BG112739A - Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори - Google Patents

Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори Download PDF

Info

Publication number
BG112739A
BG112739A BG112739A BG11273918A BG112739A BG 112739 A BG112739 A BG 112739A BG 112739 A BG112739 A BG 112739A BG 11273918 A BG11273918 A BG 11273918A BG 112739 A BG112739 A BG 112739A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
vacuum arc
contact
shaft
insulating
maltese
Prior art date
Application number
BG112739A
Other languages
English (en)
Inventor
Тони Грозданов
Драгомиров Грозданов Тони
Original Assignee
Тони Грозданов
Драгомиров Грозданов Тони
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Тони Грозданов, Драгомиров Грозданов Тони filed Critical Тони Грозданов
Priority to BG112739A priority Critical patent/BG112739A/bg
Publication of BG112739A publication Critical patent/BG112739A/bg

Links

Landscapes

  • Ac-Ac Conversion (AREA)

Abstract

57) Стъпалният регулатор съдържа носеща глава (1), изолационен цилиндър от два сектора (2, З) и дъно (4). По оста на цилиндъра са разположени по една главна вакуумна дъгогасителна камера (V1) и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера (V2) за всяка фаза (Х, У, Z). На обърнатите огледално V1 и V2 са монтирани радиални контактни мостове (27, 28), които контактуват с п- образни неподвижни контактни елементи (29) разположени по периферията на изолационния цилиндър (2, З). Подвижните контактни изводи на V1 и V2 също имат радиални контактни мостове (З9) и система за отваряне и затваряне на V1 и V2. Трите главни вакуумни дъгогасителни камери (V1) са закрепени на изолационен сектор (25) от тръба, който е свързан с малтийско колело (21), разположено в носещата глава (1). Също така спомагателните вакуумни дъгогасителни камери (V2) са закрепени на втори изолационен сектор (22), носещ резистори (R) и е свързан с второ малтийско колело (24). Двете малтийски колела се завъртат двустъпково от две монтирани под ъгъл ролки (lЗ) от двоен превод (12), който се задвижва скокообразно от пружини (10) чрез диск (9) и червячна предавка (11 - 14). Изходящият вал (15) е директно куплиран със задвижваш вал на моторно задвижване с електродвигател и ремъчна предавка. Стъпалният регулатор може да се монтира вертикално или хоризонтално в трансформатора. Може да се използва, както в линейна регулационна намотка, така и в такава с прекъсване в средата. Има и вариант, при който стъпалният регулатор може да се изважда за ревизия без да се отваря трансформаторът. 8 претенции, 5 фигури (Публикува се Фиг. З)

Description

(54) СТЪПАЛЕН РЕГУЛАТОР НА НАПРЕЖЕНИЕ С МОТОРНО ЗАДВИЖВАНЕ ЗА РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНИ ТРАНСФОРМАТОРИ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до трифазен стъпален регулатор на напрежение, работещ като избирач под товар, прилаган за регулиране на напрежението под товар на трансформатори със сравнително малка мощност. В такива стъпални регулатори могат да се използват вакуумни дъгогасителни камери. Стъпалните регулатори*работят съвместно с моторно задвижване.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е стъпален регулатор (1) с електрическа схема на регулиране под товар прекъсната в средата. Той има контактен мост от два главни дъгогасителни контакта и контактен мост от два спомагателни дъгогасителни контакта със свързан между тях резистор. Превключването по тази схема става (2) чрез двустъпков пружинен-енергиен акумулатор, който съдържа една главна пружина с лостове, свързани с вертикален изолационен вал, който носи главния контактен мост и спомагателна пружина, с лостове свързани с вертикален изолационен вал, който носи спомагателния контактен мост с резистори. Осъществява се двустъпково превключване.
Стъпалният регулатор е трифазен стри фази разположени една под друга в изолационен цилиндър закрепен към носеща глава (3). Този стъпален регулатор е вграден в масленото пространство на разпределителен трансформатор. Стъпалният регулатор се привежда в действие от моторно задвижване, което е изпълнено в два варианта.
