BG3387U1 - Система за дистанционно обучение по видеозаснемане - Google Patents

Система за дистанционно обучение по видеозаснемане Download PDF

Info

Publication number
BG3387U1
BG3387U1 BG4542U BG454219U BG3387U1 BG 3387 U1 BG3387 U1 BG 3387U1 BG 4542 U BG4542 U BG 4542U BG 454219 U BG454219 U BG 454219U BG 3387 U1 BG3387 U1 BG 3387U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
video recording
video
model
server
computer cluster
Prior art date
Application number
BG4542U
Other languages
English (en)
Inventor
Николай Барулов
Иванов Гюлев Димитър
Димитър Гюлев
Добрев Христов Недялко
Недялко Христов
Ташев Барулов Николай
Original Assignee
„Студио Превю“ Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by „Студио Превю“ Еоод filed Critical „Студио Превю“ Еоод
Priority to BG4542U priority Critical patent/BG3387U1/bg
Publication of BG3387U1 publication Critical patent/BG3387U1/bg

Links

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до система за дистанционно обучение по операторско майсторство, която се състои от компютърен клъстер с интегриран сървър за преподаване (3), който от една страна е двупосочно свързан през интернет видео конферентна връзка с поне едно мобилно устройство (4), от друга страна е еднопосочно свързан с уеб камера (5), и освен това към компютърен клъстер с интегриран сървър за преподаване (3) функционално са свързани видеокамера (6), осветителен модул (7) и микрофон (8), при което уеб камерата (5) и мобилното устройство (4) са еднопосочно свързани със сървър за запаметяване на обучителни модули. Създадената система за дистанционно обучение, съгласно полезния модел, представлява систематизиран и етапно структуриран комуникационен модел за дигитално обучение на начинаещ и напреднали по операторско майсторство и видеозаснемане.

