BG3748U1 - Въжен спортно-развлекателен комплекс - Google Patents
Въжен спортно-развлекателен комплекс Download PDFInfo
- Publication number
- BG3748U1 BG3748U1 BG4432U BG443219U BG3748U1 BG 3748 U1 BG3748 U1 BG 3748U1 BG 4432 U BG4432 U BG 4432U BG 443219 U BG443219 U BG 443219U BG 3748 U1 BG3748 U1 BG 3748U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- horizontal
- module
- elements
- fixed
- vertical supports
- Prior art date
Links
Landscapes
- Toys (AREA)
Abstract
Настоящият полезен модел се отнася до спортно-развлекателен комплекс, по-специално въжен спортно-развлекателен комплекс, предназначен за използване на открити и/или закрити терени за спортно-развлекателни и туристически и тренировъчни цели. Въженият спортно- развлекателен комплекс включва носещи вертикални опори (1), към които са прикрепени неподвижно хоризонтални площадки (2), при който комплекс две по две вертикалните опори (1) са свързани с поне един хоризонтален (3) или наклонен (4) носещ елемент и поне един осигурителен елемент (7). Носещият хоризонтален (3) или наклонен (4) елемент е гъвкав и към него е прикрепен вертикален носещ елемент (5), който е свободно висящ или в другия си край е свързан с друг гъвкав хоризонтален носещ елемент (3) или с функционален елемент (6). Всички свързани елементи съгласно описания въжен спортно-развлекателен комплекс, формират един спортно-развлекателен модул, като три и повече вертикални носещи опори, обособяват/формират два и повече спортно-развлекателни модула, разположени в последователност формираща най-малко едно ниво на сложност в комплекса. Въженият спортно-развлекателен комплекс, съгласно настоящия полезен модел е адаптивна конструкция и позволява изграждането му на всякакви терени - природни и/или изкуствено-създадени такива, открити и/или закрити. Елементите на комплекса осигуряват лесен монтаж и демонтаж на съоръженията, пренасяне на друго място и отново сглобяване без ремонт или подмяна на модулите и участващите в тях елементи. Конструкцията позволява и добавяне на друго/и съоръжение/я, съобразени с условията на терена и изискванията на потребителя/клиента. Използването на предложения въжен спортно-развлекателен комплекс има ползотворно отражение върху физическото здраве и психомоториката на подрастващите и менталното им развитие, при максимално обезопасяване. Пригоден е за широка възрастова група, както и може да бъде използван освен за развлекателни, и за тренировъчни цели.
Description
Област на техниката
Полезният модел се отнася до спортно-развлекателен комплекс, по-специално въжен спортно-развлекателен комплекс, предназначен за използване на открити и/или закрити терени за спортно-развлекателни и туристически и тренировъчни цели.
Предшестващо състояние на техниката
Важни фактори за определяне здравето на населението и намаляването нивото на заболяванията се явява оптималната двигателна активност и физическо възпитание през всичките етапи от индивидуалното развитие на индивида, посредством които се постигат повишени и балансирани физиологични и психофизиологични способности на човека.
Осигуряването на такава активност при подрастващите, а и при възрастните, е подходящо да бъде в съчетание със забавен елемент, което е довело до все по-широкото разпространение по света на всякакви форми на увеселителни и тематични паркове, развлекателни атракциони в т.ч и движещи се атракциони по суша, въздух и вода (коли, влакчета, лодки, фериботи, подводници....) и мн. др.
За страните, подобряващи непрекъснато своя стандарт на живот, расте интереса към атракциони с различни тематични стилове, в т.ч. към спортно-развлекателните комплекси в естествени/природни условия или имитиращи такива, които ползват съоръжения от естествени материали, в т.ч. въжени и дървени предназначени за извършване на движения, характерни за естествената/природна среда - катерене, ходене, люлеене, спускане, балансиране, пълзене, провиране... др.
От US 8360937 е известен забавен маршут включващ възходящ вход/изход, елементи очертаващи линията на маршрута и сигурността, множество елементи-платформи за стъпване, разположени от входа към изхода на определено еднакво разстояние, осигуряващи нелинеен маршрут, посредством които участникът се придвижва нагоре и надолу по фиксирания маршрут.
Известно е още от US 4159113 и цялостно детско съоръжение за развлечение, включващо начален модул и терминал от кули и въздушно въже свързано с кулите, като участника е прикрепен посредством ролка с дръжка за захващане към въжето, където началната кула е снабдена с платформа и напречна греда в близост до горния край на кулата и подвижна стълба.
Известно е също от US 3794316 въжено гимнастическо съоръжение, което е високо адаптивно в игралните зони с поне три основни отвесни тънки изтеглени въжени механизми за захващане, като всеки има горна и долна част, и не повече от два от механизмите са разположени в една и съща вертикална равнина и позволяват придвижване в хоризонтална равнина.
Известно е също така от CN 203494151 и съоръжение за въжен увеселителен парк на 3-5 нива, включващо: като носеща система на фиксирана основа с основни вертикални колони, и отделни хоризонтални площадки, за всяко ниво пет-С-паралелни хоризонтални твърди улеи/елементи, като всеки един от хоризонталните носещи елементи е свързан към горния край на вертикалните колони, посредством монтиран в основата й кръгъл оребрен елемент и хоризонтален С-носещ елемент, към който е монтиран С-стоманен или квадратен стоманен елемент с подвижна ролка, свързана с осигурителна система посредством обезопасителен ремък с двойно подсигурен колан. Площадката и вертикалната колона са снабдени със С-образна рампа плъзгач и стълби.
Описаното съоръжение е с ниска занимателност, създава дискомфорт на съучастниците по вертикала в наличните 3-5 нива при небалансирано натоварване на малка група мускули.
Проблемът, който трябва да се реши, е създаването на такъв композиран от модули, въжен спортноразвлекателен комплекс, който да осигурява едновременно физическо и ментално развитие на участника, като развива в оптимална степен неговите координационни движения и функционален резерв, да осигурява повишаване и развиване на съобразителността и бързината на рефлексите, като в същото време поддържа интереса му по време на целия игрови маршрут, през различните по сложност нива на въжени маршрути и осигурява условия за увеличаване на атрактивността на играта; както и да е предназначен за широка възрастова група, и да е максимално обезопасен.
6228 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020
Техническа същност на полезния модел
Проблемът съгласно настоящия полезен модел се решава посредством спортно-развлекателен комплекс, по-специално въжен, включващ носещи вертикални опори, към които са прикрепени неподвижно хоризонтални площадки, при който комплекс две по две вертикалните опори са свързани с поне един хоризонтален или наклонен носещ елемент и поне един осигурителен елемент. Носещият хоризонтален или наклонен елемент е гъвкав и към него е прикрепен вертикален носещ елемент, който е свободно висящ или в другия си край е свързан с друг гъвкав хоризонтален носещ елемент, или с функционален елемент. Хоризонталните носещи елементи са горни и/или долни, и са свързани с вертикалните опори, съответно - горните в горния край на вертикалните опори, а долните - непосредствено на нивото или под нивото на хоризонталните площадки. Горните хоризонтални носещи елементи са един или два, разположени успоредно един на друг. Долните хоризонтални носещи елементи са един, два или три разположени успоредно един на друг. Вертикалните носещи елементи са свързани в една или в две точки едновременно с горните и долните хоризонтални носещи елементи или само с горните хоризонтални носещи елементи. Наклонените носещи елементи са един или два разположени успоредно един на друг. Функционалният елемент може да бъде хоризонтален - гъвкав или твърд, алтернативно под формата на: халка, стълба, седалка, греда, прът, тунел, мрежа или степенка, както и функционалния елемент може да бъде вертикален- гъвкав или твърд, алтернативно под формата на: люлка, халка, стълба, прът, цилиндър, степенка, мрежа или свободно висящо въже - свързано неподвижно с хоризонталния носещ елемент или плъзгащо се по него. Всички свързани елементи съгласно описания въжен спортноразвлекателен комплекс, разположени между две вертикални опори , включващи хоризонталния или наклонения носещ елемент, осигурителния елемент, вертикалния носещ елемент и функционалния елемент, формират един спортно-развлекателен модул, като три и повече вертикални носещи опори, обособяват/формират два и повече спортно-развлекателни модула, разположени в последователност формираща най-малко едно ниво на сложност в комплекса.