1/14
Единият вариант е, когато механичната система на задвижването е разположена в носещата глава, а електрическата система е в отделна кутия свързана с носещата глава чрез кабел. Предвидена е възможност и за ръчно задвижване с ръчка изведена на безопасно място. Другият вариант е като се използва стандартно моторно задвижване, което се заимства от по-големите стъпални регулатори.
Недостатък на този стъпален регулатор е, че няма вариант с вакуумни дъгогасителни камери (ВДК). Друг недостатък е, че не може да се използва за схема с линейно регулиране. Недостатък е и това, че пружинно-енергийният акумулатор е сложен и трудно се настройва. Недостатъци има и по отношение на комплектуващото го моторно задвижване. При варианта с механична система в носещата глава и електрическа система в отделна кутия, недостатъците са, че за ревизия на механичната система трябва да се изключи трансформатора, а също така - не се изпълнява изискването на международния стандарт за, стъпални регулатори. Според него моторното задвижване трябва да е самостоятелна единица. Използването на готово моторно задвижване оскъпява системата.
Известен е и друг избирач под товар (4), в който има една главна ВДК и една спомагателна ВДК на фаза, свързани с токоограничаващ резистор. Той също работи с двустъпково превключване. Използват се четно и нечетно малтийски колела и двоен превод с две ролки, който ги превключва последователно една след друга. Чрез зъбни двойки се завъртат два вертикални изолационни вала, на които са монтирани отделно главните ВДК и спомагателните ВДК за трите фази. Носещата конструкция е съставена от носеща глава, вертикален изолационен цилиндър и дъно. В носещата глава са разположени механизмите, а по вътрешната повърхност на изолационния цилиндър са монтирани на равни ъгли П-образни неподвижни контактни елементи, които могат да са 10 на брой или повече. Има и подвижни контактни мостове, които свързват в определен порядък тези неподвижни контактни елементи с ВДК. Има и допълнителна малтийска предавка, която чрез лостова система движи външно разположен предизбирач.
Недостатък на този избирач под товар е, че е сложен и с големи габаритни размери, което не осигурява поставената тук задача да има малък
2/14 стъпален регулатор за разпределителни трансформатори. Главната ВДК и спомагателната ВДК са разположени една до друга, а неподвижните контактни елементи могат да са повече от 10 броя. Това увеличава диаметъра и напречния габарит на изолационния цилиндър. Механизмите са повече и посложни, поради факта, че има варианти с различен брой положения и страничен предизбирач.
Известен е и стъпален регулатор (5) за разпределителни трансформатори с по-специална конструкция. Той има само една ВДК на фаза и двустъпков избирач. Няма пружинен-енергиен акумулатор, а бързото превключване се осъществява от механичната система. Монтира се под капака, над активната част на разпределителния трансформатор, а електрическата система е в отделна кутия.
Недостатък на този стъпален регулатор е, че не осигурява вертикален монтаж, а поставянето му под капака на трансформатора затруднява монтажа на проходните изолатори за средно и ниско напрежение. Друг недостатък е, че двукратното комутиране на ВДК при едно превключване намалява електрическия ресурс, а липсата на пружинен акумулатор може да създаде проблеми при внезапно прекъсване на електрозахранването по време на превключването. Недостатък е и това, че механичната система и електрическата система на моторното задвижване са разделени, което затруднява ревизиите и не задоволява изискванията на стандарта. За да се направи ревизия и евентуален ремонт, трябва да се изключи електрозахранването и да се отвори трансформатора. Недостатък е също, че не осъществява регулиране в схема с прекъсване в средата.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата на изобретението е да създаде трифазен стъпален регулатор на напрежение за разпределителни трансформатори, който да е с опростена конструкция и малки габарити и тегло. Да може да работи, както с линейна схема на регулиране, така и с такава прекъсната в средата. Да може да се вгражда в трансформатора, както хоризонтално, така и вертикално. Да има малко и опростено моторно задвижване, което да отговаря на стандарта. Да
3/14 има и вариант с масло-уплътнен маслен съд и възможност за ревизия без отваряне на трансформатора.
