BG3094U1 - Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси - Google Patents
Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси Download PDFInfo
- Publication number
- BG3094U1 BG3094U1 BG4141U BG414118U BG3094U1 BG 3094 U1 BG3094 U1 BG 3094U1 BG 4141 U BG4141 U BG 4141U BG 414118 U BG414118 U BG 414118U BG 3094 U1 BG3094 U1 BG 3094U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- cylindrical
- rotor
- stator
- excitation
- drive shaft
- Prior art date
Links
Landscapes
- Synchronous Machinery (AREA)
Abstract
Полезният модел се отнася до безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси, който ще намери приложение най-вече в транспортното машиностроене за зареждане на акумулатори и произвеждане на енергия с изправено напрежение. Предлаганият безчетков алтернатор включва задвижващ вал (1), върху който е монтиран цилиндричен ротор, съставен от два огледални роторни комплекта (2) с нокътовидни полюси, обхващащи два огледално разположени цилиндрични възбудителни комплекта (3), съосни на задвижващия вал (1). Роторните комплекти (2) са обхванати от цилиндричен статор (4), състоящ се от цилиндричен статорен пакет (9) с равномерно оформени по вътрешната му повърхност множество аксиални канали (10) с трифазни статорни намотки (11). Роторните комплекти (2) съдържат общ носещ елемент (20) с огледални нокътовидни полюси (18) и два огледално разположени носени елемента (21) с нокътовидни полюси (19), свързани неподвижно помежду си чрез немагнитен пръстен (22). Отношението на максималната ширина bmax към минималната ширина bmin на нокътовидните полюси (18 и 19) изпълнява условието 1,6<bmax/bmin<1,8, а отношението на максималната hmax към минималната hmin им височина е 4,8<hmax/hmin<5,2, като външният профил на носения елемент (21) е скосен до височина h1=hmin. Върху външната повърхност на статорния пакет (9), между издатъци (28) е оформено второ множество от вентилационни аксиални канали (27). Отношението на площта на вентилационните канали (27) - Z1 към площта на издатъците (28) - Z2 е Z1/Z2=3.
Description
Област на техниката
Полезният модел се отнася до безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси, който ще намери приложение основно в транспортното машиностроене и е предназначен за зареждане на акумулатори и произвеждане на енергия с изправено напрежение за подвижни и неподвижни превозни средства и/или обекти.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси, включващ задвижващ вал, върху който неподвижно са монтирани два идентични огледални роторни комплекта с нокътовидни полюси, обхващащи два цилиндрични възбудителни комплекта, съосни на задвижващия вал и разположени огледално един на друг.
Роторните комплекти са обхванати от цилиндричен статор, свързан неподвижно към обхващащо го цилиндрично стоманено тяло, затворено от преден и заден щит, в които щитове са оформени вентилационни отвори.
Към задвижващия вал, който е лагеруван в двата щита, преди предния щит и извън корпуса на безчетковия алтернатор, е монтиран охлаждащ вентилатор.
Цилиндричният статор е съставен от цилиндричен статорен пакет с оформени равномерно по вътрешната му повърхност множество аксиални канали, в които са разположени трифазни статорни намотки.
Върху външната повърхност на статорния пакет е оформено второ множество от аксиални канали.
Всеки възбудителен комплект включва цилиндричен магнитопровод, който в задния си край е снабден с магнитопроводима шайба с форма на пресечен конус, чиято височина е многократно помалка от диаметъра на голямата му основа, която е перпендикулярна на оста на въртене. На външната повърхност на всеки цилиндричен магнитопровод е оформен участък с по-малък диаметър, върху който е разположена възбудителна бобина, чиито захранващи изводи са изведени през канал, преминаващ през магнитопровода на възбудителния комплект и статора. Възбудителните комплекти са свързани неподвижно съответно към предния и задния щит.
Между магнитопровода на всеки възбудителен комплект и статорния пакет е оформено цилиндрично пространство, в което са поместени нокътовидни полюси на съответния роторен комплект с възможност за свободното въртене на роторните комплекти заедно със задвижващия вал.
