BG3455U1 - Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните - Google Patents

Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните Download PDF

Info

Publication number
BG3455U1
BG3455U1 BG4590U BG459019U BG3455U1 BG 3455 U1 BG3455 U1 BG 3455U1 BG 4590 U BG4590 U BG 4590U BG 459019 U BG459019 U BG 459019U BG 3455 U1 BG3455 U1 BG 3455U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
electric current
electrodes
frequency
power supply
current
Prior art date
Application number
BG4590U
Other languages
English (en)
Inventor
Николай АРНАУДСКИ
Христов Арнаудски Николай
Стайко Стайков
Минков Стайков Стайко
Original Assignee
„Усм Тех“ Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by „Усм Тех“ Еоод filed Critical „Усм Тех“ Еоод
Priority to BG4590U priority Critical patent/BG3455U1/bg
Publication of BG3455U1 publication Critical patent/BG3455U1/bg

Links

Landscapes

  • Electrotherapy Devices (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните с приложение в областта на хуманната и ветеринарната медицина. Устройството се състои от захранващ блок, който е свързан от една страна със захранващ блок с ниско напрежение, от друга страна с платка за управление и блок за външна комуникация. 3ахранващият блок с ниско напрежение е свързан чрез основна платка с главен процесор, към който е свързан кварцов резонатор. Главният процесор е свързан през цифрово-аналогов преобразовател и аналогово-цифров преобразувател към генератор на ток с изводи към електроди. Платката за управление включва процесор, който чрез оптрон е свързан към главния процесор, а той чрез втори оптрон е свързан с генератора на ток, с тъч-скрийн дисплей и с блок за външна комуникация. Устройството чрез блок за външна комуникация има дистанционен достъп за управление и комуникация през Интернет, мобилен оператор или друг вид жична или безжична комуникация. Устройството използва електрически ток, с различни характеристики в честотния диапазон от 60 Hz до 90 Hz, за различни стимулации с квазирезонансни честоти с възможности за вариации. Електрическият ток който е с монополярни правоъгълни токови импулси се подава към електродите към челния електрод се положителен потенциал, а на електродите на мастоидите - отрицателен. Електрическият ток може да е с биполярни правоъгълни токови импулси като поляритета на челния електрод и на електродите на мастоидите непрекъснато се мени, като всеки следващ импулс е с различен поляритет. Електрическия ток може да бъде във вид на монополярни правоъгълни токови импулси и едновременно с това с постоянен електрически ток, като от началото до края на сеанса към електродите, на челния електрод се подава положителен потенциал, а на електродите на мастоидите - отрицателен, като единият вид електрически ток импулсен, а другият постоянен. Стимулациите с електрически ток, описани по-горе, са с възможност както за фиксирана честота с точност от 0.01 Hz, така и за честотна вариация в диапазона ± 2.5 Hz около фиксирана честота. Това позволява стимулация в целия квазирезонансен диапазон, а спектъра на стимулация в честотния диапазон от 60 Hz до 90 Hz покрива квазирезонансните честоти на човека и животните, като се осигурява високоефективна стимулация с минимални величини на стимулиращия импулс. Електрическият ток може да е прав електрически ток, без честотна вариация, като от началото до края на сеанса към електродите на челния електрод се подава положителен потенциал, а на електродите на мастоидите - отрицателен, или обратно позволяващ, чрез електрофореза, през кожата да се вкарат локално обезболяващи или други лекарства. Електрически ток се прилага с величина от 0 mА до 5 mА и продължителността на сеанса е от 5 min до 60 min.