Спортно-развлекателният комплекс е предназначен за природни терени и/или изкуствено създадени открити и закрити терени.
Вертикалните опори, хоризонталните носещи елементи и вертикалните носещи елементи осигуряват необходимата стабилност и устойчивост, като включват вертикални и хоризонтални елементи на едно или повече нива, които в изкуствена среда са обикновено стени, опорни стълбове, греди и въжета, а в естествена среда могат да бъдат: стебла на дървета, скали. Вертикалните опори са снабдени с фундамент и стандартни връзки, обтегачи, фиксиращи части и комбинация от тях.
Осигурителните елементи (непоказани и означени на фигурите) се състоят от подпомагащи и индивидуални средства за закрепване и обезопасяване, включва лични предпазни средства (ЛПС) за участниците и постоянната (колективна) осигурителна система, състояща се от обезопасена линия по дължината на маршрута, и площадка за приземяване. Осигурява безопасността на участника по време на използване на спортно- развлекателните модули на територията на комплекса.
Функционалните елементи съгласно настоящия полезен модел представляват: вертикални и хоризонтални препятствия, и комбинации от тях, изработени от дърво, въжета или метал и свързани към носещ хоризонтален, вертикален или наклонен елемент.
Всеки отделен спортно-развлекателен модул от спортно-развлекателния комплекс е предназначено за функционално натоварване на ръце или крака, или комбинирано натоварване, и изисква прилагането на съобразителност и бързина в различна степен. Всеки от спортно-развлекателните модули служи за придвижване посредством различни движения и при различно натоварване на тялото: ходене, лазене, провиране, люлеене, плъзгане, катерене, спускане или др.
Описаният въжен спортно-развлекателен комплекс, във всички варианти на настоящия полезен модел може да работи в автоматичен режим, посредством допълнителна автоматизирана система за управление, включваща една или повече системи за:
- продажба и проверка на билет;
- автоматично категоризиране на участника по ръст и/или тегло за определяне участието му в допустимо за него ниво на сложност;
6229 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020
- видеоконтрол на обекта/комплекса.
Всеки от спортно-развлекателните модули съгласно настоящия полезен модел, може в зависимост от промяна на разстоянията между неговите елементи - по хоризонтала, вертикала, диагонал съответно на хоризонталните, вертикалните и наклонените елементи, както и функционалните елементи да промени степента си на сложност и така да бъде включван в кръгове с различни нива на сложност.
За да решат проблема, спортно-развлекателните модули във всеки маршрут с еднакво ниво на сложност са разположени в определена последователност и по начин, осигуряващ за участника подходящия баланс между физическото натоварване, развлекателност и сложност, изискваща прилагането на съобразителност, като интелектуален елемент.
Въженият спортно-развлекателен комплекс, включва най-малко един кръг със съответното ниво на сложност, който започва и свършва съответно на стартова и финална площадки, поставени на подходящо място върху вертикалните носещи опори на носещата система. Различните кръгове имат различно разстояние и различни нива на степенките спрямо старт-финалните площадки.
Съществуването на кръгове с различни нива на сложност, осигурява възможност въжения спортно-развлекателен комплекс да обслужва различни възрастови групи, с различно ниво на физическо и ментално развитие, а при системно използване да повишава ловкостта, сръчността и съобразителността на участника.
Въженият спортно-развлекателен комплекс съгласно настоящия полезен модел притежава множество предимства.
Едно от предимствата му е, че конструкцията е адаптивна и позволява изграждането на комплекса на всякакви терени - природни и/или изкуствено-създадени такива, открити и/или закрити, елементите й осигуряват лесен монтаж и демонтаж на съоръженията, пренасянето им на друго място и отново сглобяване без ремонт или подмяна на модулите и участващите в тях елементи. Конструкцията позволява също така добавянето (включването) и на друго/и съоръжение/я, съобразени с условията на терена и изискванията на потребителя/клиента.
Важно предимство на предложения въжен спортно-развлекателен комплекс с отражение върху физическото здраве и психомоторика на подрастващите, е постигането (при максимално обезопасяване) на: редуващо се натоварване на различните групи мускули с елемент на балансиране, в съчетание с необходимостта от проява на съобразителност и бързина на реакциите (при съответното ниво на сложност според уменията на участниците, при постоянно поддържане на интерес у участника. По този начин въженият спортно-развлекателен комплекс съгласно полезния модел, осигурява при условията на висока степен на развлекателност, паралелното физическо и ментално развитие на участника посредством балансиране на неговите физиологични и психофизиологични способности и доразвиване на координационните му умения и движения, при което се повишава степента на функционалния резерв на организма и се постига максимален ефект на спортна дейност.
Други две предимства на предложения въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно настоящия полезен модел, са неговата пригодност за широка възрастова група, както и възможността той да бъде използван освен за развлекателни, и за тренировъчни цели.
Пояснение на приложените фигури
Изглед В, представен към фигурите, описани по-долу и представлява изглед отгоре;
Фиг. 1 А: Фронтален изглед на Модул А1;
Фиг. 2 А: Фронтален изглед на Модул А2;
Фиг. 3 А: Фронтален изглед на Модул АЗ;
Фиг. 4: Фронтален изглед на Модул В1;
Фиг. 5: Фронтален изглед на Модул В2;
Фиг. 6 А: Фронтален изглед на Модул ВЗ;
Фиг. 7 А: Фронтален изглед на Модул D1;
Фиг. 8: Фронтален изглед на Модул В4;
Фиг. 9: Фронтален изглед на Модул А4;
6230 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020
Фиг. 10: Фронтален изглед на Модул А5;
Фиг. 11 А: Фронтален изглед на Модул С1;
Фиг. 12 А: Фронтален изглед на Модул А6;
Фиг. 13 А: Фронтален изглед на Модул С2;
Фиг. 14 А: Фронтален изглед на Модул СЗ;
Фиг. 15: Фронтален изглед на Модул А7;
Фиг. 16 А: Фронтален изглед ва Модул С4;
Фиг. 17: Фронтален изглед на Модул С5;
Фиг. 18: Фронтален изглед на Модул С6;
Фиг. 19 А: Фронтален изглед на Модул В5;
Фиг. 20 А: Фронтален изглед на Модул А8;
Фиг. 21 А: Фронтален изглед на Модул В6;
Фиг. 22 А: Фронтален изглед на Модул В7;
Фиг. 23 А: Фронтален изглед на Модул А9;
Фиг. 24 А: Фронтален изглед на Модул Е;
Фиг. 25 А: Фронтален изглед на Модул D2;
Фиг. 26 А: Фронтален изглед на Модул С7;
Фиг. Т1 А: Фронтален изглед на Модул С8;
Фиг. 28 А: Фронтален изглед на Модул С9;
Фиг. 29 А: Фронтален изглед на Модул С10;
Фиг. 30 А: Фронтален изглед на Модул С11;
Фиг. 31 А: Фронтален изглед на Модул С12;
Фиг. 32 А: Фронтален изглед на Модул С13;
Фиг. 33 А: Фронтален изглед на Модул С14;
Фиг. 34 А: Фронтален изглед на Модул С15;
Фиг. 35 А: Фронтален изглед на Модул С16;
Фиг. 36 А: Фронтален изглед на Модул С17;
Фиг. 37 А: Фронтален изглед на Модул С18;
Фиг. 38 А: Фронтален изглед на Модул С19;
Фиг. 39 А: Фронтален изглед на Модул Е2;
Фиг. 40: Фронтален изглед на Модул D3;
Фиг. 41: Фронтален изглед на Модул ЕЗ;
Фиг. 42 А: Фронтален изглед на Модул С20;
Фиг. 43 А: Фронтален изглед на Модул С21;
Фиг. 44: Фронтален изглед на Модул С22;
Фиг. 45: Фронтален изглед на Модул С23;
Фиг. 46 А: Фронтален изглед на Модул В8;
Фиг. 47: Фронтален изглед на Модул С24;
Фиг. 48 А: Фронтален изглед на Модул В9;
Фиг. 49 А: Фронтален изглед на Модул Е4;
Фиг. 50 А: Фронтален изглед на Модул Е5;
Фиг. 51: Фронтален изглед на Модул Е6;
Фиг. 52: Изглед отгоре на примерно изпълнение 2 на открит спортно-развлекателен комплекс на природен терен;
Фиг. 53: Изглед отгоре на примерно изпълнение 3 на открит спортно-развлекателен комплекс на изкуствено създаден терен;
Фиг. 54: 3D изглед на примерно изпълнение 4 на закрит спортно-развлекателен комплекс на из куствено създаден терен.
