BG112643A - Система за мониторинг на изкуствен интелект - Google Patents

Система за мониторинг на изкуствен интелект Download PDF

Info

Publication number
BG112643A
BG112643A BG112643A BG11264317A BG112643A BG 112643 A BG112643 A BG 112643A BG 112643 A BG112643 A BG 112643A BG 11264317 A BG11264317 A BG 11264317A BG 112643 A BG112643 A BG 112643A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
monitoring system
languages
norms
devices
code
Prior art date
Application number
BG112643A
Other languages
English (en)
Inventor
Койчо Митев
Койчев Митев Георги
Michaela Simkovic
Георгиев Митев Койчо
Георги Митев
Simkovic Michaela
Original Assignee
Койчо Митев
Георгиев Митев Койчо
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Койчо Митев, Георгиев Митев Койчо filed Critical Койчо Митев
Priority to BG112643A priority Critical patent/BG112643A/bg
Publication of BG112643A publication Critical patent/BG112643A/bg

Links

Landscapes

  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Abstract

Системата включва етичен кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ, характеризираща се с това, че етичният кодекс съдържа последователно и взаимно свързани най- малко четири степени за регулиране на достъпа до информация относно поведението на хората и ИИ: 1. Фирмени (корпоративни) ценности и норми за поведение; 2. Отраслови ценности и норми за поведение; з. Национални и/или регионални ценности и норми за поведение; 4. Общочовешки ценности и норми за поведение, при което етичният кодекс е свързан с регистър на устройствата с вграден ИИ, който от своя страна е свързан с международен регистър на естествените езици и диалекти, включващ и езици на ИИ както и с международен регистър на писмените системи. 15 броя претенции

