BG113084A - Система за централизирано енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието - Google Patents
Система за централизирано енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието Download PDFInfo
- Publication number
- BG113084A BG113084A BG113084A BG11308420A BG113084A BG 113084 A BG113084 A BG 113084A BG 113084 A BG113084 A BG 113084A BG 11308420 A BG11308420 A BG 11308420A BG 113084 A BG113084 A BG 113084A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- reactive elements
- group
- phase
- outputs
- reactive
- Prior art date
Links
Landscapes
- Supply And Distribution Of Alternating Current (AREA)
- Control Of Electrical Variables (AREA)
- Remote Monitoring And Control Of Power-Distribution Networks (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до система за централизирано енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието, която е приложима по-специално в системите, осигуряващи централизирано енергоспестяване чрез повишаване качеството на електроенергията в трифазни системи на предприятията в условия на променливи товари. Като технически резултат се явява енергоспестяване чрез повишаване на точността на компенсация на реактивната мощност, отстраняване на несиметрията на междуфазните напрежения, потискане на хармониците в мрежата, а също така чрез осигуряване на защита от пренапрежения. Системата съдържа процесорен модул за управление (1), който по сигнали от измервател на реактивната мощност (2) и измервател на фазовите разлики (6) управлява първа (4) и втора (10) група регулируеми реактивни елементи, осигуряващи разделна компенсация на реактивната мощност и „изкривяванията по фази“ на мрежата. Контролер на режима на компенсация (12) осигурява превключване на режима на регулиране от едноконтурен на двуконтурен посредством електронен комутатор (13). Анализатор на хармониците (7) и адаптивен филтър (8) осигуряват подобряване на състава на хармониците в мрежовото напрежение. Модул за защита от пренапрежения (14) осигурява защита на мрежата и на реактивните елементи от въздействието на импулсните смущения.
Description
СИСТЕМА ЗА ЦЕНТРАЛИЗИРАНО ЕНЕРГОСПЕСТЯВАНЕ В З-ФАЗНА МРЕЖА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася към електротехниката, а именно към система, обезпечаваща енергоспестяване за сметка повишаване качеството на електроенергията в 3 -фазни мрежи на предприятията в условия на променливи товари.
Предпоставки за създаване на изобретението.
Като основни направления за енергоспестяване в предприятието, освен чисто организационните мерки, се явява повишение качеството на електроенергията по пътя на компенсация на реактивната мощност, намаляване на несиметрията на захранващите токове и напрежения, а също намаляване на нивата на хармониците в мрежовото напрежение.
Качеството на електроенергията се явява все по-сложен проблем в разпределителните електрически мрежи на предприятията. Електрическата мощност на променливия ток се характеризира с фазови съотношения между тока и напрежението. Фазата на тока, изоставаща от фазата на напрежението, възниква поради преобладаване на индуктивни товари, тогава, когато фазата на тока, изпреварваща фазата на напрежението, възниква поради капацитивни товари. Синфазно съотношение възниква при чисто резистивни товари или при баланс на индуктивни капацитивни товари. Обикновено използваната мярка на фазово съотношение между ток и напрежение се явява коефициента на мощност, който е равен на косинуса на фазовия ъгъл между тока и напрежението в мрежата.
Циркулацията на реактивната съставка на електрическата енергия между източника на променливия ток и приемника ( товар), обусловена от налични в него реактивни съпротивления, довежда до загуба на енергия, в т.ч. в проводниците на електрическата мрежа на предприятието. Повишението на натоварването на мрежите с реактивен ток довежда също до понижение на напрежението в мрежата, а резките колебания на реактивната мощност - до колебания на напрежението в мрежата. При това при трансформаторите при намаляване на коефициента на мощност се намалява пропускателната способност по активна мощност в следствие увеличаването на реактивния товар, а при електро потребителите се намалява производителността и даже се нарушава работоспособността.
По оценки на експерти примерно 70% от общата мощност на промишлено развитите страни използват асинхронни двигатели на променлив ток, монтирани, преди всичко на различно оборудване в промишлените предприятия. При това фактическият коефициент на мощност на двигателите на променлив ток съставлява около 0,7. Това означава, че до 30% от генерираната мощност на източника може да бъде загубена.