Задачата е решена с трифазен стъпален регулатор на напрежение, работещ като избирач под товар, съдържащ маслен съд съставен от носеща глава, изолационен цилиндър и дъно. В носещата глава са разположени пружинен-енергиен акумулатор и двоен превод с малтийски колела. Има по една главна вакуумна дъгогасителна камера и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера, които са свързани с резистори, за всяка фаза. Трите главни вакуумни дъгогасителни камери са закрепени на изолационен вал, а трите спомагателни вакуумни дъгогасителни камери са закрепени на втори изолационен вал, разположен успоредно на първия. По вътрешната повърхност на изолационния цилиндър, на равно ъглово разстояние, са монтирани неподвижни контактни елементи, които контактуват с подвижни контактни мостове свързващи ги по сменно с вакуумните дъгогасителни камери.
Съгласно изобретението, една главна вакуумна дъгогасителна камера и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера за всяка фаза са разположени по оста на изолационен цилиндър, огледално една под друга, със съседни неподвижни изводи, на които са закрепени радиални контактни мостове. Те контактуват с П-образни неподвижни контактни елементи монтирани през еднакви ъгли на вътрешната повърхност на изолационния цилиндър. Подвижните контактни изводи на вакуумните дъгогасителни камери също имат радиални контактни мостове, които контактуват с токоотвеждащи пръстени. Трите главни вакуумни дъгогасителни камери на трите фази са закрепени на изолационен сегмент от тръба, а трите спомагателни вакуумни дъгогасителни камери са закрепени на втори изолационен сегмент, на който е монтиран резистор. Всеки сегмент е свързан с по едно малтийско колело, монтирано в носеща глава. Двете малтийски колела се завъртат на две последователни стъпки от две разместени на определен ъгъл ролки на двоен превод, който взаимодейства с пружинен-енергиен акумулатор. Зареждането на този акумулатор става от червячно колело свързано с червяк, част от изходящ вал на стъпалния регулатор. Изходящият вал е директно куплиран със задвижващ вал на моторното задвижване, като този вал е свързан с електродвигател чрез голямо зъбно-ремъчно колело, ремък и малко зъбноремъчно колело, монтирано на вала на електродвигателя.
4/14
Подвижният контактен извод на всяка вакуумна дъгогасителна камера има кобилица, гъвкава връзка и контактни пружини, като кобилицата е с ролка, която при превключване контактува с челни зъби на изолационен диск и отваря съответната вакуумна дъгогасителна камера. Регулирането на контактния разтвор на камерата става чрез специална плъзгаща се връзка установена на кобилицата.
Червячното колело има зъб, който взаимодейства със зъб на диск, който опъва превключващите пружини. Връзка между този диск и двойния превод става чрез два техни зъба в съединител с ъглова хлабина.
Моторното задвижване съдържа червяк, част от задвижващия вал, куплиран с червячно колело, валът на което е свързан с командоконтролер. Този вал има втори червяк и винтово зъбно колело, като валът на второто червячно колело има стрелка за показване на положенията и задейства комутатор. Винтовото зъбно колело е зацепено с второ винтово колело, чийто вал има ди0к, който показва „нормално положение.
Комутаторът е съставен от изолационна втулка, по периферията на която има датчици на Хол, а в нея се въртят носачи с постоянни магнити. Командоконтролерът може също така да е безконтактен с датчици на Хол и постоянни магнити.
Стъпалният регулатор може да регулира под товар, както трансформатори с линейна регулационна намотка, така и такива с регулационна намотка прекъсната в средата. В този случай двата контактни моста свързани с двата извода на съответната вакуумна дъгогасителна камера са разместени на ъгъл 36° и контактуват с два съседни неподвижни контактни елемента. При спомагателната камера връзката между двата контактни моста е прекъсната и там е включен резисторът.
Стъпалният регулатор може да се монтира вертикално до активната част на трансформатора или хоризонтално над активната част, под капака.