6231 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020
Примерни изпълнения на полезния модел
Примерните изпълнения и приложените фигури от 1 до 54 илюстрират конкретни изпълнения на полезния модел, без да ограничават обхвата му.
Пример 1 за Модули съгласно настоящия полезен модел
Модул А1
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементиЗ.2.2, закрепени на нивото на хоризонталните площадки 2 и единичен носещ хоризонтален елемент 3.1.1, закрепен неподвижно във височина на вертикалните опори 1. Към горния хоризонтален носещ елемент 3.1.1 неподвижно са закрепени функционални елементи 6 - въжета, които висят със свободен долен край над долната двойка успоредни хоризонтални носещи елементи 3.2.2, за които през различни разстояния са прикрепени хоризонтални функционални елементи 6 - степенки (фиг. 1).
Модул А2
Спортно-развлекателен модул с тройка успоредни хоризонтални носещи елементи 3.2.3, разположени на височината на хоризонталните площадки 2. Към тях са закрепени неподвижно хоризонтални функционални елементи 6 - степенки с правоъгълна форма, закрепени шахматообразно към централния хоризонтален носещ елемент и различните странични носещи елементи, (фиг. 2).
Модул АЗ
Спортно-развлекателен модул с двойка успоредни хоризонтални носещи елементи 3.2.2, разположени на височината на хоризонталните площадки 2. Към тях под ъгъл неподвижно са монтирани хоризонтални функционални елементи 6 - степенки с правоъгълна форма (фиг. 3).
Модул В1
Спортно-развлекателен модул с два хоризонтални носещи елемента 3.1.1 иЗ.2.1, закрепени за вертикалните опори 1, първият на височината на площадката 3.2.1, а вторият 3.1.1 във височина, а двата вертикални носещи елемента 5.1 формират заедно с хоризонталните 3.2.1 и 3.1.1 правоъгълник, във вътрешността на който е закрепен функционален елемент 6, представляващ мрежа с равни квадратчета, (фиг. 4).
Модул В 2
Спортно-развлекателен модул с двойка успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени във височина за вертикалните опори 1, и единичен долен хоризонтален носещ елемент 3.2.1 закрепен за вертикалните опори 1 на нивото на хоризонталните площадки 2.
Върху горните хоризонтални носещи елементи 3.1.2 са прикачени успоредно разположени въжени люлки (функционален елемент 6), свързани в долния си край с долния хоризонтален носещ елемент 3.2.1, (фиг. 5).
Модул ВЗ
Спортно-развлекателен модул с единични горен 3.1.1 и долен 3.2.1 хоризонтални носещи елементи, където горният хоризонтален носещ елемент 3.1.1 е закрепен неподвижно във височина за вертикалните носещи опори 1, а долният 3.2.1 е закрепен на височината на хоризонталните площадки 2. Горният 3.1.1 и долен 3.2.1 хоризонтални носещи елементи са свързани един с друг посредством функционален елемент 6 - въже разположено V-образно между тях (фиг. 6).
Модул D1
Спортно-развлекателен модул с два наклонени носещи елемента 4.1, като двата им края са закрепени неподвижно за вертикалните опори 1 съответно в горната им част и на нивото на хоризонталните площадки 2, така че наклонените носещи елементи 4.1 образуват буквата X. По продължение на Х-образните носещи елементи е закрепена неподвижно (усукана) мрежа - функционален елемент 6 (фиг. 7).
Модул В 4
Спортно-развлекателен модул с единични горен 3.1.1 и долен 3.2.1 хоризонтални носещи елементи, свързани един с друг с успоредно разположени вертикални въжета - функционален елемент 6 (фиг. 8).
Модул А4
Спортно-развлекателен модул с единични горен 3.1.1 и долен 3.2.1 хоризонтални носещи елементи, като горният хоризонтален носещ елемент 3.1.1 е закрепен неподвижно във височина за вертикалните
6232 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 опори 1, а долният хоризонтален носещ елемент 3.2.1 е разположен на нивото на хоризонталните площадки 2. Към горния хоризонтален носещ елемент 3.1.1 през равни разстояния неподвижно са закрепени вертикално спускащи се, свободно висящи в долния си край въжета - функционален елемент 6 (фиг. 9).
Модул А5
Спортно-развлекателен модул с единични горен 3.1.1 и долен 3.2.1 хоризонтални носещи елементи, като горният хоризонтален носещ елемент 3.1.1 е закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори 1, а долният хоризонтален носещ елемент 3.2.1 е разположен на нивото на хоризонталните площадки 2. Към горния хоризонтален носещ елемент 3.1.1 през равни разстояния, последователно са разположени с неподвижно закрепване въжени люлки-функционални елементи 6, чиито долни краища са разположени в горната Ά на модула, (фиг. 10).
Модул С1
Спортно-развлекателен модул, с една двойка горни успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени неподвижно във височина за вертикалните опори 1. Към тях през равни разстояния неподвижно са закрепени, успоредно разположени твърди V-образни функционални елементи 6 - люлки, насочени надолу, (фиг. 11).
Модул А6
Спортно-развлекателен модул, с един долен хоризонтален носещ елемент 3.2.1, разположен на височината на хоризонталните площадки 2 (фиг. 12).
Модул С2
Спортно-развлекателен модул, с един горен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, неподвижно закрепен във височина за вертикалните носещи опори 1. Към него през равни разстояния за двата си края са разположени последователно, неподвижно закрепени въжени люлки - функционални елементи 6, чийто долен край е на нивото на хоризонталните площадки 2, (фиг. 13).
Модул СЗ
Спортно-развлекателен модул, с два горни успоредни хоризонтални носещи елемента 3.1.2, неподвижно закрепени във височина за вертикалните носещи опори 1. Към всяка от тях през равни разстояния са неподвижно закрепени двойки въжени люлки (функционални елементи 6), разположени успоредно, чийто долен край е на нивото на хоризонталните площадки 2 (фиг. 14).
Модул А7
Спортно-развлекателен модул, при който функционалния елемент 6 е хоризонтално разположена греда на нивото на хоризонталните площадки 2, закрепена за вертикалните опори 1 на нивото на хоризонталните площадки 2, посредством два наклонени носещи елемента 4.1 (фиг. 15).
Модул С4
Спортно-развлекателен модул, с една двойка горни успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени неподвижно във височина за вертикалните опори 1. На равно разстояние едни от други, за успоредните хоризонтални носещи елементи 3.1.2 са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1), като за долните краища на всяка двойка вертикални носещи елементи 5.2.1, е захваната в двата й края хоризонтална степенка - функционални елементи 6. Последните висят свободно, разположени успоредно помежду си на височината на хоризонталните площадки 2 (фиг. 16).
Модул С5
Спортно-развлекателен модул с един горен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, неподвижно закрепен във височина за носещите опори 1. На равно разстояние едни от други, за хоризонталния носещ елемент 3.1.1 чрез наклонени носещи елементи 4.1, са закрепени функционални елементи 6 - пръти, които в долния си край са свободно висящи и имат перпендикулярно разположени върху тях степенки (фиг. 17).
Модул С6
Спортно-развлекателен модул с един горен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен в горния край на вертикалните опори 1. На равно разстояние, за хоризонталния носещ елемент 3.1.1 са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1), за чиито долни краища на два съседни елемента, е захванат в двата му края хоризонтално разположен прът/греда - функционални елементи 6. Последните висят свободно на височината на хоризонталните площадки 2, разположени успоредно на хоризонталния
6233 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 носещ елемент 3.1.1 (фиг. 18).
Модул В 5
Спортно-развлекателен модул с една двойка горни хоризонтални елементи 3.1.2, закрепена неподвижно във височина за вертикалните опори 1 и една двойка долни хоризонтални носещи елементи 3.2.2, закрепени неподвижно на нивото на хоризонталните площадки 2.
Във всяка несрещулежаща 'А от успоредните равнини, образувани от съответния горен и долен хоризонтален елемент 3.1.2, са закрепени неподвижно двойка успоредни вертикални носещи елементи 5.1, за които през равни разстояния са закрепени три хоризонтални пръта/греди - функционален елемент 6 (фиг. 19).