При нарушение на симетрията ( дебалансиране на фазите) протича недоизползване на пропускателната възможност на трифазните елементи на мрежата, възникват допълнителни загуби на мощност в намотките на електрическите машини, особено на асинхронните двигатели - даже неголяма асиметрия на напрежението в единици проценти на захранващите букси на асинхронния двигател довежда до значително увеличение на загуба на мощност, което от своя страна предизвиква допълнително загряване на намотките и намаляване на срока на тяхната работа, а общите загуби нарастват 1,5 пъти и съответно расте консумирания ток. Още едно отрицателно въздействие на несиметрията на напрежението се изразява във възникването на допълнителни вибрации, вследствие на което се намалява срока на работа на отделните детайли на двигателите, в т.ч. и техните намотки. Еднофазните електропотребители в предприятието възприемат несиметрията на напрежението като значително отклонение на напрежението от номиналната стойност.
Известни са системи за енергоспестяване по пътя на компенсация на реактивна мощност, които се изпълняват основно чрез използване или на: шунтиращи реактори, статически тиристорни компенсатори, или косинусни кондензатори.
Предшестващо ниво на техниката
Известни са системи за енергоснабдяване с използване на реактори (пат. На САЩ № 4686447 от 11.08.1987), които позволяват ефективно да се компенсира капацитивната съставляваща на реактивната мощност. Разбира се, недостатък на такива системи се явява сложността на реализация поради наличие на бобинни изделия и изработка на скъпоструващи магнитни сърцевини с необходимия профил. ( заявка на САЩ № 2013/0207761 А1 от 15.08.2013) и невъзможност за компенсация на индуктивната съставляваща на реактивната мощност в промишлените предприятия. Освен това, в дадения компенсатор не се решава задачата за симетриране на фазите, за потискане на хармониците и защита от пренапрежения в мрежата.
Известни са системи за енергоснабдяване (пат.на САЩ №8154896В2 от 10.04.2012], позволяващи да се компенсират както капацитивна, така и индуктивна съставяща на реактивната мощност, в което качество като средство за компенсация се използва тиристорна реактивна група, филтри на висши хармоници и статически компенсатор на реактива мощност на напълно управляеми вентили (СТАТКОМ]. Разбира се, недостатък на такъв компенсатор на реактивната мощност се явява високата цена, значителното потребление на активна мощност и високите нива на хармоници, източник на които се явява СТАТКОМ. Това е обусловено от обстоятелството, че СТАТКОМ фактически представлява от само себе си инвертор, изпълнен на мощни полеви транзистори, който от напрежението на източника на постоянен ток формира синусиодално напрежение, изменяемо по фаза за сметка на използване на широчинно-импулсна модулация.
Най-переспективни,в електрическите мрежи с напражение до 0,4 коливолта,са системи с автоматична компенсация на реактивната мощност,изпълнени на базата на батерии комутируеми косинусни кондензатори.
Основни преимущества на използване на батерии косинусни кондензатори в системите за енергоспестяване се явяват неголемите, специфични загуби на активна мощност на косинусните кондензатори, отсъствие на механично преместващи се части в процеса на експлоатация, простота на монтажа и експлоатацията и относителната простота на управление на превключванията.
Известна ( naT.US 8339111 В2 от 25.12.2012 г] е система за централизирано енергоспестяване в 3 фазна мрежа на предприятие, изпълнена с използване на три групи комутируеми косинусни кондензатори. В известната система, по информация от датчиците на параметрите на мрежата, се осъществява постоянно изчисляване на нивото на реактивната мощност в трифазната мрежа, в съответствие с което процесорния блок за управление формира команди за включване на определена съвкупност от косинусни кондензатори. Тази система се включва близо до централното табло и осигурява компенсация на реактивната мощност на всички товари на предприятието. Тази система се явява най-близка по техническо съдържание до заявеното техническо решение и използвано като прототип.
Недостатъци на дадената система са:
Ниска точност на компенсация на реактивна мощност. Това се обуславя от факта, че в известната система компенсацията на реактивна мощност се осъществява от трифазни кондензатори, т.е. едновременно към всяка от фазите по команда от процесорния блок за управление се включват кондензатори с еднакъв капацитет. По тази причина в известната система е невъзможна индивидуална (разделна) компенсация на реактивната мощност по всяка от фазите, тогава когато характерът на товара по всяка от фазите на мрежата на предприятието е различен и стойностите на реактивната мощност също са различни.