Описаният стъпален регулатор може да се вгради в допълнителен маслоуплътнен маслен съд, съставен от носеща глава, изолационен цилиндър и дъно. Механизмите са монтирани върху носещ фланец, под който е закрепена контактната система. Тя се свързва електрически с изводни контактни елементи,
5/14 монтирани по периферията на изолационния цилиндър чрез щепселни контактни възли. Вътрешната част може да се извади при свален капак за ревизия, като се изтегли носещия фланец.
Предимство на стъпалния регулатор на напрежение с моторно задвижване съгласно изобретението е, че е с опростена конструкция с малки габарити и тегло, подходяща за вграждане в разпределителни трансформатори. Друго предимство е, че може да работи, както в схема с линейна регулационна намотка, така и в схема с прекъсната в средата регулационна намотка. Предимство е и това, че стъпалният регулатор може да се монтира, както вертикално, така и хоризонтално. Също така предимство е, че има вариант стъпалният регулатор да може да се изважда за ревизия без да се отваря трансформатора. Предимство е и това, че моторното задвижване отговаря на стандарта.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Примерно изпълнение на стъпалния регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори, съгласно изобретението, е показано на приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява двете електрически схеми, чрез които стъпалният регулатор може да регулира напрежението под товар:
а) линейна схема;
б) схема с прекъсната в средата регулационна намотка.
Фигура 2-два възможни начина на вграждане на стъпалния регулатор в казана на разпределителния трансформатор:
а) вертикален монтаж;
б) хоризонтален монтаж.
Фигура 3 - надлъжен разрез през стъпалния регулатор и шест напречни разреза.
Фигура 4- конструкцията на моторното задвижване, което е неразделна част от стъпалния регулатор.
6/14
Фигура 5 — вариант, при който стъпалният регулатор е вграден в маслоуплътнен маслен съд и може да се изважда за ревизия.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Показаната на Фиг. 1 линейна схема на регулиране под товар съдържа основна намотка 11, регулационна намотка 12, с контактни елементи 13, свързани с отклоненията на регулационната намотка линеен извод 14, една главна вакуумна дъгогасителна камера VI и една спомагателна вакуумна дъгогасителна V2 свързана последователно с резистор R. Това е електрическа схема на една фаза, а другите две фази са като нея и не са показани. Най-често трите фази са изолирани една от друга и са свързани в триъгълник. В случая могат да се превключат 9 стъпала.
Схемата показана на Фиг. 1, б е с регулационна намотка 12 прекъсната в средата, която в случая осигурява диапазон ±4 стъпала. Характерно за стъпалния регулатор съгласно изобретението е, че с малки конструктивни промени на контактната система може да се използва, както едната схема, така и другата.
На Фиг. 2 са показани два възможни варианта за вграждане на стъпалния регулатор 1 в схематично показания казан 2 на разпределителния трансформатор. Носещата глава 3 (поз. а) на стъпалния регулатор е монтирана върху капака 4 на трансформатора, към който, както е прието, е закрепена и активната част 5. Моторното задвижване 6 също е хванато към капака 4 и е свързано с носещата глава с вал 7. Предимство на този вариант е, че не се променя начина на монтаж на непоказаните проходни изводи за средно и ниско напрежение.
На Фиг. 2, б стъпалният регулатор 1 е монтиран хоризонтално под капака 4 на трансформатора. Носещата глава 3 е същата, но с малко променена конструкция. Свързана е с моторното задвижване чрез ъглова зъбна предавка 3.