Модул А 8
Спортно-развлекателен модул с един хоризонтален носещ елемент 3.2.1, разположен над височината на хоризонталните площадки 2, по оста на който са разположени функционалните елементи 6 - последователно свързани две греди (фиг. 20).
Модул В 6
Спортно-развлекателен модул с две двойки хоризонтални носещи елементи, една от които закрепена неподвижно във височина за вертикалните опори 1, а другата 3.2.2 на височината на хоризонталните площадки 2. Долната двойка хоризонтални носещи елементи 3.2.2 са неподвижно свързани помежду си с успоредни греди - функционални елементи 6 - образуващи стълба между вертикалните опори 1. Два по два - горен с долен хоризонталните носещи елементи са свързани с два или повече вертикални носещи елементи 5.1, разположени на равни разстояния един от друг (фиг. 21).
Модул В 7
Спортно-развлекателен модул с две двойки хоризонтални носещи елементи, една от които закрепена неподвижно във височина за вертикалните опори 1, а другата 3.2.2 на височината на хоризонталните площадки 2. Долната двойка хоризонтални носещи елементи 3.2.2 са неподвижно свързани помежду си с успоредни греди - функционални елементи 6 - образуващи стълба между вертикалните опори 1. Два по два - горен с долен - хоризонталните носещи елементи са свързани с два или повече вертикални носещи елементи 5.1, разположени на равни разстояния един от друг. На различна височина вертикалните въжета са свързани помежду си с хоризонтални (фиг. 22).
Модул А9
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи, разположени на височината на хоризонталните площадки 2. Хоризонталните носещи елементи 3.2.2 са неподвижно свързани помежду си с успоредни греди - функционални елементи 6 - образуващи стълба между вертикалните опори 1 (фиг. 23).
Модул Е1
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи, закрепени неподвижно във височина за вертикалните опори 1 (в горния им край). Хоризонталните носещи елементи 3.1.2 са неподвижно свързани помежду си с успоредни греди - функционални елементи 6 - образуващи стълба между вертикалните опори 1 (фиг. 24).
Модул D2
Спортно-развлекателен модул с две двойки диагонални носещи елементи 4.2, свързани неподвижно в единия си край на нивото на хоризонталните площадки 2, а в другия във височина към вертикалните опори 1, като образуват по дължината на спортно-развлекателен модул буквата X. Всяка двойка диагонални носещи елементи 4.2 са неподвижно свързани помежду си с успоредни греди - функционални елементи 6 - образуващи стълби (пресечени) между вертикалните опори 1.
Модул С7
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи, закрепени неподвижно във височина за (в горната част на) вертикалните опори 1. През равни разстояния към всеки от успоредните хоризонтални носещи елементи 3.1.2, неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, като към всеки два срещустоящи си вертикални носещи елементи на височината на хоризонталните площадки 2 неподвижно са закрепени функционални хоризонтални елементи
6234 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020
- степенки, разположени перпендикулярно на оста на спортно-развлекателен модул и на едно ниво. На височината на площадките, функционалните хоризонтални елементи 6, са свързани един с друг, по начин, непозволяващ по-голямо раздалечаване от дължината на свръзката (фиг. 26).
Модул С8
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи, закрепени неподвижно във височина за (в горната част на) вертикалните опори 1. През равни разстояния към всеки от успоредните хоризонтални носещи елементи 3.1.2, неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, като към всеки два срещустоящи си вертикални носещи елементи на височината на хоризонталните площадки 2 неподвижно са закрепени функционални хоризонтални елементи 6 - степенки, разположени на едно ниво и перпендикулярно на оста на спортно-развлекателен модул, и несвързани една с друга, (фиг. 27).
Модул С9
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени неподвижно във височина за (в горната част на) вертикалните опори 1. През равни разстояния към всеки от успоредните хоризонтални носещи елементи 3.1.2, неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, като към всеки два срещустоящи си вертикални носещи елементи на височината на хоризонталните площадки 2 неподвижно са закрепени функционални хоризонтални елементи 6 степенки, разположени на различни нива и перпендикулярно на оста на спортно-развлекателен модул, и несвързани една с друга, (фиг. 28).
Модул С10
Спортно-развлекателен модул с един горен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори 1. През равни разстояния към горния хоризонтален носещ елемент неподвижно са закрепени двойки вертикални носещи елементи 5.2.1, свързани един с друг в долния си край на височината на хоризонталните площадки 2 чрез хоризонтални функционални елементи 6 греди, разположени по оста на спортно-развлекателен модул (Фиг. 29).
Модул С11
Спортно-развлекателен модул с един хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори 1. През равни разстояния към носещия елемент неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, в долния край на който неподвижно е закрепен хоризонтален функционален елемент 6 - халка, разположена перпендикулярно на оста на спортно-развлекателен модул и на височината на хоризонталните площадки 2 (Фиг. 30).
Модул С12
Спортно-развлекателен модул с един хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори 1. През равни разстояния към носещия елемент неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, в долния край на който неподвижно е закрепен хоризонтален функционален елемент 6 - халка, разположена перпендикулярно на оста на спортно-развлекателен модул и на различна височина спрямо хоризонталните площадки 2 (фиг. 31).
Модул С13
Спортно-развлекателен модул с една двойка горни хоризонтални носещи елементи 3.1.2 между опорите 1. Към двойката горни хоризонтални носещи елементи 3.1.2 са свързани съответно двойки вертикални носещи елементи 5.2.1, които са с различна дължина, и краищата им са свързани с функционални елементи 6 - греди, разположени под ъгъл спрямо оста на спортно-развлекателен модул (фиг. 32).
Модул С14
Спортно-развлекателен модул с един горен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори 1. През равни разстояния към хоризонталния носещ елемент 3.1.1 неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, в чиито свободно висящ долен край на височината на хоризонталните площадки неподвижно е закрепен функционален елемент 6 - халка (Фиг. 33).
Модул С15
Спортно-развлекателен модул с един горен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен неподвижно
6235 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 във височина за вертикалните опори 1. През равни разстояния към хоризонталния носещ елемент 3.1.1 неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1 с различна дължина, в чиито свободно висящ долен край на височината на площадките неподвижно е закрепен функционален елемент 6 халка. Последните са на различна височина спрямо хоризонталните площадки 2 (фиг. 34).
Модул С16
Спортно-развлекателен модул с един горен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори 1. През равни разстояния към хоризонталния носещ елемент 3.1.1 неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1 с различна дължина, в чиито свободно висящ долен край на височината на площадките неподвижно е закрепен функционален елемент 6 - халка. Последните са на различна височина спрямо хоризонталните площадки 2 и са с различни геометрични форми - кръг, елипса, триъгълник (Фиг. 35).
Модул С17
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи, закрепени неподвижно във височина (за горната част) на вертикалните опори 1. През равни разстояния към всеки от успоредните хоризонтални носещи елементи 3.1.2, неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, в чийго свободен долен край, на височината на хоризонталните площадки 2 неподвижно са закрепени функционални елементи 6 - халки, тунели (гуми), разположени под ъгъл спрямо оста на спортно-развлекателен модул, (фиг. 36).
Модул С18
Спортно-развлекателен модул, с една двойка горни успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени неподвижно във височина за вертикалните опори 1. На равно разстояние едни от други, за успоредните хоризонтални носещи елементи са закрепени вертикални носещи елементи 5.2.1, които в долния си край са свързани неподвижно с горния край на къси греди - функционален елемент 6 - разположени вертикално/перпендикулярно на оста на спортно-развлекателен модул, на височината на хоризонталните площадки 2. Долният край на два по два съседни функционалните елементи 6 са свързани с въжета, ограничаващи раздалечаването им над определена дължина, (фиг. 37).
Модул С19
Спортно-развлекателен модул с един хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен във височина за вертикалните опори 1. На равно разстояние един от друг към него са закрепени неподвижно с гъвкава връзка функционалните елементи 6 - пръти, чийго долен край на височината на площадките завършва със степенки, разположени перпендикулярно на оста на функционалния елемент 6 (Фиг. 38).