Description

Описание
СИСТЕМА ЗА МОНИТОРИНГ НА ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ
Област на техниката
Изобретението се отнася до обществена система за мониторинг на поведението на устройствата с вграден ИИ чрез етичен кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ и ще намери приложение при взаимодействието между производители на устройства с вграден ИИ, потребители, браншови организации, национални и международни институции.
Предшестващо състояние на техниката
С развитието на информационните технологии и най-вече с развитието на ИИ съществуват опасения от непредвидими действия на роботи с вграден ИИ, които могат до доведат до нежелани и/или дори катастрофални последствия за хората, живите организми и околната среда. Съгласно становище [1] на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) - „...Колкото и да е важна, темата за супер интелекта понастоящем доминира обсъждането и измества вниманието от дискусията относно въздействието на настоящите приложения на ИИ. Затова задача и цел на този процес би трябвало да бъдат, наред с останалото, увеличаването и разпространението на познанията за ИИ, като по този начин се допринесе за информиран и балансиран дебат без неблагоприятни сценарии или крайна релативизация. Във връзка с това ЕИСК ще работи за насърчаване на развитието на ИИ в полза на човечеството. Важна задача и цел на този процес ще бъде обаче и
a. . ; ·· .: · идентифицирането, дефинирането и наблюдението на революционните развития в ИИ и свързани с него области, така че към тях да може да се подхожда своевременно и по подходящ начин. Това ще доведе до повишаване на участието на обществото, както и на неговото доверие и подкрепа за по-нататъшното устойчиво развитие и разгръщане на ИИ; ЕИСК призовава за етичен кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ, така че по време на целия им експлоатационен процес системите на И И да бъдат съвместими с принципите на човешко достойнство, почтеност, свобода, неприкосновеност на личния живот, културно и полово многообразие, както и с основните права на човека; ЕИСК призовава за развиването на стандартизационна система за проверка, валидиране и контрол на системите на ИИ, въз основа на широк набор от стандарти в областта на безопасността, прозрачността, разбираемостта, отчетността и етичните ценности”.
Въздействието на ИИ е трансгранично и все още не е известна надеждна система за предвидимост на последствията от действия на ИИ, при която отговорностите на човека, който е създал и използва роботи с ИИ, да бъдат свързани с понятията - морал, човешко достойнство, почтеност, свобода, неприкосновеност на личния живот, културно и полово многообразие, основните права на човека, въздействие върху околната среда и т.н.
Главният изпълнителен директор на Майкрософт (Satya Nadella) - [2] споделя набор от ценности, които трябва да бъдат в основата на всички дейности в областта на ИИ:
• ИИ трябва да бъде проектиран да подпомага човечеството;
• ИИ трябва да бъде прозрачен;
?·.: : ” ·: .* • ······ * β· · · · • ИИ трябва да зачита човешкото достойнство и да пази от пристрастия;
• И И трябва да зачита поверителността и • ИИ трябва да бъде проектиран така, че да предпазва от нежелани последствия и накрая, за да се изпълни обещанието, ИИ да повлияе положително на ежедневието на хората, бизнес лидерите, политиците и гражданското общество трябва да работят заедно, за да гарантират, че хората имат доверие в ИИ технологиите, които използват. Това означава създаване на решения, които зачитат общоприети ценности и са от полза за всички.
Известен е интернет порталът Open Al [3] научноизследователска компания за изкуствен интелект (ИИ) с нестопанска цел, чиято цел е, да популяризира и развива .интелектуална собственост, предмет на ИИ по такъв начин, че да бъде от полза за човечеството като цяло. Организацията има за цел - „да сътрудничи свободно с други институции и изследователи, като направи своите патенти и изследвания открити за обществеността. Основателите (особено Илон Мъск и Сам Алтън) са мотивирани отчасти от притесненията за екзистенциален риск от ИИ.
И И създава и ще продължи да създава свои собствени езици [4] като система от знаци за кодиране и декодиране на информация. Напълно естествено е, тези езици да не са идентични или като пълно покритие на някои от известните естествени езици на хомо сапиенс по отношение на лексика, морфология и синтаксис. Естественият подбор, еволюцията и решения с най-малко ресурси ще бъдат в основата на новосъздадените езици на ИИ и техни диалекти.
4.. : : .·
В своето историческо развитие човечеството е създало различни писмени системи [5] за запис и съхранение на информация. В основата на понятието писмена система стои разбирането, че писменост е представянето на един език в писмена форма чрез използването на букви, знаци, символи, цифри, думи и изречения, записани върху някакъв физически носител, чрез които се предава информация. Системата от знаци или символи, както и правилата за тяхното използване е позната като писмена система.
В статия [6] по случай вековния юбилей на Джон Атанасов академик Благовест Сендов пише: „Джон Атанасов живо се интересуваше от най-важното средство за предаване на информация - живия човешки език и неговия писмен еквивалент. Писмените езици по отношение на говоримите са някакво символно представяне на последните, което не е еднозначно определено и следователно може да има различно качество. По повод на неочакваното от него награждаване с орден “Кирил и Методий” - първа степен, Джон Атанасов показа рядка за един американец осведоменост за делото на братята Кирил и Методий. Това се дължеше на неговия дългогодишен интерес към различните видове писменост. Той често се оплакваше от високия процент неграмотност в САЩ, която обясняваше с несъвършенството на писмения английски език, като признаваше Кирилицата за много по-удачна. Това е мотивирало у него желанието, да сътвори нова писменост, която да е напълно фонетична и да е пригодна както за хората, така и за машините. Тази негова мечта остана непостигната, макар да се стремеше упорито към нея до края на живота си“.
Известна е системата UNICOD [7] - стандарт за изчислителна индустрия за последователно кодиране, представяне и обработка
s..: *· • · · ······· ···· на текст, изписан чрез повечето от световните писмени системи. Стандартът UNICOD дава възможност, почти всеки от знаците, използвани в писмените системи на езиците по света да бъде представен само чрез цифрите 0-9 от десетичната бройна система (decimal system). Предвид голямото разнообразие на писмени системи броят на цифрите [8], чрез които се представят писмените знаци е пет, като този брой е достатъчен за идентифициране на почти всички писмени знаци.