Всеки роторен комплект е изграден от носещ и носени елементи, свързани помежду си чрез немагнитен пръстен. Носещият елемент се състои от носещ диск с централен отвор, около който е оформен стъпаловиден аксиален участък, осъществяващ неподвижно свързване на носещия елемент със задвижващия вал. По периферията на носещия диск са разположени равномерно нокътовидни полюси.
Носеният елемент съдържа пръстен, свързващ нокътовидните му полюси. Върховете на носените елементи на двата роторни комплекта са свързани помежду си чрез допълнителен немагнитен пръстен, който е свързан към нокътовидните полюси на носещите елементи. Отношението на максималната ширина към минималната ширина на нокътовидните полюси изпълнява условието 1,8<Ь /Ь <2.
В статора са положени повече от една трифазни намотки свързани в звезда. Всяка трифазна намотка е свързана към собствен токоизправителен блок. Токоизправителните блокове са интегрирани чрез два коаксиални оребрени пръстена от алуминий, в които са набити собствените диоди на намотките. Пръстените са разположени върху външната стена на задния щит, като задният щит изпълнява функции и на радиатор на диодните блокове. Изводите от намотките към диодите преминават през отворите на задния щит.
Различието в местоположението по височината на каналите на страните на различните трифазни намотки поражда различно токоразпределение между трифазните намотки и свързаните с тях диоди. Изправеното напрежение създава електромагнитен шум, неотговарящ на нормите за електромагнитна съвместимост.
4206 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2019
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси с намален обем и запазен изходен ток, но с ограничен електромагнитен шум, отговарящ на нормите за електромагнитна съвместимост при запазена скорост на въртене на задвижващия вал.
Друга задача на полезния модел е да се осигури удължен срок на експлоатация на алтернатора и на лагерите му.
Предлаганият безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси включва задвижващ вал, върху който неподвижно са монтирани два огледални роторни комплекта с нокътовидни полюси, обхващащи два цилиндрични възбудителни комплекта, които са съосни на задвижващия вал и са разположени огледално един на друг.
Роторните комплекти са обхванати от цилиндричен статор, свързан неподвижно към обхващащо го цилиндрично стоманено тяло, затворено от преден и заден щит, в които са оформени вентилационни отвори. Към задвижващия вал, който е лагеруван в двата щита, преди предния щит и извън корпуса на безчетковия алтернатор, е монтиран охлаждащ вентилатор.
Цилиндричният статор е съставен от цилиндричен статорен пакет с оформени равномерно по вътрешната му повърхност множество аксиални канали, в които са положени трифазни статорни намотки.
Всеки един от цилиндричните възбудителни комплекти е съставен от цилиндричен магнитопровод, снабден в задния си край с магнитопроводима шайба с форма на пресечен конус. По външната повърхност на всеки цилиндричен магнитопровод е оформен канал, върху който е разположена възбудителна бобина. Захранващите изводи на възбудителната бобина са изведени през отвори, преминаващи през магнитопровода на възбудителния комплект и цилиндричния статор. Възбудителните комплекти са свързани неподвижно съответно към предния и задния щит, при което между магнитопровода на всеки възбудителен комплект и статорния пакет е оформено цилиндрично пространство, в което са поместени нокътовидните полюси на съответния роторен комплект с възможност за свободното въртене на роторните комплекти заедно със задвижващия вал.
Роторните комплекти включват носещи и носени елементи, като всеки носещ елемент е съставен от носещ диск с централен отвор, около който е оформен стъпаловиден аксиален участък, неподвижно свързващ носещия елемент със задвижващия вал.
По периферията на носещия диск са разположени нокътовидни полюси, свързани неподвижно с нокътовидните полюси на носените елементи чрез немагнитни пръстени с кръгло сечение.
Съгласно полезният модел всеки роторен комплект е изграден от един общ носещ елемент и два огледално разположени носени елемента.
Отношението на максималната b към минималната широчина b на нокътовидните полюси е в границите 1,6<Ь /Ь <1,8, а отношението на максималната h към минималната им височина h е в границите 4,8<h /h <5,2. Външният профил на носения елемент е скосен до височина hl = h .
Статорната трифазна намотка е съставена от една трифазна намотка при брой на каналите на полюс и фаза q=2 или от две трифазни намотки изместени на 30 електрически градуса, като намотките са с правоъгълно сечение с отношение на височината b към широчината а на проводника Ь/а=2. Всяка намотка е включена със собствени изводи, диоди и филтри към токоизправителен блок, като положителните диоди са набити във вътрешен, а отрицателните диоди - във външен радиатор. Двата радиатора са притиснати към задния щит през изолация.