Модул Е2
Спортно-развлекателен модул с един хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен във височина за вертикалните опори 1. В средата на разстоянието между вертикалните опори за хоризонталния носещ елемент 3.1.1 е закрепен неподвижно функционален елемент 6 - въже, чиито долен край е свободно висящ на височината на хоризонталните площадки 2 (Фиг. 39).
Модул D3
Спортно-развлекателен модул с един хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен във височина за вертикалните опори 1. Във всеки от двата края на хоризонталния носещ елемент 3.1.1 е неподвижно закрепено въже - функционален елемент 6, чиито долен край е свързан със срещуположната му площадка 2 (Х-образно) (Фиг. 40).
Модул ЕЗ
Спортно-развлекателен модул с четири вертикални опори 1, като три от тях са разположени в единия край на модула и имат обща хоризонтална площадка 2, две от вертикалните опори 1 са свързани с един наклонен носещ елемент 4.1, чиито долен край е закрепен неподвижно на малка височина над хоризонталната площадка 2, закрепена неподвижно за три от вертикалните опори 1, а срещуположният във височина за срещуположната вертикална опора 1. За две от трите вертикални опори е закрепен неподвижно функционален елемент 6 - мрежа, чиято среда е на височината на хоризонталната площадка 2 (Фиг. 41).
6236 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020
Модул С20
Спортно-развлекателен модул с един хоризонтален носещ елемент 3.1.1, закрепен във височина за вертикалните опори 1. На равно разстояние един от друг към него са закрепени група вертикални носещи елементи 5.2,1, в чийто долен край на височината на площадките 2 са закрепени функционални елементи 6 - степенки с различни геометрични форми (триъгълни, квадратни, шестоъгълни и др.). За триъгълните степенки, групата вертикални носещи елементи 5.2.1 са три, а за степенките с всякаква друга геометрични форма, вертикалните носещи елементи 5.2.1 в групата, са четири, (Фиг. 42).
Модул С21
Спортно-развлекателен модул с една двойка хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепен във височина за вертикалните опори 1. На равно разстояние от опорите 1, към хоризонтални носещи елементи 3.1.2 са закрепени напречно хоризонтални носещи елементи 3.1.1, на които всеки край са закрепени две въжета - функционален елемент 6. В другия си край всеки две двойки въжета на един хоризонтален носещ елемент 3.1.1 са свързани са свързани/закрепени неподвижно с общ функционален елемент 6 - хоризонтални правоъгълни площадки (Фиг. 43).
Модул С22
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни горни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени във височина за вертикалните опори 1. На равно разстояние едни от други за успоредните хоризонтални носещи елементи 3.1.2 са закрепени неподвижно наклонени носещи елементи 4.1, които четири по четири в долния си край са захванати неподвижно в четири точки за хоризонтално разположени правоъгълни функционални елементи 6 - степенки (фиг. 44).
Модул С23
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни горни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени във височина за вертикалните опори 1. На равно разстояние едни от други за успоредните хоризонтални носещи елементи 3.1.2 са закрепени неподвижно наклонени носещи елементи 4.1, които четири по четири в долния си край са захванати неподвижно в четири точки за хоризонтално разположени халки 6, (фиг. 45).
Модул В 8
Спортно-развлекателен модул с една двойка горни успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени във височина за вертикалните опори 1, и един долен хоризонтален носещ елемент 3.2.1, закрепен на височината на хоризонталните площадки 2. За единия горен хоризонтален носещ елемент 3.1.2 е захванат функционален елемент 6, който се спуска под ъгъл към долния хоризонтален носещ елемент 3.2.1, закрепен е неподвижно за него и отново под наклон се изкачва към втория горен хоризонтален носещ елемент 3.1.2, като тази конфигурация се повтаря по цялата дължина на спортноразвлекателен модул, образувайки триизмерна спирала - тунел 6 (Фиг. 46).
Модул С24
Спортно-развлекателен модул с една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепени във височина за вертикалните опори 1. Към всеки носещ хоризонтален елемент 3.1.2 са закрепени неподвижно осем наклонени носещи елементи 4.1, за които, на височината на хоризонталните площадки 2 неподвижно са закрепени функционални елементи 6 - хоризонтални тунели (2 бр.), всеки от които е изграден от свързани помежду си съседни хоризонтални греди, чиито краища са обхванати съответно в два метални обръча, оформящи двата края на тунела (Фиг. 47).
Модул В 9
Спортно-развлекателен модул с горна двойка успоредни хоризонтални носещи елементи 3.1.2, закрепена във височина за вертикалните опори 1. През равни разстояния, към хоризонталните носещи елементи 3.1.2 и 3.2.1 перпендикулярно на оста на спортно-развлекателен модул, са закрепени функционални елементи 6 - халки с различна геометрична форма (Фиг. 48).
Модул Е4
Спортно-развлекателен модул с две носещи опори 1, в горния край на които е разположен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, по който се движи ролка, за която е закрепен функционален елемент 6 - прът или въже, завършващи в другия си край със седалка (Фиг. 49).
6237 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020
Модул Е5
Спортно-развлекателен модул с две носещи опори 1, в горния край на които е разположен хоризонтален носещ елемент 3.1.1, по който се движи ролка, за която е закрепен функционален елемент 6 - прът или въже, завършващи в другия си край със степенка, площадка (Фиг. 50).
Модул Е6
Спортно-развлекателен модул с две носещи опори 1, в горния край на които е разположен хоризонтален носещ елемент 3.1.1 - въже, който изпълнява предназначението и на функционален елемент 6 (Фиг. 51).
Пример 2.
Показаното на Фиг. 52 е примерно изпълнение съгласно полезния модел и представлява вариант на открит въжен спортно-развлекателния комплекс, разположен на природен терен. Комплексът включва три кръга на сложност, като за всеки кръг се прави предварително категоризиране на участника и към всяко съоръжение от всичките кръгове на комплекса в горната му част между вертикалните опори 1 е опънато осигурително въже с прикачените към него индивидуални осигурителни средства на участниците и всяко съоръжение има хоризонтални площадки 2, от които стартира и приключва участника.
Първият кръг се състои от осем вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Начало на спортно развлекателния комплекс е Модул В4, като след него последователно са подредени Модул А2, Модул АЗ, Модул ВЗ, Модул В2, Модул А1, Модул В6 и Е4. Към всеки спортно-развлекателен модул от трите кръга на комплекса в горната му част между вертикалните опори 1 е опънато осигурително въже, към което се прикачат индивидуални осигурителни елементи.
Вторият кръг се състои от единадесет вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Към началния вертикален елемент 1 е свързан Модул В8, като след него последователно са подредени Модул D3, Модул ЕЗ, Модул Е1, Модул В2, Модул А4, Модул СЗ, Модул С21, Модул С9, Модул CIO, Е4.
Третият кръг се състои от десет вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Към началния вертикален елемент 1 е свързан Модул А4, като след него последователно са подредени Модул В1, Модул С14, Модул С2, Модул А9, Модул В2, Модул А7 и Модул С9.
Пример 3.
Показаното на Фиг. 53 е примерно изпълнение на друг вариант на изкуствено създаден закрит спортно-развлекателен комплекс, с възможност да бъде монтиран например във фоайета на обществени сгради. Той включва три кръга на сложност, като за всеки кръг се прави отново предварително категоризиране на участника и към всеки спортно-развлекателен модул от всичките кръгове на комплекса в горната му част между вертикалните опори 1 е опънато осигурително въже, за което се прикачат индивидуалните осигурителни средства на участниците.
Първият кръг се състои от осем вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Към началния вертикален елемент 1 е свързан Модул В4, като след него последователно са подредени Модул В2, Модул А7, Модул ЕЗ, Модул С5, Модул С8 и Модул А9.
Вторият (успореден на първи) кръг се състои от осем вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Към началния вертикален елемент 1 е свързан Модул В4, като след него последователно са подредени Модул В2, Модул А7, Модул ЕЗ, Модул С9, Модул А7 и Модул Е1.
Третият кръг (успореден на първи) кръг се състои от осем вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Към началния вертикален елемент 1 е свързан Модул В4, като след него последователно са подредени Модул В2, Модул А7, Модул ЕЗ, Модул В4, Модул С8 и Модул С5, С9, А7 и А7.
Пример 4.