- Отсъствие на компенсация на „разбалансиране на фазите”, което води до допълнителни загуби в мрежата, а така също може да доведе до излизане от строя на косинусни кондензатори в момент на включването им към фазовите проводници, при значително разбалансиране на фазите, когато между фазните напрежения могат да нараснат от 1,5 до 2 пъти по номинални стойности;
- Отсъствие на средства за потискане на хармониците;
- Отсъствие на защита от пренапрежения , в т.ч. защита от мълнии.
Техническа същност на изобретението
Техническата задача на заявеното техническо решение е комплексно подобряване на качеството на електрическата енергия и повишаване устойчивостта на функциониране на електро мрежата на предприятието,чрез повишаване точността на компенсация на реактивната мощност, отстраняване на несиметрията на междуфазните напрежения, потискане на хармониците в напреженията на мрежата, а също осигуряване на защита на мрежата и реактивните елементи от пренапрежения.
Техническият резултат в предложеното изобретение се осигурява за сметка на това, че в предложеното изобретение за разлика от известната система, се осигурява независима компенсация на реактивната мощност по всяка от фазите на мрежата, което позволява да се осигури стойност на коефициента практически равен на 1, съответно да се изключат загубите в мрежата от протичане на реактивни токове и да се повиши коефициента на полезно действие на оборудването на предприятието.
Чрез изобретението се осигурява динамично симетриране на фазите на мрежата със самостоятелен контур на регулиране, което да позволи значително обезпечение ( над десет процента) намаляване на загубите в оборудването, преди всичко в асинхронните двигатели на предприятието, а така също да осигури стабилизация на напрежението за еднофазните потребители (товари).
Наличието на адаптивен филтър на хармоници позволява да се обезпечи хармонична форма на напрежението по всяка от фазите, което ще позволи да се намали влиянието на хармониците върху работата на оборудването, преди всичко, да се намали неговото нагряване и да се изключи възможността на претоварване по ток и напрежение, на резонансните честоти. Освен това то ще позволи допълнително да се защитят косинусните кондензатори, влизащи в състав на системата от въздействието на токовете от висшите хармоници.
Модулът за защита от пренапрежение обезпечава защита на мрежата и веригите на компенсатора на реактивна мощност ( преди всичко - косинусни кондензатори) от импулсни смущения , в т.ч. от пренапрежения, предизвикани от удари на мълнии.
Поставената задача се решава за сметка на това, че в системата на централизирано енергоспестяване в 3 фазна система на предприятието, съдържаща процесорен модул за управление, измерител на реактивна мощност, изходът на който е включен към първия информационен вход на процесорния модул за управление, датчиците на параметрите на мрежата,включени между всеки от фазните проводници и проводника на неутралата, изходите на които са включени към съответните входове на измерителя на реактивна мощност, първата група регулируеми реактивни елементи, въведени: измерител на разликите на фазите, входовете на който са включени към изходите на датчиците на параметрите на мрежата, а изходът на който е включен към втория информационен вход на процесорния модул за управление, анализатора на хармониците, входовете на който са подвключени към изходите на датчиците на параметрите, а изходът на който е включен към третия информационен вход на процесорния модул за управление, адаптивния филтър на хармоници, изводите на който се включват към фазните проводници и неутралния проводник, а входа на който е включен към съответния изход на процесорния модул за управление, трифазният електронен контактор, управляващия вход на който е включен към съответния изход на процесорния блок за управление, силовите входове на който се включват към всеки от съответните фазови проводници, а силовите изходи на които са включени към първия извод на регулируемите реактивни елементи, първите изводи на които са включени към съответните от силовите изходи на трифазния електронен контактор, а вторите изходи на който са обединени и се включват към проводника на неутралата, контролера на режима на компенсация, входът на който е включен към съответния изход на процесорния модул за управление, първата група изходи на която е включена към управляващите входове на съответните регулируеми реактивни елементи на първа група регулируеми реактивни елементи, а втората група изходи на които, включена към управляващия вход на съответните от регулируемите реактивни на втора група регулируеми реактивни елементи, електронен комутатор, входът на който е включен към обединения втори извод на регулируемите реактивни елементи на първа група регулируеми реактивни елементи, изходът на който се включва към неутралния проводник, а управляващия вход на който, е включен към съответния управляващ изход на контролера за превключване на режима на компенсация, модула за защита от пренапрежение, входовете на който се включват към съответните фазови проводници и проводника на неутралата, силовият изход на който е съединен с корпусната шина, а информационния изход на който е включен към четвъртия информационен вход на процесорния модул за управление.
