BG1909U1 - Пружинен пакет - Google Patents

Пружинен пакет Download PDF

Info

Publication number
BG1909U1
BG1909U1 BG002598U BG259813U BG1909U1 BG 1909 U1 BG1909 U1 BG 1909U1 BG 002598 U BG002598 U BG 002598U BG 259813 U BG259813 U BG 259813U BG 1909 U1 BG1909 U1 BG 1909U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
spring
diameter
package
springs
sections
Prior art date
Application number
BG002598U
Other languages
English (en)
Inventor
Елена ГАЛЧЕВА-МЛАДЕНОВА
Пламен ДИМИТРОВ
Стефан РУПЧЕВ
Original Assignee
"Ред Спрингс" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Ред Спрингс" Еоод filed Critical "Ред Спрингс" Еоод
Priority to BG002598U priority Critical patent/BG1909U1/bg
Publication of BG1909U1 publication Critical patent/BG1909U1/bg

Links

Landscapes

  • Springs (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до пружинен пакет, който намира приложение в мебелната промишленост и по-специално за изработка на мебели и матраци. Пружинният пакет включва слепени подредени една до друга ленти от нетъкан текстил (7) с последователно формирани по дължината им джобове с поставени в тях винтови пружини (4). Всяка една пружина от пакета (8) е съставена от три последователно свързани спирални пружини, формиращи три секции, изработени от непрекъсваема стоманена тел с диаметър 1,6.10-3 до 2,2.10-3 m, като общият брой на навивките 8 - 9 и общата височина на пружината в свободно състояние е 0,18 m. Секции първа и трета от пружината са винтови пружини с диаметър на навивката при върха, съответно при основата 0,059 m и диаметър на останалите навивки 0,062 m, а средната секция е цилиндрична винтова пружина с основен диаметър на навивките 0,05 m. Пружинният пакет осигурява комфорт и ергономичност при ползване.@

