BG2646U1 - Стабилизатор за триизмерно кинозаснемане - Google Patents

Стабилизатор за триизмерно кинозаснемане Download PDF

Info

Publication number
BG2646U1
BG2646U1 BG3521U BG352116U BG2646U1 BG 2646 U1 BG2646 U1 BG 2646U1 BG 3521 U BG3521 U BG 3521U BG 352116 U BG352116 U BG 352116U BG 2646 U1 BG2646 U1 BG 2646U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
mechanical
moment
spinning
acceleration
drive
Prior art date
Application number
BG3521U
Other languages
English (en)
Inventor
Даниел Добрилов
Владимир Бараров
Original Assignee
Даниел Добрилов
Владимир Бараров
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Даниел Добрилов, Владимир Бараров filed Critical Даниел Добрилов
Priority to BG3521U priority Critical patent/BG2646U1/bg
Publication of BG2646U1 publication Critical patent/BG2646U1/bg

Links

Landscapes

  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)

Abstract

Устройството за измерване на механическите характеристики на въртящи се машини в динамичен режим, измерва механическия въртящ момент на вала на въртяща се машина (ВМ) (асинхронен, синхронен, постояннотоков, универсален и стъпков двигател, двигател с вътрешно горене, турбо двигател) в процеса на развъртане от покой до достигане на номиналните обороти. Устройството намира приложение в електропромишлеността и машиностроенето при изпитването на нови изделия и при ремонта им, за оценка и проверка на механическите им характеристики, а именно - стойността на механическия въртящ момент на вала на ВМ във функция от времето и/или оборотите при развъртането й. От зависимостта за механическия въртящ момент М: М = J * ?, където J е инерционният момент на въртящите се маси, а ? - ъгловото ускорение на тези маси по време на развъртането следва, че е достатъчно да се измери ? в процеса на развъртане на изпитваната ВМ, за да се получи механическата й характеристика. Инерционният момент J е с предварително известна стойност за конкретната ВМ. Измерването на ъгловото ускорение се извършва посредством микромеханичен акселерометър (2), монтиран на платка (1), монтирана неподвижно към вала на ВМ. Измерените стойности на ускорението се записват в паметта на свързан към микромеханичния акселерометър микроконтролер (3), разположен на същата платка, за последваща визуализация на резултатите чрез персонален компютър.