За предпочитане е всеки от регулируемите реактивни елементи от първа група управляеми реактивни елементи да бъде изпълнен във вид на паралелно съединени η комутируеми реактивни елементи, управляващите входове на които са включени към съответните изходи на първа група изходи на процесорния блок за управление, всеки от m комутируеми елементи от втора група регулируеми реактивни елементи ще бъде изпълнен във вид на успоредно съединени m комутируеми реактивни елементи, управляващите входове на които са включени към съответните изходи на втора рпу от изходите на процесорния блок за управление, където η > 1 и m > 1
Препоръчително е , всеки от η комутируемите реактивни елементи на първа група комутируеми реактивни елементи и всеки от m комутируемите реактивни елементи на втора група комутируеми реактивни елементи да бъде изпълнен във вид на последователно съединени реактивен елемент и електронен ключ.
За предпочитане е, че всеки реактивен елемент от първа и втора група на комутируемите реактивни елементи да съдържа синфазен дросел, началото на първата и втората намотки на които се явяват изводи на реактивния елемент, а краищата на намотките на който са включени към обшивката на косинусния кондензатор.
За предпочитане е, всеки електронен ключ от първа и втора група на комутируемите реактивни елементи да е изпълнен във вид на управляем тиристорен ключ с оптоелектронна развръзка.
Пояснение на чертежите
Изобретението се пояснява с чертежи, които не обхващат и още по-вече не ограничават целия обем от претенции на даденото техническо решение, а се явяват само илюстриращи материали на частния случай на изпълнение. Връзките показани между функционалните блокове, в общия случай се явяват многоканални (например, изпълнени във вид на информационни и силови шини), за осигуряване на алгоритъма на функциониране, отразен във формулата и описанието на изобретението. Захранването на функционалните блокове може да се осъществява от външен източник на непрекъснато захранване, който на чертежите не е показан.
На фиг.1 е приведена функционалната схема на системата за централизирано енергоспестяване в 3 фазна мрежа на предприятие.
На фиг.2 е приведена функционалната схема на всеки от комутируемите реактивни елементи от първа група реактивни елементи.
На фиг.З е приведена функционалната схема на всеки от комутируемите реактивни елементи от втора група реактивни елементи.
На фиг„4 е приведена функционалната схема на възможно изпълнение на всеки от η комутируеми реактивни елементи от първа и втора група комутируеми реактивни елементи, а също принципна схема на възможна реализация на всеки от реактивните елементи на първа и втора група комутируеми реактивни елементи и принципна схема на възможна реализация на електронен ключ от първа и втора група на комутируеми реактивни елементи.
Описание на примера на изпълнение
Системата за централизирано енергоспестяване в 3 фазната мрежа на предприятието (фиг.1) съдържа: процесорен модул за управление 1, измерител на реактивна мощност 2, датчици на параметрите на мрежата 3, първа група регулируеми реактивни елементи 4, състояща се от регулируеми реактивни елементи 5, измерител на разликите на фазите 6, анализатор на хармониците 7, адаптивен филтър на хармониците 8, трифазен електронен контактор 9, втора група от регулируеми реактивни елементи 10, състояща се от регулируеми реактивни елементи 11, контролер на режима на компенсация 12, електронен комутатор 13, модул за защита на пренапрежението 14.
Всеки регулируем реактивен елемент 5 от първа група регулируеми реактивни елементи 4 ( фиг.2) е изпълнен във вид на успоредно съединение на η комутируеми реактивни елементи 15.1............15 п. Всеки регулируем реактивен елемент 11 от втора група регулируеми реактивни елементи 10 ( фиг.З) изпълнени във вид на паралелно съединени комутируеми реактивни елементи 15.1 .........15 ш.
Всеки комутируем реактивен елемент 15 ( фиг.4) е изпълнен във вид на последователно съединени реактивни елементи 16 и електронен ключ 17. Реактивният елемент 16 съдържа диференциален дросел 18 и косинусен кондензатор 19. Електронният ключ 17 съдържа силов семистор 20, първи резистор 20, втори резистор 21 и оптроннен семистор 23.