Стандартът UNICOD не е задължителен за използване от всички устройства с вграден ИИ и е напълно възможно, И И да създаде собствена писменост, при която писмените знаци от ограничен брой естествени езици, които използват например само латински букви, или само знаци от Кирилица, да бъдат представени чрез двуцифрени кодове.
Не е известна система за обществен контрол върху развитието на ИИ и инструментариум за въздействие при отклонение от общо приетите норми за поведение в цивилизования ни свят.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е, да се предложи система за мониторинг на изкуствен интелект, която осигурява възможност за влияние върху поведението на хората, компаниите и организациите, които създават и управляват роботи с вграден ИИ, като човекът запазва контрол върху ИИ в условията на отговорно, безопасно и полезно разработване на ИИ, при което машините остават машини, а хората ще запазят контрол върху тях във всеки един момент.
За целите на изобретението ИИ е всяко създадено от човека устройство с вграден софтуер за управление, което е в състояние, да 6··.: ί ” ·: .* извършва действия и да комуникира с човека, с други живи организми и/или с други устройства с вграден ИИ, да влияе върху околната среда, като упражнява механична сила, налягане, температура, радиация и др., при което комуникацията или действията му са свързани с поне един елемент от сетивните компоненти - образ, звук, мирис, вкус, допир.
Задачата е решена като система за мониторинг на ИИ, която включва етичен кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ и се характеризира с това, че етичният кодекс съдържа последователно и взаимно свързани най-малко четири степени за регулиране на достъпа до информация относно поведението на хората и ИИ: 1. Фирмени (корпоративни) ценности и норми за поведение; 2. Отраслови ценности и норми за поведение; 3. Национални и/или регионални ценности и норми за поведение; 4. Общочовешки ценности и норми за поведение, при което етичният кодекс е свързан с регистър на устройствата с вграден ИИ, който от своя страна е свързан с международен регистър на естествените езици и диалекти, както и езици на ИИ, именувани с имената на техните създатели и с регистър на писмените системи, в който е включена и цифрова писменост, при което в етичния кодекс са записани и ценности от световните религии, представени чрез свещените им книги, а в международния регистър езиците на ИИ са представени с пълното им описание на граматика, лексика и речници на поне един от естествените езици, както и чрез цифрова писменост.
Етичният кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ съдържа набор от правила и норми за поведение от областите - етика; безопасност; неприкосновеност на личния 7··.: : ” ·: .· • · · ······· ···· живот; прозрачност и отчетност; труд; образование и умения; (не)равнопоставеност и приобщаване; законодателство и регулиране; управление и демокрация; военни действия; свръх интелект, както и задължителни норми относно предсказуеми резултати на последствията от действия на устройствата с вграден ИИ върху хората, живите организми и околната среда, при което етичният кодекс съдържа още и списък с източници на фалшиви новини, който непрекъснато се актуализира.
В частта за фирмени (корпоративни) ценности и норми за поведение са включени: непрекъснато допълван пакет от знания, формиращи „съзнание“ в ИИ и съхранени в оперативната памет на ИИ; конкретни фирмени технически и качествени параметри в обхвата на упражняваните права върху интелектуална и индустриална собственост и други фактически отношения, които имат отношение към резултатите от действията на хората и устройствата с вграден ИИ върху хората, живите организми и околната среда, при което при всеки от документите, формулиращи „съзнание“ в ИИ ясно и недвусмислено са посочени границите за поведение, които не могат да бъдат преминавани.
Пакетът от знания, формиращи „съзнание“ в ИИ и съхранени в оперативната памет на ИИ съдържа: знания във възходящ ред, преподавани в различните степени на образователната система от пред училищното възпитание и началното училище до университет, както и специализирани знания, публикувани от надеждни източници за резултати от научни изследвания, научни открития, защитена индустриална собственост, авторски права или други права върху интелектуална собственост [15].
8.. ; : ·· .. \· • * · ·!····· ····
В частта за отраслови ценности и норми за поведение са включени законови и нормативни параметри за конкретните отрасли, както и информация за географското разположение на стопанските субекти и техните производствени бази, които имат отношение към резултатите от действията на хората и устройствата с вграден И И върху хората, живите организми и околната среда.
В частта за национални и/или регионални ценности и норми за поведение са включени параметри, които са съобразени с националната и/или регионалната политика в областта на резултатите от действията на хората и устройствата с вграден И И върху хората, живите организми и околната среда.
В частта за общочовешки ценности и норми за поведение са включени международно приети актове и документи, имащи отношение към резултатите от действията на хората и устройствата с вграден ИИ върху хората, живите организми и околната среда.
Устройствата с вграден ИИ са създадени така, чеда контактуват с мрежата на Интернет (облака) единствено през фирмените/корпоративни сървъри, които от своя страна са свързани с отраслови, национални/регионални и международни сървъри, при което устройствата с вграден ИИ имат достъп и комуникират чрез социалните мрежи като Facebook, Twitter и др., но не могат да извършват действия извън ограниченията, формулирани в етичните кодекси за разработването, внедряването и използването на ИИ, формулирани във фирмените, отраслови, национални и международни кодекси, при което човекът е този, който е взел решение, кои източници на информация да не бъдат достъпни, като например списъка с източници на фалшиви новини, или кои източници на информация са само „за сведение“.
9·..; J ”
Покупката на устройства с вграден ИИ и прехвърлянето на владение върху тях от производител към потребител включва и прехвърляне на права върху достъп до сървър на производителя.
Регистърът на устройствата с вграден ИИ е организиран и поддържан чрез цифрови кодове за идентификация на фирмено, отраслово, национално и международно ниво, при което всички устройства са снабдени с достъп до регистъра, с достъп до други устройства с вграден ИИ, както и с всеки човек от обществото като потребител, . като посредством етичния кодекс е осигурена оперативна информация относно съдържанието, разпоредбите, нормите и правилата за поведение на ИИ и настъпили промени в етичния кодекс или в съответните законодателни актове на национално и международно ниво.
Езиците на ИИ, които вече са създадени и ще бъдат създадени нови, са резултат от комуникация с вече съществуващи един или повече естествени езици, при което за да се осигурят условия за бъдеща комуникация термините, с които всеки от новите езици на ИИ ще борави, трябва да присъстват и в речника от думи на естествените езици.