На Фиг. 3 е дадена конструкцията на стъпалния регулатор, в случая за вертикален монтаж. Носещи са главата 1, изолационния цилиндър съставен от два сегмента 2 и 3, с цел облекчаване на монтажа, и дъно 4. Носещата глава 1
7/14 е съставна от корпус 5 с фланец 6 и капак 7. Вътре в главата има вертикална ос 8, на която са лагерувани диск 9, свързан с единия край на превключваща пружина 10, червячно зъбно колело 11 и двоен превод 12 с две задвижващи ролки 13, разположени на определен ъгъл помежду си от двете страни на двойния превод 12. Червячното колело 11 се задвижва от червяк 14 част от вал 15, който е свързан с моторното задвижване (Фиг. 4). Взаимодействието между червячното колело 11 и диска 9, за да се опънат превключващите пружини 10, става чрез двата зъба 16 и 17 (р-р В-В). Взаимодействието между диска и двойния превод става чрез двата зъба 18 и 19 (р-р С-С), между които е осигурен свободен ход 20. В центъра, по оста на масления съд, на корпуса 5 е лагерувано долно малтийско колело 21 свързано със сегмент 22 от изолационна тръба. В това малтийско колело е лагеруван вал 23, на който са монтирани горно малтийско колело 24, свързано с втори сегмент 25, и цифров диск 26.
Към сегмент 22 са монтирани три спомагателни вакуумни дъгогасителни камери V2, ро една за всяка фаза X, Y, Z. Към сегмент 25 са монтирани три главни вакуумни дъгогасителни камери (ВДК) VI, обърнати огледално на V2. Фази X и Y реализират схемата от Фиг. 1, а (разрез D-D). За намаляване на броя на чертежите на фаза Z е дадена конструкция реализираща схемата от Фиг. 1, б (разрез Е-Е). Неподвижният извод на ВДК VI е свързан с контактен мост 27, а разположеният до него неподвижен извод на ВДК V2 - с контактен мост 28. Този мост е изолиран от V2 и между него и V2 е свързан резистор R, който е закрепен на сегмент 22. При фази X и Y двата моста са разположени един под друг в статично положение и са в контакт с един от десетте П-образни неподвижни контактни елементи 29, закрепени на равни ъглови разстояния по вътрешната повърхност на изолационния цилиндър съставен от сегментите 2 и 3. Изводът 30 от подвижния контактен елемент на всяка ВДК е свързан с кобилица 31 с ролка 32, която контактува с изолационен диск 33 с челни зъби 34. Кобилицата 31 е свързана с извода 30 чрез ролки 35 и има контактни пружини 36 и гъвкава връзка 37. Настройката на контактния разтвор на ВДК става чрез специално плъзгаща се връзка 38 установена на кобилицата 31. Гъвкавата връзка 37 е свързана с контактен мост 39, който контактува с токоотвеждащ пръстен 40 с извод 41. Изводите 41 на ВДК VI и ВДК V2 са свързани с външен проводник 42.
8/14
Как се реализира схемата от Фиг. 1, б може да се види на фаза Z и разрез Е-Е. Два контактни моста 43 и 44 са свързани с двата извода на ВДК VI и са установени на два съседни П-образни неподвижни контактни елемента 45 (в случая разположени на ъгъл 36°). Аналогични контактни мостове са монтирани на двата извода на ВДК V2, но между тях е свързан резистор R. П-образните контактни елементи 45 на главната ВДК VI и на спомагателната ВДК V2 са свързани с проводник 46. Долните краища на двата сегмента 22 и 25 са лагерувани на ос 47 монтирана на дъното 4.
Конструкцията на моторното задвижване, което влиза в състава на стъпалния регулатор е представена на Фиг. 4. На носеща плоча 1, която е част от защитна кутия 2 е закрепен малък трифазен асинхронен двигател 3. Той е куплиран с малка зъбна ремъчна шайба 4, лагерувана към плоча 1 и корпус 5. По същия начин е лагеруван задвижващ вал 6, носещ голяма зъбна ремъчна шайба 7. Двете шайби са свързани със зъбен ремък 8. На челният край на вал 6 има канал 9, към който при ръчно управление се куплира непоказана ръчка. Вал 6 съдържа и червяк 10, който е зацепен с червячно колело 11, валът 12, на който е разположен хоризонтално и е лагеруван между две конзоли 13. На вал 12 има зъбно колело 14 с наклонени зъби и втори червяк 15, зацепен с червячно колело 16. Зъбно колело 14 е зацепено с второ зъбно колело 17 с наклонени зъби. Валът 18 на червячното колело 16 и валът 19 на зъбно колело 17 са разположени хоризонтално и са лагерувани между плоча 1 и по-малка плоча 20, закрепена към конзолите 13. На предното чело на вал 19 има указател 21 за показване „нормално положение. На предното чело на вал 18 има стрелка 22 за показване на кое стъпало е стъпалния регулатор и комутатор 23 съставен от изолационна втулка 24 и носачи 25 на подвижни контактни елементи. Контактните елементи на комутатора 23 би могло да са съставени от датчици на Хол и постоянни магнити.