Системата за централизирано енергоспестяване в 3 фазна мрежа на предприятие работи по следния начин: в изходно състояние всички комутируеми реактивни елементи 15, влизащи в състава на регулируеми реактивни елементи 5 от първа група на регулируемите реактивни елементи 4 и регулируемите реактивни елементи 11 от втора група регулируеми реактивни елементи 10 са изключени, силовия контактор 9 е изключен, а електронния комутатор 13 е включен.
При включване на системата за централизирано енергоспестяване в трифазната мрежа на предприятието, се включва източник на нисковолтно захранване ( на чертежа не е показан) и подава захранващо напрежение на всички модули на системата. При това протича самодиагностика на системата, след завършване на която от процесорния блок за управление 1 се подава управляващ сигнал за включване на силовия контактор 9.
Измерителят на реактивна мощност 2 и измерителя на дебаланса на фазите 6 по сигнали от датчиците на параметрите на мрежата 3 формират информация за големината на реактивната мощност във всяка от фазите и размера на междуфазното изместване, която постъпва на първия и втория информационни входове на процесорния блок за управление 1. В съответствие с тези сигнали от процесорния блок за управление 1 се формират сигнали за включване на съответните комутируеми реактивни елементи 15, които постъпват на контролера на режима на компенсация 12. В началния етап на регулиране контролерът на режима на компенсация 12 обезпечава формиране и подаване на сигнали за компенсация на реактивна мощност на първа група регулируеми реактивни елементи 4, което позволява началната компенсация на реактивна мощност и да се намалят междуфазните напрежения. След завършване на началния етап, контролерът на режима на компенсация 12 формира команда за прекъсване на електронния комутатор 13, което привежда на регулируемите реактивни елементи 5 на първа група регулируеми реактивни елементи 4 от режима на „фазното” включване( между проводника на фазата и проводника на неутралата) в режим на включвания между фазите. Едновременно с формирането на команди за изключване на електронния комутатор 13 от контролера на режима на комутация 12 се осигурява превключване на сигнали за компенсация на реактивна мощност на управляващите входове на регулируемите реактивни елементи 11 от втора група управляеми реактивни елементи 10, а от сигналите за компенсация на междуфазното изместване - на управляващите входове на регулируемите елементи 5 от първа група на регулируемите реактивни елементи 4. При това режимът на компенсация на системата се изменя от едноконтурен на двуконтурен - управление чрез регулируеми реактивни елементи 5 от първа група регулируеми реактивни елементи 4 се осъществява по алгоритъм за симетриране на фазите, а управления на регулируемите реактивни елементи 11 от втора група регулируеми реактивни елементи 10 се осъществява по алгоритъма на компенсация на реактивна мощност.
Такава последователност на включване на регулируеми реактивни елементи 5 от първа група регулируеми елементи 4 ( от начало по схема „фазни, а след това „междуфазни) позволяват значително да се намаляват техните пренапрежения, които биха могли да надхвърлят 1,5 - 2 пъти номиналните стойности.
Анализаторът на хармоници 7 по сигнали от датчиците на параметрите в мрежата 3 постоянно контролира състава и нивата на хармониците в напрежението на мрежата, информацията за което се предава в процесорния блок за управление 1.
От процесорния блок за управление 1 се изработват команди за управление на адаптивен филтър на хармоници 8, който може да бъде изпълнен във вид на гребен от управляеми режекторни филтри.
Пренастройката на адаптивния филтър на хармониците 8 се осъществява във връзка с изменение на хармоничния състав на мрежовото напрежение (например, във връзка с включване на мощно оборудване в предприятие с нелинейни преобразователи).
Модул за защита от пренапрежение 14 представлява от само себе си съвкупност от разрядници, измерители на напрежение (прагови устройства) и нелинейни ограничители. При наличие на високоволтни импулсни смущения , в това число разряди на мълнии, чрез разрядниците, влизащи в състава на модула за защита от пренапрежения 14, те се затварят към корпус (шина на заземяване). При наличие на продължително превишаване на определената прагова стойност на напрежението, от модула за защита от пренапрежение 14 се подава съответния информационен сигнал на четвъртия информационен вход на процесорния модул за управление1.
След анализа на този сигнал от процесорния модул за управление 1 може да бъде формиран сигнал за изключване на силовия контактор 9, което ще позволи да се защитят силовите вериги от претоварване.
Всеки от регулируемите реактивни елементи 5 (фиг.2) се състои от η комутируеми реактивни елементи 15, първите изводи на които са обединени и се подвключват към съотвените фази на силовия контактор 9, а вторите изводи, които са обединени и включени към електронния комутатор 13.
