BG113361A - Бойна част - Google Patents

Бойна част Download PDF

Info

Publication number
BG113361A
BG113361A BG113361A BG11336121A BG113361A BG 113361 A BG113361 A BG 113361A BG 113361 A BG113361 A BG 113361A BG 11336121 A BG11336121 A BG 11336121A BG 113361 A BG113361 A BG 113361A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
target
tank
munition
simulators
ammunition
Prior art date
Application number
BG113361A
Other languages
English (en)
Inventor
Ненко Димитров
Трендафилов Димитров Ненко
Original Assignee
Ненко Димитров
Трендафилов Димитров Ненко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ненко Димитров, Трендафилов Димитров Ненко filed Critical Ненко Димитров
Priority to BG113361A priority Critical patent/BG113361A/bg
Publication of BG113361A publication Critical patent/BG113361A/bg

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася за бойната част на противотанкови боеприпаси (противотанкови управляеми ракети ПТУР, реактивни гранати, БПЛА и други). Предназначено е за преодоляване на активната защита на танкове и бронирани машини. Състои се от корпус (1), в който са поместени блок за управление (2), датчик-далекомер (3) за разстоянието до целта, взривно устройство (5) и симулатор(и) на цел (4), разположени успоредно спрямо надлъжната ос на корпуса. Предимствата на това решение са, че се увеличава способността на противотанковите боеприпаси за преодоляване активната защита на танкове и бронирани машини и е възможна модернизацията на вече съществуващи противотанкови боеприпаси до модела на изобретението.

