BG112721A - Цинк съдържащ листен тор и метод за получаването му - Google Patents
Цинк съдържащ листен тор и метод за получаването му Download PDFInfo
- Publication number
- BG112721A BG112721A BG112721A BG11272118A BG112721A BG 112721 A BG112721 A BG 112721A BG 112721 A BG112721 A BG 112721A BG 11272118 A BG11272118 A BG 11272118A BG 112721 A BG112721 A BG 112721A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- zinc
- foliar fertilizer
- nitrate
- suspension
- obtaining
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fertilizers (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до цинк, съдържащ листен тор и метод за получаването му, който може да намери приложение за повишаване на добивите и качеството на селскостопанските култури. Същността на изобретението се състои в създаването на листен тор на основата на цинков хидрокси нитрат, характеризиращ се с висока концентрация на цинк, стабилност на суспензията и възможност за едновременна употреба с други макро- (N, Р, K) и микроелементи (S, Fe, Сu, Мn, Mg, Мо, В и др.) под формата на смесени Zn-Me хидрокси нитрати (Zn3Ni2(ОН)8](NО3)2.yН2O, Zn3-8Сo1.2(ОН)8](NО3)2.yН2O) или смес от хидрокси нитрати (Zn5(ОН)8](NО3)2.2Н2O + Сu3(ОН)5(NО3).2Н2О), хлориди или сулфати или добавени в хелатна или друга разтворима форма, както и в смес с органични вещества, добавени в твърдо състояние или разтвор. Предимствата на метода на получаване са в безотпадна технология за синтез на ефективен листен тор под формата на суспензия, използване на KОН и включване в състава на крайния продукт на получения в резултат на синтеза KNО3. Разтворимостта на цинксъдържащия компонент предпазва растенията от фитотоксичност и доставя достатъчно количество цинк в продължение на дълъг период от растежа на културите.
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до високоефективен цинк съдържащ листен тор и метод за получаването му, който може да намери приложение за повишаване на добивите и качеството на селскостопанските култури.
Предшестващо състояние на техниката
Нормалното развитие на растенията изисква усвояването на достатъчно количества макро и микроелементи и техният недостиг влияе съществено върху количеството и качеството на получената продукция. Цинкът е един от осемте микроелементи (манган, мед, бор, желязо, цинк, хлор, молибден и никел), които са от съществено значение за нормален, здравословен растеж и възпроизводство на растенията. Zn се изисква като структурен компонент на голям брой протеини, като дефицитът му може да доведе до намаляване на нетната фотосинтеза с 50 % -70 %.
Дефицитът на цинк (Zn) в хранителните продукти е важен проблем и за човешкото здраве, който засяга повече от 1/3 от населението на земята. Този проблем частично може да бъде решен чрез увеличаване съдържанието на цинк в основните хранителни продукти като зърнени и овощни култури, зеленчуци и др. чрез използването на цинк съдържащи торове, които увеличават съдържанието му в крайния продукт без да увреждат качеството и добива им, а в повечето случаи водят до подобряване на финансовите резултати.
Недостигът на основни хранителни елементи и биологично активни микроелементи е резултат както от лошото качество на значителна част от почвената покривка, така и от все по-интензивното отглеждане на селскостопанските култури, извличане на съществена част от хранителните елементи и изтощаване и на най-плодородните почви. Коригирането на този недостиг обикновено се свежда до внасяне на изкуствени торове в почвата. Недостатък на този подход е неефективното усвояване на внесените елементи от почвения разтвор чрез кореновата система поради високо pH на почвата, високо съдържание на карбонати, недостатъчно органична материя, воден дефицит и други фактори, намаляващи подвижността на елементите.
Друг недостатък на почвеното торене е необходимостта от бързо и по-интензивно усвояване на основните хранителни и биологично активни елементи в точно определени фази от развитието на растенията - вегетационния период, формиране на зародишите на семената и плодовете и други. Този недостатък може да бъде коригиран чрез използването на листни торове в подходящ момент от развитието на растенията, като се осигури ефективното им подхранване с точно определен елемент или комбинация от елементи. Така може да се постигне бърза и ефективна корекция в усвояването на необходимия хранителен елемент чрез използването на значително по-малко количество химически вещества и щадене на околната среда.