Всеки от регулируемите реактивни елементи 11 ( фиг.З) се състои то ш комутируеми реактивни елементи 15, първите изводи, които са обединени и се включват към съответните фази на силовия контактор 9, а вторите изводи, които са обединени и включени към проводника на неутралата.
Всеки от комутируемите реактивни елементи 15 ( фиг.4) съдържа последователно включени реактивен елемент 16 и електронен ключ 17.
Реактивният елемент 16 съдържа диференциален дросел 18 и косинусен кондензатор 19. Включването на диференциалния дросел позволява да се осигури допълнителна защита на косинусните кондензатори 19 от претоварване по зарядно- разрядните токове. Освен това, диференциалния дросел се явява също елемент обезпечаващ компенсация на реактивната мощност и изместването на фазите, което позволява да се осигури по-ефективно решение на поставената задача. Реализацията на диференциалния дросел (итеративен трансформатор) 18 може да бъде изпълнена в съответствие с решенията, предложени в патента на САЩ № 7573253 от 11.08.2009 г.
Електронният ключ 18 е изпълнен на силовия семистор 20, включен чрез оптронния семистор 23. При това първия резистор 21, вторият резистор 22 и оптронния семистор 23 образуват управляем делител на напрежение, задаващ необходимия режим на функциониране на силовия семистор 21. При постъпване на управляващ сигнал от процесорния блок за управление 1 за сметка на изменението на съпротивлението на оптронния семистор 23, се изменя напрежението на управляващия вход на силовия семистор 20 и съответно, неговото състояние - включен/ изключен. При това оптронният семистор 23 обезпечава електрическо развързване на веригите на управления от силовите вериги.
Системата за централизирано енергоспестяване в 3-фазна мрежа допълнително може да съдържа модули с предпазители, електромагните пускатели и други електротехнически елементи.
Комутируемите реактивни елементи 15 могат да бъдат изпълнени във вид на автономни лесно демонтируеми конструкции, което ще повиши общата ремонтно пригодност на устройството.
Claims (5)
1. СИСТЕМА на централизирано енергоспестяване в 3-фазната мрежа на предприятието, съдържаща процесорен модул за управление, измерител на реактивна мощност, изходът на който е включен към първия информационен вход на процесорния модул за управление, датчици на параметрите на мрежата, включени към всеки от фазните проводници и неутралния проводник, изходите на които са включени към съответните входове на измерителя на реактивна мощност, първата група от регулируеми реактивни елементи, отличаващи се с това, че са въведени: измерител на фазовите разлики, входовете на който са включени към изходите на датчиците на параметрите на мрежата, а изход на който е включен към втория информационен вход на процесорния модул за управление, анализатор на хармониците, входовете на който са включени към изходите на датчиците на параметрите на мрежата, а изходът на който е включен към третия информационен вход на процесорния модул за управление, адаптивен филтър на хармоници, изходите на който се включва към фазовите проводници и неутралния проводник, а входът на който е включен към съответния изход на процесорния модул за управление, трифазен електронен контактор, управляващия вход на който е включен към съответния изход на процесорния блок за управление, силовите входове на който се включват към всеки от съответните фазни проводници, а силовите изходи на който са включени към първия извод на регулируемите реактивни елементи на първата група регулируеми реактивни елементи, втората група регулируеми реактивни елементи, първите изводи на които са включени към съответните от силовите изходи на трифазния електронен контактор, а вторите изходи са обединени и се включват към неутралния проводник,контролерът на режима на компенсация , входът на който е включен към съответния изход на процесорния модул за управление, първата група изходи на който е включена към управляващия вход на съответните регулируеми реактивни елементи на първата група регулируеми реактивни елементи, а втората група изходи на който е включена към управляващия вход на съответния от регулируемите реактивни елементи на втората група регулируеми реактивни елементи, електронен комутатор, входа на който е включен към обединения втори извод на регулируемите реактивни елементи от първата група регулируеми реактивни елементи, изходът на който се включва към неутралния проводник, а управляващия вход на който, включен към съответстващия управляващ изход на контролера на превключване режима на компенсация, модула на защита от пренапрежения, входовете на който се включват към съответстващите фазови проводници и неутралния проводник, силовият изход на който е съединен корпусната шина, а информационния вход на който е включен към четвъртия информационен вход на процесорния модул за управление.