При тази конструкция е създаден охладителен проход за охлаждащия въздух, включващ отвора на задния капак, проход покрай алуминиевите диодни радиатори, вентилационните отвори на челната част на задния щит, пояса от вентилационни отвори на цилиндричния статор и вентилационните отвори на предния щит.
Върху външната повърхност на статорния пакет, между множество от издатъци е оформено второ множество от вентилационни аксиални канали. Отношението на площта на вентилационните канали Z1 към площта на издатъците Z2 е Zl/Z2=3.
Външният диаметър на канала, в който е разположена възбудителната бобина е по-голям с над 60% от вътрешния диаметър на цилиндричния магнитопровод на всеки възбудителен комплект.
4207 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2019
Съгласно едно вариантно изпълнение статорният пакет е изпълнен чрез набиране със застъпване от щанцовани изолирани сегменти от електротехническа стомана.
Повишаване на коефициента на полезно действие на предлагания алтернатор е постигнато чрез намаляване на загубите в статорния пакет, като е намалена аксиалната компонента на магнитния поток чрез намаляване на отношението на максималната ширина b към минималната ширина b на ног г шах г mm кътовидните полюси, както и с избраното отношение по височина. Това условие води и до намаляване масата на нокътовидните полюси на носещия и носения елемент и намаляване на масата и инерционния момент на ротора. Намаляване на теглото и на инерционния момент на ротора е постигнато и чрез скосяване на външния профил на носения диск.
За повишаване на изходящия ток и подобряване равномерността на разпределението му между диодите, статорната трифазна намотка е съставена от една трифазна намотка при брой на каналите на полюс и фаза q=2 или от две (е и f) трифазни статорни намотки разместени на 3 0 електрически градуса. Всяка трифазна намотка е свързана със собствени изводи и собствени диоди към токоизправителния блок. Намотката е изпълнена с проводник с правоъгълно сечение с оптимално отношение на височината b към широчината а на проводника Ь/а=2 за постигане на максимално запълване на каналите Z и намаляване обема на алтернатора при запазена мощност.
За намаляване на електромагнитния шум токоизправителният блок е изпълнен с вградени филтри за всяка намотка. Всеки филтър се състои от кондензатори, свързани с изводите на трифазната намотка и съответният им положителен и отрицателен полюс и кондензатор, свързан между положителен и отрицателен полюс на токоизправителния блок. Филтърът е вграден в изводно табло.
Предният лагер вместо с лагерна капачка е притиснат челно от предния възбудителен комплект. Така е намален обема и теглото на алтернатора, а за намаляване на електромагнитния поток, преминаващ през лагера и увеличаване на неговата надеждност за лагерна шийка, е поставена неподвижно немагнитна втулка във водещия вал.
Предимство на безчетковия алтернатор с нокътовидни полюси съгласно полезния модел е запазеният изходен ток с ограничен електромагнитен шум, отговарящ на директивите за електромагнитна съвместимост, при повишен коефициент на полезно действие и запазена скорост на въртене на задвижващия вал и намален външен диаметър, обем и инерционен момент на ротора, които се дължат на комплекс от взаимно свързани решения, включващи изработване на ротора с един носещ елемент, намалено отношение на максималната ширина b към минималната ширина b на нокътовидните полюси като това отношение изпълнява условието 1,6<Ь /Ь <1,8, а отношението на максималната h към минималната h им височина е 4,8<h /h <5,2. Външният профил на носения елемент е max mm ’ max mm ’ г т скосен до височина h 1 =h .
mm
Подобреното охлаждане на статора е резултат от оптималното отношение на площта на вентилационните канали Z1 към площта на издатъците Z2, което изпълнява условието Z 1/Z2=3 за максималното му обдухване.