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до пружинен пакет, който намира приложение в мебелната промишленост и по-специално за изработка на мебели и матраци.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че за производството на мебели и матраци се използват пакети от пружини, както и комбинации от такива пакети с полимерни материали. Известно е също използването на двойноконусни винтови пружини, изработени от метална тел, обединени в пружинен пакет. Пружините включени в пакета са подредени в редици, свързани една с друга със спирална тел, закрепена в периферията към гранична телена рамка.
Известно е също така, че при производството на мебели и матраци се използват и пакети от пружини, при които пружините са индивидуално пакетирани в текстилни джобове, които са свързани един с друг чрез еластична връзка.
Европейски патент ЕР 0304798 описва свързани винтови пружини, всяка една от които е поставена в джоб, направен от нетъкан текстил или подобен материал. Затворените джобове са свързани помежду си чрез ленти в редици от винтови пружини, а при подреждането им в пакет, между тях се разполагат свързващи стени от еластичен материал.
Американски патент US 6260223 защитава пружинен пакет за матрак, който включва редица от пружини, съставена от двойки цилиндрични пружини, съединени със свързваш проводник. Всяка една от пружините е обвита в отделен джоб от плат, а свързващия проводник, е разположен в празен джоб, разположен между всяка дойка пружини. Свързващият проводник разпространява натоварването през празния джоб и го разпределя на съседните пружини.
Европейски патент ЕР 1527715 защитава пружинен пакет, при който пакета е формиран от пружини поставени в джоб, всяка от които съдържа две свързани една с друга бъчвообразни винтови пружини. Всяка винтова пружина се произвежда от една и съща метална тел без прекъсване, като винтовите пружини в отделните джобове на пакета могат да имат съща та или различна твърдост, което се постига чрез намаляване или увеличаване на броя на навивките.
Задача на настоящия полезен модел е създаване на пружинен пакет с винтова изменяща се характеристика на пружините, при която всеки един сектор на пружината да поема само определена част от приложения натиск, като променя формата си в съответствие с него, да приема формата на тялото на ползващия го и да реагира незабавно на движенията при това независимо от останалите пружини в пакета, с което да се осигури по-голям комфорт при ползване на изделията, в които се влага пружинният пакет.
Техническа същност на полезния модел
Задачата се решава чрез пружинен пакет, включващ слепени една към друга ленти от нетъкан текстил, съставени от последователно разположени, изградени чрез ултразвуково запояване, джобове, във всеки един от които е поставена свободно по една пружина. Всяка една пружина от пакета е съставена от три последователно свързани винтови пружини, формиращи три секции, изработени от непрекъсваема стоманена тел с диаметър Ι,ό.ΙΟ'3 до 2,2.10'3 т, общ брой на навивките 8 - 9 и общата височина на пружината в свободно състояние е 0,18 т. Първата и третата секция от пружината са винтови пружини с диаметър на навивката при върха, съответно при основата 0,059 m и диаметър на останалите навивки 0,062 m, а средната секция е цилиндрична винтова пружина с основен диаметър на навивките 0,05 т. Винтовата пружина работи на натиск и е независима от останалите пружини, включени в пружинния пакет.
Слепването на лентите от нетъкан текстил, с поставените в джобовете им пружини за оформяне на пружинния пакет става или чрез странично слепване с лепило или чрез слепване върху положени над и под тях допълнителни листи от нетъкан текстил.
Използването на пружина съставена от три последователно свързани винтови пружини, изработени от непрекъсваема стоманена тел, съгласно полезния модел, дава възможност навивките на пружината да се свиват диференцирано, спрямо приложения натиск. Така при леко натоварване е видна деформация на секциите с поголям основен диаметър, а при по-голямо нато
1909 UI варване - на секцията е по-малък основен диаметър.
Пружинният пакет се изработва при използване на машина за навиване на пружини чрез студено извличане. Пружините се изработват от високовъглеродна пружинна тел и преди употреба се закаляват чрез нагряване с ел. ток. пропуснат през пружинната тел. Посредством избутван всяка една отделна пружина се поставя в самостоятелен джоб, предварително създаден чрез ултразвуково заваряване на ленти от нетъкан текстил. Получената лента, съдържаща последователно разположени един след друг джобове с поставени в тях пружини, се отрязва чрез ултразвуков нож на определена дължина в зависимост от желания размер. Формираните ленти с желана дължина се слепват една за друга по дължина, при което се оформя пружинен пакет. Слепването може са стане, чрез впръскване през дюзи на разтопено лепило между разположените една до друга ленти по дължина или под, съответно над допълнително поставени над и под подредените в пакет ленти, листи от нетъкан текстил.
Предимство на пружинния пакет, съгласно полезният модел е постигането на стъпално изменяща се характеристика на пружините, при която всяка една пружина поема само определена част от приложения натиск и променя формата си в съответствие с него, независимо от останалите пружини в пакета, с което да се осигури по-голям комфорт и ергономичност при ползване на изделията, в които се влага.
Пояснение на приложените фигури
На фигура 1 е показан напречен разрез на един от елементите в пружинния пакет - формиран джоб върху лентата от нетъкан текстил със свободно поставената в него пружина, съгласно полезния модел.
На фигура 2 е показан изглед отпред на изградения пружинен пакет, укрепен с метална рамка.
На фигура 3 е показан разрез на матрак, изготвен при използване на пружинния пакет, обект на полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Полезният модел се илюстрира със следните примерни изпълнения.
Пример 1
От високовъглеродна стоманена пружинна тел с диаметър 1,8.1 O'3 m и дължина 1,3 т, при използване на машина за пружинно навиване модел LR-PS-HX2 на фирма LianRou се навива пружина 4, изобразена на фиг. 1, представляваща три последователно свързани винтови пружини с височина в свободно състояние 0,18 т. Пружината притежава 8 броя работни навивки. Средният диаметър при върха и основата на секции 1 и 3 на пружината е 0,048 m, а средния диаметър на навивките от секция 1 и 3 0,059 ш. Средният диаметър на цилиндричната пружина, представляваща средна секция 2 е 0,044 т.
Навитата пружина се закалява чрез пропускане на ел. ток през нея.
Платна от нетъкан текстил Spun bond с ширина 0,015 m и дължина 0,50 ш се запояват чрез ултразвук на равни разстояния от по 0,065 т, при което се формират джобове 5, както е показано на фиг. 1. Чрез избутван всяка една пружина 4 се поставя свободно в самостоятелен джоб 5. Формираният ръкав, съдържащ множество последователно разположени по дължината му джобове 5 със свободно поставени в тях пружини 4 се отрязва автоматично, чрез ултразвуков нож на ленти 6 с желана дължина, както е показано на фиг. 2, според предназначението. Получените ленти 6 се подреждат една до друга по дължина, при което се формира пружинния пакет 7. През дюза между лентите 6 по дължина се впръсква разтопено лепило с кратко отворено време от 2 s, при което лентите 6 се залепват една за друга странично. Формира се пружинен пакет 7 с размер 1,88/0,78 т, с брой на ръкавите 30 по дължина и 13 по ширина и брой на пружините 390.
Пример 2
От високовъглеродна стоманена пружинна тел с дължина 1,5 m по метода, описан в Пример 1 и както е показано на фиг. 1, се навива пружина 4 с височина в свободно състояние 0,185 m, притежаваща 9 работни навивки и среден диаметър при върха и основата на пружинни секции 1 и 3 0,048 т, средния диаметър на навивките им 0,059 m и среден диаметър на цилиндричната пружина, представляваща средна секция 2 на пружината 0,044 т.
От платна от нетъкан текстил Needle punch с ширина 0,15 m и дължина до 60 m по метода,
1909 Ш описан в Пример 1 и както е показано на фиг. 1 и 2 се заготвят ленти 6, които се подреждат една до друга по дължина, при което се формира пружинния пакет 7. Под и над формирания пружинен пакет с размерите на формираните основи на подредените една до друга ленти 6, се поставят платна от нетъкан текстил. Чрез дюзи се впръсква разтопено лепило едновременно отгоре и отдолу под и над платната от нетъкан текстил като по този начин се формира пружинния пакет 7 с размер 1,78x1,50 т, брой на ръкавите 28 по ширина и 25 по дължина и брой на пружините в пакета 700.
Приложение (използване) на полезния модел
Пружинният пакет 7, изготвен по метода, описан в Пример 1 и 2 и както е показано на фиг. 2, може да се използва самостоятелно за изготвяне на мебели и матраци. За укрепването му се използва метална правоъгълна рамка 8, фиксираща краищата на пакета отгоре и отдолу. Металната лента, от която е изработена рамката е с размери 8 х 1,4.10'3 m или 10 х 1,4.103 т.
Пружинният пакет 7 може да се използва за изготвяне на матрак, показан на фиг. 3. В конструкцията на матрака пружинният пакет 7 се из ползва като вътрешно ядро, което се укрепва от всички страни с изработени от полиуретан бордове 9 и 10.