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане като системата осигурява интерактивно обучение и включва съвместна комуникация посредством видеоконферентна връзка между преподавател и обучаващ се.
Предшестващо състояние на техниката
Конвенционалното обучение по операторско майсторство и видеозаснемане през последните години взаимства до голяма степен това по науките, свързани с креативни изкуства, сценография, театър и художествено изкуство. Системата е част от образователните профили на висшите училища и представлява класове водени от специалист в областта, практически занятия и лекции. Масовият образователен процес в тази област представлява примери от практиката на даден специалист по операторско майсторство, режисьор или лектор, базирани на неговия професионален опит, подход и творческа визия. Често програмите на преподавателите съдържат ограничен брой курсове по кинодраматургия, което не е пълноценна основа за правилно създаване на разказвателна структура и писане на добре структурирани сценарии за създаването на един видеопродукт. Поднесените знания по естетика на киното и операторското майсторство насочват вниманието на учащите в миналото, в стремежите на автори и кинотворци с битие и светоусещания, които се различават осезаемо от съвремието и търсенията на публиката днес. Това понякога се оказва пагубно за телевизионния и игралния маркетинг и допринася за по-тромавото и несполучливо лансиране на завършилите в реалния живот и бъдещата им работа. Повечето книги, учебници и теоретични анализи в системата по образование на видеозаснемане отново са базирани на личния пример на авторите и не предполагат към бързо и ефективно обучение по специалността, поради естествения творчески лимит, който налагат. По този начин се установяват следните проблеми в областта:
- липса на вдъхновение и лична художествена преценка при обучавания;
- недостатъчна творческа обосновка при производството на аудиовизуален дигитален продукт, следвайки чужди рамки и похвати;
- невъзможност за експерименталност и дръзновение към нови стилове и похвати при видеозаснемането;
- изоставане в технологичния напредък в способите и видовете техника, поради нерационалното времетраене и систематизиране на обучението;
- трудното сработване в екип, поради пирамидалната структура за достоверност на теорията, която идва от преподавателя, но не от колеги или други специалисти.
Изброените проблеми водят до създаването на набор от специалисти по операторско майсторство, които работят по един и същ модел, без старание към повече креативност, липса на мотивация и търсене на нови тенденции и визуални похвати и безпомощност при режисиране и композицията на кадъра. Това от своя страна дава своя облик върху преживяното от зрителя, неговите възприятия и оценка на поднесената аудиовизуална информация.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да предостави система за обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, която да осигурява пълноценно и модерно дигитално обучение по операторско майсторство, в крак със съвременните тенденции и способи за онлайн двупосочно образование от разстояние.
Задачата е решена със система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, съгласно полезния модел, която е базирана на видеоконферентна връзка по интернет и използваща най-новите достижения на техническите средства. Тази система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане осигурява обучителен модел, с който се елиминират съществуващите рискове и недостатъци и освен това допринася за по-мащабно, по-конкурентноспособно и по-диалогично обучение на бъдещи професионалисти в областта на видеозаснемането. По този начин системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане съгласно
5161 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2020 полезния модел акцентира върху изграждането на личен творчески потенциал, многообхватно развитие на таланта при учащите, съкращаване на времето и динамичен прогрес при отработването на нови знания и затвърждаването на вече наученото. Със системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане съгласно полезния модел преподавателят има възможност в реално време да обсъди търсенията и вътрешната мотивация на учащия, за да изгради негов портрет, базиран на досегашно образование, умения и начин на живот и интереси. Това е съществено липсващ елемент в масовото образование в областта на производството на аудиовизуални продукти до момента, тъй като дава шанс на учащия сам да избира жанра, сюжета и концепцията на своя собствена творческа линия и поглед. Със системата, съгласно полезния модел преподавателят има възможността да избира филми и видеосъдържание на творци със сходни художествени интереси като тези на неговия курсист, което ще му представи широк спектър от знания и гъвкавост при ученето. Освен това чрез системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, съгласно полезния модел преподавателят борави е последен модел видеокамера, обективи и аксесоари, осветление, звукова техника. За системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане съгласно полезния модел на учащия ще бъде необходимо средство, което той вече има, именно неговият мобилен телефон е камера. В допълнение отбелязваме, че голямо предимство на системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, съгласно полезния модел осигурява видеоконферентната връзка, е която преподавателят може да сменя локацията си и да осъществява уроците си на практика от всяка точка на света, където има интернет. Това е фактор, който е липсващ в масовите висши училища, където видеозаснемането на градска среда или природни панорами се преподава в учебни стаи, без реална връзка и пример е обекта на конкретния урок. Чрез системата, съгласно полезния модел преподавателят освен това има възможност да изисква от учащия да заснеме със своя мобилен телефон кадри от подобна среда като изискване за домашна работа, да коментира в реално време техники на заснемане като настройки на цветовете, избор на бленда за светлината, и разкадровка на сценария. По този начин системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, съгласно полезния модел предоставя уникален по своя род образователен метод, съчетаващ самообучение и обучение, което превръща системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, съгласно полезния модел най-успешния инструмент за изграждане на професионален кадър по видеозаснемане, поради факта, че учащият развива своя собствена преценка, почерк и стил, нещото което се постига изключително трудно в традиционните курсове във висшите заведения.