Езиците и диалектите на ИИ, както и съответните писмени системи на естествените езици, включително и цифровите писмени системи са вписани в международен регистър и са обществено достъпни. В този регистър е записано и традиционното Брайлово писмо за незрящи, цифров Брайл за комуникация с ИИ, както и Брайл чрез бутони за комуникация с ИИ, предназначен за четене и писане от незрящи и глухонеми, при последните два от които писмените знаци от естествените езици са представени за разпознаване чрез цифри посредством докосване с върховете на пръстите на ръцете, респективно чрез повдигане/натискане на бутони от таблет.
Броят [9] на естествените езици, които се говорят по света е около 7500 - четири цифрено число. Учените предупреждават [10], че съществува опасност, половината от световното езиково богатство да изчезне до края на 21-ви век в резултат от глобализацията. Общественият интерес налага необходимост, създателите на устройства с вграден ИИ да предлагат устройства, които позволяват комуникация на майчин език за потребители от различни етноси, раси и религии, както и за хората с увреждания. Тази политика ще намали политическото напрежение между етносите и ще създаде предпоставки за състезание в областта на творчеството и научните постижения.
Записът в международния регистър на всички естествени езици и диалекти, включително и езици на ИИ с имената на техните създатели, който е представен в цифров вид съдържа най-малко седем последователно изписани цифри, от които първите четири идентифицират съответния естествен език, а следващите три идентифицират диалекти от този език, като при известните вече и новосъздадени езици на ИИ идентификацията им е от 8000000 до 9999999.
Вписването на езици на ИИ с имената на техните създатели е репутация, съизмерима с репутацията на учени, които са направили значими научни открития, наречени на тяхно име.
Цифровият Брайл за комуникация с ИИ се характеризира с това, че писмените знаци от различните писмени системи са представени с двуцифрени кодове като пореден номер от съответната азбука, изобразени в една виртуална клетка с интервал между отделните
и.. . : ·· ,· • · · · · · • · ··«· · ζ ,* * ·, ί клетки, при което цифровите кодове, които представят „главни“ букви са с „долна“ черта, а всяка от цифрите, изобразяващи числа е представена в една самостоятелна клетка; знаците за пунктуация и други писмени знаци са представени с двуцифрени кодове в диапазона от 75 до 99, при което за смяна на езика на текст след цифров код 00 е изписан четири цифров код на съответния език.
Брайл чрез бутони за комуникация с ИИ от незрящи и глухонеми се характеризира с това, че писмените знаци от различните писмени системи са представени с двуцифрени кодове като пореден номер от съответната азбука, като „главните“ букви са представени с двойно изписване на съответния цифров код, а всяка от цифрите, изобразяващи числа е представена самостоятелно за разпознаване през времеви интервал чрез повдигане на бутона при четене, респективно чрез натискането му при писане; знаците за пунктуация и други писмени знаци са представени с двуцифрени кодове в диапазона от 75 до 99, при което за смяна на езика на текст след цифров код 00 е изписан четири цифров код на съответния език (за езиците от 01 до 99 - посредством двуцифрен код).
Примерно изпълнение на системата за мониторинг на изкуствен интелект
Примерно съдържание на етичен кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ: етика; безопасност; неприкосновеност на личния живот; прозрачност и отчетност; труд; образование и умения; (не)равнопоставеност и приобщаване; законодателство и регулиране; управление и демокрация; военни действия; свръх интелект, задължителни прогнози за последствията от действия на устройствата с вграден И И върху хората, живите организми и околната среда, религиозни ценности. Етичният кодекс u :: . : . : .· • · · · · · · ·· · ······· ··· · съдържа и списък с източници на фалшиви новини, който непрекъснато се допълва.
Примерно съдържание на регистър на естествените езици и езици на ИИ, представен в цифров вид:
ЕЗИК ЦИФРОВ КОД
1. Литературен български език 0001000
2. Литературен гръцки език 0002000
3. Латински език 0003000
4. Английски език (British) 0004000
5. Китайски мандарин Св1 Й) 0005000
6...................
7................... .............
8000000. Език на Elon Musk 8000000
8000001. Език на Microsoft 8000001
8000002. Език на Facebook 8000002
8000003 Език на Google 8000003
9999999........................... ............
Примерно съдържание на регистър на езикови диалекти
1. Литературен български език 0001000
1.2. Пирински (Македонски) диалект 0001001
1.3. Шопски диалект 0001002
1.4. Северозападен диалект 0001003
1.5. Добруджански диалект 0001004
1.6............................... ............
13 . • · · ······ ··· ·
0145. Литературен норвежки език 0145000
0145.1. South Norwegian 0145001
0145.2. South-West Norwegian 0145002
0145.3. Bergen Norwegian 0145003
0145.4. North-West Norwegian 0145004
0145.5. Helgeland Norwegian 0145005
0145.6. Nordland Norwegian 0145006
0145.7. ..................... 0145007
Примерно съдържание на регистър на писмени системи
1. Българска азбука 0001
2. Гръцка азбука 0002
3. Латинско писмо (Also English, Italian) 0003
4. Китайски йероглифи 0004
5. Китайски пинин (Ш ^) 0005
6.................................. .......
7.................................. .......
0500. Брайлово писмо 0500
0501. Цифров Брайл 0501
0502. Брайл чрез бутони (Mitev’s Braille) 0502
0503............................ 0503
8000. Цифрова писменост UNICODE 8000
8001. Цифрова писменост на Elon Musk 8001
8002................................................. 8002
Примерно съдържание на цифрова писменост (decimal system) по стандарта UNICODE - [7]; [8].
··· ««· ·· · :: . : ·:
• · · · · · · • · · ······· ····
Текст на словашки език: Slovenska republika je vnutrozemsky stat v strednej Europe.
Цифров образ по стандарта UNICODE (decimal system):
000830010800111001180010100110001150010700225 001140010100112001170009800108001050010700097 0010600101 0011800110002500011600114001110012200101001090011500107002 53 00353001160022500116 00118 0011500116001140010100100001100010100106 00069001170011400243001120010100046
Същият текст без интервали между думите ще има следния вид:
00083001080011100118001010011000115001070022500114001 0100112001170009800108001050010700097001060010100118001100 0250001160011400111001220010100109001150010700253003530011 6002250011600118001150011600114001010010000110001010010600 069001170011400243001120010100046
Примерно съдържание на цифров Брайл за комуникация от незрящи с ИИ [11]