На края на вал 12 е хванат командоконтролер 26, който също може да е съставен от датчици на Хол и постоянни магнити. В защитната кутия 2, под електродвигателя, е разположено електрическо табло 27 за управление. Електрическата схема може да е с контактори или с електронни елементи. Защитната кутия 1 е затворена с капак 28.
9/14
Стъпалният регулатор от Фиг. 3 е разположен в масленото пространство на разпределителния трансформатор и не е с отделно масло, както е прието при стъпалните регулатори на силовите трансформатори. За да се направи ревизия на стъпалния регулатор трябва да се отвори трансформатора. На Фиг. 5 е представен вариант, при който стъпалният регулатор от Фиг.З е поставен в масло-уплътнен съд, съставен от носеща глава 1, изолационен цилиндър 2 и дъно 3. Носещата глава 1 има корпус 4 с фланец 5 и капак 6. Контактните системи 7 на стъпалния регулатор от Фиг. 3 са закрепени под носещ фланец 8, върху който са монтирани механизмите означени със същите номера, както тези на Фиг. 3. Носещата глава на стъпалния регулатор от Фиг. 3 отпада. Неподвижният край на превключващите пружини 10 е хванат към колона 9 монтирана върху носещия фланец 8. За да се направи ревизия при изключен трансформатор се сваля капакът 6 и се изважда носещия фланец 8 заедно с механизмите и контактните системи 7. Електрическата връзка се осъществява от по десет щепселни контакта А за всяка фаза X, Y, Z и един или няколко щепселни контакта В за токовия извод.
Действието на моторното задвижване и стъпалния регулатор е следното:
При включване на електродвигателя 3 (Фиг.4) зъбната ремъчна предавка 4-7-8 редуцира оборотите на задвижващия вал 6. Чрез червячната предавка 10 - 11 вал 12 прави един оборот на превключване. Това се осигурява от командоконтролера 26. Червячната предавка 15 -16 задвижва вал 18 на стъпка от по 36°, като стрелката 22 показва на място на кое положение е стъпалният регулатор, а комутаторът 23 осигурява това дистанционно.
Задвижващият вал 6 на моторното задвижване е свързан с входящия вал 15 (Фиг. 3) на стъпалния регулатор. Червякът 17 завърта червячното колело 11 на един оборот на превключване. Чрез зъб 16 на червячното колело 11 се завърта, с помощта на зъб 17, диск 9 и превключващите пружини се натягат. При преминаване на мъртва точка на носача на подвижния край на пружината енергията в нея се освобождава. Зъб 18 на диск 9 завърта скокообразно зъб 19 на двойния превод 13, който извършва завъртане на 180°. Двете ролки 13 на превода последователно преместват двете малтийски колела 21 и 24 на една ъглова стъпка от 36°. Така сегментът 22 завърта трите спомагателни вакуумни дъгогасителни камери V2, а сегментът 25 - трите главни вакуумни
10/14 дъгогасителни камери VI. Подвижните контактни мостове 27 и 28 последователно преминават на съседния неподвижен контактен елемент 29. Ролката 32 на съответната кобилица 31 чрез зъб 34 на диск 33 отваря съответната ВДК при завъртането и преминаване от един неподвижен контактен елемент на съседния става безтоково. Така се осъществява мощностното превключване.