Намотката е изпълнена от проводник с правоъгълно сечение с оптимално отношение на височината b към широчината а на проводника Ь/а=2 за постигане на максимално запълване на каналите Z и намаляване обема на алтернатора при запазена мощност. Две изравнени токово трифазни намотки е и f разместени една спрямо друга на 30 електрически градуса, при което всяка трифазна статорна намотка е свързана със собствени изводи със собствени диоди в интегрирани положителни и отрицателни радиатори, охлаждани едновременно чрез топлопредаване към задния щит и чрез подобрена конвекция през вентилационните канали в предния и задния щит.
Друго предимство е намалената амплитуда на пулсациите на изходящото изправено напрежение, дължащо се на фазовото разместване между трифазните намотки е и f.
Допълнително предимство на алтернатора съгласно полезния модел е удължения срок на годност на алтернатора благодарение на подобреното му охлаждане и удължения срок на годност на лагерите вследствие намалената маса и инерционен момент на ротора и на взаимното неутрализиране на действието на аксиалните магнитни сили, пораждани между челните повърхности на носещите елементи и на магнитопроводите на възбудителите. Ограниченият електромагнитен шум, отговарящ на нормите
4208 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2019 за електромагнитна съвместимост, е постигнат с вграждането на кондензаторни филтри към всяка намотка и изолиране на токоизправителния блок от корпуса на алтернатора.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на полезния модел е показано на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява надлъжен разрез на алтернатора съгласно полезния модел;
фигура 2 - надлъжен разрез на възбудителен и роторен комплект;
фигура 3 - напречен разрез на статор с две (е и f) трифазни намотки, които са фазово разместени; фигура 4 - схема на свързване тип звезда;
фигура 5 - челен поглед върху токоизправителния блок с вградени кондензаторни филтри към всяка намотка.
Примерно изпълнение на полезния модел
Предлаганият безчетков алтернатор включва задвижващ вал 1, върху който неподвижно е монтиран цилиндричен ротор, съставен от два огледални роторни комплекта 2 с нокътовидни полюси, обхващащи два огледално разположени цилиндрични възбудителни комплекта 3, съосни на задвижващия вал 1 - фиг. 1.
Роторните комплекти 2 са обхванати от цилиндричен статор 4, свързан неподвижно към обхващащо го стоманено тяло 5, затворено между преден 6 и заден щит 7, в които е лагеруван задвижващия вал 1. Към задвижващия вал 1, пред предния щит 6, е монтиран охлаждащ вентилатор 8.
Статорът 4 се състои от цилиндричен статорен пакет 9 с равномерно оформени по вътрешната му повърхност множество аксиални канали 10, като във всеки канал (фиг. 3) са разположени активни страни на трифазни статорни намотки 11, свързани в звезда - фиг. 4.
Възбудителният комплект 3 (фиг. 1, фиг. 2) включва цилиндричен магнигопровод 12, който в задния си край е оформен с магнитопроводима шайба 13 с форма на пресечен конус, чиято височина е многократно по-малка от диаметъра на голямата му основа. Основата на магнитопроводимата шайба 13 е перпендикулярна на оста на задвижващия вал 1.
На външната повърхност на цилиндричния магнигопровод 12 е оформен канал 14, върху който е разположена възбудителната бобина 15, чиито захранващи изводи 16 са изведени през отвори 17, преминаващи през магнитопровода 12 и през каналите ΊΊ над външната повърхност на статорния пакет 9.
Възбудителният комплект 3 е свързан неподвижно към предния щит 6 така, че между магнигопровода му 12 и статорния пакет 9 е оформено цилиндрично пространство, в което са поместени нокътовидни полюси 18 и 19 на роторния комплект 2 с възможност за свободното им завъртане заедно със задвижващия вал 1.
Роторните комплекти 2 (фиг. 1, фиг. 2) съдържат общ носещ елемент 20 с огледални нокътовидни полюси 18 и два огледално разположени носени елемента 21 с нокътовидни полюси 19, свързани неподвижно помежду си чрез немагнитен пръстен 22.
Носещият елемент 20 се състои от носещ диск 23 с централен отвор, около който е оформен стъпаловиден участък 24, осъществяващ неподвижно свързване към задвижващия вал 1. По периферията на носещия диск 23 равномерно са разположени огледално нокътовидните полюси 18. Носещият елемент 23 на двата роторни комплекта 2 е един и е свързан неподвижно към задвижващия вал 1.