По същество системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане се състои от компютърен клъстер е интегриран сървър 3 във връзка е уеб камера 5 за видеоконферентна връзка по интернет, пред който компютърен клъстер е интегриран сървър 3 преподавателят осъществява видеоурок като говори и демонстрира теорията, средствата и практическите техники, свързани е конкретна област на обучението. Функционално свързани към компютърен клъстер е интегриран сървър са видеокамера 6 и свързаните е нея аксесоари, чрез които преподавателят показва нагледно всеки един аспект от оперирането на устройството. От другата страна на видеоконферентната връзка е учащият, посредством свързаното мобилно устройство 4, осигурено е камера, което устройство е възможно да бъде мобилен телефон, таблет или компютърен клъстер е интегриран сървър, като наблюдава урока, участва чрез диалог и използва камерата на мобилното устройство 4, за да упражнява наученото. Системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане съгласно полезния модел позволява лесна размяна на файлове и видеоклипове посредством интерфейса на конферентната връзка.
По този начин системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, съгласно полезния модел представлява систематизиран и етапно структуриран комуникационен модел за дигитално обучение на начинаещи и напреднали по операторско майсторство и видеозаснемане. Моделът се осъществява посредством двустранна лекция, интерактивност от страна на учащия и методика за проверка и оценяване на наученото. Системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане интегрира най-съвременна дигитална техника за видеозаснемане, обучение по техническа и теоретична част, креативен подход и пълно проследяване на прогреса на придобитите знания и умения, за да подобри квалификацията и изгради база от пълноценни профе5162 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2020 сионални умения при учащите.
Системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане за обучение по операторско майсторство и видеозаснемане залага на следващите алтернативни модули като структура на обучение, което да изгради индивидуалиста в учащия:
- видео разказ
Обект на този модул е идеята и сценария при производството на видеосъдържание. Учащият придобива знания и умения, които ще създадат основата за реализирането на видеоконцепцията, като усвои точната последователност на отделните стъпки. Научава се да превръща видяна случка, спомен, история и разказ във филм на ниво текст още преди да бъде заснет. Модулът се фокусира към творческото писане и подбора на думи, психологичните аспекти на внушение на персонажите в историята и посланието, което трябва да бъде внушено в публиката. Преподавателят има възможност чрез системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане съгласно полезния модел да поставя регулярно задачи на учащия да напише кратки синопсиси или сценарии разработки, вдъхновени от негови собствени разкази и преживявания. Със системата за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, съгласно полезния модел се постига баланс между преподаваната материя като теория и личностните качества и житейски опит на учащия. Акцент в модула също са детайлите като диалог между героите, използване на диалектни думи или жаргони, избор на облекло и външен вид на героите, избор на правилната локация, която да импонира на сюжета и повествованието.
- опериране на камерата
В този модел се изучават поредица от практически умения и техники при работа е камерата. Без значение дали камерата е професионална видеокамера, фотоапарат или мобилен телефон, всяко устройство е камера, което записва видео и звук се превръща в обект на този модул. Акцентите тук са подбора на композицията и разработката на даден кадър, различните крупности на заснетия обект, движението на камерата и използването на заобикалящата ни среда в ползва на сцената за видеозаснемане, настройки на камерата за по-добро видеокачество като избор на бленда, фокус, баланс на бялото, светлочувствителност и разстояние до обекта на снимане. Преподавателят има възможност да покаже нагледно как се използват различни системи за стабилизация на камерата и тяхното приложение според нуждите на учащия, какво се постига когато камерата се движи по оста панорама или вертикала и когато се снима видео от ръка. Учащият се трябва да заснема редовно кратки видеа в хода на обучителния процес, които ще бъдат коментирани и оценявани от преподавателя.
- звук и светлина
В модула се набляга на два изключително важни аспекта на операторското майсторство - записването на качествен звук и подбор или използване на наличната светлина за постигане на художественото внушение. В модула учащият научава, как да запише по-качествен звук със своята камера, да избере локацията и ъгъла на заснемане, като сведе до минимум шумните източници или използва като предимство определен източник на звук. Работата със светлината е другият решаващ момент от този модул, защото критичната или прекадената осветеност могат да бъдат предпоставки за провал на заснетото видеосъдържание. Учащият се научава и практикува как да използва различни източници на светлина в услуга на неговия филм, как да борави е огледални източници, как да използва уличните лампи или осветлението при събития или среща на много хора на едно място.
Пояснение на приложената фигура
Настоящата система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане съгласно полезния модел е илюстрирана на приложената фигура 1, която представя едно частно изпълнение на създадената система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане.
Примери
Създадената система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане се състои от компютърен клъстер е интегриран сървър за преподаване 3, който е двупосочно свързан през интернет видеоконферентна връзка е мобилно устройство 4. Към компютърен клъстер е интегриран сървър 3 освен това функционално осигурени видеокамера 6, осветителен модул 7 и микрофон 8. Компю5163 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2020 търен клъстер с интегриран сървър за преподаване 3 е еднопосочно свързан допълнително с уеб камера 5. Уеб камерата 5 и мобилното устройство 4 са еднопосочно свързани със сървър за запаметяване на о бучителните модули.
Мобилното устройство 4 е смартфон.
Мобилното устройство 4 е възможно да е едно или повече и да е избрано от преносим или настолен компютърен клъстер с интегриран сървър, айпад, смартфон или таблет.
Създадената система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане се използва по следния начин.
Преподавателят 1 поставя начало на днешния урок с учащия 2 чрез видеоконферентна връзка между компютърен клъстер с интегриран сървър на преподавателя 3, снабден с видеокамера 5 и мобилния телефон на учащия 2. Преподавателят разполага с необходимата техника, за да реализира урока - видеокамера 6, осветителен модул 7 и микрофон 8 и се намира в удобно за него помещение. Задачата на днешния урок е “Как да заснемем успешно интервю?” За целта учащият е подбрал подходящ фон 9, който да импонира на темата на интервюто. Преподавателят показва какви настройки на видеокамерата 6 следва да бъдат направени, за да бъде заснета сцената възможно най-добре. Бива показано как лицето на интервюирания трябва да бъде осветено, в какъв план и ракурс да застане спрямо слънцето, пейзажа и темата. Това преподавателят прави посредством своя наличен осветителен модул 7. Настройват се нивата на микрофона като се избира и най-вярната позиция на микрофона 8, така че да стане качествен запис.