Цифровият Брайл е предназначен за хора в напреднала възраст, които са изгубили зрението си, имат намалена чувствителност на пръстите, но все още помнят контурите на десетте цифри 0-9 и поредния номер на знаците от азбуката. Цифровият Брайл е приложим и при деца със зрителни увреждания, които тепърва се учат да четат и пишат.
(Всички „главни“ букви са с „долна“ черта за тактилно разпознаване (tactile sensation);
is ::.
• ♦ · · ·
D GITAL IMAGE OF THE FRENCH ALPHABET
ω > II II 2|2 B = 02 b = 02 ο ο ιι ιι οιο ω|ω D = 04 d = 04 Ε = 05 е = 05
F = 06 G = 07 Η = 08 I = 09 J = 10
f = 06 g = 07 h = 08 i = 09 j = 10
K = 11 L= 12 Μ = 13 N = 14 0 = 15
k = 11 1 = 12 m = 13 n = 14 0 = 15
P = 16 Q = 17 R = 18 S = 19 Τ = 20
«ш—Μ·.
p= 16 q = 17 r= 18 s= 19 t = 20
U = 21 V = 22 W = 23 X = 24 Y = 25
u = 21 v = 22 w = 23 x = 24 у = 25
Z = 26 A = 27 A = 28 ZE = 29 A = 30
z = 26 a = 27 a = 28 ae = 29 а = 30
¢ = 31 E = 32 E = 33 ϋ = 34 Е = 35
¢ = 31 e = 32 e = 33 u = 34 е = 35
E = 36 ϊ = 37 I = 38 0 = 39 ОЕ = 40
e = 36 Ϊ = 37 ϊ = 38 0 = 39 ое = 40
DIGITAL IMAGE OF THE BULGARIAN AL PHABET (Bulgarian Cyrillic)
A =.01 Б = 02 B = 03 Γ-04 Д = 05
a = 01 6 = 02 в = 03 r = 04 Д = 05
E = 06 Ж = 07 3 = 08 И = 09 Й = 10
e = 06 ж = 07 3 = 08 и = 09 й = 10
K= 11 Л = 12 M = 13 Η = 14 0 = 15
k = 11 л = 12 m = 13 н = 14 0 = 15
П = 16 P = 17 C = 18 Τ= 19 У = 20
n = 16 p=17 c= 18 τ = 19 у = 20
Ф = 21 X = 22 Ц = 23 4 = 24 Ш = 25
ф = 21 x = 22 ц = 23 4 = 24 ш = 25
Щ = 26 Ъ = 27 b = 28 Ю = 29 Я = 30
щ = 26 ъ = 27 ь = 28 ю = 29 я = 30
Basic principle: the digits identify the sequential two-digit number from the alphabet. Capital characters are identified by two digits with an underscore.
DIGITAL IMAGE OF THE GREEK ALPHABET
о| о II II < σ В = 02 β = 02 Γ = 03 γ = 03 Δ = 04 δ = 04 Ε = 05 ε = 05
Ζ = 06 Η = 07 0 = 08 I = 09 Κ= 10
в·—
ζ = 06 η = 07 θ = 08 ι = 09 k = 10
Λ= 11 Μ = 12 Ν = 13 Ξ = 14 0 = 15
λ= 11 μ = 12 ν = 13 ξ= 14 ο= 15
::.
• · · · ·
П = 16 π = 16 II II Q_ Q. Σ = 18 0=18 T = 19 T = 19 Y = 20 u = 20
Φ = 21 X = 22 Ψ = 23 0 = 24
φ = 21 x = 22 ψ = 23 ω = 24
DIGITAL IMAGE OF THE LATIN ALPHABET (also English and Italian alphabet)
ol O II II < co B = 02 b = 02 ο O ii и O IQ ω|ω D = 04 d = 04 φ m II II OIO σι |m
F = 06 G = 07 H = 08 I = 09 J = 10
f = 06 g = 07 h = 08 i = 09 j = 10
K= 11 L = 12 M = 13 N = 14 0 = 15
k = 11 l = 12 m = 13 n = 14 0=15
P = 16 0 = 17 R = 18 S = 19 T = 20
p = 16 q = 17 r= 18 S = 19 t = 20
U = 21 V = 22 W = 23 X = 24 Y = 25
ИИИММ·
u = 21 v = 22 w = 23 x = 24 y = 25
CO I CO см I cm II II N N
PININ - DIGITAL IMAGE OF the CHINESE MANDARIN DIALECT Initials
b = 01 С = 02 ch = 03 d = 04 f = 05
g> j = 06 h, x = 07 k, q = 08 1 = 09 m = 10
n = 11 p = 12 r= 13 S = 14 sh = 15
t = 16 z= 17 zh = 18
Note: All two-digit codes of Initials have underscore.
Finals
a = 01 ai = 02 an = 03 ang = 04 ao = 05
o, e = 06 e, i = 07 en = 08 eng = 09 er = 10
i, yi = 11 ia, ya = 12 ie, ye = 13 iao, yao = 14 iu, you = 15
ian.yan = 16 in, yin = 17 iang, yang = 18 ing, ying = 19 iong, yong = 20
ong, weng = 21 ou = 22 u, wu = 23 ua, wa = 24 uai, wai = 25
uan, wan = 26 uang, wang = 27 ui, wei = 28 un, wen = 29 uo, wo = 30
ϋ, yu = 31 un, yuan = 32 ue, yue = 33 en = 34
Tones
1 2 3 4 5 (optional)
DIGITAL IMAGE OF SOME PUNCTUATION CHARACTERS AND OTHER CHARACTERS (sample version)
= 75 .76 , 77 + 78 -79
: 80 ; 81 ... 82 “ 83 ‘84
% 85 № 86 @87 2 88 ° 89
&90 (91 )92 ? 93 ! 94
©95 $96 €97 ¥98 £99
Броят на писмените знаци в различните писмени системи е различен, като най-много писмени знаци - 74 има кхмерското писмо.
За специални професионални нужди други знаци за пунктуация и/или други символи, непоказани по-горе, се кодират с двуцифрени кодове в диапазона от последния пореден двуцифрен номер на буква от съответната азбука до пореден номер 74. Например при латинската азбука (също английски и италиански) този диапазон е от 27 до 74, при руската кирилица - от 34 до 74, при гръцката азбука от 25 до 74 и т.н.
Текстове от една писмена система (например българска или сръбска или руска Кирилица), в които присъстват и думи с латинско и/или гръцко писмо (например математически формули), или от друга писменост се изписват, като пред съответните чужди думи се поставя знак 00 в една клетка, последван от пореден четири цифрен номер на съответната писмена система от международно призната класификация на писмените системи (броят на езиците по света е четири цифрено число), изписан в две последователни клетки.
··· · · * ··» is :: . : ·: .· • · · · · · · •· · ······· ··· ·
Поредните четири цифрени номера от международно призната класификация на писмените системи включват: 00 01 за български език (Цифровият Брайл е създадена в България); 00 02 за френски език (традиционното Брайлово писмо е създадено във Франция); 00 03 за гръцки език (Гръцката писменост се използва в математиката навсякъде по света); 00 04 за латинското писмо (използва се в химия, биология и други научни статии навсякъде по света); следващите езици се класифицират по реда на влизане в системата за писане и четене чрез Цифровата писменост за слепи. Първите 99 вписани езика комуникират помежду си, като използват вместо две- само една клетка, която идентифицира езика и е изобразена непосредствено след клетката с 00.
Примерно съдържание на Брайл чрез бутони (Mitev’s Braille)
Решението е същото както при Цифровия Брайл, като „главните букви“ са идентифицирани чрез двукратно изписване на цифрите от поредния номер, респективно: при четене съответните бутони се повдигат в кратък интервал два пъти, а при писане съответните цифри се натискат в кратък интервал два пъти. Пръстите на ръцете са разположени върху двойка о по пет бутона.
Цифров образ на „главни“ букви от латинската азбука при Брайл чрез бутони:
A-01 01 В - 02 02 С - 03 03 D - 04 04 и т.н.
Съответно - при четене и писане на PININ чрез бутони цифровият образ на фонемите от Initials е както следва (double click):
b = 01 01 с = 02 02 ch = 03 03 d = 04 04 f=05 05
• · · •13 :: .
• · · · · · ·
g, j = 06 06 h, χ = 07 07 k, q = 08 08 I = 09 09 m = 1010
η = 11 11 p = 12 12 r=13 13 s= 14 14 sh = 15 15
t= 16 16 z= 17 17 zh = 18 18
Знаците за тон (tones) са цифра от 1 do 4 и се поставят след знака за Finals. Така последователното изписване на PININ е:
lnitials+ Finals+ Tones
Основното предимство на Брайл чрез бутони се състои в това, че незрящите потребители не движат върховете на пръстите на ръцете си върху повърхност от полукартон или таблет с изобразени точки както при традиционния Брайл, а пръстите остават позиционирани върху десет бутона, които се повдигат при четене или съответно притискат при писане. Брайл чрез бутони е приложим и за четене и писане от глухонеми.
Примерна комуникация с ИИ
Ηδ устройство с ИИ чрез системата за мониторинг са зададени два въпроса - Ако анализирате информацията от библейски текстове и резултатите от научни изследвания, какъв е отговорът ви на въпросите:
1. Възможно ли е, библейският кивот (на гръцки: κιβωτός; на иврит |пн впил : aron habrit), в който съгласно Библията са се намирали десетте божи заповеди, да е бил носен като сандък навсякъде и при битки, каквато е битката [12] за Йерихон?