При регулиране в намотка прекъсната в средата (Фиг. 1, б) се превключват последователно двата контактни моста 43 и 44 (Фиг. 3, р-р Е-Е, фаза Z) на главните ВДК, а след това на спомагателните ВДК При обратното превключване последователността е обратна.

Claims (8)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1. Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори, съдържащ маслен съд съставен от носеща глава, изолационен цилиндър и дъно, пружинен енергиен акумулатор и двоен превод с малтийски колела, разположени в носещата глава, по една главна вакуумна дъгогасителна камера и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера, свързани с резистор, на фаза, монтирани на два изолационни вала извършващи двустъпково превключване, неподвижни контактни елементи разположени по вътрешната повърхност на изолационния цилиндър и подвижни контактни мостове свързващи тези контактни елементи с вакуумните дъгогасителни камери, характеризиращ се с това, че главната вакуумна дъгогасителна камера (VI) и спомагателната вакуумна дъгогасителна камера (V2) на всяка фаза (X, Y, Z) са разположени по оста на изолационен цилиндър (2, 3) огледално една под друга със съседни неподвижни контактни изводи, на които са закрепени радиални контактни мостове (27, 28), контактуващи с П-образни неподвижни контактни елементи (29) монтирани през еднакви ъгли по вътрешната повърхност на изолационния цилиндър (2,3), подвижните контактни изводи на вакуумните дъгогасителни камери (VI, V2) също имат радиални контактни мостове (39), контактуващи с токоотвеждащи пръстени (40), като трите главни вакуумни дъгогасителни камери (VI) на трите фази (X, Y, Z) са закрепени на изолационен сегмент (25) от тръба, а трите спомагателни вакуумни дъгогасителни камери (V2) са закрепени на втори изолационен сегмент (22), на който е хванат и резистор (R), сегментът (25) е свързан с малтийско колело (21) монтирано в носещата глава (1), а сегментът (22) е свързан с второ малтийско колело (24), като двете малтийски колела се завъртат двустъпково от две разместени на определен ъгъл ролки (13) на двоен превод (12), който взаимодейства с пружинен енергиен акумулатор (10), като зареждането му става от червячното колело (11) с червяк (14) на изходящ вал (14) директно куплиран със задвижващ вал (6) на моторно задвижване (Фиг. 4), който вал е свързан с електродвигател (3) чрез голямо зъбно ремъчно колело (7), ремък (8) и малко зъбно ремъчно колело (4).
    12/14
  2. 2. Стъпален регулатор на напрежение съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че подвижният контактен извод (30) на всяка вакуумна дъгогасителна камера (VI, V2) има кобилица (31), гъвкава връзка (37) и контактни пружини (36), като кобилицата (31) е с ролка (32), която при превключване контактува с челни зъби (34) на изолационен диск (33) и отваря съответната вакуумна дъгогасителна камера, а регулирането на контактния разтвор става чрез специална плъзгаща се връзка (38) установена на кобилицата (31).
  3. 3. Стъпален регулатор на напрежение съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че червячното колело (11) има зъб (16), който взаимодейства със зъб (17) на диск (9), който опъва пружините (10), а връзката между диска (9) и двойния превод (12) става чрез зъбите (18 и 19) на съединител с ъглова хлабина (20).
  4. 4. Стъпален регулатор на напрежение съгласно претенции 1, 2 и 3, характеризиращ се с това, че моторното му задвижване съдържа червяк (10), част от задвижващия вал (6), куплиран с червячното колело (11), чийто вал (12) е свързан с командоконтролер (26) и има втори червяк (15) и винтово зъбно колело (14), като валът (18) на второто червячно колело (16) има стрелка (22) за показване на положенията и е свързан с комутатор (23), а винтовото зъбно колело (14) е куплирано с второ винтово зъбно колело (17), чийто вал (19) има диск (21), който показва „нормално положение.
  5. 5. Моторно задвижване съгласно претенция 4, характеризиращо се с това, че комутаторът (23) е съставен от изолационна втулка (24), с датчици на Хол и носачи (25) на постоянни магнити, а командоконтролера (26) може също да е безконтактен с датчици на Хол и постоянни магнити.