Отношението на максималната ширина b към минималната ширина b на нокътовидните полюси r max r mm и 19 изпълнява условието 1,6<Ь /Ь < 1,8, а отношението на максималната h към минималната h им височина е 4,8<h /h <5,2, като външният профил на носения елемент 21 е скосен до височина mm ’ max mm ’ ’ τ^ ι hl = h . .
mm
Върху външната повърхност на статорния пакет 9 /фиг. 3/, между издатъци 28 е оформено второ множество от вентилационни аксиални канали ΊΊ. Отношението на площта на вентилационните канали ΊΊ - Z1 към площта на издатъците 28 - Z2 е Zl/Z2=3.
Неподвижната връзка между стоманеното тяло 5 и статора 4 е осъществена чрез издатъците 28, върху които е набито стоманеното тяло 5, което от двете си страни е снабдено със съответен вътрешен центроващ анзац за предния 6 и задния 7 щитове. Магнитопроводът 12 на единия възбудителен ком4209 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2019 плект 3 затваря задния лагер 29, разположен в задния щит 7. Лагерът 30 на предния щит 6 е притиснат към него /фиг. 1/ от магнитопровода 12 на другия възбудителен комплект 3.
Статорната намотка lie съставена от две трифазни намотки при брой на каналите на полюс и фаза q=l (е и f) като са разместени на 30 електрически градуса. Намотките са изпълнени от проводник с правоъгълно сечение с оптимално отношение на височината b към широчината а на проводника Ь/а=2. Всяка трифазна намотка е свързана със собствени изводи 31 и собствени диоди 32, 33 и собствени филтри 34 към токоизправителния блок 26 - фиг. 4.
Върху външната страна на задния щит 7 (фиг. 1, фиг. 5) е разположен токоизправителния блок 26. Положителните диоди 32 на токоизправителния блок 26 са набити във вътрешен радиатор 35, а отрицателните диоди - във външния радиатор 36. Двата радиатора са притиснати към задната страна на задния щит 7 през изолация 37.
Върху челната повърхност на задния щит 7 е оформен пояс 38 от вентилационни отвори. През пояса 38 от вентилационни отвори преминават захранващите изводи 16 на възбудителните бобини 15, както и собствените изводи 31 на трифазните намотки 11.
В предната повърхност на предния щит 6 са оформени бъбрековидни вентилационни отвори 39, предназначени за изход на охлаждащия въздух.
Задният щит 7 е притиснат от заден капак 40 с централен отвор 41.
Действие на алтернатора
След завъртване на задвижващия вал 1 и подаване на ток през възбудителните бобини 15 на възбудителните комплекти 3 се създават паралелни магнитни потоци 42, всеки от които взаимодейства с половината от статор 4, който е над съответния възбудителен комплект 3, създаващ съответния магнитен поток 42. При преминаване от нокътовидните полюси 18 в статора 4 и обратно в нокътовидните полюси 19 тези магнитни потоци 42 действат като общ двуполупериоден поток. По този начин пътят на магнитните потоци 42 през нокътовидните полюси 18 и 19 е скъсен и е увеличена стойността на магнитната индукция на магнитното поле във въздушната междина между нокътовидните полюси 18 и 19 на роторните комплекти 2 и вътрешната повърхност на статора 4. Вследствие на това се увеличава стойността на индуктираното в статорните намотки 11 електродвижещо напрежение. Чрез диодния блок 26 статорните намотки 11 са свързани паралелно и напрежението е изправено. Изходящият ток практически е равномерно разпределен между трифазните намотки 11 на статора 4. Вследствие фазовото разместване с 3 0 електрически градуса между трифазните намотки е и f, максималните стойности на размагнитващите компоненти на създаваните от тях магнитни полета не действат едновременно, вследствие на което изходящият ток е увеличен допълнително.
Количеството охлаждащ въздушен поток 43 е повишено, защото въздуха влизащ през отвора на задния капак 41, преминава покрай алуминиевите диодни радиатори 35 и 36 и през вентилационните отвори 3 8 на челната част на задния щит 7, през вентилационните канали на статора 27 и пояса от вентилационни отвори 39 на предния щит 6 и центробежно се изхвърля извън алтернатора от вентилатора 8.