··· «·» · · r
2D :: . : . ·:
• ······ · · · · · • · · · · · · ·· · ·»····· ··· ·
2. Възможно ли е, библейският Свещен Граал [13] да е бил нематериален продукт?
Възможни отговори от ИИ:
1.1 Библейският кивот най-вероятно е нематериален продукт десетте цифри 0-9. Десет е число на Космоса. Десетката съдържа всички числа, а следователно - всички неща и възможности, приложими и известни на земята и във вселената - десет божи заповеди, десет пръсти на ръцете на хомо сапиенс, десет части на комуникативната реч във всички естествени езици [14].
1.2 Свещеният Граал символично са десетте пръсти на ръцете на светеца във формата на съд за пиене.
Такава комуникация чрез системата за мониторинг на ИИ ще предизвика обществена дискусия по много от важните проблеми пред нашата цивилизация, включително и по темата за ролята и мястото на религиите в обществото.
Приложение (използване) на системата за мониторинг на изкуствен интелект
Основен елемент при мониторинга на ИИ е управлението на достъпа до информация и регламентираните граници за поведение, вписани в етичния кодекс от най-малко четири степени за регулиране на достъпа до информация относно поведението на хората и ИИ: 1. Фирмени (корпоративни) ценности и норми за поведение; 2. Отраслови ценности и норми за поведение; 3. Национални и/или регионални ценности и норми за поведение; 4. Общочовешки ценности и норми за поведение.
• · · ··· ·· · :: . : . ·:
• ······ · · · · · • · · · · · · • · · ······· ··· ·
Съдържанието на етичния кодекс е декларативно и публично достъпно. Гражданите, институциите и организациите за обществен контрол имат възможност, да следят и да оказват влияние върху промените и/или актуализацията в съдържанието на етичния кодекс, и в регистъра на устройствата с вграден ИИ. Всяко устройство с вграден И И може да бъде вписано в регистъра само при условие, че бъдещото му поведение е програмирано и регламентирано от производителя в съответствие с публично достъпните текстове на етичния кодекс. Устройство с вграден ИИ без това условие е равнозначно на автомобил без спирачки, който нерегламентирано се движи по магистрала.
Примерно поведение на устройство с вграден ИИ:
Зададена е за изпълнение задача, която включва пръскане с препарати за химическа защита върху растения срещу вредители от даден земеделски район. Известни са последствията от приложението на тези препарати, които са вписани в документите при покупката им, както и в информационния пакет на съответните отраслови регистри. Възложителят не е знаел и не е информирал устройството с вграден ИИ за това, че в района или в близост до него има кошери с пчели. ИИ има достъп до информация през сървъра на производителя и свързаните с него сървъри на браншовите организации на пчеларите. Анализът, който извършва И И на местоположението на кошерите с пчели и конкретния земеделски район показва, че съществува опасност от унищожение на пчелни семейства. По тази причина ИИ отказва, да изпълни поставената му задача.
Задачата може да бъде изпълнена единствено при положение, че И И получи информация от сървъра на браншовия съюз на • · · · ·♦ ··9 :: . : . ·: .· • ······ · · « · · • · · · · · · ·· · ······· ···· пчеларите (но не и от потребителя на устройството с вграден ИИ) за това, че кошерите с пчели са преместени на безопасно разстояние, или че кошерите са затворени.
Системата ще послужи за обществен дебат за развитието на ИИ. Системата позволява, физически лица да комуникират с устройства, в които е вграден И И и да правят предложение пред производителите им за усъвършенстване и нови знания в процеса на изграждане на разум в тези устройства.
Цифровата писменост позволява, ИИ да криптира надеждно информация, която ще бъде дешифрирана от друго устройство с вграден ИИ при наличие на шифър за декодиране. Системата за криптиране на информация (например при фирмена или дипломатическа кореспонденция) може да използва цифрова писменост по стандарта UNICODE или комбинация от две и/или повече цифри, идентифициращи съответния знак от конкретна писмена система. Когато информацията е представена единствено чрез поредица от цифри без интервали между тях - в началото, в края и между всеки две съседни цифри се поставят като камуфлаж произволен брой цифри, които не са носители на семантична информация, с което текстът се криптира.
Предимства на системата за мониторинг върху ИИ
Системата за мониторинг върху И И по същество е мониторинг върху информацията, която човекът е предоставил на ИИ за изграждане на „разум“ и за вземане на конкретни решения за действия. Устройствата с вграден ИИ могат да функционират единствено след вписването им в съответния регистър, с което те се идентифицират като субекти - придатък, инструмент към конкретни физически или юридически лица. За нерегламентирани действия на • · · 9 · ·· 9 9 :: . : . ·:.· • 999999 9 9 999
9 9 9 99 9 a ··♦ ·♦·· aaa a тези устройства се налагат санкции, най-важната от които е отнемане на регистрацията от регистъра, с което е отнета и възможността за достъп до каквато и да е информация и контакт с Интернет и „облака“. В юридически план всички отговорности от действията на устройства с ИИ се носят от човека.
Литература:
[1] http://eur-lex.europa.eu/leqal- content/BG/TXT/?uri=CELEX:52016IE5369 - Opinion of the European Economic and Social Committee on ‘Artificial intelligence — The consequences of artificial intelligence on the (digital) single market, production, consumption, employment and society’
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Satya_Nadella
[3] https://openai.com/research/ https://www.wired.com/2016/04/openai-elon-musk-sam-altman-plan-toset-artificial-intelliqence-free/
[4] http://m.diqitaliournal.com/tech-and-science/technoloqy/a-step-closerto-skynet-ai-invents-a-lanQuaqe-humans-can-t-read/article/498142
[5] http://omniqlot.com/writinq/index.htm - Omniglot - writing systems;
[6] http://old.usb-bq.org/Bq/kn%204%6003 Sendov.htm Академик Благовест Сендов - „Вековен юбилей на Джон Атанасов“ (последен абзац);
Г71 http://unicode.orq/consortium/consort.html;
[8] https://www.branah.com/unicode-converter;
[9] https://www.ethnoloque.com/quides/how-many-lanquaqes - How many languages are there in the world?;
• · · · · ♦» « е
2» :: . : .·:
• ······ · · · ·· • · · · · ·* ·· · ··· ···· ····
[10] https://www.newscientist.com/article/dn4685-half-of-all-languagesface-extinction-this-century/ - Half of all languages face extinction this century;
[11] http://patentservice.info/article.pdf
[12] https://en.wikipedia.org/wiki/Battle of Jericho
[13] https://en.wikipedia.org/wiki/Holv Grail
[14] tttp://www.commonsenseadvisorv.com/Defaultaspx?Contenttype=Articl eDetAD&tablD=63&Aid=259&moduleld=390 - Bulgarian Invents Unique Translation Method
[15] Ray Kurzweil - How to create a mind