Description

Устройството измерва механическия въртящ момент на вала на въртяща се машина (асинхронен, синхронен, постояннотоков, универсален и стьпков двигател, двигател с вътрешно горене, турбодвигател) в процеса на развъртане от покой до достигане на номиналните й обороти.
Област на техниката
Устройството намира приложение в елекгропромишленостга и машиностроенето при изпитване на нови изделия и при ремонта им за оценка и проверка на механическите им характеристики, а именно - стойността на механичния въртящ момент на вала на въртящата се машина (за краткост - ВМ) във функция от времето и/или оборотите при развъртането й. Тази зависимост е показателна за изправността и качествата на ВМ. При електродвигателите, по нейния характер (форма), се диагностицира изправността им, както и се откриват специфични повреди в намотките им.
Предшестващо състояние на техниката
Познатите на авторите аналогични устройства извършват измерване на механическите характеристики на въртящи се машини, използвайки тензометрични датчици (фирма НВМ www.hbm.com) и хистерезисни електромагнитни спирачки (фирма Magtrol - www.magtrol.com).
Устройствата с тензометрични датчици представляват самостоятелен вал със съответните фланци и куплунзи за монтаж към вала на въртящата се машина. На този вал са монтирани четири тензодатчика, свързани в електрическа мостова схема. При механичното усукване на вала, вследствие от въртящия механичен момент, мостовата схема се дебалансира електрически и на изхода й се получава, пропорционален на него електрически сигнал. Посредством плъзгащи контакти, сигнала се подава към апаратура за последващо филтриране и запис. Дадено устройство от този тип има конкретен обхват за измерване на въртящия момент и това налага използването на отделни валове за различните по мощност въртящи се машини.
Устройствата с електромагнитни спирачки представляват диск от магнитен материал със силно изразени хистерезисни свойства, при намагнитването на който се създава механичен съпротивителен момент от намагнитващия ток. Този ток е пропорционален на измервания механичен въртящ момент. И при тези устройства обхватът на измерване е ограничен. Както и при устройствата с тензометрични датчици и тук са необходими допълнителни аксесоари (фланци, валове и др.) за монтирането им към вала на ВМ.
Известни са устройства (http://www.dii. un ipd.it/~pesavento/download/BlBL I ОЕРС/Рарег. pdf), измерващи кръговата честота на въртене (обороти за единица време) на вала на ВМ, по време на развъртане и последващо числено диференциране на кръговата честота на въртене по отношение на времето, с цел получаване на ъгловото ускорение, т.е. механическия въртящ момент, пропорционален на това ускорение.
На авторите не е известно устройство за измерване на механическите характеристики на ВМ в динамичен режим, работещо на по-долу описания принцип.
Техническа същност на полезния модел
Предлаганият полезен модел представлява устройство за измерване на механическите характеристики на въртящи се машини в динамичен режим, се основава на втория закон на Нютон:
F = m*a (1) а именно - силата (F), действаща на едно тяло е пропорционална на ускорението му (а) и масата (ш) на това тяло. При въртеливо движение, втория закон на Нютон се изразява с уравнението:
М = J*8 (2) където М е механическият въртящ момент, J е инерционният момент на въртящите се маси, ас- ъгловото ускорение на тези маси по време на развъртането. Инерционният момент J е с постоянна стойност и е функция на геометрията на въртящите се части и специфичното тегло на съответните материали и се определя с висока точност по изчислителен път и е част от каталожните данни в техническата документация за съответната ВМ. Ъгловото ускорение ε се измерва директно чрез използване на микромеханичен акселерометър (ADXL345, ММА 7361, LIS31DLH, SMB 380 и много други) в интегрално изпълнение. Габаритите на тези акселерометри (3-6 mm) позволяват монтирането
2646 UI им на платки с компактни размери (от порядъка на 60 mm в диаметър).
Съществува голямо разнообразие от предлагани на пазара микромеханични акселерометри, като най-общо се делят на цифрови и аналогови.
При цифровите акселерометри стойността на ускорението е в цифров вид и директно се чете посредством свързан към тях микроконтролер и се записва в оперативната му памет (RAM) за последваща обработка. По своята същност тези акселерометри са аналогови, но в тях има вграден АЦП (аналогово-цифров преобразувател).
При аналоговите акселерометри стойността на ускорението е напреженов сигнал, който за да се запише от микроконтролера, посредством външен АЦП се преобразува в цифров. Във всички съвременни микроконтролери има вградени АЦП, така че не са необходими допълнителни елементи. В конкретния случай вградения в микроконтролера аналогово-цифров преобразувател е 12-битов.
Независимо от това, дали са аналогови или цифрови, акселерометрите биват едноосни, двуосни и триосни. При едноосните се отчита стойността на ускорението само по направлението, за което са предназначени, респективно при двуосните и триосните - за съответните направления. Фабрично са зададени положителни посоки за направленията и ако ускоренията съвпадат с тези посоки, то знакът им е положителен, респективно - отрицателен.
Обхватът на измерване на микромеханичните акселерометри може да се задава по програмен път в широки граници посредством микроконтролера, към който са свързани, в случая за използвания акселерометър е от 2 g до 16 g.