Description

БОЙНА ЧАСТ НА ПРОТИВОТАНКОВ БОЕПРИПАС
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася за противотанкови управляеми ракети (ПТУР), реактивни гранати, безпилотни летателни апарати (БПЛА) и други. Предназначено е за преодоляване на активната защита на танкове и бронирани машини.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известни са противотанкови боеприпаси като:
- противотанкова управляема ракета(ПТУР). Този тип ракети варират в широк размерен диапазон, като могат да бъдат изстрелвани, както от индивидуално преносими установки, така и от големи такива, за чието опериране и транспортиране се изискват няколко военнослужещи и съответните военни моторизирани единици. Задвижват се от реактивни двигатели с твърдо гориво, оборудвани са с бордова система за управление (блок за управление) и управлението се извършва чрез команди на оператора или с помощта на система за самонасочване. Бойната глава на съвременните ракети обикновено е тандемна кумулативна - тя съдържа 2 заряда (челен и основен). Челният заряд е предназначен за унищожаване на реактивна броня и противокумулативни екрани. Основният заряд осигурява пробиване на основната броня и унищожаване на целта. Ракети от този вид могат да бъдат прикрепени и към моторни превозни средства или летателни апарати. Благодарение на използването на ракети от този клас във воденето на съвременни войни се дава шанс пехотата да противодейства ефективно на леки и средни танкове.
- ръчни противотанкови гранати. Някои от тях са снабдени стандемен кумулативен заряд. Известен е и руски ръчен еднократен противотанков гранатомет РПГ-ЗО предназначен за унищожаване на съвременни танкове оборудвани със системи за активна защита и който се състои от две успоредни тръби, едната съдържа основната противотанкова граната, а другата съдържа ракета-симулатор на цел с идентична траектория и радарна сигнатура с основната граната. По-малкият симулатор на мишена първо излиза от цевта, а след това с кратко закъснение основната граната PG-30. Симулаторът на цел задейства системата за активна защита преди основната противотанкова граната да е достигнала целта . Недостатък на този боеприпас е, че има ефективна далекобойност до 140м, а вероятността за преодоляване на активната защита на танковете не е висока, -безпилотни летателни апарати (БПЛА) и други предназначени за унищожаване на танкове и бронирани машини. Някои от тях също са снабдени стандемен кумулативен заряд.
Повечето от съвременните балистични ракети с голям обсег при приближаване към целта изстрелват до 10 или повече лъжливи бойни глави затруднявайки противника в разпознаването и унищожаването на истинските бойни глави, или пък създаващи смущения в работата на противоракетната защита пречейки за откриването на истинските бойни глави.
Известна е и активната защита на танковете -система, разположена на танк или друго бронирано превозно средство, която при засичане на противотанков боеприпас, приближаващ се към него унищожава, или поне силно отслабва ефекта на атакуващия боеприпас. В литературата се използват различни имена - комплекс за активна защита (КАЗ), система за активна защита (САЗ). Системата включва радар или други системи за откриване на ракети. След като системата открие приближаващ се към танка противотанков боеприпас, системата подава команда за изстрелване на заряд в застрашаваното направление, който се взривява и създава облак от осколки и взривна вълна унищожаващи противотанковия боеприпас или значително снижаващи пораженията от него. Използването на системи за активна защита може значително (два до три пъти и повече) да увеличи възможността за оцеляването на танковете.
Следва изводът, че известните противотанкови боеприпаси нямат способност да преодоляват активната защита на танковете.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата на изобретението е да се осигури надеждно преодоляване активната защита на танкове и бронирани машини от противотанкови управляеми ракети (ПТУР), реактивни гранати, безпилотни летателни апарати (БПЛА) и други.
Тази задача се решава с разработката на нова бойна част на противотанков боеприпас (противотанкови управляеми ракети (ПТУР), '3реактивни гранати, безпилотни летателни апарати (БПЛА) и други ), състояща се от корпус(1), в който са разположени: блок за управление(2), датчик-далекомер(З) за разстоянието до целта , взривно устройство (5) и симулатор(и) на цел(4).
-Симулаторите на цел (4) представляват малки цилиндрични тела задвижвани от реактивни двигатели с твърдо гориво и стабилизиращи се в полет чрез въртене около надлъжната си ос или чрез стабилизатори. Имат идентична траектория и сигнатура с противотанковия боеприпас, и(или) създават смущения в работата на активните отбранителни системи на целта, и се движат със по-висока скорост от противотанковия боеприпас. Те ще се класифицират от активните отбранителни системи на целта като противотанков боеприпас, атакуващ целта, което води до тяхното задействане и се подава команда за изстрелване на заряд в застрашаваното направление, който се взривява и създава облак от осколки и взривна вълна унищожаващи симулатора на целта. Тъй като зоната на унищожение на заряда е сравнително малка, зарядът не е в състояние да порази противотанковия боеприпас, който следва. Облакът от отломки и взривна плазма, образуван след разрушаването на заряда и на симулатора на цел маскира приближаващият се противотанков боеприпас. Повторното откриване на противотанковия боеприпас е възможно само след като той излезе от облака отломки на разстояния, значително по-малки от необходимото за противодействие на заплахата от активните защитни системи. Повторното изстрелване на заряд в застрашаваното направление е често невъзможно или изисква време през което целта ще бъде поразена. Симулаторите на цел също може да създават активни или пасивни смущения в работата на активните отбранителни системи на целта пречейки за откриването на противотанковия боеприпас. Симулаторите на цел може да са един или повече. При един симулатор на цел е възможно разполагането му централно по надлъжната ос, а при повече симулатори на цел симетрично около надлъжната ос на противотанковия боеприпас. За да се избегне отклонението им от посоката на полета на противотанковия боеприпас към целта вследствие на центробежните сили от въртенето на противотанковата управляема ракета ПТУР или реактивна граната спрямо надлъжната си ос, може да се разположат под компенсиращ ъгъл. Възможно е последователно изстрелване на няколко симулатора навлизащи в зоната на действие на активната защита на целта последователно и така предизвиквайки изразходването на противоракетните заряди. Възможно е и едновременно изстрелване на няколко симула '4' тора движещи се с еднаква скорост и навлизащи в зоната на действие на активната защита на целта едновременно. Възможно е и едновременно изстрелване на няколко симулатора движещи се с различна скорост и навлизащи в зоната на действие на активната защита последователно.
- Взривното устройство(5) (единичен или тандемен кумулативен заряд, или друг заряд) при взривяване нанася поражения на целта.
-Датчикът-далекомер (3) за разстоянието до целта може да работи на оптически, лазерен или друг принцип. Измерва разстоянието до целта и при достигането на предварително зададено разстояние подава сигнал към блокът за управление (2) за изстрелване на симулатор(и) на цел(4). -Блокът за управление (2) изстрелва симулатор(и) на цел (4) по сигнал от датчика-далекомер (3) при достигането на предварителното зададено разстояние до целта.
Изобретението се отнася за противотанкови боеприпаси поразяващи целта (танкове и бронирани машини) в хоризонтално и вертикално направление.
Предимствата на това решение са:
- увеличаване вероятността за поразяване на танкове и бронирани машини с активна защита
- възможна е модернизацията на вече съществуващи противотанкови боеприпаси до модела на изобретението
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Фиг.1 представлява надлъжен и напречен разрез на бойната част на боеприпаса с два симулатора на цел(4), където:
1-корпус
2- блок за управление
3- датчик-далекомер за разстоянието до целта
4- симулатор(и) на цел
5- взривно устройство
На фиг. 2 е даден в надлъжен и напречен разрез примерен вариант на изпълнението от фиг.1 с три симулатора на цел(4)
На фиг. 3 е даден в надлъжен и напречен разрез примерен вариант на изпълнението от фиг.1 с четири симулатора на цел(4)
На фиг. 4 и фиг.5 са дадени в надлъжен и напречен разрез примерни варианти на изпълнението от фиг.1 с един симулатор на цел(4)
-5ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Едно примерно изпълнение е дадено на фиг.1, където:
В корпуса(1) са монтирани
-блок за управление(2) който изстрелва симулатор(и) на цел (4) при сигнал от датчика-далекомер (3) за достигането на предварителното зададено разстояние до целта.
-датчик-далекомер(З) за разстоянието до целта. Измерва разстоянието до целта и при достигането на предварително зададено разстояние подава сигнал към блокът за управление (2) за изстрелване на симулатор(и) на цел(4).
-симулатор(и) на цел (4) - показани са два симулатора на цел разположени симетрично около надлъжната ос на противотанковия боеприпас.
-взривно устройство(5)-показано е изпълнение с тандемен кумулативен заряд, като между двете части на заряда се намира блокът за управление(2).
ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Настоящето изобретение е приложимо в производството на противотанкови боеприпаси (противотанкови управляеми ракети (ПТУР), реактивни гранати, безпилотни летателни апарати (БПЛА) и други) поразяващи целта (танкове и бронирани машини) в хоризонтално и вертикално направление.