Коригирането на недостига на цинк се осъществява и чрез листни торове, на-често под формата на разтворими цинкови соли, основно цинков сулфат, и цинков оксид. Основен недостатък на разтворимите неорганични соли, включително използването на елементите в хелатната им форма, е опасността от фитотоксичност. Това налага многократното третиране на растенията (2-4 пръскания) с ниски концентрации по време на интензивния растеж, за да се осигури необходимото количество хранителни елементи. През последните години широко приложение като бавно действащ почвен и листен цинков тор намира цинковият оксид (ZnO). Основен недостатък на цинковия оксид е много малката му разтворимост във вода (3.0 mg/1), което пречи на ефективното и бързото му усвояване от растенията, както и неравномерното разпределение на суспензията по повърхността на листата.
Недостатъците на много разтворимите неорганични соли и трудно разтворимите оксиди могат да бъдат отстранени чрез използването на листни наноторове, при които хранителните елементи са под формата на частици с размери под 100 nm. Известен е търговски продукт, представляващ бавно действащ листен тор с високо съдържание на цинк - 700 g/Ι и изключително добри физико-химични характеристики (размер на кристалите от 50 до 100 nm, устойчива суспензия и лесно приложение). Основен недостатък на продукта е малката разтворимост на ZnO и невъзможността за бързо подхранване на растенията с цинк в точно определен етап от развитието им.
Алтернатива на използваните в практиката цинкови торове може да бъдат комплексни цинкови соли с по-добра разтворимост от цинковия оксид и значително помалка разтворимост от обикновените неорганични цинкови соли. Те могат да се използват като бавно действащи листни торове, които предпазват растенията от фитотоксичност и осигуряват достатъчно количество от елемента за нормалното развитие на растенията. Най-подходящи от тях са цинковите хидрокси нитрати и в частност цинковият хидрокси нитрат със състав Ζη5(ΟΗ)8(Νθ3)2·2Η2θ. Неговият синтез е добре известен в научната литература, но получаването му във вид, подходящ за листно торене, все още не е намерило конкретно решение. Цинковият хидрокси нитрат може да бъде получен под формата на плочки с размери обикновено‘между 500’и 1800 nm и дебелина под 100 nm (най-често 20 - 80 nm), което го прави изключително подходящ за задържане върху повърхността на листата. Разтворимостта му във вода (37.16 mg/ί) дава възможност за подхранване на растенията с достатъчно количество цинк без риск от фитотоксичност.
В патентната литература е известен един патент (WO 2012/116417) с претенции за получаване на листен тор, съдържащ цинков хидрокси нитрат със състав Zn5(OH)8(NO3)2'2H2O или ΖηΟ. Авторите предлагат синтез на Ζη5(0Η)8(Ν03)2·2Η2Θ по познат от литературата метод чрез утаяването му от разтвори на цинков нитрат (Zn(NO3)2.6H2O) и натриева основа (NaOH) със сравнително ниска концентрация (3.75 М разтвор на Zn(NO3)2 и 0.75М разтвор на натриева основа) и молно отношение OH/Zn = 0.5. При по-високо молно отношение (1.6) крайният продукт е малко разворимият ΖηΟ. Предлаганият като листен тор продукт е в твърдо състояние и съдържа Zn5(OH)8(NO3)2-2H2O или ΖηΟ.
Основни недостатъци на предлагания листен тор са:
1. Нестабилност на получения цинков хидрокси нитрат в разтвор и разлагането му до ΖηΟ при високо молно отношение OH/Zn;
2. Отстраняването на течната фаза след синтеза чрез филтруване, което води до оскъпяване на продукцията и проблеми със страничните продукти;
3. Получаване на крайния продукт в твърдо състояние и невъзможност за получаване на хомогенна суспензия от частици с наноразмерна дебелина, което не позволява реализиране на предимствата на цинковия хидрокси нитрат като нано тор.