Предлаганият полезен модел представлява устройство, изпълнено на платка с кръгла форма (57 mm диаметър), на която е монтиран триосен акселерометър и 32-битов микроконтролер за комуникация с него. Също така, устройството включва и USB порт за връзка с компютър за програмиране на микроконтролера и слот за микро SD карта за запис на измерените стойности на ускорението и за последващо визуализиране на резултатите. Устройството се захранва от две батерии тип CR2032, разположени на долния слой на платката. По едната ос устройството измерва тангенциалното ускорение - at[m/s2], а по другата, перпендикулярна на първата - нор малното ускорение - an[m/s2]. Тангенциалното ускорение at е по направление на допирателната към окръжността, по която се върти акселеромегьра, а нормалното ап - в радиално направление. Честотата на отчитане стойностите на ускоренията е 5MHz, което позволява регистриране и на преходните процеси, съпътстващи развъртането. При по-бавни процеси, тази честота може да се намали програмно.
Чрез зависимостта:
at = г * ε (3) където r [т] е разстоянието (радиусът), на което е разположен акселерометьра от центъра на въртене, се изчислява ъгловото ускорение - E[rad/s2], а чрез него и въртящия момент, съгласно уравнение (2), знаейки се предварително стойността на инерционния момент J [kg*m2]. Измерването на нормалното ускорение (ап) се използва за определяне на кръговата честота на въртене (оборотите за единица време) на въртящата се машина съгласно зависимостта:
an = г * ω2 (4) където ω [rad/s] е кръговата честота на въртене, респективно оборотите за минута η [ 1/min] са:
η = 30 * ω/π (5)
Чрез измерените стойности на тангенциалното ускорение - at и на нормалното - ап и след извършване на посочените по-горе преобразувания се построява зависимостта на механичния въртящ момент във функция от оборотите и/или времето по време на развъртане наВМ, т.е. в динамичен режим. Преобразуванията се извършват от програмата, записана в микроконтролера, след записа на ускоренията в паметта му. Данните от измерванията се прехвърлят на микро SD карта след установяване на ВМ в покой. Получените резултати се визуализират чрез компютър, за който няма специални изисквания.
Микромеханичните акселерометри, освен на динамичното ускорение, реагират и на земното. Това внася грешка при определяне на механическата характеристика. Този проблем е напълно отстранен чрез схемно решение.
Когато интерес представлява само характера на механическата характеристика, не е необходимо да се задава точната стойност на инерционния момент, достатъчно е да се приеме някаква константна стойност за него.
Спрямо описаното по-горе предшестващо състояние на техниката, предложеният полезен
2646 UI модел има следните предимства:
- резултатите се получават директно от измерване на ускоренията и последващи елементарни математически преобразувания, без да се използват сложни математически методи (числено диференциране), както при (http://www. di i. umpd.it/~pesavento/down! oad/B IB L ЮЕРС/ Paper.pdf);
- мобилност и лесен монтаж - на практика устройството представлява платка с диаметър от порядъка на 60 mm;
- универсалност, поради възможността по програмен път да се променя обхвата на измерването, даже и в процеса на самото измерване, за различните изпитвани машини не са необходими набор от устройства, както е при посочените погоре подобни такива (фирма НВМ - www.hbm. com, фирма Magtrol - www.magtrol.com);
- не се изискват специални лабораторни условия (захранваща апаратура, помещения, монтажно оборудване) за използване на устройството;
- липса на едрогабаритни, изискващи прецизен монтаж и центроване аксесоари, като фланци, валове, куплунзи, които допълнително внасят грешка при измерванията;
- точност - определя се от точността на използваните микромеханични акселерометри, която е от порядъка на 1 -2% - напълно достатъчна за този тип измервания;
- устройството е безконтактно - липсват плъзгащи контакти за снемане на данните, както при фирма НВМ - www.hbm.com.
Пояснение на приложените фигури
На фигура 1 е показана принципната схема на устройството със съответните позиции, а на фиг. 2 в графичен вид - механическата характеристика на асинхронен двигател, снета посредством устройството. Фигури 3 и 4 са снимки, респективно на горния (слой писти и елементи) и долния слой (само елементи) на платката на устройството. Монетата от снимката на фиг. 4 е за мащабиране. На долния слой са монтирани захранващите батерии и микромехничния акселерометьр (показани с червен цвят на фиг. 1). На фиг. 5 е показан фотошаблона на платката на устройството.
Пример за изпълнение на полезния модел
Устройството е изпълнено с електронни компоненти, монтирани на печатна платка.
Платката 1 е еднослойна с два монтажни отвора 6. Микромеханичният акселерометър 2 е монтиран от страната, където е и захранването - две батерии тип CR2032 7.
Посредством монтажните отвори 6 и спомагателна втулка, платката се монтира челно на вала на конкретната изпитвана ВМ и устройството е готово за използване. То е така програмирано, че започва да отчита стойностите на ускоренията непосредствено при пускането на въртящата се машина и преустановява отчитането при достигане на съответните номинални обороти. Програмното обезпечение осигурява възможност ускоренията да се измерват и в определен, предварително зададен диапазон на оборотите. По този начин се получава по-детайлна информация за конкретната изпитвана ВМ. Както беше посочено по-горе - устройството измерва тангенциалното (at) и нормалното (ап) ускорение на вала на въртящата се машина и въз основа на тези измервания, чрез елементарни математически преобразувания, се построява механическата характеристика за съответната ВМ. Преобразуванията се извършват от програмата, заложена в микроконтролера 3, след записа на ускоренията в оперативната (RAM) му памет. След завършване на развъртането и при покой на изпитваната ВМ, данните се записват на микро SD карта 4 и посредством персонален компютър, механическата характеристика се визуализира в табличен и/или графичен вид. На фиг. 2, в графичен вид, е показана механическата характеристика на асинхронен двигател, снета посредством устройството. USB куплунга 5 служи за програмиране на микроконтролера 3, посредством персонален компютър.