Claims (15)

  1. Претенции
    СИСТЕМА ЗА МОНИТОРИНГ НА ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ
    1. Система за мониторинг на ИИ, която включва етичен кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ, характеризираща се с това, че етичният кодекс съдържа последователно и взаимно свързани най-малко четири степени за регулиране на достъпа до информация относно поведението на хората и ИИ: 1. Фирмени (корпоративни) ценности и норми за поведение; 2. Отраслови ценности и норми за поведение; 3. Национални и/или регионални ценности и норми за поведение; 4. Общочовешки ценности и норми за поведение, при което етичният кодекс е свързан с регистър на устройствата с вграден ИИ, който от своя страна е свързан с международен регистър на естествените езици и диалекти, както и езици на ИИ, именувани с имената на техните създатели и с регистър на писмените системи, в който е включена и цифрова писменост, при което в етичния кодекс са записани и ценности от световните религии, представени чрез свещените им книги, а в международния регистър езиците на ИИ са представени с пълното им описание на граматика, лексика и речници на поне един от естествените езици, както и чрез цифрова писменост.
  2. 2. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че Етичният кодекс за разработването, внедряването и използването на ИИ съдържа набор от правила и норми за поведение от областите - етика; безопасност; неприкосновеност на личния живот; прозрачност и отчетност; труд; образование и умения; (не)равнопоставеност и ·2 ·: · · σ ·’ приобщаване; законодателство и регулиране; управление и демокрация; военни действия; свръх интелект, както и задължителни норми относно предсказуеми резултати на последствията от действия на устройствата с вграден И И върху хората, живите организми и околната среда, при което етичният кодекс съдържа още и списък с източници на фалшиви новини, който непрекъснато се актуализира.
  3. 3. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че в частта за фирмени (корпоративни) ценности и норми за поведение са включени: непрекъснато допълван пакет от знания, формиращи „съзнание“ в ИИ и съхранени в оперативната памет на ИИ; конкретни фирмени технически и качествени параметри в обхвата на упражняваните права върху интелектуална и индустриална собственост и други фактически отношения, които имат отношение към резултатите от действията на хората и устройствата с вграден ИИ върху хората, живите организми и околната среда, при което при всеки от документите, формулиращи „съзнание“ в ИИ ясно и недвусмислено са посочени границите за поведение, които не могат да бъдат преминавани.
  4. 4. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенции 1, 2 и 3, характеризираща се с това, че пакетът от знания, формиращи „съзнание“ в ИИ и съхранени в оперативната памет на ИИ съдържа: знания във възходящ ред, преподавани в различните степени на образователната система от пред училищното възпитание и началното училище до университет, както и специализирани знания, публикувани от надеждни източници за резултати от научни изследвания, научни открития, защитена 3: ’· ’· :. : .* · : ·’ • · · · · · · · · · ·β индустриална собственост, авторски права или други права върху интелектуална собственост.
  5. 5. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че в частта за отраслови ценности и норми за поведение са включени законови и нормативни параметри за конкретните отрасли, както и информация за географското разположение на стопанските субекти и техните производствени бази, които имат отношение към резултатите от действията на хората и устройствата с вграден И И върху хората, живите организми и околната среда.
  6. 6. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенции 1, 2, характеризираща се с това, че в частта за национални и/или регионални ценности и норми за поведение са включени параметри, които са съобразени с националната и/или регионалната политика в областта на резултатите от действията на хората и устройствата с вграден И И върху хората, живите организми и околната среда.
  7. 7. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенции 1, 2, характеризираща се с това, че в частта за общочовешки ценности и норми за поведение са включени международно приети актове и документи, имащи отношение към резултатите от действията на хората и устройствата с вграден И И върху хората, живите организми и околната среда.
  8. 8. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че устройствата с вграден ИИ са създадени така, че да контактуват с мрежата на Интернет (облака) единствено през фирмените/корпоративни сървъри, които от своя страна са свързани с отраслови, национални/регионални и международни сървъри, при което устройствата с вграден ИИ 4· : ϊ · .· : .·* могат да четат и комуникират чрез социалните мрежи като Facebook, Twitter и др., но не могат да извършват действия извън ограниченията, формулирани в етичните кодекси за разработването, внедряването и използването на ИИ, формулирани във фирмените, отраслови, национални и международни кодекси, при което човекът е този, който е взел решение, кои източници на информация да не бъдат достъпни, като например списъка с източници на фалшиви новини, или кои източници на информация са само „за сведение“.
  9. 9. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че покупката на устройства с вграден ИИ и прехвърлянето на владение върху тях от производител към потребител включва и прехвърляне на права върху достъп до сървър на производителя.
  10. 10. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че регистърът на устройствата с вграден ИИ е организиран и поддържан чрез цифрови кодове за идентификация на фирмено, отраслово, национално и международно ниво, при което всички устройства са снабдени с достъп до регистъра, с достъп до други устройства с вграден ИИ, както и с всеки човек от обществото като потребител, като ппгпелстеом етичния кодекс е осигурена оперативна информация относно съдържанието, разпоредбите, нормите и правилата за поведение на ИИ и настъпили промени в етичния кодекс или в съответните законодателни актове на национално и международно ниво.
  11. 11. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че езиците на ИИ, които вече са създадени и ще бъдат създадени нови, са резултат от
    5:::. #· “· .·’ комуникация с вече съществуващи един или повече естествени езици, при което за да се осигурят условия за бъдеща комуникация термините, с които всеки от новите езици на ИИ ще борави, трябва да присъстват и в речника от думи на естествените езици.
  12. 12. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че езиците и диалектите на ИИ, както и съответните писмени системи на естествените езици, включително и цифровите писмени системи са вписани в международен регистър и са обществено достъпни, при което в този регистър е записано и традиционното Брайлово писмо за незрящи, цифров Брайл за комуникация с ИИ, както и Брайл чрез бутони за комуникация с ИИ, предназначен за четене и писане от незрящи и глухонеми, при последните два от които писмените знаци от естествените езици са представени за разпознаване чрез цифри посредством докосване с върховете на пръстите на ръцете, респективно чрез повдигане/натискане на бутони от таблет.
  13. 13. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че записът в международният регистър на всички естествени езици и диалекти, включително и езици на ИИ с имената на техните създатели, който е представен в цифров вид съдържа най-малко седем последователно изписани цифри, от които първите четири идентифицират съответния естествен език, а следващите три идентифицират диалекти от този език, като при известните вече и новосъздадени езици на И И идентификацията им е от 8000000 до 9999999.
  14. 14. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенции 1 и 12, характеризираща се с това, че при цифровия Брайл за комуникация с ИИ писмените знаци от различните писмени системи са представени с двуцифрени кодове като пореден номер от съответната азбука, изобразени в една виртуална клетка с интервал между отделните клетки, при което цифровите кодове, които представят „главни“ букви са с „долна“ черта, а всяка от цифрите, изобразяващи числа е представена в една самостоятелна клетка; знаците за пунктуация и други писмени знаци са представени с двуцифрени кодове в диапазона от 75 до 99, при което за смяна на езика на текст след цифров код 00 е изписан цифровият код на съответния език.
  15. 15. Система за мониторинг на ИИ съгласно претенции 1 и 12, характеризираща се с това, че при Брайл чрез бутони за комуникация с ИИ от незрящи и глухонеми писмените знаци от различните писмени системи са представени с двуцифрени кодове като пореден номер от съответната азбука, като „главните“ букви са представени с двойно изписване на съответния цифров код, а всяка от цифрите, изобразяващи числа е представена самостоятелно за разпознаване чрез повдигане на бутона при четене, респективно чрез натискането му при писане; знаците за пунктуация и други писмени знаци са представени с двуцифрени кодове в диапазона от 75 до 99, при което за смяна на езика на текст след цифров код 00 е изписан цифровият код на съответния
BG112643A 2017-12-04 2017-12-04 Система за мониторинг на изкуствен интелект BG112643A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112643A BG112643A (bg) 2017-12-04 2017-12-04 Система за мониторинг на изкуствен интелект