Техническа същност на изобретението
Същността на изобретението се състои в създаването на високоефективен бавно действащ листен тор на основата на цинков хидрокси нитрат със състав Ζη5(ΟΗ)8(Νθ3)2·2Η2Ο, характеризиращ се с висока концентрация на цинк (от 50 до 200 g/Ι), стабилност на суспензията (съдържащите се компоненти остават непроменени повече от 12 месеца) и възможност за едновременна употреба с други макро (Ν, Р, К) и микроелементи (S, Fe, Cu, Mn, Mg, Мо, В и др.) под формата на смесени Zn-Me хидрокси нитрати (Zn3Ni2(OH)8](NO3)2.yH2O; Zn3.8Coi.2(OH)8](NO3)2.yH2O и други), смес от хидрокси нитрати (Zn5(OH)8](NO3)2.2H2O + Сиз(ОН)5(УО3).2Н2О и други), хлориди или сулфати или добавени в хелатна или друга разтворима форма, както и органични вещества, добавени в твърдо състояние или разтвор.
Изобретението се отнася и до метод за получаване на горе описания листен тор, включващ използването като суровини на водни разтвори на цинков нитрат (Ζη(Νθ3)2·6Η2θ) и калиева основа (КОН*) и молно отношение ΟΗ/Ζη от 1.0 до 1.6. Цинковия нитрат може да бъде получен в рамките на синтеза от ΖηΟ и азотна киселина (ΗΝΟ3). Синтезът се извършва при температури от 20 до 90°С в продължение от 10 минути до 10 часа, като pH в края на процеса е в границите от 5.0 до 8.0. Производственият цикъл е затворен без отпадни продукти. Полученият базов продукт е с висока стабилност и представлява бяла суспензия с относително тегло от 1.1 до 1.5, pH в интервала от 5.0 до 8.0 и съдържание на Ζη5(ΟΗ)8(Νθ3)2·2Η2θ от 120 до 360 g/1, KNO3 от 150 до 450 g/Ι и вода до 100 %. Използването му може да бъде самостоятелно или след модифициране чрез съутаяване на цинковия нитрат със соли на други елементи (Си, Мп, Fe, Ni, Co и др.) или добавяне на същите и/или други хранителни елементи (N, Р, К, S, В, Mg, и др.) под формата на хелати или разтворими соли (нитрати, сулфати, хлориди, карбонати и др.).
Така полученият листен тор има предимства пред известните образци и методите за тяхното получаване, състоящи се в безотпадна технология за синтез, използване на КОН и включване в състава на крайния продукт като хранителен компонент на получения в резултат на синтеза KNO3, разтворимост на цинк съдържащия компонент, предпазваща от фитотоксичност и доставяща достатъчно количество цинк в продължение на дълъг период от растежа на културите, стабилност на получената суспензия и възможност за модифициране чрез добавянето под различна форма на други хранителни и биологично активни елементи и органични вещества.
Примерни изпълнения на изобретението
Получаването на описания в частта „Техническа същност на изобретението“ продукт ще бъде илюстрирано с примери 1 - 4, без да се изчерпва или ограничава обхвата на изобретението. Съставът му е определен чрез спектрален анализ (ICP), рентгеноструктурен анализ (XRD) и трансмисионна електронна микроскопия (ТЕМ), а морфологията - чрез сканираща електронна микроскопия (SEM).
Пример 1. В реактор от неръждоема стомана се разтварят 100 kg (336.26 мола) цинков нитрат кристалохидрат (Ζη(Νθ3)2·6Η2θ) се разтваря във вода до достигане на обем 84.0 литра (4.0 М разтвор). В друг съд от неръждаема стомана 30,18 kg калиева основа (538 мола) се разтварят във вода до достигане на обем 90 литра (5.98 М разтвор), при което температурата на разтвора нараства до 60 - 70°С. Разтворът на цинков нитрат се загрява до 60°С, след което за 20 минути при непрекъснато разбъркване към него се добавя калиевата основа. Полученият продукт е бяла гъста суспензия с относително тегло 1.30, pH - 7.0 и състав: цинков хидрокси нитрат-*240 g/1 (125.95 g/1 Zn), KNO3 - 313 g/1 (121 g/1 K и 192 g/1 NO3·) и вода до 100 %.
Цинковият хидрокси нитрат е под формата на добре оформени стабилни листообразни кристали с размери от 500 до 1800 nm, дебелина от 20 до 80 nm (фиг. 1 и 2) и състав Zn5(OH)8(NO3)2-2H2O (фиг. 3).