Показаното на Фиг. 54 е примерно изпълнение на друг вариант на закрит спортно-развлекателен
6238 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 комплекс, с възможност да бъде монтиран на естествен природен терен или изкуствено създаден терен. При монтаж на изкуствено създаден терен поддържащата му система е метална паралелепипедна разглобяема конструкция от вертикални опори 1. Комплексът включва два кръга на сложност, като за всеки кръг се прави отново предварително категоризиране на участника, като към всяко съоръжение от всичките участващи кръгове на комплекса в горната си част между вертикалните опори 1 е опънато осигурително въже с прикачените към него индивидуални осигурителни средства на участниците, като ключовите модули имат хоризонтални площадки 2, в дадения случай и една мека хоризонтална площадка - тип батут.
Първият кръг се състои от шест вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Към началния вертикален елемент 1 е свързан Модул В8, като след него последователно са подредени Модул В1, Модул А7, Модул С15 и Модул С2.
Вторият кръг се състои от шест вертикални опори 1 с прикрепени към тях хоризонтални площадки 2, като вътрешните вертикални опори са общи за два съседни модула от комплекса. Към началния вертикален елемент 1 е свързан Модул С4, като след него последователно са подредени Модул В2, Модул С8, Модул С15 и Модул С2.
Въжените спортно-развлекателни комплекси със спортно-развлекателните модули в тях и техните елементи отговарят на международните стандарти в областта по съответните тестове за издръжливост, здравина и електрическа безопасност. Всички елементи се монтират при спазване на препоръчаната стандартна безопасност съгласно ΕΝ 15567-L Дърветата и корените са с необходимата оценка за механичното и физиологичното им състояние.
Услугите във въжените спортно-развлекателни комплекси, се предоставят в съответствие с EN 15567-2 и съгласно Стандартна оперативна процедура, представляваща Фирмен стандарт на заявителя, с което са гарантирани: ясното обозначаване на системите от въжета, спасителната и лостовата системи, груповия и индивидуален инструктаж за правилно и безопасно ползване на всеки маршрут.
Въженият спортно-развлекателен комплекс съгласно настоящия полезен модел при всички варианти на полезния модел, може да бъде монтиран на природни терени и/или изкуствено създадени открити и закрити терени.
При изкуствено създадения комплекс, вертикалните опори са от метална и/или дървена конструкция, а носещите елементи (въжета), изградени на едно или няколко нива, осигуряват достъп по маршрут по хоризонтала 3, вертикала 5 и диагонал 4. Комплексът е преносима конструкция, подходяща за всякакъв терен - море, планина, като плаж, ски писти, хотели, търговски комплекси и др.
При открития комплекс на природен терен, вертикалните опори представляват естествени стебла на паркови или горски дървета, а носещите елементи (въжета), изградени на поне едно или няколко нива и осигуряват достъп до маршрут по хоризонтала 3, вертикала 5 и диагонал 4, като при изграждането на комплекса максимално се вписват в ландшафта на използвания природен район.
Claims (12)
- Претенции1. Въжен спортно-развлекателен комплекс, включващ носещи вертикални опори (1), към които са прикрепени неподвижно хоризонтални площадки (2), където две по две вертикалните опори (1) са свързани с поне един хоризонтален (3) или наклонен (4) носещ елемент и поне един осигурителен елемент, характеризиращ се с това, че носещият хоризонтален (3) или наклонен (4) елемент е гъвкав и към него е прикрепен вертикален носещ елемент (5), който е свободно висящ или в другия си край е свързан с друг гъвкав хоризонтален носещ елемент (3), или с функционален елемент (6), където свързаните елементи между две вертикални опори (1) са формиращи за един спортно-развлекателен модул (А) или (В) или (С) или (D) или (Е), а два и повече спортно-развлекателни модула са формиращи най-малко за един кръг на сложност в комплекса, с възможност за включване на автоматизирана система за управление.
- 2. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че хоризонталните носещи елементи (3) са горни (3.1) и/или долни (3.2), и са свързани с вертикалните опори (1) съответно - горните (3.1) в горния край на вертикалните опори (1), а долните (3.2) - непосредствено6239 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 на нивото или под нивото на хоризонталните площадки (2).
- 3. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че горните хоризонтални носещи елементи (3.1) са един (3.1.1) или два (3.1.2), разположени успоредно.
- 4. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че долните хоризонтални носещи елементи (3.2) са един (3.2.1), два (3.2.2) или три (3.2.3), разположени успоредно.
- 5. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вертикалните носещи елементи (5) са свързани в една (5.2) или в две (5.3) точки едновременно с горните (3.1) и долните (3.2) хоризонтални носещи елементи или само с горните хоризонтални носещи елементи (3.1).
- 6. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че наклонените носещи елементи (4) са един (4.1) или два (4.2), разположени успоредно.
- 7. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че функционалният елемент (6) е хоризонтално разположен гъвкав или твърд и може да бъде алтернативно: халка, стълба, седалка, греда, прът, тунел, мрежа или степенка.
- 8. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че функционалният елемент (6) е вертикално разположен гъвкав или твърд и може да бъде алтернативно: люлка, халка, стълба, прът, цилиндър, степенка, мрежа или свободно висящо въже - свързано неподвижно с хоризонталния носещ елемент или плъзгащо се по него.
- 9. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че кръговете на сложност са три, като първия кръг включва-осем вертикални опори (1) с хоризонтални площадки (2), а между всеки две вертикални опори (1) е опънат осигурителен елемент и са подредени следните последователно свързани Модули: В4, А2, АЗ, ВЗ, В2, Al, В6 и Е4, където: Модулът В4, включва единични горен (3.1.1) и долен (3.2.1) хоризонтални носещи елементи, свързани един с друг с успоредно разположени вертикални въжета (6), Модулът А2, включва тройка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.2.3), разположени на височината на площадките (2), към които неподвижно са закрепени хоризонталните функционални елементи - степенки с правоъгълна форма (6), закрепени шахматообразно към централния хоризонтален носещ елемент и страничните носещи елементи (3.2.3), Модулът АЗ включва двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.2.2), разположени на височината на хоризонталните площадки (2), към които неподвижно, под ъгъл са монтирани хоризонтални функционални елементи - степенки с правоъгълна форма (6), Модулът ВЗ, включва единични горен (3.1.1) и долен (3.2.1) хоризонтални носещи елементи, носещи опори (1), а долният (3.2.1) е закрепен на височината на хоризонталните площадки (2), където и двата елемента (3.1.1) и (3.2.1) са свързани един с друг посредством функционалния елемент - въже (6), разположено V-образно по цялата дължина на горния (3.1.1) и долния (3.2.1) хоризонтален носещ елемент, Модулът В2, включва двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2.), закрепени във височина за вертикалните опори (1), и единичен долен хоризонтален носещ елемент (3.1.2), закрепен за вертикалните опори (1) на нивото на хоризонталните площадки (2), където върху горните хоризонтални носещи елементи (3.1.2) е захванат функционален елемент - успоредно разположени въжени люлки (6), свързани в долния си край с долния хоризонтален носещ елемент (3.2.1), Модулът А1, включва една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.2.2), закрепени на нивото на хоризонталните площадки (2) и единичен носещ хоризонтален елемент (3.1.1), закрепен неподвижно във височина на вертикалните опори (1), където към горния хоризонтален носещ елемент (3.1.1) неподвижно е закрепен функционалния елемент - въжета (6), които висят със свободен долен край над долната двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.2.2), към които на разстояние са прикрепени хоризонтални функционални елементи - степенки (6), Модулът В6, включва две двойки хоризонтални носещи елементи (3.1.2), едната от които е закрепена неподвижно във височина за вертикалните опори (1), а другата двойка (3.2.2) на височината на хоризонталните площадки (2), където за долната двойка хоризонтални носещи елементи (3.2.2), неподвижно свързани помежду си с функционалните елементи - успоредни греди (6), формиращи стълба между вертикалните опори (1), като два по два - горен с долен - хоризонталните носещи елементи (3.1.2) и6240 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 (3.2.2) са свързани с два или повече вертикални носещи елементи (5.1), разположени на равни разстояния един от друг и Модулът Е4, включващ две носещи опори (1), в горния край на които е разположен хоризонталния носещ елемент (3.1.1), с движеща се по него ролка, за която е закрепен функционалния елемент - прът или въже (6) с прикрепена в другия му край седалка, а вторият кръг включва единадесет вертикални опори (1) е хоризонтални площадки (2), а между всеки две вертикални опори (1) е опънат осигурителен елемент (7) и са подредени следните последователно свързани Модули: В8, ДЗ, ЕЗ, Е1, В2, А4, СЗ, С21, С9, С10 и Е4, където: Модулът В8, включва една двойка горни успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени във височина за вертикалните опори (1), и един долен хоризонтален носещ елемент (3.2.1) закрепен на височината на хоризонталните площадки (2), където за единия елемент (3.1.2) е захванат функционалния елемент (6), спускащ се под ъгъл и неподвижно закрепен към долния елемент (3.2.1), чието продължение под наклон е повдигнато към втория горен елемент (3.1.2) в тази конфигурация по цялата дължина на модула, образувайки триизмерна спирала - тунел (6), Модулът D3, включва един