.2 Система по п.1 отличаваща се с това, че всеки от регулируемите реактивни елементи от първа група управляеми реактивни елементи изпълнен във вид на паралелно съединени η комутируеми реактивни елементи, управляващите входове на които са включени към съответстващите изходи на първата група изходи на процесорния блок за управление, всеки от m комутируеми елементи на втората група регулируемите реактивни елементи изпълнен във вид на паралелно съединени m комутируеми реактивни елементи , управляващите входове на които са включени към съответстващите изходи на втората група изходи на процесорния блок за управление, където η > 1 m > 1
' .3. Системата по П.1 и П.2 отличаваща се с това, че всеки от η комутируемите реактивни елементи на първа група на комутируемите реактивни елементи и всеки от m комутируемите реактивни елементи на втора група комутируеми реактивни елементи на втората група комутируеми реактивни елементи е изпълнен във вид на последователно съединени реактивния елемент и електронния ключ.
.4. Системата по П.З., отличаваща се с това, че всеки реактивен елемент от първа и втора група комутируеми реактивни елементи съдържа синфазен дросел, началото на първата и втора намотки на който се явяват изводи на реактивния елемент, а краищата на намотките на който са включени към обвивката на косинусния кондензатор.
.5. Системата по П.З., отличаваща се с това, че всеки електронен ключ на първа и втора група на комутируемите реактивни елементи е изпълнен във вид на управляем тиристорен ключ с оптоелектронна развръзка.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG113084A BG67436B1 (bg) | 2020-02-13 | 2020-02-13 | Система за централизирано енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG113084A BG67436B1 (bg) | 2020-02-13 | 2020-02-13 | Система за централизирано енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG113084A true BG113084A (bg) | 2021-08-31 |
BG67436B1 BG67436B1 (bg) | 2022-05-16 |
Family
ID=80681663
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG113084A BG67436B1 (bg) | 2020-02-13 | 2020-02-13 | Система за централизирано енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG67436B1 (bg) |
-
2020
- 2020-02-13 BG BG113084A patent/BG67436B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG67436B1 (bg) | 2022-05-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10811988B2 (en) | Power management utilizing synchronous common coupling | |
US10608545B2 (en) | Power management utilizing synchronous common coupling | |
CA2622057C (en) | Apparatus for electrical power transmission | |
US20080252142A1 (en) | Apparatus for Electrical Power Transmission | |
GB2418079A (en) | Convertible high voltage direct current installation | |
US20150270057A1 (en) | Iterative Transformers With Complex Triple Windings And Systems For Reducing Electrical Consumption Using The Iterative Transformers | |
Shesterenko et al. | Research of the features of reactive power compensation in the combined system of food industry | |
Ramamurthy et al. | Mitigation of motor starting voltage sags using distribution-class statcom | |
Zmieva | Modeling of an industrial enterprise power supply system using direct current | |
RU181451U1 (ru) | Адаптивная система энергосбережения трехфазной сети | |
RU2643350C1 (ru) | Распределительное устройство в сети переменного тока | |
BG113084A (bg) | Система за централизирано енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието | |
US9257844B2 (en) | Arrangement and method for reactive power compensation | |
BG3844U1 (bg) | Централизирано устройство за енергоспестяване в трифазна мрежа на предприятието | |
Bhardwaj et al. | Installation of Automatically Controlled Compensation Banks | |
RU187306U1 (ru) | Устройство энергосбережения для 3-х фазной сети | |
RU2727148C1 (ru) | Устройство для компенсации реактивной мощности в высоковольтных сетях | |
CN221487367U (zh) | 一种交流线路稳压装置 | |
Cazacu et al. | Peak inrush currents for multiple-step capacitor banks in automatic power factor correction | |
RU2724118C2 (ru) | Способ энергосбережения и устройство для его осуществления | |
Jones | Developing A Medium-Voltage Three-Phase Current Compensator Using Modular Switching Positions | |
Pinheiro et al. | Development and Field Demonstration of a Series Power Flow Controller for Distribution Grids | |
Hamza et al. | Development and Deployment of Programmable Logic Controller-Based Switched Capacitor Banks to Enhance Power Factor of Three-Phase Induction Motors | |
Pandey et al. | POWER QUALITY MITIGATING DEVICES | |
SU1758763A1 (ru) | Способ управлени подстанцией трехфазного переменного тока |