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Устройство за измерване на механическите характеристики на въртящи се машини в динамичен режим, характеризиращо се с това, че се състои от взаимно свързани в електрическа схема - микромеханичен акселерометър (2), микроконтролер (3), слот за SD карта (4), USB куплунг (5) и два броя електрозахранващи батерии (7), разположени на монтажна печатна платка (1) с монтажни отвори (6).
BG3521U 2016-06-08 2016-06-08 Стабилизатор за триизмерно кинозаснемане BG2646U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3521U BG2646U1 (bg) 2016-06-08 2016-06-08 Стабилизатор за триизмерно кинозаснемане

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3521U BG2646U1 (bg) 2016-06-08 2016-06-08 Стабилизатор за триизмерно кинозаснемане

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2646U1 true BG2646U1 (bg) 2017-06-30

Family

ID=61226229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3521U BG2646U1 (bg) 2016-06-08 2016-06-08 Стабилизатор за триизмерно кинозаснемане

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2646U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5449889B2 (ja) アンバランス状態を定量的に検出する方法および装置と工作物のクランプ状態を検出する方法
KR20020007183A (ko) 회전방향을 검출하기 위한 방법 및 장치
CN103411715B (zh) 一种力矩电机阻力矩测试系统
Raj et al. Induction motor fault detection and diagnosis by vibration analysis using MEMS accelerometer
JP2010017842A5 (bg)
CN103115726A (zh) 一种基于应变的旋转零部件动平衡方法
CN105067106B (zh) 一种中介轴承振动信号采集方法
CN113432789A (zh) 一种旋转机械动平衡配重在线测试装置及方法
CN105823613A (zh) 一种磁粉加载式机床旋转主轴的扭转动刚度检测系统
CN107748033A (zh) 一种筒型径向力传感器标定装置及其标定方法
CN205520745U (zh) 电主轴机电一体化检测系统
CN110470212A (zh) 一种轮毂电机动态偏心故障检测方法
CN203376091U (zh) 力矩电机阻力矩测试系统
BG2646U1 (bg) Стабилизатор за триизмерно кинозаснемане
JP2013079856A (ja) ジャイロ校正のための2回転軸直交ダブルターンテーブル
CN102095540A (zh) 反作用力矩测试方法及测试仪
CN104075847B (zh) 便携式动平衡测试仪及使用它的动平衡测试方法
RU2427801C2 (ru) Способ прогнозирования переменной составляющей выходного сигнала электромеханического датчика угловой скорости (дус) на этапе изготовления его гиромотора по характеристикам угловых вибраций, возбуждаемых гиромотором, и установка для реализации способа
CN103308228B (zh) 一种电机扭矩检测装置及其用于检测电机扭矩的方法
CN212807103U (zh) 一种可对多种传感器进行校验的数据采集和信号处理装置
CN210922951U (zh) 卧螺离心机螺旋高速动平衡试验用支撑装置
Egorov et al. Experimental identification of bearing mechanical losses with the use of additional inertia
RU2336512C1 (ru) Способ комплексной вибродиагностики подшипников качения и устройство для его осуществления
CN113091601A (zh) 一种高速驱动电机旋变角位移测量误差测试方法
CN207976250U (zh) 一种卧式曲轴动平衡测试机构