Claims (1)

1. Пружинен пакет, включващ слепени текстилни ленти с изградени по дължината им джобове, в които са поставени винтови пружини, характеризиращ се с това, че текстилните ленти 10 (6), формиращи пружинният пакет (7), са слепени странично, изготвени са от нетъкан текстил, а в изградените по дължината им джобове (5) са поставени самостоятелно и свободно винтови пружини (4), всяка от които е изработена от неп15 рекъсваема стоманена тел с диаметър от 1,6.10' Здо 2,2.10’3 т, има общ брой на навивките 8-9, а общата височина на всяка винтова пружина (4), която в свободно състояние е 0,18 - 0,22 т, е формирана от три секции, така че секции (1 и 3) 20 са винтови пружини с диаметър на навивките при върха, съответно при основата, 0,048-0,059 ш и диаметър на останалите навивки 0,062 m, а средната секция (2) е цилиндрична винтова пружина с общата височина 0,06 m и основен диаметър 25 0,044-0,05 ш.
BG002598U 2013-07-31 2013-07-31 Пружинен пакет BG1909U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG002598U BG1909U1 (bg) 2013-07-31 2013-07-31 Пружинен пакет

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG002598U BG1909U1 (bg) 2013-07-31 2013-07-31 Пружинен пакет

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1909U1 true BG1909U1 (bg) 2014-06-30

Family

ID=51454465

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG002598U BG1909U1 (bg) 2013-07-31 2013-07-31 Пружинен пакет

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1909U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2014236431B2 (en) Encased asymmetric coil innersprings with alternating coil spring orientations
US9370252B2 (en) Pocketed spring assembly
US11317730B2 (en) Pocketed spring assembly
US9380883B1 (en) Pocketed spring assembly comprising perimeter string of springs having rectangular convolutions
US8978183B1 (en) Pocketed spring assembly
CN105101846B (zh) 带缓冲垫的单独袋装式螺旋弹簧和带此袋装式螺旋弹簧的袋式弹簧床垫
EP1659903B1 (en) Pocketed bedding or seating product having strings of springs with vertically offset pockets
US10165867B2 (en) Pocketed spring assembly comprising perimeter strings of springs having rectangular convolutions
KR20140006899A (ko) 봉입된 모래시계 코일 및 매트리스 코어
US10842289B2 (en) Pocketed spring assembly including cushion pads
US20180055240A1 (en) Spring core for a mattress
US10206515B1 (en) Pocketed spring assembly
BG1909U1 (bg) Пружинен пакет
EP2105069A1 (en) Coil spring assembly
US11596240B2 (en) Pocketed spring assembly including cushion pads
US2309164A (en) Spring unit and method of constructing the same
US20210298486A1 (en) Pocketed Spring Assembly
KR200469376Y1 (ko) 매트리스 스프링
US2651059A (en) Binding strip for spring mattress structures
RU161990U1 (ru) ПРУЖИННЫЙ БЛОК ДЛЯ МАТРАСОВ "4D Matrix"
CN203890573U (zh) 防静电锦纶弹力丝
SU213650A1 (ru) Трехкомпонентна объемна пр жа "оприсмем"
TH140661A (th) ขดลวดรูปร่างนาฬิกาทรายที่ถูกหุ้มปิด และแกนที่นอน