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112643A BG112643A (bg) 2017-12-04 2017-12-04 Система за мониторинг на изкуствен интелект

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG112643A true BG112643A (bg) 2019-06-28

Family

ID=74126191

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112643A BG112643A (bg) 2017-12-04 2017-12-04 Система за мониторинг на изкуствен интелект

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG112643A (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110490125A (zh) * 2019-08-15 2019-11-22 成都睿晓科技有限公司 一种基于手势自动检测的加油区服务质量检测系统

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110490125A (zh) * 2019-08-15 2019-11-22 成都睿晓科技有限公司 一种基于手势自动检测的加油区服务质量检测系统
CN110490125B (zh) * 2019-08-15 2023-04-18 成都睿晓科技有限公司 一种基于手势自动检测的加油区服务质量检测系统

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Foxeus The Buddha was a devoted nationalist: Buddhist nationalism, ressentiment, and defending Buddhism in Myanmar
Guan et al. Cultural and social processes of language brokering among Arab, Asian, and Latin immigrants
Shojaei et al. A Critical Discourse Analysis of Political Ideology and Control Factors in News Translation.
Ardakani et al. Words Without End: Translatability VS Untranslatability in TS Eliot's Poem “Ash Wednesday”
Krane et al. Violence against women and ethnoracial minority women: examining assumptions about ethnicity and" race"
Jidong et al. Berom cultural beliefs and attitudes towards mental health problems in Nigeria: a mixed-methods study
Vassallo What’s so “proper” about translation? Or interlingual translation and interpretative semiotics
BG112643A (bg) Система за мониторинг на изкуствен интелект
Song et al. The typing cure: Experiences with large language model chatbots for mental health support
Smedes EMIL BRUNNER REVISITED: ON THE COGNITIVE SCIENCE OF RELIGION, THE IMAGO DEI, AND REVELATION: with Helen De Cruz and Yves De Maeseneer,“The Imago Dei: Evolutionary and Theological Perspectives”; Aku Visala,“Imago Dei, Dualism, and Evolution: A Philosophical Defense of the Structural Image of God”; Olli‐Pekka Vainio,“Imago Dei and Human Rationality”; Johan De Smedt and Helen De Cruz,“The Imago Dei as a Work in Progress: A Perspective from Paleoanthropology”; Tom Uytterhoeven,“Co‐creating Co‐creators? The ‘Human Factor’in Education”; Johan De Tavernier,“Morality and Nature: Evolutionary Challenges to Christian Ethics”; and Taede A. Smedes,“Emil Brunner Revisited: On the Cognitive Science of Religion, the Imago Dei, and Revelation.”
Polowczyk Organizational ethical integrity: good and bad illusions
Mayblin Never look back: political thought and the abolition of slavery
Hurford Mutation, modularity, merge, communication and selection
Richards et al. Contextual influences in the resolution of ambiguity in anxiety
Ventura et al. Drift as a driver of language change: An artificial language experiment
Tieken et al. Wrestling with the past and mapping the future: A call to the field
Sharples Theophrastus
Reda What is Islam? The importance of being Islamic in Christian theological schools
Leonard Caste-Less Tamils and early print public sphere: Remembering Iyothee Thass (1845–914)
De Castro Education of portuguese emigrants and their acculturation
Huang Alternatives to coming out discourses
Onnis Book review: Mick Randall, 2007: Memory, psychology, and second language learning: Learning language and language teaching. Amsterdam: John Benjamins. 219 pp. $54 (paperback). ISBN 978-9027219787
Rosowsky some linguistic implications of transferring rituals online: the case of bay’ah or allegiance pledging in Sufism
Ezekiel Missional Formation for Life‐giving Interfaith Encounter
Greenfeld Old Testament and Nationalism: Hebrew Bible, Jewish People, English Nation