Допълнително са намалени електрическите загуби в статорните намотки, което се дължи на оптималното отношение на сечението на статорните намотки, изпълнени с правоъгълни проводници и на равномерното разпределение на изходящия ток между тях. Това води и до намаляване на загубите в стоманата на статорния пакет поради намаляване височината на каналите Z и оттам височината на зъбите.
Допълнително са намалени и загубите в стоманата на статорния пакет 9, което се дължи на намаленото съотношение на максималната ширина b към минималната ширина b на нокътовидните г max г mm полюси. Това намаление става възможно при наличието на два паралелни магнитни потока 42, създавани от възбудителните комплекти 3 и преминаващи през двата роторни комплекта 2.
Намалени са и загубите в желязото на статорния пакет 9, изпълнен чрез набиране със застъпване от щанцовани изолирани сегменти от електротехническа стомана.
Работата на лагерите 29 и 30 е облекчена от взаимното неутрализиране на аксиално действащите магнитни сили, пораждани между магнитопроводимите шайби 12 на възбудителните комплекти 3 и носещия елемент 20 на роторните комплекти 2 и намалението на масата и инерционния момент на ротора.
4210 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2019
Конструкцията на алтернатора съгласно полезния модел е облекчена, тъй като цилиндричните магнитопроводи 12 на двата възбудителни комплекта 3 изпълняват и ролята на лагерни капачки на лагерите 29 и 30.
Експериментални резултати, получени при изследване на експериментален образец
Създаденият експериментален образец на алтернатора с нокътовидни полюси, съгласно полезния модел, е показал следните експериментални данни: изходящ ток над 400А при 6000 rain1, 28V и скоростен диапазон на токоотдаване от 1300 rain1 до 6000 rain1.
В сравнение с известния алтернатор с нокътовидни полюси при еднакви условия за изходящия ток на алтернатора съгласно полезния модел с 20% е намален външен диаметър, с 60% е намалено тегло и повече от 100% намален инерционен момент на ротора като същевременно коефициентът на полезно действие на алтернатора е запазен.
Claims (2)
- Претенции1. Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси, включващ задвижващ вал (1) с неподвижно монтирани върху него два огледални роторни комплекта (2) с нокътовидни полюси, обхващащи два цилиндрични възбудителни комплекта (3), съосни на задвижващия вал (1) и разположени огледално един на друг, като роторните комплекти (2) са обхванати от цилиндричен статор (4), свързан неподвижно към обхващащо го цилиндрично стоманено тяло (5), затворено от преден (6) и заден щит (7) с оформени в тях вентилационни отвори, като към задвижващия вал (1), който е лагеруван в двата щита (6 и 7), преди предния щит (6) и извън корпуса на безчетковия алтернатор е монтиран охлаждащ вентилатор (8), а цилиндричният статор (4) е съставен от цилиндричен статорен пакет (9) с оформени равномерно по вътрешната му повърхност множество аксиални канали (10), в които са положени трифазни статорни намотки (11), като всеки един от цилиндричните възбудителни комплекти (3) е съставен от цилиндричен магнитопровод (12), снабден в задния си край с магнитопроводима шайба (13) с форма на пресечен конус, при което по външната повърхност на всеки цилиндричен магнитопровод (12) е оформен канал, върху който е разположена възбудителна бобина (15), чиито захранващи изводи (16) са изведени през отвори (17), преминаващи през магнитопровода на възбудителния комплект (3) и цилиндричния статор (4), като възбудителните комплекти (3) са свързани неподвижно съответно към предния (6) и задния (7) щит, при което между магнитопровода на всеки възбудителен комплект (3) и статорния пакет (9) е оформено цилиндрично пространство, в което са поместени нокътовидните полюси (18) на съответния роторен комплект (2) с възможност за свободното въртене на роторните комплекти (2) заедно със задвижващия вал (1), като роторните комплекти (2) включват носещи (20) и носени (21) елементи, като всеки носещ елемент (20) е съставен от носещ диск (23) с централен отвор, около който е оформен стъпаловиден аксиален участък (24), неподвижно свързващ носещия елемент (20) със задвижващия вал (1), а по периферията на носещия диск (23) са разположени нокътовидни полюси (18), свързани