  6. 6. Стъпален регулатор на напрежение съгласно претенции 1, 2, 3, 4 и 5, характеризиращ се с това, че може да регулира под товар, както при линейна регулационна намотка, така и при регулационна намотка прекъсната в средата, като в този случай двата контактни моста (44 и 43) свързани към двата извода на вакуумните дъгогасителни камери (VI и
    13/14
    V2) са разместени на ъгъл 36° и контактуват с два съседни неподвижни контактни елемента (29), а при спомагателните вакуумни дъгогасителни камери (V2) връзката между двата контактни моста (44 и 43) е прекъсната и там е свързан резистора (R).
  7. 7. Стъпален регулатор на напрежение съгласно претенции 1, 2, 3, 4, 5 и 6, характеризиращ се с това, че може да се монтира вертикално до активната част на разпределителния трансформатор или хоризонтално над активната част и под капака на трансформатора.
  8. 8. Стъпален регулатор на напрежение съгласно претенции 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7, характеризиращ се с това, че стъпалният регулатор от Фиг. 3 може да се вгради в друг масло-уплътнен маслен съд (Фиг. 5) съставен от носеща глава (1), изолационен цилиндър (2) и дъно (3), като механизмите са монтирани върху носещ фланец (8), под който е закрепена контактната система (7), която се свързва електрически с изводите на изолационния цилиндър (2) чрез щепселни контактни възли (А, В), а изваждането за ревизия става чрез изтегляне на фланеца (8) при свален капак (6).
BG112739A 2018-05-29 2018-05-29 Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори BG112739A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112739A BG112739A (bg) 2018-05-29 2018-05-29 Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112739A BG112739A (bg) 2018-05-29 2018-05-29 Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG112739A true BG112739A (bg) 2018-11-15

Family

ID=71403326

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112739A BG112739A (bg) 2018-05-29 2018-05-29 Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG112739A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10418196B2 (en) On-load tap changer device
AU2007288182A2 (en) Vacuum based diverter switch for tap changer
CN101055795B (zh) 多相开闭器
KR102484221B1 (ko) 2개의 부하시 탭 전환기를 구비한 스위칭 배열체, 그러한 유형의 스위칭 배열체를 포함하는 전기 시스템, 및 그 용도
US20130206555A1 (en) On-load tap changer
US20150171783A1 (en) On-load tap changer
KR20140096052A (ko) 진공 절환 관을 갖는 스텝핑 스위치
US3619764A (en) Parallel connected tap changers employing simultaneously movable contacts
BG112739A (bg) Стъпален регулатор на напрежение с моторно задвижване за разпределителни трансформатори
AU2014252950B2 (en) Transformer provided with means for adjusting the in-load transformation ratio
CN111312503A (zh) 一种有载分接开关
BG113306A (bg) Стъпален регулатор на напрежение за разпределителни трансформатори
JP2010087045A (ja) ガス絶縁計器用変圧器
US2363886A (en) Electric switching mechanism
EA030580B1 (ru) Коммутационный аппарат для электроэнергетических систем
US1709724A (en) Transformer-tap-changing system
US10176919B2 (en) Electrical switching system for a three-phase network
EP3758034A1 (en) Multi-phase selector-preselector apparatus for on-load tap changer
BG66475B1 (bg) Стъпален регулатор на напрежение с вакуумни дъгогасителни камери за страничен монтаж на трансформатора
US1813996A (en) Equipment for changing taps of electrical apparatus
BG66473B1 (bg) Стъпален регулатор на напрежение от реакторен тип за страничен монтаж и с вакуумни дъгогасителни камери
BG113305A (bg) Моторно задвижване на стъпален регулатор на напрежение за разпределителни трансформатори
RU2267827C2 (ru) Трехфазный переключатель ответвлений обмоток трансформатора
KR20150078790A (ko) 자동차용 절환기
BG339Y1 (bg) Двуколонков стъпален регулатор за трансформатори с намотки,свързани в триъгълник, и за автотрансформатори