Фигура 1
Фигура 3
Фигура 2
Фиг. 1. SEM на цинков хидрокси нитрат, получен по Пример 1, два часа след края на синтеза.
Фиг. 2. SEM на цинков хидрокси нитрат, получен по Пример 1, дванадесет месеца след края на синтеза.
Фиг. 3. XRD спектър на цинков хидрокси нитрат, получен по Пример 1, дванадесет месеца след края на синтеза.
Пример 2. В реактор от неръждаема стомана се дозират 77 литра 46.0 % азотна киселина (702 мола ΗΝΟ3) и температурата се повишава до 50 °C, след което бавно на порции при постоянно разбъркване се добавят 27.37 килограма (336.28 мола) ZnO на прах. Към получения разтвор на цинков нитрат се добавя разтвор на КОН до достигане на pH = 2.0. Синтезът продължава по описания в Пример 1 начин до получаване на крайния продукт с описаните по-горе показатели.
Пример 3. 90 kg (302.63 мола) цинков нитрат кристалохидрат (Zn(NO3)2.6H2O) и 8.4 kg (33.65 мола) меден сулфат кристалохидрат (CuSO4.5H2O) се разтварят във вода до достигане на обем 84.0 литра. Полученият разтвор е 3.6 М по отношение на цинковия нитрат и 0.4 М по отношение на медният нитрат. След загряване на разтвора до 60°С в продължение на 30 минути се добавят 90 литра 5.98 М разтвор на КОН. Полученият продукт представлява светлосиня суспензия със състав: 216 g/Ι цинков хидрохси нитрат със състав Ζπ5(ΟΗ)8(ΝΟ3)2·2Η2Ο (113.36 g/1 Ζπ), 24 g/1 меден хидрокси нитрат със състав Сиз(ОН)з(ЪЮз).2Н2О (12.29 g/1 Си) (фигура 4 и таблица 1), 281.7 g/1 KNO3 и 11.3 g/1 K2SO4 (общо 121 g/1 К) и вода до 100 %.
Фиг. 4. TEM на продукта, получени по Пример 3 след филтруване, промиване с
ZnsOH8(NO3)2(H2O)2 (202);
Cu3(OH)5(NO3).2H2O (212)
Zn5OH8(NO3)2(H2O)2 (223);
Cu3(OH)5(NO3).2H2O (2210)
ZnsOH8(NO3)2(H2O)2 (1202);
Cu3(OH)5(NO3).2H2O (2014) дестилирана вода и сушене при 65°С.
Фаза | Група | Параметри на решетката | |
Zn5(OH)8(NO3)2.2H2O, моноклинна | 72-0627 | C2/m | a=19.48, b=6.238, 3=93.28 |
Cu3(OH)5(NO3).2H2O орторомбична | 75-1485 | Pcmn | a=5.83,b=6.775, c=21.711 |
Таблица 1. Идентифицирани фази в продукта, получен по Пример 3, след филтруване, промиване с дестилирана вода и сушене при 65°С.
Пример 4. Към получената по Пример 1 суспензия при постоянно разбъркване се добавят 5.0 kg карбамид, 8.7 kg (МН^НгРСЩ 480 g МпЗОд, 35 g амониев хептамолибдат ((ЯН4)бМо7О24.4Н2О), 1.16 kg хелатна мед и 2.9 kg хелатен Mg. Полученият продукт съдържа 52.0 g/1 N, 12.4 g/1 Р, 110.8 g/1 К, 114.5 g/1 Ζπ, 0.9 g/1 Cu, 0.9 g/1 Mn, 1.0 g/1 Mg и 0.11 g/1 Mo.