Description

3585 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2020 (54) УСТРОЙСТВО ЗА НЕИНВАЗИВНА КВАЗИРЕЗОНАНСНА ЕЛЕКТРОСТИМУЛАЦИЯ НА ЕНДОРФИНЕРГИЧНИЯ ЦЕНТЪР НА МОЗЪКА ПРИ ЧОВЕКА И ЖИВОТНИТЕ Област на техниката
Полезният модел се отнася до устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните е приложение в областта на хуманната и ветеринарната медицина.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са устройства за приложение на транскраниална електростимулация или черепни електростимулатори, използвани за различни неинвазивни процедури, които предизвикват аналгетични ефекти, намаляване или контролиране на мигренозно главоболие, както и за други приложения на лечение и електроанестезия.
Известно е устройство и метод за транскраниална електростимулация патент [1], използващи монополярни правоъгълни импулси е амплитуда до 5 mA е период на повторяемост 12.9 ± 0.4 ms за стимулация на ендорфинните механизми на мозъка.
Недостатъци на устройството [1] са: използването на само един вид импулсен ток - монополярен, който е е фиксирана честота, без възможност за вариации освен по силата на стимулация (величината на амплитудата на електрическия импулс) и е със сложна схема на изпълнение и регулация.
Известно е устройство за транскраниална електростимулация [2], което включва: високочестотен генератор, конфигуриран да произвежда електрически импулси е променлив ток е произволна честота от 85 kHz до около 100 kHz, където полярността на електрическите импулси е променлив ток е постоянна; както и генератор е ниска честота, конфигуриран да произвежда както променливи, така и постоянни електрически импулси е произволна честота от 70 Hz до около 85 Hz, където електрическите импулси е променлив и постоянен ток на генератора е ниска честота модулират променливите електрически импулси, произведени от високочестотния генератор, образуват модулирани управляващи сигнали. Микроконтролер е свързан е високочестотния генератор и генератора е ниска честота, при което той е конфигуриран да обърне полярността на променливите токови електрически импулси, генерирани от високочестотния генератор, и полярността на променливите и/или постоянните електрически импулси, генерирани от генератора на ниска честота и четири електрода, които са конфигурирани да бъдат свързани към повърхността на кожата на пациент и да доставят модулирани контролни сигнали на него.
Недостатъци на известното устройство [2] е хаотичното приложение на високочестотни и нискочестотни електрически импулси, чисто имперично, без доказана ефективност. Комбинацията, без значение от последователността, на високочестотни и нискочестотни електрически импулси, прилагана на пациенти, води до стресиране на мозъчните клетки на физиологично ниво, поради огромната разлика в скоростта на промяна на потенциалите от двете страни на клетъчната стена. Друг недостатък е прекадената сложност на изпълнение на устройството.
Устройствата за транскраниална електростимулация а [1], [2] са е приложение само в областта на хуманната медицина. Те са е малка ефективност.
Известно е научно откритие [3], регистрирано под № RU 237 от 1996 г. „Явление на селективност на транскраниалното електрическо въздействие на защитните механизми на мозъка“, в което научно е доказан квазирезонанс на ендорфинергичните механизми на мозъка е ниски честоти. Резонансният спектър е е камбанообразен профил, тоест прилагането на точно фиксирана честота не винаги е достатъчно ефективно. При различните видове резонансният спектър е различен. Например, при плъховете е 72 Hz ± 2 Hz, но при човека е 77.5 Hz ± 2.5 Hz. Нужно е въздействие е честотна модулация в квазирезонансния спектър. Това доказва неефективността на горепосочените патенти [1] и [2].
Техническа същност на полезния модел
Устройството за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните се състои от захранващ блок, който е свързан от една страна със захранващ блок е ниско напрежение, от друга страна е платка за управление и блок за външна комуникация. Захранващият блок е ниско напрежение е свързан чрез основна платка е главен процесор, към който е свързан кварцов
3586 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2020 резонатор. Главният процесор е свързан през цифрово-аналогов преобразовател и аналогово-цифров преобразувател към генератор на ток е изводи към електроди. Платката за управление включва процесор, който чрез оптрон е свързан към главния процесор, а той чрез втори оптрон е свързан е генератора на ток, е тъч-скрийн дисплей и е блок за външна комуникация. Устройството използва електрически ток е различни характеристики в честотния диапазон от 60 Hz до 90 Hz, за различни стимулации е квазирезонансни честоти е възможност за вариация, стимулиращи ендорфинергичните механизми на мозъка при човека и животните.
Устройството за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните чрез блока си за външна комуникация има дистанционен достъп за управление и комуникация през Интернет, мобилен оператор или друг вид жична или безжична комуникация. То е е опростена, но гъвкава, надеждна и безопасна схема на реализация и управление и е него се достига максимална ефективност, поради резонансното и щадящо въздействие, е много по-ниски амплитуди на стимулиращия импулс.
Пояснение на приложената фигура
Полезният модел се пояснява е помощта на приложената фигура, представляваща блок-схема на устройството за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните.
Примери за изпълнение на полезния модел