Claims (3)

Претенции
1. Система за дистанционно обучение по операторско майсторство и видеозаснемане, характеризираща се с това, че се състои от компютърен клъстер с интегриран сървър за преподаване (3), който от една страна е двупосочно свързан през интернет видеоконферентна връзка с най-малко едно мобилно устройство (4), от друга страна е еднопосочно свързан с уеб камера (5), и освен това към компютърен клъстер с интегриран сървър за преподаване (3) функционално са свързани видеокамера (6), осветителен модул (7) и микрофон (8), при което уеб камерата (5) и мобилното устройство (4) са еднопосочно свързани със сървър за запаметяване на обучителни модули.
2. Система за дистанционно обучение съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че към компютърен клъстер с интегриран сървър за обучение са свързани две или повече мобилни устройства (4).
3. Система за дистанционно обучение съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че мобилното устройство (4) е едно или повече, избрани от преносим или настолен компютърен клъстер с интегриран сървър, айпад, смартфон или таблет.
BG4542U 2019-11-06 2019-11-06 Система за дистанционно обучение по видеозаснемане BG3387U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4542U BG3387U1 (bg) 2019-11-06 2019-11-06 Система за дистанционно обучение по видеозаснемане

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4542U BG3387U1 (bg) 2019-11-06 2019-11-06 Система за дистанционно обучение по видеозаснемане

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3387U1 true BG3387U1 (bg) 2019-12-31

Family

ID=74126486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4542U BG3387U1 (bg) 2019-11-06 2019-11-06 Система за дистанционно обучение по видеозаснемане

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3387U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112002161A (zh) * 2020-10-12 2020-11-27 上海思快奇教育科技有限公司 一种智能化远程教育系统

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112002161A (zh) * 2020-10-12 2020-11-27 上海思快奇教育科技有限公司 一种智能化远程教育系统

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shook et al. Television and Field Reporting (Subscription): A Guide to Visual Storytelling
Owens et al. Video production handbook
CN107135333A (zh) 一种教学录播系统
CN107093337A (zh) 实景课堂的管理系统及其制作方法
Castillo et al. Production processes for creating educational videos
Porter et al. That’sa wrap: Evaluating different methods for creating video lectures
Pisarenko et al. Video in teaching
BG3387U1 (bg) Система за дистанционно обучение по видеозаснемане
Barbara J. Michels and Ching-Wen Chang Attending a presentation at a distance in real-time via Skype
TWM631873U (zh) 主題式線上互動教學系統
Dickson et al. Automatic capture and presentation creation from multimedia lectures
Roznowski Transforming actor education in the digital age
Komlo et al. Virtual and on-line classrooms of e-learning
JP2002072843A (ja) 簡易録画式学習映像教材
Thomson et al. Using film to show and tell: studying/changing pedagogical practices
Howarth et al. Production of the 70: 20: 10 Webinar
Mertens et al. Automation techniques for broadcasting and recording lectures and seminars
Deze Construction and application of automatic recording and broadcasting classroom in colleges and universities under the new situation
DEMIRAY et al. Distance education and educational TV producing process: The role of educational TV programmes as being one of the educational components in distance education systems and producing process of educational TV programmes in faculty of open education at Anadolu University-Turkey
Hayden et al. Note-taker: enabling students who are legally blind to take notes in class
Mann et al. Video Production for Online Learning
Devine et al. Wearable Technology in the lab: A Useful new Perspective?
Kunnecke Distance Teaching in Times of Covid-19-From Zero to Hero? Experiences and Best Practices of a University Lecturer Trying to Create a Student-Centred Distance Teaching Approach
Blount Virtual Training: The Art of Conducting Powerful Virtual Training that Engages Learners and Makes Knowledge Stick
Sullivan et al. Guerrilla Video: Adjudicating the Credible and the Cool.