неподвижно с нокътовидните полюси (19) на носените елементи (21) чрез немагнитни пръстени (22) с кръгло сечение, характеризиращ се с това, че всеки роторен комплект (2) е изграден от един общ носещ елемент (20) и два огледално разположени носени елементи (21), като отношението на максималната b към минималната ширина b на нокътовидните полюси (18 и 19) е в границите 1,6<Ь /Ь <1,8, а отношението на максималната h към минималната им височина h e 4,8<h /h <5,2, при което външният профил на носения елемент (21) е скосен до височина h 1 =h , като статорната трифазна намотка (11) е съставена от една трифазна намотка при брой на каналите на полюс и фаза q=2 или от две трифазни намотки изместени на 30 електрически градуса, като намотките (11) са с правоъгълно сечение с отношение на височината b към широчината а на проводника Ь/а=2, като всяка от тях е включена със собствени изводи (31), диоди (32 и 33) и филтри (34) към токоизправителен блок (26), като положителните диоди са набити във вътрешен радиатор (35), а отрицателните диоди - във външен радиатор (36), като двата радиатора (35 и 36) са притиснати към задния щит (7) през изолация (37), при което е създаден охладителен проход за охлаждащия въздух (43), включващ отвора на задния капак (41), проход покрай алуминиевите диодни радиатори (35 и 36), вентилационните отвори (38) на челната част на задния щит (7), пояса от вентилационни отвори (27) на цилиндричния4211 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2019 статор и вентилационните отвори (39) на предния щит (6), като върху външната повърхност на статорния пакет (9), между множество от издатъци (28) е оформено второ множество от вентилационни аксиални канали (27), като отношението на площта на вентилационните канали (27) - Z1 към площта на издатъците (28) - Z2 е Zl/Z2=3, а външният диаметър на канала, в който е разположена възбудителната бобина (15) е по-голям с над 60% от вътрешния диаметър на цилиндричния магнитопровод (12) на всеки възбудителен комплект (3).
- 2. Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че статорният пакет (9) е изпълнен чрез набиране със застъпване от щанцовани изолирани сегменти от електротехническа стомана.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4141U BG3094U1 (bg) | 2018-10-08 | 2018-10-08 | Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4141U BG3094U1 (bg) | 2018-10-08 | 2018-10-08 | Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG3094U1 true BG3094U1 (bg) | 2019-01-31 |
Family
ID=74105543
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG4141U BG3094U1 (bg) | 2018-10-08 | 2018-10-08 | Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG3094U1 (bg) |
-
2018
- 2018-10-08 BG BG4141U patent/BG3094U1/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR100473101B1 (ko) | 차량용 교류 발전기 | |
EP2546962A1 (en) | Vehicle ac generator | |
US8946963B2 (en) | Polyphase stator for internally ventilated rotating electrical machine, and rotating electrical machine comprising such stator | |
KR20030020368A (ko) | 회전 전기 기계 | |
US20110227442A1 (en) | Electric machine | |
JP4180385B2 (ja) | 回転電気機器 | |
US8334633B2 (en) | Dynamoelectric machine | |
BG109856A (bg) | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси | |
US8324782B2 (en) | Rotary electric machine | |
KR20010014727A (ko) | 차량용 교류발전기 | |
US10218240B2 (en) | Fitting of stator body in bearing of rotary electrical machine, and rotary electrical machine comprising the fitting | |
US20150364957A1 (en) | Electric machine | |
BG66921B1 (bg) | Безчеткова електрическа машина с въздушно охлаждане | |
US9960657B2 (en) | Rotary electrical machine for motor vehicle | |
BG3094U1 (bg) | Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси | |
US20130015732A1 (en) | Electric Machine Module | |
BG112810A (bg) | Безчетков алтернатор с ротор с нокътовидни полюси | |
CN107148722B (zh) | 用于交流发电机或电机的定子 | |
BG66662B1 (bg) | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси | |
KR20220117051A (ko) | 차량용 교류발전기의 고정자 방열 구조 | |
CN114747120A (zh) | 用于旋转电机的支架 | |
BG112668A (bg) | Статор с вентилационни канали за електрическа машина | |
US12081074B2 (en) | Stator cooling assembly for electric machine | |
US20150333599A1 (en) | Electric machine | |
EP1357659B1 (en) | Automotive alternator |