Съгласно едно примерно изпълнение на устройството за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните се състои от захранващ блок 1, който е свързан от една страна е захранващ блок е ниско напрежение 2, от друга страна е платка за управление 3 и блок за външна комуникация 4. Захранващият блок е ниско напрежение 2 е свързан чрез основна платка 5 е главен процесор 6, към който е свързан кварцов резонатор 7. Главният процесор 6 е свързан през цифрово-аналогов преобразувател 8 и аналогово-цифров преобразувател 9 към генератор на ток 10 е изводи към електроди 11. Платката за управление 3 включва процесор 12, който чрез оптрон 13 е свързан към главния процесор 6, чрез оптрон 14 е генератор на ток 10 е тъч-скрийн дисплей 15 и е блок за външна комуникация 4.
Съгласно устройството за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните е устройството се работи по следния начин. Захранван е външно напрежение захранващият блок 1 преобразува напрежението и захранва блок за ниско напрежение 2, който пък от своя страна захранва основната платка 5, осъществяваща контрола и работата на устройството. При задаване през тъч-скрийн дисплей 15 на: вида на тока, продължителността на сеанса, честотата и/или честотната вариация в квазирезонансния диапазон, тази информация постъпва в процесор 12, от който през оптрон 13 постъпва в главния процесор 6, който получава зададената честота от кварцов резонатор 7. Главният процесор 6 подава информацията през цифрово-аналогов преобразувател 8 за формата, величината и честотата на стимулиращия импулс към генератора на ток 10. Чрез обратна връзка през оптрон 14 към процесор 12 от платката за управление 3 генераторът на ток 10 подава информация за сверяване на зададените е генерираните параметри на импулса. Също чрез обратна връзка, посредством аналогово-цифров преобразувател 9 от генератора на ток 10 информацията постъпва в главния процесор 6. След валидиране точността на данните за импулса, както от процесор 12, така и от главния процесор 6, последният през цифрово-аналогов преобразувател 8 стартира подаването на стимулиращия импулс от генератора на ток 10 към електродите 11, които от своя страна са предварително поставени на челото и мастоидите на пациента. По този начин се затваря токовата верига и сеанса протича до свършване на зададеното в началото време. Платката за управление 3, на която е монтиран процесор 12 е свързана е блок за външна комуникация 4, което позволява дистанционен контрол и управление на апарата през Интернет, мобилен оператор или друг вид жична или безжична комуникация. Устройството генерира електрически ток е различни характеристики в честотния диапазон от 60 Hz до 90 Hz, за различни стимулации е квазирезонансни честоти е възможност за вариация, стимулиращи ендорфинергичните механизми на мозъка при човека и животните.
3587 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2020
При използване на електрически ток с монополярни правоъгълни токови импулси с величина от 0 mA до 5 mA и продължителността на сеанса е от 5 min до 60 min от началото до края на сеанса, към електродите 11 към челния електрод се подава положителен потенциал, а на електродите на мастоидите - отрицателен.
При използване на електрически ток с биполярни правоъгълни токови импулси с величина от 0 mA до 5 mA и продължителност на сеанса от 5 min до 60 min от началото до края на сеанса, към електродите 11 поляритета на челния електрод и на електродите на мастоидите непрекъснато се мени, като всеки следващ импулс е с различен поляритет. По този начин се постига минимално дразнене на кожата на челото и мастоидите и достигане на по-високи нива на стимулиращия ток.
При използване на електрически ток с монополярни правоъгълни токови импулси и едновременно с това с постоянен електрически ток, като и двата вида електрически ток са с величина от 0 mA до 5 mA, а продължителността на сеанса е от 5 min до 60 min. При този вид стимулация, от началото до края на сеанса към електродите 11, на челния електрод се подава положителен потенциал, а на електродите на мастоидите - отрицателен, като единият вид електрически ток е импулсен, а другият постоянен.
Трите вида стимулации с електрически ток, описани по-горе, са с възможност както за фиксирана честота с точност от 0.01 Hz, така и за честотна вариация в диапазона ±2.5 Hz около фиксирана честота. Това позволява стимулация в целия квазирезонансен диапазон, а спектъра на стимулация в честотния диапазон от 60 Hz до 90 Hz покрива квазирезонансните честоти на човека и животните. По този начин се гарантира високоефективна стимулация с минимални величини на стимулиращия импулс.
При използване на електрически ток, който е прав електрически ток, без честотна вариация, при който величината на електрическия ток е от 0 mA до 5 mA и продължителност на сеанса от 5 min до 60 min от началото до края на сеанса към електродите 11 на челния електрод се подава положителен потенциал, а на електродите на мастоидите - отрицателен или обратно в зависимост от необходимостта. Този вид електрически ток позволява, на практика чрез електрофореза, през кожата да се вкарат локално обезболяващи или други лекарства с цел постигане на допълнителен лечебен ефект.
Устройството осъществява неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните чрез квазирезонансни честоти.
Блокът за външна комуникация позволява дистанционен достъп зауправление и комуникация през Интернет, мобилен оператор или друг вид жична или безжична комуникация.

