбни модели от восък, което включ
3832 UI ва нагревателно устройство, свързано с източник на захранване и работен инструмент за моделиране.
Съгласно полезният модел работната глава е изпълнена като електрическа ръкохватка с работен накрайник, свързана чрез кабел с електрически превключвател и адаптер за нисковолтово електрическо напрежение, при което работният накрайник в ръкохватката е свързан с електрически ниско волтов нагревател, свързан с термостат.
При едно предпочитано изпълнение на устройството термостатът е регулируем, като елементът за регулиране е разположен по външната повърхност на ръкохватката.
Термостатът има работен диапазон 75°-85°.
Адаптерът е с изходно нисковолтово напрежение 12V и мощност 5 W.
Устройството за манипулиране на зъбен восък е изключително удобно за използване в производството на зъбни конструкции, протези, коронки, като компактната му конструкция подобрява работната среда, както за зъболекарите, така и за зъботехниците. Устройството е подходящо за използване от самите зъболекари в техните кабинети или от зъботехници в дентална лаборатория. Използването му в стоматологична практика ще намали броя посещения, които пациентът трябва да направи при зъболекаря, когато монтира нови протези.
Зъболекарят ще може лесно и бързо да промени регистрациите на ухапвания и да ги постави отново в устата на пациента, без да има закъснение с изпращането на променените измервания за регистрация на хапки в дентална лаборатория за преработка.
Устройството съгласно полезният модел, съгласно описанието, позволява прецизно восъчно моделиране и дава възможност за получаване на покритие с постоянно качество. Същевременно работният процес се улеснява и съкращава многократно, което повишава ефективността и производителността на работа.
Доколкото восъчните протези се използват за изпробване преди окончателните протези, използването на устройство за манипулиране на зъбен восък позволява прецизно изготвяне на зъбни конструкции, като спестява голям брой от необходимите операции, свързани с производството на нов комплект протези, които могат да бъдат извършвани от самият зъболекар или с по-малко посещения при него.
Пояснение на приложените фигури
Устройството за манипулиране и изготвяне на зъбни конструкции от восък, съгласно полезният модел, може да бъде разбрано по-ясно от следващото примерно описание с позоваване на приложените чертежи, в които:
фигура 1 - схема на устройството за манипулиране на зъбен восък съгласно полезния модел, фигура 2 - частичен разрез на ръкохватката съгласно полезния модел.
Примерно изпълнение на полезния модел
Едно примерно изпълнение на устройството за манипулиране на зъбен восък е представено схематично, като не ограничава възможността да се реализират и вариантни изпълнения, с използване на елементи които имат еквивалентно функционално действие, без да променят идеята за конструктивно изпълнение на устройството съгласно полезния модел.
Устройството се състои от електрическа ръкохватка 1, с подходящо оформен работен накрайник 2, като ръкохватката 1 е свързана чрез кабел 3 с електрически превключвател 4 и адаптер за електрическо напрежение 5. Адаптерът 5 осигурява постоянно нисковолтово напрежение 12V, 8W, необходимо за загряване на накрайника, при което ръкохватката 1 е абсолютно безопасна в ръцете на зъботехника при работа със зъбен восък.
В електрическата ръкохватка 1 е монтиран електрически ниско волтов нагревател 6, свързан с термостат 7, който осигурява постоянна работна температура на накрайника 2.
За целите на ефективната работа на устройството е от особена важност да се осигури точно определена и равномерно разпределена по работната му повърхност температура, като е подходящо термостатът 7 да позволява регулиране на температурата в диапазона от 75°-85°С. По този начин се осигурява по-бързото загряване на работният накрайник 2 и удълженото време за манипулиране на зъбният восък, респективно свързано с намаляване на времето за използване на устройството. С оглед
3832 UI на пестене на енергия устройството може да се включва и изключва от работен режим с помощта на електрическия превключвател 4.
След като устройството е включено към електрическото захранване, стоматолог или зъболекар или зъботехник може лесно да контролира различните температурни нива, необходими в накрайника 2, използвайки комбинация от ръчно и цифрово управление. Нагряващият ефект е моментален и това позволява на зъболекаря бързо да манипулира и променя формата, например оразмеряване и оформяне на зъбния модел от восък. Температурата на нагревателя е фабрично зададена, по-специално оптималната работна температура. След това според нуждите потребителят може да повиши или понижи температурата, като използва контролни и изпълнителни елементи, монтирани удобно на ръкохватката 1. Управлението им чрез потенциометър, например и завъртането обратно на часовниковата стрелка от фабрично зададената маркировка ще намали топлината и завъртането по посока на часовниковата стрелка съответно ще повишава температурата, ако това е необходимо.
Предложеното устройство позволява бързо нагряване, при което топлината е равномерно разпределена в предната работна част на накрайника 2, и осигурява постоянно нагряване на моделираният восък, с което се създават условия за прецизна обработка и постигане на високо качество на изработваните зъбни модели. Устройството е икономично от гледна точка на разход на енергия и едновременно с това е безопасно по време на използването му.