хоризонтален носещ елемент (3.2.1), закрепен във височина за вертикалните опори (1), където към всеки един от двата края на (3.2.1) неподвижно е закрепено въже - функционален елемент (6), чиито долен край е свързан Х-образно със срещуположната му площадка (2), Модул ЕЗ, включва четири вертикални опори (1), като три са в единия край на модула ЕЗ и имат обща площадка (2), а две от вертикалните опори (1) са свързани с един наклонен носещ елемент (4.1), чиито долен край е закрепен неподвижно на височина над площадката (2), закрепена неподвижно за три от вертикалните опори (1), а срещуположният във височина за срещуположната вертикална опора (1), като за две от трите вертикални опори (1) е закрепен неподвижно функционален елемент - мрежа (6), Модулът Е1, включва една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени неподвижно в горния край на вертикалните опори (1), а хоризонталните му носещи елементи (3.1.2) са неподвижно свързани помежду си с функционални елементи, успоредни греди (6), образуващи стълба между опорите (1), Модул В2 е идентичен с този в първи кръг, Модулът А4, включва единични горен (3.1.1) и долен (3.2.1) хоризонтални носещи елементи, като горният елемент (3.1.1) е закрепен във височина за вертикалните опори (1), а долният елемент (3.2.1) е разположен на нивото на хоризонталните площадки (2) и към горния елемент (3.1.1) през равни разстояния неподвижно са закрепени вертикално спускащи се, свободно висящи в долния си край функционалния елемент - въжета (6), Модулът СЗ, включва два горни успоредни хоризонтални носещи елемента (3.1.2), неподвижно закрепени във височина за вертикалните носещи опори (1), като към всеки хоризонтален елемент (3.1.2) през равни разстояния са неподвижно закрепени и успоредно разположени функционалните елементи - двойки въжени люлки (6), чийто долен край е на нивото на хоризонталните площадки (2), Модулът С21, включва една двойка хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепена във височина за вертикалните опори (1), като на равно разстояние от опорите (1), към елементите (3.1.2) са закрепени напречно хоризонталните носещи елементи (3.1.1), към чийто край са закрепени функционалните елементи - две въжета (6), като в срещуположния си край всеки две двойки въжета на един хоризонтален носещ елемент (3.1.1) са свързани неподвижно с общ функционален елемент - хоризонтална правоъгълна площадка (6), Модулът С9, включва една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени неподвижно в горната част на вертикалните опори (1), като през равни разстояния към всеки от успоредните елементи (3.1.2), неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1), като към всеки два срещустоящи си елемента (5.2.1) на височината на хоризонталните площадки (2) неподвижно са закрепени функционалните елементи хоризонтални степенки (6), разположени на различни нива и перпендикулярно на оста на модула С9, и несвързани една с друга, Модулът С10, включва един горен хоризонтален носещ елемент (3.1.1), закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори (1), като през равни разстояния към горния хоризонтален носещ елемент (3.1.1) неподвижно са закрепени двойки вертикални носещи елементи (5.2.1), свързани един с друг в долния си край на височината на площадките (2) чрез функционалните елементи - хоризонтални греди (6), разположени по оста на спортно-развлекателен модул и Модулът Е4 е идентичен с този в първи кръг, и третият кръг включва десет вертикални опори (1) с хоризонтални площадки (2), а между всеки6241 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 две вертикални опори (1) е опънат осигурителен елемент и са подредени последователно свързани следните Модули: А4, В1, С14, С2, А9, В2, А7, С9 и А9, където: Модулът А4 е идентичен с този в първи кръг, Модул В1 включва два хоризонтални носещи елемента (3.1.1) и (3.2.1), закрепени за вертикалните опори (1), първият (3.2.1) на височината на площадката, а вторият (3.1.1) във височина, а двата вертикални носещи елемента (5.1) формират заедно с хоризонталните (3.2.1) и (3.1.1) правоъгълник, във вътрешността на който е закрепен функционалния елемент - мрежа с равни квадратчета (6), Модул С14, състоящ се от един горен хоризонтален носещ елемент (3.1.1), закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори (1), към елемента (3.1.1) неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1), в чиито свободно висящ долен край на височината на хоризонталните площадки неподвижно е закрепен функционалния елемент - халка (6), Модул С2, състоящ се от един горен хоризонтален носещ елемент (3.1.1), неподвижно закрепен във височина за вертикалните носещи опори (1), към елемента (3.1.1) през равни разстояния са разположени за двата си края последователно и неподвижно закрепени - функционалните елементи - въжени люлки (6), чийто долен край е на нивото на площадките (2), Модул А9, състоящ се от една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.2.2), разположени на височината на хоризонталните площадки (2) и неподвижно свързани помежду си с функционалните елементи - успоредни греди (6), образуващи стълба между вертикалните опори (1) (фиг. 23), Модулът В2 идентичен с този в първи кръг, Модул А7 е с функционален елемент с хоризонтално разположена греда (6) на нивото на хоризонталните площадки (2), закрепена за вертикалните опори (1) на нивото на хоризонталните площадки (2), посредством два наклонени носещи елемента (4.1), Модул С9 идентичен с този във втори кръг и Модул А9 идентичен с този в същия кръг.
- 10. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че кръговете на сложност са три, като първия кръг включва осем вертикални опори (1) с хоризонтални площадки (2), а между всеки две вертикални опори (1) е опънат осигурителен елемент и са подредени последователно следните Модули: В4, В2, А7, ЕЗ, С5, С8 и А9, където: Модулът В4, включва единични горен (3.1.1.) и долен (3.2.1) хоризонтални носещи елементи свързани един с друг с успоредно разположени вертикални въжета (6), Модулът В2, включва двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени във височина за вертикалните опори (1), и единичен долен хоризонтален носещ елемент (3.1.2), закрепен за вертикалните опори (1) на нивото на хоризонталните площадки (2), където върху горните хоризонтални носещи елементи (3.1.2) е захванат функционален елемент успоредно разположени въжени люлки (6), свързани в долния си край с долния хоризонтален носещ елемент (3.2.1), Модул А7 е с функционален елемент с хоризонтално разположена греда (6) на нивото на хоризонталните площадки (2), закрепена за вертикалните опори (1) на нивото на хоризонталните площадки (2), посредством два наклонени носещи елемента (4.1), Модул ЕЗ, включва четири вертикални опори (1), като три са в единия край на модула ЕЗ и имат обща площадка (2), а две от вертикалните опори (1) са свързани с един наклонен носещ елемент (4.1), чиито долен край е закрепен неподвижно на височина над площадката (2), закрепена неподвижно за три от вертикалните опори (1), а срещуположният във височина за срещуположната вертикална опора (1), като за две от трите вертикални опори (1) е закрепен неподвижно функционален елемент - мрежа (6), Модулът С5, включва един горен хоризонтален носещ елемент (3.1.1), неподвижно закрепен във височина за носещите опори (1), където на равно разстояние едни от други, за хоризонталния носещ елемент (3.1.1) чрез наклонени носещи елементи (4.1), са закрепени функционални елементи - пръти (6), които в долния си край са свободно висящи и имат перпендикулярно разположени върху тях степенки и Модулът С8, включва една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени неподвижно в горната част на вертикалните опори (1), като през равни разстояния към всеки от успоредните хоризонтални носещи елементи (3.1.2), неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1), като към всеки два срещустоящи си вертикални носещи елементи на височината на хоризонталните площадки (2) неподвижно са закрепени функционалните хоризонтални елементи - степенки (6), разположени на едно ниво и перпендикулярно на оста на модула, и несвързани една с друга и Модул А9, състоящ се от една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.2.2), разположени на височината на хоризонталните площадки (2) и неподвижно свързани помежду си с функционалните елементи - успоредни6242 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 греди (6), образуващи стълба между вертикалните опори (1), а вторият кръг е успореден на първия и включва осем вертикални опори (1) с хоризонтални площадки (2), а между всеки две вертикални опори (1) е опънат осигурителен елемент и са подредени последователно следните Модули: В4, В2, А7, ЕЗ, С9, А7 и Е1, където: Модули В4, В2, А7, ЕЗ са идентични с тези в първи кръг, Модул С9, включващ една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени неподвижно в горната част на вертикалните опори (1), като през равни разстояния към всеки от успоредните елементи (3.1.2), неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1), като към всеки два срещустоящи си елемента (5.2.1) на височината на хоризонталните площадки (2) неподвижно са закрепени функционалните елементи - хоризонтални степенки (6), разположени на различни нива и перпендикулярно на оста на модула С9, и несвързани една с друга, Модул А7 е идентичен с този в първи кръг и Модул Е1, включващ една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени неподвижно в горния край на вертикалните опори (1), а хоризонталните му носещи елементи (3.1.2) са неподвижно свързани помежду си с функционални елементи, успоредни греди (6), образуващи стълба между опорите (1), и третия кръг включва единадесет вертикални опори (1) с хоризонтални площадки (2), а между всеки две вертикални опори (1) е опънат осигурителен елемент и са подредени последователно следните Модули: В4, В2, А7, ЕЗ, В4, С8; С5, С9, А7 и А7, където: Модулите В4, В2, А7, ЕЗ, С8, С5 и С9, са идентични с тези в първи и втори кръг.