ЦИНК СЪДЪРЖАЩ ЛИСТЕН ТОР И МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕТО МУ
Красимир Иванов Иванов
4000 Пловдив, ул. Гео Милев 10, an. 9, GSM 0887745734, е- mail: kivanovl@abv.bg
Claims (2)
- Патентни претенции1. Цинк съдържащ листен тор на основата на цинков хидрокси нитрат със състав Zn5(OH)8(NO3)2-2H2O, характеризиращ се с висока концентрация на цинк (от 50 до 200 g/Ι), стабилност на суспензията и възможност за едновременна употреба с други макро (N, Р, К) и микроелементи (S, Fe, Cu, Mn, Mg, Мо, В и др.) под формата на смесени ZnМе хидрокси нитрати (Zn3Ni2(OH)8](NO3)2.yH2O; Zn3.8Coi 2(OH)8](NO3)2.yH2O и др.) или смес от хидрокси нитрати (Zn5(OH)8](NO3)2.2H2O + Cu3(OH)5(NO3).2H2O и др.), хлориди или сулфати или добавени в хелатна или друга разтворима форма, както и в смес с органични вещества, добавени в твърдо състояние или разтвор.
- 2. Метод за получаване на цинк съдържащ листен тор под формата на суспензия, характеризиращ се с безотпадна технология на синтез чрез използването на водни разтвори на калиева основа (КОН), цинков нитрат (Zn(NO3)2.6H2O) и разтворими съединения на други елементи (Cu, Ni, Co, Fe и др.) в молно отношение OH/Zn от 1.0 до 1.6 при температура от 20 до 90°С, време на синтез от 10 минути до 10 часа и pH в края на процеса от 5.0 до 8.0.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112721A BG112721A (bg) | 2018-04-18 | 2018-04-18 | Цинк съдържащ листен тор и метод за получаването му |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112721A BG112721A (bg) | 2018-04-18 | 2018-04-18 | Цинк съдържащ листен тор и метод за получаването му |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG112721A true BG112721A (bg) | 2019-10-31 |
Family
ID=74126359
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG112721A BG112721A (bg) | 2018-04-18 | 2018-04-18 | Цинк съдържащ листен тор и метод за получаването му |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG112721A (bg) |
-
2018
- 2018-04-18 BG BG112721A patent/BG112721A/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Munir et al. | EFFECT OF ZINC OXIDE NANOPARTICLES ON THE GROWTH AND Zn UPTAKE IN WHEAT (TRITICUMAESTIVUM L.) BY SEED PRIMING METHOD. | |
US8440230B2 (en) | Formulation based on micronized natural calcite mineral as a plant booster and mineral fertilizer | |
Khaled et al. | Effect of different levels of humic acids on the nutrient content, plant growth, and soil properties under conditions of salinity | |
US8034148B2 (en) | Methods and compositions for soil amendments and organic waste management | |
Takala | Soil acidity and its management options in western Ethiopia | |
CN108586100A (zh) | 一种叶面肥及其制备方法 | |
CN104478573A (zh) | 一种用于种植山药的高效化肥 | |
KR100401247B1 (ko) | 무발효 퇴비, 유기질 비료 및 그의 제조방법 | |
US10301227B2 (en) | Soil improving compositions and methods of using | |
CN104892395A (zh) | 柠檬酸锰氨的制备方法 | |
RU2286668C2 (ru) | Препарат для гидропонного выращивания растений | |
CN101575244B (zh) | 一种有机钛钙肥及其制备方法 | |
CN106748162A (zh) | 一种新型可用于病虫害综合防治的辣椒专用液体肥及其制备方法 | |
BG112721A (bg) | Цинк съдържащ листен тор и метод за получаването му | |
CN101113121A (zh) | 多功能液体复合肥 | |
Jangir et al. | Nano pyrite driven root foraging increases production of the heavy feeders, viz., cauliflower, cabbage and tomato in nutrient deficient soil with no fertiliser application | |
EP1088484A1 (en) | Composition based on a dehydrated vegetable comprising a chelate for deodorizing sulfur food and method for preparing same | |
CN102584485A (zh) | 一种有机钛钙肥及其制备方法 | |
CN106316561A (zh) | 可快速制造有机肥料及饲料矿质元素添加物的方法 | |
JP2006131733A (ja) | 土壌改良剤 | |
CN106316662A (zh) | 一种稀土腐植酸全价复合肥其制备方法 | |
CN110218115A (zh) | 用褐煤合成硫脲与腐殖酸混合液的液肥及制备方法和应用 | |
CN110498713A (zh) | 一种蔬菜育苗液肥及其制备方法 | |
CN104557276A (zh) | 一种双效双素水溶粉剂肥 | |
CN108046889A (zh) | 一种腐植酸液体水溶肥的制备及其应用 |