Claims (2)

  1. Претенции
    1. Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните, състоящ се от генератор на електрически ток, характеризиращ се с това, че се състои от захранващ блок (1), който е свързан от една страна със захранващ блок с ниско напрежение (2), от друга страна с платка за управление (3) и блок за външна комуникация (4), като захранващият блок с ниско напрежение (2) е свързан чрез основна платка (5) с главен процесор (6), към който е свързан кварцов резонатор (7), а главният процесор (6) е свързан през цифрово-аналогов преобразувател (8) и аналоговоцифров преобразувател (9) към генератор на електрически ток (10) с изводи към електроди (11), а платката за управление (3) включва процесор (12), който чрез оптрон (13) е свързан към главния процесор 6, чрез оптрон (14) с генератор на ток (10) с тъч-скрийн дисплей (15) и с блок за външна комуникация (4).
  2. 2. Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че блокът за външна комуникация (4) има дистанционен достъп за управление и комуникация през Интернет, мобилен оператор или друг вид жична или безжична комуникация.
BG4590U 2019-11-18 2019-11-18 Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните BG3455U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4590U BG3455U1 (bg) 2019-11-18 2019-11-18 Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4590U BG3455U1 (bg) 2019-11-18 2019-11-18 Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3455U1 true BG3455U1 (bg) 2020-01-31

Family

ID=74855514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4590U BG3455U1 (bg) 2019-11-18 2019-11-18 Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3455U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11623078B2 (en) Devices and methods for non-invasive vagal nerve stimulation
US8874205B2 (en) Device and methods for non-invasive electrical stimulation and their use for vagal nerve stimulation
US8868204B2 (en) Esthetic device useful for increasing skin beautification and methods thereof
US20120029591A1 (en) Devices and methods for non-invasive capacitive electrical stimulation and their use for vagus nerve stimulation on the neck of a patient
RU2178319C2 (ru) Электростимулятор
EP2686060A1 (en) Devices and methods for non-invasive capacitive electrical stimulation and their use for vagus nerve stimulation on the neck of a patient
CN107158564B (zh) 一种低频调制的中频电刺激的体外膈肌起搏器
ES2661188T3 (es) Regulador del ritmo cardíaco temporal no invasivo interferencial
CN110522998B (zh) 一种经颅电磁康复治疗仪
BG3455U1 (bg) Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните
BG113024A (bg) Устройство за неинвазивна електростимулация на ендорфинергичния център на мозъка при човека и животните
CA3189795A1 (en) Transcranial alternating current dynamic frequency stimulation (tacs) system and method for alzheimers and dementia
RU139227U1 (ru) Устройство для электротерапии простатопатий
US11872397B2 (en) Transcranial alternating current dynamic frequency stimulation (TACS) system
US20220023616A1 (en) Alternating current dynamic frequency stimulation system and method for opioid use disorder (oud) and substance use disorder (sud)
RU181726U1 (ru) Аппарат транскраниальной электростимуляции эндорфинных механизмов мозга
Bracciano Principles of Electrotherapy
RU139228U1 (ru) Устройство для электротерапии простатопатий
CN110279941A (zh) 一种精神卫生专用电麻仪及其使用方法
KR20200099731A (ko) 전기 자극 장치
RU2033202C1 (ru) Способ купирования болевых синдромов при заболеваниях опорно-двигательного аппарата и устройство для его осуществления
HRP20211548A1 (hr) Uređaj za liječenje organizma koji uključuje postupke kao što je liječenje elektro-analgezijom i/ili liječenje edema
HU198848B (en) Slimming and muscle stimulating device of stimulus current
KR20170044397A (ko) 전기치료기 구조 개선 및 그 제어방법