- 11. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че кръговете на сложност са два, като първия кръг включва шест вертикални опори (1) с хоризонтални площадки (2), а между всеки две вертикални опори (1) е опънат осигурителен елемент и са подредени последователно следните Модули: В8, Bl, А7, С15 и С2, където: Модулът В8, включва една двойка горни успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени във височина за вертикалните опори (1), и един долен хоризонтален носещ елемент (3.2.1), закрепен на височината на хоризонталните площадки (2), където за единия елемент (3.1.2) е захванат функционалния елемент (6), спускащ се под ъгъл и неподвижно закрепен към долния елемент (3.2.1), чието продължение под наклон и повдигнато към втория горен елемент (3.1.2) в тази конфигурация по цялата дължина на модула, образувайки триизмерна спирала - тунел (6), Модул В1 включва два хоризонтални носещи елемента (3.1.1) и (3.2.1), закрепени за вертикалните опори (1), първият (3.2.1) на височината на площадката, а вторият (3.1.1) във височина, а двата вертикални носещи елемента (5.1) формират заедно с хоризонталните (3.2.1) и (3.1.1) правоъгълник, във вътрешността на който е закрепен функционалния елемент - мрежа с равни квадратчета (6), Модул А7 е с функционален елемент с хоризонтално разположена греда (6) на нивото на хоризонталните площадки (2), закрепена за вертикалните опори (1) на нивото на хоризонталните площадки (2), посредством два наклонени носещи елемента (4.1), Модул С15, включва един горен хоризонтален носещ елемент (3.1.1), закрепен неподвижно във височина за вертикалните опори (1), като през равни разстояния към хоризонталния носещ елемент (3.1.1) неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1) с различна дължина, в чиито свободно висящ долен край на височината на хоризонталните площадки (2) неподвижно е закрепен функционалния елемент - халка (6) и Модул С2, състоящ се от един горен хоризонтален носещ елемент (3.1.1), неподвижно закрепен във височина за вертикалните носещи опори (1), към елемента (3.1.1) през равни разстояния са разположени за двата си края последователно и неподвижно закрепени - функционалните елементи - въжени люлки (6), чийто долен край е на нивото на площадките (2), а вторият кръг включва шест вертикални опори (1) с хоризонтални площадки (2), а между вертикалните опори (1) е опънат осигурителен елемент и са подредени последователно следните Модули: С4, В2, С8, С15 иС2, където Модулът С4, включва една двойка горни успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени неподвижно във височина за вертикалните опори (1), където наравно разстояние едни от други, за успоредните хоризонтални носещи елементи (3.1.2) са закрепени вертикалните носещи елементи (5.2.1), като за долните краища на всяка двойка елементи (5.2.1), е захванат в двата й края - функционалният елемент - хоризонтални степенки (6), които висят свободно, разположени успоредно помежду си на височината на хоризонталните площадки (2), Модулът В2, включва двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени във височина за вертикалните опори (1),6243 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 07.1/15.07.2020 и единичен долен хоризонтален носещ елемент (3.1.2), закрепен за вертикалните опори (1) на нивото на хоризонталните площадки (2), където върху горните хоризонтални носещи елементи (3.1.2) е захванат функционален елемент - успоредно разположени въжени люлки (6), свързани в долния си край с долния хоризонтален носещ елемент (3.2.1), Модулът С8, включва една двойка успоредни хоризонтални носещи елементи (3.1.2), закрепени неподвижно в горната част на вертикалните опори (1), като през равни разстояния към всеки от успоредните хоризонтални носещи елементи (3.1.2), неподвижно са закрепени вертикални носещи елементи (5.2.1), като към всеки два срещустоящи си вертикални носещи елементи на височината на хоризонталните площадки (2) неподвижно са закрепени функционалните хоризонтални елементи - степенки (6), разположени на едно ниво и перпендикулярно на оста на модула, и несвързани една с друга, а Модулите С15 и С2 са идентични с тези в първи кръг.
- 12. Въжен спортно-развлекателен комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че автоматизираната система за управление включва една или повече системи за продажба на билет, проверка на билет, за категоризиране на участника по ръст и тегло, за участие в кръгове със съответно ниво на сложност.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4432U BG3748U1 (bg) | 2019-08-12 | 2019-08-12 | Въжен спортно-развлекателен комплекс |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4432U BG3748U1 (bg) | 2019-08-12 | 2019-08-12 | Въжен спортно-развлекателен комплекс |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG3748U1 true BG3748U1 (bg) | 2020-06-15 |
Family
ID=74856487
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG4432U BG3748U1 (bg) | 2019-08-12 | 2019-08-12 | Въжен спортно-развлекателен комплекс |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG3748U1 (bg) |
-
2019
- 2019-08-12 BG BG4432U patent/BG3748U1/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4262900A (en) | Playground set | |
KR101376703B1 (ko) | 타워형 익스트림 레저 스포츠 구조물 | |
US3794316A (en) | Climbing rope gymnastic apparatus | |
US20180296931A1 (en) | Adventure Park | |
BG3748U1 (bg) | Въжен спортно-развлекателен комплекс | |
US20060019798A1 (en) | Artificial climbing trees and support system | |
RU191859U1 (ru) | Игровое сооружение для детской площадки | |
KR102404799B1 (ko) | 미로 슬라이드시스템 | |
BG111984A (bg) | Спортно - развлекателен комплекс | |
KR102189413B1 (ko) | 2인 협력식 익사이팅 체험시설 | |
KR102200797B1 (ko) | 2인 협력식 익사이팅 체험시설 | |
CN212439844U (zh) | 立体体能单元及包含其的儿童体能游乐教育设施 | |
CN210543302U (zh) | 一种丛林魔网结构的多人团体休闲娱乐设备 | |
CN210543301U (zh) | 一种树冠丛林结构的休闲娱乐设备 | |
KR102190107B1 (ko) | 2인 협력식 익사이팅 체험시설 | |
Clocksin | Sequencing High Adventure Activities in Elementary Physical Education | |
KR890000129Y1 (ko) | 운동을 겸한 어린이 종합놀이 장치 | |
KR102262249B1 (ko) | 타워형 조합 놀이대 | |
CN218685991U (zh) | 一种穿越型和挑战型结合的游乐装置 | |
CN211611606U (zh) | 一种历险游乐设施 | |
CN207506905U (zh) | 一种带有绳索的攀爬桥 | |
CN207462534U (zh) | 一种游玩攀爬桥 | |
CN107930005A (zh) | 一种开放式游乐攀爬桥 | |
CN218392022U (zh) | 一种带滑梯的圆柱组合攀爬结构 | |
CN212166464U (zh) | 体验版攀爬塔 |