Claims (10)

1 .Бойна част на противотанков боеприпас (ПТУР, реактивна граната, БПЛА или друг), поразяващ целта (танкове и бронирани машини) в хоризонтално и вертикално направление, състояща се от корпус(1) с разположено в него взривно устройство (5), характеризираща се с това, че съдържа и: блок за управление(2), датчик- далекомер(З) за разстоянието до целта , също така и един или повече симулатори на цел(4), обикновено разположени успоредно на надлъжната ос на корпуса(1)
2 . Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа един или повече симулатори на цел(4) представляващи малки цилиндрични тела задвижвани от реактивни двигатели с твърдо гориво и стабилизиращи се в полет чрез въртене около надлъжната си ос или чрез стабилизатори, имащи идентична траектория и сигнатура с противотанковия боеприпас, движещи се с по-висока скорост от него и класифицирани от активните отбранителни системи на целта като атакуващ противотанков боеприпас,
3. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа един или повече симулатори на цел(4) представляващи малки цилиндрични тела задвижвани от реактивни двигатели с твърдо гориво и стабилизиращи се в полет чрез въртене около надлъжната си ос или чрез стабилизатори, имащи идентична траектория с противотанковия боеприпас, движещи се с повисока скорост от него, и създаващи смущения в работата на активните отбранителни системи на целта, пречейки за откриването на противотанковия боеприпас.
4. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа един симулатор на цел (4) разположен централно по надлъжната ос.
5. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа няколко (повече от един) симулатори на цел (4) разположени симетрично около надлъжната ос на противотанковия боеприпас.
6. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че се изстрелват един или повече симулатори на цел (4).
7. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че се изстрелват последователно няколко симулатора на цел (4).
8. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че се изстрелват едновременно няколко симулатора на цел (4) движещи се с еднаква скорост и навлизащи в зоната на действие на активната защита на целта едновременно.
9. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че се изстрелват едновременно няколко симулатора движещи се с различна скорост и навлизащи в зоната на действие на активната защита на целта последователно.
10. Бойна част на противотанков боеприпас, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа и датчик- далекомер(З) измерващ разстоянието до целта, който може да работи на оптически , лазерен, електромагнитен или друг принцип, и който при достигане на предварително зададено разстояние подава сигнал към блокът за управление (2) за изстрелване на симулатор(и) на цел (4).
BG113361A 2021-04-29 2021-04-29 Бойна част BG113361A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113361A BG113361A (bg) 2021-04-29 2021-04-29 Бойна част

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113361A BG113361A (bg) 2021-04-29 2021-04-29 Бойна част

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113361A true BG113361A (bg) 2022-11-15

Family

ID=88534626

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113361A BG113361A (bg) 2021-04-29 2021-04-29 Бойна част

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG113361A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2018203637B2 (en) An active protection system
US8464949B2 (en) Method and system for countering an incoming threat
US5661254A (en) System for protecting a target from missiles
RU2695015C1 (ru) Способ обнаружения и поражения малозаметных боевых мини- и микро беспилотных летательных аппаратов
US20080291075A1 (en) Vehicle-network defensive aids suite
EP0864073B1 (en) Method for increasing the probability of impact when combating airborne targets, and a weapon designed in accordance with this method
US10731950B2 (en) Vehicle defense projectile
RU2527610C2 (ru) Двухступенчатая противотанковая управляемая ракета
Walker Precision-guided weapons
Yang et al. Analysis on the development of active protection system for tanks and armored vehicles
RU105422U1 (ru) Разведывательно-огневой комплекс вооружения танка
RU2601241C2 (ru) Способ активной защиты летательного аппарата и система для его осуществления (варианты)
RU2680558C1 (ru) Способ увеличения вероятности преодоления зон противоракетной обороны
RU2377493C2 (ru) Способ поражения легкоуязвимых наземных целей сверхзвуковой ракетой и устройство для его осуществления
RU2336486C2 (ru) Комплекс самозащиты летательных аппаратов от зенитных управляемых ракет
BG113361A (bg) Бойна част
RU193124U1 (ru) Универсальная кумулятивная мина
RU2755951C1 (ru) Способ активной защиты объекта со стороны верхней полусферы
RU2784092C1 (ru) Способ активной защиты объекта со стороны верхней полусферы от множественных атак БПЛА
RU157566U1 (ru) Комбинированный защитный боеприпас цилиндрической формы для комплексов активной защиты
RU2777149C1 (ru) Комплекс активной защиты бронеобъектов
RU164994U1 (ru) Комбинированный защитный боеприпас плоской формы для комплексов активной защиты
RU2754162C1 (ru) Противоторпедное устройство подводной лодки
RU2477832C2 (ru) Противокорабельная ракета
RU2818743C1 (ru) Гранатометный выстрел для противодейсвия малогабаритным беспилотным летательным аппаратам