Claims (5)

Претенции
1. Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни модели от восък, което включва нагревателно устройство, свързано с източник на захранване и работна глава за моделиране, характеризиращо се с това, че работната глава е изпълнена като електрическа ръкохватка (1) с работен накрайник (2), свързана чрез кабел (3) с електрически превключвател (4) и адаптер за нисковолтово електрическо напрежение (5), при което работният накрайник (2) в ръкохватката (1) е свързан с електрически нисковолтов нагревател (6), свързан с термостат (7).
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че термостатът (7) е регулируем, като елементът за регулиране е разположен по външната повърхност на ръкохватката (1).
3. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че термостатът (7) има работен диапазон 75°-85°.
4. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че адаптерът (5) е с изходно нисковолтово напрежение 12 V и мощност
5 W.
BG4991U 2020-06-08 2020-06-08 Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък BG3832U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4991U BG3832U1 (bg) 2020-06-08 2020-06-08 Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4991U BG3832U1 (bg) 2020-06-08 2020-06-08 Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3832U1 true BG3832U1 (bg) 2020-07-31

Family

ID=75537101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4991U BG3832U1 (bg) 2020-06-08 2020-06-08 Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3832U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102805670B (zh) 一种全牙列全口义齿成品树脂牙及其制备方法
CN110269706B (zh) 一种义齿的数字化制作方法
Papaspyridakos et al. Technique to match gingival shade when using pink ceramics for anterior fixed implant prostheses
CN107162603A (zh) 一种牙科用氧化锆陶瓷的快速烧结方法
Haim et al. Randomized Controlled Clinical Study on the Accuracy of Two-Stage Putty-and-Wash Impression Materials.
BG3832U1 (bg) Устройство за манипулиране и оформяне на зъбни конструкции от восък
Brar et al. Designing cantilever prosthesis: A case study
CN104334115A (zh) 多功能牙科工作台
luBovich Smile designing for the malcontent patient.
Denissen et al. Porcelain-veneered computer-generated partial crowns.
Rutten et al. Creating high-end esthetic results in implantology using a digital workflow and interdisciplinary planning-from a master technician viewpoint.
RU2719898C1 (ru) Способ лечения клиновидного дефекта зуба и устройство для его осуществления
Al-Attar et al. Effect of Cutting Tools and luting Cement on marginal adaptation of all ceramic restoration
CN203861373U (zh) 口腔修复挡舌装置
AU2018224207A1 (en) System and method for manufacturing crowns for teeth
CN217611507U (zh) 一种多功能活动义齿
Jambhekar et al. Easy accurate transfer of the sculpted soft tissue contours to the working cast: A clinical tip
Rajani et al. Prosthodontics: Gingival contour phoenexing with Ovate pontic-A report of two cases.
Binkley et al. Porcelain-fused-to-metal crowns as replacements for denture teeth in removable partial denture construction
Yu Introduction to Digital Micro Tooth Preparation Technology
Bean Hand-carved Porcelain Shell and Other Crowns: Together with Amalgam Model Technique for Crowns and Inlays
Takvani et al. Rehabilitation of Ellis Class III Fracture using IPS E. max Full Coverage Crown: A Case Report.
Witkowski et al. Improved Communication During Treatment Planning Using Light-Curing Hybrid Wax for Esthetic Try-in Restorations.
de Matos et al. STEP-BY-STEP SYSTEM FOR DENTAL CERAMIC AESTHETIC REHABILITATION OF ANTERIOR TEETH
Sayed et al. INFLUENCE OF DIFFERENT VONLAY PREPARATION DESIGNS ON FRACTURE RESISTANCE